Wróć

Ethereum – co to jest, jak działa i jak w nie zainwestować?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


4 komentarze
Ethereum – co to jest, jak działa i jak w nie zainwestować?
Spis treści

Koncept działania ethereum został opisany dopiero w 2013 roku, ale i tak czyni go to jedną z najstarszych w świecie kryptowalut. Twórcą projektu jest rosyjsko-kanadyjski programista, Vitalik Buterin, a jego sponsorami grupa inwestorów, która w 2014 roku w drodze tzw. crowdfundingu zgromadziła fundusz założycielski. Rok później nastąpiło uruchomienie sieci ethereum, które mocno przyspieszyło rozwój całego rynku cyfrowych walut. Dlaczego tak się stało? Na czym polega projekt Buterina i jakie oferuje możliwości? Czy jest on swego rodzaju bitcoinem 2.0, czy może czymś zupełnie innym?

Aby lepiej zrozumieć istotę i działanie ethereum, powinieneś już orientować się m.in. w tym, czym są kryptowaluty, na czym polega technologia blockchain, a także dlaczego powstał bitcoin i po co tworzy się nowe altcoiny. Wszystkie te kwestie omówiliśmy w osobnych artykułach i to właśnie od nich dobrze jest zacząć zgłębianie świata kryptowalut.

Ethereum – co to jest i do czego służy?

Ethereum, podobnie jak bitcoin, stanowi otwartoźródłową, zdecentralizowaną platformę, która bazuje na technologii blockchain i posiada własną kryptowalutę. Jej waluta cyfrowa to eter (oznaczany skrótem ETH), jednak inwestorzy częściej nazywają ją po prostu ethereum, czyli tak samo jak sieć, w której funkcjonuje.

Niniejszy artykuł kierujemy do początkujących i średniozaawansowanych kryptoinwestorów, dlatego nie rozpisujemy się w nim na temat technicznych aspektów działania i możliwości sieci ethereum. Są jednak kwestie, które także oni powinni znać i rozumieć. Jedną z tych najważniejszych jest fakt, że w odróżnieniu od bitcoina, który z założenia miał służyć do szybkich i wygodnych płatności (obecnie to bardziej instrument spekulacyjny i ewentualnie sposób na przechowywanie wartości pieniądza w czasie), ethereum stanowi przede wszystkim rozbudowaną platformę deweloperską. Dziś jest ona wykorzystywana do budowania zdecentralizowanych aplikacji i zawierania inteligentnych kontraktów, czyli do celów, które przyświecały jej stworzeniu.

Sieć ethereum oferuje bogactwo możliwości, ale przeciętny inwestor i tak skupia się w zasadzie wyłącznie na jej kryptowalucie. Większość osób kupuje ETH, bo oczekuje, że cena waluty będzie dalej rosnąć. Tego typu inwestorzy nie wykorzystują potencjału platformy deweloperskiej, ale oczywiście kibicują jej rozwojowi, bo może to sprzyjać wzrostowi kursu ethereum.

Czym ethereum różni się od bitcoina?

Przez jakiś czas ethereum nazywano bitcoinem 2.0, jednak dość szybko okazało się, że projekt realizuje inne cele i nie będzie stanowił bezpośredniej konkurencji dla „króla kryptowalut”. Ich najważniejszym podobieństwem jest fakt, że posiadają własne kryptowaluty i korzystają z technologii łańcucha bloków, przy czym już tutaj zarysowują się pewne różnice. Co konkretnie różni te projekty?

W porównaniu do bitcoina, ethereum:

  • to nie tylko instrument spekulacyjny i wirtualny pieniądz, ale również platforma blockchain o szerokich możliwościach;
  • umożliwia budowanie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i zawieranie smart kontraktów;
  • pozwala na tworzenie niezliczonej liczby tokenów, które także mogą być środkiem wymiany;
  • może pełnić rolę swego rodzaju platformy crowdfundingowej i umożliwiać zbieranie środków na konkretny projekt;
  • ma sprawniejszy i bardziej wydajny system płatniczy – transakcje mogą być realizowane nawet w kilkanaście sekund, podczas gdy w sieci bitcoin jest to zwykle kilkanaście minut;
  • w celu zbudowania hasha bloku ethereum korzysta ze zmodyfikowanego algorytmu Dagger-Hashimoto, z kolei bitcoin bazuje na algorytmie sha256;
  • ma znacznie większą podaż, która póki co pozostaje nielimitowana (mówi się jednak, że zostanie ograniczona do ok. 150 mln); bitcoinów będzie łącznie 21 mln (obecnie w obiegu jest już blisko 19 mln), podczas gdy ETH wydobyto dotychczas ponad 117 mln, a ich liczba ma wzrastać w tempie niespełna 2 mln rocznie;
  • jest uważane za znacznie tańszą sieć, jednak trzeba podkreślić, że w okresie wysokiego zainteresowania ETH średnia opłata transakcyjna przekraczała już 20 USD i chwilowo była wyższa niż w sieci bitcoin.

