Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

iKonto Biznes w Alior Banku dla jednoosobowej działalności gospodarczej z atrakcyjną premią

iKonto Biznes w Alior Banku dla jednoosobowej działalności gospodarczej z atrakcyjną premią
Źródło: Alior Bank
Alior Bank - iKonto Biznes - 3300 zł
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Oferta oszczędnościowa:
Promocje i bonusy:
Oferta walutowa:
Bankowość internetowa i mobilna:

Zalety:

Nawet 3300 zł premii: 1800 zł moneyback za paliwo z firmową kartą debetową Mastercard z Plusem + 1500 zł za aktywność w Alior Banku
Trwa do: 30.09.2023
  • konto założysz bez wizyty w oddziale przez przelew z konta osobistego lub za pośrednictwem kuriera
  • możliwość otwarcia rachunków pomocniczych w walutach obcych i podpięcia ich do jednej karty wielowalutowej
  • bogata oferta kredytowa

Wady:

  • kosztowne wpłaty gotówki

Opinia eksperta

iKonto Biznes odpowiada na potrzeby różnych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, m.in. rozliczających się w obcych walutach. Niewątpliwym atutem rachunku są też stosunkowo niskie lub łatwe do uniknięcia koszty.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Od razu odpowiadamy – zdecydowanie tak. Choć potrzeby przedsiębiorców w zależności od branży i rodzaju działalności są bardzo zróżnicowane, to oferta iKonta Biznes wychodzi naprzeciw różnym oczekiwaniom. Skorzystają z niej samozatrudnieni, którym zależy np. na niskich opłatach, bogatej ofercie walutowej oraz możliwości lokowania nadwyżek finansowych na oprocentowanym rachunku lokacyjnym. Bank ma także propozycje dla tych, którzy w działalności chcą (lub muszą) posiłkować się kredytem.

Poniżej przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto rozważyć otwarcie iKonta Biznes. Jednocześnie nie omieszkamy też wytknąć rachunkowi pewnych drobnych niedociągnięć.

Pełna analiza iKonta Biznes Alior Banku


Ile zapłacisz za iKonto Biznes?

Na początek przyjrzyjmy się opłatom, z którymi mogą się zetknąć posiadacze iKonta Biznes:

Kilka słów komentarza

Zacznijmy od docenienia faktu, że prowadzenie konta jest zawsze darmowe – nie musisz w tym zakresie spełniać żadnych dodatkowych warunków. Co do opłaty za kartę debetową – 4 transakcje kartą wystarczą, by jej uniknąć. Wydaje się, że 4 płatności kartą to niewiele, ale… wielu przedsiębiorców nie korzysta przecież regularnie z konta firmowego przy okazji zakupów, więc zalecamy raczej umiarkowany optymizm. Pamiętaj również, że jeśli nie potrzebujesz karty, wcale nie musisz o nią wnioskować. Po co wyrabiać kartę, która jest Ci zbędna, a może tylko generować dodatkowe koszty?

Zdecydowanie pozytywnie należy ocenić brak opłat za zwykłe, krajowe przelewy internetowe (również te do ZUS i US). Darmowy jest także przelew walutowy w euro (przelew europejski SEPA). Gorszą informacją jest to, że za każdy kod SMS służący do autoryzacji operacji będziesz musiał zapłacić. W tym miejscu przypominamy, że istnieje alternatywa w postaci darmowej autoryzacji mobilnej, zaś przelewy zdefiniowane wcale nie wymagają zatwierdzenia.

Kolejna sprawa to płatne subkonta – warto rozważyć, ile takich rachunków możesz potrzebować i czy wynikające z tego koszty są dla Ciebie do zaakceptowania. Ponadto przedsiębiorcy (szczególnie może to dotyczyć sprzedawców-detalistów), którzy często wpłacają np. dzienny utarg na konto we wpłatomacie lub w oddziale, nie unikną kosztów z tego tytułu. Płatne są zarówno wpłaty we wpłatomatach, jak i w oddziałach banku.

