Wróć

Finanse podróżnika, czyli jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi podczas zagranicznych wyjazdów

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl

78 publikacji 19 komentarzy

Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.


Finanse podróżnika, czyli jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi podczas zagranicznych wyjazdów
Spis treści

Wiele osób podróżujących za granicę zastanawia się, czy lepiej zabrać ze sobą gotówkę, czy też płacić na miejscu kartą. Jeśli wybór padnie na pieniądz gotówkowy, kolejnym dylematem jest, gdzie dokonać takiej wymiany: czy lepiej zrobić to, będąc jeszcze w Polsce, czy skorzystać z lokalnego kantoru np. na lotnisku? Dla wielu osób spory problem stanowi też korzystne zarezerwowanie miejsca w hotelu. Tutaj często stawianym pytaniem jest to, czy lepiej będzie skorzystać z usług popularnych serwisów bookingowych, czy jednak taniej wyjdzie wykupić miejsce, kontaktując się bezpośrednio z hotelową obsługą. I wreszcie kwestia, która wiele osób zniechęca do zagranicznych podróży – co zrobić w przypadku utraty swojego dobytku, takiego jak pieniądze czy paszport?

Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie któreś z powyższych pytań – trafiłeś we właściwe miejsce. Cykl artykułów „Finanse podróżnika” dedykowany jest wszystkim osobom udającym się na zagraniczny wyjazd. Umieściliśmy w nim szereg porad i wskazówek, które uczynią taką podróż łatwiejszą i przede wszystkim o wiele tańszą.

Jak korzystnie płacić za granicą?

W pierwszym z naszych tekstów radzimy, jak w najlepszy sposób płacić za produkty i usługi kupowane za granicą. Pokazujemy, w jakich sytuacjach lepiej będzie zaopatrzyć się w plik banknotów i rozliczać się za wszystko gotówką, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie karta. W artykule zwracamy też uwagę, gdzie najkorzystniej wymienić pieniądze, którymi będziemy posługiwali się po przybyciu na miejsce, oraz ostrzegamy przed miejscami, w których tego nie robić. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak w praktyce działa owiany złą sławą mechanizm podwójnego przewalutowania, w wyniku którego wszelkie płatności za granicą będą kosztować nas znacznie drożej, niż gdybyśmy używali np. gotówki.

Dowiedz się, jak nie przepłacać podczas zagranicznego wyjazdu.

Jak zoptymalizować koszty na zagranicznych wakacjach?

Drugi z naszych artykułów porusza temat finansowych błędów, które najczęściej popełniają podróżnicy. Dowiesz się z niego, na co uważać podczas pobytu za granicą, aby nie przepłacać. W tekście zamieściliśmy także szereg przydatnych wskazówek, które uczynią Twoją podróż tańszą. Wśród przykładowych porad znajdziesz m.in. sposoby obniżenia kosztów transportu, usług hotelowych czy wydatków związanych z kupnem ubezpieczenia turystycznego.

Zobacz, jakie finansowe błędy najczęściej popełniają turyści, i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Sytuacje awaryjne podczas pobytu poza Polską

Trzeci tekst z cyklu „Finansów podróżnika” poświęcony jest z kolei nieprzyjemnym sytuacjom, które mogą Cię spotkać podczas pobytu poza krajem. Mamy tu na myśli przede wszystkim kradzież lub zgubę posiadanych dokumentów i pieniędzy. Z artykułu dowiesz się, jak zachować się w takich sytuacjach i do kogo udać się wtedy po pomoc. Jak się okaże – praktycznie z każdej takiej opresji można znaleźć wyjście. Czytając tekst o sytuacjach awaryjnych, dowiesz się także, jak dbać o bezpieczeństwo swojego dobytku, tak aby nie padł on łupem złodziei.

Przeczytaj, co zrobić na wypadek utraty dokumentów lub portfela podczas zagranicznego wyjazdu i jak zapobiegać takim sytuacjom.

Zapłacę kartą, ale którą...

Oprócz artykułów tworzących cykl „Finansów podróżnika” przygotowaliśmy jeszcze inne teksty, które mogą się przydać w podróży. Dowiesz się z nich jak działa karta wielowalutowa i które banki mają ja w ofercie, jakie koszty wiążą się z jej posiadaniem. Wyposażyć się w taki niewielki kawałek "plastiku" naprawdę warto. Z kartą wielowalutową płatności za granicą w każdej sytuacji będą znacznie tańsze niż w przypadku karty prowadzonej w polskich złotych.

Jeśli bank, z którego usług korzystasz, nie oferuje  karty wielowalutowej, to nie znaczy, że jesteś skazany na przepłacanie podczas zagranicznych podróży. Możesz tego uniknąć. Sprawdź, jakie zasady przewalutowania na PLN transakcji wykonanych w walutach obcych obowiązują w Twoim banku. Pomocny w tym będzie nasz kolejny tekst - Karty płatnicze z korzystnymi przewalutowaniami sposobem na tanie wakacje zagraniczne.  Dowiesz się z niego, które instytucje finansowe stosują korzystne kursy organizacji płatniczych Visa lub Mastercard czy średnie kursy NBP, a które posługują się własnymi tabelami kursowymi, a nawet pobierają prowizję za przeliczenie transakcji na PLN.

Jeśli nie wiesz, która z tych kart będzie dla Ciebie lepsza, postanowiliśmy rozwiązać ten dylemat w tekście "Karta wielowalutowa czy karta z korzystnymi przewalutowaniami - co wybrać?" Porównujemy w nim oba rozwiązania i wskazujemy, kiedy wybrać określoną kartę do płatności za granicą.

Być może zdobyta w ten sposób wiedza, uzmysłowienie sobie wysokości możliwych strat, skłonią Cię nawet do zmiany obecnego banku na inny, bardziej przyjazny dla podróżujących. 

Ulga dla portfela

Zagraniczne podróże bardzo często wiążą z relaksem, odpoczynkiem, swobodą i odkrywaniem nieznanego. W takiej atmosferze trudno o przestrzeganie finansowej dyscypliny. W końcu – kiedy indziej mamy okazję popuścić trochę pasa niż podczas dłuższego wakacyjnego wyjazdu? Z jednej strony taki odpoczynek od zmartwień i trosk jest nam potrzebny, z drugiej – łatwo może doprowadzić nas do finansowej ruiny lub przynajmniej znacznie uszczuplić stan posiadanych oszczędności. A tymczasem wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad i wskazówek, by zagraniczny wyjazd stał się znacznie tańszy. Dzięki temu z pobytu poza krajem wrócimy szczęśliwi nie tylko my, ale i nasz portfel.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy