Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Idea Bank wprowadza opłaty za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów

Idea Bank wprowadza opłaty za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów
Spis treści

Szósta i kolejna wypłata z bankomatu przestanie być darmowa

Już od pewnego czasu plotkowało się, że Idea Bank w najbliższym czasie prawdopodobnie zmieni swój aktualny cennik, a część do tej pory bezpłatnych operacji przestanie być darmowa.

Wraz z początkiem września bank zaczął rozsyłać do swoich klientów oficjalne informacje na ten temat. Zgodnie z nimi od 13 listopada w życie wejdzie nowa tabela opłat i prowizji, która wprowadzi m.in. dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. I tak – po tym dniu osoby wypłacające pieniądze przy pomocy karty debetowej Idea Banku będą mogły zrobić to za darmo tylko 5 razy w miesiącu. Każda następna operacja będzie już wiązała się z dodatkową opłatą, która wyniesie 1% wartości wypłacanej kwoty. Przykładowo – przy wypłacie 1000 zł pobrana prowizja wyniesie 10 zł, a przy 5000 zł będzie to aż 50 zł!

Opłaty dla korzystających z wpłatomatów

Oprócz tego bank planuje również naliczać opłaty osobom, które zbyt aktywnie korzystają z wpłatomatów (w tym także tych mobilnych). Klienci, którzy w danym miesiącu dokonają wpłat o łącznej kwocie przekraczającej 100 tys. zł, od nadwyżki zapłacą 0,39% prowizji. Na pierwszy rzut oka to niewiele, ale jeśli ktoś (głównie posiadacze rachunków firmowych) wpłaci na swoje konto np. 200 tys. zł w miesiącu, ten zapłaci z tego tytułu aż 390 zł.

Porządki w ofercie produktów oszczędnościowych

Jeszcze w sierpniu informowaliśmy o dość dużych czystkach w ofercie produktów oszczędnościowych Idea Banku. W ciągu zaledwie jednego dnia bank wycofał kilkanaście różnego rodzaju lokat terminowych, wliczając w to popularne: Lokatę Cloud, Lokatę Rentierską oraz Lokatę Nr 1.

Od listopada porządki czekają natomiast segment kont oszczędnościowych, a klienci banku nie będą mogli już otworzyć rachunków Idea Saver oraz Zośka. Według zapewnień banku, pozostałe rachunki oszczędnościowe – Konto Zyskowne oraz Rachunek IKE – zostaną jednak utrzymane w ofercie.

Co zmieni się w ofercie Idea Banku od 13 listopada?

Usługa/produkt

Co się zmieni?

Koszt po zmianie

Korzystanie z bankomatów

6 i kolejna wypłata w miesiącu będzie płatna.

1% wypłacanej kwoty

Korzystanie z wpłatomatów

Wprowadzenie opłaty, jeśli suma wpłat w miesiącu wyniesie ponad 100 tys. zł

0,39% nadwyżki ponad 100 tys. zł miesięcznie

Konta oszczędnościowe

Z oferty zostaną wycofane konta Idea Saver oraz Konto Zośka

Idea Bank szuka dodatkowych kapitałów

Trzeba stwierdzić to jasno – w ostatnim czasie Idea Bank nie ma pozytywnej prasy. W mediach dość mocno dyskutowana jest kwestia zaangażowania banku w sprzedaż obligacji niesławnej spółki GetBack. Dodatkowym problemem są pogarszające się wyniki finansowe, co z kolei przekłada się na najniższy w historii kurs akcji Idea Banku (wykres poniżej)

W celu poprawy kondycji finansowej bank w ostatnich dniach dokonał sprzedaży udziałów w spółce Idea Getin Leasing. Kwota transakcji to 75 mln zł. Ten zastrzyk gotówki powinien sprawić, że Idea ponownie zacznie spełniać wymogi kapitałowe narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dodatkowo sporo w ostatnim czasie mówi się o możliwym połączeniu banku z podmiotami z grupy Getinu – przede wszystkim Getin Holding oraz Getin Noble Bankiem, co także powinno pozytywnie odbić się na jego finansowej stabilności.

Kliknij, aby powiększyć

W tym miejscu chcemy jednak uspokoić, że mimo negatywnych trendów Idea Bank w dalszym ciągu znajduje się w całkiem przyzwoitej sytuacji finansowej (nawet uwzględniając odpisy z tytułu utraty wartości spółek Tax Care i GetBack, które zostaną uwzględnione w wynikach za II kw. 2018 roku). Bank tylko raz w historii swojej giełdowej obecności wykazał niewielką stratę na poziomie operacyjnym. Sporo o jego kondycji mówią także notowania obligacji (oznaczone kodem IDA0820), które w dalszym ciągu notowane są w okolicach wartości nominalnej (mówi to o niewielkim ryzyku upadłości).

A nawet w razie mało prawdopodobnego na daną chwilę bankructwa banku – osoby trzymające tam kapitał mogą liczyć na gwarancje ze strony BFG.