Jak widzisz, ethereum jest bardziej uniwersalne i oferuje znacznie więcej niż bitcoin. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że stanowi od niego lepszą inwestycję i kurs ETH w przyszłości na pewno będzie zachowywał się lepiej niż kurs BTC. Rynek kryptowalut to złożone środowisko, w którym na wyceny projektów wpływa szereg, niekiedy nieoczywistych, czynników.

Ethereum – blockchain, dApps i inne kwestie techniczne

Ethereum, podobnie jak bitcoin i inne kryptowaluty, nie potrzebuje pośredników i pozostaje poza kontrolą rządów, banków centralnych czy innych instytucji nadzorujących. Jego blockchain działa dzięki użytkownikom sieci, którzy udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów do obliczania skomplikowanych działań matematycznych. Łańcuch bloków jest chroniony przed niepowołanym dostępem, ale jednocześnie otwarty dla wszystkich. Oznacza to, że każdy użytkownik może przejrzeć i zweryfikować podstawowe informacje o transakcjach przeprowadzonych w sieci ethereum.

Istotny jest fakt, że ethereum, tak jak większość perspektywicznych projektów kryptowalutowych, ulega nieustannemu rozwojowi. Gruntowne zmiany pojawiają się w nawet tak fundamentalnej kwestii, jaką jest sposób zatwierdzania transakcji w sieci i tworzenie kolejnych jednostek ETH.

Ethereum przejdzie na Proof of Stake

Dotychczas w ethereum występował proces kopania (miningu), a kolejne bloki powstawały przy wykorzystaniu algorytmu Proof of Work, który wymaga użycia drogich kart graficznych i pochłania dużo mocy obliczeniowej. Ze względu na chęć ograniczenia zużycia energii i negatywnego wpływu na środowisko nastąpi jednak przejście na algorytm Proof of Stake, w którym zamiast miningu występuje energooszczędne stakowanie. W takim modelu sieć obsługują użytkownicy, którzy posiadają określoną minimalną liczbę jednostek kryptowaluty i trzymają ją na specjalnie przeznaczonym do tego portfelu – stakowane coiny pozostają zamrożone i nie mogą zostać sprzedane.

Zdecentralizowane aplikacje

Przyjrzyjmy się jeszcze zdecentralizowanym aplikacjom, które stanowią największą siłę ethereum. Zacznijmy od tego, że dApps to oprogramowania typu open space, które korzystają z technologii blockchain, są uruchamiane w sieci peer-to-peer i działają bez udziału pośredników. W odróżnieniu od tradycyjnych aplikacji nie mają scentralizowanego organu kontrolującego i nie podlegają cenzurze.

Podobnie jak klasyczne aplikacje, dApps mogą być np. metodami płatności, usługami finansowymi (DeFi, czyli zdecentralizowane finanse, to najszybciej rozwijający się obszar zastosowań technologii blockchain), systemami głosowania, programami zabezpieczeń czy platformami aukcyjnymi. W praktyce mówimy tu o grupie mocno zróżnicowanych rozwiązań, których funkcjonalność i potencjalne zastosowania ogranicza jedynie wyobraźnia i umiejętności deweloperów (twórców aplikacji).

Warto wiedzieć, że do budowania zdecentralizowanych aplikacji wykorzystuje się grupy inteligentnych kontraktów, czyli skryptów kodu – w ethereum są one tworzone przy użyciu Ethereum Virtual Machine. Gdy smart kontrakt trafi do łańcucha bloków, zaczyna funkcjonować jak samoczynnie działający program komputerowy. Działa tak, jak został zaprogramowany, bez cenzury, modyfikacji czy ingerencji zewnętrznych podmiotów.

Najstarszy i najważniejszy blockchain do tworzenia aplikacji

W praktyce przedstawiony opis blockchaina, działania algorytmów Proof of Work i Proof of Stake, a także dApps i smart kontraktów pasuje do wielu kryptowalut. Ethereum różni się od nich tym, że powstało najwcześniej i zdążyło mocno rozbudować i udoskonalić swoją sieć. Można powiedzieć, że projekt ten uwolnił potencjał technologii blockchain i zachęcił programistów do tworzenia kolejnych podobnych koncepcji. Projekty takie jak cardano (ADA) czy polkadot (DOT) wyglądają obiecująco, ale póki co blockchain ethereum pozostaje najbardziej pożądanym na rynku.

Gdzie kupić ethereum i jak przechowywać swoje ETH?

Jeśli uważasz ethereum za ciekawy projekt i chcesz w niego zainwestować, to pozostaje Ci dokonać zakupu ETH za pośrednictwem specjalnego kantoru lub kryptogiełdy. Ta druga opcja może wydawać się nieco bardziej skomplikowana, ale za to, co do zasady, jest bardziej opłacalna. Inna sprawa, że każda giełda kryptowalut oferuje szereg przydatnych narzędzi, które ułatwiają handel i analizowanie wykresów. Jeśli zatem na poważnie interesujesz się rynkiem kryptowalut, to sugerujemy założyć bezpłatne konto na jednej lub nawet kilku z nich. 

Kryptowaluta ethereum jest jedną z najważniejszych na rynku, więc możesz ją kupować i sprzedawać na wszystkich kryptogiełdach. Na korzystne warunki handlu możesz liczyć w przypadku np. giełd Binance , Zondacrypto , Coinbase, Kraken, Huobi, OKex czy Bitfinex. Na większości z nich ETH możesz handlować w parze z popularnymi fiatami, takimi jak EUR, USD czy GBP (na BitBayu również w PLN), a także w parze ze stable coinami np. tetherem. Co więcej, ethereum jest kryptowalutą, do której kwotowane są dziesiątki innych tokenów i walut cyfrowych – jedynie bitcoin tworzy więcej rynków w parach z altcoinami.

Warto podkreślić, że ethereum jest jednym z pierwszych aktywów cyfrowych, dla którego powstał rynek terminowy (Binance oferuje nie tylko kontrakty, ale również opcje na ethereum). Kryptowalutą można handlować z dźwignią na kilku giełdach, i to z mnożnikiem sięgającym 100. Ryzyko handlu jest jednak w tym przypadku ekstremalnie wysokie, więc początkujący inwestorzy powinni trzymać się od niego z daleka.

Zakupione ETH możesz przechowywać na każdej kryptogiełdzie, ale nie jest to polecanym rozwiązaniem. Bezpieczniejszym wyborem jest przesłanie kryptowaluty na zewnętrzny portfel desktopowy, mobilny, a najlepiej sprzętowy np. firmy Ledger lub Trezor. Na jedną z tych opcji powinien zdecydować się każdy inwestor średnio- i długoterminowy – na giełdach powinny być trzymane wyłącznie kryptowaluty przeznaczone do bieżącego handlu.

Jak zachowuje się kurs ETH? Historyczny wykres ceny

Jeśli myślisz o zainwestowaniu w ethereum, powinieneś wziąć pod uwagę historyczne zachowanie kursu ETH, a także cen innych kryptowalut, zwłaszcza bitcoina. Na tej podstawie łatwiej będzie Ci ocenić ryzyko inwestycyjne i potencjał zysku planowanej inwestycji.

Cena ethereum w latach 2016-2022, skala logarytmiczna
Cena ethereum w latach 2016-2022, skala logarytmiczna

Jak widzisz, w 2016 roku 1 ETH można było nabyć za niespełna dolara, podczas gdy raptem 5 lat później płacono za nie nawet 4000 USD. Nawet jak na rynek kryptowalut jest to bez wątpienia wzrost imponujący. Z drugiej strony, trudno nie zauważyć długich okresów, w których ethereum mocno traciło na wartości. Wystarczy wspomnieć, że ci, którzy kupili walutę na szczycie w styczniu 2018 roku (po ok. 1400 USD), po niespełna roku byli na minusie grubo ponad 90%. Na pełne odrobienie „strat” musieli natomiast czekać równe 3 lata.

Ethereum jest kryptowalutą o dużej kapitalizacji i wysokiej płynności handlu, dzięki czemu wahania jej cen są stosunkowo niskie (jak na rynek kryptowalut). W czasie spokojnych sesji kurs zmienia się o kilka procent, ale wciąż zdarzają się dni, w których zmiany ceny sięgają 20-30%.

Ethereum – prognozy cenowe

Entuzjaści ethereum i rynku kryptowalut oczekują w dłuższym terminie dalszego wzrostu cen. Wychodzą z założenia, że rynek wciąż jest w fazie dynamicznego rozwoju, a długoterminowy trend wzrostowy zostanie utrzymany. Analitycy i inwestorzy nastawieni prowzrostowo przewidują, że w najbliższych kilku latach kurs ETH przekroczy 10, 20, a być może nawet 30 tys. dolarów amerykańskich. Niektórzy z nich oczekują przy tym, że z czasem dojdzie do detronizacji bitcoina i najbardziej pożądaną kryptowalutą na rynku stanie się właśnie ethereum.

Prognozy tego typu lepiej jest jednak traktować z ostrożnością. Choć są one dość popularne, to jednak nie brak również głosów, że kryptowaluty to aktywa stricte spekulacyjne, które najlepsze lata mają już za sobą. Niektórzy twierdzą, że były jedną wielką bańką, a jeszcze inni oczekują po prostu zakończenia wieloletniej, spektakularnej hossy, która trwa od początku istnienia tego rynku. Jeśli miałoby to nastąpić, kurs ETH mógłby wrócić do poziomu kilkuset, a nawet kilkudziesięciu dolarów.

Musisz mieć na uwadze, że dziś rynek kryptowalut jest już dojrzalszy i bardziej zależny od innych rynków (zwłaszcza akcji) oraz globalnych nastrojów. Niesie to ze sobą wiele istotnych konsekwencji, z czego co najmniej dwie wydają się szczególnie ważne.

Na rozwiniętym, płynnym rynku trudniej o spektakularne zyski w krótkim czasie – małe jest prawdopodobieństwo, że kryptowaluty o wysokiej kapitalizacji, czyli m.in. ethereum, kiedykolwiek zanotują ponowny kilkusetkrotny wzrost wartości w perspektywie np. roku. Natomiast większa zależność od sytuacji na innych rynkach i globalnych nastrojów powoduje, że podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie np. słynnego modelu BTC stock to flow czy związanej z halvingami bitcoina teorii cyklu 4-letniego, może (ale nie musi) przynosić gorsze rezultaty niż dotychczas. To istotne również w kontekście inwestycji w ethereum, którego cena, podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, wciąż w dużym stopniu zależy od tego, co dzieje się na rynku bitcoina.

Ethereum – kryptowaluta o dużym potencjale

Pamiętaj, że niniejsze opracowanie ma charakter edukacyjny i nie zawiera porad inwestycyjnych. Decyzję o ewentualnej inwestycji w ethereum musisz podjąć samodzielnie, najlepiej po przeprowadzeniu dogłębnego researchu na temat tego projektu oraz jego perspektyw.

Faktem jest jednak, że ethereum ma wysoką użyteczność i jest najpopularniejszą platformą inteligentnych kontraktów dla zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Co więcej, jego blockchain jest nieustannie udoskonalany, co pozwala wierzyć, że mimo rosnącej konkurencji w branży projekt zachowa status lidera. Potencjał ethereum dostrzegają nie tylko inwestorzy indywidualni, ale również analitycy, instytucje i firmy z sektora nowych technologii, spośród których część zdecydowała się na zakup ETH.

Ethereum jest bez wątpienia projektem perspektywicznym, jednak nikt nie może mieć pewności, że w długim terminie cena kryptowaluty będzie nadal rosła. Może zdarzyć się tak, że choć projekt będzie się intensywnie rozwijał, to ze względu np. na niekorzystne otoczenie makroekonomiczne czy niepewną sytuację na rynkach finansowych nie przyniesie satysfakcjonujących zysków. Z drugiej strony, w okresie optymizmu na rynkach finansowych, w tym kryptowalut, ethereum i inne projekty mogą silnie zyskiwać na wartości nawet w przypadku braku pozytywnych informacji na ich temat.


Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
B
Bartek
Gość

Artykuł na bardzo wysokim poziomie. Stonowany, rzeczowy i obiektywny. W ogóle trafiłem przypadkiem na ten portal, ale to jakaś perła wśród mórz błotnych.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Obecnie obok bitcoina wciąż jedyny projekt który ma większy sens. Reszta do zapomnienia

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Fajny projekt, ale fajne poglądy ma też twórca ethereum, który jakiś czas temu sugerował, że kobiety mogłyby korzystać ze sztucznych macic, zamiast same męczyć się i nosić ciążę.... oszołom albo może wizjoner własnie?

Odpowiedz

R
Robert
Gość
@Kamil

Kwestia czasu i będą się tego typu rzeczy działy:)

Odpowiedz