
Zalety:
-
bardzo duży wybór kryptowalut
-
duży wybór kontraktów i opcji na kryptowaluty
-
niskie prowizje transakcyjne
-
możliwość obniżenia prowizji poprzez korzystanie z tokenów Binance coin (BNB)
-
wysoki poziom bezpieczeństwa
Wady:
-
dość krótki czas działania na rynku
Opinia eksperta
Poniższy opis pokazuje, jak prezentuje się oferta Binance i pomaga ocenić, dla kogo może okazać się ona dobrym wyborem.
Co to jest Binance i jakie są główne cechy jej oferty?
Platforma Binance została uruchomiona w 2017 roku, a jej założycielem jest ceniony w świecie kryptowalut chiński informatyk i biznesmen, Changpeng Zhao. Początkowo główna siedziba giełdy znajdowała się w Szanghaju, później w Hong Kongu, następnie na Malcie, natomiast obecnie na Kajmanach.
Oto najważniejsze cechy Binance i parametry jej oferty:
- bezpłatne założenie i prowadzenie konta,
- dostęp do około 400 kryptowalut,
- możliwość handlowania kontraktami i opcjami na kryptowaluty,
- obsługa walut fiat, w tym polskiego złotego,
- wymiana z udziałem stablecoinów,
- całodobowa obsługa klienta (w tym w języku polskim),
- aplikacja Binance,
- własny stablecoin binance USD (BUSD) i token binance coin (BNB), który pozwala m.in. obniżyć prowizje transakcyjne,
- karta płatnicza Visa Binance,
- konieczność weryfikacji tożsamości przy zakładaniu konta.
Pełna analiza giełdy Binance
Podstawowe parametry oferty
Tak przedstawiają się główne cechy giełdy Binance i parametry jej konta inwestycyjnego.
Dla niektórych inwestorów znajomość tych parametrów będzie wystarczająca, aby wstępnie ocenić, czy konto w Binance może okazać się dla nich dobrym wyborem.
Binance – prowizje i opłaty
Giełda Binance nie pobiera opłaty za założenie i prowadzenie konta ani za przechowywanie na nim kryptowalut. W jej przypadku główny koszt stanowią prowizje transakcyjne, które są naliczane od wartości transakcji i różnią się w zależności od wolumenu obrotów inwestora – im wyższy, tym niższe stawki prowizji.
Co istotne, w Binance na wielkość pobieranej prowizji wpływają również: aktywność na koncie inwestycyjnym oraz typ zlecenia (maker/taker), w ramach którego realizowana jest transakcja. Inwestorzy z większym wolumenem obrotów są promowani w przypadku wystawiania zleceń maker, czyli tych, które wspomagają płynność i są wykonywane w określonych warunkach (np. po spadku kursu kryptowaluty do wskazanego poziomu). Zlecenia typu taker, które wiążą się z natychmiastowym zakupem lub sprzedażą krypto po bieżącej cenie, takich korzyści nie zapewniają.
Innym sposobem na obniżenie prowizji jest korzystanie z tokenów giełdy: binance coin (BNB). O ich działaniu będzie jeszcze mowa w dalszej części analizy.
Inne koszty w Binance – wpłata i wypłata fiat oraz krypto
Drugi najważniejszy rodzaj opłat na giełdach kryptowalut stanowią prowizje za wpłatę i wypłatę walut tradycyjnych oraz cyfrowych. Jeśli chodzi o te ostatnie, to Binance nie nalicza żadnych dodatkowych kosztów za przelewy krypto – występują tylko opłaty, które obowiązują w sieci danej kryptowaluty.
W przypadku wpłat i wypłat dolarów, euro czy innych fiatów, wysokość opłaty zależy od waluty i metody płatności. Wpłaty w formie przelewu są najczęściej darmowe, a użycie karty płatniczej wiąże się z prowizją naliczaną procentowo od wartości transakcji. Kwestia wypłat wygląda podobnie, przy czym warto podkreślić, że mniej jest walut, w których można je realizować (nie są możliwe m.in. wypłaty w PLN).
Szczegółowe informacje na temat stosowanych przez Binance opłat za wpłatę i wypłatę fiatów znajdziesz na tej stronie.
Podatki i rozliczanie PIT
Handlując kryptowalutami na giełdzie Binance, tak jak w przypadku innych inwestycji giełdowych, inwestor jest zobowiązany do rozliczenia swoich operacji i ewentualnej zapłaty 19% podatku od zysków kapitałowych.
Binance nie wysyła użytkownikom żadnego formularza podatkowego, ale za to udostępnia historię transakcji sprzedaży i zakupu krypto, a także historię wpłat i wypłat środków. Plusem jest też to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wymiany kryptoaktywów na walutę fiat. Oznacza to, że dopóki realizowane są jedynie transakcje krypto-krypto, nie trzeba składać druku PIT-38 i rozliczać się z fiskusem.
Binance – oferta giełdy
Oto, jak prezentują się składniki oferty giełdy Binance.
Binance – lista kryptowalut i pozostałe instrumenty
Ważnym aspektem oferty każdej kryptogiełdy jest zakres dostępnych instrumentów finansowych. Na platformie Binance notowanych jest około 400 kryptowalut i tokenów, w tym wszystkie kluczowe stablecoiny (BUSD, USDT czy USDC), a do tego kilkadziesiąt kontraktów futures i opcji na najważniejsze kryptoaktywa, m.in. bitcoina, ethereum, litecoina czy dogecoina.
Lista kryptowalut, instrumentów z dźwignią oraz pozostałych usług dostępnych na giełdzie znajduje się na stronie Binance.com w zakładkach „handluj” i „derywatywy”. W tym miejscu warto jedynie dodać, że możliwy jest handel kryptowalutami w parach krypto-krypto, jak również krypto-fiat (nie ma par z udziałem polskiego złotego). Oznacza to, że poszczególne kryptowaluty są wyceniane w innych najważniejszych kryptowalutach np. bitcoinie, ethereum czy tetherze, jak również w tradycyjnych walutach: USD, EUR, GBP czy AUD.
Co to jest Binance Coin i do czego się przydaje?
W ofercie Binance dostępne są jeszcze inne funkcje i narzędzia, które mogą zainteresować początkujących i zaawansowanych miłośników kryptowalut. Chodzi tu głównie o rozmaite rozwiązania, które pozwalają uzyskiwać dodatkowe korzyści z posługiwania się kryptowalutami.
Warto zacząć od tego, że giełda posiada swoje dwie własne waluty cyfrowe: stablecoina dolarowego binance USD (BUSD) oraz token binance coin (BNB). Ten pierwszy naśladuje wartość dolara w relacji 1:1 i ułatwia handel na platformie, tworząc zarazem jej główny rynek (jest on najbardziej promowany i największy obok BTC i USDT pod względem liczby kryptowalut). Natomiast BNB to tokeny użytkowe, które służą przede wszystkim do obniżania opłat giełdowych. Wystarczy, że klient będzie je trzymać na koncie, a otrzyma 25% zniżki na prowizje transakcyjne.
Warto dodać, że handel na giełdzie jest możliwy zarówno za pośrednictwem przeglądarki, jak i poprzez aplikację Binance. Funkcjonalność tej ostatniej jest praktycznie taka sama, jak wersji przeglądarkowej.
Binance – karta płatnicza Visa i inne elementy oferty
Ponadto giełda oferuje kartę płatniczą Visa Binance, której funkcjonalność nie różni się zbytnio od klasycznych kart debetowych z funkcją wielowalutową. Można nią płacić tradycyjnie we wszystkich punktach, w których akceptowane są karty Visa, jak również za pośrednictwem Google Pay i Samsung Pay. Płatność „plastikiem” od Binance wygląda tak, że środki trzymane na giełdzie w kryptowalutach są konwertowane po bieżącym kursie na odpowiednią ilość waluty fiat np. EUR lub USD. Samo wydanie i korzystanie z karty Binance jest bezpłatne, a za wykonane płatności można uzyskać moneyback.
Powyższe możliwości to wciąż nie wszystko, co ma do zaoferowania Binance. Jak pokazuje poniższa lista, dostępnych opcji dodatkowych jest naprawdę sporo.
Jak kupować na Binance? Założenie konta
Osobom zainteresowanym ofertą giełdy, pozostaje założyć konto na Binance i rozpocząć handel kryptowalutami.
Rejestracja i weryfikacja tożsamości
Rejestracja na giełdzie zajmuje kilka minut i odbywa się z pomocą wskazówek, które są wyświetlane na stronie w języku polskim. W pierwszym kroku trzeba wejść na adres Binance.com i wybrać zakładkę „zarejestruj się”, a następnie podać adres e-mail oraz ustawić hasło do logowania. Po chwili klient otrzymuje link aktywujący, a następnie jest proszony o podanie danych z dowodu osobistego i potwierdzenie adresu zamieszkania np. rachunkiem za media. Po zweryfikowaniu tożsamości i miejsca zamieszkania, może od razu ustawić sobie opcję dwustopniowej autoryzacji opartej o specjalną aplikację Google Authenticator.
Należy podkreślić, że Binance już nie pozwala na swobodny handel niezweryfikowanym użytkownikom. Tych, którzy inwestując w krypto z jakiegoś względu chcą zachować namiastkę anonimowości, mogą zainteresować usługi kantorów kryptowalut.
Giełda Binance – dobry wybór dla aktywnych traderów i nie tylko
Binance to wiodący na świecie dostawca infrastruktury kryptowalutowej, który słynie z ogromnego bogactwa produktów finansowych, niskich kosztów handlu i wysokiej jakości platformy inwestycyjnej. Ta ostatnia, ze względu na niezwykle rozbudowaną ofertę giełdy, przy pierwszym kontakcie sprawia wrażenie dość skomplikowanej. Zdecydowanie warto jednak poświęcić nieco czasu i nauczyć się korzystania z jej możliwości. Powód? Binance to obecnie prawdopodobnie najlepsza i największa (pod względem obrotów czy dziennych wizyt użytkowników) giełda kryptowalut.
Pora ocenić ofertę Binance i porównać ją z propozycjami innych giełd kryptowalut.
Atrakcyjność opłat
Kwestia podstawowa – czy koszty korzystania z Binance są do zaakceptowania?
Niskie opłaty i prowizje
Jeśli w kryptowalutach chcesz ulokować relatywnie niewielką kwotę, a przy tym nastawiasz się na długoterminową inwestycję, to strona kosztowa oferty kryptogiełdy nie będzie dla Ciebie kluczowa. Jednak w przypadku inwestowania większych kwot i zawierania większej liczby transakcji z pewnością docenisz niskie opłaty na giełdzie Binance. Te najważniejsze, czyli koszty transakcyjne, pozwalają handlować najtaniej na rynku zarówno kryptowalutami, jak i powiązanymi z nimi instrumentami pochodnymi.
Binance – bonusy i zniżki
Co więcej, niskie prowizje transakcyjne możesz jeszcze dodatkowo obniżyć, jeśli korzystasz z tokenów binance coin (BNB). Do tego często organizowane są promocje, które za samą rejestrację na giełdzie pozwalają uzyskać bonus pieniężny albo bezterminową lub czasową obniżkę opłat transakcyjnych.
Bogactwo oferty
Czy wachlarz opcji inwestycyjnych dostępnych w Binance jest rzeczywiście na tyle szeroki, że pod tym względem zostawia konkurencję w tyle?
Bogaty wybór kryptowalut i instrumentów z dźwignią
Na rynku działa kilka giełd, które oferują większą liczbę kryptowalut niż Binance, ale wcale nie musi to przemawiać na ich korzyść. Warto bowiem pamiętać, że nie wszystkie projekty na rynku krypto są wartościowe – część to zwykłe scamy. Jeśli jakiejś kryptowaluty nie ma na Binance, może świadczyć to o tym, że istnieją co do niej jakieś zastrzeżenia (np. prawne czy organizacyjne) lub pojawiła się ona dopiero niedawno i nie została jeszcze zweryfikowana przez giełdę.
Z liczbą kryptowalut przekraczającą ponad 400 oraz liczbą par krypto-krypto i krypo-fiat sięgającą 1700 Binance plasuje się w ścisłej czołówce giełd z najszerszą ofertą. Do tego udostępnia jeszcze dziesiątki kontraktów terminowych i opcji, dzięki którym możesz zawierać transakcje lewarowane na najważniejszych kryptowalutach. Pamiętaj jednak, że handel instrumentami pochodnymi wiąże się z wysokim ryzykiem inwestycyjnym, a w przypadku walut cyfrowych – wręcz ekstremalnie wysokim.
Funkcjonalność
Jak oceniam komfort korzystania z giełdy na co dzień?
Wygodny handel w Binance – aplikacja i platforma najwyższej jakości
Giełda Binance dysponuje świetnymi narzędziami dla inwestorów, które zapewniają płynny i komfortowy handel. Przeglądarkowa platforma inwestycyjna i aplikacja Binance oferują bogaty zestaw funkcji, w tym zaawansowane wykresy, wskaźniki analizy technicznej i wszystkie popularne typy zleceń giełdowych. Dodatkowo, dzięki ogromnej liczbie użytkowników, nawet na mniej popularnych kryptowalutach można liczyć na wysoką płynność i bezproblemowe zawieranie transakcji po atrakcyjnych kursach.
O jakości platformy Binance i jej aplikacji świadczą też bardzo dobre opinie użytkowników. Wystarczy wspomnieć, że aplikacja dostępna w sklepach Google Play oraz App Store ma oceny odpowiednio: 4,5 i 4,7, co zapewnia jej status najlepszego miejsca do mobilnego handlu kryptowalutami.
Za dobre oceny platformy i aplikacji Binance w pewnym stopniu może odpowiadać również wysoka jakość obsługi klienta. Binance udostępnia całodobowy czat z obsługą w języku polskim, dzięki któremu można szybko uzyskać pomoc w dowolnej sprawie związanej z ofertą czy działaniem giełdy. Warto jednak dodać, że w okresach dużego napływu nowych klientów (typowego dla hossy i dynamicznych wzrostów cen) zdarza się, że czas oczekiwania na odpowiedź ulega wyraźnemu wydłużeniu.
Binance – obsługa klienta
Za dobre oceny platformy i aplikacji Binance w pewnym stopniu może odpowiadać również wysoka jakość obsługi klienta. Binance udostępnia całodobowy czat z obsługą w języku polskim, dzięki któremu można szybko uzyskać pomoc w dowolnej sprawie związanej z ofertą czy działaniem giełdy. Warto jednak dodać, że w okresach dużego napływu nowych klientów (typowego dla hossy i dynamicznych wzrostów cen) zdarza się, że czas oczekiwania na odpowiedź ulega wyraźnemu wydłużeniu.
Bezpieczeństwo
Na koniec sprawdzam kwestię nie mniej ważną – czy Binance jest godne zaufania?
Czy Binance jest bezpieczne?
Dla każdego inwestora kryptowalutowego istotną kwestię stanowi bezpieczeństwo handlu i przechowywania aktywów cyfrowych. Jeśli chodzi o to drugie, to należy podkreślić, że wciąż lepiej jest nie trzymać długoterminowo kryptowalut na Binance ani na żadnej innej giełdzie. Należy tego unikać nawet, jeśli dany usługodawca stosuje najbardziej zaawansowane i nowoczesne zabezpieczenia. Szerzej o tym, dlaczego tak jest, przeczytasz w artykule Jak przechowywać kryptowaluty?.
Wszystkie giełdy, w tym Binance, służą przede wszystkim do wymiany kryptoaktywów, więc dla pełnego bezpieczeństwa od razu po realizacji transakcji warto wypłacić z konta nabyte kryptowaluty lub waluty fiat. Jest tak mimo, że do poważniejszych kradzieży środków z giełd dochodzi obecnie rzadko, a jeśli już ma to miejsce, to najczęściej powodem jest niezachowanie należytej ostrożności przez samego użytkownika (np. ustawienie prostego hasła do logowania, kliknięcie w fałszywy link).
Sama giełda Binance posiada wszystkie rozwiązania, które są niezbędne do zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa inwestowania: szyfrowanie SSL, dwuetapową weryfikację, system automatycznie wykrywający podejrzane transakcje, czy też zimne portfele (cold wallety, portfele offline), na których przechowuje większość kryptowalut klientów. Ponadto dysponuje funduszem gwarancyjnym, z którego wypłacane są rekompensaty w razie włamania na giełdę, a także program bug bounty, w ramach którego wynagradza użytkowników znajdujących luki w systemie bezpieczeństwa platformy.
Binance – siedziba
W przypadku Binance jedynym istotnym mankamentem w zakresie bezpieczeństwa jest siedziba spółki, która obecnie znajduje się na Kajmanach, czyli w słabo uregulowanej jurysdykcji. Nie przekłada się to wprawdzie na odczuwalnie wyższe ryzyko inwestowania, ale z pewnością lepsze wrażenie robią giełdy z siedzibą w USA, Szwajcarii, Estonii czy krajach przyjaznych kryptowalutom i ze stabilnym otoczeniem prawnym.
Pewnym minusem jest również fakt, że Binance powstała stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku. Z drugiej strony, w tym krótkim czasie zdążyła sobie wyrobić rozpoznawalną markę i pozyskać kilkanaście milionów klientów z ponad 180 krajów. Obecnie jest to już zatem potężna firma o globalnym zasięgu.
Binance. Czy warto korzystać z tej kryptogiełdy?
Biorąc wszystko pod uwagę, Binance należy uznać za jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą, kryptogiełdę na rynku. Będzie ona świetnym wyborem zwłaszcza dla tych, którzy chcą aktywnie inwestować w krypto, w tym przy pomocy instrumentów z dźwignią. Początkujący inwestorzy, którzy zamierzają handlować kryptowalutami sporadycznie i długoterminowo, mogą rozważyć wybór usługodawcy z uboższą ofertą i prostszą platformą handlową. Niemniej również i oni powinni założyć bezpłatne konto w Binance i przekonać się, jak szerokie możliwości inwestycyjne jest w stanie zaoferować dobra giełda kryptowalut.
Przydatne dokumenty
O instytucji
Giełda kryptowalut działająca na rynku od połowy 2017 r., zaś od stycznia 2018 Binance była już największą kryptogiełdą na świecie pod względem wolumenu obrotów. Na platformie zarejestrowało się już ponad 10 milionów użytkowników, a ich liczba sukcesywnie rośnie.