Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ile zapłacisz za zmianę kodu PIN do karty? Przegląd opłat bankowych

Cykl: Zestawienia opłat

Ile zapłacisz za zmianę kodu PIN do karty? Przegląd opłat bankowych
Źródło: © 8meg / Fotolia
Spis treści

Do czego służy PIN i w jaki sposób jest nadawany?

Przypomnijmy – PIN (Poufny Numer Identyfikacyjny) - to inaczej czterocyfrowy kod służący do autoryzacji transakcji kartą. Umożliwia zatwierdzanie płatności plastikiem oraz wypłatę gotówki z bankomatów. W niektórych bankach kod PIN jest generowany automatycznie w procesie wydawania karty, a następnie wysyłany klientowi pocztą, w innych - pierwszy PIN do karty możemy nadać samodzielnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub telefonicznie (taką możliwość mają np. klienci ING Banku Śląskiego, Nest Banku, Banku Pekao, Banku Millennium, PKO BP i Santander Bank Polska).

Od chwili otrzymania kodu PIN jesteśmy zobowiązani dbać o jego poufność. Nie możemy udostępniać numeru nikomu – nawet najbliższej rodzinie. Niedopuszczalne jest także zapisywanie kodu PIN gdziekolwiek, np. w telefonie czy na kartce papieru trzymanej w portfelu. Banki radzą także, by ze względów bezpieczeństwa co jakiś czas numer PIN zmieniać. W tekście wyjaśniamy, w jaki sposób możemy to zrobić i ile zapłacimy za tę operację.

Jak zmienić kod PIN do karty w bankowości elektronicznej

Pierwszym sposobem, który przychodzi nam na myśl, kiedy chcemy zmienić PIN do karty debetowej, jest bankowość elektroniczna. Najczęściej nie trzeba tu wprowadzać dotychczasowego kodu, wystarczy od razu wybrać nowy. Wydaje się, że taka operacja powinna być bezpłatna i faktycznie – wszystkie banki oferujące tę usługę nie pobierają za nią prowizji.

Niestety okazuje się, że jest w naszym kraju także instytucja, w której bankowość elektroniczna nie pozwala na ustalenie nowego numeru PIN, a jest nią... Bank Ochrony Środowiska.

Zmiana w bankomacie jest czasem odpłatna

Kolejną metodą na zmianę  numeru PIN jest ustalenie nowego kodu w bankomacie. W takiej sytuacji należy znać poprzedni PIN, w przeciwnym razie nie będziemy mogli zmienić numeru. Ważne jest również, aby bankomat posiadał taką funkcję (zmiana PIN-u jest możliwa zwykle w bankomatach własnych banku oraz w maszynach sieci Euronet). Spośród banków, w których bezpłatnie zmienisz PIN do karty poprzez bankomat, można wymienić chociażby Santander Bank Polska, Bank Millennium czy BOŚ Bank.

Kilka instytucji pobiera jednak od klientów opłaty za taką operację. Są to:

  • Alior Bank – 1 zł;
  • Nest Bank - 5 zł (zmiana możliwa w bankomatach Santander Bank Polska);
  • T-Mobile Usługi Bankowe – 3 zł.

Inne możliwości zmiany PIN-u

Oprócz powyższych opcji banki umożliwiają również inne sposoby zmiany PIN-u. Często można to zrobić w placówce banku lub w serwisie telefonicznym dla klientów (np. w ING Banku Śląskim czy Alior Banku).

Może się również zdarzyć, że nie pamiętamy pierwotnego PIN-u do karty, a nie możemy go zmienić w serwisie transakcyjnym. Wtedy można udać się do oddziału bądź zadzwonić na infolinię i poprosić o odtworzenie numeru PIN lub jego ponowne wygenerowanie, jednak taka operacja będzie dodatkowo płatna, przykładowo:

  • w Credit Agricole – zapłacimy za nią 5 zł (+ dodatkowo 10 zł, jeżeli zamówimy wysyłkę PIN-u pocztą);
  • w Santander Bank Polska – 7 zł (wygenerowanie nowego PIN-u w formie papierowej w placówce banku);
  • w BNP Paribas – 10 zł za ponowne wygenerowanie PIN-u + 15 zł za dostarczenie kodu przesyłką pocztową.

Opłaty za zmianę numeru PIN w wybranych bankach

Poniższa tabela prezentuje możliwości i opłaty za zmianę numeru PIN w wybranych bankach:

Nazwa banku

Bankowość elektroniczna

Bankomat

Alior Bank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa:  Szczegóły rachunku → zakładka Karty → Pokaż szczegóły (dla wskazanej karty) → PIN → Zmień PIN

Bankowość mobilna Szczegóły rachunku → zakładka KartySzczegóły karty (kliknij w wizerunek wskazanej karty) → PIN → Zmień

TAK - 1 zł

Bank Millennium

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Lista kart → Zmiana PIN (niezbędne jest posiadanie aktywnej usługi [email protected]łaSMS).

Bankowość mobilna: Millennium Visa → Szczegóły → Zmiana PIN

TAK - bezpłatnie

Bank Pekao

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Ustawienia →  Bezpieczeństwo

TAK - bezpłatnie

BNP Paribas

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Moje finanse → Karty → Szczegóły → Zmień PIN

TAK - bezpłatnie

BOŚ Bank

NIE

TAK - bezpłatnie

Credit Agricole

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: Moje Produkty → Konta → zjedź na dół strony i wybierz kartę→ kliknij Nadaj lub zmień PIN

Bankowość mobilna: Kliknij w ikonkę Mój profil → Moje finanse → zjedź na dół strony i wybierz kartę → kliknij Nadaj lub zmień PIN

TAK - bezpłatnie

EnveloBank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa i mobilna: zakładka Karty → wybierz odpowiednią kartę debetową → kliknij ikonę Zmień PIN.

TAK – bezpłatnie

Getin Bank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Karty → Szczegóły → Zmień PIN

Bankowość mobilna: Wejdź w menu znajdujące się w górnej części ekranu (trzy równoległe kreski, ułożone jedna pod drugą) → wybierz Karty, znajdź właściwą → Szczegóły karty → Więcej → Zmień PIN

NIE

ING Bank Śląski

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa i mobilna: Moje Finanse → Karty i płatności telefonem → wybierz odpowiednią kartę debetową → Zmień kod PIN

TAK

0 zł – bankomaty ING

Inteligo

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Moje dane → Karty płatnicze → Zmień PIN

TAK

0 zł – bankomaty Euronet

mBank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Finanse → Karta → Wybierz kartę → Numer PIN → Zmień

NIE

Nest Bank

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Karty → wybierz kartę debetową → Zmień PIN

Bankowość mobilna: Przejdź w menu do pozycji Karty → wybierz kartę debetową → wybierz opcję Szczegóły (dostępną pod ikoną "trzech kropek") → kliknij Zmień PIN

TAK – 5 zł (w bankomatach Santander Bank Polska)

PKO BP

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka Karty → kafelek z nazwą karty → szczegóły i zarządzanie kartą → Nadaj PIN (przy numerze karty).

Bankowość mobilna: zakładka Moje produkty → Karty → wybierz wizerunek karty → wybierz 3 kropki w prawym górnym rogu → Nadaj nowy PIN

TAK. Operacja jest możliwa bankomatach własnych banku

Santander Bank Polska

TAK – bezpłatnie

Bankowość internetowa: zakładka KartyWięcej → Nadaj PIN

Bankowość mobilna: zakładka Zarządzanie kartamiPIN do karty

TAK. Operacja jest możliwa bankomatach własnych banku

T-Mobile Usługi Bankowe

TAK – bezpłatnie

TAK – 3 zł

Toyota Bank

TAK – bezpłatnie

NIE

PIN do karty chroni Twoje pieniądze

Możliwość zmiany numeru PIN do karty to dla ich posiadaczy jedna z podstawowych usług związanych z bezpieczeństwem. Z jednej strony banki zachęcają klientów do zachowania pewnych środków ostrożności i zmiany hasła do konta czy kodu do karty. Z drugiej - okazuje się, że niektóre instytucje utrudniają spełnienie tego zalecenia.

W większości przypadków opcja zmiany PIN-u dostępna jest w bankowości elektronicznej banku. Podobnie rzecz ma się ze zmianą kodu w bankomacie, przy czym warto się upewnić, czy urządzenie posiada odpowiednią funkcję.

Zdarza się, że zapomnimy dotychczasowego kodu lub podejrzewamy, że ktoś obcy go poznał – w takiej sytuacji dobrze jest szybko zareagować i ustalić nowy numer. Jeżeli Twój bank nie udostępnia opcji zmiany przez bankowość elektroniczną, udaj się do placówki lub zadzwoń na infolinię.

Pamiętajmy przy tym, aby PIN nie był zbyt prosty do odgadnięcia – lepiej nie używać tu np. daty urodzin, ponieważ ta jest zwykle dość oczywista i łatwa do rozszyfrowania przez złodziei (serwisy społecznościowe). Nie powinniśmy także zapisywać PIN-u na kartce i nosić razem z kartą – w takiej sytuacji w przypadku kradzieży możemy być pewni, że przestępca wyczyści nasze konto bez żadnych skrupułów. Więcej o tym, jak dbać o bezpieczeństwo kart płatniczych, znajdziesz w naszym artykule.