Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

eKonto Junior w mBanku

eKonto Junior w mBanku
Źródło: strona banku
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Nawet 350 zł za eKonto osobiste w mBanku + 100 zł za eKonto dla dziecka + 8% na rachunku Moje cele
Trwa do: 31.05.2023
  • darmowe konto, karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów
  • karta debetowa do rachunku
  • gra-samouczek wprowadzająca w świat bankowości
  • aplikacja mobilna dla dziecka

Opinia eksperta

eKonto Junior to darmowy rachunek dla dziecka, który nie generuje żadnych kosztów i pozostaje pod pełną kontrolą rodzica. Poza brakiem opłat największymi atutami oferty mBanku jest udostępnienie dzieciom karty płatniczej i specjalnej aplikacji, dzięki której mogą na bieżąco obserwować swoje wydatki. Jako rachunek bieżący eKonto Junior sprawdzi się znakomicie. Jeżeli jednak szukasz dla swojego dziecka ciekawej oferty oszczędnościowej lub przydatnych rozwiązań na zagraniczną wycieczkę, to brak pewnych rozwiązań w mBanku może Cię rozczarować.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

eKonto Junior to rachunek przeznaczony dla dzieci w wieku 0-13 lat. Nie jest to oddzielne konta dziecka, lecz subkonto rodzica, który również musi posiadać ROR w mBanku. Do eKonta Junior, niezależnie od wieku małoletniego, wydawana jest karta debetowa powiązana z rachunkiem dorosłego.

Pełna analiza eKonta Junior w mBanku


eKonto Junior: opłaty i prowizje

Poniżej przedstawiamy najważniejsze opłaty związane z eKontem Junior:

Co oferuje eKonto Junior?

Przyjrzyjmy się teraz, z jakich usług i funkcji mogą korzystać dzieci w ramach swojego konta.

Możliwości rachunku bankowego dla dzieci

W ramach rachunku dziecko może otrzymać własną kartę debetową (na swoje imię i nazwisko). mBank oferuje dzieciom aż kilkadziesiąt wzorów kart do wyboru.

Przykładowe karty debetowe dla eKonta Junior w mBanku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona mBanku.

Dodatkowo dzieci mogą korzystać z opaski zbliżeniowej, z tym że jej wydanie jest płatne.

Opaski zbliżeniowe dla eKonta Junior w mBanku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona mBanku.

Domyślny dzienny limit transakcji kartą/opaską wynosi 50 zł, maksymalnie można go ustawić na 500 zł.

Dziecko nie może samo zmienić limitu, nie może także wykonywać przelewów ze swojego rachunku ani nie ma dostępu do konta rodzica.

Z eKontem Junior nie można powiązać produktów dodatkowych, takich jak np. rachunek walutowy czy eKonto Oszczędnościowe.

Co może rodzic w ramach konta dziecka?

Ponieważ rachunek eKonto Junior należy tak naprawdę do rodzica, rodzic może zarządzać rachunkiem tak samo jak każdym innym swoim kontem. Jest ono dostępne w jego serwisie internetowym i aplikacji mobilnej.

Rodzic może dowolnie ustawiać limity płatności kartą dla dziecka w ramach dopuszczonych przez bank (do 500 zł), zlecać przelewy z i na eKonto Junior na swój rachunek osobisty oraz ustanowić pełnomocnika do rachunku (np. drugiego rodzica).

Wypłaty z rachunku nie są ograniczone tzw. kwotą zwykłego zarządu, czyli sumą, jaką w ciągu miesiąca można pobrać z konta dziecka (obecnie wynosi ona ok. 6000 zł).

Dodatkowo dostępna jest usługa powiadomień push w aplikacji, dzięki której rodzic otrzyma informację o użyciu przez dziecko karty.

eKonto Junior: aplikacja mobilna i bankowość internetowa mBanku dla dzieci

Nieletni do lat 13 nie mają dostępu do standardowej bankowości internetowej i mobilnej mBanku. Dla dzieci mBank przygotował specjalną aplikację mobilną, dzięki której mogą one podglądać swoje konto i stan wydatków.

Wygląd aplikacji eKonta Junior w mBanku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona mBanku.

Co po ukończeniu 13. roku życia?

Gdy dziecko skończy 13 lat, eKonto Junior zamieni się w eKonto osobiste dla rodzica. Jeżeli nastolatek będzie chciał nadal korzystać z usług mBanku, musi założyć eKonto możliwości przeznaczone dla osób w wieku 13-18 lat.

Karta debetowa wydana do eKonta Junior aktywna będzie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym dziecko obchodziło 13. urodziny. Zatem, gdy nastolatek skończy 13 lat w styczniu, karta będzie aktywna jeszcze do końca lutego.

Kto może otworzyć eKonto Junior?

eKonto Junior może założyć tylko rodzic posiadający własny rachunek w mBanku. Dziecko nie może samo założyć konta, nie może też zrobić tego bliski krewny, o ile nie jest prawnym opiekunem dziecka.

eKonto Junior i promocja na dzień dobry

mBank co pewien czas przygotowuje promocje i konkursy związane z kontem osobistym dla rodzica oraz eKontem Junior. Sprawdź, co proponuje tym razem.

Jak otworzyć eKonto Junior?

eKonto Junior możesz założyć, otwierając wpierw własne konto na stronie banku lub w oddziale. Podstawowym rachunkiem osobistym w ofercie mBanku jest eKonto osobiste:

Możesz również wybrać rachunek premium mKonto Intensive:

Jeżeli jesteś już klientem mBanku, wniosek o rachunek dla dziecko złożysz przez swoją bankowość elektroniczną lub w oddziale.

Do otwarcia rachunku potrzebna będzie legitymacja szkolna, dowód osobisty dziecka lub akt urodzenia.

Czytaj więcej na temat, jak założyć konto dla dziecka do 13 lat.

Przydatne produkty powiązane

Dziecko do lat 13 nie może korzystać z innych produktów mBanku.

eKonto Junior w mBanku: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak eKonto Junior sprawdza się na co dzień.

Atrakcyjność opłat

Pod względem comiesięcznych kosztów eKonto Junior prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Bank nie pobiera żadnej opłaty ani za prowadzenie konta, ani za korzystanie z karty debetowej, nie wymaga również zapewnienia regularnych wpłat czy wykonywania od czasu do czasu jakichś transakcji. Nie ma przy tym znaczenia, czy na koncie znajdują się jakieś środki, czy nie. Nie jest wymagane wykonywanie żadnych transakcji kartą.

Dodatkowo dziecko może korzystać za darmo z wpłatomatów Euronetu i wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów krajowych. Wypłaty z bankomatów zagranicznych również są bezpłatne, tyle że bank doliczy aż 5,8% prowizji za przewalutowanie transakcji.

Użyteczność rachunku

Jak na konto dziecięce eKonto Junior jest całkiem wygodnym rachunkiem bieżącym, zapewniającym młodemu użytkownikowi najważniejsze usługi: kartę płatniczą, podgląd stanu konta, monitorowanie wydatków i pierwszą naukę finansów w praktyce. Niemniej, obecnie na polskim rynku jest to raczej standard wśród kont dziecięcych.

mBank nie udostępnia dzieciom płatności mobilnych, przelewów ani innych produktów bankowych takich jak lokata, konto oszczędnościowe czy rachunek do autooszczędzania. Trudno mieć o to specjalne pretensje, gdyż taka jest zwykle bankowa praktyka, warto jednak zdawać sobie sprawę, że np. Bank Millennium umożliwia już siedmiolatkom płatność telefonem (mogą one korzystać z Blika i z HCE), a w innych instytucjach – założyć oprocentowaną skarbonkę czy lokatę.

Oferta walutowa

Oferta płatności zagranicznych to niewątpliwa wada eKonta Junior. Dziecku nie można założyć rachunku walutowego, do którego zostanie dobrana karta wielowalutowa, pozwalająca uniknąć kosztów przewalutowania w najpopularniejszych walutach. I chociaż wypłata z bankomatów zagranicznych jest darmowa, to musisz pamiętać, że i transakcja gotówka i bezgotówkowa kartą mBanku objęta jest najwyższą na rynku prowizją, wynoszącą kilka procent za przewalutowanie z PLN na walutę operacji.

Aplikacja mobilna i bankowość internetowa mBanku

Jak już wspomniałam, standardowa bankowość internetowa i mobilna mBanku nie jest dla dziecka dostępna. Ma to swoje plusy, tym bardziej że eKonto Junior funkcjonuje w ramach rachunku rodzica. mBank przygotował jednak dla dzieci specjalną aplikację na telefon, dzięki której mały użytkownik widzi, ile zostało mu pieniędzy na koncie, na co wydał środki, a nawet zagra w grę o finansach. Nie będzie więc musiał za każdym razem pytać rodzica, czy zostało cokolwiek z kieszonkowego, i sam przekona się, jak idzie mu wydawanie i oszczędzanie.

Samouczek na eKoncie Junior w mBanku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona mBanku.

Oferta oszczędnościowa

mBank nie ma propozycji oszczędnościowej dla dzieci i jest to niewątpliwy minus oferty dla młodych. W innych bankach oferujących konta dla nieletnich zwykle nie ma większych problemów z założeniem konta oszczędnościowego dla dziecka (a w niektórych przypadkach nawet lokaty lub rachunku oszczędnościowego w walucie obcej), a niektóre bieżące rachunki dziecięce same są oprocentowane.

Nie ukrywam, że w mBanku brakuje mi usługi autooszczędzania dla dzieci lub chociaż specjalnej skarbonki, która uczyłaby oszczędzania i pokazywała sens odkładania nawet drobniejszych kwot (rachunek do autooszczędzania Moje Cele dostępny jest dopiero dla 13-latków).

Promocje i bonusy

Promocji dla nieletnich, w których nagrodą jest gotówka, jest jak na lekarstwo. Tym bardziej należy docenić, że mBank często organizuje promocje rachunku osobistego dla dorosłych, w ramach których można otrzymać dodatkową premię za otwarcie eKonta Junior.

Podsumowanie

eKonto Junior to darmowy rachunek dla dziecka, który nie generuje żadnych kosztów i pozostaje pod pełną kontrolą rodzica. Poza brakiem opłat największymi atutami oferty mBanku jest udostępnienie dzieciom karty płatniczej i specjalnej aplikacji, dzięki której mogą na bieżąco obserwować swoje wydatki.

Pamiętaj, że formalnie eKonto Junior należy do rodzica, a co za tym idzie – również środki, które się na nim znajdują. Dorosły jedynie udostępnia dziecku rachunek, a właściwie to kartę debetową, którą młody człowiek może dość swobodnie dysponować. Dostęp do karty płatniczej umożliwia aktywne korzystanie z konta na co dzień, a nie tylko jako skarbonki na pieniądze od cioci i wujka na urodziny. Jako rachunek bieżący eKonto Junior sprawdzi się więc znakomicie.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

mBank w krótkim czasie zrewolucjonizował polski rynek usług bankowych. Do dziś kieruje się zdefiniowaną przed laty misją: „maksimum korzyści i wygoda w finansach osobistych” i systematycznie wprowadza nowoczesne produkty i usługi. Obecnie obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej.

Pytania i odpowiedzi: