Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ile kosztuje sprawdzenie salda w bankomacie? Sprawdziliśmy opłaty w najpopularniejszych bankach

Cykl: Zestawienia opłat

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Ile kosztuje sprawdzenie salda w bankomacie? Sprawdziliśmy opłaty w najpopularniejszych bankach
Źródło: © michael spring / Fotolia

Wydawać by się mogło, że z pozoru tak niewinna operacja jak wyświetlenie salda na ekranie bankomatu nic nie będzie nas kosztować – tym bardziej że darmowa bankowość elektroniczna powoli staje się standardem. Podobnie jednak jak w przypadku zmiany numeru PIN, tak i tu klienci mogą się srogo rozczarować.

Jak sprawdzić stan konta w bankomacie?

Wyobraźmy sobie, że wybieramy się na większe zakupy, ale nie wiemy, czy uda nam się za nie swobodnie zapłacić. Zastanawiamy się, ile zostało nam na rachunku osobistym i chcemy się upewnić, czy mamy dość pieniędzy. Możemy to zrobić w aplikacji mobilnej naszego banku, jeśli jednak nie jesteśmy wielkimi fanami takich rozwiązań, stan naszego konta z łatwością sprawdzimy w każdym bankomacie w kraju (zarówno niezależnych sieci typu Euronet, Planet Cash, jak i w maszynach konkretnych instytucji).

W tym celu wystarczy użyć karty płatniczej (Visa/Mastercard). Wkładamy ją do bankomatu, podajemy PIN i postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie (sprawdzenie salda rachunku będzie jedną z pierwszych opcji, które zobaczymy). Jeśli chcemy, możemy otrzymać wydruk, jednak taka opcja może być dodatkowo płatna. I tyle! Prawda, że proste? Jest jednak jedno “ale” - opłaty...

Za darmo, ale tylko u siebie

W niektórych bankach sprawdzenie salda rachunku jest darmowe pod warunkiem, że dokonujemy go w bankomatach własnych danej instytucji. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku:

  • Banku Millennium,
  • Banku Pekao SA,
  • Citi Handlowego,
  • ING Banku Śląskiego.

Warto też zwrócić uwagę na bankomaty Planet Cash. Część banków (np. ING Bank Śląski) pozwala bezpłatnie wyświetlić stan konta w urządzeniach tej sieci; w innych (np. w Banku Millennium) wiąże się to z opłatą, jednak niższą niż w innych bankomatach.

Za darmo, ale tylko dla wybrańców

Czasami darmowe sprawdzenie salda zależy od posiadanego pakietu usług w banku. Alior Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole i Santander Bank Polska nie pobierają opłat za tę usługę w przypadku klientów premium. Z kolei bank BNP Paribas, Inteligo i PKO BP w ogóle nie obciążają klientów taką prowizją, mBank natomiast objął takim przywilejem posiadaczy eKonta możliwości.

W innych bankach wszyscy płacą po równo

Istnieje też spora grupa banków, które pobierają opłatę za sprawdzenie salda niezależnie od statusu klienta czy sieci bankomatów, z których korzystamy. Nie są to co prawda duże kwoty (od 0,99 zł do 5 zł), warto mieć jednak na uwadze, że wiąże się to z obciążeniem naszego rachunku. W dalszej części artykułu przedstawiamy opłaty za sprawdzenie stanu konta w bankomacie w najpopularniejszych bankach.

Opłaty za sprawdzenie salda rachunku w bankomacie

Poniższa tabela przedstawia wysokość opłat za sprawdzenie salda rachunku w bankomacie w bankach działających w Polsce.

Bank

Opłata za sprawdzenie salda w bankomacie

Alior Bank

0 zł - Konto Elitarne
5 zł - Konto Jakże Osobiste, Konto Walutowe, Konto Internetowe;

Bank Millennium

0 zł - w bankomatach Millennium
0,50 zł - w bankomatach Santander Bank Polska (dawny BZ WBK) i Planet Cash
2 zł - w pozostałych bankomatach w Polsce i za granicą

Bank Pekao SA

0 zł - w bankomatach Pekao SA

0,99 zł - w pozostałych bankomatach

Bank Pocztowy

1 zł - Konto w Porządku Start, Konto w Porządku, Konto w Porządku Plus

BNP Paribas

0 zł

BOŚ Bank

3 zł

Citi Handlowy

0 zł - w bankomatach Citi Handlowego

pozostałe:

0 zł - konto Citigold i Citigold Private Client

5 zł - CitiKonto i konto Citi Priority

Credit Agricole

0 zł - Konto dla Ciebie VIP
5 zł - Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie GO!, Konto dla Ciebie MOVE!

Getin Bank

0,99 zł

Idea Bank

2,50 zł

ING Bank Śląski

0 zł - w bankomatach ING i Planet Cash
1,50 zł - w pozostałych bankomatach

Inteligo

0 zł

mBank

0 zł - eKonto możliwości

5 zł - eKonto standard, eKonto osobiste, mKonto Intensive

Nest Bank

5 zł - bankomaty Santander Bank Polska

PKO BP

0 zł

Plus Bank

3 zł

Santander Bank Polska

2 zł - Konto Jakie Chcę

0 zł - Konto Select

T-Mobile Usługi Bankowe

1 zł

Toyota Bank

2 zł

Komentarz redakcji

Pamiętajmy, że – choć liczba pozycji może wystraszyć przeciętnego klienta – zawsze warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji naszego banku. Jak się okazuje, z istnienia wielu kosztów nawet nie zdajemy sobie sprawy, automatycznie zakładając, że pewne usługi są bezpłatne.

Standardem na rynku, niestety, jest pobieranie opłat za sprawdzenie salda w bankomacie. Choć niektóre banki umożliwiają bezpłatne wykonanie takiej operacji pod pewnymi warunkami (najczęściej dotyczy to albo bankomatów własnych, albo uprzywilejowanej grupy klientów), najlepiej zostawić sobie taką usługę tylko na wyjątkowe okazje. W dobie bankowości elektronicznej niemal każdy ma już dostęp do swojego rachunku z poziomu komputera, a często – nawet przez aplikację mobilną. Logując się na konto przez Internet, z pewnością unikniemy zaskakujących wydatków.

Gdy wypłacamy środki z bankomatu, uważnie czytajmy komunikaty pojawiające się na ekranie urządzenia. Choć w większości bankomatów standardem jest „czyste” polecenie wypłaty gotówki, niektóre sieci jako pierwszą – a więc wybieraną najczęściej intuicyjnie – opcję wyświetlają wypłatę połączoną ze sprawdzeniem salda rachunku. Łatwo więc nieświadomie narazić się na dodatkowe koszty.

A czy Wam zdarza się sprawdzać saldo rachunku w bankomacie? A może zostaliście niemile zaskoczeni pobraną opłatą za taką operację? Piszcie w komentarzach. Pamiętajcie, że nie musicie się logować, aby do nas napisać - możecie komentować jako gość.