Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Oszczędzanie na emeryturę w ramach IKE i IKZE – praktyczny przewodnik krok po kroku

Cykl: IKE, IKZE

Oszczędzanie na emeryturę w ramach IKE i IKZE – praktyczny przewodnik krok po kroku
Spis treści

Oczywiście wcześniejsza wypłata pieniędzy z obu rodzajów rachunków jest jak najbardziej możliwa, ale skutkiem takiej decyzji będzie utrata wszelkich zwolnień podatkowych i konieczność rozliczenia się z fiskusem za cały okres oszczędzania.

Czego dowiesz się z naszego poradnika?

Nasz poradnik przygotowaliśmy po to, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z funkcjonowaniem i korzystaniem z rachunków emerytalnych IKE i IKZE.

Dowiesz się z niego m.in. czym są i jak działają tego typu konta oraz jakie są ich zalety i ograniczenia. W poradniku wskazujemy również, jakie produkty finansowe dostępne są w ramach kont IKE i IKZE, a także dokonujemy aktualnego przeglądu ofert rynkowych.

W odpowiedzi na częste pytania czytelników dokonaliśmy również analizy, w jakiej sytuacji w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać rachunek typu IKE, a kiedy bardziej opłaci się założenie IKZE.

Ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę z zalet, jakie niesie systematyczne oszczędzanie, w ramach naszego cyklu przygotowaliśmy także tekst pokazujący, jak duże korzyści może przynieść regularne odkładnie nawet niewielkich kwot.

Zawartość poradnika dopełnia analiza polskiego rynku kont emerytalnych IKE i IKZE, w której wskazujemy na aktualne trendy oraz dokonujemy prognoz na przyszłość.

I. Czym są i jak działają IKE i IKZE?

W pierwszym z tekstów wyjaśniamy, czym dokładnie są: Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy nimi i czym charakteryzują się oba rodzaje kont. W tekście wspominamy także o obowiązujących limitach wpłat oraz wyjaśniamy, dlaczego nie ma co w przyszłości liczyć na państwowa emeryturę wypłacaną przez ZUS.

Dowiedz się, dlaczego warto otworzyć rachunek IKE i/lub IKZE.

II. Konta oszczędnościowe IKE i IKZE – przegląd ofert

Drugi artykuł z naszego cyklu poświęcony jest aktualnej (marzec 2020) ofercie kont oszczędnościowych prowadzonych w ramach IKE i IKZE.

Z tekstu dowiesz się, od czego uzależnione jest oprocentowanie poszczególnych rachunków oraz czy z ich posiadaniem wiążą się jakieś dodatkowe koszty.

Dowiedz się, jakie jest najlepsze konto oszczędnościowe IKE i IKZE.

III. Rachunki maklerskie IKE i IKZE – przegląd ofert

Ten tekst podpowie Ci, jak wybrać najlepszy rachunek inwestycyjny IKE i/lub IKZE.

W artykule porównujemy koszty związane z posiadaniem tego typu kont w poszczególnych domach maklerskich, zwracając uwagę m.in. na opłaty za ich prowadzenie oraz prowizje pobierane od zakupionych akcji i obligacji. W tekście wyjaśniamy także, w jakie instrumenty finansowe możesz zainwestować jako posiadacz rachunku inwestycyjnego IKE lub IKZE, a handlowanie którymi nie jest możliwe.

Wybierz najlepszy dla siebie rachunek maklerski IKE i/lub IKZE.

IV. IKE czy IKZE – które rozwiązanie wybrać?

Jeśli chcesz otworzyć tylko jeden rachunek emerytalny, ale nie wiesz, który z nich – IKE czy IKZE - powinieneś wybrać, ten tekst pomoże Ci rozwiązać ten dylemat.

Na dwóch praktycznych przykładach pokazujemy, w której sytuacji górą będzie pierwsze z wymienionych rozwiązań (IKE), a kiedy bardziej będzie opłacało się wybrać drugi typ rachunku (IKZE).

Dowiedz się, który rodzaj rachunku emerytalnego będzie w Twoim przypadku lepszy.

V. Korzyści z długoterminowego oszczędzania – czyli jak w łatwy sposób uzbierać całkiem pokaźny kapitał na przyszłość.

Z tekstu dowiesz się, jak ogromne korzyści może przynieść regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot.

W artykule wskazaliśmy przykład, jak odkładając zaledwie 400 zł miesięcznie, a następnie inwestując je w bezpieczne obligacje Skarbu Państwa, zebrać do czasu emerytury ponad ćwierć miliona złotych.

Dowiedz się, jak w bezpieczny sposób zebrać do czasu emerytury ćwierć miliona złotych.

VI. Kto oszczędza w trzecim filarze – statystyki na temat oszczędzających w ramach IKE i IKZE

Ostatni artykuł z naszego cyklu poświęconego IKE i IKZE to gratka dla miłośników cyferek.

Dowiecie się z niego, ile wynosi liczba prowadzonych rachunków emerytalnych, ile pieniędzy się na nich znajduje i w co najczęściej inwestują Polacy w ramach posiadanych kont. W tekście zwracamy uwagę na wciąż niewielką popularność rachunków IKE i IKZE oraz oceniamy, czy w najbliższej przyszłości ma szansę się to zmienić.

Dowiedz się, dlaczego tylko co setny Polak aktywnie oszczędza na IKE lub IKZE.

Rachunki emerytalne IKE i IKZE – to się opłaca

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika zyskasz cenną wiedzę na temat zasad funkcjonowania kont emerytalnych IKE i IKZE.

Liczymy również, że dzięki lekturze łatwiej znajdziesz rozwiązanie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. A jeśli do tej pory wahałeś się nad rozpoczęciem systematycznego oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze, że zmienisz zdanie i zaczniesz to robić jak najszybciej.

Zalety rachunków IKE i IKZE sprawią, że odłożony na nich kapitał będzie przyrastał w znacznie szybszym tempie, niż gdybyś oszczędzał poza nimi. Mówiąc krótko – to się opłaca!