Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Binance – giełda kryptowalut. Opinie i recenzja

Binance – giełda kryptowalut. Opinie i recenzja
Źródło: Strona Binance
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Funkcjonalność:
Bogactwo oferty:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

 • bardzo duży wybór kryptowalut
 • duży wybór kontraktów i opcji na kryptowaluty
 • niskie prowizje transakcyjne
 • możliwość obniżenia prowizji poprzez korzystanie z tokenów Binance coin (BNB)
 • wysoki poziom bezpieczeństwa

Wady:

 • dość krótki czas działania na rynku

Opinia eksperta

Binance słynie z bogatej oferty kryptowalut, kontraktów na krypto i innych produktów inwestycyjnych. Do tego oferuje atrakcyjne stawki prowizji i rozbudowaną, a przy tym przyjazną w obsłudze, aplikację do handlu kryptowalutami. Wszystko to sprawia, że będzie świetnym wyborem dla aktywnych traderów, ale również pozostałych miłośników cyfrowych walut.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Co to jest Binance i jakie są główne cechy jej oferty?

Platforma Binance została uruchomiona w 2017 roku, a jej założycielem jest ceniony w świecie kryptowalut chiński informatyk i biznesmen, Changpeng Zhao. Początkowo główna siedziba giełdy znajdowała się w Szanghaju, później w Hong Kongu, następnie na Malcie, natomiast obecnie na Kajmanach.

Oto najważniejsze cechy Binance i parametry jej oferty:

 • bezpłatne założenie i prowadzenie konta,
 • dostęp do około 400 kryptowalut,
 • możliwość handlowania kontraktami i opcjami na kryptowaluty,
 • obsługa walut fiat, w tym polskiego złotego,
 • wymiana z udziałem stablecoinów,
 • całodobowa obsługa klienta (w tym w języku polskim),
 • aplikacja Binance,
 • własny stablecoin binance USD (BUSD) i token binance coin (BNB), który pozwala m.in. obniżyć prowizje transakcyjne,
 • karta płatnicza Visa Binance,
 • konieczność weryfikacji tożsamości przy zakładaniu konta.

Pełna analiza giełdy Binance


Podstawowe parametry oferty

Tak przedstawiają się główne cechy giełdy Binance i parametry jej konta inwestycyjnego.

Binance – prowizje i opłaty

Giełda Binance nie pobiera opłaty za założenie i prowadzenie konta ani za przechowywanie na nim kryptowalut. W jej przypadku główny koszt stanowią prowizje transakcyjne, które są naliczane od wartości transakcji i różnią się w zależności od wolumenu obrotów inwestora – im wyższy, tym niższe stawki prowizji.

Co istotne, w Binance na wielkość pobieranej prowizji wpływają również: aktywność na koncie inwestycyjnym oraz typ zlecenia (maker/taker), w ramach którego realizowana jest transakcja. Inwestorzy z większym wolumenem obrotów są promowani w przypadku wystawiania zleceń maker, czyli tych, które wspomagają płynność i są wykonywane w określonych warunkach (np. po spadku kursu kryptowaluty do wskazanego poziomu). Zlecenia typu taker, które wiążą się z natychmiastowym zakupem lub sprzedażą krypto po bieżącej cenie, takich korzyści nie zapewniają.

Innym sposobem na obniżenie prowizji jest korzystanie z tokenów giełdy: binance coin (BNB). O ich działaniu będzie jeszcze mowa w dalszej części analizy.

Inne koszty w Binance – wpłata i wypłata fiat oraz krypto

Drugi najważniejszy rodzaj opłat na giełdach kryptowalut stanowią prowizje za wpłatę i wypłatę walut tradycyjnych oraz cyfrowych. Jeśli chodzi o te ostatnie, to Binance nie nalicza żadnych dodatkowych kosztów za przelewy krypto – występują tylko opłaty, które obowiązują w sieci danej kryptowaluty.

W przypadku wpłat i wypłat dolarów, euro czy innych fiatów, wysokość opłaty zależy od waluty i metody płatności. Wpłaty w formie przelewu są najczęściej darmowe, a użycie karty płatniczej wiąże się z prowizją naliczaną procentowo od wartości transakcji. Kwestia wypłat wygląda podobnie, przy czym warto podkreślić, że mniej jest walut, w których można je realizować (nie są możliwe m.in. wypłaty w PLN).

Szczegółowe informacje na temat stosowanych przez Binance opłat za wpłatę i wypłatę fiatów znajdziesz na tej stronie.

Podatki i rozliczanie PIT

Handlując kryptowalutami na giełdzie Binance, tak jak w przypadku innych inwestycji giełdowych, jesteś zobowiązany do rozliczenia swoich operacji i ewentualnej zapłaty 19% podatku od zysków kapitałowych.

Binance nie wysyła użytkownikom żadnego formularza podatkowego, ale za to udostępnia historię transakcji sprzedaży i zakupu krypto, a także historię wpłat i wypłat środków. Plusem jest też to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wymiany kryptoaktywów na walutę fiat. Oznacza to, że dopóki realizujesz jedynie transakcje krypto-krypto nie musisz składać druku PIT-38 i rozliczać się z fiskusem.

Binance – lista kryptowalut i pozostałe instrumenty

Ważnym aspektem oferty każdej kryptogiełdy jest zakres dostępnych instrumentów finansowych. Na platformie Binance notowanych jest około 400 kryptowalut i tokenów, w tym wszystkie kluczowe stablecoiny (BUSD, USDT czy USDC), a do tego kilkadziesiąt kontraktów futures i opcji na najważniejsze kryptoaktywa, m.in. bitcoina, ethereum, litecoina czy dogecoina.

Listę kryptowalut, instrumentów z dźwignią oraz pozostałych usług dostępnych na giełdzie znajdziesz na stronie Binance.com w zakładkach „handluj” i „derywatywy”. W tym miejscu dodajmy jedynie, że możliwy jest handel kryptowalutami w parach krypto-krypto, jak również krypto-fiat (nie ma par z udziałem polskiego złotego). Oznacza to, że poszczególne kryptowaluty są wyceniane w innych najważniejszych kryptowalutach np. bitcoinie, ethereum czy tetherze, jak również w tradycyjnych walutach: USD, EUR, GBP czy AUD.

Co to jest Binance coin (BNB) i do czego się przydaje?

W ofercie Binance dostępne są jeszcze inne funkcje i narzędzia, które mogą zainteresować początkujących i zaawansowanych miłośników kryptowalut. Chodzi tu głównie o rozmaite rozwiązania, które pozwalają uzyskiwać dodatkowe korzyści z posługiwania się kryptowalutami.

Zacznijmy od tego, że giełda posiada swoje dwie własne waluty cyfrowe: stablecoina dolarowego binance USD (BUSD) oraz token binance coin (BNB). Ten pierwszy naśladuje wartość dolara w relacji 1:1 i ułatwia handel na platformie, tworząc zarazem jej główny rynek (jest on najbardziej promowany i największy obok BTC i USDT pod względem liczby kryptowalut). Natomiast BNB to tokeny użytkowe, które służą przede wszystkim do obniżania opłat giełdowych. Wystarczy, że będziesz je trzymać na koncie, a otrzymasz 25% zniżki na prowizje transakcyjne.

Warto dodać, że handel na giełdzie jest możliwy zarówno za pośrednictwem przeglądarki, jak i poprzez aplikację Binance. Funkcjonalność tej ostatniej jest praktycznie taka sama, jak wersji przeglądarkowej.

Binance karta płatnicza Visa i inne elementy oferty

Ponadto giełda oferuje kartę płatniczą Visa Binance, której funkcjonalność nie różni się zbytnio od klasycznych kart debetowych z funkcją wielowalutową. Można nią płacić tradycyjnie we wszystkich punktach, w których akceptowane są karty Visa, jak również za pośrednictwem Google Pay i Samsung Pay. Płatność „plastikiem” od Binance wygląda tak, że środki trzymane na giełdzie w kryptowalutach są konwertowane po bieżącym kursie na odpowiednią ilość waluty fiat np. EUR lub USD. Samo wydanie i korzystanie z karty Binance jest bezpłatne, a za wykonane płatności można uzyskać moneyback.

