iKonto Biznes w Alior Banku dla jednoosobowej działalności gospodarczej z premią do 1700 zł

iKonto Biznes w Alior Banku dla jednoosobowej działalności gospodarczej z premią do 1700 zł Źródło obrazka: strona Alior Banku

iKonto Biznes to propozycja rachunku od Alior Banku dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Właśnie takich przedsiębiorców bank próbuje zachęcić premiami w łącznej wysokości nawet 1700 zł. Czy poza tym iKonto Biznes ma coś jeszcze do zaoferowania?

Od razu odpowiadamy – zdecydowanie tak. Choć potrzeby przedsiębiorców w zależności od branży i rodzaju działalności są bardzo zróżnicowane, to oferta iKonta Biznes wychodzi naprzeciw różnym oczekiwaniom. Skorzystają z niej samozatrudnieni, którym zależy np. na niskich opłatach, bogatej ofercie walutowej oraz możliwości lokowania nadwyżek finansowych na wysoko oprocentowanym rachunku lokacyjnym. Bank ma także propozycje dla tych, którzy w działalności chcą (lub muszą) posiłkować się kredytem.

W takiej sytuacji premia 1700 zł jest tylko jednym z powodów, dla których warto rozważyć otwarcie iKonta Biznes. Ten i wszystkie pozostałe przedstawiamy poniżej, choć nie omieszkamy też wytknąć rachunkowi pewnych drobnych niedociągnięć.

Ile zapłacisz za iKonto Biznes?

Na początek przyjrzyjmy się opłatom, z którymi mogą się zetknąć posiadacze iKonta Biznes:

 • rachunek jest przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących firmę w formie indywidualnej działalności gospodarczej;
 • rachunek nie jest oprocentowany;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
 • 8 zł za prowadzenie rachunku pomocniczego.
 • 0 zł za wydanie karty głównej;
 • 20 zł za wydanie karty dodatkowej;
 • 0 zł miesięcznej opłaty za kartę (główną i dodatkową), pod warunkiem dokonania min. 4 transakcji bezgotówkowych – w przeciwnym razie bank pobiera 8 zł; transakcji zwalniających z opłaty należy dokonać dla każdej karty z osobna;
 • 0 zł za wypłatę gotówki z bankomatów własnych banku;
 • 0 zł za 5 pierwszych wypłat gotówki z pozostałych bankomatów w miesiącu, 2 zł za każdą kolejną;
 • 0,5%, min. 6 zł za wpłatę gotówki we wpłatomacie Euronet;
 • 0 zł za pierwszych 5 wpłat we wpłatomatach Planet Cash, 10 zł za każdą kolejną;
 • 3%, min. 8 zł za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą.
 • 0 zł za przelew internetowy, w tym za przelewy do ZUS i US;
 • 0 zł za 5 pierwszych przelewów natychmiastowych Express Elixir, 10 zł za każdy kolejny;
 • 10 zł za przelew natychmiastowy w systemie BlueCash;
 • 1 zł za realizację zlecenia stałego;
 • 0 zł za realizację polecenia zapłaty;
 • 0,50%, min. 10 zł - za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale banku;
 • 0 zł za 5 pierwszych przelewów SEPA (zleconych za pośrednictwem bankowości internetowej, realizowanych w trybie zwykłym lub pilnym przy opcji kosztowej SHA). Kolejne kosztują 5 zł;
 • 30 zł za przelew SORBNET o wartości do 1 mln zł; 10 zł w pozostałych przypadkach;
 • 0 zł za 10 pierwszych SMS-ów z kodem autoryzacyjnym, 0,20 zł za każdy kolejny.

