Wróć

Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku – jak je uzyskać? Praktyczny przewodnik

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


990 komentarzy
Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności w 2023 roku – jak je uzyskać? Praktyczny przewodnik
Spis treści

Dotacja z urzędu pracy to w rzeczywistości bezzwrotne jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Otrzymujesz je w całości jednym przelewem i nie musisz ich zwracać, o ile nie złamiesz warunków umowy z urzędem (spokojnie, nie są one wygórowane). Co więcej, pieniądze z PUP wpływają na Twoje konto stosunkowo szybko, a do tego „z góry”, czyli zanim zaczniesz dokonywać firmowych zakupów.

O szczegóły dotyczące opisywanej dotacji najlepiej dopytać za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy lub w urzędzie właściwym ze względu na miejsce swojego stałego lub tymczasowego zameldowania. Oferty dofinansowania z poszczególnych PUP różnią się bowiem pod względem np. terminów naboru wniosków, zasad wydatkowania środków, maksymalnej kwoty dotacji, czy też niektórych wymagań stawianych wnioskodawcom.

Dla kogo jest dotacja z PUP? Podstawowe warunki, które musisz spełnić

Dofinansowanie z urzędu pracy jest udzielane osobom fizycznym, które chciałyby otworzyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie skorzystają z niego np. przyszłe spółki z o.o. ani spółki cywilne. Jeśli planujesz działać w ten sposób i brakuje Ci środków na uruchomienie biznesu, możesz rozejrzeć się za dotacjami z Unii Europejskiej lub ewentualnie atrakcyjnym kredytem firmowym.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na start firmy z PUP, trzeba spełnić pewne kryteria. Jest ich całkiem sporo, ale w praktyce leżą w zasięgu szerokiego grona przyszłych przedsiębiorców. Szczegółowa lista zależy od konkretnego urzędu pracy, niemniej na dodatkowe środki najczęściej masz szansę pod warunkiem, że:

  • posiadasz status osoby bezrobotnej (zwykle możesz się zarejestrować jako bezrobotny i jeszcze tego samego dnia złożyć wniosek o dofinansowanie);
  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej ani nie masz jej aktualnie zawieszonej (w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego urzędy rezygnują z tego wymogu, przy czym profil otwieranej działalności musi być inny niż tej prowadzonej w ostatnich miesiącach);
  • nie złożyłeś w innym PUP wniosku o dotację na założenie firmy;
  • masz uregulowane zobowiązania wobec funduszy celowych i nie jesteś objęty zajęciami komorniczymi;
  • w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy nie byłeś karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu;
  • w określonym czasie np. ostatnim roku nie odrzuciłeś oferty stażu lub pracy przedstawionej przez PUP.

W niektórych urzędach Twoje szanse na dotację mogą przekreślić jeszcze inne czynniki. Będzie tak np. wówczas, gdy w ostatnim roku zostałeś zwolniony z pracy ze swojej winy albo jeśli chcesz się ubiegać o środki na działalność, którą wykonywałeś już 2 czy 3 lata temu.

Warto zaznaczyć, że o dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności mogą starać się nie tylko bezrobotni. Taką możliwość mają również poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy też absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej), którzy spełniają określone warunki.

Jaką działalność otworzyć z dotacji? Masz szerokie pole możliwości, ale nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!

Dofinansowanie na otwarcie dzałalności z UP

Jeśli spełniasz kryteria stawiane przez Twój urząd pracy, a przy tym sporządzisz solidny biznesplan, będziesz już na dobrej drodze, aby uzyskać dofinansowanie na start firmy. Wnioski o dotację są rozpatrywane w formie konkursu, ale przyznawalność środków jest naprawdę wysoka.

Sam nabór wniosków często ma charakter ciągły (nie kończy się w z góry ustalonym terminie), co oznacza, że w pewnym momencie (nierzadko już po kilku tygodniach od rozpoczęcia naboru) pula dostępnych pieniędzy ulega wyczerpaniu. Zatem im dłużej zwlekasz z ubieganiem się o dofinansowanie, tym bardziej ryzykujesz, że nie otrzymasz środków na rozwinięcie biznesu – nawet, jeśli będziesz miał na niego dobry pomysł.

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu dofinansowania, koniecznie śledź na bieżąco komunikaty pojawiające się na stronie Twojego urzędu. Pierwszy nabór rusza zwykle w początkowych miesiącach i – jeśli w funduszu pracy nie znajdą się dodatkowe środki – może się okazać ostatnim w danym roku kalendarzowym.

To, jaką działalność chcesz otworzyć z dotacji, nie ma praktycznie żadnego znaczenia w kontekście szans na otrzymanie środków. Jeśli tylko nie jest to działalność rolnicza lub inna z krótkiej listy wykluczonych przez dany urząd, możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Urząd chętnie pomoże Ci wystartować z własnym salonem kosmetycznym, zakładem fryzjerskim czy sklepem internetowym, ale również działalnością freelancerską związaną np. z pisaniem artykułów, programowaniem czy projektowaniem wnętrz.

Na co i ile można dostać dofinansowania na firmę z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dotacji na podjęcie działalności gospodarczej odpowiada 6-krotności średniego wynagrodzenia, co oznacza, że w 2023 roku wynosi ok. 40 tys. złotych. W niektórych urzędach może być ona nieco niższa, niemniej nadal są to sumy, o które zdecydowanie warto się ubiegać. Dodajmy przy tym, że z ich pomocą można sfinansować różne rzeczy i usługi związane z uruchomieniem lub późniejszym prowadzeniem biznesem.

Poniżej przedstawiamy przykładową listę wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, które zostały zaakceptowane przez jeden z urzędów pracy. Dla porządku wspomnijmy, że zgłosiła je osoba otwierająca firmę związaną z działalnością agencji reklamowych (PKD 73.11.Z).

Szczegółowa specyfikacja wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania
Lp. Specyfikacja wydatków w ramach dofinansowania (określenie przedmiotu zakupu) Kwota brutto w zł Zakup rzeczy używanych Podstawa rozliczenia
1 Laptop 3500 NIE FAKTURA VAT
2 Mysz do laptopa 120 NIE FAKTURA VAT
3 Program Microsoft Office 2019 1200 NIE FAKTURA VAT
4 Program antywirusowy 330 NIE FAKTURA VAT
5 Plecak na laptopa 250 NIE FAKTURA VAT
6 Przenośna ładowarka do laptopa (powerbank) 400 NIE FAKTURA VAT
7 Urządzenie wielofunkcyjne 1200 NIE FAKTURA VAT
8 Listwa antyprzepięciowa 100 NIE FAKTURA VAT
9 Smartfon 2500 NIE FAKTURA VAT
10 Etui na smartfona wraz ze szkłem hartowanym 110 NIE FAKTURA VAT
11 Karta pamięci do smartfona 60 NIE FAKTURA VAT
12 Ergonomiczny fotel 1300 NIE FAKTURA VAT
13 Ergonomiczne biurko do pracy stojącej i siedzącej 2000 NIE FAKTURA VAT
14 Lampa biurkowa 400 NIE FAKTURA VAT
15 Jednorazowa konsultacja u doradcy księgowo-podatkowego 300 NIE FAKTURA VAT
16 Materiały biurowe (papier do drukarki, tusz, segregatory, itp.) 300 NIE FAKTURA VAT
17 Zszywacz biurowy 110 NIE FAKTURA VAT
18 Regał/szafka na dokumenty firmowe 400 NIE FAKTURA VAT
19 Zewnętrzny dysk twardy do laptopa 220 NIE FAKTURA VAT
20 Kamerka internetowa do laptopa 300 NIE FAKTURA VAT
21 Czytnik e-booków 500 NIE FAKTURA VAT
RAZEM 15600

Jak widzisz, nie musisz wnioskować o pełną kwotę dotacji z urzędu pracy – może być to dowolna suma mieszcząca się w limicie. Faktem jest jednak, że ponieważ wsparcie jest bezzwrotne, można pozwolić sobie na pewną rozrzutność. Trzeba tylko pamiętać, że w razie utraty danej rzeczy przed końcem umowy z urzędem (zawierana jest na rok), konieczne będzie kupienie nowej (o ile to możliwe, dokładnie takiej samej).

Miej na uwadze, że urząd nie sfinansuje Ci w całości zakupu przesadnie drogiego smartfona czy sprzętu elektronicznego, ale nie oznacza to, że musisz z niego rezygnować. Jeśli chcesz nabyć np. laptopa za 7 tys. złotych, to możesz po prostu częściowo zapłacić za niego z własnej kieszeni. Warto dodać, że niektóre kategorie wydatków (m.in. pojazd firmowy), mają zwykle odgórnie ustalone ograniczenie (np. do 50% całości dotacji), ale w większości przypadków urzędnicy indywidualnie określają górny pułap finansowania dla danej rzeczy.

Pamiętaj, że aby wydatek został przyjęty do sfinansowania środkami z dotacji, musisz go odpowiednio uargumentować we wskazanym miejscu wniosku. W przypadku oczywistych zakupów wystarczy dosłownie jedno krótkie zdanie, w którym wyjaśnisz, dlaczego dana rzecz lub usługa jest ważna dla prowadzonego biznesu.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie możesz zgłosić się osobiście do swojego PUP i zapytać, czy dany wydatek ma szansę zostać przez niego zaakceptowany. Wiele zależy tu od konkretnego urzędu i rodzaju działalności gospodarczej, a także Twoich uzasadnień, dlatego nie opieraj się w tym zakresie wyłącznie na ogólnych informacjach znalezionych w sieci.

Łatwo dostępna dotacja na otwarcie firmy – urząd pracy oczekuje niewiele, ale potrzebne jest Twoje zaangażowanie

Czas bliżej przyjrzeć się temu, jak ubiegać się o dotację dla bezrobotnych i czego właściwie oczekuje od Ciebie urząd pracy. W praktyce sprawę załatwia jeden kilkunastostronicowy wniosek o dofinansowanie. Z drugiej strony, wypełnienie go i dołączenie niezbędnych dokumentów może zająć łącznie nawet 2-3 dni.

Jeszcze zanim ruszy nabór wniosków, powinieneś wejść na stronę swojego urzędu i sprawdzić, jakie konkretnie informacje i dokumenty będziesz musiał przygotować. Niektórych z nich prawdopodobnie nie uda Ci się zorganizować od razu, więc lepiej dać sobie kilka dni na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Czego na przykład może wymagać urząd?

  • Przedstawienia kopii koncesji lub zezwoleń (o ile już je masz i będzie ich wymagała podejmowana działalność gospodarcza);
  • dostarczenia dokumentów potwierdzających posiadanie ewentualnych uprawnień, zezwoleń czy udokumentowanych kwalifikacji (jeśli są wymagane w działalności, którą zamierzasz prowadzić, i jeśli nie przedstawiłeś ich podczas rejestracji jako bezrobotny);
  • kopii referencji od zleceniodawców i promes współpracy np. z dostawcami lub podwykonawcami (w praktyce nie są one konieczne, ale jeśli już je masz, to warto żebyś dołączył je do składanego wniosku);
  • podania informacji na temat otrzymanej w ostatnich latach pomocy de minimis – jeśli temat dotyczy Ciebie, w jednym z załączników do wniosku musisz wpisać uzyskaną kwotę w PLN i EUR.

Ponadto powinieneś się zastanowić, co będzie stanowiło zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy: zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie osób trzecich, weksel, gwarancja bankowa czy może blokada środków na rachunku lub akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika?

Dużą popularnością cieszy się akt o poddaniu się egzekucji, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych opcji nie wymaga posiadania dużej ilości gotówki, wartościowego majątku czy zaufanego poręczyciela. Jest mało problematyczny i dostępny praktycznie dla każdego, ale jeśli chcesz i możesz skorzystać z innej formy zabezpieczenia, to jak najbardziej masz do tego prawo.

Dobrą wiadomością jest też to, że w przypadku ubiegania się o dotację zwykle nie jest wymagany wkład własny. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby urząd w całości sfinansował wszystkie zaplanowane przez Ciebie zakupy. Faktem jest jednak, że w miarę możliwości warto zadeklarować we wniosku posiadanie pewnego kapitału na start. To sygnał, że firma będzie dysponować poduszką finansową.

Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy i poczekaj na decyzję

Urząd pracy w podobnym czasie może organizować osobne nabory wniosków, przeznaczone dla różnych grup potencjalnych beneficjentów. Mogą to być np. dwie grupy: młodzi bezrobotni do 29. roku życia i osoby pozostające bez pracy, które ukończyły 30 lat. Niezależnie od tego, do której kategorii się zaliczasz, wszelkie procedury i sposób wypełnienia wniosku będą wyglądały praktycznie tak samo.

Wypełniając wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy, należy podać m.in. dane osobowe i kontaktowe, stan cywilny czy poziom wykształcenia. Trzeba też wskazać konto osobiste, na które urząd ma przelać środki z dotacji, a także podstawowe informacje dotyczące podejmowanej działalności gospodarczej.

Kolejna część formularza ma już wymiar praktyczny i wymaga przedstawienia biznesplanu, jak również wspomnianej specyfikacji kosztów do poniesienia w ramach dofinansowania. Natomiast w ostatniej zwykle należy wskazać sposób zabezpieczenia dotacji oraz załączyć wszelkie dodatkowe dokumenty i oświadczenia wymagane przez urząd (np. o wcześniejszej działalności, otrzymanej pomocy de minimis itp.).

Sporządzenie biznesplanu zajmuje trochę czasu, ale nazewnictwo pól we wniosku oraz mała ilość znajdującego się pod nimi pustego miejsca znacznie ułatwiają ten proces. Całość zajmuje łącznie nieco ponad dwie strony formularza, a urząd oczekuje jedynie, że zwięźle przedstawisz:

  • przewidywane dochody i koszty prowadzenia działalności (to tylko szacunki, które nie muszą się sprawdzić w przyszłości),
  • opis otwieranego biznesu,
  • motywy podejmowania działalności gospodarczej,
  • informacje na temat oferowanych produktów lub usług,
  • potencjalnych odbiorców sprzedawanych produktów lub usług,
  • sposób promocji i reklamy,
  • analizę konkurencji,
  • potencjalne ryzyka w prowadzonej działalności i proponowane sposoby radzenia sobie z nimi.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami zwykle możesz złożyć osobiście w swoim urzędzie pracy lub przez Internet za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Na jego rozpatrzenie urząd ma 30 dni, a o swojej decyzji informuje telefonicznie (dodatkowo najczęściej nadaje list polecony z pismem). Od razu zostaniesz też zaproszony na wizytę do PUP w celu podpisania umowy, co nastąpi prawdopodobnie kilka, kilkanaście dni później.

Tego musisz dopilnować od razu po zawarciu umowy o dofinansowanie

Po zawarciu umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, w dość krótkim czasie musisz dopełnić kilku ważnych formalności, które są niezbędne do otrzymania środków. Urzędnik dokładnie Ci wszystko wyjaśni w momencie podpisywania dokumentów, niemniej chodzi tu głównie o zarejestrowanie działalności w CEIDG, a także ustanowienie i dostarczenie potwierdzenia zabezpieczenia dotacji.

Jeśli zdecydowałeś się na zabezpieczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji, zwróć uwagę na wybór notariusza. Choć taki dokument ma ściśle określoną konstrukcję, to jednak opłaty za jego sporządzenie bywają bardzo różne i wahają się od ponad 200 do nawet 1000 zł.

Zauważ również, że rejestrując działalność w CEIDG, powinieneś założyć rachunek bankowy dla swojej firmy. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami są naprawdę duże, dlatego sprawdź ranking rachunków firmowych i zadbaj o wybór najlepszej dla siebie opcji. Dodajmy, że w tym zakresie promocje bankowe dla przedsiębiorców są naprawdę atrakcyjne – premie za otwarcie konta i spełnienie kilku niewygórowanych warunków często wynoszą od kilkuset do ponad 1000 złotych.

Ranking kont firmowych

Konto
0 zł
Karta
0 zł
Miesięczna opłata za kartę 0 zł

0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

Bankomaty
0 zł
Bankomaty 0 zł

0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

Przelew internetowy
0 zł
Unikalne cechy: pakiet darmowych przelewów ekspresowych Blue Cash i bezpłatne wpłatomaty banku.
  • Szczegóły oferty
  • Recenzja
    4.7
Przejdź na stronę banku

Konto

Karta

Bankomaty i operacje gotówkowe

Przelewy

Inne

Konto

  • Przeznaczenie konta

    jednoosobowa działalność gospodarcza

  • Oprocentowanie rachunku

    0%

  • Opłata za otwarcie konta

    0 zł

  • Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

    0 zł

  • Rachunek pomocniczy

    25 zł/mies. - prowadzenie rachunku pomocniczego

Karta

  • Typy kart płatniczych
    • Visa Business Debit
    • Mastercard Business Debit
  • Funkcjonalność karty
    • płatności zbliżeniowe
    • płatności internetowe
    • cashback
  • Opłata za wydanie karty

    0 zł

  • Miesięczna opłata za kartę

    0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

    0 zł / 7 zł - poza promocją

  • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

    poza promocją opłaty unikniesz, jeśli wykonasz transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę min. 400 zł/mies.

  • Płatność kartą za granicą

    2,8% wartości transakcji

Bankomaty i operacje gotówkowe

  • Wypłata z bankomatów w Polsce

    0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

    poza promocją:

    • 0 zł – bankomaty Santander Bank Polska
    • 3,5%, min. 5 zł – pozostałe bankomaty
    • 0 zł – wypłata Blikiem ze wszystkich bankomatów
  • Wypłata z bankomatów za granicą

    0 zł bezterminowo w ramach promocji (pod warunkiem wyrażenia i utrzymania zgód marketingowych)

    poza promocją

    • 3,5%, min. 5 zł - wypłata w strefie EOG
    • 4%, min. 10 zł - pozostałe bankomaty zagraniczne
  • Wpłata gotówki we wpłatomacie

    0 zł – wpłatomaty Santander Bank Polska

  • Cashback

    0 zł

  • Wpłata gotówki w oddziale banku

    0,65%, min. 20 zł

  • Wypłata gotówki w oddziale banku

    0,65%, min. 20 zł

Przelewy

  • Zwykły przelew internetowy

    0 zł

  • Przelew do ZUS i US

    0 zł

  • Przelew natychmiastowy
    • 0 zł - pierwsze 10 przelewów BlueCash w miesiącu
    • 10 zł - 11. i każdy kolejny przelew BlueCash w miesiącu i każdy przelew Express Elixir
  • Zlecenie stałe

    0 zł

  • Polecenie zapłaty

    0 zł

  • Zwykły przelew w oddziale banku

    30 zł

  • Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

    0 zł

  • Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

    0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł

  • Kody SMS (autoryzacja operacji)
    • 0 zł - autoryzacja mobilna
    • 0 zł - pierwsze 5 kodów SMS w miesiącu
    • 0,20 zł - każdy kolejny kod SMS

Inne

  • Płatności mobilne
    Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
    Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
    Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
    Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
    Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

  • bezwarunkowo darmowe konto i przelewy
  • bezterminowo bezpłatna karta i bankomaty pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
  • zakładanie konta online
  • nowoczesna aplikacja mobilna

Wady

  • mało atrakcyjna oferta oszczędnościowa
  • Atrakcyjność opłat
    4.8/ 5
  • Użyteczność rachunku
    4.2/ 5
  • Jakość obsługi klienta
    5/ 5
  • Promocje i bonusy
    5/ 5
Przeczytaj recenzję
Aldona Derdziak
Przejdź na stronę banku
Konto
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 6 zł
Bankomaty 0 zł / 6 zł

  • 0 zł - bankomaty Euronet
  • 6 zł - pozostałe bankomaty
  • 0 zł - wypłata Blik
Przelew internetowy
0 zł
Unikalne cechy: darmowe wpłatomaty i rachunki pomocnicze w walucie obcej.
  • Szczegóły oferty
  • Recenzja
    4.7
Przejdź na stronę banku

Konto

Karta

Bankomaty i operacje gotówkowe

Przelewy

Inne

Konto

  • Przeznaczenie konta
    • jednoosobowa działalność gospodarcza
    • spółki
    • inne podmioty (np. stowarzyszenia, fundacje)
  • Oprocentowanie rachunku

    0%

  • Opłata za otwarcie konta

    0 zł

  • Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

    0 zł

  • Rachunek pomocniczy
    • 10 zł/mies. - kolejny rachunek w PLN
    • 0 zł - rachunek walutowy w EUR, USD lub GBP

Karta

  • Typy kart płatniczych

    Visa Business

  • Funkcjonalność karty
    • płatności zbliżeniowe
    • płatności internetowe
  • Opłata za wydanie karty

    0 zł 

  • Miesięczna opłata za kartę

    0 zł

  • Wydanie karty debetowej dodatkowej

    25 zł

  • Miesięczna opłata za kartę dodatkową

    25 zł/rok

Bankomaty i operacje gotówkowe

  • Wypłata z bankomatów w Polsce
    • 0 zł - bankomaty Euronet
    • 6 zł - pozostałe bankomaty
    • 0 zł - wypłata Blik
  • Wypłata z bankomatów za granicą

    6 zł + 4,9% prowizji za przewalutowanie

  • Wpłata gotówki we wpłatomacie

    0 zł (w tym wpłata Blikiem)

  • Cashback

    0 zł

  • Wpłata gotówki w oddziale banku

    0,5%, min. 10 zł

  • Wypłata gotówki w oddziale banku

    0,5%, min. 10 zł

Przelewy

  • Zwykły przelew internetowy

    0 zł

  • Przelew do ZUS i US

    0 zł

  • Przelew natychmiastowy

    10 zł

  • Zlecenie stałe

    0 zł

  • Polecenie zapłaty

    5 zł (od każdej realizacji)

  • Zwykły przelew w oddziale banku

    10 zł

  • Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

    0 zł (spread na EUR ok. 6%)

  • Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

    0,25%, min. 50 zł maks. 200 zł

  • Kody SMS (autoryzacja operacji)

    0 zł

Inne

  • Płatności mobilne
    Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
    Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
    Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
    Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
    Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
    SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

  • bezwarunkowo darmowe konto i karta
  • konto założysz bez wizyty w oddziale przelewem z konta osobistego
  • bezpłatne przelewy SEPA
  • nowoczesna aplikacja mobilna

Wady

  • brak obsługi gotówkowej w oddziałach (poza jednym w Warszawie)
  • brak oferty kredytowej dla rozpoczynających działalność gospodarczą
  • niski spread tylko pod warunkiem skorzystania z płatnej usługi korzystnych przewalutowań
  • Atrakcyjność opłat
    5/ 5
  • Użyteczność rachunku
    4.4/ 5
  • Jakość obsługi klienta
    3.5/ 5
  • Promocje i bonusy
    5/ 5
Przeczytaj recenzję
Krzysztof Duliński
Przejdź na stronę banku

Otrzymałeś dotację dla bezrobotnych na działalność gospodarczą – co dalej?

Dotacja na założenie firmy zostanie Ci wypłacona kilka, kilkanaście dni po zawarciu umowy i dopełnieniu wspomnianych formalności. Na wydanie wszystkich środków i rozliczenie się z dofinansowania (potrzebne będą wszystkie rachunki i faktury, potwierdzenia dokonanych płatności i wypełnienie wniosku rozliczeniowego) będziesz miał około 2 miesiące, licząc od momentu założenia firmy. Po upływie kolejnych około 10 miesięcy, czyli gdy tylko przestanie obowiązywać umowa z urzędem, będziesz mógł zrobić z zakupionym sprzętem, co zechcesz – po tym czasie nie masz już obowiązku dalej prowadzić działalności.

