Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Kraken – giełda kryptowalut. Recenzja i opinie

Kraken – giełda kryptowalut. Recenzja i opinie
Źródło: Giełda Kraken
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Funkcjonalność:
Bogactwo oferty:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

 • długi staż działalności
 • wysoki poziom bezpieczeństwa
 • możliwość zawierania transakcji z dźiwgnią

Wady:

 • dość wąska oferta kryptowalut

Opinia eksperta

Giełda Kraken to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do handlu kryptowalutami. Charakteryzuje się również niskimi prowizjami transakcyjnymi, a także całkiem wygodną w obsłudze platformą handlową. Choć mogłaby mieć nieco bogatszą ofertę kryptowalut i kontraktów terminowych, to i tak należy ją zaliczyć do ścisłej czołówki najlepszych kryptogiełd na świecie.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Sprawdź, co ma do zaproponowania giełda Kraken i na jakie parametry jej oferty warto zwrócić szczególną uwagę.

Giełda Kraken i główne cechy jej oferty

Giełda Kraken została założona w 2011 r. w San Francisco przez spółkę Payward Inc., która działa na terenie USA, Europy i Kanady. W 2018 r. zarejestrowano ją w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych, dzięki czemu zyskała status brokera-dealera i alternatywnego systemu obrotu środkami finansowymi.

Oto najważniejsze cechy oferty Krakena:

 • bezpłatne założenie i prowadzenie konta,
 • dostęp do około 200 kryptowalut,
 • możliwość handlowania kontraktami na kryptowaluty,
 • obsługa walut fiat (brak polskiego złotego),
 • wymiana z udziałem stablecoinów,
 • całodobowa obsługa klienta (brak w języku polskim).

Pełna analiza giełdy Kraken


Podstawowe parametry oferty

Tak przedstawiają się parametry oferty giełdy Kraken i jej konta inwestycyjnego:

Dla części inwestorów powyższa specyfikacja będzie wystarczająca, aby wstępnie ocenić, czy konto na Krakenie może okazać się dla nich dobrym wyborem.

Giełda Kraken – opłaty i prowizje

Amerykańska giełda kryptowalut nie pobiera opłaty za otwarcie i prowadzenie konta ani za trzymanie na nim cyfrowych aktywów. W jej przypadku główny koszt stanowią prowizje od handlu kryptowalutami, które są naliczane od wartości transakcji.

Co ważne, na Krakenie wielkość pobieranej prowizji zależy również od wolumenu obrotów na koncie i rodzaju zlecenia (maker/taker), w ramach którego dochodzi do realizacji transakcji. Niższe są prowizje dla zleceń maker, które wspomagają płynność giełdy i są realizowane po spełnieniu określonych warunków (np. po wzroście wartości krypto do wskazanego poziomu). Więcej trzeba zapłacić za transakcje w ramach zleceń taker, które są wykonywane natychmiast po bieżącej cenie. Klienci z odpowiednio wysoką aktywnością na rachunku płacą niższą prowizję w przypadku obu typów zleceń.

Inne koszty na giełdzie Kraken – wypłata i wpłata środków

Jeśli chodzi o drugi najważniejszy rodzaj kosztów giełdowych, czyli prowizje za wpłaty i wypłaty środków, to na giełdzie Kraken co do zasady są one bezpłatne w przypadku operacji wykonywanych na kryptowalutach. Uściślając, wpłacając lub wypłacając środki w krypto poniesiesz jedynie opłatę, która obowiązuje w sieci danej waluty cyfrowej.

W przypadku walut tradycyjnych podstawową metodą realizacji wpłat i wypłat jest przelew bankowy, choć możliwe jest też skorzystanie z nieco droższej karty płatniczej. Wysokość prowizji zależy od waluty i metody transferu środków, przy czym najtańszą opcją jest przelew SEPA w euro. Warto dodać, że giełda nie obsługuje wpłat i wypłat w polskich złotych.

