Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Połączenie systemów BNP Paribas i dawnego Raiffeisen Polbanku – zmiany dla klientów

Połączenie systemów BNP Paribas i dawnego Raiffeisen Polbanku – zmiany dla klientów
Spis treści

To będzie duża i bardzo nietypowa akcja. Zaplanowano ją na 3 dni – od 9 do 11 listopada 2019 r. – gdyż będzie dotyczyła ok. 900.000 klientów indywidualnych i mikrofirm, którzy zostaną przeniesieni z systemów informatycznych dawnego Raiffeisena do systemów BNP Paribas.

Fuzja prawna

Raiffeisen Polbank zniknął oficjalnie z polskiego rynku finansowego 2 listopada 2018 r. Jeszcze przez kilka miesięcy jego logo było w użyciu a ostatecznie przeszło do historii wiosną 2019 r.

Połączenie z BNP Paribas (wówczas jeszcze BGŻ BNP Paribas), czyli fuzja prawna, nie oznaczała żadnych zmian dla klientów obu banków, nawet tych, którzy korzystali z produktów obu instytucji. Nadal obowiązywały te same numery rachunków, zasady logowania do bankowości elektronicznej, korzystania z kart debetowych i innych instrumentów finansowych.

Zmiany dotyczyły tylko spłacających walutowe kredyty hipoteczne, administratora danych osobowych czy wyglądu „stopki” widniejącej na dokumentach/informacjach wysyłanych do klientów w imieniu banku.

Teraz dojdzie do tzw. fuzji operacyjnej, czyli ujednolicenia oferty, połączenia systemów transakcyjnych i w konsekwencji uporządkowania sytuacji klientów posiadających produkty zarówno BNP Paribas, jak i dawnego Raiffeisena.

Informacje dla klientów

Wszyscy klienci przejętego przez BNP Paribas Raiffeisen Polbanku otrzymali we wrześniu informację o czekających ich zmianach. Jest ich wiele, dotyczą różnych aspektów współpracy z BNP Paribas i korzystania z jego produktów, więc ich „ogarnięcie” może być trudne. Dla ułatwienia zrozumienia najważniejszych modyfikacji, przygotowaliśmy ich analizę pod kątem znaczenia dla poszczególnych grup klientów.

To się nie zmieni

Niezależnie od tego, czy jesteś tylko klientem dawnego Raiffeisen Polbanku czy także BNP Paribas, nie musisz się martwić zmianą numeru rachunku, PIN-ów, warunków kart kredytowych (jedyna modyfikacja to wydłużenie okresy bezodsetkowego), wszelkiego rodzaju kredytów i lokat terminowych. Wszystko to nie ulegnie zmianie.

Lokata WIBORna i naklejki – dwa szczególne przypadki

Są dwa wyjątki od tej reguły – Lokata WIBORna i minikarty kredytowe.

Dotychczas oprocentowanie wspomnianego depozytu było uzależnione od wskaźnika WIBOR. Tak pozostanie do zakończenia aktualnego okresu umownego, który zakończy się po 9 listopada 2019 r. Po tej dacie depozyt odnowi się na ten sam okres na warunkach Lokaty Standardowej w PLN z oferty BNP Paribas, wynikających z aktualnej tabeli oprocentowania.

Minikarty kredytowe w formie naklejek przestaną funkcjonować 9 listopada 2019 r. W zamian bank zachęca do korzystania z Google Pay i Apple Pay.

Automatyczne przeniesienie Wymarzonych Kont

Największe zmiany czekają około pół miliona użytkowników Wymarzonych Kont Osobistych oferowanych przez Raiffeisena, którzy będą musieli zdecydować co dalej. BNP Paribas nie zamierza bowiem utrzymywać wspomnianych rachunków w administracji, ale chce zamienić je na Konta Otwarte na Ciebie ze swojej oferty. Przypominamy, że zmieni się rachunek, ale jego numer pozostanie bez zmian.

Ci, którym ta propozycja nie odpowiada muszą jasno to zakomunikować, odwiedzając placówkę banku lub dzwoniąc na infolinię. Czas na podjęcie decyzji upłynie 8 listopada 2019 r. Po tej dacie BNP Paribas uzna, że zaakceptowałeś jego propozycję i przeprowadzi zmiany.

- Apelujemy do klientów, którzy mają pytania lub wątpliwości w zakresie nowej oferty, by nie czekali z podjęciem decyzji do ostatniej chwili. W piątek 8 listopada nasze placówki będą pracowały nieco krócej, a dodzwonienie się na infolinię może być utrudnione, gdyż wiele osób może chcieć właśnie wtedy uzyskać dodatkowe informacje nt. wprowadzanych zmian – mówi Tomasz Dymowski, dyrektor zarządzający Pionu Produktów Detalicznych i Biznesowych w BNP Paribas.

Byłem TYLKO klientem Raiffeisen Polbanku

Jeśli należysz do tej grupy klientów, musisz mieć świadomość, że będziesz musiał się przyzwyczaić do kilku nowości, m.in. aplikacji mobilnej i bankowości internetowej.

Bankowość elektroniczna

BNP Paribas zapewnia, że loginy pozostaną bez zmian, ale trzeba będzie aktywować apkę GOmobile (uwaga: działa tylko na Androidzie 5 i wyższych oraz iOS 10 i wyższych) oraz system transakcyjny GOonline i nadać do nich hasła dostępu.

Konto osobiste

Wymarzone Konta odejdą do lamusa. W ich miejsce BNP Paribas proponuje Konto Otwarte na Ciebie z jedną z trzech kart:

  • Kartą Otwartą na Dzisiaj, która trafi do posiadaczy kart Visa z Raiffeisena.
  • Kartą Otwartą na eŚwiat z ubezpieczeniem Cyber Pomoc. Ona zastąpi „plastik” Mastercarda wydany do kont założonych w Raiffeisenie po 20 marca 2017 r.
  • Kartą Otwartą na Świat z ubezpieczeniem od rezygnacji z podróży i brakiem opłat za przewalutowanie. Z tej karty można będzie skorzystać w ramach specjalnej oferty, o której piszemy nieco niżej.

Wyjątkiem będą posiadacze Wymarzonych Kont Osobistych założonych przed 20 marca 2017 r. korzystający z karty Mastercarda. Oni zachowają specjalne warunki – 3 zł opłaty miesięcznej za kartę i bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje o Koncie Otwartym na Ciebie i związanych z nim „plastikach”.

Spójrzmy na bankomaty

Warto zwrócić uwagę na opłaty za korzystanie z bankomatów. Jako klient Raiffeisen Polbanku miałeś za darmo nie tylko urządzenia własne banku, ale i te sieci Euronet (z kartą Visa), a nawet wszystkie (z „debetówką” Mastercarda).

Teraz liczba bezpłatnych bankomatów, które będą do Twojej dyspozycji też będzie uzależniona od karty, którą otrzymasz (lub wybierzesz w opisanej niżej ofercie specjalnej).

Atutem oferty BNP Paribas są bezpłatne wypłaty dla wszystkich 3 kart z urządzeń tej grupy i Global Alliance za granicą.

Zachęta dla posiadaczy kart debetowych

Z „automatu” karty debetowe Raiffeisena zostaną zastąpione tymi z oferty BNP Paribas według przedstawionego wyżej schematu (Visa ustąpi miejsca Karcie Otwartej na Dzisiaj, a Mastercard Karcie Otwartej na eŚwiat).

Z Kartę Otwartą na Dzisiaj będziesz miał do dyspozycji mniej bezpłatnych bankomatów niż dotąd, gdyż urządzenia sieci Planet Cash są mniej powszechne od maszyn Euronetu. – W skali całej Polski to prawda, ale przeprowadziliśmy analizy dla miejscowości, w których mamy swoje placówki i w zasadzie wszędzie posiadacze Karty Otwartej na Dzisiaj będą mogli skorzystać z bezpłatnych bankomatów nie tylko w naszym oddziale, ale i w kilku innych lokalizacjach – przekonuje dyrektor Tomasz Dymowski.

BNP Paribas stara się też zachęcić klientów do korzystania z kart z dodatkowymi usługami. W tym celu proponuje obniżenie opłat o połowę przez 6 miesięcy. I tak, klienci Raiffeisena, posiadający „plastik” z logo Mastercard przechodząc na Kartę Otwartą na Świat zapłacą za nią w trakcie promocji tylko 5 zł. Z kolei użytkownicy „plastiku” ze znakiem Visa, decydując się na Kartę Otwartą na eŚwiat lub Kartę Otwartą na Świat, też będą płacili przez 6 miesięcy za wybraną „debetówkę” tylko połowę (odpowiednio 3 zł lub 5 zł).

