Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

NOWOŚĆ: eKonto Junior. mBank wprowadza rachunek dla najmłodszych.

NOWOŚĆ: eKonto Junior. mBank wprowadza rachunek dla najmłodszych.
Spis treści

eKonto Junior to zupełna nowość w mBanku, dedykowana osobom w wieku 0-13 lat; do tej pory bank proponował rachunki jedynie dla nastolatków po 13. roku życia (eKonto możliwości). Ogromną zaletą tej najświeższej propozycji jest możliwość wydania dziecku bezpłatnej karty debetowej, co jest prawdziwą rzadkością na rynku.

Ponadto, co również należy zaliczyć mBankowi na duży „plus”, do eKonta Junior można uzyskać dostęp za pomocą bankowości elektronicznej (internetowej i mobilnej).

Aby wspomóc młodego finansistę i jego rodziców w pierwszych krokach z bankowością, mBank przygotował specjalną grę, pokazującą, jak posługiwać się kartą debetową (znajdziesz ją na tej stronie). My również spieszymy z pomocą i podpowiadamy, jak nauczyć dziecko korzystać z konta.

Konto dziecka czy dla dziecka?

Każdy, kto choć przez chwilę interesował się rachunkami dla dzieci w wieku do 13 lat, wie doskonale, że banki standardowo nie wydają ani kart do takich kont (wyjątkiem jest karta pre-paid w PKO BP do PKO Konta Dziecka), ani nie udostępniają młodemu człowiekowi bankowości internetowej. Obie funkcjonalności wymagają bowiem podpisania umowy, a dziecko przed 14. rokiem życia nie posiada zdolności do czynności prawnych i zwyczajnie nie może podpisać takiego dokumentu. Jak więc udało się rozwiązać ten problem mBankowi?

Odpowiedź jest prosta: eKonto Junior tak naprawdę jest rachunkiem rodzica. Możesz je otworzyć, jeżeli posiadasz już konto w mBanku. Junior funkcjonuje jako osobny rachunek, na który przelewasz dowolną kwotę do dyspozycji Twojego dziecka. Dziecko nie ma z kolei możliwości wypłaty środków z Twojego konta osobistego.

Bankowość elektroniczna tylko dla rodzica

Jako rodzic masz swobodny dostęp do eKonta Junior z poziomu własnej bankowości internetowej/mobilnej. Możesz w niej ustalać limity, zlecać przelewy czy ustanowić pełnomocnictwo dla drugiego rodzica.

Tych wszystkich możliwości pozbawione jest dziecko; nie może ono ani wysłać przelewu, ani nawet zalogować się na swoje konto. Bankowość elektroniczna służy wyłącznie – nie ma co ukrywać – do kontroli finansów młodego człowieka. Na samodzielne kroki w tym zakresie przyjdzie Twojej pociesze jeszcze poczekać.

Karta debetowa dla dziecka to unikat na rynku

Jak już wspominaliśmy, karty płatnicze dla dzieci do 13 lat to w Polsce ogromna rzadkość. Do tej pory udostępniały je jedynie dwa banki (PKO BP i ING Bank Śląski), ale były to karty przedpłacone, na które rodzic przelewał środki na podobnej zasadzie jak w przypadku telefonów na kartę.

W mBanku dziecko otrzymuje za to kartę debetową (wystawioną na swoje imię i nazwisko). Dlaczego? Ponieważ konto, z którym powiązana jest karta, jest rachunkiem rodzica i rodzic niejako „użycza” karty do swojego konta dziecku. Musimy przyznać, że jest to całkiem praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko ma dostęp do pieniędzy i może na bieżąco z nich korzystać (w granicach określonych przez opiekuna).

mBank chwali się (i słusznie), że grafika na karcie może zostać wybrana spośród kilkudziesięciu wzorów – i to całkowicie za darmo. Sprawdziliśmy: jest i „obowiązkowa" lama, styl mBanku nie wyłamuje się więc z bankowych trendów 😉.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona mBanku

Gdyby dla kogoś lama na karcie debetowej była niewystarczająca, można sięgnąć jeszcze po opaskę zbliżeniową Mastercard. Ta opcja kosztuje jednak 25 zł (jednorazowo).

Domyślny limit wypłat wynosi 50 zł dziennie, ale rodzic może go bez trudu zmienić w bankowości internetowej lub mobilnej. Dodatkowo można również otrzymywać powiadomienia push o każdej transakcji kartą (lub opaską). Pamiętaj, że dziecko może wydać dokładnie tyle, ile przelejesz mu na rachunek.

Sprawdź także Rodzinne poznawanie finansów.

Darmowe konto, darmowa karta

Jeżeli chodzi o opłaty, to eKonto Junior prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Bank nie pobiera żadnej opłaty ani za prowadzenie rachunku, ani za korzystanie z karty debetowej, nie wymaga również zapewnienia regularnych wpłat czy wykonywania od czasu do czasu jakichś transakcji:

Dodatkowo dziecko może korzystać za darmo z wpłatomatów Euronetu i wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów krajowych. Wypłaty z bankomatów zagranicznych również są bezpłatne, tyle że bank doliczy aż 5,8% prowizji za przewalutowanie (w przypadku kart Visa).

A ponieważ pierwsze wrażenie najbardziej się liczy, mBank co pewien czas przygotowuje promocje i konkursy związane z tym rachunkiem.

Jak założyć eKonto Junior?

Wniosek o rachunek złożysz przez swoją bankowość elektroniczną; wcześniej bank potwierdzi jeszcze tożsamość dziecka na podstawie legitymacji szkolnej, dowodu osobistego lub aktu urodzenia.

eKonto Junior możesz również otworzyć w oddziale.

Czytaj więcej na temat, jak założyć konto dla dziecka do 13 lat.

Fajne konto rodzica… dla dziecka

Przyznajmy: formalnie eKonto Junior należy do osoby dorosłej, a to przekłada się na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim pieniądze zgromadzone na tym rachunku są własnością rodzica. Rodzic jedynie udostępnia dziecku to konto, a właściwie to kartę debetową, którą młody człowiek może dość swobodnie dysponować. Tylko tyle czy aż tyle?

Naszym zdaniem propozycja mBanku to krok w dobrą stronę; dostęp do karty płatniczej umożliwia aktywne korzystanie z konta na co dzień, a nie tylko jako skarbonki na pieniądze od cioci i wujka na urodziny. Co więcej, jest to propozycja właściwie całkowicie darmowa. Jako rachunek bieżący eKonto Junior sprawdzi się idealnie.

Chcesz mieć pewność? Zajrzyj do naszego rankingu kont dla dzieci i wybierz najlepszą opcję dla swojego dziecka.