Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Doładowanie telefonu w bankowości elektronicznej. Działanie usługi i aktualne promocje

Cykl: Mniej znane usługi bankowe

Doładowanie telefonu w bankowości elektronicznej. Działanie usługi i aktualne promocje
Źródło: © junce11 / Fotolia
Spis treści

Dzisiejsze systemy bankowości internetowej – a także mobilnej – to nie tylko łatwość i szybkość wykonywania przelewów czy sprawdzania dostępnych środków. Rozwój technologii umożliwił wprowadzanie coraz to nowych funkcjonalności, których zapewne nie spodziewaliśmy się w standardowej ofercie banków jeszcze 10 lat temu. Należą do nich m.in. podpinanie kart wielowalutowych, aplikacje „rozszerzonej rzeczywistości”, zastrzeganie dowodów tożsamości, przelewy na numer telefonu, e-maila czy nawet na konto na Facebooku.

Co prawda doładowania telefonów na kartę w systemach bankowych nie są ani nowością, ani procedurą szczególnie technicznie skomplikowaną, jednak nie wszyscy użytkownicy bankowości elektronicznej (czyli m.in. internetowej i mobilnej) wiedzą, że mogą z tej opcji skorzystać i to o każdej porze każdego dnia tygodnia. Wykonanie tej operacji jest bezpłatne.

Telefon na kartę – jak doładować konto przez Internet?

Zasilenie telefonu jest banalnie proste.

  1. W pierwszej kolejności powinieneś zalogować się do swojego systemu bankowości internetowej lub mobilnej.
  2. Następnie z poziomu swojego konta kliknąć „Wykonaj transakcję” lub podobną komendę, w której realizujesz przelewy. W tej właśnie zakładce powinna znajdować się funkcja „Doładowanie telefonu”. Uwaga: czasami opcja doładowania telefonu jest dostępna w głównym menu systemu bankowości internetowej.
  3. W kolejnym kroku wpisujesz wybrany numer telefonu i zaznaczasz operatora telefonii komórkowej.
  4. Następnie wpisujesz kwotę, którą chcesz zasilić konto prepaid i którą jednocześnie dopuszcza dany operator. Najczęściej takie informacje udostępnione są na stronie internetowej banku poświęconej samej usłudze doładowań (ale nie w systemie bankowości internetowej).
  5. Transakcja zabezpieczona jest tak samo, jak każdy inny przelew i musi zostać potwierdzona przez bank – w tym celu otrzymasz SMS-a z kodem weryfikacyjnym (oczywiście jeżeli doładowanie nie zostało uznane wcześniej jako operacja zdefiniowana, która nie wymaga każdorazowo potwierdzenia).

Ciekawe opcje

Samo doładowanie telefonu jest bardzo użyteczną funkcją bankowości internetowej, ale niektóre banki wzbogacają ją jeszcze o dodatkowe rozwiązania, np.:

  • zapisywanie numeru telefonu – dzięki opcji zapamiętania numeru telefonu komórkowego w systemie nie musisz za każdym razem przy tym samym numerze wypełniać wszystkich rubryczek;
  • możliwość ustanowienia doładowań cyklicznych – telefon na kartę możesz zasilać regularnie w wyznaczonych przez Ciebie terminach, na takiej samej zasadzie, jak działa zlecenie stałe w przypadku przelewów;
  • zarejestrowanie numeru prepaid i odblokowanie go – zgodnie z polskim prawem od pewnego czasu rejestracja nowych numerów prepaid jest obowiązkowa, a każda karta zakupiona w poprzednich latach musiała zostać zarejestrowana do 1 lutego 2017 r. Kartę możesz wygodnie zarejestrować także w systemie bankowości internetowej, a jeżeli Twój numer został zablokowany z powodu braku rejestracji, w systemach bankowych możesz go również odblokować. Pamiętaj, że zablokowanego numeru nie możesz doładować (co prawda Orange i T-Mobile stanowią wyjątek od tej zasady, ale i tak skorzystanie z zasilonego konta będzie możliwe dopiero po odblokowaniu numeru).

Jak wygląda sam proces doładowania?

Ciekawostką jest, że transakcja doładowania telefonu to w większości banków nic innego jak zwykłe złożenie wykonania przelewu na rachunek firmy, która zajmuje się tą usługą – Blue Media SA. Tak więc zasilenie konta prepaid zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem i banku, i wspomnianej spółki.

Jak podaje Blue Media, z jej usług korzysta aktualnie 21 banków komercyjnych oraz aż 240 spółdzielczych. Osoby zainteresowane technologiami bankowymi od razu zauważą podobieństwo tej usługi do pay-by-link – szybkich płatności internetowych. I faktycznie, obie funkcjonalności działają na niemal identycznych zasadach.

Choć regulamin usługi doładowań przewiduje nawet maksymalnie 5-godzinny czas wykonania zlecenia, niemal zawsze nowe środki na koncie telefonicznym gotowe są do wykorzystania w ciągu kilku - kilkunastu minut.

Dla zainteresowanych: niektóre banki umożliwiają również doładowanie telefonu przez SMS (Millennium, Pekao SA, Santander Bank Polska), a nawet przez bankomat (PKO BP i Santander Bank Polska). W mBanku możesz zasilić konto prepaid za pomocą usługi mTransfer bez konieczności logowania się do systemu bankowości internetowej (wymagane jest podanie adresu e-mail).

Promocje za doładowanie telefonu

Usługa zasilenia numeru prepaid w bankowości elektronicznej kusi nie tylko łatwością i szybkością realizacji, ale często też atrakcyjnymi promocjami. Część z nich dotyczy zwiększenia puli darmowego Internetu w telefonie lub np. bezpłatnych SMS-ów, ale w niektórych możesz otrzymać również inne, bardziej "konkretne" nagrody.

Poniżej prezentujemy - naszym zdaniem - najciekawsze promocje związane z doładowaniem telefonu na kartę.

Promocje doładowań w Orange

Orange postanowiło w nowym roku sprezentować swoim klientom kilka promocji doładowań naraz. I tak, osoby posiadające numer w Orange Free mogą za doładowanie telefonu otrzymać bonus w postaci darmowego pakietu GB. Ilość dostępnych GB zależy od kwoty doładowania i waha się od 2,5 GB na 2 dni (za zasilenie konta kwotą 5 zł) do 100 GB ważnych przez 5 miesięcy (za doładowanie o wartości 200 zł).

Co więcej, bonus przyznawany jest automatycznie przy każdym doładowaniu i nie trzeba aktywować żadnej dodatkowej usługi.

Regulamin oferty „Internet za darmo” znajdziesz tutaj.

Z kolei w drugiej promocji Orange na kartę za doładowanie pakietu GB na mobilny dostęp do Internetu otrzymasz nielimitowane rozmowy ze wszystkimi i SMS-y. W zależności od wybranego pakietu GB nielimitowane usługi będą włączone od 5 do 31 dni (np. za pakiet 2 GB w cenie 5 zł otrzymujesz 5 dni nielimitowanych rozmów i SMS, a za pakiet do 20 GB w cenie 25 zł – 31 dni).

Usługa wymaga aktywacji np. w aplikacji mobilnej Orange. Można z niej korzystać cyklicznie – w tym celu bardzo przydatne będzie zlecenie stałe doładowania Twojego telefonu w Twojej bankowości elektronicznej. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o każdorazowym przelewaniu środku na konto telefonu.

Więcej szczegółów oferty „Rozmowy i SMS-y bez limitu do wszystkich oraz GB” znajdziesz w regulaminie promocji.

Piąte doładowanie gratis dla posiadaczy telefonów na kartę w Plusie

Masz telefon na kartę w sieci Plus? Doładowując ją (m.in. przez system bankowości internetowej lub mobilnej Twojego banku), możesz zyskać darmowe doładowanie. Jeśli doładujesz kartę cztery razy, operator w ciągu 24 godzin dodatkowo zasili kartę kwotą, która stanowi równowartość najniższego ze wspomnianych doładowań. Po przyznaniu bonusu liczba doładowań jest liczona od nowa - możesz więc odebrać go wielokrotnie.

Oferta obowiązuje do odwołania. Regulamin jest dostępny tutaj.

SuperNet Video w T-mobile na kartę

Miłośnicy filmów i seriali powinni być za to zadowoleni z propozycji T-Mobile: dostęp do serwisów video bez limitu danych. Dzięki temu możesz oglądać klipy, seriale, mecze czy filmy na swoim smartfonie bez zużywania "standardowego" pakietu danych. Dostępne serwisy to m.in. Netflix, Showmax, VOD, youtube.com, Vevo i inne.

Do tego otrzymujesz nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz od 1 do 10 GB pakietu danych (niezależnie od nielimitowanego pakietu na serwisy video). Kosz usługi to 5 zł na 5 dni lub 30 zł na 30 dni. I w tym wypadku przydatnym rozwiązaniem będzie cykliczne zasilanie telefonu przez Twoją bankowość internetową lub mobilną.

Szczegóły oferty „Supernet Video w T-Mobile na kartę” znajdziesz w regulaminie.

Promocje za doładowanie telefonu przez Internet możesz także znaleźć u swojego operatora komórkowego.

Podsumowanie

Usługa doładowania telefonu na kartę w systemie bankowości internetowej i mobilnej to już standard w ofercie banków. Funkcja ta umożliwia szybkie zasilenie konta telefonicznego w bardzo prosty sposób, a co ważne - jest zupełnie darmowa. Sporo banków oferuje dodatkowe funkcjonalności związane z tą usługą, jak np. możliwość cyklicznego zasilania czy odblokowania karty prepaid.

Ponadto banki lub operatorzy telefonii komórkowej często organizują oferty specjalne, w których za doładowanie karty możesz zyskać albo więcej darmowych połączeń, albo np. bilety do kina. Dzięki temu ważniejsze od pytania "jak doładować konto przez Internet?" staje się "co mogę dzięki temu zyskać?". Jeżeli jeszcze nie korzystałeś z doładowań w systemie bankowości elektronicznej, być może nadszedł czas, by przekonać się, jak wygodna i opłacalna potrafi być ta usługa.