Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Garmin Pay. Jak działają płatności zegarkiem od firmy Garmin?

Cykl: Płatności mobilne

Garmin Pay. Jak działają płatności zegarkiem od firmy Garmin?
Spis treści

Oczywiście Garmin Pay to nie jedyny rodzaj płatności zbliżeniowych, dzięki którym możemy płacić zegarkiem czy opaską. Na rynku funkcjonuje też konkurencyjny Fitbit Pay, poza tym niektóre smartwatche posiadają moduł NFC i oprogramowanie pozwalające na dokonywanie płatności Google Pay i Apple Pay.

Dlaczego więc zajmuję się akurat Garmin Pay? Powód jest prosty – to właśnie zegarek od Garmina wpadł ostatnio w moje ręce, więc nie mogłem przepuścić okazji do przetestowania tej metody płatności.

Kilka słów o zegarkach od Garmina

Będę z Wami szczery. Choć na co dzień śledzę nowinki w bankowości, to absolutnie nie uważam się za specjalistę od technologii w ogóle. Gdy kupuję sprzęt elektroniczny – smartfona, komputer czy telewizor – decyzję podejmuję w 99% w oparciu o opinię sprzedawcy i komentarze w Internecie. Moja wiedza o inteligentnych zegarkach także była zatem dość ograniczona.

Orientowałem się jednak w temacie na tyle, by wiedzieć, że Garmin specjalizuje się w produkcji zegarków (lub szerzej, tzw. wearables) dla osób aktywnych fizycznie, np. biegaczy (dobrym przykładem są modele z serii Forerunner). Zdecydowanie potwierdziło się to w przypadku modelu, który miałem okazję testować – Garmin Fenix 6.

Już po kilku minutach z nowym zegarkiem stało się jasne, że ma on najwięcej do zaoferowania właśnie sportowcom, także tym profesjonalnym. Wykonywanie szczegółowych pomiarów oraz gromadzenie kompletu informacji na temat aktywności to znak rozpoznawczy zegarków od tego producenta. Do tej pory – a ze smartwatcha korzystam już kilka tygodni – przeżywam momenty zaskoczenia związane z tym, jak dużo zegarek o mnie wie ;)

Ponieważ mam więcej do czynienia z bankowością niż ze sportem wyczynowym, naturalnie najbardziej interesowała mnie jednak kwestia płatności Garmin Pay. Listę zegarków obsługujących ten rodzaj płatności znajdziesz tutaj.

Nie tylko sam zegarek Garmin – aplikacja jest niezbędna

Aby smartwatch był rzeczywiście smart i służył do czegoś więcej niż tylko do wyświetlania godziny, niezbędne jest powiązanie go z telefonem przy pomocy specjalnej aplikacji Garmin Connect Mobile (na urządzenia z systemem Android i iOS). To właśnie w niej zapisują się informacje o aktywności.

Publikowanie własnego screena z aplikacji, gdzie widoczne są moje statystyki aktywności, byłoby chyba w tym przypadku przejawem zbytniego „ekshibicjonizmu”, więc podrzucam Wam poglądową grafikę z ekranem głównym ze strony producenta. Choć z grafiki to nie wynika, zapewniam, że aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Kliknij, aby powiększyć
Garmin – aplikacja, ekran główny. Źródło: Garmin.

Z punktu widzenia płatności pozwoli ona na skonfigurowanie Garmin Pay i dodanie do wirtualnego portfela posiadanych kart płatniczych. Skupmy się więc wreszcie na tej funkcji zegarka.

Garmin Pay – w których bankach?

Na rosnącą popularność płatności Garmin Pay w Polsce pozytywnie wpływa fakt, że są one udostępniane przez kolejne banki. Aktualnie ich lista jest już dość pokaźna i prezentuje się następująco:

 • Alior Bank (Mastercard)
 • Bank Millennium (Visa)
 • Bank Pekao (Mastercard)
 • Bank Pocztowy (Visa)
 • BNP Paribas (Mastercard)
 • Credit Agricole (Mastercard i Visa)
 • Getin Bank (Mastercard)
 • ING Bank Śląski (Mastercard i Visa)
 • mBank (Mastercard i Visa)
 • Nest Bank (Visa)
 • PKO BP (Mastercard i Visa)
 • Santander Bank Polska (Mastercard i Visa)

Warto w tym miejscu dodać, że płatności zegarkiem od Garmina są możliwe także z kartami Visa i Mastercard wydawanymi przez banki spółdzielcze z grupy SGB oraz w Revolucie.

Jak działają płatności zegarkiem?

Usługa Garmin Pay tak naprawdę nie różni się zbytnio od innych rodzajów płatności mobilnych – oczywiście za wyjątkiem oryginalnego narzędzia, jakim jest smartwatch. Również tutaj mamy do czynienia z dwoma etapami. Pierwszym jest dodanie karty lub kart do wirtualnego portfela, drugim – praktyczne z nich korzystanie, czyli po prostu wykonanie transakcji.

Przed dodaniem pierwszej karty aplikacja poprosi o ustawienie 4-cyfrowego hasła dostępu do portfela, którego podanie będzie wymagane przed wykonaniem płatności. Kod jest jeden, niezależnie od liczby kart w wirtualnym portfelu. Można go zmienić w aplikacji w dowolnym momencie.

Ważne, by taki kod był znany tylko i wyłącznie Tobie. Traktuj go na równi z PIN-em do karty!

Dodawanie karty płatniczej do portfela

Aby korzystać z płatności Garmin Pay, musimy dodać do portfela w aplikacji Garmin Connect choćby jedną kartę płatniczą. W tym celu uruchamiamy apkę i wchodzimy w menu. Odszukujemy zakładkę Garmin Pay.

Kliknij, aby powiększyć

Wyświetli nam się nasz portfel – u mnie jest w nim dodana wcześniej karta debetowa od Banku Millennium. Wybieramy trzy kropki w prawym górnym rogu, pod którymi kryje się opcja Dodaj kartę.

Kliknij, aby powiększyć

W kolejnym kroku wskazujemy, której organizacji kartę zamierzamy dodać, a następnie wprowadzamy jej dane. Na potrzeby przewodnika dodam „plastik” Mastercarda od Getin Banku.

Kliknij, aby powiększyć

Następnie Garmin musi skomunikować się z bankiem. Na ekranie wyświetlą się warunki korzystania z Garmin Pay, które należy zaakceptować.

Kliknij, aby powiększyć

Dodaną kartę trzeba zweryfikować. W tym przypadku wystarczy przepisanie ciągu 6 cyfr z SMS-a otrzymanego od banku.

Kliknij, aby powiększyć

Gotowe – od tej pory możemy płacić zegarkiem, korzystając z dodanej karty.

Jak płacić zegarkiem?

Gdy w naszym portfelu Garmin znajdzie się choćby jedna zweryfikowana karta płatnicza, możemy śmiało wyruszać na zakupy bez portfela, a nawet telefonu – wystarczy smartwatch.

Przed dokonaniem płatności wchodzimy w menu naszego zegarka i wybieramy Portfel (przynajmniej tak nazywa się ta opcja na moim urządzeniu).

Kliknij, aby powiększyć

Następnie smartwatch poprosi nas o wprowadzenie (nawigując bocznymi przyciskami) czterocyfrowego kodu dostępu do portfela.

Kliknij, aby powiększyć

Po prawidłowym wpisaniu kodu na tarczy pojawi się wizerunek karty. Jeśli w aplikacji dodaliśmy więcej niż jedną kartę, możemy na tym etapie wskazać do płatności dowolną z nich. Od tego czasu mamy minutę (na moim zegarku upływający czas sygnalizuje kurcząca się niebieska obwódka) na zbliżenie urządzenia do terminala i dokonanie transakcji.

Kliknij, aby powiększyć

Smartwatch zasygnalizuje udaną transakcję wibracjami. Dzięki temu wiemy, w którym momencie możemy odsunąć rękę od terminala.

Co warto wiedzieć o płatnościach Garmin Pay?

Przygotowania do wykonania płatności (uruchomienie portfela i wpisanie kodu) można śmiało rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, np. oczekując w kolejce do kasy. Pozwoli to zaoszczędzić czas zarówno Tobie, jak i osobom stojącym za Tobą.

Zaraz, zaraz… czy ja przypadkiem nie wspominałem, że na wykonanie płatności mamy tylko minutę od momentu wpisania kodu? Dlaczego więc zachęcam do tego, by z wyprzedzeniem uruchamiać portfel? Ano dlatego, że – o ile nie zdejmiemy zegarka z nadgarstka – kod wystarczy wprowadzić tylko raz, nawet jeśli upłynie wspomniana minuta. Po tym czasie możemy ponownie wybrać portfel i przywrócić zegarek w stan gotowości do płatności, ale już bez podawania hasła. Jest to możliwe dzięki biometrii, a będąc precyzyjnym – nieustannym pomiarom tętna przy pomocy czytnika umieszczonego na wewnętrznej części zegarka. Smartwatch po prostu „wie”, że ciągle jest na ręce tej samej osoby, która wcześniej wprowadziła poprawny kod. Jak smart to smart ;)

Kolejną ważną cechą płatności Garmin Pay jest fakt, że płatności zbliżeniowe wykonane zegarkiem nie wymagają autoryzacji kodem PIN na terminalu. Podkreślę, że kwota nie ma tu żadnego znaczenia, a zatem dotyczy to także zakupów na kwotę powyżej 100 zł. Podobnie działa to zresztą w przypadku Apple Pay.

W razie utraty zegarka (np. w wyniku kradzieży) hasło powinno skutecznie ochronić przed nieuprawnionym użyciem smartwatcha do płatności. Mimo to dla pełnego bezpieczeństwa radzę usunąć wszystkie karty z portfela za pośrednictwem aplikacji.

Garmin Pay w Polsce – perspektywy

Jaka przyszłość czeka Garmin Pay w Polsce? Biorąc pod uwagę, że coraz więcej banków udostępnia klientom możliwość korzystania z tego rodzaju płatności zbliżeniowych, możemy się spodziewać wzrostu jego popularności.

Polacy wyjątkowo chętnie korzystają z udogodnień w bankowości. Międzynarodowe badania i rankingi plasują nasz kraj w czołówce, jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie. Polskie bankowe aplikacje mobilne należą do najbardziej funkcjonalnych i przyjaznych dla użytkowników, a rozwiązania fintechowe także notują nad Wisłą konsekwentny wzrost zainteresowania. Trudno więc nie zakładać, że również płatności zegarkiem mają w Polsce naprawdę spory potencjał rozwoju.

Cena największą barierą… warto łapać okazje!

Jeśli miałbym wskazać jedną istotną przeszkodę, która mogłaby stanąć na drodze popularności Garmin Pay w Polsce, to byłaby nią cena zegarków. Najtańsze modele umożliwiające płatności mobilne możemy kupić – według informacji na stronie producenta – za co najmniej 230-300 euro, co daje minimalną cenę w granicach 1000 zł. Nie da się ukryć, że o ile nie mamy zamiaru korzystać z pełni możliwości smartwatcha (nie tylko samych płatności), taki koszt może skutecznie odstraszyć wiele osób.

Ratunkiem może się okazać promocja organizowana przez bank, np. z okazji udostępnienia Garmin Pay. W przeszłości rabat w wysokości 30% oferowały Santander Bank Polska oraz ING Bank Śląski. Jeśli którykolwiek bank wystartuje z podobną akcją, damy znać.