Firmowe rachunki oszczędnościowe – wygodne lokowanie nadwyżek
Konto oszczędnościowe to praktyczny sposób na deponowanie wolnych środków, którymi dysponują przedsiębiorcy. Zaletą tego rozwiązania jest swobodniejszy niż w przypadku lokat dostęp do pieniędzy, które można łatwo podjąć z konta w dowolnej chwili, w dodatku bez utraty wypracowanych odsetek.
Regułą jest, że otwarcie rachunku oszczędnościowego wiąże się z koniecznością posiadania konta firmowego w danym banku (choć zdarzają się wyjątki). Często rachunek oszczędnościowy można w prosty sposób założyć w bankowości elektronicznej, niekiedy jednak konieczna będzie wizyta w oddziale. Przy okazji formalności warto także zwrócić uwagę na to, kto – poza właścicielem – może uzyskać dostęp do rachunku.
Rozpiętości w poziomie oprocentowania kont potrafią być znaczne, od wręcz symbolicznej stawki 0,1% do ponad 2% w skali roku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyższe oprocentowanie niemal zawsze wiąże się z promocją i jest raczej tymczasowe.
Prowadzenie rachunków oszczędnościowych dla firm zazwyczaj jest bezpłatne. Prowizje pojawiają się przy operacjach wykonywanych na rachunku. Niemal w każdym banku darmowy jest jedynie pierwszy przelew z konta oszczędnościowego w miesiącu (nawet na własne bieżące konto firmowe), każdy kolejny to koszt od 5 zł do 10 zł.
Najczęściej wybór operacji, które można wykonać na koncie oszczędnościowym, jest mocno ograniczony do standardowych przelewów w PLN, wpłat i wypłat gotówki, ewentualnie do zleceń stałych (znacznie rzadziej). Banki z reguły nie wydają też kart płatniczych do takich kont. Z tego względu firmowe rachunki oszczędnościowe raczej nie nadaje się do obsługi bieżących zadań. W pewnych sytuacjach może być jednak sposobem na tańsze lub zupełnie darmowe wpłacanie gotówki w oddziale, zwłaszcza gdy przy zwykłym koncie firmowym bank nakłada niemałe prowizje.