Karty debetowe Raiffeisen Polbanku zostaną „przemienione” na karty BNP Paribas według opisanych reguł tylko „wirtualnie”. Nadal będziesz używał posiadanego „plastiku”, z tym że po 9 listopada będzie on podlegał zasadom i opłatom dotyczącym odpowiednich kart z oferty BNP Paribas. Fizyczna wymiana karty nastąpi po upływie okresu jej ważności.

Specjalna lokata za zmianę warunków konta

Dla klientów Raiffeisena, którzy założyli Wymarzone Konto Osobiste przed 20 marca 2017 r., przejście na Konto Otwarte na Ciebie będzie zmianą na gorsze, gdyż ich dotychczasowe rachunki są oprocentowane (wysokość oprocentowania jest powiązana ze stopą referencyjną NBP i zależy od wysokości salda) w przeciwieństwie do konta z oferty BNP Paribas. Bank proponuje w formie „rekompensaty” 6-miesięczną lokatę z oprocentowaniem 1,5%.

Natomiast posiadacze kont oszczędnościowych w Raiffeisenie mogą skorzystać z 6-miesięcznego depozytu z oprocentowaniem 1,8% w skali roku.

Obie oferty obowiązują do 31 marca 2020 r.

Mam produkty BNP Paribas ORAZ dawnego Raiffeisen Polbanku

Jeśli znajdujesz się w tej grupie, to w dużej mierze podlegasz opisanym wyżej zasadom. Twoje Wymarzone Konto Osobiste też automatycznie zostanie zamienione na Konto Otwarte na Ciebie, Twoja obecna karta debetowa (po upływie jej ważności) zostanie zastąpiona „plastikiem” z oferty BNP Paribas według przedstawionego schematu.

Istotna dla Ciebie informacja brzmi, że bank nie planuje „wymuszania” łączenia rachunków, nawet jeśli posiadasz ROR ze „starej” oferty BNP, czyli Konto Optymalne czy Konto Maksymalne. Możesz nadal swobodnie korzystać z dwóch czy więcej rachunków.

Co ciekawe, sam możesz zdecydować, który login jest dla Ciebie lepszy, z którego chcesz korzystać – ten z BNP (tu masz już hasło, więc nic nie musiałbyś robić) czy może ten z Raiffeisena (decydując się na niego musisz wygenerować nowe hasło). Bez względu na to, który login wybierzesz, po wejściu do bankowości internetowej zobaczysz wszystkie swoje produkty.

Korzystam TYLKO z oferty BNP Paribas

Jeśli należysz do tej grupy klientów nie musisz się niczym przejmować. Ciebie nie będą dotyczyły żadne zmiany, nie będziesz musiał nic robić w związku z nadchodzącym połączeniem systemów informatycznych BNP Paribas i byłego Raiffeisen Polbanku. Jedyne co Cię może „dotknąć”, to niedostępność bankowości elektronicznej i mobilnej w czasie przeprowadzania integracji.

Mikroprzedsiębiorcy

Dla mikroprzedsiębiorców zmiany będą niewielkie. Zachowując dotychczasowy login będą musieli wygenerować nowe hasło i rozpocząć działanie w bankowości elektronicznej BNP Paribas. Po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego będą widzieli swoje rachunki indywidualne i firmowe.

Przerwa techniczna

Przeprowadzenie tej skomplikowanej operacji będzie się oczywiście wiązało z wyłączeniem na wiele godzin bankowości elektronicznej, z utrudnieniami w obsłudze produktów i usług bankowych. Będzie to dotyczyło zarówno klientów BNP Paribas, jak i dawnego Raiffeisena. Natomiast transakcje dokonywane kartami będą rozliczane.

O szczegółach bank będzie informował na przełomie października i listopada br.

Przypomnijmy, że fuzję operacyjną zaplanowano na listopadowy długi weekend, czyli od 9 do 11 dnia tego miesiąca.

Odpowiedzi na konkretne pytania

Podczas rozmowy z dyrektorem Tomaszem Dymowskim zadaliśmy konkretne pytania o różne szczegółowe sytuacje. Poniżej zestaw informacji „z pierwszej ręki”.

Aplikacja GOmobile będzie bardziej „praktyczna”

Obecnie aplikacja GOmobile ma więcej funkcjonalności czysto bankowych, ale nieco mniej udogodnień „praktycznych” tj. poza bankowych w stosunku do aplikacji Raiffeisena. Przykładowo, w GOmobile nie ma obecnie możliwości kupna biletu komunikacji miejskiej czy opłacenia parkingu. BNP Paribas pracuje nad tym, by w najbliższej przyszłości jego aplikacja zawierała nie tylko typowo bankowe funkcjonalności, ale i inne, przydatne w codziennym życiu.