Zyskaj na promocjach z iKontem Biznes

Sprawdź, ile możesz zyskać dzięki promocjom związanym z rachunkiem firmowym w Alior Banku:

Wpłacaj nadwyżki na rachunek lokacyjny i lokaty

Dlaczego Twoje środki mają leżeć bezczynnie na koncie, skoro mogłyby „pracować” na oprocentowanym rachunku? Posiadacze iKonta Biznes mogą wpłacać nadwyżki finansowe na rachunek lokacyjny, choć akurat najwyższe oprocentowanie oferowane jest tym, którzy zdecydują się na inne konto firmowe od Alior Banku (Rachunek 4x4).

Skorzystać jeszcze możesz z atrakcyjnej oferty lokaty na 5 miesięcy.

Rozliczaj się w obcych walutach bez zbędnych kosztów

Osoby, które w swojej działalności dokonują transakcji w obcych walutach lub prowadzą interesy z zagranicznymi kontrahentami, z pewnością znajdą solidne argumenty za skorzystaniem z oferty Alior Banku.

Po pierwsze, do iKonta Biznes możesz otworzyć nieograniczoną liczbę rachunków pomocniczych w aż 22 różnych walutach obcych. Jak już wspomnieliśmy, za każdy taki rachunek bank pobiera co miesiąc 8 zł. Co bardzo istotne, wszystkie rachunki możesz podpiąć do jednej karty wielowalutowej wydanej do iKonta Biznes. Podpięcie 5 kont pomocniczych jest bezpłatne, a każde kolejne kosztuje jednorazowo 30 zł.

Transakcji wymiany walut dokonasz korzystnie za pośrednictwem Kantoru Walutowego, umożliwiającym przeliczanie walut po atrakcyjnych kursach. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą otwierać osobnego, płatnego rachunku pomocniczego, a od czasu do czasu zdarza im się dokonywać rozliczeń i transakcji w obcej walucie. Klienci biznesowi mogą otworzyć darmowy rachunek w Kantorze Walutowym podczas wizyty w oddziale.

Przy okazji warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu dla firm, które rozliczają się w obcych walutach. Mamy tu na myśli wielowalutowe karty wirtualne, które również można powiązać ze wszystkimi rachunkami walutowymi. Barierą może tu być jednak cena (opłata miesięczna to 30 zł).

Produkty kredytowe dla mikro- i małych firm

Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych przedsiębiorców ważnym argumentem za skorzystaniem z oferty konta firmowego jest dostęp do atrakcyjnych produktów kredytowych. Dobra informacja: także w tym zakresie Alior Bank staje na wysokości zadania.

Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest propozycja Pakietu Finansowego Biznes dla mikro- i małych firm, składającego się z kilku produktów – nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, byś skorzystał wyłącznie z jednego z nich. Wysokość wsparcia dla mikrofirm udzielonego w ramach pakietu może sięgnąć nawet 1 mln zł, które będziesz mógł spożytkować np. na sfinansowanie inwestycji czy zapewnienie środków na bieżącą działalność. W skład pakietu wchodzą:

  • kredyt obrotowy / na inwestycje;
  • leasing;
  • faktoring;
  • karta kredytowa.

Jako posiadacz iKonta Biznes wniosek o pakiet kredytowy (lub którykolwiek z jego elementów) złożysz bez wychodzenia z domu. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie formularza kontaktowego, a następnie oczekiwanie na telefon od pracownika banku, który udzieli Ci wszelkich informacji.

Bank wymaga od firm zakończonego roku obrachunkowego obejmującego co najmniej 10 miesięcy. Nowym firmom pozostaje tylko skorzystanie z samej karty kredytowej lub kredytu w rachunku, po wcześniejszej weryfikacji prognoz rozwoju ich działalności.

