O giełdach kryptowalut
Działanie kryptogiełd powinien zrozumieć każdy, kto chciałby inwestować w waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin czy Ripple. Od razu warto podkreślić, że choć przypominają klasyczne giełdy, na których notowane są akcje czy inne towary, to jednak mają swoją niepowtarzalną specyfikę. Tę ostatnią niejako wymusza sama budowa kryptowalut, które są przecież aktywami korzystającymi z kryptografii.
Oferta i działanie
Obecnie funkcjonuje kilkaset giełd kryptowalut, które są swobodnie dostępne dla każdego. Wszystkie działają całą dobę i pełnią tę samą podstawową funkcję, czyli umożliwiają nabywanie i sprzedawanie cyfrowych walut. Ponadto gwarantują dostęp do najważniejszych informacji dotyczących poszczególnych monet: bieżących cen, wielkości obrotów czy wskaźników analizy technicznej.
Kryptogiełdy istnieją jedynie w świecie wirtualnym, co oznacza, że pozwalają dokonywać transakcji wyłącznie za pośrednictwem platformy internetowej. Każda z nich ma własną ofertę coinów, dlatego nie bądź zaskoczony, jeśli na niektórych znajdziesz zaledwie kilkanaście popularnych kryptowalut i tokenów, a na innych nawet ponad trzysta. Co ważne, jeśli zdecydujesz się nabyć np. bitcoiny, to niezależnie jaką wybierzesz giełdę, otrzymasz dokładnie te same aktywa. Miej jednak świadomość, że w tym samym momencie ich cena na różnych giełdach może być inna, bo każda giełda posiada własny system informatyczny i odrębną tabelę zleceń.
Pojedyncze giełdy mają bardziej rozwiniętą ofertę i umożliwiają dodatkowo handel z dźwignią. Dzięki takiej opcji możesz grać nie tylko na wzrosty, ale również spadki cen kryptowalut, zawierając przy tym transakcje o wartości znacznie większej od kwoty faktycznie inwestowanego kapitału.
Bezpieczeństwo giełd i sposób nabywania kryptowalut
Na giełdach możesz kupować kryptowaluty za waluty fiat np. USD czy PLN (i na odwrót), jak również zamieniać jedne kryptowaluty na inne (np. bitcoiny na ethery). Transakcje zawierasz z innymi użytkownikami, ale możliwe jest też nabywanie cyfrowych walut bezpośrednio od giełdy. W obydwu przypadkach, aby uzyskać dostęp do platformy, najpierw musisz założyć bezpłatne konto (nie wszędzie wymagana jest weryfikacja tożsamości).
Dziś giełdy walut cyfrowych są już znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal trzeba podchodzić do nich z ostrożnością. Najważniejsze, aby unikać długoterminowego przechowywania na nich zakupionych kryptowalut i tokenów. Do tego służą specjalne portfele online oraz cold wallety, które umożliwiają trzymanie coinów poza siecią.