Miej na uwadze, że urząd dokładnie przeanalizuje Twoje wydatki opłacone środkami z dotacji, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości wezwie Cię do złożenia pisemnych wyjaśnień. W skrajnym przypadku, czyli gdy np. wykorzystasz dofinansowanie niezgodnie z przeznaczeniem albo sprzedasz sprzęt przed upływem ważności umowy, może zerwać z Tobą współpracę i zażądać zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dzięki wniesionemu przez Ciebie zabezpieczeniu (np. poręczeniu, wekslowi czy aktowi notarialnemu o poddaniu się egzekucji), będzie mógł to łatwo wyegzekwować.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania albo któraś z kwestii jest dla Ciebie niejasna, zajrzyj do komentarzy pod artykułem i udzielonych przez nas odpowiedzi. Jest ich już naprawdę wiele, więc niewykluczone, że znajdziesz wśród nich rozwiązanie swojego problemu. Miej też na uwadze, że jest sporo spraw związanych z dotacją, które nie są odgórnie regulowane w ich przypadku najlepszym źródłem informacji jest urząd pracy, w którym będziesz składał wniosek o dofinansowanie.


Oceń artykuł
5
(3 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(990)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Magdalena
Gość

Nietypowa sytuacja.Ja i mąż jesteśmy lekarzami weterynari. Chcieliśmy starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej ale okazało się że w spółce nie mozna. Czy jest możliwość aby mąż wziął dofinansowanie na otworzenie gabinetu weterynaryjnego, ja takze np na uslugi weterynaryjne i moglabym byc zatrudniona u męża na B2B ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magdalena

Nie kojarzę, żeby były jakieś odgórne przepisy, które zakazywałyby takiego rozwiązania. Można złożyć wnioski o dofinansowanie na otwarcie osobnych JDG, ale ostatecznie to regulamin naboru i urzędnicy decydują o możliwości przyznaniu środków.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość

Witam. Czy jeśli po roku zamknięcia pierwszej działalności z wielu czynników chcę otworzyć ponownie tę samą działalność,a zalegam z płatnościami w Zus to czy mogę się starać o dotacje z PUP? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wojtek

Zaległości w ZUS oraz fakt, że chcesz otworzyć firmę z tym samym zakresem działalności mogą być przeszkodą w uzyskaniu dotacji. Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy, gdyż - jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu - zasady naboru wniosków w poszczególnych regionach mogą się różnić.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, jakie wynikają konsekwencję przerwania działalności w czasie krótszym niż obowiązkowe 12 MSC. Czy można prosić o możliwości jakie są w takiej sytuacji? Pozdrawiam

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@Tomasz

To określa zawsze twoja umowa z urzędem. Najczęściej w takiej sytuacji trzeba zwrócić otrzymane środki więc generalnie powinno się za wszelką cenę dążyć do kontynuowania działalności przez min. rok.

Odpowiedz

A
Agata
Gość

Dzień dobry. Mam w planach złożenie wniosku w UP o dofinansowanie na działalność (mobilne usługi kosmetyczne). Słyszałam, że nie jest to możliwe jeśli wcześniej otrzymało się dofinansowanie z Urzędu Pracy na szkolenie? Czy jeśli kilka lat temu otrzymałam dofinansowanie na szkolenie z Funduszy Unijnych to mam szansę otrzymać dofinansowanie na działalność?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

Dofinansowanie szkolenia nie powinno kolidować z dotacją na działalność gospodarczą. Według mnie jedynie wcześniejsze otrzymanie środków publicznych na otwarcie DG blokuje możliwość ubiegania się o dotację na otwarcie działalności gospodarczej z PUP. Warto jednak jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

K
Kacper
Gość

Czy biorąc dofinansowanie na rozpoczęcie działalności można nawiązać współpracę z jedną firmą i świadczyć dla nich usługi? Praca miałaby charakter zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jednak była by to współpraca B2B.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Kacper

Można ale we wniosku lepiej się tym nie chwalić:) lepiej sugerować, że będzie jeden główny zleceniodawca, ale poza tym będziesz przyjmować jakieś zlecenia od innych. Niemniej później nikt nie będzie miał pretensji jeśli ostatecznie wypali ci tylko jeden zleceniodawca

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Czy można ubiegać się o pieniądze na zakup autolawety, żeby świadczyć usługi auto pomocy i transportu aut?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Z tak szczegółowym pytaniem proponuję zwrócić się do urzędu pracy, w którym zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie, gdyż odpowiedź na nie zapewne będzie zawarte w konkretnym regulaminie naboru wniosków.

Odpowiedz

B
Basia
Gość

Czy osoba z poza UE mieszkająca w Pl i mająca karte pobytu z dostępem do rynku pracy może starać się o dotacje na otwarcie firmy?

Odpowiedz

M
Monika
Gość
@Basia

Jeśli tylko urząd zarejestruje ją jako osobę bezrobotną to tak. Trzeba iść do urzędu pracy i dokonać rejestracji, to jest podstawa

Odpowiedz

P
Pawel
Gość

czy po złożeniu wniosku można od razu założyć działalność tj. rejestrować w CEIDG, czy trzeba poczekać na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie?

ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pawel

Wnioski zwykle są rozpatrywane w ciągu kilku tygodni, ale ostatecznie zależy to od danego PUP i konkretnego naboru. Po otrzymaniu decyzji należy się zgłosić do urzędu; tam zostanie przedstawiona umowa o dofinansowanie oraz terminy, w jakich trzeba załatwić poszczególne sprawy (w tym zarejestrować działalność w CEIDG).

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Witam, mam 30 lat I aktualnie mieszkam w Anglii, nigdy nie pracowałem w Polsce i nigdy nie byłem zarejestrowany w urzędzie pracy. Myślę o powrocie do kraju i otworzenie własnego biznesu, czy miałbym duże szanse dostać dofinansowanie jeśli zarejestrował bym się w urzędzie pracy jako bezrobotny i w tym samym dniu złożył wniosek?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wojciech

Trudno powiedzieć. Moim zdaniem odpowiedzieć na Twoje pytanie może być uzależniona od warunków konkretnego regulaminu naboru wniosków.

Odpowiedz

J
Jolanta
Gość
@Wojciech

Wrocilam z Uk gdzie sama się zwolniłam , w rubryce sposób rozwiązania umowy kazali wpisa praca za granica . W listopadzie się zarejestrowałam w styczniu dostałam dofinansowanie . W styczniu ponieważ pod koniec roku urzędy nie maja pieniędzy i najlepiej aplikować na początku roku .

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dzień dobry, zastanawiam się, jako młody trener, nad otwarciem mobilnych usług trenerskich z dojazdem do klienta ( seniorzy z małych miejscowości), czy w takim przypadku, jest możliwe pozyskanie funduszy na zakup auta + akcesoriów sportowych?

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Magda

Wszystko zależy od urzędu pracy, ale ogólnie powinno być to możliwe. Tylko że zwykle dają tylko pewną kwotę na auto lub inny wydatek a resztę musisz dopłacić ze swoich

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam

Jestem osobą bezrobotną i chciałabym założyć wulkanizację ale się na tym nie znam. Mój brat pracuje w wulkanizacji i mógłby mieć w tym wspomóc. Czy przy dotacji mogę mieć pracownika.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Tak, możesz zatrudnić pracownika, i może być to osoba z rodziny. Przepisy zabraniają jedynie podejmowania zatrudnienia (przez okres 12 miesięcy) przez osobę, która zakłada działalność z dofinansowaniem.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Dzień dobry, miałam zarejestrowana działalność gospodarczą, zawieszona od luty 2021 do 09.2023, we wrześniu zamknęłam ja już oficjalnie z informacją że nie byla zaprzestana już w lutym 2021.

Czy po nowym roku, gdy będzie nowy nabór wniosków 2024r mogę starać się o dofinansowanie na nową działalność o innym profilu niż poprzednia? Czy musi minąć 12mcy od zamknięcia? Czy dalej obowiązują informacje tak jak w pandemii że musi być tylko profil firmy inny?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Dotychczas nie byłoby to możliwe, ale trudno powiedzieć, jakie warunki będą obowiązywały w przyszłym roku. Wątpliwości rozwieją dopiero regulaminy naborów, które będą ogłaszane w styczniu i lutym, ale można jeszcze skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z urzędem.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Znalazłam przepisy że teoretycznie po dwóch latach zawieszenia działalności urząd powinien automatycznie ja zamknąć. U mnie tego nie dokonał dlaczego? Czy mogę opierać się na tej kwestii i wnioskować do urzędu o zmianę daty zamknięcia działalności? Wtedy byłaby zamknięta w lutym 2023 a o dofinansowanie starałabym się w drugiej turze czyli koło kwietnie czy maja jak byłyby nabory.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Katarzyna

Skontaktuj się najlepiej z CEIDG i tam wyjaśnij sprawę. Polecam kontakt telefoniczny bo od ręki będzie pewna informacja

Odpowiedz

K
Kazimierz
Gość

Dzień dobry, czy będąc osobą bezrobotną mającą kredyt, PUP może odrzucić przyznanie dofinansowania do założenia działalności? Widziałem wniosek w moim urzędzie pracy, w którym wpisuje się posiadane zobowiązania (tzn. pożyczki/kredyty) i trochę zaskoczyło mnie to, że o to pytają.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kazimierz

W tej sprawie proponuję się zwrócić z pytaniem do PUP. Kwestia wpływu posiadanych zobowiązań na ocenę wniosku o dofinansowanie może znajdować się w regulaminie naboru wniosków.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Dzień dobry , mam dosyc nietypowy case...

Prowadziłem przez 7 lat dzialalnosc gospodarcza na ktora dostalem dotacje z UP na rozpoczecie. Wiodlo sie calkiem nie najgorzej przez 5 lat potem zle poinwestowalem i stracilem duzo pieniedzy i wpadlem w dlugi. Po dwoch latach walki i probach ratowania siebie oglosilem upadlosc konsumencka . Od przyznania upadlosci minelo juz pol roku. Czy moge ponownie starac sie o dotacje na otwarcie dzialalnosci ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Tę konkretną dotację można otrzymać tylko raz w życiu, więc niestety nie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam. Planuje niebawem składać wniosek o dofinansowanie na działalność związaną z lektorstwem głosowym. Jestem aktorką i otrzymuje również zlecenia aktorskie lub tez takie gdzie po prostu użyczam swojej twarzy np. reklamowe. Czy jeśli uzyskam dofinansowanie na działalność lektorską to wciąż będę mogła wykonywać zlecenia nie zwiazane z lektorstwem ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

Z tym pytaniem sugeruję zwrócić się do właściwego dla Ciebie PUP. Jak już wielokrotnie tłumaczyliśmy, w poszczególnych regulaminach naboru wniosków mogą się znajdować różne szczegółowe zapisy pozwalające (lub nie) na określone działania. Wiele zależy od sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Katarzyna

Witam mam pytanie czy za pozyskane pieniądze mogę odkupić sprzęt lub towar od męża

Odpowiedz

M
Max
Gość

Czy po zarejestrowaniu sie jako osoba bezrobotna i po wypelnieniu wniosku mozna zatrudnic sie w jakiejs dorywczej pracy? Czy ta dziaalnosc musi stanowac jedyne zrodlo dochodu?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Max

Co do zasady należy posiadać status osoby bezrobotnej i po podpisaniu umowy o dotację założyć działalność gospodarczą. Możliwe, że w którymś PUP te zasady będą nieco zmodyfikowane, ale o to trzeba już pytać w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Marina
Gość

Witam, pytanie : najpiezwsz musisz stać bezrobotnym , a potem otworzyć działalność ? Miałam spółkę 2 lata temu ( sprzedana ) czy teraz można starać o dofinansowania.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marina

Posiadanie statusu osoby bezrobotnej to podstawa ubiegania się o dotację. Co do innych obostrzeń najlepiej dowiadywać się w swoim PUP, bo mogą być różne dodatkowe kryteria przy naborze wniosków.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

Czy jeszcze w tym roku odbędzie się nabór o Dofinansowanie w formie przyznawania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarcze?j

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@krzysztof

O tę kwestię najlepiej zapytać w swoim urzędzie pracy; każdy PUP prowadzi nabór we własnym zakresie.

