Zalety:
-
nowoczesne płatności mobilne oraz funkcjonalna aplikacja mobilna
-
atrakcyjne usługi dodatkowe (limit w koncie, mOkazje)
Wady:
-
opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów w kwocie niższej niż 100 zł
-
wysokie koszty transakcji w obcych walutach
Opinia eksperta
Rachunki osobiste – ze względu na powszechność tego produktu – mają zwykle szczególne miejsce w ofercie banków. Nie inaczej jest w przypadku mBanku i jego eKonta osobistego. Sposobem banku na wyróżnienie się na rynku są najwyraźniej nieskomplikowane warunki rachunku oraz dodatkowe usługi oferowane jego posiadaczom.
Pełna analiza eKonta osobistego mBanku
eKonto osobiste – opłaty i prowizje
Oto opłaty dotyczące posiadaczy konta osobistego w mBanku:
Co oferuje konto w mBanku?
Z jakich narzędzi i możliwości mogą korzystać osoby posiadające eKonto osobiste?
Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna
Bankowość internetowa mBanku, poza oczywistymi, codziennymi funkcjami (historia, przelewy, zlecenia stałe), pozwala zawnioskować o dodatkowe produkty banku (np. lokatę), złożyć wniosek o 500+ lub wyprawkę szkolną, a także założyć ePUAP.
Aplikacja również umożliwia codzienne korzystanie z konta, a do tego zatwierdzanie operacji jednym kliknięciem, opłacenie miejsca parkingowego czy przełączenie się między profilem osobistym a biznesowym.
W aplikacji mobilnej mBanku oferowane jest narzędzie do analizy wydatków oraz filtr Subskrypcje w historii transakcji.
eKarta wirtualna do płatności przez Internet
Użytkownicy platform opłacanych w modelu comiesięcznych subskrypcji (lub po prostu często robiący zakupy w sieci), mogą skorzystać z darmowej karty wirtualnej. Taka karta posiada swój odrębny numer, który możemy podać w sklepie internetowym (także zagranicznym) lub na koncie na platformie streamingowej.
Karta wirtualna nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem osobistym. Musimy ją wcześniej zasilić, co pozwala utrzymać kontrolę nad wydawanymi w ten sposób środkami.
Limit odnawialny w koncie
mBank może udostępnić dodatkowe środki na koncie w postaci limitu odnawialnego. Bank od czasu do czasu zmienia warunki takiej formy kredytowania – z parametrami promocyjnymi oferta może stanowić alternatywę dla karty kredytowej. O przyznanie limitu możemy zawnioskować w bankowości elektronicznej.
Zniżki w ramach mOkazji
Posiadacze kont w mBanku mogą oszczędzić na zakupach w ramach mOkazji. Po zalogowaniu do bankowości elektronicznej wyświetlane są promocyjne oferty od znanych sklepów i marek. Jeśli z nich skorzystamy, mBank zwróci na nasze konto część wydanej kwoty.
Karta z wybranym wizerunkiem
mBank proponuje możliwość zaprojektowania, za opłatą, swojej karty płatniczej. Opcjonalnie możemy też wybrać jej wizerunek spośród dostępnych wzorów.
Płatności mobilne
Bank udostępnia takie metody płatności jak Blik, płatności telefonem (Apple Pay, Google Pay), czy zegarkiem / opaską (Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay, Xiaomi Pay).
Kto może otworzyć eKonto osobiste?
eKonto osobiste może otworzyć każda osoba pełnoletnia. Nie ma przy tym żadnych wymagań dotyczących osiąganych dochodów czy wpływów.
Jeśli jednak mieścimy się w przedziale wiekowym 18-24, to lepszym rozwiązaniem (ze względu na niższe opłaty) będzie prawdopodobnie otwarcie rachunku młodzieżowo-studenckiego o nazwie eKonto możliwości.
eKonto osobiste – promocje
Jak aktualnie bank nagradza za otwarcie i korzystanie z konta?
Jak założyć eKonto osobiste w mBanku?
Wniosek o eKonto osobiste mBanku można złożyć przez Internet. Weryfikacja tożsamości i podpisanie umowy na podstawie internetowego wniosku odbywa się w obecności kuriera lub w placówce. Cały proces (wniosek + umowa) można również przejść w oddziale banku, a także wykorzystując aplikację, gdzie dostępna jest metoda "na selfie" (w aplikacji mobilnej mBanku) i z wykorzystaniem e-dowodu (aplikacja eDO App).
Wydanie karty
Karta do rachunku dotrze na adres korespondencyjny w ciągu maksymalnie 10 dni od momentu podpisania umowy. Z informacji udzielonych przez bank wynika, że w miesiącu jej wydania opłata za kartę debetową nie jest pobierana.
To, od kiedy należy spełniać warunek uniknięcia prowizji, zależy od momentu wydania karty (pierwsza lub druga połowa miesiąca). Przykład:
- jeśli karta została wydana do 15 lutego, to opłata jest pobierana w kwietniu za marzec (w marcu należy spełnić warunek zwolnienia),
- jeśli kartę otrzymaliśmy po 15 lutego, pierwsza opłata zostanie naliczona w maju za kwiecień (warunek spełniamy zatem w kwietniu).
Opłata jest pobierana od każdej wydanej karty i to nawet, jeśli nie została ona aktywowana.
Przydatne produkty powiązane
Posiadacze konta osobistego mogą nawiązać z bankiem szerszą współpracę w zakresie innych produktów.
Konto oszczędnościowe
Karta kredytowa
Konto walutowe
Konto firmowe
eKonto osobiste – recenzja, opinie i praktyczne wskazówki
Pora na tradycyjną ocenę oferty w kilku kluczowych aspektach. Jak eKonto osobiste prezentuje się na tle konkurencji?
Atrakcyjność opłat
Niezależnie od tego, czy z rachunku zamierzasz korzystać regularnie, czy okazjonalnie, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi opłatami. Jak w tym kontekście wypada eKonto osobiste?
W mBanku otrzymujesz darmowe konto – przy czym muszę podkreślić, że chodzi tu o brak opłat za samo prowadzenie rachunku, czyli coś, co oferuje co najmniej kilka innych instytucji. Bezpłatne jest również wydanie karty debetowej, ale to też właściwie standard.
Samo korzystanie z plastiku wiąże się z możliwą do uniknięcia opłatą. Warunek bezpłatnej karty także oceniam jako przeciętny. Choć osobiście wolę, gdy wymagana jest określona liczba transakcji (łatwiej je zliczyć, niż sumować wydawane kwoty, jak w przypadku eKonta), to wykonanie płatności na niewielką sumę też nie powinno sprawiać problemów osobie, która korzysta z karty z choćby umiarkowaną aktywnością.
Zdecydowanie nie polecam wypłacać z bankomatów kwot poniżej 100 zł, gdyż za taką operację zawsze zapłacimy, niezależnie od operatora maszyny. Przy niższych kwotach warto skorzystać z kuszącej alternatywy w postaci wypłat Blikiem. Niezwykle pozytywny jest fakt, że bank całkowicie zrezygnował z pobierania opłat za wypłaty z zagranicznych bankomatów (pozostały jedynie koszty przewalutowania).
Osoby, które zamierzają korzystać z usług banku bezpośrednio w oddziałach, powinny wystrzegać się wypłat gotówki „przy okienku”, a wpłaty realizować jedynie w umiejscowionym w placówce wpłatomacie.
Użyteczność rachunku
Jak eKonto sprawdza się na co dzień?
Dobra bankowość elektroniczna
Podstawą korzystania z eKonta osobistego jest bankowość internetowa i mobilna. Nic więc dziwnego, że mBank dołożył wiele starań, aby jego klienci mogli w wygodny sposób korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Zarówno bankowość internetowa, jak i mobilna mBanku są dobrze oceniane przez użytkowników. Zdecydowanie podzielam ten entuzjazm, czego dowodem jest m.in. wysokie miejsce w rankingu aplikacji bankowych.
Nie sposób nie docenić również tego, że bank udostępnia nam cały wachlarz najpopularniejszych rodzajów płatności.
Oferta oszczędnościowa, automatyczne oszczędzanie na rachunku Moje cele
mBank cyklicznie uruchamia promocję polegającą na podwyższeniu oprocentowania na eKoncie oszczędnościowym, dzięki której stawka jest co najmniej zadowalająca.
W kontekście codziennych oszczędności na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim rachunek Moje Cele. Mechanizm jego działania zrozumie każdy, kto przed erą płatności bezgotówkowych miał zwyczaj wrzucać resztę z zakupów do skarbonki. W bankowości elektronicznej wyznaczasz celo szczędzania, definiujesz kwotę potrzebną do jego realizacji i wybierasz tryb, w którym ułamek kwoty dokonywanych transakcji będzie spływał na rachunek (może to być np. określony procent lub zaokrąglenie reszty do pełnych 10 zł). Taka „wirtualna skarbonka” jest oczywiście oprocentowana.
Niedociągnięcia oferty walutowej
Z dużym żalem stwierdzam, że propozycja mBanku dla osób, które często zamierzają dokonywać transakcji w obcych walutach, jest daleka od ideału. W przypadku płatności w obcej walucie musimy liczyć się ze sporym kosztem przewalutowania.
Nawet po otwarciu konta w walucie i bezpłatnym uruchomieniu funkcji wielowalutowej na karcie do eKonta osobistego koszt ten wypada co najwyżej przeciętnie. A czy nie po to otwieramy konta walutowe, by w ogóle uniknąć przewalutowań i związanych z nimi kosztów?
Teoretycznie możemy płacić kartą walutową wydaną do eKonta walutowego. „Teoretycznie”, bo opłata za wydanie i korzystanie z takiej karty jest niestety wysoka.
Moją ocenę oferty walutowej mógłby zmienić kantor mBanku (mKantor), gdyby nie fakt, że stosowane przez niego spready są niestety wyższe niż u konkurencji.
Podsumowując, oferta walutowa w mBanku to niewykorzystany potencjał. Nawet karta z usługą wielowalutową, darmowe prowadzenie konta walutowego i mKantor nie sprawiają, że możemy z czystym sumieniem określić ją mianem „konkurencyjnej”.
Jakość obsługi klienta
Zdalna obsługa klientów mBanku odbywa się za pośrednictwem infolinii. Jeśli połączymy się z mLinią z poziomu aplikacji mobilnej, unikniemy konieczności przejścia dodatkowej weryfikacji – to znacznie wygodniejsze od zapamiętywania osobnych haseł czy przechodzenia przez serię pytań uwierzytelniających.
Osobiście z pracownikami banku kontaktuję się zazwyczaj… na Messengerze. Bank postawił na wykorzystanie komunikatora, którego i tak wielu z nas używa codziennie. Z mojego doświadczenia wynika, że na odpowiedź trzeba jednak czekać znacznie dłużej niż na czacie innych banków. Z drugiej strony, za każdym razem uzyskiwałem wyczerpujące i satysfakcjonujące mnie odpowiedzi.
Do tego należy pamiętać o całkiem rozbudowanej sieci placówek, więc osoby, które wolą załatwiać sprawy w oddziale, mają taką możliwość. Ciekawostką i jednocześnie plusem dla banku jest fakt, że w kanale wideo prowadzi on obsługę osób niedosłyszących, a więc w języku migowym.
Promocje i bonusy
W zakresie promocji mBank zwykle staje na wysokości zadania i oferuje atrakcyjne premie na start. Akcje często są powiązane z wyższym oprocentowaniem oszczędności (np. na rachunku Moje cele), co dodatkowo podbija ich atrakcyjność.
Obecni klienci mogą zwykle liczyć na premie za polecanie konta, zaś korzyścią na co dzień są zniżki w ramach mOkazji.
Czy warto otworzyć eKonto osobiste w mBanku?
eKonto osobiste to produkt dość uniwersalny, którego zalety mogą przypaść do gustu wielu różnym klientom. Nie oznacza to jednak, że jest to rachunek dla każdego. Kluczowa przy jego ocenie jest kwestia indywidualnych potrzeb. A zatem: kto powinien rozważyć skorzystanie z eKonta osobistego, a komu polecamy raczej rozejrzenie się za inną ofertą?
Grup klientów, które powinny być zadowolone z wyboru eKonta osobistego w mBanku, jest co najmniej kilka. Początkujący w finansach z pewnością docenią niski poziom opłat i dość łatwe warunki ich uniknięcia. Dla łowców promocji solidnym argumentem za skorzystaniem z eKonta osobistego jest fakt, że mBank zwykle promuje swój rachunek przy pomocy atrakcyjnych akcji specjalnych. Poszukujący nowoczesnych rozwiązań w bankowości skorzystają z nowoczesnych form płatności i funkcjonalnej, chwalonej przez użytkowników aplikacji mobilnej.
Z kolei mniej powodów do otwarcia eKonta osobistego znajdą dla siebie osoby poszukujące dobrej oferty walutowej. Propozycje dla takich klientów nie są może wyjątkowo złe i za pewne aspekty (karta wielowalutowa) możemy je nawet pochwalić, ale na rynku i tak nie brakuje znacznie atrakcyjniejszych produktów dla podróżników.
No cóż, nie można mieć wszystkiego. Pomimo kilku niedoskonałości eKonto osobiste oceniam pozytywnie jako nowoczesny produkt dla szerokiego grona klientów.
Przydatne dokumenty
O banku
mBank w krótkim czasie zrewolucjonizował polski rynek usług bankowych. Do dziś kieruje się zdefiniowaną przed laty misją: „maksimum korzyści i wygoda w finansach osobistych” i systematycznie wprowadza nowoczesne produkty i usługi. Obecnie obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej.