Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Exante – rachunek inwestycyjny dla wymagających

Exante – rachunek inwestycyjny dla wymagających
Źródło: Strona Exante
Ocena:

Zalety:

 • ogromny wybór instrumentów finansowych
 • udostępnianie do handlu na życzenie klienta praktycznie dowolnego instrumentu
 • atrakcyjne prowizje handlowe
 • dostępność amerykańskich ETF-ów
 • możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%

Wady:

 • depozyt minimalny w wysokości aż 10 000 EUR lub równowartość tej kwoty w innej walucie
 • kosztowne wypłaty środków pieniężnych z rachunku Exante

Opinia eksperta

Exante słynie z niezmiernie bogatej oferty instrumentów finansowych, zarówno dla traderów, jak i inwestorów zainteresowanych tradycyjnym kontem maklerskim. Oferuje przy tym całkiem rozsądne stawki prowizji, ale z drugiej strony pobiera sporą opłatę za wypłatę środków z rachunku i wymaga depozytu minimalnego w wysokości aż 10 000 EUR. Z powyższych względów ma szansę sprostać oczekiwaniom jedynie zaawansowanych inwestorów giełdowych.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Exante – broker i główne cechy jego oferty

Exante, podobnie jak inni międzynarodowi brokerzy, oferuje możliwość handlu na wielu rynkach: papierów wartościowych, surowców, kryptowalut czy forex. W ofercie posiada instrumenty zarówno dla inwestorów zainteresowanych typowym kontem maklerskim, jak i traderów nastawionych na krótkoterminową spekulację np. parami walutowymi czy metalami szlachetnymi.

Najważniejsze cechy brokera Exante i jego oferty to:

 • możliwość inwestowania w ponad 400 000 instrumentów finansowych za pośrednictwem jednego kompleksowego rachunku,

 • dostęp do ponad 50 rynków amerykańskich, azjatyckich i europejskich, w tym polskiego.

 • depozyt minimalny dla osób fizycznych w wysokości 10 000 EUR lub równowartości tej kwoty w innej walucie, 

 • aplikacja mobilna Exante dostępna w App Store i Google Play,

 • brak wysyłki formularza PIT-8C, ale jednocześnie dostęp do usługi ułatwiającej rozliczenie podatku,

 • support (w tym czat) 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

W tej analizie skupiamy się na ofercie instrumentów dla osób poszukujących rachunku maklerskiego, który zapewnia możliwość handlowania akcjami, obligacjami, ETF-ami czy zawierania transakcji terminowych na aktywach z giełd papierów wartościowych.

Pełna analiza rachunku inwestycyjnego Exante


​​​​​​​​​​​Podstawowe parametry

Tak przedstawiają się najważniejsze parametry oferty konta inwestycyjnego Exante.

Exante – opłaty i prowizje

W Exante założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne, niemniej niska aktywność na rachunku może spowodować naliczenie opłaty w wysokości 50 EUR. Natomiast prowizje transakcyjne różnią się w zależności od giełdy i rodzaju instrumentów finansowych. W przypadku akcji i ETF-ów zwykle stanowią określony procent wartości transakcji (najważniejszy wyjątek stanowi giełda amerykańska), z kolei kontrakty, opcje czy obligacje mają stałą stawkę, która jest wyrażona kwotowo.

Wpłaty na konto w Exante są darmowe, ale pojawia się prowizja za wypłatę środków, której nie można w żaden sposób uniknąć. Trzeba też pamiętać o kosztach przewalutowania, które wahają się od 0 do 0,4% wartości transakcji, a także o opłacie za dostęp do rzeczywistych notowań na niektórych rynkach.

Rachunek w Exante – rozliczenie PIT i kwestie podatkowe

Poza wspomnianymi kosztami musisz liczyć się również z ewentualną zapłatą podatku od zysków kapitałowych. Handlując na platformie Exante, podlegasz w tym zakresie tym samym regulacjom podatkowym, co w przypadku inwestowania u każdego innego brokera.

Co ważne, choć Exante nie udostępnia formularza PIT-8C, to jednak oferuje bezpłatną usługę ułatwiającą rozliczanie podatków. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziesz tutaj.

Oferta instrumentów finansowych od Exante

Konto inwestycyjne Exante daje możliwość inwestowania w ponad 400 000 instrumentów finansowych z ponad 50 rynków. Co więcej, każdy klient może zgłosić prośbę o wprowadzenie instrumentu niedostępnego w standardowej ofercie. Broker zapewnia, że udostępni go do handlu w ciągu 24 godzin od zgłoszenia.

W Exante znajdziesz wszystkie najważniejsze kategorie produktów inwestycyjnych: akcje, ETF-y, obligacje korporacyjne i skarbowe, a także kontrakty terminowe czy opcje; oferta tych ostatnich jest najbogatsza, ale to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę specyfikę tych instrumentów. Poza tym, dzięki kontraktom CFD, możesz handlować z dźwignią na rynku kryptowalut czy surowców.

Jeśli chodzi o ofertę instrumentów z polskiej GPW, to Exante oferuje standardowo dostęp m.in. do kilkuset akcji czy ok. 30 obligacji. Wszystkie produkty z polskiej giełdy nie są dostępne, ale jeśli potrzebujesz jakiegoś mniej popularnego aktywa, możesz po prostu poprosić o jego wprowadzenie.

Aby sprawdzić, jakie konkretnie instrumenty oferuje Exante, możesz założyć u brokera darmowe konto demo. Po zalogowaniu się do usługi uzyskasz wgląd do pełnej listy dostępnych produktów inwestycyjnych.

Czy Exante jest bezpieczne? Siedziba spółki i regulacje, którym podlega

Exante jest założoną w 2011 roku spółką finansową i technologiczną, która zajmuje się świadczeniem usług inwestycyjnych. Posiada licencje wydane przez trzy podmioty europejskie (cypryjski CYSEC, maltański MFSA i brytyjski FCA), a także hongkoński SFC. Nie ma jednej siedziby, lecz trzy równoprawne główne biura, które znajdują się na Cyprze, na Malcie i w Hong Kongu. Polscy inwestorzy są podpięci pod to pierwsze, co oznacza, że podlegają regulacjom cypryjskim.

Aktywa klientów Exante są ulokowane na osobnych rachunkach u powierników (ich rolę pełni 20-kilka banków), do których broker nie ma dostępu. Zgodnie z prawem cypryjskim są objęte gwarancją do 90% wartości lub 20 000 EUR, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa. Co istotne, limit ochrony odnosi się zarówno do gotówki na rachunku, jak i posiadanych aktywów inwestycyjnych. Oznacza to, że aktywa o skumulowanej wartości rzędu np. 50 000 czy 100 000 EUR nie są chronione w całości, lecz do kwoty 20 000 EUR.

Exante – konto demo i rzeczywiste. Jak założyć?

W Exante możesz otworzyć rachunek demo, jak również konto rzeczywiste dla osób fizycznych bądź osób prawnych.

Otwarcie rachunku demo zajmuje dosłownie kilkanaście sekund i wiąże się jedynie z podaniem adresu e-mail i ustaleniem hasła do logowania. Dzięki wersji demonstracyjnej nie tylko zorientujesz się w ofercie instrumentów brokera, ale także wygodnie i bez zobowiązań przetestujesz działanie jego platformy handlowej.

Proces zakładania konta rzeczywistego trwa dłużej, ale związane z nim procedury nie różnią się od tych, które stosują inni brokerzy. W tym wypadku należy wejść na stronę z formularzem, wybrać rodzaj rachunku (indywidualny lub firmowy) i uzupełnić podstawowe dane o sobie. Na koniec pozostaje wysłać skanem wymagane dokumenty, które potwierdzą tożsamość (a w przypadku firm rejestrację firmy) i miejsce zamieszkania. Sam handel stanie się możliwy po wpłacie minimum 10 000 (w przypadku osób fizycznych) lub 50 000 EUR (osoby prawne).

Czy warto założyć konto w Exante? Recenzja oferty brokera

Pora ocenić ofertę rachunku maklerskiego Exante i porównać ją z propozycjami konkurencji.

Zacznijmy od tego, że Exante to duży, popularny broker o zasięgu globalnym, który obsługuje setki tysięcy klientów z wielu krajów, w tym z Polski. W odróżnieniu od większości brokerów oferuje możliwość wprowadzenia na życzenie dowolnego instrumentu, dzięki czemu możesz u niego inwestować nawet w mniej popularne produkty z polskiej GPW. Mimo tego, ze względu na sporą prowizję dla transakcji na naszej giełdzie, nie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli chcesz handlować głównie na warszawskim parkiecie. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie rachunek inwestycyjny w jednym z polskich domów maklerskich.

Niezmiernie bogata oferta instrumentów

Exante oferuje dostęp jedynie do nieco ponad 200 polskich akcji, ale w przypadku giełd zagranicznych jego oferta prezentuje się już naprawdę imponująco. Obecnie składa się na nią ponad 400 000 instrumentów finansowych, więc można zaryzykować stwierdzenie, że znajdziesz w niej każdy, nawet najmniej popularny produkt. Jeśli jednak znalazłby się taki, którego w ofercie nie ma, broker udostępni Ci go na życzenie. Trudno wyobrazić sobie zatem lepszą ofertę dla inwestorów, którzy chcieliby mieć w jednym miejscu dostęp do wielu mało popularnych instrumentów.

Rachunek w Exante – depozyt minimalny bardzo wysoki, gwarancje niskie

Dla równowagi wspomnijmy teraz o największej wadzie oferty Exante, czyli wysokim depozycie minimalnym. Sięga on aż 10 000 EUR, co mocno zawęża grono potencjalnych inwestorów, których mogłaby zainteresować oferta brokera. Jest kierowana do profesjonalistów zainteresowanych inwestycjami wysokokwotowymi.

Drugą poważną wadą rachunku w Exante jest stosunkowo niski poziom gwarancji finansowych. Korzystając z usług tego brokera, możesz liczyć na ochronę aktywów maksymalnie w 90%, przy górnym limicie sięgającym raptem 20 000 EUR. Choć jest on stabilny finansowo i cieszy się uznaniem klientów, lepiej nie trzymać u niego środków i instrumentów, których łączna wartość przekracza podany poziom.

Koszty w Exante – wypłaty drogie, ale prowizje korzystne

Wprawdzie konto w Exante prowadzone jest bezpłatnie, a prowizje transakcyjne na wielu giełdach niskie (jednym z negatywnych wyjątków jest warszawska GPW), jednak każda wypłata z rachunku kosztuje aż 30 EUR lub równowartość tej kwoty w innej walucie. Ponadto, w przypadku minimum 6-miesięcznego braku aktywności, broker może naliczyć Ci dodatkową opłatę w wysokości 50 EUR.

Mimo wspomnianych opłat, od strony kosztowej oferta Exante prezentuje się całkiem dobrze. Pamiętajmy bowiem, że z założenia jest to rachunek dla zaawansowanych graczy, którzy inwestują dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Dla nich kluczowe są niskie prowizje – a te Exante gwarantuje.

Ci, którzy chcieliby inwestować w spółki amerykańskie wypłacające dywidendy, otrzymają od Exante formularz W-8BEN, który pozwoli im rozliczyć zyski na korzystniejszych zasadach. To ważna przewaga nad zdecydowaną większością polskich domów maklerskich, ale jednocześnie standard jeśli chodzi o zagranicznych brokerów.

Exante – aplikacja, platforma handlowa i opinie o supporcie

Exante należy pochwalić za wszystko to, co jest potrzebne do wygodnego inwestowania. Korzystnie prezentuje się zarówno platforma handlowa pozwalająca na zaawansowane analizy rynkowe, jak i przyjazna w obsłudze aplikacja mobilna. Inwestorzy mogą dodatkowo liczyć na sprawny i pomocny support, który jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Ponieważ rachunek Exante to propozycja przede wszystkim dla profesjonalistów, nie warto szerzej dzielić się subiektywnymi odczuciami związanymi z korzystaniem z systemu transakcyjnego i narzędzi inwestycyjnych. Oferta brokera przeznaczona jest dla świadomych inwestorów, którzy mają określone potrzeby i doskonale wiedzą, czego oczekują od usługodawcy. O tym, czy Exante jest w stanie im to zapewnić, mogą się wstępnie zorientować po założeniu bezpłatnego rachunku demo.

O instytucji

Exante to międzynarodowy broker typu STP, który jest pośrednikiem w zawieraniu transakcji i zapewnia bezpośredni dostęp do rynków. Działa od 2011 roku, a jego klienci indywidualni podlegają pod regulacje cypryjskie.