Powyższe możliwości to wciąż nie wszystko, co ma do zaoferowania Binance. Ponieważ pozostałe rozwiązania są kierowane do osób, które mają większą wiedzę o kryptowalutach, nie będę o nich szerzej pisać. Jak jednak pokazuje poniższa lista, dostępnych opcji dodatkowych jest naprawdę sporo.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona Binance

Czy Binance jest bezpieczne?

Dla każdego inwestora kryptowalutowego istotną kwestię stanowi bezpieczeństwo handlu i przechowywania aktywów cyfrowych. Jeśli chodzi o to drugie, to należy podkreślić, że wciąż lepiej jest nie trzymać długoterminowo kryptowalut na Binance ani na żadnej innej giełdzie. Należy tego unikać nawet, jeśli dany usługodawca stosuje najbardziej zaawansowane i nowoczesne zabezpieczenia. Szerzej o tym, dlaczego tak jest, przeczytasz w artykule Jak przechowywać kryptowaluty?.

Wszystkie giełdy, w tym Binance, służą przede wszystkim do wymiany kryptoaktywów, więc dla pełnego bezpieczeństwa od razu po realizacji transakcji warto wypłacić z konta nabyte kryptowaluty lub waluty fiat. Jest tak mimo, że do poważniejszych kradzieży środków z giełd dochodzi obecnie rzadko, a jeśli już ma to miejsce, to najczęściej powodem jest niezachowanie należytej ostrożności przez samego użytkownika (np. ustawienie prostego hasła do logowania, kliknięcie w fałszywy link).

Sama giełda Binance posiada wszystkie rozwiązania, które są niezbędne do zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa inwestowania: szyfrowanie SSL, dwuetapową weryfikację, system automatycznie wykrywający podejrzane transakcje, czy też zimne portfele (cold wallety, portfele offline), na których przechowuje większość kryptowalut klientów. Ponadto dysponuje funduszem gwarancyjnym, z którego wypłacane są rekompensaty w razie włamania na giełdę, a także program bug bounty, w ramach którego wynagradza użytkowników znajdujących luki w systemie bezpieczeństwa platformy.

Jak kupować na Binance? Założenie konta i rozpoczęcie handlu

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą giełdy, pozostaje Ci założyć konto na Binance i rozpocząć handel kryptowalutami.

Rejestracja i weryfikacja tożsamości

Rejestracja na giełdzie zajmuje kilka minut i odbywa się z pomocą wskazówek, które są wyświetlane na stronie w języku polskim. W pierwszym kroku musisz wejść na adres Binance.com i wybrać zakładkę „zarejestruj się”, a następnie podać adres e-mail oraz ustawić hasło do logowania. Po chwili otrzymasz link aktywujący, a następnie zostaniesz poproszony o podanie danych z dowodu osobistego i potwierdzenie adresu zamieszkania np. rachunkiem za media. Po zweryfikowaniu tożsamości i miejsca zamieszkania, warto od razu ustawić sobie opcję dwustopniowej autoryzacji opartej o specjalną aplikację Google Authenticator.

Należy podkreślić, że Binance już nie pozwala na swobodny handel niezweryfikowanym użytkownikom. Jeśli zatem inwestując w krypto z jakiegoś względu chcesz zachować namiastkę anonimowości, powinieneś zainteresować się usługami kantorów kryptowalut.

Jak wpłacić pieniądze na Binance? Wpłata PLN lub innej waluty

Gdy masz już założone i zweryfikowane konto na Binance, możesz swobodnie korzystać z jego pełnej funkcjonalności. Aby rozpocząć handel na giełdzie, w pierwszej kolejności musisz wpłacić na nią środki – w tradycyjnej walucie lub w jednej z kryptowalut.

W przypadku walut fiat najkorzystniej wygląda zasilenie konta przelewem w dolarach lub euro, ale w razie potrzeby, na nieco mniej atrakcyjnych warunkach, możesz przesłać tą metodą także inne popularne waluty (giełda nie obsługuje przelewów w PLN). Wpłata polskich złotych jest możliwa przede wszystkim za pomocą karty debetowej lub kredytowej, co wiąże się już z dodatkową opłatą. Ponadto część walut można też wpłacić za pośrednictwem rozmaitych portmonetek i aplikacje do płatności – ich dostępność zależy od waluty.

Zasilenie konta posiadanymi kryptowalutami jest bezpłatne (występuje tylko opłata w sieci danej krypto) i polega na przelaniu ich na podany przez giełdę adres portfela. Przesłane krypto są dostępne na koncie po uzyskaniu wymaganej liczby potwierdzeń z danej sieci, czyli zwykle w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut.

Spieniężenie inwestycji na Binance – jak wypłacić pieniądze?

Wypłatę środków z Binance również możesz zrealizować na kilka sposobów. Jeśli chcesz przesłać kryptowaluty, to po prostu wykonujesz ich przelew na prywatny adres portfela. Tym ostatnim może być adres Twojego własnego portfela sprzętowego, online lub mobilnego, albo adres przypisany do konta na innej giełdzie kryptowalut.

W przypadku fiatów do wyboru masz przelew, kartę płatniczą i transakcje P2P (zawierane bezpośrednio z innymi użytkownikami), przy czym to, które z tych rozwiązań będą dla Ciebie dostępne, zależy od wypłacanej waluty. W przypadku euro czy dolarów w grę wchodzi każde z nich, ale na wypłaty w PLN pozwalają tylko transakcje P2P. Jeśli zatem z jakiegoś względu nie chcesz skorzystać z tej opcji, a zależy Ci na spieniężeniu inwestycji w polskich złotych, to możesz przesłać kryptowaluty z Binance na giełdę, która daje taką możliwość.

Czy warto korzystać z giełdy Binance? Opinie i recenzja konta

Pora ocenić ofertę Binance i porównać ją z propozycjami innych giełd kryptowalut.

Zacznijmy od tego, że Binance to wiodący na świecie dostawca infrastruktury kryptowalutowej, który słynie z ogromnego bogactwa produktów finansowych, niskich kosztów handlu i wysokiej jakości platformy inwestycyjnej. Ta ostatnia, ze względu na niezwykle rozbudowaną ofertę giełdy, przy pierwszym kontakcie sprawia wrażenie dość skomplikowanej. Zdecydowanie warto jednak poświęcić nieco czasu i nauczyć się korzystania z jej możliwości. Powód? Binance to obecnie prawdopodobnie najlepsza i największa (pod względem obrotów czy dziennych wizyt użytkowników) giełda kryptowalut.

Bogaty wybór kryptowalut i instrumentów z dźwignią

Na rynku działa kilka giełd, które oferują większą liczbę kryptowalut niż Binance, ale wcale nie musi to przemawiać na ich korzyść. Warto bowiem pamiętać, że nie wszystkie projekty na rynku krypto są wartościowe – część to zwykłe scamy. Jeśli jakiejś kryptowaluty nie ma na Binance, może świadczyć to o tym, że istnieją co do niej jakieś zastrzeżenia (np. prawne czy organizacyjne) lub pojawiła się ona dopiero niedawno i nie została jeszcze zweryfikowana przez giełdę.

Z liczbą kryptowalut przekraczającą ponad 400 oraz liczbą par krypto-krypto i krypo-fiat sięgającą 1700 Binance plasuje się w ścisłej czołówce giełd z najszerszą ofertą. Do tego udostępnia jeszcze dziesiątki kontraktów terminowych i opcji, dzięki którym możesz zawierać transakcje lewarowane na najważniejszych kryptowalutach. Pamiętaj jednak, że handel instrumentami pochodnymi wiąże się z wysokim ryzykiem inwestycyjnym, a w przypadku walut cyfrowych – wręcz ekstremalnie wysokim.

Niskie opłaty i prowizje

Jeśli w kryptowalutach chcesz ulokować relatywnie niewielką kwotę, a przy tym nastawiasz się na długoterminową inwestycję, to strona kosztowa oferty kryptogiełdy nie będzie dla Ciebie kluczowa. Jednak w przypadku inwestowania większych kwot i zawierania większej liczby transakcji z pewnością docenisz niskie opłaty na giełdzie Binance. Te najważniejsze, czyli koszty transakcyjne, pozwalają handlować najtaniej na rynku zarówno kryptowalutami, jak i powiązanymi z nimi instrumentami pochodnymi.

Binance – bonusy i zniżki

Co więcej, niskie prowizje transakcyjne możesz jeszcze dodatkowo obniżyć, jeśli korzystasz z tokenów binance coin (BNB). Do tego często organizowane są promocje, które za samą rejestrację na giełdzie pozwalają uzyskać bonus pieniężny albo bezterminową lub czasową obniżkę opłat transakcyjnych.

Wygodny handel w Binance – aplikacja i platforma najwyższej jakości

Giełda Binance dysponuje również świetnymi narzędziami dla inwestorów, które zapewniają płynny i komfortowy handel. Przeglądarkowa platforma inwestycyjna i aplikacja Binance oferują bogaty zestaw funkcji, w tym zaawansowane wykresy, wskaźniki analizy technicznej i wszystkie popularne typy zleceń giełdowych. Dodatkowo, dzięki ogromnej liczbie użytkowników, nawet na mniej popularnych kryptowalutach można liczyć na wysoką płynność i bezproblemowe zawieranie transakcji po atrakcyjnych kursach.

O jakości platformy Binance i jej aplikacji świadczą też bardzo dobre opinie użytkowników. Wystarczy wspomnieć, że aplikacja dostępna w sklepach Google Play oraz App Store ma oceny odpowiednio: 4,5 i 4,7 (stan na lipiec 2022 r.), co zapewnia jej status najlepszego miejsca do mobilnego handlu kryptowalutami.

Binance – siedziba, bezpieczeństwo i obsługa klienta

Za dobre oceny platformy i aplikacji Binance w pewnym stopniu może odpowiadać również wysoka jakość obsługi klienta. Binance udostępnia całodobowy czat z obsługą w języku polskim, dzięki któremu można szybko uzyskać pomoc w dowolnej sprawie związanej z ofertą czy działaniem giełdy. Warto jednak dodać, że w okresach dużego napływu nowych klientów (typowego dla hossy i dynamicznych wzrostów cen) zdarza się, że czas oczekiwania na odpowiedź ulega wyraźnemu wydłużeniu.

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o niezwykle ważnej kwestii bezpieczeństwa handlu na giełdzie. W przypadku Binance jedynym istotnym w tym zakresie mankamentem jest siedziba spółki, która obecnie znajduje się na Kajmanach, czyli w słabo uregulowanej jurysdykcji. Nie przekłada się to wprawdzie na odczuwalnie wyższe ryzyko inwestowania, ale z pewnością lepsze wrażenie robią giełdy z siedzibą w USA, Szwajcarii, Estonii czy krajach przyjaznych kryptowalutom i ze stabilnym otoczeniem prawnym.

Pewnym minusem jest również fakt, że Binance powstała stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku. Z drugiej strony, w tym krótkim czasie zdążyła sobie wyrobić rozpoznawalną markę i pozyskać kilkanaście milionów klientów z ponad 180 krajów. Obecnie jest to już zatem potężna firma o globalnym zasięgu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Binance należy uznać za jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą, kryptogiełdę na rynku. Będzie ona świetnym wyborem zwłaszcza dla tych, którzy chcą aktywnie inwestować w krypto, w tym przy pomocy instrumentów z dźwignią. Początkujący inwestorzy, którzy zamierzają handlować kryptowalutami sporadycznie i długoterminowo, mogą rozważyć wybór usługodawcy z uboższą ofertą i prostszą platformą handlową. Niemniej również i oni powinni założyć bezpłatne konto w Binance i przekonać się, jak szerokie możliwości inwestycyjne jest w stanie zaoferować dobra giełda kryptowalut.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji

O instytucji

Giełda kryptowalut działająca na rynku od połowy 2017 r., zaś od stycznia 2018 Binance była już największą kryptogiełdą na świecie pod względem wolumenu obrotów. Na platformie zarejestrowało się już ponad 10 milionów użytkowników, a ich liczba sukcesywnie rośnie.