Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ile zapłacisz za zmianę kodu PIN do karty? Przegląd opłat bankowych

Cykl: Zestawienia opłat

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Ile zapłacisz za zmianę kodu PIN do karty? Przegląd opłat bankowych
Źródło: © 8meg / Fotolia

Do czego służy PIN i w jaki sposób jest nadawany?

Przypomnijmy – PIN (Poufny Numer Identyfikacyjny) - to inaczej czterocyfrowy kod służący do autoryzacji transakcji kartą. Umożliwia zatwierdzanie płatności plastikiem oraz wypłatę gotówki z bankomatów. W niektórych bankach kod PIN jest generowany automatycznie w procesie wydawania karty, a następnie wysyłany klientowi pocztą, w innych - pierwszy PIN do karty możemy nadać samodzielnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub telefonicznie (taką możliwość mają np. klienci ING Banku Śląskiego, Nest Banku, Banku Pekao, Banku Millennium, PKO BP i Santander Bank Polska).

Od chwili otrzymania kodu PIN jesteśmy zobowiązani dbać o jego poufność. Nie możemy udostępniać numeru nikomu – nawet najbliższej rodzinie. Niedopuszczalne jest także zapisywanie kodu PIN gdziekolwiek, np. w telefonie czy na kartce papieru trzymanej w portfelu. Banki radzą także, by ze względów bezpieczeństwa co jakiś czas numer PIN zmieniać. W tekście wyjaśniamy, w jaki sposób możemy to zrobić i ile zapłacimy za tę operację.

Jak zmienić kod PIN do karty w bankowości elektronicznej

Pierwszym sposobem, który przychodzi nam na myśl, kiedy chcemy zmienić PIN do karty debetowej, jest bankowość elektroniczna. Najczęściej nie trzeba tu wprowadzać dotychczasowego kodu, wystarczy od razu wybrać nowy. Wydaje się, że taka operacja powinna być bezpłatna i faktycznie – wszystkie banki oferujące tę usługę nie pobierają za nią prowizji.

Niestety okazuje się, że są także instytucje, w których bankowość elektroniczna nie pozwala na ustalenie nowego numeru PIN. Są to:

  • BNP Paribas;
  • BOŚ Bank;
  • Credit Agricole.

Zmiana w bankomacie jest czasem odpłatna

Jeśli nasz bank nie umożliwia zmiany numeru PIN poprzez bankowość elektroniczną, zwykle udostępnia opcję ustalenia nowego kodu w bankomacie. W takiej sytuacji należy znać poprzedni PIN, w przeciwnym razie nie będziemy mogli zmienić numeru. Ważne jest również, aby bankomat posiadał taką funkcję (zmiana PIN-u jest możliwa zwykle w bankomatach własnych banku oraz w maszynach sieci Euronet). Spośród banków, w których bezpłatnie zmienisz PIN do karty poprzez bankomat, można wymienić chociażby Santander Bank Polska, Bank Millennium czy BOŚ Bank.

Kilka instytucji pobiera jednak od klientów opłaty za taką operację:

  • Alior Bank – 1 zł;
  • Credit Agricole – 5 zł (zmiana możliwa w bankomatach własnych banku i maszynach Santander Bank Polska),
  • Nest Bank - 5 zł (zmiana możliwa w bankomatach Santander Bank Polska);
  • T-Mobile Usługi Bankowe – 3 zł.

Inne możliwości zmiany PIN-u

Oprócz powyższych opcji banki umożliwiają również inne sposoby zmiany PIN-u. Często można to zrobić w placówce banku lub w serwisie telefonicznym dla klientów (np. w ING Banku Śląskim czy Alior Banku).

Może się również zdarzyć, że nie pamiętamy pierwotnego PIN-u do karty, a nie możemy go zmienić w serwisie transakcyjnym. Wtedy można udać się do oddziału bądź zadzwonić na infolinię i poprosić o odtworzenie numeru PIN lub jego ponowne wygenerowanie, jednak taka operacja będzie dodatkowo płatna, przykładowo:

  • w Credit Agricole – zapłacimy za nią 5 zł (PIN wysyłany jest pocztą);
  • w Santander Bank Polska – 7 zł (wygenerowanie nowego PIN-u w formie papierowej w placówce banku);
  • w BNP Paribas – 10 zł za ponowne wygenerowanie PIN-u + 15 zł za dostarczenie kodu przesyłką pocztową.

Opłaty za zmianę numeru PIN w wybranych bankach

Poniższa tabela prezentuje możliwości i opłaty za zmianę numeru PIN w wybranych bankach:

Bankowość elektroniczna

Bankomat

Telefon

Alior Bank

TAK - bezpłatnie

TAK - 1 zł

TAK - bezpłatnie

Bank Millennium

TAK - bezpłatnie

TAK - bezpłatnie

TAK - bezpłatnie

Bank Pekao

TAK - bezpłatnie

TAK - bezpłatnie

TAK - bezpłatnie

BNP Paribas

NIE - w aplikacji mobilnej oraz starym systemie bankowości internetowej [email protected]

TAK – w nowej bankowości elektronicznej GOonline

TAK - bezpłatnie

NIE

BOŚ Bank

NIE

TAK - bezpłatnie

NIE

Credit Agricole NIE

TAK

5 zł – bankomaty własne i Santander Bank Polska

NIE
EnveloBank TAK – bezpłatnie TAK – bezpłatnie NIE

Getin Bank

TAK - bezpłatnie

NIE

TAK - bezpłatnie

ING Bank Śląski

TAK - bezpłatnie

TAK

0 zł – bankomaty ING

TAK - bezpłatnie

Inteligo

TAK - bezpłatnie

TAK

0 zł – bankomaty Euronet

TAK - bezpłatnie

mBank

TAK

NIE

TAK – 2 zł

Nest Bank TAK TAK – 5 zł (w bankomatach Santander Bank Polska) NIE

PKO BP

TAK – bezpłatnie

TAK – bezpłatnie w bankomatach własnych banku

TAK (jeśli nie masz dostępu do IKO lub iPKO)

Santander Bank Polska

TAK - bezpłatnie TAK - bezpłatnie TAK - bezpłatnie

T-Mobile Usługi Bankowe

TAK – bezpłatnie

TAK – 3 zł

(poprzez kontakt z kanałem Audio/Video bądź z infolinią pod numerem 19 506)

Toyota Bank

TAK – bezpłatnie

NIE

TAK – bezpłatnie

PIN do karty chroni Twoje pieniądze

Możliwość zmiany numeru PIN do karty to dla ich posiadaczy jedna z podstawowych usług związanych z bezpieczeństwem. Z jednej strony banki zachęcają klientów do zachowania pewnych środków ostrożności i zmiany hasła do konta czy kodu do karty. Z drugiej - okazuje się, że niektóre instytucje utrudniają spełnienie tego zalecenia.

W większości przypadków opcja zmiany PIN-u dostępna jest w bankowości elektronicznej banku, jednak nie jest to (niestety) standardem. Podobnie rzecz ma się ze zmianą kodu w bankomacie, przy czym warto się upewnić, czy urządzenie posiada odpowiednią funkcję.

Zdarza się, że zapomnimy dotychczasowego kodu lub podejrzewamy, że ktoś obcy go poznał – w takiej sytuacji dobrze jest szybko zareagować i ustalić nowy numer. Jeżeli Twój bank nie udostępnia opcji zmiany przez bankowość elektroniczną, udaj się do placówki lub zadzwoń na infolinię.

Pamiętajmy przy tym, aby PIN nie był zbyt prosty do odgadnięcia – lepiej nie używać tu np. daty urodzin, ponieważ ta jest zwykle dość oczywista i łatwa do rozszyfrowania przez złodziei (serwisy społecznościowe). Nie powinniśmy także zapisywać PIN-u na kartce i nosić razem z kartą – w takiej sytuacji w przypadku kradzieży możemy być pewni, że przestępca wyczyści nasze konto bez żadnych skrupułów. Więcej o tym, jak dbać o bezpieczeństwo kart płatniczych, znajdziesz w naszym artykule.