e-Kantor w Meritum Banku

Od 26 października 2015 r. nie można już otworzyć rachunku e-Kantor w Meritum Banku, ponieważ Meritum stał się częścią Alior Banku. Zamiast tego konta możesz jednak założyć równie dobry rachunek w Kantorze Walutowym Alior Banku.

Usługi wymiany walut w Internecie w ostatnim czasie zyskują na popularności. W ten trend wpisuje się także Meritum Bank ze swoim rachunkiem e-Kantor, który umożliwia kupno i sprzedaż walut po atrakcyjnych kursach. Jest to w istocie połączenie konta walutowego z kantorem, dzięki któremu możemy nie tylko ograniczyć koszty wymiany euro, dolarów czy franków, ale także tanio przelewać środki do banków w kraju.

e-Kantor możemy polecić nie tylko posiadaczom kredytów walutowych, ale także osobom chcącym wymieniać walutę po najbardziej korzystnych cenach. Z punktu widzenia bezpieczeństwa należy zaznaczyć, że środki zgromadzone na tym rachunku są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co odróżnia ofertę Meritum Banku od większości innych kantorów internetowych na polskim rynku.

W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące konta walutowego w Meritum Banku, jednak zanim przejdziemy do omówienia podstawowych kosztów, przyjrzyjmy się przez chwilę sylwetce instytucji oferującej rachunek e-Kantor.

Sylwetka Meritum Banku

Początki działalności Meritum Banku należy wiązać z połową 1990 roku, kiedy powstał Bank Współpracy Europejskiej SA. W 2007 r. większościowym udziałowcem został fundusz inwestycyjny Innova/4 L.P., a dwa lata później bank zmienił nazwę na Meritum Bank. Oferta tej instytucji finansowej skierowana jest do średniozamożnych klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców (mikro- i małych firm oraz indywidualnej działalności gospodarczej). Dla tych grup odbiorców przygotowano nowoczesną platformę e-bankingową, konkurencyjną ofertę depozytową, a także atrakcyjną ofertę dla firm mikro. Oferta banku obejmuje także różne rodzaje kredytów, w tym kredyty gotówkowe, konsolidacyjne oraz ratalne (oferowane w sieciach Tesco).

Meritum Bank rozwija swoje usługi, staje się bankiem nowoczesnym i przyjaznym użytkownikom. Wychodząc naprzeciw potrzebom kredytobiorców z zobowiązaniami walutowymi, bank wprowadził rachunek e-Kantor, dzięki któremu można znacznie ograniczyć koszty wymiany walut.

Podstawowe parametry rachunku e-Kantor

Konta walutowe są szczególnym typem rachunku bankowego. Ich walutą może być np. euro, funt czy dolar, a z tym wiąże się konieczność zwrócenia uwagi na różnice między kursami sprzedaży i kupna waluty. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące rachunku e-Kantor:

 • konto nie jest oprocentowane;
 • do założenia e-Kantora wymagane jest posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Meritum Banku;
 • w e-Kantorze można gromadzić środki jedynie w walucie – środki w PLN przechowywane są na koncie osobistym w banku Meritum;
 • rachunek może być prowadzony w EUR, USD, GBP lub CHF;
 • średni spread na powyższych walutach wynosi od 0,7% do 0,9%. Spread dla kursu EUR jest niższy od spreadu dla USD;
 • bank nie pobiera opłat za prowadzenie e-Kantora;
 • do rachunku nie jest wydawana karta debetowa;
 • opłaty za przelewy do polskich banków prezentują się następująco:
  • 0 zł za przelewy/zlecenia stałe w CHF;
  • 5 zł za przelewy/zlecenia stałe w EUR;
  • 25zł za przelewy/zlecenia stałe w USD i GBP;
 • 8 zł za standardowy przelew SEPA w EUR (do banków zagranicznych) w trybie zwykłym, 30 zł – tryb przyspieszony;
 • 0,15% min. 20 zł max. 200 zł za przelew w walucie za granicę w trybie zwykłym, 0,2% min. 30 zł max. 450 zł za tryb przyspieszony;
 • 10 zł za przyjęcie przelewu walutowego w opcji BEN lub SHA, 5 zł za przyjęcie przelewu SEPA (w tej samej opcji kosztowej);
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty z rachunku w oddziale banku;
 • bezpłatna usługa Waluty na czas w aplikacji mobilnej Meritum Banku – bank poprzez sms powiadamia klienta o terminach, w których można (w aplikacji mobilnej) kupić lub sprzedać walutę po atrakcyjnych kursach;

e-Kantor Meritum Banku okiem redakcji

Konto osobiste z platformą wymiany walut w Meritum Banku to obecnie jeden z korzystniejszych rachunków walutowych na rynku. Bardzo niski spread i atrakcyjne opłaty za przelewy w ramach kraju (bezpłatne we frankach szwajcarskich!) z pewnością docenią kredytobiorcy, którzy spłacają zobowiązania w obcej walucie. Dzięki e-Kantorowi takie osoby mogą tanio kupić euro, franki czy funty i od razu spłacić ratę kredytu, unikając niekorzystnych przewalutowań w swoim banku. Jeśli zależy Ci właśnie na ograniczeniu kosztów wymiany walut i przelewów w obrębie Polski, rozważ założenie rachunku w Meritum Banku i oszczędzaj dzięki niskim spreadom.

Ocena: 4.5


Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.