Kilka kwestii dotyczących opłat wymaga krótkiego komentarza. Zacznijmy od docenienia faktu, że prowadzenie rachunku jest zawsze darmowe – nie musisz w tym zakresie spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Co do opłaty za kartę – 4 transakcje kartą wystarczą, by jej uniknąć, dzięki czemu w kieszeni pozostaje 8 zł. Wydaje się, że 4 płatności kartą to niewiele, ale… wielu przedsiębiorców nie korzysta przecież regularnie z konta firmowego przy okazji zakupów, więc zalecamy raczej umiarkowany optymizm. Pamiętaj również, że jeśli nie potrzebujesz karty, wcale nie musisz o nią wnioskować. Po co wyrabiać kartę, która jest Ci zbędna, a może tylko generować dodatkowe koszty?

Zdecydowanie pozytywnie należy ocenić brak opłat za zwykłe przelewy internetowe (również te do ZUS i US) oraz możliwość bezpłatnego zlecenia 5 przelewów natychmiastowych w miesiącu. Gorszą informacją jest fakt, że tylko 10 kodów SMS służących do autoryzacji transakcji przysługuje bezpłatnie, a każdy kolejny kosztuje (co prawda jedynie 20 gr, ale jednak). W tym miejscu przypominamy, że przelewy zdefiniowane nie wymagają autoryzacji, więc opłaty za kody ich nie dotyczą.

Kolejna sprawa to płatne subkonta – za każdy rachunek pomocniczy zapłacisz 8 zł z tytułu miesięcznej opłaty za jego prowadzenie. Warto więc rozważyć, ile takich rachunków możesz potrzebować i czy wynikające z tego koszty są dla Ciebie do zaakceptowania.

Przedsiębiorcy (szczególnie może to dotyczyć sprzedawców-detalistów), którzy często wpłacają np. dzienny utarg na konto we wpłatomacie lub w oddziale, raczej nie unikną kosztów z tego tytułu. Za darmo można dokonać jedynie 5 wpłat w miesiącu i dotyczy to jedynie opcji z maszynami Planet Cash. W każdym innym przypadku takie operacje będą się wiązały z dość wysoką opłatą, szczególnie te dokonywane w oddziale (0,5%, min. 10 zł).

Konto, na którym zyskasz do 1700 zł premii

Na tle konkurencji iKonto Biznes wyróżnia się wysokością premii za jego otwarcie. Nagroda za zapewnienie wpływu na rachunek w wysokości minimum 500 zł wkrótce po jego otwarciu to 200 zł. Aktywne korzystanie z iKonta Biznes przez rok, to szansa na kolejne premie pieniężne. W każdym z 12 miesięcy możesz zdobyć maksymalnie 125 zł premii, co sprawia, że Twój łączny zysk w ciągu roku może sięgnąć 1500 zł.

W sumie do zgarnięcia jest więc aż 1700 zł!

Oto kilka przykładów aktywności, za które przysługuje bonus:

 • przelew do ZUS w kwocie min. 250 zł / do US w kwocie min. 500 zł to 25 zł premii;
 • transakcje kartą na łączną kwotę min. 500 zł – 10 zł premii;
 • wykonanie przelewu natychmiastowego na kwotę min. 500 zł lub przelewu SEPA na kwotę min. 100 euro – 10 zł premii;
 • utrzymanie średniomiesięcznego salda w określonej wysokości – nawet 60 zł premii.

Podliczmy wysokość premii, którą powinieneś zgarnąć bez żadnego problemu. Załóżmy, że każdego miesiąca wykonasz przelew do ZUS (25 zł premii) i jeden przelew natychmiastowy (10 zł), a także uda Ci się wykonać transakcje kartą na wymagana łączną kwotę (10 zł). Jak widać, nawet przy minimalnej aktywności zyskasz miesięcznie 45 zł, a w ciągu roku - aż 540 zł.

Akcję, która obowiązuje do 30 kwietnia 2019 r., szczegółowo opisaliśmy w tym artykule.

Wpłacaj nadwyżki na Rachunek lokacyjny (2% do 20 tys. zł)

Dlaczego Twoje środki mają leżeć bezczynnie na koncie, skoro mogłyby „pracować” na oprocentowanym rachunku? Posiadacze iKonta Biznes mogą wpłacać nadwyżki finansowe na Rachunek lokacyjny, którego oprocentowanie przez 3 miesiące wynosi 2% w skali roku dla kwot do 20 tys. zł i 1,4% dla wyższych kwot. Dodajmy, że na tle innych ofert dla klientów firmowych podane stawki należy uznać za całkiem atrakcyjne.

Po upływie promocyjnych 3 miesięcy stawki spadają odpowiednio do 1,3% i 0,7%. Pierwszy przelew z Rachunku lokacyjnego na iKonto Biznes w miesiącu jest darmowy, natomiast za drugi i każdy kolejny zapłacisz 5 zł.

Alternatywą dla Rachunku lokacyjnego jest lokata terminowa. Alior Bank oferuje nie tylko depozyty w złotych, ale także w euro i w dolarach. Dla przykładu, oprocentowanie rocznej lokaty w PLN to 0,85% w skali roku.

Rozliczaj się w obcych walutach bez zbędnych kosztów

Osoby, które w swojej działalności dokonują transakcji w obcych walutach lub prowadzą interesy z zagranicznymi kontrahentami, z pewnością znajdą solidne argumenty za skorzystaniem z oferty Alior Banku.

Po pierwsze, do iKonta Biznes możesz otworzyć nieograniczoną liczbę rachunków pomocniczych w aż 19 różnych walutach. Jak już wspomnieliśmy, za każdy taki rachunek bank pobiera co miesiąc 8 zł. Co bardzo istotne, wszystkie rachunki możesz podpiąć do jednej karty wielowalutowej wydanej do iKonta Biznes. Podpięcie 5 kont pomocniczych jest bezpłatne, a każde kolejne kosztuje jednorazowo 30 zł.

Po drugie, każdy posiadacz iKonta Biznes ma do dyspozycji pakiet 5 bezpłatnych przelewów SEPA. Za kolejne operacje tego typu zapłacisz 5 zł. Jeśli więc często wykonujesz przelewy na rachunki prowadzone w innych europejskich krajach, wybór iKonta Biznes może Ci przynieść w tym zakresie spore oszczędności.

Transakcji wymiany walut dokonasz korzystnie za pośrednictwem Kantoru Walutowego, umożliwiającym przeliczanie walut po atrakcyjnych kursach. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą otwierać osobnego, płatnego rachunku pomocniczego, a od czasu do czasu zdarza im się dokonywać rozliczeń i transakcji w obcej walucie. Klienci biznesowi mogą otworzyć darmowy rachunek w Kantorze Walutowym podczas wizyty w oddziale.

Pakiet kredytowy dla mikrofirm

Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych przedsiębiorców ważnym argumentem za skorzystaniem z oferty konta firmowego jest dostęp do atrakcyjnych produktów kredytowych. Dobra informacja: także w tym zakresie Alior Bank staje na wysokości zadania.

Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest propozycja pakietu kredytowego dla mikrofirm, składającego się z 3 produktów – nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, byś skorzystał wyłącznie z jednego z nich. Wysokość wsparcia udzielonego w ramach pakietu może sięgnąć nawet 600 tys. zł, które będziesz mógł spożytkować np. na sfinansowanie inwestycji czy zapewnienie środków na bieżącą działalność i spłacać nawet 10 lat. W skład pakietu wchodzą:

 • kredyt firmowy;
 • kredyt w rachunku bieżącym – każdy wpływ na konto automatycznie niweluje zadłużenie; bank oferuje możliwość negocjowania warunków limitu w koncie;
 • karta kredytowa Mastercard Business – z oprocentowaniem 10% w skali roku; sam wybierasz cykl rozliczeniowy, możesz też ustawić automatyczną spłatę karty z iKonta Biznes.

Jako posiadacz iKonta Biznes wniosek o pakiet kredytowy (lub którykolwiek z jego elementów) złożysz bez wychodzenia z domu. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie formularza kontaktowego, a następnie oczekiwanie na telefon od pracownika banku, który udzieli Ci wszelkich informacji.

Niestety, o cały pakiet nie mogą się ubiegać startupy. Nowym firmom pozostaje tylko skorzystanie z samej karty kredytowej lub kredytu w rachunku, po wcześniejszej weryfikacji prognoz rozwoju ich działalności.

Co jeszcze oferuje iKonto Biznes?

Znasz już najważniejsze parametry iKonta Biznes oraz jego największe zalety. Pora, byś zapoznał się z dodatkowymi funkcjonalnościami i usługami związanymi z rachunkiem.

Bankowość elektroniczna: serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Do codziennego korzystania z rachunku z pewnością potrzebujesz bankowości elektronicznej, na którą składa się funkcjonalny serwis transakcyjny oraz aplikacja mobilna.

Serwis bankowości internetowej daje Ci dostęp do wszelkich informacji o posiadanych przez Ciebie produktach oraz pozwala na dokonywanie operacji: przelewów (w tym natychmiastowych, podatkowych i z wykorzystaniem mechanizmu split payment), czynności związanych z obsługą kart płatniczych (aktywacja, zastrzeżenie, blokowanie) oraz wnioskowania o kolejne produkty Alior Banku, w tym lokaty i pożyczki. Klienci biznesowi mogą wygenerować w systemie Jednolity Plik Kontrolny, a także założyć Profil zaufany (ePUAP).

Jeśli posiadasz jednocześnie któryś z produktów dla klientów indywidualnych, do bankowości zalogujesz się tym samym loginem (identyfikatorem). Dopiero po zalogowaniu, wybierając odpowiedni „kontekst”, zostaną Ci zaprezentowane szczegóły Twoich produktów dla klientów biznesowych.

Aplikacja mobilna również oferuje wszelkie podstawowe funkcje, a ponadto daje mniej oczywiste możliwości. Przykłady tych drugich to np. widok stanu konta przed zalogowaniem, wygodne opłacanie faktur po ich zeskanowaniu oraz przelewy na numer telefonu.

Warto też wspomnieć, że posiadacze iKonta Biznes, podobnie jak klienci indywidualni Alior Banku, mogą korzystać z nowoczesnych metod płatności, w tym Blik, Google Pay i Apple Pay.

I wiele, wiele więcej…

Klientom biznesowym Alior Bank oferuje niezwykle szeroki wachlarz usług dodatkowych. Szczegółowe opisywanie ich wszystkich mijałoby się z celem, więc wspomnijmy o najciekawszych.

Osoby prowadzące własną działalność mogą skorzystać z możliwości inwestowania w obligacje komercyjne, uzyskać pomoc w ubieganiu się o fundusze unijne oraz wsparcie tzw. Wirtualnych Bankierów – infolinii przeznaczonej dla klientów biznesowych, dzięki której nie będziesz musiał załatwiać każdej najprostszej sprawy w oddziale.

Alior Bank prowadzi również serwis Zafirmowani.pl, na którym drobni przedsiębiorcy znajdą praktyczne porady ekspertów, bazę dokumentów i wniosków urzędowych, a także – co chyba najważniejsze – otrzymają dostęp do bezpłatnej aplikacji księgowej, która stanowi wsparcie przy rozliczaniu uproszczonej księgowości. Dzięki wirtualnym wizytówkom możesz nawiązać współpracę biznesową z innymi użytkownikami portalu.

Wady iKonta Biznes

Tak samo jak w przypadku każdego innego konta firmowego, również przy iKoncie Biznes jesteśmy w stanie wskazać pewne niedociągnięcia. Na kilka z nich zwróciliśmy uwagę już przy okazji prześwietlania opłat. Co jeszcze moglibyśmy zarzucić ofercie Alior Banku?

Mało atrakcyjne lokaty dla firm

Przy Rachunku lokacyjnym, oferującym przez 3 miesiące oprocentowanie nawet 2% w skali roku, oferta depozytowa dla posiadaczy iKonta Biznes wygląda raczej mizernie. Nawet wspomniana wcześniej roczna lokata w złotych nie robi piorunującego wrażenia, a inne warianty tej samej lokaty są jeszcze mniej atrakcyjne. Nie lepiej jest w przypadku depozytów w obcych walutach.

Nasuwa się zatem pytanie: po co w ogóle korzystać z lokaty, skoro oferuje ona dużo gorsze warunki niż Rachunek lokacyjny, a do tego nie zapewnia równie elastycznego dostępu do środków (utrata odsetek przy przedwczesnym zerwaniu)?

Wysoka prowizja za wypłatę gotówki za granicą

Do pełni szczęścia, jeśli chodzi o ofertę walutową dla korzystających z iKonta Biznes w Alior Banku, brakuje odrobinę tańszych wypłat z zagranicznych bankomatów. Za taką operację zapłacimy 3% wartości transakcji, jednak nie mniej niż 8 zł.

Jeśli zatem w swojej działalności nie tylko wykonujesz sporo przelewów w obcych walutach, ale również wyjeżdżasz za granicę, lepiej weź to pod uwagę – już kilka wypłat gotówki może mocno uderzyć po kieszeni.

Atrakcyjny rachunek dla jednoosobowych działalności gospodarczych

iKonto Biznes w Alior Banku należy uznać za naprawdę solidną propozycję rachunku firmowego dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Główne argumenty to: darmowe prowadzenie, stosunkowo łatwy do spełnienia warunek uniknięcia opłaty za kartę (wystarczą 4 transakcje w miesiącu) oraz możliwość zgarnięcia do 1700 zł premii nawet za podstawową aktywność na koncie. Wspomniana premia może z nawiązką zrekompensować wszystkie ewentualne opłaty związane z korzystaniem z rachunku w pierwszym roku od jego otwarcia.

Rachunek ma jednak pewne wady, który powinny dać do myślenia zwłaszcza sprzedawcom-detalistom. Z jednej strony mogą oni skorzystać ze wspomnianych zalet rachunku, z drugiej – raczej nie unikną opłat za wpłaty gotówki (zarówno we wpłatomatach, jak i w oddziale). Szczególnie dotyczy to tych sprzedawców, którzy mają zwyczaj regularnego wpłacania na konto dziennego utargu. Opłaty mogą być szczególnie uciążliwe po upływie roku, kiedy bank nie będzie już wypłacał premii za aktywność. Do tego z iKontem Biznes nie wiąże się żadna promocja dotycząca terminali POS, które dość często obserwujemy u konkurencji.

Wróćmy jednak do pozytywów. Osobom, którym zależy na efektywnym dysponowaniu nadwyżkami finansowymi, można śmiało polecić Rachunek lokacyjny z oprocentowaniem 2% w skali roku przez pierwsze 3 miesiące (dla kwot do 20 tys. zł). Po tym okresie stawki również wyglądają nie najgorzej na tle innych ofert na rynku, a tym bardziej w porównaniu z niskim oprocentowaniem lokat terminowych dla klientów biznesowych Alior Banku…

W propozycji odnajdujemy również zalety, które powinny zainteresować przedsiębiorców ze specyficznymi potrzebami. Firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami skorzystają na bogatej ofercie rachunków pomocniczych w obcych walutach, 5 darmowych przelewach SEPA w miesiącu oraz na wymianie walut w popularnym Kantorze Walutowym. W dodatku do obsługi rachunków we wszystkich walutach może im posłużyć jedna karta wielowalutowa.

Kolejną grupą, która powinna rozważyć skorzystanie z rachunku firmowego w Alior Banku, są potencjalni kredytobiorcy. Bank jest gotów wspomóc nawet najmniejsze firmy i startupy – do wyboru są różne produkty kredytowe, które pomogą sfinansować dowolny cel związany z prowadzoną działalnością.

