eKonto w mBanku: całkowicie zdalny i nowoczesny rachunek, a do niego nawet 200 zł premii

Od 18 lutego 2019 r. podstawowym rachunkiem oferowanym przez mBank jest eKonto osobiste. Z jego analizą zapoznasz się tutaj.

eKonto w mBanku: całkowicie zdalny i nowoczesny rachunek, a do niego nawet 200 zł premii Źródło obrazka: strona mBanku

eKonto standard to kolejna odsłona sztandarowego rachunku osobistego mBanku. Pierwsza wersja eKonta pojawiła się już w 2000 r. i zrewolucjonizowała rynek, wprowadzając niemal kompletną obsługę przez Internet. Przez lata ten bardzo popularny rachunek przechodził przez kolejne fazy i odmiany, aż jakiś czas temu mBank uprościł swoją ofertę, proponując klientom eKonto standard.

Najważniejsze atuty

Najważniejszą cechą eKonta zawsze miała być nowoczesność, łatwość dostępu i – co za tym idzie – tania obsługa. I to na przestrzeni lat się nie zmieniło. eKonto standard łączy się z licznymi nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak płatności mobilne (BLIK, Google Pay) i ciekawe funkcje aplikacji na smartfona.

Co więcej, rachunek często objęty jest atrakcyjnymi promocjami, w których możesz zgarnąć całkiem pokaźne premie pieniężne, obecnie jedne z bardziej intratnych na rynku.

eKonto standard to również dobra propozycja dla osób zabieganych, np. rodziców z małymi dziećmi, ceniących sobie automatyzację niektórych usług czy zadań, zdejmujących z ich głów konieczność pamiętania o kolejnej opłacie. Gdy pociecha podrośnie, również może założyć sobie rachunek w mBanku; specjalnie dla młodych dedykowane jest eKonto możliwości.

Ile będzie Cię kosztowało eKonto standard?

Niemniej, niezależnie od tego, czy zamierzasz korzystać z nowego rachunku na co dzień, czy tylko „od święta”, najważniejsze jest to, jakie opłaty będziesz musiał w związku z tym ponieść. Sprawdźmy zatem, jakie koszty lub ich brak mBank uznaje za „standardowe” w przypadku eKonta standard.

 • rachunek nie jest oprocentowany;
 • brak opłat za otwarcie konta (bez względu na wersję rachunku);
 • 0 zł za prowadzenie rachunku.
 • do konta możesz wybrać kartę Visa lub MasterCard, każda zapewnia możliwość płatności internetowych i zbliżeniowych. Wizerunki kart prezentujemy poniżej:

Karty płatnicze do eKonta

 • brak opłaty za wydanie karty;
 • 4 zł za miesięczną obsługę karty debetowej - opłaty można uniknąć pod warunkiem dokonania 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu za pomocą karty debetowej lub/i kredytowej;
 • 0 zł w przypadku wypłaty z bankomatów BZ WBK, Planet Cash i Euronet, jeżeli wypłacana kwota wynosi min. 100 zł;
 • 1,30 zł za wypłatę z powyższych bankomatów, jeśli wypłata wynosi mniej niż 100 zł;
 • 7 zł za wypłatę w innych bankomatach;
 • 10 zł + 5,9% prowizji za przewalutowanie transakcji za wypłatę z bankomatów za granicą;
 • 0 zł za wpłatę gotówki we wpłatomacie mBanku, Cashline lub Planet Cash i 0,2% min. 2 zł za wpłaty w maszynach Euronetu.
 • 0 zł za krajowe przelewy ELIXIR złożone przez Internet;
 • 5 zł za zlecenie przelewu ekspresowego. Przelewy ekspresowe są realizowane w systemie Blue Cash;
 • 0 zł za zlecenia stałe;
 • 0 zł za zlecenie i realizację polecenia zapłaty - bank pobiera 2 zł miesięcznie za korzystanie z usługi;
 • 35 zł za przelew SORBNET;
 • 5 zł za przelew europejski SEPA;
 • 0,35% min. 25 zł max. 200 zł (+ 5 zł opłaty telekomunikacyjnej) za pozostałe przelewy walutowe;
 • 2 zł za przelew wewnętrzny i zewnętrzny w oddziale banku;
 • 9 zł za wpłatę/wypłatę środków w oddziale banku.
 • 5 zł za sprawdzenie salda w bankomacie;
 • 0 zł za zmianę PIN do karty debetowej (przez serwis transakcyjny, mLinię i w placówce);
 • 4,90 zł miesięcznie za dobrowolne ubezpieczenie karty debetowej od nieuprawnionych transakcji dokonanych przed zastrzeżeniem karty (ubezpieczenie jest dobrowolne);
 • 5 zł miesięcznie za usługę "Wypłaty ze wszystkich bankomatów" umożliwiającą bezpłatne pobieranie gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju;
 • 5 zł za wyciągi papierowe z konta.

Jak oceniamy opłaty za eKonto standard?

Dużym plusem eKonta standard jest darmowe prowadzenie rachunku bez konieczności dokonywania jakichkolwiek wpłat. Łatwo też uniknąć opłaty za kartę debetową. Wymóg 5 transakcji w miesiącu, bez kwoty minimalnej, oznacza, że równie dobrze możesz kilka razy kupić gazetę i opłatą za korzystanie z karty nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy.

Dostępna sieć darmowych bankomatów jest bardzo szeroka i obejmuje maszyny własne mBanku, Santander Bank Polska i najpopularniejszych operatorów niezależnych: Euronet i Planet Cash. Dzięki temu łatwiej uniknąć prowizji za wypłatę gotówki.

Na minus eKonta standard należy zaliczyć wysokie koszty wypłaty z innych niż określone przez bank bankomatów. Jeżeli chcesz wypłacić kwotę niższą niż 100 zł, to bank naliczy Ci prowizję (1,30 zł) i nie uchroni Cię przed nią nawet usługa „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”.

Ważne: Jak dowiedzieliśmy się w banku, opłata za kartę do konta pobierana jest od momentu wydania „debetówki”, przy czym za moment wydania bank uznaje dzień, w którym... wysłał ją na Twój adres. Nie ma tutaj żadnego okresu zwolnienia z opłat. W praktyce oznacza to, że na początku masz dużo mniej czasu na zrealizowanie 5 transakcji niż regulaminowy miesiąc kalendarzowy.

Nowoczesna bankowość internetowa i mobilna

Podstawą korzystania z eKonta standard jest bankowość internetowa i mobilna, nic więc dziwnego, że dołożono tutaj wiele starań, aby klient mBanku mógł w wygodny sposób korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i nie musiał iść do oddziału.

Przede wszystkim osoby ceniące sobie szybkie i wygodne płatności przez aplikację mobilną z pewnością docenią dostępność w mBanku takich usług jak Blik, Apple Pay i Google Pay.

Sama bankowość internetowa i mobilna mBanku są dobrze oceniane przez użytkowników. W serwisie internetowym poza oczywistymi, codziennymi poleceniami (historia, przelewy, zlecenia stałe) możesz zawnioskować o dodatkowe produkty banku (np. lokatę), złożyć wniosek o 500+ lub wyprawkę szkolną, a także założyć ePUAP. W kwestii bezpieczeństwa łatwo zmienisz hasło do konta, PIN karty lub w ogóle zablokujesz do niej dostęp.

Aplikacja mobilna również umożliwia codzienne wygodne korzystanie z konta, np. szybkie zatwierdzanie operacji jednym kliknięciem, przełączenie się między profilem osobistym a biznesowym, sprawdzanie salda rachunku, historię operacji itp.

Z ciekawszych i mniej oczywistych funkcji aplikacji mobilnej można wymienić przelew Blik na numer telefonu, skanowanie danych do przelewu (nie trzeba wpisywać wszystkich danych w okienka), kantor walutowy czy wskaźnik tempa wydatków w miesiącu. Aplikacja może także przypominać o zbliżających się terminach opłacenia rachunków, co może być świetnym udogodnieniem dla osób zabieganych (np. z małymi dziećmi).

Promocje na bogato

eKonto często objęte jest ciekawymi promocjami, w których aktywni użytkownicy rachunku mogą zdobyć niemałe premie pieniężne. Do tego mBank prowadzi program poleceń PolecamBank, w którym za każde skuteczne polecenie zyskuje się pokaźne bonusy (od 50 zł do nawet 300 zł).

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie aktualnych promocji.

Do 200 zł na start za przelew wynagrodzenia

Premia zostanie Ci przyznana, jeżeli na Twoje nowo otwarte eKonto standard będzie przelewane wynagrodzenie. W sumie możesz zdobyć bonus w wysokości nawet 200 zł.

Zasady tej akcji szczegółowo opisaliśmy w tym artykule.

PolecamBank. Od 50 do 300 zł premii dla polecających eKonto

W programie poleceń mBanku możesz rekomendować rodzinie i znajomym eKonto, eKonto możliwości oraz mBiznes Konto. Za skuteczne polecenie kont osobistych możesz zyskać od 50 do 100 zł, natomiast za rachunki firmowe - od 200 do 300 zł.

Osoba polecona również musi spełnić kilka warunków aktywności. Minusem tej oferty jest to, że nie otrzymuje ona w zamian żadnej premii.

Więcej o programie PolecamBank przeczytasz w tym artykule.

Co jeszcze zyskujesz z eKontem standard?

W ofercie mBanku znajdziesz jeszcze wiele innych, ciekawych usług. Jako właściciel eKonta standard otrzymujesz dostęp m.in. do:

 • promocji kredytowych;
 • szerokiego wachlarza ubezpieczeń: AC i OC, na życie, mieszkania/domu itp. (niektóre z nich, np. samochodowe, bywają objęte promocjami);
 • narzędzi inwestycyjnych - Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych, eMaklera i mForex;
 • mOkazji - czyli tańszych zakupów u partnerów mBanku;
 • karty wielowalutowej do kont w PLN, EUR, USD i GBP;
 • darmowej usługi CyberRescue dbającej o bezpieczeństwo klienta w sieci. Uwaga! Również poza bankiem! Bank oferuje bezpłatne porady swoich ekspertów w przypadku ataku na konto, ale też zawirusowania komputera, przejęcia konta na portalu społecznościowym itp.
 • ePUAP – profilu zaufanego.

Jak widzisz, usługi oferowane przez mBank są bardzo różnorodne. Część z nich, jak np. możliwość założenia profilu zaufanego, może być naprawdę pomocna na co dzień.

Wady eKonta standard

W kwestii oferty oszczędnościowej mBank nie ma się czym szczególnie pochwalić. Właściciele eKonta standard mogą założyć np. eKonto oszczędnościowe, ale oprocentowanie tego rachunku jest niskie i wynosi od 0,4% do 0,7% w skali roku, w zależności od zdeponowanej kwoty. Podobnie nieatrakcyjne jest oprocentowanie lokat.

Osoby, które muszą lub chcą korzystać z pomocy placówek bankowych, nie będą zadowolone z opłat, jakie będą musiały z tego tytułu ponieść.

Stosunkowo drogie są także płatności zagraniczne. Każda wypłata z bankomatu za granicą to koszt aż 10 zł, a do tego należy liczyć się z prowizją za przewalutowanie w wysokości 5,9% (zdecydowanie lepiej jest płacić kartą wielowalutową, jednak wiąże się to z posiadaniem odpowiednich rachunków walutowych).

Zdaniem redakcji

mBank stawia na nowoczesność i stara się nadążać za nowinkami technologicznymi. eKonto było zresztą pierwszym rachunkiem na rynku, w którym do minimum ograniczono czynności wymagające wizyty klienta w oddziale banku. Pod tym względem na przestrzeni lat nic się nie zmieniło i widać, że eKonto nadal trzyma poziom jednego z najnowocześniejszych rachunków osobistych.

eKonto standard można polecić wielu klientom. Zadowolone z rachunku będą na pewno osoby szukające najnowszych i sprawdzonych rozwiązań technologicznych, lubiące korzystać z aplikacji mobilnych i wielu różnych form płatności (przede wszystkim telefonem).

Klienci chętnie korzystający z bankowych promocji powinni się czuć jak przysłowiowa ryba w wodzie; rachunek często objęty jest ciekawymi ofertami specjalnymi, a premie pieniężne, jakie można zdobyć, należą obecnie do najwyższych i najbardziej atrakcyjnych na rynku. Na „dzień dobry” możesz więc zgarnąć niebagatelny upominek, ale i później będziesz miał nie raz okazję, aby zdobyć jakąś nagrodę (np. polecając konto innym).

Co jednak najważniejsze, eKonto standard to darmowy rachunek bez wymogu comiesięcznych wpłat. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i szeregu dodatkowych usług Twoje codzienne bankowanie stanie się i proste, i wygodne, i przede wszystkim – tanie. Choć eKonto skończy niedługo 20 lat, pozostaje świeżą i atrakcyjną ofertą.

Ocena: 4.5

 • darmowe konto bez konieczności zapewnienia wpływu
 • płatności mobilne Blik, Google Pay i Apple Pay oraz dobra aplikacja internetowa i mobilna
 • dobry poradnik dla początkujących
 • uboga oferta oszczędnościowa
 • słaba oferta walutowa
 • 1,30 zł za wypłatę z bankomatów poniżej 100 zł

Pytania i odpowiedzi

Tak, eKonto można założyć jako rachunek wspólny przez Internet, mLinię, u Eksperta Online i w placówce mBanku. Można także przekształcić indywidualne eKonto w rachunek wspólny. Współposiadaczem może być dowolnie wybrana osoba. W przypadku dwóch kart do rachunku warunek zwalniający z opłaty należy spełnić dla każdej z kart oddzielnie.

Sylwetka mBanku

mBank to pierwszy w Polsce bank internetowy, który powstał w 2000 r. Obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. mBank od początków swojej działalności rozwija się dość dynamicznie i wprowadza do oferty nowoczesne i innowacyjne produkty i usługi, które kierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm i korporacji.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Przez dwa lata prowadzenie eKonta standard i obsługa karty debetowej będą bezwarunkowo bezpłatne. Przelewy krajowe – 0 zł, wypłaty z bankomatów mBanku, Santandera, Euronet i Planet Cash – 0 zł, pod warunkiem, że wypłaca kwota wynosi min. 100 zł (w przeciwnym wypadku - 1,30 zł).

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Osoby ceniące nowoczesne technologie, poszukujące ciekawych promocji oraz ci, którzy szukają taniego rachunku.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Brak opłat za prowadzenie konta, tylko 5 transakcji kartą (obojętnie na jaką kwotę) potrzebne do uniknięcia opłaty za kartę, dobra aplikacja internetowa i mobilna. W specjalnej promocji możesz zdobyć 200 zł za otwarcie rachunku i przekierowanie na niego wynagrodzenia.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Słabe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych, droga oferta dla wybierających się za granicę.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.