Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

eKonto możliwości – przyjazny rachunek dla osób w wieku 13-24 lat

eKonto możliwości – przyjazny rachunek dla osób w wieku 13-24 lat
Źródło: strona mBanku
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Łatwe 350 zł dla osób w wieku 18-24 lata za eKonto możliwości w mBanku + 8% na rachunku Moje cele
Do końca 9 dni
  • darmowe konto, karta i wypłaty z bankomatów krajowych
  • konto atrakcyjne dla poszukiwacza nowinek (dobra aplikacja mobilna i bankowość internetowa, Blik, Google Pay i Apple Pay)
  • dobry wybór dla osoby stawiającej pierwsze kroki w finansach (samouczek, przejrzyste zasady)

Wady:

  • brak dobrej oferty oszczędnościowej
  • brak karty wielowalutowej (w przeciwieństwie do innych kont w mBanku)

Opinia eksperta

Bezpłatne i nowoczesne konto, przy którym nie musisz martwić się o regularne wpływy lub comiesięczne realizowanie transakcji kartą. Nie do końca nadaje się dla podróżników, ale do codziennego korzystania w kraju - będzie jak znalazł.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Rachunki osobiste dla młodych osób powinny być maksymalnie proste i tanie w obsłudze – bez żadnych haczyków. Pod tym kątem przyjrzymy się zatem dokładnie propozycji mBanku: przeanalizujemy nie tylko opłaty, ale i pozostałe warunki korzystania z eKonta możliwości.

Pełna analiza eKonta możliwości w mBanku


Darmowe konto, czyli o opłatach i prowizjach

Wydaje się dość oczywiste, że konto dla młodych osób, które najczęściej nie mają stałych dochodów, powinno być maksymalnie tanie w obsłudze – a najlepiej darmowe. Sprawdźmy, czy z podobnego założenia wyszedł mBank, ustalając wysokość opłat i prowizji związanych z eKontem możliwości:

Już pobieżna analiza opłat i prowizji pozwala stwierdzić, że eKonto możliwości to rachunek niemal darmowy, w przypadku którego najpopularniejsze usługi są zupełnie bezpłatne. Na plus trzeba zaliczyć mBankowi prostotę tej oferty: nie płacisz nic za prowadzenie konta, korzystanie z karty, przelewy internetowe i mobilne, wypłatę ze wszystkich bankomatów krajowych – bez żadnych dodatkowych warunków i bez względu na to, czy jesteś już pełnoletni, czy jeszcze nie.

Co więcej, opłaty nie zmieniają się wraz z wiekiem; płacisz (czy raczej: nie płacisz) tyle samo, czy masz 13 lat, czy 24 lata.

Konto dla młodych w mBanku już od 13. roku życia

eKonto możliwości przeznaczone jest dla osób w wieku od 13 do 24 lat. Jeśli jesteś pełnoletni, nie potrzebujesz spełniać żadnych dodatkowych kryteriów założenia konta: nie musisz być nigdzie zatrudniony, posiadać stałego dochodu czy np. statusu ucznia lub studenta.

Jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat, możesz bez problemu otworzyć eKonto możliwości, ale potrzebna będzie do tego zgoda Twojego przedstawiciela ustawowego (najczęściej jednego z rodziców). O procesie zakładania konta przez osoby niepełnoletnie piszemy w dalszej części analizy.

Promocje eKonta możliwości

Sprawdź, jakimi promocjami objęte jest teraz eKonto możliwości.

Konto studenckie w mBanku to również rabaty i zniżki

Wraz z eKontem możliwości zyskujesz też dostęp do innych profitów. Przykładowo, będziesz mógł skorzystać z 10-procentowej zniżki na bilety do Cinema City lub oszczędzić część pieniędzy w ramach mOkazji.

mOkazje to program rabatowy mBanku umożliwiający otrzymanie zwrotu za zakupy kartą u wybranych partnerów banku. Dość często też w ramach programu mBank udostępnia własne oferty, w których nagrodą jest gotówkowa premia (najczęściej od 20 do 40 zł) lub moneyback wynoszący nawet kilkaset złotych.

Aby skorzystać z mOkazji, musisz bezpłatnie aktywować program w systemie transakcyjnym lub w aplikacji mobilnej, wybrać interesującą Cię zniżkę, zapłacić za zakupy i spokojnie czekać na zwrot z tytułu rabatu. Kiedy pieniądze trafią na Twoje konto, bank poinformuje Cię o tym fakcie za pomocą SMS-a i maila.

Nowoczesna aplikacja mobilna

Dużym atutem eKonta możliwości jest wielofunkcyjna aplikacja mobilna mBank. Znajdziesz w niej naprawdę sporo rozwiązań, dzięki którym bez problemu będziesz mógł zarządzać swoim kontem.

I tak, z poziomu komórki bez trudu puścisz przelew (zwykły, natychmiastowy, walutowy i podatkowy, a także szybki przelew na numer telefonu). Dodatkowo wymienisz walutę, sprawdzisz saldo konta i błyskawicznie zmienisz limit swojej karty.