Kraken – podatki, PIT i urząd skarbowy

Handel kryptowalutami na Krakenie, podobnie jak na każdej innej giełdzie, wiąże się z koniecznością rozliczenia przeprowadzonych operacji i ewentualnego uregulowania 19% podatku od dochodów kapitałowych. Co istotne, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, formalności tych musisz dopełnić w sytuacji, gdy w poprzednim roku kalendarzowym wymieniałeś waluty cyfrowe na tradycyjne. Jeśli realizowałeś jedynie transakcje krypto-krypto, nie musisz składać druku PIT-38 i nie podlegasz obowiązkowi podatkowemu.

Kraken, w odróżnieniu np. od polskich domów maklerskich, nie wysyła formularza podatkowego z podsumowaniem transakcji, ale za to udostępnia historię operacji, w tym wpłat i wypłat środków. Dzięki temu możesz we własnym zakresie podsumować efekty swojego handlu kryptowalutami i rozliczyć się z fiskusem.

Oferta kryptowalut na giełdzie Kraken

Ważny aspekt oferty każdej kryptogiełdy stanowi bogactwo oferowanych instrumentów finansowych. Na Krakenie znajdziesz około 200 kryptowalut i tokenów, w tym popularne stablecoiny dolarowe, takie jak tether (USDT) czy USD coin (USDC). Ponadto giełda oferuje handel z dźwignią, udostępniając kontrakty futures na ponad 40 popularnych walut cyfrowych, w tym BTC, ETH, LTC czy DOGE.

Handel na giełdzie Kraken jest możliwy w parach krypto-krypto i krypto-fiat (nie są dostępne pary z polskim złotym), przy czym tych drugich jest znacznie więcej. Najbardziej rozbudowane rynki tworzą: dolar, euro i bitcoin, w stosunku do których notowane są dziesiątki kryptowalut. Stablecoiny USDC i USDT występują w znacznie mniejszej liczbie par kryptowalutowych.

Kraken – jak zacząć inwestować na giełdzie?

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Krakenie, pozostaje Ci założyć konto na giełdzie i rozpocząć handel.

Początek handlu na Krakenie – rejestracja i logowanie

Założenie konta na Krakenie zajmuje kilka minut i nie różni się zbytnio od procedur, które są stosowane przez inne giełdy i brokerów oferujących handel instrumentami finansowymi. Musisz podać dane osobowe i kontaktowe, ustawić hasło i login, a następnie aktywować dostęp do giełdy za pośrednictwem linka przesłanego na skrzynkę mailową. Aby zalogować się na konto, każdorazowo podajesz tylko swoją nazwę użytkownika i hasło, niemniej możesz też ustawić dodatkowe metody autoryzacji.

Weryfikacja tożsamości

Co istotne, giełda Kraken umożliwia handel jedynie zweryfikowanym użytkownikom. Oznacza to, że aby rozpocząć inwestowanie, musisz przesłać zdjęcie paszportu lub dowodu tożsamości, a także dokument potwierdzający Twoje miejsce zamieszkania, np. rachunek za media.

Dobra giełda kryptowalut dla każdego – bezpieczna i funkcjonalna

Pora całościowo ocenić ofertę Krakena i porównać ją z propozycjami innych giełd kryptowalut.

Atrakcyjność opłat

Na początek sprawdźmy, czy korzystanie z Krakena jest w ogóle opłacalne?

Niskie koszty transakcyjne i niezła oferta kryptowalut

Giełda Kraken plasuje się w ścisłej czołówce najtańszych kryptogiełd na rynku i w szerokiej czołówce giełd z najbogatszą ofertą inwestycyjną. Niskie są tutaj prowizje od handlu kryptowalutami i kontraktami, a przy tym nie występują żadne ukryte koszty.

Bogactwo oferty

Jak prezentuje się drugi główny obszar oferty giełdy – zakres dostępnych kryptowalut?

Przyzwoity wybór kryptowalut i dostęp do kontraktów

Na platformie handlowej Kraken znajduje się 200 kryptowalut i kontraktów na kilkadziesiąt aktywów. Taki pakiet powinien usatysfakcjonować większość początkujących i zaawansowanych inwestorów.

Kraken oferuje jednak stosunkowo niewiele par krypto-krypto, co będzie pewnym minusem dla osób, które chciałyby handlować mniej popularnymi kryptowalutami bez konieczności „wychodzenia” do fiatów. Wybór par krypto-fiat jest już znacznie bogatszy, ale miej na uwadze, że nie znajdziesz tu zbyt wielu niszowych kryptoaktywów z niskimi obrotami.

Funkcjonalność

Jak oceniam wygodę korzystania z giełdy Kraken?

Giełda Kraken – aplikacja i platforma inwestycyjna

Warto wspomnieć o solidnej platformie inwestycyjnej i aplikacji mobilnej do handlu, które cieszą się uznaniem użytkowników Krakena. Obie działają sprawnie i są proste w obsłudze, choć trzeba je ocenić niżej niż np. narzędzia oferowane przez giełdę Binance. Ta ostatnia zapewnia więcej zaawansowanych rozwiązań i lepiej sprawdzi się zwłaszcza u aktywnych inwestorów.

Dobry kontakt z obsługą klienta

Warto dodać, że Kraken zadbał również o wysokiej jakości, chwaloną przez wielu użytkowników, obsługę klienta. Z supportem giełdy możesz kontaktować się na kilka sposobów, w tym przez całodobowy czat i telefonicznie, ale niestety nie w języku polskim. Może okazać się to nieco problematyczne, jeśli nie znasz dobrze języka angielskiego, a będziesz musiał zmierzyć się z jakimś nietypowym, skomplikowanym problemem.

Bezpieczeństwo

Dla użytkowników giełd kryptowalut szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Czy Kraken zapewnia w tym zakresie wszystko to, co niezbędne?

Ważny atut giełdy Kraken – bezpieczeństwo inwestowania

Kraken dysponuje wszystkimi istotnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa, zarówno technicznego, jak i organizacyjnego. Zapewnia szyfrowanie SSL, dwuetapowe uwierzytelnianie i dodatkowe narzędzia weryfikacji, a także system automatycznie wychwytujący podejrzane transakcje. Korzysta również z cold walletów (zimnych portfeli działających offline), na których przechowuje większość kryptowalut klientów, oraz posiada program bug bounty, w ramach którego użytkownicy są wynagradzani za zgłaszanie błędów w systemie bezpieczeństwa platformy. Co więcej, dysponuje funduszem gwarancyjnym, a jej pracownicy każdorazowo osobiście sprawdzają operacje realizowane przez inwestorów.

Ponadto istnieje na rynku już od ponad 10 lat, a przy tym od samego początku główna siedziba firmy mieści się w Stanach Zjednoczonych, czyli w dobrze uregulowanej jurysdykcji. Spółka, która nią zarządza, została zarejestrowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych, dzięki czemu inwestorzy mogą mieć poczucie, że mają do czynienia ze stabilnym i  wiarygodnym podmiotem.

Jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo handlu, to pamiętaj, że na żadnej giełdzie nie powinieneś długoterminowo trzymać swoich kryptoaktywów – o tym, dlaczego tak jest, przeczytasz w artykule Jak przechowywać kryptowaluty? Zasada ta dotyczy również inwestowania na Krakenie, choć warto podkreślić, że obecnie jest to chyba najbezpieczniejsza i najlepiej uregulowana kryptogiełda na świecie.

Czy warto korzystać z giełdy Kraken? Opinie i moja ocena

Reasumując, Kraken to ścisła czołówka miejsc do inwestowania w kryptowaluty, które wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem i przejrzystością handlu. Giełda jest dobrze uregulowana, charakteryzuje się wysokimi obrotami i całkiem niezłą ofertą handlową, zarówno w zakresie bogactwa instrumentów, jak i kosztów transakcyjnych. Wprawdzie aktywni traderzy i miłośnicy mało popularnych kryptowalut znajdą dla siebie lepsze oferty, jednak dla pozostałych kryptoinwestorów Kraken stanowi jeden z najlepszych wyborów.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji

O instytucji

Giełda Kraken została założona w 2011 r. w San Francisco i działa na terenie USA, Kanady oraz Unii Europejskiej. Kraken jest oficjalnym dostawcą kursów kryptowalut dla platformy Bloomberg.