Wróć

W pewnym uproszczeniu jest to podmiot niebankowy świadczący usługi na rynku finansowym z wykorzystaniem najnowszych, często nowatorskich, technologii. Nieco szerszą definicję fintechu zaproponował National Digital Institute Centre w Dublinie, który określił tym mianem wszelkie innowacje wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne w ściśle określonym celu – by przyspieszyć, ulepszyć, udostępnić na szerszą skalę i obniżyć koszty produktów i usług finansowych.

Granica między fintechami a instytucjami stricte bankowymi jest nieraz dość płynna. Zdarza się, że do fintechów zalicza się np. banki mobilne. Takie instytucje działają poniekąd jak fintechy (nowatorskie rozwiązania, nieszablonowe sposoby naliczania opłat, minimalizowanie obsługi w stacjonarnych placówkach na rzecz obsługi zdalnej), choć posiadają licencję na prowadzenie działalności bankowej na równi z tradycyjnymi bankami.

Podstawowe wyróżniki fintechu

Charakterystyczną cechą firm fintechowych jest specyficzny model biznesowy obejmujący zazwyczaj jedną konkretną usługę. Przykładowo: mamy dziś fintechy działające w obszarze płatności mobilnych, podmioty specjalizujące się w transakcjach walutowych czy firmy ograniczające swą działalność do pożyczek on-line. Analizując propozycje fintechów możemy bez większego trudu podzielić je pod tym kątem na co najmniej kilka kategorii:

  1. banki mobilne, np. Revolut, N26;
  2. mobilne konta bez gwarancji środków, np. Monese;
  3. rozwiązania w stylu karty-nakładki, np. Curve;
  4. portfele mobilne / metody płatności, np. Blik, Google Pay, Apple Pay, PayPal czy Skrill;
  5. fintechy oferujące płatności odroczone, np. Twisto;
  6. aplikacje zakupowe, np. PayAppka, Orlen Pay;
  7. platformy do międzynarodowych transferów pieniężnych, np. Wise, TransferGo;
  8. pozabankowe karty kredytowe i pożyczki.

Kolejnym wyróżnikiem fintechów są elastyczne formy komunikacji z klientem i dopracowana do perfekcji strategia User Experience (której banki się dopiero uczą, choć na razie z kiepskim rezultatem). Fintechy proponują rozwiązania dopasowane do oczekiwań klientów i potrafią w miarę zmieniających się trendów rynkowych błyskawicznie zmodyfikować swoją ofertę (tu świetnym przykładem może być Revolut, który rozpoczął od karty wielowalutowej, a dziś może się pochwalić szerokim wachlarzem produktów i usług). Mobilność, kreatywność, dynamizm, szybkość reakcji – to właśnie dzięki tym atutom fintechy zyskują popularność wśród klientów i coraz śmielej rywalizują z bankami.

Nic więc dziwnego, że sektor firm wykorzystujących nowoczesne technologie informatyczne w obszarze usług finansowych rozwija się w Polsce bardzo dynamiczne, a po wprowadzeniu do polskiego prawa dyrektywy PSD2 zapewne ten rozwój jeszcze bardziej przyspieszy. Obecnie w Polsce działa już 170 fintechów, z czego ponad połowę stanowią fintechy finansowe.