W aplikacji masz też możliwość otwarcia rachunku oszczędnościowego Moje Cele oraz zawnioskowania o szybki kredyt.

Do powyższej listy można także dodać takie „oczywistości” jak bezpłatne powiadomienia push z aplikacji o zdarzeniach na koncie, doładowanie telefonu, możliwość zablokowania karty lub zmiany PIN-u w bankowości internetowej i mobilnej itp. Jeśli cenisz sobie nowinki technologiczne, oferta mBanku na tym polu powinna spełnić Twoje oczekiwania.

11 walut obcych z jedną kartą

Mocną stroną mBanku jest możliwość otworzenia rachunku w aż 11 walutach: euro, dolarach, funtach, frankach szwajcarskich, koronach: czeskich, duńskich, szwedzkich i norweskich, forintach, kunach oraz w jenach. Każdy rachunek walutowy możesz sprzęgnąć ze standardową kartą debetową mBanku, dzięki czemu stanie się ona tzw. kartą wielowalutową, a Ty unikniesz wysokich prowizji przy płatnościach zagranicznych.

Opłaty za konto walutowe przedstawiają się następująco:

Niestety, karta wielowalutowa mBanku jest dostępna tylko dla osób pełnoletnich.

Pozostałe ciekawe funkcjonalności i usługi w mBanku

Nie tylko brak opłat decyduje o sporej atrakcyjności tego rachunku. mBank, który jako jeden z pierwszych banków w Polsce postawił na w pełni zdalną ofertę swoich kont, oferuje ponadto:

  • płatności telefonem: Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Swatchpay! oraz Xiaomi Pay (bezpłatnie);
  • kartę zbliżeniową Mastercard w formie silikonowej opaski, którą będziesz mógł płacić nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach nie martwiąc się o to, że ktoś Ci ją ukradnie. Opaski płatnicze najlepiej sprawdzą się w sytuacjach, kiedy zabieranie portfela lub torebki jest kłopotliwe, np. w trakcie joggingu, na imprezie w klubie czy podczas plenerowych festiwali muzycznych. Musisz jednak wiedzieć, że wydanie opaski jest płatne i kosztuje jednorazowo 50 zł;
  • tradycyjną kartę Visa Me, którą sam będziesz mógł zaprojektować, zamieszczając na niej swoje zdjęcie lub wykonaną przez siebie grafikę;
  • Cyber Rescue – wsparcie ekspertów w ochronie Twojego komputera i smartfona, nie tylko w usługach związanych z bankiem (koszt usługi to 0 zł). Specjaliści mBanku pomagają w przypadku kradzieży telefonu, włamania na konta w portalach społecznościowych, przejęcia skrzynki e-mailowej, a także w złożeniu reklamacji, przygotowaniu wniosków do policji itp. Praktyczne porady, jak dbać o bezpieczeństwo Twojego konta i karty, znajdziesz w naszym cyklu Bankowanie bez ryzyka.

Nie takie znowu nieograniczone możliwości, czyli nieco o wadach rachunku

Poznałeś już zalety oferty mBanku, teraz czas na zapoznanie się z minusami eKonta możliwości.

Pierwszym z nich są płatności zagraniczne: jeśli nie korzystasz z wielowalutowości, bank pobierze wysoką prowizję za przewalutowanie transakcji wykonanej w walucie innej niż PLN (5,9%). Prowizja ta zostanie naliczona zawsze, gdy użyjesz za granicą swojej karty Visa Me (do eKonta możliwości), również w przypadku płatności bezgotówkowych.

Pewną osłodą jest brak opłat za wypłaty gotówki z bankomatu zagranicznego w miesiącu, niemniej w tym wypadku także poniesiesz dodatkowe koszty. Przykładowo, jeśli zamierzasz pobrać z bankomatu 10 euro, to będziesz musiał zapłacić 5,9% wartości transakcji, co przy obecnym kursie euro będzie Cię kosztowało ok. 2,70 zł. Niby niewiele, ale zwróć uwagę, że przy 50 euro koszt ten rośnie do ponad 13 zł. Nie wszystkie banki pobierają tak wysokie opłaty; sprawdź, w których bankach najbardziej opłaca się płacić za granicą.

Dobrym rozwiązaniem byłoby tutaj podpięcie Twojej karty debetowej do konta walutowego i tym samym uczynienie z niej karty wielowalutowej. Problem w tym, że usługa ta jest niedostępna dla osób niepełnoletnich. Trudno powiedzieć, czym kierował się bank uniemożliwiając nastolatkom korzystanie z tańszych transakcji walutowych. Być może to niedopatrzenie zostanie naprawione w przyszłości.

Jeżeli wybierasz się za granicę i chcesz płacić bez strat, a nie jesteś jeszcze pełnoletni, koniecznie sprawdź nasze zestawienie kart debetowych dla nastolatków na zagraniczny wyjazd.

Kolejnym minusem eKonta możliwości jest oferta oszczędnościowa. Powiedzmy wprost: mBank nie ma na tym polu wiele do zaoferowania, najlepsze propozycje gromadzenia oszczędności z trudem dobijają do przeciętnego poziomu oprocentowania rachunków oszczędnościowych czy lokat na rynku bankowym.

