Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły plan połączenia

Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły plan połączenia Źródło obrazka: ©Andrey Popov/fotolia

To już niemal przesądzone - władze Getin Noble Banku i Idea Banku uzgodniły plan połączenia obu instytucji. Sprawdźmy, jak w praktyce będzie wyglądał ten proces i jakie będą jego konsekwencje.

Lista funkcjonujących w naszym kraju banków znów się skurczy. Rzeczywiste połączenie Getin Noble Banku i Idea Banku ma nastąpić w III kwartale 2019 r. Szczegóły podano w komunikacie, z którego treścią możecie się zapoznać tutaj.

Krok "naturalny i uzasadniony ekonomicznie"

W praktyce połączenie nastąpi poprzez przeniesienie majątku Getin Noble Banku do Idea Banku. Po połączeniu bank będzie funkcjonował pod dobrze znaną nazwą Getin Noble Bank. Aby jednak fuzja stała się faktem, potrzebna jest jeszcze zgoda wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Połączenie Getin Noble Banku i Idea Banku wydaje się naturalnym i przede wszystkim uzasadnionym ekonomicznie krokiem w rozwoju obu instytucji

- czytamy w komunikacie.

Oszacowano, że fuzja przyniesie oszczędności na poziomie 180 mln zł rocznie z tytułu niższych kosztów operacyjnych. Z drugiej strony, w ciągu najbliższych 3 lat fuzja pochłonie 220 mln zł.

Jednocześnie banki poinformowały, że poszukują inwestora, który dokapitalizuje "nowy" podmiot. Już teraz możemy obliczyć, że pod względem sumy zgromadzonych aktywów Getin Noble Bank będzie siódmą instytucją w Polsce (osobno Getin Noble Bank i Idea Bank zajmują aktualnie odpowiednio 10. i 12. miejsce).

Co to oznacza?

Z punktu widzenia klientów detalicznych połączenie obu instytucji oznaczać będzie koniec marki Idea Bank. Jak zapowiedziano, po fuzji Getin Noble Bank "oprze swój profil biznesowy na modelu uniwersalnego banku relacyjnego skoncentrowanego na obsłudze Klientów detalicznych oraz sektora MŚP [małych i średnich przedsiębiorstw - red.]".

Istotną konsekwencją jest także kwestia ochrony środków w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Aktualnie suma środków objętych gwarancją BFG jest liczona dla obu instytucji z osobna (w każdej z nich możemy z czystym sumieniem przechowywać równowartość 100 tys. euro). Po fuzji sytuacja się zmieni, co w przypadku niektórych klientów oznaczać będzie przekroczenie progu środków objętych ochroną i konieczność rozważenia zmian w sposobie dywersyfikacji własnych aktywów.

I wreszcie, mamy do czynienia z kolejnym przejawem konsolidacji na rynku usług bankowych. Malejąca liczba podmiotów - niezależnie od sektora - zawsze oznacza pewne ryzyko związane ze spadkiem atrakcyjności dostępnych produktów i ofert, o czym pisaliśmy przy okazji naszych prognoz na 2019 rok. Póki co jednak liczba funkcjonujących podmiotów jest jeszcze na tyle duża, że problem monopolizacji raczej nam nie grozi.

Z ostatniej chwili

 • 17.05.2019 17:51

  Aż 250 zł może być Twoje, jeśli założysz w BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj i wykażesz się aktywnością w korzystaniu z nich.

 • 17.05.2019 11:46

  Alior Bank ponownie uruchomił promocję Konta Mocno Oszczędnościowego, ale niestety - za przykładem konkurencji - obniżył je do 2,5% w skali roku.

 • 16.05.2019 12:43

  Szybka i atrakcyjna akcja. Dokonaj 2 płatności Google Pay z wykorzystaniem karty Citibanku, a otrzymasz 2 bilety do Multikina.

 • 16.05.2019 11:25

  Nawet 460 zł można zgarnąć za założenie konta w Credit Agricole i opłacanie z niego abonamentu nc+.

 • 15.05.2019 15:44

  Za płatność za zakupy w Auchan kartą zarejestrowaną w programie Visa Oferty możesz zyskać 15 zł zwrotu.

 • 14.05.2019 16:03

  W szybkiej promocji karty kredytowej Mastercard w ING możesz zyskać nawet 400 zł do wykorzystania na Circle K.

 • 14.05.2019 13:35

  Otwierając Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na eŚwiat od BNP Paribas można zyskać 200 zł do wydania w sklepach H&M.

 • 14.05.2019 10:44

  Decydując się na Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Świat z oferty BNP Paribas możesz zgarnąć 250 zł na paliwo na stacjach Orlen.

 • 13.05.2019 17:11

  Tym razem za założenie Konta Otwartego na Ciebie z oferty BNP Paribas można zdobyć 150 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka.

 • 9.05.2019 10:09

  Kolejna promocja dla zaproszonych klientów ING. Tym razem możesz zdobyć 40 zł za płatności telefonem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.