Jeśli oferta rachunku firmowego w Alior Banku Cię przekonuje, a drobne mankamenty nie stanowią dla Ciebie większego problemu, już dziś otwórz iKonto Biznes z premią nawet 1500 zł!

Jak otworzysz iKonto Biznes?

Pierwszym krokiem do otwarcia jest złożenie internetowego wniosku na . W momencie jego wypełniania wybierz sposób zawarcia umowy o prowadzenie rachunku. Do wyboru masz przelew weryfikacyjny z rachunku osobistego oraz podpisanie umowy w obecności kuriera.

Rada dla osób, które oprócz konta firmowego chciałyby otworzyć jako firma również rachunek w Kantorze Walutowym: w takim przypadku w pierwszej kolejności załóż iKonto Biznes. W przeciwnym razie nie będziesz go mógł otworzysz w promocji z 1700 zł premii, gdyż nie będziesz przez bank traktowany jako nowy klient firmowy.

Osoby, które posiadają w Alior Banku jakikolwiek produkt dla klientów indywidualnych, mogą otworzyć konto firmowe w systemie bankowości internetowej.

Ocena: 4.5

 • Do 1700 zł premii za aktywne korzystanie z rachunku.
 • Pakiet 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych i SEPA.
 • Rachunek lokacyjny z promocyjnym oprocentowaniem 2% w skali roku.
 • Bogata oferta kredytowa.
 • Możliwość otwarcia rachunków pomocniczych w walutach obcych i podpięcia ich do jednej karty wielowalutowej.
 • Kosztowne wpłaty gotówki (darmowych jest tylko 5 pierwszych wpłat w maszynach Planet Cash).
 • Dość drogie wypłaty z bankomatów za granicą.
 • Niskie oprocentowanie lokat.
 • 20 gr za 11. i każdy kolejny kod autoryzacyjny SMS w miesiącu.


Sylwetka Alior Banku

Alior Bank działa na rynku od 2008 r. jako instytucja, która łączy tradycyjną bankowość z innowacjami. W 2012 r. w jego strukturach pojawił się T-Mobile Usługi Bankowe, a trzy lata później bank połączył się z Meritum Bankiem. Alior Bank obsługuje blisko 3 mln klientów oraz posiada w kraju ponad 1000 placówek, a do swojej oferty wprowadza nowoczesne, innowacyjne produkty i usługi.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta jest bezwarunkowo bezpłatne, a 4 płatności kartą w miesiącu zwalniają z opłaty za jej obsługę (inaczej 8 zł). Przelewy krajowe są bezpłatne, w tym do ZUS i Urzędu Skarbowego. Dodatkowo klient otrzyma pakiet darmowych przelewów SEPA i Express Elixir. Wypłaty z bankomatów w oddziałach Alior Banku są bezpłatne, podobnie jak 5 pierwszych wypłat ze wszystkich bankomatów w danym miesiącu.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  iKonto Biznes może przynieść najwięcej korzyści właścicielom firm poszukującym niedrogiego, nowoczesnego i funkcjonalnego rachunku do obsługi rozliczeń firmowych. Skorzystają na nim poszukujący sposobu na efektywne zarządzanie nadwyżkami finansowymi oraz firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Na plus zasługują łatwe do spełnienia warunki zwalniające z opłaty za obsługę karty. Warto także wziąć pod uwagę pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych i przelewów europejskich oraz kartę wielowalutową. W promocji iKonta Biznes możesz otrzymać do 1700 zł premii za podstawowe operacje na rachunku.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Wysoka prowizja za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku. Wypłaty z bankomatów Alior Banku są co prawda bezpłatne, podobnie jak 5 pierwszych wypłat ze wszystkich bankomatów w danym miesiącu - jednak za pozostałe musimy już płacić. Bank pobiera opłaty za kody autoryzacyjne SMS. Niektórym klientom może brakować atrakcyjnej oferty depozytowej.

 • Gdzie założyć przez internet?

  Otwórz iKonto Biznes na  i otrzymaj do 1700 zł premii.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.