Finanse podróżnika, czyli jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi podczas zagranicznych wyjazdów

Finanse podróżnika, czyli jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi podczas zagranicznych wyjazdów

Planujesz wyjechać za granicę na wakacje lub w podróż służbową, ale boisz się, że Twój portfel może na tym ucierpieć? Idealnie trafiłeś! Z naszego cyklu artykułów dowiesz się, jak najkorzystniej płacić podczas pobytu w obcym kraju, jak najtaniej wymienić pieniądze, a także jak uniknąć najczęstszych finansowych pułapek. A jeśli (odpukać) zdarzy Ci się zgubić portfel lub paszport – podpowiadamy, jak wyjść z takiej opresji.

Wiele osób podróżujących za granicę zastanawia się, czy lepiej zabrać ze sobą gotówkę, czy też płacić na miejscu kartą. Jeśli wybór padnie na pieniądz gotówkowy, kolejnym dylematem jest, gdzie dokonać takiej wymiany: czy lepiej zrobić to, będąc jeszcze w Polsce, czy skorzystać z lokalnego kantoru np. na lotnisku? Dla wielu osób spory problem stanowi też korzystne zarezerwowanie miejsca w hotelu. Tutaj często stawianym pytaniem jest to, czy lepiej będzie skorzystać z usług popularnych serwisów bookingowych, czy jednak taniej wyjdzie wykupić miejsce, kontaktując się bezpośrednio z hotelową obsługą. I wreszcie kwestia, która wiele osób zniechęca do zagranicznych podróży – co zrobić w przypadku utraty swojego dobytku, takiego jak pieniądze czy paszport?

Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie któreś z powyższych pytań – trafiłeś we właściwe miejsce. Cykl artykułów „Finanse podróżnika” dedykowany jest wszystkim osobom udającym się na zagraniczny wyjazd. Umieściliśmy w nim szereg porad i wskazówek, które uczynią taką podróż łatwiejszą i przede wszystkim o wiele tańszą.

1. Jak korzystnie płacić za granicą?

W pierwszym z naszych tekstów radzimy, jak w najlepszy sposób płacić za produkty i usługi kupowane za granicą. Pokazujemy, w jakich sytuacjach lepiej będzie zaopatrzyć się w plik banknotów i rozliczać się za wszystko gotówką, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie karta. W artykule zwracamy też uwagę, gdzie najkorzystniej wymienić pieniądze, którymi będziemy posługiwali się po przybyciu na miejsce, oraz ostrzegamy przed miejscami, w których tego nie robić. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak w praktyce działa owiany złą sławą mechanizm podwójnego przewalutowania, w wyniku którego wszelkie płatności za granicą będą kosztować nas znacznie drożej, niż gdybyśmy używali np. gotówki.

Dowiedz się, jak nie przepłacać podczas zagranicznego wyjazdu.

2. Jak zoptymalizować koszty na zagranicznych wakacjach?

Drugi z naszych artykułów porusza temat finansowych błędów, które najczęściej popełniają podróżnicy. Dowiesz się z niego, na co uważać podczas pobytu za granicą, aby nie przepłacać. W tekście zamieściliśmy także szereg przydatnych wskazówek, które uczynią Twoją podróż tańszą. Wśród przykładowych porad znajdziesz m.in. sposoby obniżenia kosztów transportu, usług hotelowych czy wydatków związanych z kupnem ubezpieczenia turystycznego.

Zobacz, jakie finansowe błędy najczęściej popełniają turyści, i dowiedz się, jak ich uniknąć.

3. Sytuacje awaryjne podczas pobytu poza Polską

Trzeci tekst z cyklu „Finansów podróżnika” poświęcony jest z kolei nieprzyjemnym sytuacjom, które mogą Cię spotkać podczas pobytu poza krajem. Mamy tu na myśli przede wszystkim kradzież lub zgubę posiadanych dokumentów i pieniędzy. Z artykułu dowiesz się, jak zachować się w takich sytuacjach i do kogo udać się wtedy po pomoc. Jak się okaże – praktycznie z każdej takiej opresji można znaleźć wyjście. Czytając tekst o sytuacjach awaryjnych, dowiesz się także, jak dbać o bezpieczeństwo swojego dobytku, tak aby nie padł on łupem złodziei.

Przeczytaj, co zrobić na wypadek utraty dokumentów lub portfela podczas zagranicznego wyjazdu i jak zapobiegać takim sytuacjom.

Oprócz artykułów tworzących cykl „Finansów podróżnika” przygotowaliśmy jeszcze jeden tekst poświęcony działaniu kart wielowalutowych. Dowiesz się z niego, które z polskich banków mają w ofercie tego typu kartę i ile trzeba za nią zapłacić. A wyposażyć się w taki niewielki kawałek "plastiku" naprawdę warto. Z kartą wielowalutową płatności za granicą w każdej sytuacji będą znacznie tańsze niż w przypadku karty prowadzonej w polskich złotych.

Dowiedz się, jak działa karta wielowalutowe i które banki mają ja w ofercie.

Ulga dla portfela

Zagraniczne podróże bardzo często wiążą z relaksem, odpoczynkiem, swobodą i odkrywaniem nieznanego. W takiej atmosferze trudno o przestrzeganie finansowej dyscypliny. W końcu – kiedy indziej mamy okazję popuścić trochę pasa niż podczas dłuższego wakacyjnego wyjazdu? Z jednej strony taki odpoczynek od zmartwień i trosk jest nam potrzebny, z drugiej – łatwo może doprowadzić nas do finansowej ruiny lub przynajmniej znacznie uszczuplić stan posiadanych oszczędności. A tymczasem wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad i wskazówek, by zagraniczny wyjazd stał się znacznie tańszy. Dzięki temu z pobytu poza krajem wrócimy szczęśliwi nie tylko my, ale i nasz portfel.

Z ostatniej chwili

 • 18.02.2019 16:47

  Z kartą kredytową Citibanku można zyskać do 21 000 punktów w programie Priceless Specials.

 • 18.02.2019 15:34

  mBank kontynuuje, pomimo zmiany w ofercie kont osobistych, promocję eKonto z premią, w której zgarnąć można do 150 zł.

 • 18.02.2019 13:11

  Przedsiębiorcy po raz kolejny mogą zdobyć nawet 1500 zł od Alior Banku. Wystarczy założenie iKonta Biznes i aktywne korzystanie z niego.

 • 15.02.2019 17:20

  Za opłacenie zamówienia na empikfoto.pl przy pomocy cyfrowego portfela Masterpass przysługuje 20 zł zniżki na kolejne zakupy.

 • 15.02.2019 13:50

  Karnety do obiektów sportowo-rekreacyjnych o łącznej wartości 378 zł - oto nagroda w promocji Konta Optymalnego z oferty BGŻ BNP Paribas.

 • 12.02.2019 16:00

  200 zł za założenie Konta 360° w Banku Millennium znów jest dostępne. Wspaniała promocja powróciła. Ponownie bardzo proste warunki do spełnienia.

 • 12.02.2019 13:52

  Orange Finanse wkrótce zmieni nazwę na Kompakt Finanse, a następnie zniknie z rynku. mBank zdradza, co to oznacza dla klientów.

 • 11.02.2019 15:32

  W prostej mini promocji ING Banku Śląskiego za 2 płatności mobilne Google Pay możecie zdobyć 20 zł premii.

 • 8.02.2019 11:22

  Zakładając Konto Przekorzystne dla młodych z oferty Pekao możesz otrzymać za darmo 1 z 30 szkoleń. Wartość nagrody wynosi kilkaset złotych.

 • 7.02.2019 14:19

  Nowi posiadacze Nest Konta mogą aktualnie zdobyć do 150 zł premii za aktywne korzystanie z rachunku.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.