Oszczędzanie na emeryturę w ramach IKE i IKZE – praktyczny przewodnik krok po kroku

Oszczędzanie na emeryturę w ramach IKE i IKZE – praktyczny przewodnik krok po kroku

Konta emerytalne IKE i IKZE to potężny atut w ręku oszczędzających z myślą o przyszłej emeryturze. Korzystając z nich, unikamy podatku od zysków kapitałowych, a w przypadku rachunków IKZE dokonane wpłaty odliczymy od podatku dochodowego. Jest jednak jeden warunek – zgromadzone tam pieniądze możemy wypłacić dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku, który dla IKE wynosi standardowo 60 lat, a dla IKZE jest to 5 lat więcej.

Oczywiście wcześniejsza wypłata pieniędzy z obu rodzajów rachunków jest jak najbardziej możliwa, ale skutkiem takiej decyzji będzie utrata wszelkich zwolnień podatkowych i konieczność rozliczenia się z fiskusem za cały okres oszczędzania.

Czego dowiesz się z naszego poradnika?

Nasz poradnik przygotowaliśmy po to, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z funkcjonowaniem i korzystaniem z rachunków emerytalnych IKE i IKZE. Dowiesz się z niego m.in. czym są i jak działają tego typu konta oraz jakie są ich zalety i ograniczenia. W poradniku wskazujemy również, jakie produkty finansowe dostępne są w ramach kont IKE i IKZE, a także dokonujemy aktualnego przeglądu ofert rynkowych.

W odpowiedzi na częste pytania czytelników dokonaliśmy również analizy, w jakiej sytuacji w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać rachunek typu IKE, a kiedy bardziej opłaci się założenie IKZE. Ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę z zalet, jakie niesie systematyczne oszczędzanie, w ramach naszego cyklu przygotowaliśmy także tekst pokazujący, jak duże korzyści może przynieść regularne odkładnie nawet niewielkich kwot. Zawartość poradnika dopełnia analiza polskiego rynku kont emerytalnych IKE i IKZE, w której wskazujemy na aktualne trendy oraz dokonujemy prognoz na przyszłość.

I. Czym są i jak działają IKE i IKZE?

W pierwszym z tekstów wyjaśniamy, czym dokładnie są: Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy nimi i czym charakteryzują się oba rodzaje kont. W tekście wspominamy także o obowiązujących limitach wpłat oraz wyjaśniamy, dlaczego nie ma co w przyszłości liczyć na państwowa emeryturę wypłacaną przez ZUS.

Dowiedz się, dlaczego warto otworzyć rachunek IKE i/lub IKZE.

II. Konta oszczędnościowe IKE i IKZE – przegląd ofert

Drugi artykuł z naszego cyklu poświęcony jest aktualnej (maj 2018) ofercie kont oszczędnościowych prowadzonych w ramach IKE i IKZE. Z tekstu dowiesz się, od czego uzależnione jest oprocentowanie poszczególnych rachunków oraz czy z ich posiadaniem wiążą się jakieś dodatkowe koszty.

Dowiedz się, jakie jest najlepsze konto oszczędnościowe IKE i IKZE.

III. Rachunki maklerskie IKE i IKZE – przegląd ofert

Ten tekst podpowie Ci, jak wybrać najlepszy rachunek inwestycyjny IKE i/lub IKZE. W artykule porównujemy koszty związane z posiadaniem tego typu kont w poszczególnych domach maklerskich, zwracając uwagę m.in. na opłaty za ich prowadzenie oraz prowizje pobierane od zakupionych akcji i obligacji. W tekście wyjaśniamy także, w jakie instrumenty finansowe możesz zainwestować jako posiadacz rachunku inwestycyjnego IKE lub IKZE, a handlowanie którymi nie jest możliwe.

Wybierz najlepszy dla siebie rachunek maklerski IKE i/lub IKZE.

IV. IKE czy IKZE – które rozwiązanie wybrać?

Jeśli chcesz otworzyć tylko jeden rachunek emerytalny, ale nie wiesz, który z nich – IKE czy IKZE - powinieneś wybrać, ten tekst pomoże Ci rozwiązać ten dylemat. Na dwóch praktycznych przykładach pokazujemy, w której sytuacji górą będzie pierwsze z wymienionych rozwiązań (IKE), a kiedy bardziej będzie opłacało się wybrać drugi typ rachunku (IKZE).

Dowiedz się, który rodzaj rachunku emerytalnego będzie w Twoim przypadku lepszy.

V. Korzyści z długoterminowego oszczędzania – czyli jak w łatwy sposób uzbierać całkiem pokaźny kapitał na przyszłość.

Z tekstu dowiesz się, jak ogromne korzyści może przynieść regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot. W artykule wskazaliśmy przykład, jak odkładając zaledwie 400 zł miesięcznie, a następnie inwestując je w bezpieczne obligacje Skarbu Państwa, zebrać do czasu emerytury ponad ćwierć miliona złotych.

Dowiedz się, jak w bezpieczny sposób zebrać do czasu emerytury ćwierć miliona złotych.

VI. Kto oszczędza w trzecim filarze – statystyki na temat oszczędzających w ramach IKE i IKZE

Ostatni artykuł z naszego cyklu poświęconego IKE i IKZE to gratka dla miłośników cyferek. Dowiecie się z niego, ile wynosi liczba prowadzonych rachunków emerytalnych, ile pieniędzy się na nich znajduje i w co najczęściej inwestują Polacy w ramach posiadanych kont. W tekście zwracamy uwagę na wciąż niewielką popularność rachunków IKE i IKZE oraz oceniamy, czy w najbliższej przyszłości ma szansę się to zmienić.

Dowiedz się, dlaczego tylko co setny Polak aktywnie oszczędza na IKE lub IKZE.

Rachunki emerytalne IKE i IKZE – to się opłaca

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika zyskasz cenną wiedzę na temat zasad funkcjonowania kont emerytalnych IKE i IKZE. Liczymy również, że dzięki lekturze łatwiej znajdziesz rozwiązanie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. A jeśli do tej pory wahałeś się nad rozpoczęciem systematycznego oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze, że zmienisz zdanie i zaczniesz to robić jak najszybciej. Zalety rachunków IKE i IKZE sprawią, że odłożony na nich kapitał będzie przyrastał w znacznie szybszym tempie, niż gdybyś oszczędzał poza nimi. Mówiąc krótko – to się opłaca!

Z ostatniej chwili

 • 21.05.2019 10:11

  Otwarcie Nest Konta w najnowszej promocji i wykazanie się aktywnością może przynieść 200 zł premii od Nest Banku.

 • 20.05.2019 18:03

  Decyzja o otwarciu Konta Mój Biznes w Banku Millennium może Ci przynieść 200 zł w gotówce, o ile wykażesz się niewielką aktywnością w korzystaniu z niego.

 • 20.05.2019 07:54

  Getin Bank obniża promocyjne oprocentowanie dla "nowych środków" z 3,4% na 3,2%. Jak zmieniły się pozostałe warunki promocji? Sprawdź w naszym artykule.

 • 17.05.2019 17:51

  Aż 250 zł może być Twoje, jeśli założysz w BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj i wykażesz się aktywnością w korzystaniu z nich.

 • 17.05.2019 11:46

  Alior Bank ponownie uruchomił promocję Konta Mocno Oszczędnościowego, ale niestety - za przykładem konkurencji - obniżył je do 2,5% w skali roku.

 • 16.05.2019 12:43

  Szybka i atrakcyjna akcja. Dokonaj 2 płatności Google Pay z wykorzystaniem karty Citibanku, a otrzymasz 2 bilety do Multikina.

 • 16.05.2019 11:25

  Nawet 460 zł można zgarnąć za założenie konta w Credit Agricole i opłacanie z niego abonamentu nc+.

 • 15.05.2019 15:44

  Za płatność za zakupy w Auchan kartą zarejestrowaną w programie Visa Oferty możesz zyskać 15 zł zwrotu.

 • 14.05.2019 16:03

  W szybkiej promocji karty kredytowej Mastercard w ING możesz zyskać nawet 400 zł do wykorzystania na Circle K.

 • 14.05.2019 13:35

  Otwierając Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na eŚwiat od BNP Paribas można zyskać 200 zł do wydania w sklepach H&M.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.