Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ekskluzywne karty kredytowe

Ekskluzywne karty kredytowe
Źródło: © Svyatoslav Lypynskyy/fotolia
Spis treści

Czarna karta kredytowa to prawdziwy Rolls-Royce wśród kart płatniczych. Najlepsze z nich oferują luksusy, o jakich posiadacze standardowych "kredytówek" mogliby tylko pomarzyć. I nie mówimy tu o takich przyziemnych usługach, jak dostęp do saloniku dla VIP-ów na lotnisku czy spore zniżki w pięciogwiazdkowym hotelu na Karaibach. Właściciele najbardziej prestiżowych kart mogą liczyć na spełnienie najbardziej nietypowych zachcianek: począwszy od czarteru odrzutowca po prywatny pokaz mody u Gucciego. Bank zrobi wszystko, aby klient był zadowolony, o czym najlepiej świadczy deklaracja prezesa banku First Dubai: “Jeśli klient chce księżyc, to zrobimy wszystko, żeby go dla niego zdobyć”.

Jak wejść w posiadanie czarnej karty kredytowej?

Aby stać się właścicielem czarnej karty kredytowej, w pierwszej kolejności musimy zapewnić odpowiednie wpływy na nasz rachunek. W przypadku JP Morgan Chasse Palladium Card saldo rachunku karty musi wynosić minimum 1 milion dolarów, a w przypadku mniej prestiżowej NatWest Reward Black Credit Card – "zaledwie" 75 tysięcy dolarów.

Pod uwagę brane są również aktywa posiadane w danym banku, przy czym ich wysokość może się różnić w zależności od wystawcy karty. Przykładowo, czarna karta Merrill Lynch Octave Black Card jest dostępna dla osób posiadających aktywa o wartości co najmniej 10 milionów dolarów, natomiast w przypadku Visy Infinite wydawanej przez Bank Millennium wystarczą aktywa w wysokości 1 miliona złotych.

Warto jednak dodać, że próg majątkowy uprawniający do otrzymania ekskluzywnej karty jest w większości banków ustalany indywidualnie. Ponadto warunki, które trzeba spełnić, aby stać się posiadaczem „małej czarnej”, nie są podawane do publicznej wiadomości – zarówno bankowcy, jak i właściciele kart zachowują w tej kwestii dyskretne milczenie.

Wiadomo jednak, że w przypadku kart płatniczych z najwyższej półki duży majątek może nie wystarczyć – w grę wchodzą jeszcze pozafinansowe czynniki, takie jak wysoki status społeczny, nienaganna reputacja, działalność charytatywna i inne. Czarny plastik może również trafić do portfela znanej osobistości, która wiążąc się z bankiem, będzie promowała jego wizerunek i produkty.

Reasumując, niektórych najbardziej prestiżowych kart kredytowych niestety nie zamówimy samodzielnie. Aby je dostać (i tym samym dołączyć do elitarnego grona ich właścicieli), musimy czekać na zaproszenie od banku. Do kart wydawanych tylko w taki sposób należą:

 • Dubai First Royale MasterCard - podobno tę kartę posiada zaledwie 200 osób na świecie;
 • Couts World Silk Card (najbardziej prestiżowa karta w Wielkiej Brytanii) – nosi ją w portfelu około 100 osób, między innymi królowa Elżbieta;
 • American Express Black Centurion - na świecie liczba posiadaczy tej karty jest szacowana na ok. 10 tys. osób.
Kliknij, aby powiększyć

Limity i opłaty

Także niektóre parametry prestiżowych kart płatniczych, takie jak limit kredytowy czy roczna opłata za wydanie i obsługę karty, często spowija mgła tajemnicy. W niektórych bankach prowizje są ustalane indywidualnie, na drodze negocjacji z posiadaczem karty, w niektórych - mają charakter sztywnej opłaty.

Warto też dodać, że koszty związane z użytkowaniem tej samej karty mogą się różnić w zależności od kraju i banku. Przykładowo - Visa Infinite kosztuje w brytyjskim RBC Royal Bank 165 dolarów rocznie, w PKO BP zapłacimy za nią 800 zł, a w Noble Banku - już 1000 zł (jednak prowizja nie jest pobierana, jeżeli karta została wydana na zaproszenie lub jeśli jej właściciel posiada Konto Osobiste Noble Private Banking).

Kliknij, aby powiększyć

Są jednak „małe czarne”, za które nie zapłacimy ani grosza i które nie mają górnego limitu wydatków. Należą do nich: JP Morgan Chasse Palladium Card, Dubai First Royale MasterCard oraz American Express Black Centurion. Jak głosi plotka, pewien bogaty chiński biznesmen opłacił czarnym Centurionem zakupy o wartości 27 mln euro...

Choć polscy posiadacze czarnych kart kredytowych raczej nie mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek, to jednak bez problemu zapłacą kartą np. za luksusowy samochód. W Noble Banku, Citi Handlowym, PKO BP oraz Raiffeissen Polbanku kredyt na karcie wynosi ok. milion złotych, tak więc po wizycie w salonie Mercedesa sporo jeszcze zostanie.

Usługi concierge

Obok wysokich limitów kredytowych największym atutem kart elitarnych są rozbudowane usługi dodatkowe. Przede wszystkim możemy skorzystać z usług concierga - czyli przydzielonego nam przez bank osobistego asystenta – i to 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę.

Zakres usług świadczonych w ramach serwisu concierge obejmuje bardzo różne sfery życia - od przyziemnych problemów związanych z awarią domowego komputera po zorganizowanie wycieczki dookoła świata. Concierge załatwia w imieniu klienta formalności w urzędach, organizuje opiekę medyczną dla rodziny, zamawia bilety na imprezy sportowe i kulturalne, rezerwuje bilety lotnicze i pokój w hotelu, dokonuje zakupów nieruchomości lub dzieł sztuki, dostarcza różnego typu informacje (od prognozy pogody po termin rozpoczęcia gry na polach golfowych w różnych częściach świata).

Obok standardowych zadań concierge świadczy również mniej typowe usługi. Przykładowo MasterCard Concierge Lion’s Banku

wspiera posiadaczy kart w poszukiwaniach niezapomnianych wydarzeń z różnych dziedzin, na przykład kursów gotowania u profesjonalnych szefów kuchni, lekcji golfa z zawodowcami z turnieju PGA, lotów w samolotach myśliwskich, safari, heliskiingu (narciarstwa z helikoptera) lub wynajmu prywatnych wysp.

Dodatkowo w jego gestii leży rozwiązywanie różnych problemów klienta niezależnie od tego, jak bardzo byłyby one nieszablonowe. „Kiedyś zadzwonił do nas klient i poprosił o usunięcie kuny, która spacerowała po jego ogrodzie – zdradza rąbka tajemnicy Iwona Żelazny z Noble Concierge. - Inny zażyczył sobie w środku nocy, by zorganizować mu salę koncertową, bo naszła go ochota pograć na fortepianie, a jeszcze inny zanucił konsultantowi piosenkę i poprosił o ustalenie jej tytułu i wykonawcy”.

Programy rabatowe

Pomoc osobistego asystenta to nie jedyny bonus, jaki daje elitarna karta kredytowa. Jej posiadacze mogą także skorzystać z wielu programów rabatowych i partnerskich. Na przykład klienci mBanku przy zakupie luksusowych marek mogą liczyć na zniżkę nawet do 50 – 55 proc. Także Program A La Carte Citi Handlowego uprawnia do zniżek oraz „wyjątkowej obsługi” w wybranych polskich restauracjach i winiarniach.

Wspomniana wcześniej Couts World Silk Card pozwala na zorganizowanie prywatnych zakupów ze zniżką u większości brytyjskich projektantów mody, z kolei posiadacz American Express Black Centurion automatycznie staje się platynowym klientem w Delta Sky, US Airways oraz uzyskuje kartę Diamond Cathays Marco Polo Club. Czarny Centurion gwarantuje również stolik w większości renomowanych restauracji na świecie, a także uproszczoną procedurę imigracyjną podczas przylotów do obcych krajów.

Ubezpieczenia

Kolejnym przywilejem, z którego mogą skorzystać posiadacze elitarnych kredytówek, jest rozbudowany zestaw ubezpieczeń (najczęściej darmowych, ponieważ to bank opłaca składki).

W przypadku "małych czarnych" wydawanych przez MasterCarda jest to pakiet World Signia, w skład którego wchodzą między innymi: pokrycie kosztów hospitalizacji za granicą i wydatków medycznych do kwoty nawet 7,5 mln euro, ubezpieczenie OC do 1,5 mln euro czy ubezpieczenie wypadkowe na maksymalną sumę wynoszącą 560 tys. euro. Ubezpieczenie może również obejmować - w zależności od banku – nieszczęśliwe zdarzenia związane z podróżą, takie jak opóźnienie lotu, utratę lub uszkodzenie bagażu, koszty pomocy prawnej w obcym kraju itp.

Warto w tym miejscu dodać, że limity wypłacanych odszkodowań są naprawdę spore - np. posiadacz czarnej karty kredytowej Lion’s Banku otrzyma z tytułu wcześniejszego powrotu z podróży 17 500 euro, z tytułu uszkodzenia sprzętu do gry w golfa - maksymalnie 5 000 euro rocznie, natomiast z tytułu świadczenia „Wpłata kaucji” - maksymalnie 30 000 euro.

Dodatkowe udogodnienia

Siedmiocyfrowy limit kredytowy, całodobowa pomoc osobistego asystenta, czy bogaty pakiet ubezpieczeniowy to nie jedyne zalety luksusowych kart kredytowych. W wielu przypadkach ich posiadacze mogą skorzystać z takich udogodnień, jak podwyższenie limitu na koncie w awaryjnych sytuacjach, brak opłat za wyrobienie karty zastępczej czy bezprowizyjne przewalutowania transakcji. Ponadto bank przyjmuje pełną odpowiedzialność za nieautoryzowane płatności oraz daje kilka (lub nawet kilkanaście) terminów spłaty do wyboru: od 5 w BGŻ BNP Paribas do prawie 30 w Lion's Banku.

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób banki traktują najbogatszych klientów i co jeszcze mają im do zaoferowania, zapraszamy do lektury artykułu: Bankowość dla bogatych.

Nietypowy wygląd

Choć większość prestiżowych kart wygląda dość niepozornie, to od tej reguły zdarzają się wyjątki. Przykładem może być inkrustowana 24-karatowym złotem karta Dubai First Royale MasterCard z umieszczonym pośrodku sporym diamentem. Z kolei luksusowa karta od JP Morgan wykonana jest z mieszanki złota oraz platyny i ozdobiona laserowo wygrawerowanym podpisem jej właściciela. Natomiast do produkcji słynnego Centuriona użyto anodyzowanego tytanu.

Kliknij, aby powiększyć

Wyjątkowo oryginalny wygląd posiada też Master Key World Elite MasterCard Lion’s Banku. Karta wykonana jest ze stopu cynku, niklu i miedzi i waży aż 25 gramów. Dodatkowo zorientowana jest pionowo, a jej krótszy brzeg przypomina zarysem głowę lwa. Key World nie ma też numeru na awersie, jedynie nazwisko właściciela i datę ważności. Ponieważ jednak karta jest dość niepraktyczna (np. nie można nią płacić zbliżeniowo), bank dodaje do niej klasyczną kartę plastikową. Oczywiście, czarną.

Kliknij, aby powiększyć

Polskie a zagraniczne luksusowe karty kredytowe

Na zakończenie warto sprawdzić, jak polskie karty luksusowe prezentują się na tle ich zagranicznych odpowiedników. W tym celu porównaliśmy najlepsze z najlepszych: kartę Master Key World Elite Lion's Banku z American Express Black Centurion.

Lion's Bank Master Key World Elite MasterCard

American Express Black Centurion

Koszt wydania

/użytkowania

0/0 zł

5000 USD za wydanie karty.

Roczna opłata za obsługę karty jest ustalana w zależności od kraju. Dla USA wynosi 2500 USD, dla większości krajów UE -2800 euro lub 1800 GBP.

Opłata roczna za każdą dodatkową kartę - 1500 USD.

Wymagania finansowe

Karta wydawana na zaproszenie banku;

Dla klientów private bankingu Lion's Banku

Wydawana wyłącznie na zaproszenie, warunkiem koniecznym jest posiadanie innej karty American Express i wydawanie nią przynajmniej 250 000 USD rocznie.

Okres bezodsetkowy

64 dni

Miesięczny okres rozliczeniowy

Maksymalny limit kredytowy (PLN)

Ustalany indywidualnie

Brak jakichkolwiek limitów

Pakiet usług dodatkowych

(wybrane przykłady)

 • polisa na wydatki medyczne bez limitu;
 • wstęp do Business Lounge,
 • oferty specjalne na produkty finansowe Idea Banku;
 • usługi concierge świadczone przez Quintessentially Lifestyle – operatora obsługującego 150 tys. najbardziej zamożnych osób na świecie;
 • karta Priority Pass;
 • 28 terminów spłaty do wyboru;
 • pełna odpowiedzialność banku w razie utraty karty (na 60 godz. przed jej zastrzeżeniem);
 • możliwe podwyższenie limitu w awaryjnej sytuacji.
 • ubezpieczenie podróżne na kwotę ponad 1 500 000 USD;
 • rozbudowany program zniżek i specjalnych ulg, np. bezpłatne bilety na loty transatlantyckie czy podwyższenie klasy biletu, możliwość skorzystania z jednej darmowej nocy w hotelach, m.in. sieci Hilton, Burj Al Arabczy George V w Paryżu;
 • członkostwo w elitarnych klubach, np. Tokio Capital;
 • całodobowa opieka osobistego concierge;
 • całodobowa opieka osobistego doradcy podatkowo-finansowego;
 • dostęp na specjalnych warunkach do wynajmu prywatnych jachtów, odrzutowców i luksusowych samochodów;
 • nagrody w programie lojalnościowym za odpowiednio wysokie wydatki (w 2008 r. była to łódź motorowa, w 2009 – Porsche 911 Carrera).

Nie tylko banki dbają o prestiżowych klientów

Opis elitarnych kart dla wybrańców byłby jednak niepełny, gdybyśmy nie wspomnieli o karcie Diners Club Premium Vintage, czyli czarnym plastiku oferowanym przez pierwszego na świecie niezależnego operatora kart kredytowych. To właśnie twórcom Dines Club zawdzięczamy pomysł, że karta płatnicza może być równocześnie symbolem prestiżu i dawać użytkownikom dostęp do różnych przywilejów. Początkowo były to zniżki w wybranych restauracjach na Manhattanie, obecnie jest to rozbudowany pakiet rozmaitych udogodnień, np. usługa concierge i home assistance, uczestnictwo w programie ClubMiles oraz Miles&More, ubezpieczenie podróży do 1 mln. złotych, Fast Track czy wstęp do saloników VIP na lotniskach. Oczywiście, z wszystkich tych bonusów skorzystamy tylko wtedy, gdy stać nas będzie na roczną opłatę za wydanie i obsługę karty – obecnie jest to równe 1000 zł.

Kliknij, aby powiększyć

Podsumowanie

Tylko dziewięć banków działających w Polsce oferuje prestiżowe karty płatnicze: Lion's Bank (oddział Idea Banku), Bank Millennium, Citi Handlowy,mBank, Pekao SA, Noble Bank, PKO BP, BGŻ BNP Paribas, Alior Bank. Jednak większość z nich nie ujawnia informacji o warunkach umożliwiających zdobycie elitarnego plastiku ani o liczbie klientów korzystających z czarnych kart kredytowych.

Ta informacja tylko potwierdza tezę, że banki bardzo starannie wybierają osoby, którym zaproponują ten ekskluzywny plastik. W ten sposób unikają błędu z przeszłości, jakim była dewaluacja prestiżu kart złotych i platynowych. Dziś karty te są oferowane osobom o całkiem przeciętnych dochodach i nie robią na nikim specjalnego wrażenia. Tymczasem czarna karta kredytowa stanowi wciąż rzadkie trofeum, którym mogą się pochwalić naprawdę nieliczni.