Nie istnieje też ekstra propozycja dla nastolatków, zachęcająca do regularnego odkładania środków. Możesz się o tym przekonać, sprawdzając najlepsze oferty oszczędnościowe w naszym rankingu kont oszczędnościowych.

Z produktów oszczędnościowych warto jednak zwrócić uwagę na usługę autooszczędzania Moje Cele, która pozwala na systematyczne odkładanie reszty z zakupów:

Otwieranie konta młodzieżowego w mBanku i inne kwestie formalne

Jak założyć eKonto możliwości? Musimy przyznać, że procedura ta jest banalnie prosta. Wniosek o rachunek możesz złożyć na stronie internetowej lub przez aplikację mobilną, a potem podpisać umowę podczas spotkania z kurierem lub w oddziale. Oczywiście dostępna jest też "metoda tradycyjna", czyli załatwienie wszelkich formalności w placówce.

Niemal identycznie przebiega proces otwarcia konta dla młodzieży, jeśli nie masz ukończonych 18 lat – wtedy potrzebna będzie jeszcze tylko zgoda Twojego przedstawiciela ustawowego (najczęściej jednego z rodziców) i jego obecność przy podpisywaniu umowy. Rodzic nie może otworzyć tego rachunku sam, bez Twojej obecności.

Pamiętaj, że nawet gdy jesteś niepełnoletni, eKonto możliwości i przypisana do niego karta płatnicza należą do Ciebie i tylko Ty powinieneś się nimi posługiwać. Czytaj więcej o tym, jak założyć konto młodzieżowe.

Zmiana konta po 24. roku życia

Jak już wspominaliśmy, eKonto możliwości możesz założyć tylko do 24. roku życia; po osiągnięciu tego wieku rachunek ten zmienia się w eKonto osobiste.

Uwaga! Choć obecnie prowadzenie eKonta osobistego również jest bezwarunkowo bezpłatne, to nie wiadomo, jak będzie się przedstawiała oferta mBanku za kilka lat. Równie dobrze w miejsce eKonta osobistego bank może wprowadzić zupełnie inny rachunek. Radzimy, byś dokładnie zapoznał się z ofertą banku, kiedy będzie się zbliżał termin zmiany wersji konta (zasada ta dotyczy zresztą każdego banku, w którym zakłada się konto młodzieżowe lub studenckie). W tym celu możesz posłużyć się rankingiem najlepszych kont osobistych.

Jeśli zakładałeś konto przed osiemnastką, to po osiągnięciu pełnoletności masz prawo zablokować swojemu rodzicowi dostęp do Twojego konta – w tym celu musisz skontaktować się z bankiem, bo mBank nie robi tego automatycznie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule, Jak założyć konto nastolatkowi? Porady dla nastolatków i ich rodziców.

Podsumowanie: darmowe i przyjazne konto – czego chcieć więcej?

Propozycja mBanku dla młodych osób to prawdziwa gratka wśród bankowych ofert – nawet na tle pozostałych rachunków młodzieżowych i studenckich. eKonto możliwości wyróżnia się przede wszystkim brakiem opłat za najważniejsze usługi związane z rachunkiem. Nie mniej ważną zaletą jest prostota tej oferty: nie ma tu żadnych dodatkowych warunków (np. w celu uniknięcia opłaty za kartę), progów wiekowych, po których pojawiają się nowe prowizje, ani żadnych haczyków, o których musiałbyś na co dzień pamiętać.

Rachunek założysz w szybki i łatwy sposób, niezależnie od tego, czy jesteś pełnoletni, czy nie. Informacje o tym, co może zrobić z kontem w mBanku nastolatek, a co jego rodzic, znajdziesz w artykule o otwieraniu konta młodzieżowego.

eKonto możliwości z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie nowoczesne technologie i rozmaite sposoby płatności (Blik, Google Pay, Apple Pay, Swatch Pay, Garmin Pay itp.).

Gorzej wypada oferta walutowa i oszczędnościowa na eKoncie możliwości; jeżeli szukasz sposobu na pomnażanie swoich środków lub często wyjeżdżasz za granicę, prawdopodobnie powinieneś przejrzeć jeszcze ofertę konkurencji. Pomocny będzie tutaj nasz ranking kont studenckich; jeśli nie jesteś pełnoletni, zobacz nasz ranking kont młodzieżowych.

Niemniej, nawet jeśli zdecydujesz się na rachunek oszczędnościowy w innym banku, to nie zawadzi założenie i darmowego eKonta, z którego możesz swobodnie korzystać na co dzień. Ostatecznie nic Cię to nie kosztuje, a w codziennym bankowaniu eKonto daje naprawdę niebagatelne... możliwości.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

mBank w krótkim czasie zrewolucjonizował polski rynek usług bankowych. Do dziś kieruje się zdefiniowaną przed laty misją: „maksimum korzyści i wygoda w finansach osobistych” i systematycznie wprowadza nowoczesne produkty i usługi. Obecnie obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej.