Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

eToro – opinie i recenzja oferty brokera. Zarabiaj na inwestowaniu i prowizjach za dzielenie się wiedzą!

eToro – opinie i recenzja oferty brokera. Zarabiaj na inwestowaniu i prowizjach za dzielenie się wiedzą!
Źródło: @monticellllo/Adobe Stock
Spis treści

Polscy inwestorzy mają do dyspozycji propozycje nie tylko rodzimych, ale również zagranicznych brokerów forex. Wybór jednego z tych ostatnich zwykle wiąże się z pewnymi mankamentami, m.in. brakiem PIT-8C i obsługi w języku polskim, jednak atrakcyjne warunki handlu i szeroka oferta instrumentów mogą w pełni zrekompensować te niedogodności. A czym (i czy w ogóle) może przyciągnąć inwestorów eToro? Jak działa jego platforma i co oferuje? Jak wypada na tle silnej konkurencji? Oto opis i recenzja rachunku inwestycyjnego popularnego brokera.

eToro – co to jest i czym się wyróżnia?

Przedsiębiorstwo eToro, podobnie jak np. X-Trade Brokers, BossaFX czy TMS Brokers, jest brokerem umożliwiającym inwestowanie w popularne instrumenty finansowe. Na jego platformie inwestycyjnej znajdziesz przede wszystkim kontrakty CFD (na różnice kursowe), które pozwalają handlować z dźwignią i zarabiać na zmianach wartości m.in. walut czy indeksów giełdowych. Dostępne są również rzeczywiste akcje giełdowe, przy czym inwestowanie w nie podlega pewnym ograniczeniom, niespotykanym w tradycyjnych domach maklerskich (przedstawimy je w dalszej części tekstu).

W praktyce, najważniejszym elementem oferty jest możliwość korzystania z handlu społecznościowego i usług copy tradingu oraz copy portfolio. Uściślając, posiadając rachunek inwestycyjny w eToro, możesz wymieniać się pomysłami na trading, obserwować innych użytkowników, a także naśladować ich decyzje inwestycyjne. Te ostatnie mogą być kopiowane automatycznie bez Twojego udziału, tak, abyś mógł łatwo uzyskiwać dokładnie takie same wyniki, jak obserwowany użytkownik eToro. O tym, jak działa ta oraz pozostałe funkcje platformy będzie jeszcze mowa.

Broker eToro został zarejestrowany w 2007 roku na Cyprze i do dziś zdążył pozyskać ponad 25 mln klientów z ponad 130 krajów. Posiada biura na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Australii i na Cyprze. Podlega ścisłym regulacjom CySEC (Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd) i jest autoryzowany przez FCA w Wielkiej Brytanii (Urząd Nadzoru Finansowego), amerykański FinCEN (Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych) i ASIC (Australijską Komisję Papierów Wartościowych i Inwestycji). 

Inwestowanie z eToro – jak działa i kogo może zainteresować?

Oferta eToro skierowana jest do szerokiego grona inwestorów. Może zainteresować tych nastawionych na samodzielny klasyczny trading, osoby zainteresowane pasywnym inwestowaniem długoterminowym, czy też początkujących graczy, którzy chcieliby powielać ruchy bardziej doświadczonych traderów. Swoją drogą, ci ostatni znajdą tu dodatkowe, rzadko oferowane, możliwości zarobkowania.

Zarabianie jako popularny inwestor

Dlaczego doświadczeni traderzy mieliby skorzystać akurat z oferty eToro? Zachętą może być dla nich fakt, że z pomocą brokera mogą zarabiać na swojej wiedzy, a konkretniej, na udostępnianiu jej innym użytkownikom platformy.

Zaawansowani traderzy z czasem mogą zyskać status tzw. popularnych inwestorów, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Broker eToro przewiduje cztery poziomy reputacji (więcej o kryteriach i klasyfikacji tutaj), spośród których najwyższy pozwala otrzymywać inwestorowi sporą miesięczną prowizję, naliczaną od wielkości kapitału, który go naśladuje. Wyniki traderów są ogólnodostępne, więc siłą rzeczy im wyższe osiągają stopy zwrotu, tym na większe grono obserwujących mogą liczyć. Większa liczba followersów to z kolei szansa na wyższy dodatkowy zarobek.

Jak inwestować na eToro „społecznościowo”? Copy trading i copy portfolio

Początkujący inwestorzy mogą skorzystać z opcji copy portfolio, czyli po prostu naśladować wybranych popularnych traderów. W tym modelu sami decydują, jaka część ich kapitału ma kopiować ruchy danego użytkownika, ustalają akceptowany poziom straty czy wskazują moment zaprzestania kopiowania. 

Podobnie wygląda inwestowanie w ramach copy portfolio, przy czym w tym wypadku naśladowane są portfele tworzone przez specjalistów eToro i algorytmy brokera. Mają one określoną tematykę (np. energia, gry, kryptowaluty) i realizują ustalone strategie, które z założenia mają sprzyjać pasywnemu inwestowaniu długoterminowemu.

Jako użytkownik eToro możesz swobodnie korzystać jednocześnie ze wszystkich wspomnianych możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś częścią kapitału handlował samodzielnie, a część przeznaczył na automatyczne kopiowanie ruchów innych użytkowników i/lub portfeli.

Co ważne, inwestycje w ramach copy tradingu i copy portfolio nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jak sugerują informacje na stronie brokera, koszty pojawiają się jedynie w momencie, gdy system wykonuje transakcje kopiujące ruchy naśladowanego inwestora lub portfela. Chodzi tutaj o te same koszty transakcyjne, z którymi muszą liczyć się też samodzielni gracze.

Oferta eToro – opłaty, koszty transakcyjne i dostępne instrumenty

Pora przyjrzeć się szczegółom oferty eToro. Prowizje transakcyjne, opłaty za prowadzenie rachunku, a także dostępne instrumenty finansowe – to najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę. Łatwiej będzie je omówić dzięki zrzutowi ekranu, który przedstawia „wycinek” platformy brokera.

Kliknij, aby powiększyć
Na ofertę składa się 6 klas aktywów: akcje, indeksy, surowce, fundusze ETF, waluty oraz kryptowaluty. Aby sprawdzić, jakie konkretnie instrumenty są dostępne, musisz zaznaczyć na platformie opcję „dodaj rynki” i wybrać jeden z nich. Łącznie do dyspozycji masz ponad 2000 instrumentów finansowych, z czego część to kontrakty na różnice kursowe, a część aktywa rzeczywiste. W indeksy, surowce czy waluty możesz inwestować tylko poprzez CFD, ale jeśli chcesz np. kupić na eToro akcje, to do wyboru masz zarówno kontrakty (odróżnisz je po oznaczeniu „CFD” w linii transakcyjnej), jak i rzeczywiste walory.

Jeśli chodzi o kwestię kosztów, to eToro oferuje rachunek inwestycyjny bez opłat za założenie i prowadzenie, a przy tym umożliwia bezprowizyjny handel akcjami. W praktyce, zarówno w tym przypadku, jak i w zakresie kontraktów CFD, broker zarabia przede wszystkim na spreadach, czyli różnicy pomiędzy kursami kupna i sprzedaży instrumentów. Stanowią one jego główne źródło dochodów, a zarazem kluczowy czynnik, który decyduje o opłacalności handlu na platformie.

W dniu dokonywania analizy oferty eToro spready minimalne przedstawiały się następująco:

  • kontrakty CFD – od 0,09%,
  • waluty – od 1 pipsa,
  • surowce – od 2 pipsów,
  • kryptowaluty – od 0,75 do 4,5% w zależności od instrumentu.

Broker pobiera także prowizje za pozostawienie otwartej pozycji przez noc (overnight), a także za utrzymywanie jej w czasie weekendu. Co więcej, jeśli na rachunku znajdują się jakieś środki pieniężne, ale użytkownik w ciągu 12 miesięcy nie wykona żadnej transakcji, to naliczana jest również opłata w wysokości 10 dolarów.

Rozliczanie podatku od inwestycji na eToro i inne ważne kwestie

Korzystając z usług brokera, powinieneś mieć na uwadze również poniższe aspekty techniczne.

Po pierwsze, w przypadku inwestowania na eToro podatek musisz rozliczyć samodzielnie, składając deklarację PIT-38. Co ważne, broker nie prześle Ci druku PIT-8C, więc przychody i koszty będziesz musiał podsumować we własnym zakresie, na podstawie zestawienia przeprowadzonych transakcji.

Powinieneś także wiedzieć, że eToro korzysta z modelu market maker, co oznacza, że składane przez Ciebie zlecenia trafiają nie na giełdę, lecz na jego wewnętrzny rynek transakcyjny. To właśnie z tego względu broker zarabia głównie na spreadach (najlepsze oferty kupna i sprzedaży w jego systemie są nieco gorsze niż te dostępne na „prawdziwej” giełdzie), a nie na prowizjach transakcyjnych.

Ważny jest również fakt, że akcje nabywane na platformie nie są przechowywane na Twoim indywidualnym koncie i nie mogą zostać przeniesione na rachunek u innego brokera. Jeśli otworzysz pozycję na akcjach, to eToro będzie je trzymać w Twoim imieniu na wyodrębnionym wspólnym koncie użytkowników. Takie ograniczenie nie pozbawia Cię jednak np. prawa do dywidendy – gdy tylko dana spółka ją wypłaci, saldo na Twoim rachunku zostanie zaktualizowane.

Wpłaty i wypłaty z rachunku w eToro

Na platformie eToro transakcje są realizowane w dolarach amerykańskich, niemniej wpłat na rachunek można dokonywać w 14 walutach, w tym polskich złotych. Wpłaty są darmowe, przy czym trzeba pamiętać, że w przypadku walut innych niż amerykańska broker zastosuje przewalutowanie. Powinieneś zatem sprawdzić, czy bardziej opłaca Ci się kupić dolary w kantorze internetowym i przelać je na rachunek inwestycyjny, czy może wpłacić złote, które zostaną wymienione na zasadach brokera.

Warto dodać, że wpłaty na rachunek obarczone są dolnymi limitami kwotowymi, które zależą od metody płatności. Kartą debetową lub kredytową najmniej możesz wpłacić 50 dolarów, ale w przypadku przelewu bankowego minimalny depozyt wynosi już 500 dolarów.

Jeśli chodzi o wypłaty z rachunku w eToro, to niezależnie od ich kwoty pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 5 dolarów. Ważne jest zatem, żeby unikać częstego wypłacania małych sum, które mogłoby niepotrzebnie generować dodatkowe koszty.

Inwestowanie na eToro – jak zacząć? Załóż rachunek demo lub rzeczywisty i przetestuj brokera

Jeśli oferta przypadła Ci do gustu, załóż rachunek na platformie eToro i rozpocznij inwestowanie w ramach konta rzeczywistego (dla klienta detalicznego bądź firmowego) lub demonstracyjnego.

Sama rejestracja w systemie eToro jest prosta i zajmuje nie więcej niż 10 minut. Wiąże się z podaniem szczegółowych danych osobowych i kontaktowych, a także z załączeniem skanów dokumentów: tożsamości i potwierdzającego adres zamieszkania (np. rachunek za gaz lub prąd). Ponadto musisz udzielić odpowiedzi na kilka pytań, które pozwolą brokerowi zweryfikować poziom Twojej wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego (to standardowa procedura).

Po utworzeniu rachunku możesz swobodnie „przełączać się” pomiędzy trybami handlowania rzeczywistymi i wirtualnymi pieniędzmi; ta druga opcja pozwoli Ci wygodnie sprawdzić działanie platformy, jak również przetestować strategie bez ryzyka utraty prawdziwych środków. Za pomocą ustalonych danych do logowania możesz też logować się do aplikacji eToro.

Broker eToro – czy warto skorzystać z jego platformy?

Oferta eToro może zaciekawić samodzielnych inwestorów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych, ale również tych, którzy chcieliby kopiować zagrania innych. Niezależnie od tego, którymi jego możliwościami jesteś zainteresowany, możesz założyć bezpłatny rachunek inwestycyjny i we własnym zakresie przekonać się, czy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast wciąż nie jesteś do tego przekonany, to Twoje wątpliwości rozwieje poniższe podsumowanie z oceną rachunku brokerskiego.

Kosztowa strona rachunku eToro – mogło być lepiej

Ocena kosztowej strony oferty brokera przysparza pewnych trudności, co wynika z faktu, że zarabia on na zmiennych spreadach transakcyjnych. Aby rzetelnie ocenić ten aspekt, musiałbyś sprawdzić, ile wynoszą one w przypadku interesujących Ciebie instrumentów i porównać je ze stawkami konkurencji. Z naszych obserwacji wynika, że w przypadku większości popularnych aktywów eToro nie zapewnia najlepszych spreadów na rynku.

Na plus należy zaliczyć bezpłatne korzystanie z rachunku w eToro i niską minimalną wpłatę, choć jest to raczej standard, a nie wyróżnik na rynku. Minusem jest za to 5-dolarowa opłata naliczana od każdej wypłaty środków, a także prowizje za utrzymywanie pozycji w nocy i weekendy.

Bogaty zakres oferty brokera

Jednoznacznie pozytywnie trzeba natomiast ocenić dostępność handlu społecznościowego, który w praktyce stanowi chyba największą siłę całej oferty. Dodajmy, że obecnie nie ma brokera, który oferowałby w tym zakresie choćby połowę tego, co eToro.

Broker wypada też całkiem korzystnie pod względem dostępnych instrumentów. Nie znajdziesz tu obligacji, a oferta akcji czy ETF-ów też nie jest najbardziej rozbudowana na rynku, niemniej ponad 2000 aktywów i CFD na 6 kluczowych klas aktywów to satysfakcjonująca propozycja. Pamiętaj tylko, że rozliczanie podatku będzie tutaj nieco trudniejsze niż w przypadku polskich brokerów – eToro nie przygotuje dla Ciebie PIT-u, który ułatwiłby rozliczenie z Urzędem Skarbowym.

eToro – aplikacja i platforma inwestycyjna

Jeśli chodzi o platformę i aplikację do inwestowania eToro, to są one proste i dość przyjazne w obsłudze. Zapewniają najważniejsze funkcje w całkiem przejrzystej odsłonie, ale – naszym zdaniem – nie stanowią najciekawszych rozwiązań na rynku. Na plus zaliczamy natomiast wygodne korzystanie z copy tradingu i copy portfolio. Dodawanie i likwidowanie pozycji, a także przegląd i wybór popularnych inwestorów lub portfeli, nie sprawiają trudności nawet przy pierwszym kontakcie z usługą.

Warto wiedzieć, że broker eToro nie udostępnia popularnego Metatradera, lecz autorską platformę do handlu. Niektórzy mogą postrzegać to jako minus, jednak podkreślamy, że platforma ma całkiem niezłą funkcjonalność i gwarantuje dostęp do sporej liczby wskaźników i narzędzi technicznych. Do praktycznie takich samych możliwości zapewnia dostęp aplikacja mobilna eToro, przy czym z pewnością nie jest ona najlepszą propozycją na rynku brokerskim – potwierdza to ocena poniżej 4,0 na Google Play.

Przeglądając w sieci opinie o eToro, można też trafić na zastrzeżenia dotyczące kontaktu z obsługą czy dość długiego czasu oczekiwania na wypłatę środków. Broker nie wypada w tych obszarach szczególnie źle (sami nie doświadczyliśmy tutaj nietypowych trudności), ale są to kwestie techniczne, na które najczęściej narzekają klienci.

Mimo pewnych mankamentów, eToro jest ciekawą propozycją, zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby kopiować zagrania innych graczy lub zarabiać na dzieleniu się swoją wiedzą i zagraniami traderskimi. Biorąc pod uwagę fakt, że broker udostępnia bezpłatne konto rzeczywiste, a także możliwość grania wirtualnymi pieniędzmi w ramach rachunku demo, grzechem byłoby nie przetestować jego oferty. Jeśli nie spełni ona oczekiwań, zawsze można usunąć konto w eToro i wybrać innego brokera forex.

Ranking brokerów forex