Przyszłość karty kredytowej Wizz Air

Z końcem sierpnia BNP Paribas zakończył aktywną sprzedaż Karty Wizz Air Mastercard. Nowe punkty w tym programie lojalnościowym nie będą już naliczane, ale dotychczasowe benefity związane z tą „kredytówką” będą jeszcze przez pewien czas obowiązywały. Jeśli posiadasz kartę kredytową Wizz Air zapewne otrzymałeś już szczegółowe informacje.

Jakie będą losy programu Class&Comfort?

Karty kredytowe World Mastercard Class&Club wydane przez Raiffeisena zostaną po fuzji przekształcone w Mastercard Gold. Związane jest z nimi bardzo podobne ubezpieczenie na czas podróży, ale nie ma pakietu assistance.

Czy będzie dostępna platforma walutowa?

BNP Paribas intensywnie pracuje nad nową wersję platformy walutowej zintegrowanej z bankowością elektroniczną. Ma ona zostać udostępniona na przełomie października i listopada i działać w systemie 24/5, czyli przez całą dobę we wszystkie dni robocze.

Koniec programu Korzystaj

Program lojalnościowy Korzystaj przestaje funkcjonować. Zgromadzone w nim punkty trzeba wykorzystać do 31 października 2019 r. Po tej dacie stracą ważność.

Sprzeciw a wypowiedzenie umowy

W wiadomości jaką otrzymałeś od banku znajdziesz informację, że możesz wyrazić sprzeciw wobec wprowadzanych zmian lub złożyć wypowiedzenie umowy. Na czym polega różnica?

Sprzeciw oznacza, że nie akceptujesz nowych warunków jakie bank Ci proponuje. Jeśli go zgłosisz, łączące Cię z bankiem umowy przestaną obowiązywać 9 listopada 2019 r.

Wypowiedzenie umowy daje Ci prawo do rezygnacji z usług z zachowaniem 30-dniowego terminu wypowiedzenia, przy czym ostateczna data rozstania z bankiem to dzień wprowadzenia zmian, czyli 9 listopada 2019 r. Oznacza to, że wypowiadając umowę w połowie października, Twój okres wypowiedzenia będzie krótszy niż 30 dni.

Przypominamy, że konieczna jest aktywność klienta, wyrażenie niechęci do wprowadzanych zmian. Bez tego bank uzna, że dokonałeś milczącej akceptacji przedstawionej propozycji.

Może przyszła Ci do głowy myśl, by wyrazić swoje niezadowolenie i czekać na reakcję banku, licząc, że przy rezygnacji otrzymasz specjalne warunki. – Nie można wykluczyć, że pojawi się takie podejście wśród nielicznych klientów, którzy zgłoszą się do banku z taką intencją. Dla nas każdy klient jest ważny, również Ci, którzy nie podejmą takich działań. Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy z naszymi klientami, poszukujemy dla nich najlepszych rozwiązań, dostosowanych do ich potrzeb oraz skorelowanych z dotychczasowym zakresem współpracy z bankiem – tłumaczy dyrektor Dymowski.

A może by tak zagrać va banque

Propozycje BNP Paribas mające zachęcić klientów dawnego Raiffeisena do pozostania w obecnym banku należą do przeciętnych. Nasz ranking lokat czy zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych pokazują, że na rynku są ciekawsze oferty. Wiele banków zachęca nowych klientów do założenia rachunków osobistych atrakcyjnymi promocjami. Można w nich zdobyć, zależnie od wymagań stawianych w regulaminie, od 100 do 400 zł… Opis aktualnie trwających akcji znajdziesz tutaj.

O tym, czy przyjmiesz ofertę BNP Paribas, musisz zdecydować samodzielnie. Możesz spróbować pójść na całość i odmówić jej przyjęcia. Może wtedy bank zaproponuje Ci coś specjalnego… Gdyby tak się nie stało, to po 9 miesiącach (wg aktualnie obowiązujących zasad) minie okres karencji i będziesz mógł ponownie założyć konto w BNP Paribas w jednej z promocji. Jako nowy klient zgarniesz nagrodę za otwarcie rachunku osobistego, będziesz mógł wziąć udział w akcji specjalnej dotyczącej karty kredytowej.