Co jeszcze oferuje iKonto Biznes?

Oto dodatkowe funkcjonalności i usługi związanymi z rachunkiem.

Bankowość elektroniczna: serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Do codziennego korzystania z rachunku z pewnością potrzebujesz bankowości elektronicznej. Bank oferuje funkcjonalny serwis transakcyjny oraz ciekawą aplikację mobilną.

Bankowość internetową możemy ocenić pozytywnie. Serwis daje Ci dostęp do wszelkich informacji o posiadanych przez Ciebie produktach oraz pozwala na dokonywanie operacji: przelewów (w tym natychmiastowych, podatkowych i z wykorzystaniem mechanizmu split payment), czynności związanych z obsługą kart płatniczych (aktywacja, zastrzeżenie, blokowanie) oraz wnioskowania o kolejne produkty Alior Banku, w tym lokaty i pożyczki. Klienci biznesowi mogą wygenerować w systemie Jednolity Plik Kontrolny, a także założyć Profil zaufany (ePUAP).

Jeśli posiadasz jednocześnie któryś z produktów dla klientów indywidualnych, do bankowości online zalogujesz się tym samym loginem (identyfikatorem). Dopiero po zalogowaniu, wybierając odpowiedni „kontekst”, zostaną Ci zaprezentowane szczegóły Twoich produktów dla klientów biznesowych.

W aplikacji mobilnej oferowane są wszelkie podstawowe funkcje, a ponadto również mniej oczywiste możliwości. Przykłady tych drugich to np. widok stanu konta przed zalogowaniem, wygodne opłacanie faktur po ich zeskanowaniu oraz przelewy na numer telefonu.

Warto też wspomnieć, że posiadacze iKonta Biznes, podobnie jak klienci indywidualni Alior Banku, mogą korzystać z nowoczesnych metod płatności, w tym Google Pay, Apple Pay, a nawet Garmin Pay i Fitbit Pay.

I wiele, wiele więcej…

Klientom biznesowym Alior Bank oferuje niezwykle szeroki wachlarz usług dodatkowych. Szczegółowe opisywanie ich wszystkich mijałoby się z celem, więc wspomnijmy o najciekawszych.

Osoby prowadzące własną działalność mogą skorzystać z możliwości inwestowania w obligacje komercyjne, uzyskać pomoc w ubieganiu się o fundusze unijne oraz wsparcie tzw. Wirtualnych Bankierów – infolinii przeznaczonej dla klientów biznesowych, dzięki której nie będziesz musiał załatwiać każdej najprostszej sprawy w oddziale.

Alior Bank prowadzi również serwis Zafirmowani.pl, na którym drobni przedsiębiorcy znajdą praktyczne porady ekspertów, bazę dokumentów i wniosków urzędowych, a także – co chyba najważniejsze – otrzymają dostęp do bezpłatnej aplikacji księgowej, która stanowi wsparcie przy rozliczaniu uproszczonej księgowości. Dzięki wirtualnym wizytówkom możesz nawiązać współpracę biznesową z innymi użytkownikami portalu.

Wady iKonta Biznes

Tak samo jak w przypadku każdego innego konta firmowego, również przy iKoncie Biznes jesteśmy w stanie wskazać pewne niedociągnięcia. Na kilka z nich zwróciliśmy uwagę już przy okazji prześwietlania opłat. Co jeszcze moglibyśmy zarzucić ofercie Alior Banku?

Wysoka prowizja za wypłatę gotówki za granicą

Do pełni szczęścia, jeśli chodzi o ofertę walutową dla korzystających z iKonta Biznes w Alior Banku, brakuje tańszych wypłat z zagranicznych bankomatów, zwłaszcza poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Jeśli zatem w swojej działalności nie tylko wykonujesz sporo przelewów w walutach innych niż euro, ale również wyjeżdżasz za granicę poza EOG, lepiej weź to pod uwagę – już kilka wypłat gotówki może mocno uderzyć po kieszeni.

Atrakcyjny rachunek dla firm w Alior Banku

Rachunek iKonto Biznes Alior Banku należy uznać za naprawdę solidną propozycję dla klientów firmowych, a będąc precyzyjnym – osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Główne argumenty to: darmowe prowadzenie, stosunkowo łatwy do spełnienia warunek uniknięcia opłaty za kartę oraz możliwość zgarnięcia premii nawet za podstawową aktywność na koncie (np. przelew za pośrednictwem bankowości internetowej), skorzystanie z oferty kas fiskalnych itd. Wspomniana premia może z nawiązką zrekompensować wszystkie ewentualne opłaty związane z korzystaniem z rachunku w pierwszym roku od jego otwarcia.

Rachunek ma jednak pewne wady, który powinny dać do myślenia zwłaszcza sprzedawcom-detalistom. Z jednej strony mogą oni skorzystać ze wspomnianych zalet rachunku, z drugiej – nie unikną opłat za wpłaty gotówki (zarówno we wpłatomatach, jak i w oddziale). Szczególnie dotyczy to tych sprzedawców, którzy mają zwyczaj regularnego wpłacania na konto dziennego utargu. Opłaty mogą być szczególnie uciążliwe po upływie roku, kiedy bank nie będzie już wypłacał premii za aktywność. Do tego z iKontem Biznes nie wiąże się żadna promocja dotycząca terminali POS, które dość często obserwujemy u konkurencji.

Wróćmy jednak do pozytywów. Osobom, którym zależy na efektywnym dysponowaniu nadwyżkami finansowymi, można polecić Konto lokacyjne z niezłymi stawkami oprocentowania, szczególnie na tle innych ofert na rynku.

W propozycji odnajdujemy również zalety, które powinny zainteresować przedsiębiorców ze specyficznymi potrzebami. Firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami skorzystają na bogatej ofercie rachunków pomocniczych w obcych walutach oraz na wymianie walut w popularnym Kantorze Walutowym. W dodatku do obsługi rachunków we wszystkich walutach może im posłużyć jedna karta wielowalutowa.

Kolejną grupą, która powinna rozważyć skorzystanie z rachunku firmowego w Alior Banku, są potencjalni kredytobiorcy. Bank jest gotów wspomóc nawet najmniejsze firmy i startupy – do wyboru są różne produkty kredytowe, które pomogą sfinansować dowolny cel związany z prowadzoną działalnością.

Jeśli oferta rachunku firmowego w Alior Banku Cię przekonuje, a drobne mankamenty nie stanowią dla Ciebie większego problemu, już dziś otwórz iKonto Biznes z atrakcyjną premią.

Jak otworzysz iKonto Biznes Alior Banku?

Pierwszym krokiem do otwarcia jest złożenie internetowego wniosku na stronie banku. W momencie jego wypełniania wybierz sposób zawarcia umowy o prowadzenie rachunku. Do wyboru masz założenie konta przez przelew weryfikacyjny zlecony z rachunku osobistego oraz podpisanie umowy w obecności kuriera.

Rada dla osób, które oprócz konta firmowego chciałyby otworzyć jako firma również rachunek w Kantorze Walutowym: w takim przypadku w pierwszej kolejności załóż iKonto Biznes. W przeciwnym razie nie będziesz go mógł otworzysz w promocji, gdyż nie będziesz przez bank traktowany jako nowy klient firmowy.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

Alior Bank to ogólnopolski bank uniwersalny, obsługujący wszystkie segmenty rynku. Instytucja działa na rynku od 2008. Największym akcjonariuszem banku jest Grupa PZU, która posiada około 32% akcji.

Strategią Alior Banku jest zwiększanie udziału w sektorze bankowym, pogłębianie relacji z klientami oraz rozwój dotychczasowych produktów i innowacji.