Odpowiedz

N
Norbert
Gość

Czy urząd może mi zmniejszyć wydatki, tj. jeżeli we wniosku wpisałam rzecz x, która kosztuje np. 500 zł, to czy urząd może powiedzieć, że mogę na nią wydać np. tylko 300 zł

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Norbert

Może, moja koleżanka miała taka sytuację, zawnioskowała o torbę na laptopa, urząd powiedział, że jest za droga

Odpowiedz

W
Wiktoria
Gość

Czy mogę cześć środków z dotacji przeznaczyć na wynajem biura oraz kampanie marketingowe (będą mi potrzebne w moim biznesie )?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiktoria

Odpowiedź może zależeć od warunków aktualnego naboru wniosków, umowy, która jest w jego efekcie zawierana i dlatego najlepiej jest o to zapytać w swoim PUP.

Odpowiedz

H
Hanna
Gość

Chcę założyć działalność ale do spółki z inną osobą bezrobotną. Czy możemy otrzymać dofinansowanie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Hanna

Musicie o to zapytać w swoim PUP, być może warunki naboru wniosków o dofinansowanie dopuszczają taką możliwość.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Założyłem wczoraj działalność, która rozpocznie się od 1 pazdziernika, tak samo zus. Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotny w tym okresie od wczoraj do 1 pazdziernika i złożyć wniosek o dotację na jeszcze nie rozpoczętą firmę?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Proponuję kontakt ze swoim PUP i dowiedzenie się, jak to wygląda w świetle regulaminu naboru wniosków, który prowadzą .

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
@Adam

Nie ma takiej możliwości

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy mogę z dotacji zadaptować / wyremontować garaż we własnym domu , czy lepiej postawić nowy drewniany? Czy można kupić maszyny używane? W przykładowym rozliczeniu było wszystko nowe? I będzie zaakceptowany zakup za granicą, cenna jest niższa za tą samą maszynę. Czy ogrodnictwo też znajduje się na tej liście dla których dotacji się nie otrzyma jak rolnictwo? Gdzie znajdę tą listę projektów które nie mogą być dotowane ?

Pozdrawiam Anna

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W przykładowym rozliczeniu wszystko było nowe, ale co do zasady można nabywać również maszyny używane. Jeśli chodzi o pozostałe pytania, to odpowiedzi należy szukać w regulaminie konkretnego naboru wniosków i/lub w urzędzie pracy, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

J
Janusz
Gość

Witam. Od czego zależy kwota dotacji, czy można ją przeznaczyć z szkolenia. Czy trzeba w jakiś sposób potwierdzać kwalifikacje do prowadzenie danej działalności np. biuro konstrukcyjne czy muszę się okazywać dyplomem inżyniera.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Janusz

Kwota dotacji zależy od danego urzędu pracy oraz wydatków wskazanych we wniosku, natomiast sfinansowanie szkoleń zwykle nie jest możliwe (chyba że mają one jednorazowy charakter). Odpowiedzi na pozostałe pytania należy szukać w regulaminie konkretnego naboru wniosków i/lub w urzędzie, w którym będzie składany wniosek o dotację.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Dzień dobry, czy z przyznanej dotacji mogę kupić towar? Planuję działalność handlową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale dla pewności warto jeszcze skontaktować się ze swoim urzędem, który będzie rozpatrywał wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, czy z przyznanej mi dotacji mogę wyremontować lokal potrzebny mi do prowadzenia tejże działalności? Dodam, że nie jestem właścicielem lokalu.


Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Przepisy ogólne nie regulują tej kwestii, więc w tym zakresie jedyną pewną informację uzyskasz w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Po uzyskaniu dofinansowania w przeciągu 12 miesięcy nie można podjąć zatrudnienia. Jakiego rodzaju umowy można zawierać z innymi firmami, aby nie narazić się na naruszenie regulaminu? Czy umowa o dzieło, która obejmuje wykonanie usługi zgodnej z działalnością firmy będzie kwalifikowana jako złamanie regulaminu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Zatrudnienie oznacza w tym kontekście wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Zatrudnieniem nie jest natomiast umowa zlecenia czy umowa o dzieło.

Swoją drogą, według mojej wiedzy, nie możesz zawrzeć umowy o dzieło dotyczącej zadań, które wiążą się z działalnością Twojej firmy - wykonujesz je w ramach prowadzonej działalności, a nie na podstawie UoD.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Co do możliwości zawarcia UoD, wydaję mi się, że prawo ma do tego każdy, zarówno osoba prywatna jak i przedsiębiorca jednak różnica pojawia się w momencie rozliczania. Jeśli przedsiębiorca wykonuje pracę zgodną z profilem jego firmy, rozliczy się na podstawie faktury, a jeśli praca znajduje się poza profilem jego działalności to będzie mógł rozliczyć się z tej umowy jako osoba prywatna. Proszę o poprawienie jeśli się mylę.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Owszem, właśnie tak to wygląda - także i według mnie.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Chciałbym skorzystać z dofinansowania. Nie jestem osobą bezrobotną i nie mogę pozwolić sobie na zrezygnowanie z pracy gdyż muszę płacić czynsz za mieszkanie. Istnieje jakieś rozwiązanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jacek

Według mojej wiedzy - nie istnieje, musisz uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Kamila
Gość

Czy we wniosku o dofinansowaniu którym będę składać mam wpisać wszystkie rzeczy które chce zakupić zeby maksymalnie zmieścić sie w przykładowo (30 tys) czy mogę polowe pieniędzy odłożyć sobie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamila

Nie możesz odłożyć sobie żadnych pieniędzy - wszystkie środki musisz przeznaczyć na wydatki wskazane we wniosku.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam! Czy jeśli dostanę już dotację na działalność w sektorze usług rozrywkowych (mowa tu o prowadzeniu imprez jako DJ i wodzirej) mogę dodać kolejny kod PKD na świadczenie innych usług i pracować u mojego byłego pracodawcy na zakładzie (podkreślam to, że są tam dwie firmy, a ja byłem zatrudniony tylko w jednej). Oczywiście na zasadach umowy B2B

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dawid

W tej sprawie najlepiej zgłosić się do swojego PUP, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mila
Gość

Czy po uplywie12 miesięcy dopiero mogę składać o dotacje czy mogę rozpocząć wczesniej z własnych środków i czekać na dotacje?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mila

Doprecyzuj swoje pytanie, co masz na myśli pisząc o upływie 12 miesięcy?

Odpowiedz

M
Mila
Gość
@Krzysztof Duliński

Chodzi o to czy musze koniecznie być zarejestrowana 12 pełnych miesięcy w pup jako bezrobotna czy mogę wczesniej składać?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mila

Nie, tak jak widnieje w tekście, możesz zarejestrować się jako bezrobotna i już niedługo po tym złożyć wniosek o dotację.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Czy po otrzymaniu dofinansowania z PUP na działalność mogę korzystać w ZUS z ulgi na start przez 6 m-cy? Tzn płacić samo zdrowotne

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Tak, jeśli tylko spełnisz warunki pozwalające korzystać z ulgi na start. Natomiast sam fakt otrzymania dofinansowania nie odbiera możliwości skorzystania z takiego przywileju.

Odpowiedz

H
Henryk
Gość

Witam.?

Kiedyś mój tata został z firmy okradziony,

dzisiaj mam szanse pomoc mu rozwinąć jego potencjał.

Czy jeżeli mój tata jest członkiem zarządu Spółki Zoo,może osobno założyć firmę i z pożądanym biznesplanem dostać dotacje ? Ostatnio firmę miał z 10 lat temu. Sęk w tym ze podobna branża nieco unowocześniona.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Henryk

Jeśli tylko spełni warunki i uzyska status osoby bezrobotnej, to będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Witam, czy będąc prezesem spółki z o.o. nie pobierającym wynagrodzenia i nie zatrudnionym w spółce mogę starać się o dofinansowanie z pup na otworzenie JDG.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Moim zdaniem w tej sytuacji możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie, ubieganie się o dofinansowanie. Niemniej dla pewności warto jeszcze skontaktować się w tej sprawie z PUP, np. poprzez ogólnopolski czat.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Super poradnik, takiego właśnie szukałam, by pomóc sobie z otwarciem firmy :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Dziękujemy! :)

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam. Czy dofinansowanie jest przyznawane tylko na jeden rodzaj biznesu czy mogę połączyć kilka niezwiązanych z sobą branż? Zrobiłem licencję na operatora drona i chciałem zacząć działalność związaną z fotografią dronową (tutaj potrzebuje kapitału na bardziej profesjonalne drony) jednak jest to praca która wymaga dobrej pogody i są tygodnie w których nie da się pracować. Do tego chciałem otworzyć sklep z ręcznie robionymi nożami. Którym mógłbym się zajmować w razie złej pogody lub braku zleceń na drony (tutaj brakuje mi na kilka maszyn do warsztatu które usprawnią prace). Jest możliwe dofinansowanie na to i to czy lepiej starać się o fundusze ja jedną konkretną branże?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Urząd nie pomoże sfinansować wydatków związanych z różnymi branżami - przyzna dofinansowanie na tylko jeden rodzaj działalności.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, czy jesli zawiesiłem jdg 2021-12-31 czyli w okresie pandemii Covid. Moge starac sie o dotacje? czy musze zamknac ta firme i dopiero za 24 miesiace moge sie starac o dotacje na jdg? dzieki za odp.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Dotacja jest dla nowych firm, nie możesz z niej skorzystać, jeśli posiadasz już firmę.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Dzień dobry,

Czy dotacja z PUP jest tylko na JDG czy na sp. z o.o. też?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Natalia

Dotacja dotyczy tylko JDG.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Witam,

czy można aktualnie starać się o dotacje na założenie działaności gospodarczej ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

O to, czy aktualnie prowadzony jest nabór wniosków musisz zapytać w swoim PUP, każdy robi to według własnych zasad zależnie od posiadanych środków.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam jeśli jestem osobą zarejestrowana w PUP i chce otworzyć firmę na siebie To czy dostane dofinansowanie z PUP jeśli na tym samym adresie jest zarejestrowana firma męża który ma te same kody pkd

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Nie powinno to być przeszkodą, ale warto jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Agnieszka

Tak szczegółowa kwestia może być opisana w regulaminie naboru wniosków w danej edycji, więc najlepiej pytać o to w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Dzień dobry, czy po zarejestrowaniu JDG mogę jednocześnie płacić "mały ZUS" i dostać dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

Tak, przy czym najpierw trzeba ubiegać się o dofinansowanie, a dopiero później, po jego otrzymaniu, można założyć firmę.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Dzień dobry.

Czy w sytuacji kiedy jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę który trwa do końca lipca br oraz niezależnie jestem udziałowcem w dwoch sp z o o (które nie generują przychodu, jedynie koszty) to mogę starać sie o dotacje. Czy jednak ww. dyskwalifikuje mnie z kategorii bezrobotnego ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Po tym, gdy oficjalnie zakończy się Twoja umowa o pracę, będziesz mógł zarejestrować się jako bezrobotny. Natomiast co do bycia udziałowcem w sp. z o.o., która nie generuje przychodów, to moim zdaniem nie przeszkodzi to w rejestracji, ale dla pewności skontaktuj się jeszcze w tej sprawie z urzędem.

Odpowiedz

K
Kacper
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam, czy za pieniądze z dotacji "na start" mogę zakupić towar handlowy? Przykładowo towar do sklepu z elektroniką?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale warto jeszcze sprawdzić regulamin dotacji w swoim urzędzie.

Odpowiedz

D
Dominika
Gość

Jeśli staram się o dofinansowanie na własna dzialanosc to mogę być nadal zatrudniona w firmie na projekcie którego mam przez status osoby bezrobotnej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominika

Najważniejsze jest zarejestrowanie się w PUP jako osoba bezrobotna - jeśli urząd nadał Ci taki status, to możesz starać się o dofinansowanie na własną DG.

Odpowiedz

C
Christian
Gość

Jak długo trzeba być bezrobotnym by móc ubiegać się o dotację

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Christian

Przepisy tego nie określają, ale warto upewnić się co do tego w swoim PUP.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Witam czy mogła bym wsiąść dofinansowanie jedno na dwie dziedziny wykonywania pracy np na dmuchane ślizgawki, i frezarkę do drewna ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Z mojej wiedzy wynika, że dofinansowanie można uzyskać na tylko jeden rodzaj działalności - nie można otrzymać środków na wydatki z tak różnych dziedzin.

Odpowiedz

Z
Ziemowit
Gość

Dzień dobry,

czy po uzyskaniu dofinansowania, założeniu JDG, mogę po np. 2 miesiącach założyć spółkę z o.o.?? Umowa z PUP będzie wtedy cały czas obowiązywała i nie będę musiał zwracać dofinansowania??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ziemowit

JDG otwartej z dofinansowania nie można "związać" w spółkę z o.o., a przynajmniej nie w okresie, w którym obowiązuje umowa z PUP. Jeśli chodzi o założenie innej spółki z o.o. w czasie trwania tejże umowy, to prawdopodobnie jest to możliwe, ale warto jeszcze upewnić się w tej kwestii w swoim urzędzie.

Odpowiedz

Z
Ziemowit
Gość
@Marcin Kowalczyk

miałem na myśli założenie innej, nowej sp. z o.o., nie związanej z JDG. Jednakże ta sama osoba, która uzyskała dofinansowanie na JDG byłaby później jednym z/ lub jedynym założycielem sp. z o.o.

i właśnie tutaj pojawia się pytanie czy w takim przypadku założyciel sp. z o.o. będzie musiał zwrócić dofinansowanie czy nie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ziemowit

W tej sytuacji prawdopodobnie można założyć inną spółkę z o.o. bez zwracania dofinansowania, ale zalecam upewnić się jeszcze co do tej kwestii w swoim PUP.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Witam czy mogę jako student studiów dziennych ubiegać się o dotacje

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jakub

Niestety nie, musisz mieć status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Jeśli staram się dofinansowanie z PUP to czy, po otrzymaniu środków ,mogę podjąć pracę w oparciu na umowę zlecenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Niestety nie, a przynajmniej nie w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia firmy otworzonej z pomocą dotacji.

Odpowiedz

M
MAJA
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czyli w okresie 12 miesięcy od założenia działalności, dzięki środkom z dotacji nie mogę podjąć żadnej pracy tak ? UoP również ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@MAJA

Owszem - w tym czasie nie możesz podjąć żadnej pracy, w ramach UoP również nie.

Odpowiedz

P
Pedro
Gość

Witam, czy gdybym chciał z dofinansowania zakupić tokarkę, frezarkę narzędziową, jakąś walcarka to potrzebuje zaświadczeń że mogę to obsługiwać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pedro

Ich posiadanie na pewno korzystnie wpłynie na ocenę składanego wniosku, ale o to, czy są one bezwzględnie wymagane, należy dopytać w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Katia
Gość

Witam. Mój mąż chciałby otworzyć własny biznes transportowy, chciałby skorzystać z dotacji UP czy można wziąć dotacje na zakup bus-a? Obecnie pracuje ale w każdej chwili rozważa rezygnacje i może się wtedy zarejestrować w UP ,żeby otworzyć swój biznes. Nie miał wcześniej zadnej działalności prowadzonej. Czy wtedy taką kwotę z dotacji można przeznaczyć w całości na środek transportu? co jest potrzebne do złożenia wniosku o dotacje ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katia

Informacje dotyczące formalności, jakich trzeba dopełnić, składając wniosek o dofinansowanie, znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy. Także w swoim PUP mąż musi zapytać o ewentualne limity dofinansowania na poszczególne wydatki - niemniej przeznaczenie całej kwoty na zakup środka transportu prawdopodobnie nie będzie możliwe.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy jeśli dostane dofinansowanie to lokal musi znajdować się w tym samym powiecie? Chciałabym zarejestrować działalność w powiecie w którym mieszkam ale lokalu szukam w sąsiadującym.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Ta kwestia może być określona w regulaminie naboru wniosków. Najlepiej o to zapytać w swoim PUP.

Odpowiedz

V
Vitali
Gość

Cześć! Jestem Białorusinem, chcę otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, mam Kartę Polaka, czy mogę liczyć na pomoc finansową? Jak to zrobić?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Vitali

Kluczowe jest, byś spełniał warunki do tego, aby zostać zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Pozostałe warunki będą wynikały z zasad naboru wniosków, w ramach którego będziesz się ewentualnie ubiegał o dofinansowanie.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość

witam. Mój partner ma dofinansowanie z urzędu pracy. Umowa kończy się w grudniu 2023 . Czy w tym czasie może wziąć kogoś na staż z urzędu pracy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sandra

Prawdopodobnie tak, jeśli ta osoba będzie zarejestrowana w UP jako bezrobotna. Dla pewności warto jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

J
Jagoda
Gość

Witam czy posiadanie komornika na koncie dyskwalifikuje wnioskowanie o dotacje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jagoda

Nie, to nie jest przeszkodą. Może nią być natomiast ewentualne zajęcie tych środków przez komornika (warto upewnić się, czy byłoby to możliwe) oraz to, że w tym przypadku trudno będzie pozyskać żyranta do zabezpieczenia umowy.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Wykonuje teraz prace na umowe zlecenie, czy w takim razie moge ubiegac się o dofinansowanie podczas zakladania firmy i przejść z umowy zlecenia na fakture?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

By móc zarejestrować się w PUP jako bezrobotny (i tym samym móc złożyć wniosek o dofinansowanie), nie możesz mieć żadnej obowiązującej umowy, w tym umowy zlecenia. W tej sytuacji musiałbyś zakończyć tę UZ i pozostawać bez zatrudnienia przez okres od momentu rejestracji do czasu rozpatrzenia wniosku i ewentualnego wpływu środków z PUP.

Odpowiedz

O
Olimpia
Gość

Czy po zawarciu umowy mozna się zatrudnić w innej firmie jednocześnie prowadząc swoją?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Olimpia

Niestety nie ma takiej możliwości, a przynajmniej nie w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia firmy otworzonej z pomocą dotacji.

Odpowiedz

W
Wioletta
Gość

Dzień dobry czy można wziąć dotacje jeśli się ma umowę o pracę z praktyk zawodowych i założyć własną działalność .

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wioletta

Podstawowy wymóg to posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Od tej reguły istnieją pewne wyjątkowi, które wymieniliśmy na początku tekstu w części Dla kogo jest dotacja z PUP?

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Pytanie jeśli osoba ukończyła 18 rok i nadal się uczy w szkole średniej może otworzyć działalność i wziąć dotację?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Nie, musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

L
Lucyna
Gość

Mam do Państwa pytanie mój maz stara się o dotację z UP i potrzebny jest mój podpis boje się bo nie mamy rozdzielczości majatkowej ,ma dwóch żyrantów.Moje pytanie to....czy jak będą problemy z firmą i coś pójdzie nie tak czy będę miała z tego powodu jakieś problemy.?Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Lucyna

Są rzadkie sytuacje, w których mogłyby pojawić się jakieś konsekwencje, np. w przypadku wydania środków z dotacji niezgodnie z przeznaczeniem i późniejszego braku ich zwrotu na żądanie urzędu. Niemniej i one powinny dotyczyć ewentualnie żyrantów, którzy zabezpieczają umowę, a nie Pani. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Karola
Gość

Mam pytanie staram się o dofinansowanie z UP ale z przyczyn osobistych jestem zmuszona z niej teraz zrezygnować a moje pytanie brzmi...czy za jakiś czas mogę złożyć wniosek ponownie???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karola

Nie powinno rzutować to na możliwość ubiegania się o środki w przyszłości, niemniej na pewno warto jeszcze zgłosić się do swojego PUP i wyjaśnić powody swojej rezygnacji.

Odpowiedz

D
Damian
Gość

Czy jeśli w mieście, w którym aktualnie mieszkam, nabór wniosków jest zamknięty, mogę o dotację ubiegać się w innym, np. w poprzednim, w którym mieszkałem? Będzie to jakoś weryfikowane? Planuję otworzyć JDG jako programista.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Damian

Niestety nie, liczy się obecne miejsce zamieszkania.

Odpowiedz

J
Jadwiga
Gość

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie nie ma ani grosza na te dotacje. Może będzie miał, może nie. Mimo załatwionych wszystkich formalności każą czekać. Mówią, że Ministerstwo blokuje środki.

Odpowiedz

K
krzysztof
Gość

Witam?

Prowadze działalność gospodarczą (montaż stolarki okiennej) od 2018 roku.Czy w moim przypadku mógłbym się starać o dofinansowanie? Czy jest jakiś kolwiek dofinansowanie dla osób którzy tą własną działalność posiadają? Czy tylko dla nowych osób?

Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@krzysztof

Dotacja z US przeznaczona jest tylko dla osób, które dopiero chcą założyć swoją firmę.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

To wszystko jest jakąś kpina. Chciałem założyć działalność bo mam 20lat doświadczenia i dość zarabiania dla kogoś. Załatwiłem człowieka co mi napisał biznes plan i złożył papiery w urzędzie pracy. Niestety w tym roku należy mieć 2 poręczycieli którzy musza mieć dochód z jednego źródła 4000zl lub jednego 5000zl. Mieszkam w miasteczku gdzie nikogo nie znam a tak naprawdę to kto może mi poręczyć? Rodzice i rodzeństwo ci pierwsi mają najniższe emerytury za lata tyrania a rodzeństwo w kredytach tonie. Tak wygląda sprawiedliwość w tym kraju ten co ma to dostanie ten co biedę klepał figę z makiem. Dodam jeszcze że cwaniaczki z urzędu pracy są do wywalenia. Buce nic więcej.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Michał

A co z oświadczeniem notarialnym o poddaniu się egzekucji? twój urząd tego nie akceptuje? Jeśli tak to faktycznie dość rzadka sytuacja, bo zwykle da się to łatwo obejść i na start nie trzeba mieć ani poręczycieli ani wkładu własnego

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość
@Piotr

Dokładnie ja również mam problem tego typu nie chcą nic innego jak poręczycieli a wiadomo że nikt nie chce podpisywać niczego w dzisiejszych czasach dlatego ciężko uzyskać dotacje na cokolwiek

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Dobry wieczór, czy po otrzymaniu dotacji i rozpoczęciu prowadzenia działalności (muzycznej) można w czasie tych 12 miesięcy zostać członkiem lub prezesem zarządu spółki z o.o o innym profilu działalności (programistycznym). Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Tak szczegółowe ograniczenia mogą być opisane w regulaminie naboru wniosków lub w umowie, która jest podpisywana z PUP. Najlepiej o to zapytać w PUP, któremu podlegasz.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję :)

Odpowiedz

G
Grzesiek
Gość

Witam, czy jeśli jestem zadłużony (niestety nie spłacam regularnie, bo to duże zadłużenie) to czy mam szanse na taką dotację?

Ponadto, w moim urzędzie konieczny jest wkład własny. Czy to można ominąć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Grzesiek

Myślę, że jest jakaś szansa na otrzymanie dotacji, ale trudno mi ocenić, jak duża. Obydwa pytania najlepiej skierować do swojego urzędu pracy, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

O
Ooo..
Gość

Bezrobotny Zobowiązany jest do zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego podatku od towarów i usług w terminie nie dłuższym niż 90 dni,od dnia złożenia deklaracji podatkowej? Mógłby mi ktoś wyjaśnić o co chodzi w tym punkcie umowy?

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Ooo..

O podatek VAT:) To będzie cię dotyczyło jeśli będziesz vatowcem, Kamil

Odpowiedz

О
ооо_
Gość

Gdy w trakcie już prowadzenia swojej działalności (oczywiście dotacja z UP) będę potrzebowała zamknąć 3 razy w roku firmę przez 2 tygodnie ,Czy tak można /jakby wziąć wolne

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@ооо_

W tej sprawie musisz skontaktować się z urzędem pracy, w którym złożysz wniosek, niemniej przypuszczam, że nie będzie to możliwe (przynajmniej nie w czasie trwania umowy o dofinansowanie).

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Dzień dobry. Otrzymałam w listopadzie 2022 r. dotację. Podjęłam 0d 1 maja pracę. Działalność nadal jest. Mam w umowie, że mogę podjąć w czasie stanu zagrożenia i do 30 dni po wygaśnięciu stanu epidemicznego zatrudnienie. 30 lipca kończy się stan zagorzenia i co wtedy? Podrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ola

Jeśli w umowie nie ma mowy o konieczności zaprzestania pracy po ustaniu stanu zagrożenia, to prawdopodobnie możesz pozostać zatrudniona. Niemniej zdecydowanie polecam jeszcze upewnić się co do tej kwestii w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam. Jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w PUP z orzeczeniem lekarskim o częściowej niezdolności do pracy bez prawa do renty płacę alimenty przez komornika konto bankowe beż zajęcia czy w tym przypadku mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalność.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

To szczególna sytuacja, o którą warto dopytać w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Wiem, że nie mogę w tym czasie rozpocząć pracę na umowę zlecenie i umowę o pracę. Ale czy mając plan rozpoczęcia butiku a jestem z zawodu księgową to mogłabym wykonywać pracę w biurze jako na umowę B2B? Drugie pytanie, czy normalnie można zatrudniać pracowników?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Z prowadzeniem działalności i ewentualnymi współpracami w ramach B2B trzeba się wstrzymać do momentu otrzymania dofinansowania, a konkretniej - do terminu wskazanego w umowie o dofinansowanie. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to oczywiście można zatrudniać pracowników. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej kontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

A
Anita
Gość

Gdy w trakcie już prowadzenia swojej działalności (oczywiście dotacja z UP) będę potrzebowała zamknąć 3 razy w roku firmę przez 2 tygodnie ,Czy tak można /jakby wziąć wolne

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anita

O tak szczegółową kwestię najlepiej zapytać w urzędzie pracy, w którym będziesz składała wniosek o dofinansowanie, być może jest ona uregulowana w regulaminie naboru wniosków lub umowie podpisywanej z beneficjentem.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Anita

W ciągu pierwszych 12 miesięcy nie możesz zamknąć firmy. Chyba, że chodzi Ci o urlop/wolne. Wtedy jest ok. Nie możesz też zawieszać działalności w ciągu tych 12 miesięcy. Ale wolne możesz wziąć.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Staram się o dofinansowanie ,mam już lokal czy mam szanse na dotacje jeżeli lokal wynajmuje w tym samym budynku co juz jest fryzjer damski?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie nie znając szerszego kontekstu sprawy. Najlepiej o to zapytać bezpośrednio w urzędzie, w którym będziesz składała wniosek.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Iwona

hej, zależy to od Twojego profilu działalności. Część PUP nie pozwala na prowadzenie firmy pod tym samym adresem co inna firma o tym samym PKD.

Odpowiedz

M
mic
Gość
@Krzysztof Duliński

umotywu we wniosku,j iż Tamten sie przeniesie albo plajtnie:)

Odpowiedz

S
Sara
Gość

Kiedy jest nabór wniosków ?


Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sara

Nie ma jednego terminu, który obowiązywałby w całym kraju. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Sara

każdy PUP ma swój harmonogram. Sprawdzaj naboru regularnie. potrafią pojawić się dosłownie na kilka dni.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy znajdę gdzieś poradę dotycząca wypełnienia wniosku? Chodzi mi cześć z tabelka i miejscem na wypisanie kwot składek odprowadzanych do Zus

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W przypadku tego typu wątpliwości najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy, a konkretniej z działem, który odpowiada za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry, cześć! Dzięki za wpis, sporo wyjaśnił! :) Natomiast mam kilka pytań i byłbym wdzięczny za jakąkolwiek nawet próbę odpowiedzi. Najlepiej tak/nie, szanuję Wasz czas.

1) (Firma usługowa - korepetycje) zamierzam prowadzić je przy wykorzystaniu laptopa/tabletu. Napisaliście że mogę częśćiowo za niego zapłacić z własnej kieszeni, jak miałbym rozliczyć podatek od zakupionego sprzętu w takim razie? Np na waszym przykładzie i laptopa za 7 tyś. Musiałbym zwrócić połowę podatku z zakupionej rzeczy?

2) Czy mogę odliczyć np częściowo prąd/gaz z rachunku domowego?

3) W moim konkretnym urzędzie pracy jest w napisane w ZASADACH brak możliwości zakupu samochodu, czy przy odpowiednim uzasadnieniu dotyczącym np przejazdów do uczniów itd można to przeskoczyć czy raczej nie radzicie?

4) Czy jeśli adres zamieszkania jest adresem firmy, mogę ją prowadzić w innym miejscu? Mając na przykład możliwość za grosze wynająć pomieszczenie w którym zamiast indywidualnych zajęć w swoim domu, prowadziłbym je tam dla kilku osób?

5) Czy wiecie może czy wniosek o dotację może być gorzej widziany ze względu np na wyższą kwotę o którą się staramy?

6) Ostatnie pytanie (z góry przepraszam za spam wyżej) Czy dobrze rozumiem że za pieniądze z dotacji nie mogę opłacać wydatków związanych z ZUS-em/US itd?


Z góry dziękuję Wam za odpowiedź! :) Trochę po przeczytaniu wszystkiego ze strony PUP-u mam mętlik i nie wszystko jest dla mnie .


Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Mateusz

Odpowiedź na część Twoich pytań wymaga konsultacji z księgową/doradcą podatkowym. Jako redaktorzy nie mamy uprawnień do udzielania porad podatkowych. Oto co możemy napisać:

ad. 2 Tak, istnieje możliwość wpisania w koszty działalności gospodarczej części wydatków na czynsz/prąd/ogrzewanie. Obowiązuje zasada proporcjonalności, tzn. należy wskazać pokój, w którym będzie biuro, podać jego powierzchnię. Załóżmy, że stanowi ok. 10% powierzchni domu/mieszkania, to wtedy 10% wydatków wspomnianego typu można wpisać w koszty działalności.

ad. 3 Nie widzę przeszkód, by próbować przekonać urząd do korzystnej dla Ciebie interpretacji warunków rekrutacji.

ad. 4 Co do zasady możliwe jest prowadzenie działalności w innym miejscu, przy czym starając się o dofinansowanie musisz sprawdzić, jakie reguły obowiązują w konkretnym przypadku.

ad 5 To są już dywagacje, których nie sposób oprzeć o konkretne sytuacje. Na ocenę wniosku ma wpływ bardzo wiele czynników, niekiedy o zabarwieniu subiektywnym.

ad 6 Środki muszą być przeznaczone na rzeczy niezbędne do uruchomienia i prowadzenia działalności.


Odpowiedz

A
Adam
Gość

Kwota o jaką będę wnioskowa powinna byc dokladna co do grosza bo jesli ją zaokrąglę to resztę srodkow bede zwracał czy mogą one u mnie pozostac jako zabezpieczenie na wypadek "nieprzewidzianych wypadków"?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Z wszelkich wydatków trzeba się dokładnie rozliczyć z urzędem, a faktycznie zapłacone kwoty muszą pokrywać się z tymi zadeklarowanymi we wniosku. Gdy otrzymasz np. 30 000 zł dofinansowania, a wydasz łącznie np. 28 000 zł, to te 2 000 zł będziesz musiał zwrócić. Jeśli chodzi o pojedyncze wydatki, to urzędy zwykle akceptują rozbieżności na poziomie maks. 20-30 zł (jeśli miałyby być większe, prawdopodobnie potrzebne będzie złożenie pisma wyjaśniającego).

Odpowiedz

O
Ooo..
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy jak mam do kupienia 3 rzeczy i we wniosku kwota wynosi 22 tysiece na jedną rzecz na drugą i trzecią po 4 tysiące to kwota może się różnić od wpisanej o 30%? Tzn. jak zaplace 20 tysięcy nie 22 tysiące,to kolejne dwie rzeczy o tysiace droższe niż przedstawiałem to we wniosku

?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ooo..

Co do zasady każdy faktyczny wydatek musi pokrywać się z tym zadeklarowanym, wydana łącznie kwota nie ma znaczenia. W tej kwestii warto jednak upewnić się jeszcze w swoim urzędzie pracy, bo ostatecznie to on decyduje o tego typu szczegółach.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

W moim UP ciągle otrzymuję informację że nie posiadają jeszcze środków na ten cel, a co za tym idzie nie mają żadnych informacji. Czy istnieje jakaś liska UP gdzie pojawiło się już to dofinasowanie? Można gdzieś uzyskać informację w jaki sposób są przydzielane pieniądze poszczególnym UP z ministerstwa na to dofinasowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Takie informacje niestety nie są nigdzie publikowane. Pozostaje na bieżąco śledzić komunikaty zamieszczane na stronie swojego Urzędu Pracy lub odwiedzić go osobiście (a konkretniej pokój/dział zajmujący się dotacjami).

Odpowiedz

D
Darek
Gość

40tys.to jest maximum, w moim urzędzie jest to 20 tyś.Jak pani zobaczyła kwotę 40 tys.na wniosku , nie mogła w to uwierzyć. Sprawdzała na stronie urzędu czy taką faktycznie mają wpisaną.Minął już miesiąc od momentu złożenia wniosku, decyzji nadal nie ma, za kilka dni ponoć otrzymam info czy wniosek kwalifikuje się, ale to nie oznacza ,że otrzymam dotację, należy czekać,czekać aż będą pieniądze i nie wiadomo jakie kryteria zostaną przyjęte.Ale lokal na działalność musiałem wynająć ,bo należy wskazać tytuł prawny do lokalu w którym ma być prowadzona dzialalność( na szczęście dogadałem się z właścicielem co do płatności) .Rozważam inną opcjęu, bo t u chyba nie doczekam się . Co do kwoty 20 tyś, znajoma taką sumę otrzymała w 2013 w tym urzędzie, po 10 latach nadal jest ta sama kwota. Zawsze to coś ,ale trzeba mieć sporo własnego kapitału żeby coś zacząć.

Odpowiedz

A
Arturro
Gość
@Darek

Górna kwota zalęzy przecież od urzędu i to do jego regulaninu musimy się stosować. A co do adresu to chyba można podać swój adres zamieszkania, a później go podmienić. Chyba tak się da obejść ten przepis, bo przecież ten wymóg byłby bez sensu...

Odpowiedz

A
Angelika
Gość

Witam,

Jak oznaczyć sprzęt zakupiony z dotacji? Poprzez naklejki? jeśli tak co powinno się na nich znaleźć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Angelika

Zwykle nie trzeba go w żaden sposób oznaczać. Warto jednak jeszcze wyjaśnić tę kwestię w urzędzie pracy, który będzie udzielał dofinansowania.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Dzień dobry

Mój wniosek został odrzucony ponieważ nie dołączyłem świadectw pracy potwierdzający moje doświadczenie zawodowe.Komplet dokumentów składałem przy rejestracji jako bezrobotny więc drzwi obok jak widać przepływ informacji w PUP-ie jest żaden więc postanowiłem się odwołać myślę że z marnym skutkiem

Odpowiedz

K
Kondzio
Gość
@Robert

Masakra.. mnie sami mówili żebym nie dołączał takich rzeczy bo oni wszystko mają już w systemie. Spokojnie powinni ci to uznać w odwołaniu, ale z drugeij strony podobno od takich decyzji urzędu w ogóle nie przysługuje odwołanie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kondzio

Przy różnych okazjach sugerujemy, by bardzo skrupulatnie wypełniać wszelkie wymogi przepisów. Jeśli w regulaminie naboru wniosków był zapis, że świadectwo pracy ma być dołączone, to należało je dołączyć. Niedopełnienie jakiegoś warunku zawsze daje pretekst do odrzucenia wniosku.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Dzień dobry.

Czy po otrzymaniu dotacji, oprócz prowadzenia swojej działalności (sklep internetowy na który wykorzystam środki z dotacji), mogę podpisać kontrakt b2b i pracować jako podwykonawca dla innej firmy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Szymon

W tej sprawie najlepiej skontaktować się ze swoim PUP, a konkretniej - z jego działem rozpatrującym wnioski o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Czy można złożyć wniosek o dotację w momencie kiedy jest się na wypowiedzeniu umowy o pracę (zwolnienie grupowe) a zarejestrować się jako osoba bezrobotna zaraz po upływie tego terminu nie tracąc tym samym około 3 tygodni, w trakcie których UP może rozpatrywać wniosek.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Katarzyna

Co do zasady rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna możliwa jest nazajutrz po upływie okresu wypowiedzenia. Mimo wszystko warto spytać w swoim urzędzie pracy, czy w przypadku zwolnienia grupowego nie ma możliwości wcześniejszego rozpoczęcia starań o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Być może na danym terenie obowiązują jakieś szczególne regulacje ze względu na wysoki poziom bezrobocia.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Witam. A jak mam 39 lat to mogę się starać o dofinansowanie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Maciej

Wiek nie ma znaczenie. Liczy się status osoby bezrobotnej, ewentualnie spełnienie innych kryteriów, o których piszemy na początku tekstu.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Posiadam firmę 3 lata zakładając ja nie brałem dofinansowania czy teraz mogę się ubiegać o dofinansowanie ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba spełniać kilka warunków, o których piszemy na samym początku tekstu. Jeden z podstawowych - posiadanie statusu osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Witam byłem dzisiaj w Urzędzie Pracy, jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna, ale w UP powiedzieli mi że nie maja środków na dofinansowanie działalności gospodarczej. Co zrobić w takiej sytuacji? Potrzebuje tych 38-40 tys. na start :( i wiem że mogłbym już działać.

Odpowiedz

B
Bieszczadnik
Gość
@Kamil

A skąd ma to wiedzieć Redakcja? Wykaż się odrobiną samodzielności, pogoogluj trochę, popytaj znajomych a nie oczekuj, że ktoś Cię poprowadzi za rączkę.

Odpowiedz

I
Irina
Gość

Dzień dobry, czy ta oferta jest dostępna dla obcokrajowców?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Irina

Kluczowe jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Musisz dopytać w swoim urzędzie pracy, czy spełniasz warunki do tego, by zostać zarejestrowany jako bezrobotny.

Odpowiedz

S
Sanan
Gość

Czy mogą z tego skorzystać tylko obywatele polscy? Mieszkam w Polsce, jestem studentem, mam kartę pobytu.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Sanan

Jeśli jesteś studentem dziennym, to nie możesz zostać zarejestrowany jako bezrobotny a tym samym otrzymać dofinansowania. W innej sytuacji najlepiej spytać w urzędzie, czy spełniasz warunki do zarejestrowania Cię jako bezrobotnego.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Dzień dobry, Czy można otrzymać dotacje pracując na etacie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Nie, aby móc złożyć wniosek co do zasady musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

N
Nadiia
Gość

Witam . Jestem w KRS , jako członek zarządu . Jak zrezygnuję z tego , to mogę otrzymać dotacje i założyć firmę jednoosobową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Nadiia

Tak, bo pozwoli to uzyskać status bezrobotnego. Jeśli tylko dopełnisz tej formalności, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie. W wielu (ale nie we wszystkich) urzędach o środki można ubiegać się praktycznie od razu po zarejestrowaniu się jako bezrobotny.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam ,jeśli dobrze zrozumiałem to cały pierwszy rok firma musi być jednoosobowa? Czy po tym roku przepracowanym dopiero można kogoś przyjąć (barmankę,pomocnika its.) Czy normalnie od razu od początku działalności firmy? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Prowadząc firmę jednoosobową możesz zatrudniać pracowników, więc prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zaproponować komuś pracę. Niemniej warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Co w przypadku gdy staram się o dofinansowanie na: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet PKD 47.91.Z natomiast moim dodatkowym PKD będzie: PKD 46.18.Z - Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów. Czy jeśli większe przychody będę miała z tego dodatkowego PKD , niż działalności handlowej na którą otrzymam dofinansowanie, będę musiała je zwrócić?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Takie kwestie nie są uregulowane w przepisach ogólnych, więc w tym przypadku musisz zwrócić się z pytaniem do swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

I
Iryna
Gość

Witam, rozumiem, że kwoty które podam są przybliżone, czyli jakbym dostała powiedzmy 30 tys a wydałabym mniej na rzeczy z listy to mogłabym dokupić coś np dodatkowe urządzenie?

Również proszę powiedzieć, czy mogę wydać jakąś część z dotacji na usługi innej firmy na przykład marketing (prowadzenie socjał media) lub księgowa oraz wynajem lokalu?

Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Iryna

Urząd uzna tylko zakupy z listy zawartej we wniosku o dofinansowanie. Co więcej, musisz przy tym trzymać się zadeklarowanych kwot (zwykle odstępstwa nie mogą przekraczać kilkudziesięciu złotych). Jeśli chciałabyś kupić coś za kwotę wyraźnie różną od zadeklarowanej, to musisz złożyć do urzędu stosowne pismo. Miej jednak na uwadze, że każdy urząd ma własny regulamin, więc o tak ważne szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio w swoim UP.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin Kowalczyk

Jeśli chodzi natomiast o wymienione kategorie wydatków (marketing, lokal, usługi księgowe), to sfinansowanie ich z pomocą dotacji prawdopodobnie nie będzie możliwe. Urzędy zwykle przyznają środki jedynie na wydatki jednorazowe.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Czy będąc na świadczeniach przedemerytalnych pomostowych można być objętym tym projektem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Dofinansowanie jest skierowane dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Aldona Derdziak

"Warto zaznaczyć, że o dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności mogą starać się nie tylko bezrobotni" - Pani Aldono to cytat wycięty z Waszego artykułu...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Tutaj jest kwestia tego, że otrzymywanie świadczenia przedemerytalnego oznacza, iż nie można zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, a co za tym idzie - nie można ubiegać się o to dofinansowanie. Natomiast w kolejnym zdaniu przytoczonego fragmentu są wskazane nieliczne wyjątki, które dotyczą niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych oraz absolwentów KIS i CIS. Wspomniał Pan jednak jedynie o tym świadczeniu, więc jak rozumiemy żaden z tych wyjątków nie dotyczy Pana sytuacji.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy mogę złożyć wniosek o dofinansowanie i od razu rozpocząć działalność? Czy trzeba odczekać jakiś okres czasu zanim zajmę się biznesem?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Nie, działalność możesz zacząć prowadzić dopiero po otrzymaniu dofinansowania. Urząd pracy wskaże Ci najwcześniejszy i najpóźniejszy możliwy termin.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy podczas 12- miesięcznego okresu prowadzenia działalności będę mógł jednocześnie rozpocząć pracę jako stypendysta w grancie naukowym lub zacząć studia doktorskie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jakub

O takie szczegóły należy dopytać w swoim urzędzie pracy. Odpowiedź może być zawarta w regulaminie danego naboru wniosków.

Odpowiedz

B
Bernadetta Niezgoda
Gość

Witam o co chodzi z tym aktem notarialnym o poddaniu się egzekucji, czyli że nie muszę wtedy mieć poręczycieli jeśli taki akt podpisze przez notariusza????

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bernadetta Niezgoda

Tak, wiele urzędów akceptuje taką formę zabezpieczenia, wtedy poręczenie nie jest już potrzebne. Więcej na temat takiego zabezpieczenia i możliwości jego zastosowania dowiesz się w swoim UP.

Odpowiedz

B
Bernadetta Niezgoda
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy trzeba mieć jakiś majątek czy jak to działa

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bernadetta Niezgoda

Nie trzeba, rolą takiego dokumentu jest uprościć proces windykacyjny i uniknąć postępowania sądowego. Dzięki niemu urzędowi pracy łatwiej jest wyegzekwować środki od osoby, która nie wywiązuje się z umowy o dofinansowanie (np. wydała pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem).

Odpowiedz

J
Jessica
Gość

Czy jeśli chce założyć spółkę cywilną to mogę skorzystać z dotacji ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jessica

Nie, dofinansowanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które zamierzają prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Jak liczyć ZUS w tym roku - ulga na start a potem mały zus

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

O kwestie dotyczące składek ZUS najlepiej pytać bezpośrednio jego pracowników, korzystając np. z formularza dostępnego na stronie ZUS-u lub jego infolinii.

Odpowiedz

E
Emilia
Gość

Czy mogę liczyć na dofinansowanie, jeśli w wieku 18 lat chcę założyć własną działalność, ale uczę się jeszcze w szkole średniej?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Emilia

Jeśli się uczysz, to nie posiadasz statusu bezrobotnego, a wtedy nie możesz skorzystać z dotacji.

Odpowiedz

K
Konrad
Gość

Dzień Dobry. w ile dni maksymalnie po otrzymaniu pieniędzy muszę zgłosić dzialalność do ceidg ???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Konrad

Zwykle w kilka, kilkanaście dni, przy czym dokładny termin jest podany w umowie zawartej z urzędem - i to do niego musisz się zastosować.

Odpowiedz

R
Roksana
Gość

Dzień dobry Czy mój tata będąc na emeryturze może skorzystać z takiego dofinansowania ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Roksana

Jeśli Twój tata nie jest zarejestrowany jako bezrobotny, to nie będzie to możliwe.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Jeżeli we wniosku napisze że kupię np pile motorowa w cenie 6000 to czy faktycznie muszę kupić tą pile.za.konkretnie ta kwotę??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Kwota może nieznacznie odbiegać od zadeklarowanej, ale nieznacznie (najczęściej nie więcej niż kilkadziesiąt złotych). Jeśli różnica byłaby większa, trzeba zgłosić to urzędowi w odpowiedniej formie (o szczegóły musisz zapytać w swoim UP).

Odpowiedz

A
Asia
Gość

Dzień dobry,

Dostałam informacje o pozytywnym rozpatrzeniu mojego wniosku o dofinansowanie do działalności. Pewne rzeczy nie zostały uwzględnione przez urząd pracy i kosztorys został skorygowany- pomniejszona wysokość dofinansowania. Czy mogę zrezygnować z tego przyznanego dofinansowania (nie podpisałam jeszcze żadnych dokumentów) i złożyć nowe dokumenty w nowym naborze w miesiącu kwietniu? Czy w tym momencie dokumenty będą rozpatrzone?Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Asia

To rzadki przypadek i trudno powiedzieć, jak zachowałby się w tej sytuacji UP. Jeśli jednak urząd nie zaakceptował teraz pewnych wydatków, to jest spore ryzyko, że nie zaakceptuje ich również po ponownym złożeniu wniosku w najbliższym naborze. W tym przypadku najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem, z działem odpowiedzialnym za rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie - to rozwieje wszelkie wątpliwości.

Odpowiedz

A
Asia
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czy mogę zrezygnować z przyznanego dofinansowania, ponieważ nie uwzględniono kosztu zakupu środka trwałego. Składając w nowym naborze ponowny wniosek zwiększę wartość materiałów obrotowych. (O wartość nie uwzględnionego środka trwałego ). Czy taka forma nie będzie miała wpływu na odrzucenie ponownego wniosku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Asia

Dopóki umowa nie jest podpisana, możesz zrezygnować z dofinansowania. Natomiast trudno powiedzieć, jak w tej sytuacji Twój urząd podejdzie do ponownego złożenia wniosku. Najlepiej zapytać o to zatrudnionych w nim pracowników, odpowiedzialnych za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

Odpowiedz

D
Dominika
Gość

Czy w przypadku otrzymania dotacji od Urzędu Pracy mam obowiązek w ciągu tych 30 dni wykorzystać pełną wartość tego dofinansowania? Czyli jak otrzymam np. 26 tys. to muszę je wydać w 100%, nie można w 80 lub 90%? Czy jeśli działalność będzie stricte mobilna to mam możliwości na skorzystanie z jakiś dodatków jeśli praca wymaga delegacji i dojazdów powyżej 30 km/80 km -150 km od miejsca zamieszkania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominika

Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to raczej nie (a przynajmniej nie z dodatków od Urzędu Pracy). Natomiast co do kwestii czasu na wykorzystanie środków, to jest to uregulowane w umowie zawartej z urzędem. W przeszłości beneficjenci mieli na to ok. 2 miesięcy i po tym czasie musieli się szczegółowo rozliczyć z urzędem. Wydanie mniejszej kwoty jest możliwe, ale zwykle wymaga pisemnego uzasadnienia - podobnie jest z wydatkami na poszczególne zakupy, których wysokość odstaje od tej zadeklarowanej we wniosku.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

U nas w urzędzie nie ma środków i wniosków nie przyjmują, i mówią że nie wiedzą kiedy środki przyjdą

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Niestety jest to możliwe, sytuacja w każdym UP jest inna. Niewykluczone, że za kilka tygodni lub miesięcy coś się ruszy w temacie, przy czym faktycznie dość często zdarza się, że urzędnicy do ostatniej chwili nie są w stanie określić nawet przybliżonego terminu rozpoczęcia naboru.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Dzien dobry, czy moge ubiegać sie o dofinansowanie w przypadku kiedy 12 lat temu dostałem juz taka pomoc w innym urzedzie pracy? Tamta działalność juz nie istnieje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamil

Z informacji, jakimi dysponuję, wynika, że nie - to konkretne dofinansowanie można otrzymać tylko raz w życiu. Niemniej oczywiście warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie pracy lub np. za pośrednictwem ogólnopolskiego czata UP.

Odpowiedz

E
Ewelina
Gość

Dzien dobry! Czy wlasnie pod taka oferta znajdujaca sie w Urzedzie Pracy monza skladac wniosek na otworzenie jednosobowej dzialalnosci gospodarczej i byc zatrudnionym na B2B. powiedziano mi, ze nie, co wg mnie zupelnie sie nie zgadza. ze nalezy swiadczyc uslugi dla wielu klienow a nie dla jednego pracodawcy.

SKORZYSTAJ Z BEZZWROTNEJ DOTACJI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ!

jak to ma sie prawnie, albo jak to sie obchodzi.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewelina

Pamiętaj, że każdy urząd ma swój regulamin dofinansowania i pewne kwestie są regulowane indywidualnie. Niemniej jeśli w biznesplanie załączonym do wniosku założysz pozyskanie kilku kontrahentów, ale ostatecznie stanie na jednym, to urząd nie może Cię za to ukarać. Faktem jest jednak, że jeśli odgórnie zakłada się współpracę z jedną firmą, to UP może spojrzeć na taki wniosek nieprzychylnie.

Odpowiedz

J
Jarek
Gość

Witam. Cytat z artykułu: "Taką możliwość mają również poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy też absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej), którzy spełniają określone warunki."

Złożyłem wniosek o opiekę nad Mamą, która ma pierwszą, najwyższą grupę inwalidzką. Wniosek jest w trakcie rozpatrywania, więc tymczasem jestem bezrobotny. Czy ta dotacja dotyczy takich osób jak ja, czy tu jest mowa o opiece nad niepełnosprawnymi w szerszym znaczeniu, np. działalność prowadzenia Domu Opieki dla wielu osób itp.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jarek

Dotację na otwarcie działalności może otrzymać zarówno osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, jak i zarejestrowana w UP jako poszukująca pracy, ale w tym przypadku musi to być osoba niepozostająca w zatrudnieniu, która opiekuje się osobą niepełnosprawną. Chodzi więc tutaj o takie osoby, jak Ty, niemniej przed złożeniem wniosku trzeba jeszcze upewnić się w swoim UP, czy w tej sytuacji nie obowiązują jakieś obostrzenia, związane np. z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Odpowiedz

S
Svitlana
Gość

Dobry wieczór, czy mogę otrzymać dofinansowanie jeżeli nie jestem osobą bezrobotną i planuję założyć działalność?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Svitlana

Z dotacji mogą skorzystać tylko osoby, które posiadają status bezrobotnego.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry

Czy dotacja dotyczy też działalności niezarejestrowanej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Nie. Działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów i urzędy nie udzielają na nią dofinansowania.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Dzień dobry założyłem działalność jednoosobową i już mam ja zarejestrowana. Czy mogę liczyć na jakaś skądś dotacje na start?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Rafał

Z PUP już nie dostaniesz, możesz liczyć na mały ZUS jako nowa firma.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
@paladinek

Czy przez ZUS profil mogę złożyć wniosek i gdzie go szukać?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Rafał

Najłatwiej podczas rejestracji firmy - jeśli już po fakcie, to składasz ZUS ZUA, można przez PUE ZUS.

Odpowiedz

M
Mariola
Gość

Dzień dobry,

czy będąc zwolnionym z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wydatki finansowane z dotacji księguję jako koszty uzyskania przychodu w kwocie netto czy brutto?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Mariola

To pytanie do księgowej raczej...

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Dzień Dobry,

Czy brak wykształcenia wyższego przekreśla szanse na uzyskanie dofinansowania na założenie działalności w branży IT?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Szczegółowe kryteria oceny wniosków zawsze są określone w regulaminie danego naboru.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Witam czy o dotacje na rozpoczecie działalności można ubiegać się np w połowie roku czy tylko początkiem

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Wszystko zależy od terminu naboru wniosków w postepowaniu ogłoszonym przez dany urząd pracy, nie ma pod tym względem żadnej reguły.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Dzień dobry,

Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź:

1. Czy UP wymaga, abym był zarejestrowany jako bezrobotny przez dany okres czy można zarejestrować się np. tydzień przez złożeniem wniosku?

2. Jaka jest szansa na uzyskanie dofinansowania monitora o wartości 5 tysięcy złoty oraz komputera/laptopa o wartości 10 tysięcy złoty dla działalności o profilu wytwarzania oprogramowania (strony internetowe)? W uzasadnieniu chciałbym podać, że chciałbym wykorzystywać ten sprzęt do tworzenia darmowych, wysokiej jakości DARMOWYCH, dostępnych dla wszystkich, edukacyjnych materiałów na YouTube. Filmy te byłyby przy okazji byłby reklamą moich usług.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

W obu przypadkach odpowiedź może być tylko jedna: to zależy od urzędu. Są UP, w których wniosek o dofinansowanie możesz złożyć od razu po uzyskaniu statusu bezrobotnego, a przy tym masz szansę otrzymać środki na drogi sprzęt komputerowy (choć trudno mi powiedzieć, czy wspomniane kwoty są realne).

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Marcin Kowalczyk

A mógłby Pan powiedzieć mniej więcej jaki może być akceptowalny przedział na takich sprzęt?

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Marcin Kowalczyk

Trudno jest Panu powiedzieć, ze względu na to, że klienci z którymi Pan współpracował nie wnioskowali o tak drogi sprzęt czy po prostu takie kwoty są niezależne od branży?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Nie zajmuję się obsługą wniosków o dofinansowanie, a z drugiej strony, urzędy zwykle nie ustalają odgórnie takich przedziałów. To, ile można dostać na dany sprzęt, jest zwykle sprawą indywidualną i może zależeć od: nieoficjalnych ustaleń przyjętych przez dany urząd, konkretnego urzędnika czy biznesplanu wnioskującego. Niemniej wystarczy zgłosić się do swojego UP (powinien być w nim specjalny dział/pokój poświęcony wnioskom o dofinansowanie) i tam zapytać o potencjalne kwoty dotacji dla poszczególnych wydatków. Warto też pamiętać, że wybrany sprzęt zawsze można opłacić częściowo ze swoich środków. Inaczej mówiąc, urząd może nie sfinansować w całości zakupu laptopa za 10 000 zł, ale może przyznać na ten cel np. 5000 zł - wtedy resztę trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry czy jeżeli pracuje w Niemczech (umowamo pracę) a w Polsce nie posiadam zatrudnienia to czy mogę ubiegać się o dofinansowanie ???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Prawdopodobnie nie, bo w takiej sytuacji uzyskujesz dochody, a to uniemożliwia rejestrację jako osoba bezrobotna, co z kolei jest niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Czy z takiej dotacji można również zakupić rower do 1 tys zl jak srodek tranportu do pracy i czy mozna wykorzystac na to cała sume?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Rafał

Tak szczegółowe kwestie każdy urząd pracy reguluje samodzielnie. Niemniej z pewnością są urzędy, w których zakup środka transportu firmowego w postaci roweru jak najbardziej będzie możliwy.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Czy dostając dotacje na założenie działalności gospodarczej mogę przenieść firmę do innego miasta przed upływem tych 12 miesięcy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Ogólne przepisy nic na ten temat nie mówią, więc o tę kwestię najlepiej dopytać w swoim urzędzie.

Odpowiedz

C
cojaaq
Gość

Grodzki Urząd Pracy Kraków wysokość dotacji 38tyś zł. Ościenne Gminy czyli np Michałowice 33tyś zł. Nie ma to jak równości obywateli wobec ptawa i przywilejów

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Cześć, mieszkam w Katowicach czy o dotację z UP moge się starać w innym miescie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magdalena

Jako osoba bezrobotna możesz zarejestrować się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego - i w tym też urzędzie musisz złożyć wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość
@Marcin Kowalczyk

ok, ale czy jeśli złożę wniosek w mieście w którym jestem zameldowana mogę wnioskować o środki na założenie firmy w innym mieście (powiat obok)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewa

O dofinansowanie wnioskujesz w tym samym urzędzie, w którym zarejestrowałaś się jako osoba bezrobotna. Natomiast jako osoba bezrobotna rejestrujesz się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce swojego zameldowania.

Odpowiedz

P
Patrycja
Gość

Dzień dobry,

czy jeżeli minęło 12 miesięcy od założenia działalności z dofinansowania PUP, mogę zawiesić działalność? (Zaświadczenie z US oraz informacje o kosztach i zyskach oddane już do UP) czy muszę czekać na informacje z UP odnośnie poprawnego rozliczenia się z dotacji

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patrycja

W tej sprawie dla pewności najlepiej jest skontaktować się z urzędem, z którym była zawierana umowa o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy bedac na macierzynskim (UoP) mozna sie starac o jakies dofinansowanie na otwarcie wlasnego biznesu? Mieszkam w duzym miescie. Wszytskie oferty raczej widze ze sa dla bezrobotnych lub obszarow wiejskich

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Będąc na urlopie macierzyńskim, nie możesz uzyskać statusu bezrobotnego, który jest tutaj niestety niezbędny. Inne formy wsparcia z urzędu prawdopodobnie też nie będą w tym momencie dla Ciebie dostępne, ale zawsze warto jeszcze zgłosić się do swojego UP i zapytać o potencjalne możliwości w tym zakresie.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Gdzieś mi mignelo ze matki na macierzyńskim to osoby bierne zawodowo czy coś na ten temat możesz się wypowiedzieć? Dla biernych zawodowo wiem ze są dotacje

Odpowiedz

M
Malwina
Gość
@Marta

Bierne zawodowo to są osoby na urlopie wychowawczym, a nie macierzyńskim. I owszem, jak jesteś na wychowawczym, to możesz się starać o dotację, o ile zarejestrujesz się najpierw w pośredniaku i będziesz miała status bezrobotnej. Tak w każdym razie usłyszała od pań z PUP moja siostrzenica :-)

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Czy jeśli przerwane zostały prace interwencujne (z ktorych korzysci finansowe czerpal tylko pracodawca) po okresie 2 miesiecy (wypowiedzenie umowy z mojej strony) to nie mam szansy dostac dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamil

O tego typu szczegółowe kwestie należy pytać w urzędzie, w którym będzie składany wiosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Agata
Gość

Czy można jednocześnie starać się o dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i bon na przesiedlenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

Przepisy nie zamykają drogi do ubiegania się o więcej niż jedno wsparcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że podczas rozpatrywania wniosków urząd pracy kieruje się racjonalnością wydatkowania środków, więc może ograniczyć się do przyznania tylko jednego z nich.

Odpowiedz

M
Mirek
Gość

Dzień dobry. Czy jak już dostałem dotację to mogę wziąć zwolnienie chorobowe? Czy nie zostanie zerwana umowa ciągłego prowadzenia firmy przez 12 miesięcy? Czy muszę mieć przychód przez te 12 miesięcy? Czy mogę pójść na rentę w ciągu tych 12 miesięcy bez utraty dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mirek

Nie trzeba mieć przychodów przez pełne 12 miesięcy i prawdopodobnie można iść na zwolnienie chorobowe - swoją drogą, do wymaganych 12 miesięcy prowadzenia dofinansowanej DG wlicza się przerwy w jej prowadzeniu z powodu choroby lub korzystania ze świadectwa rehabilitacyjnego. Natomiast pójście na rentę raczej nie będzie możliwe.

W przypadku każdej z tych spraw zalecam jeszcze zwrócić się do swojego urzędu pracy - urzędnik udzieli pewnych i wyczerpujących odpowiedzi, za które weźmie pełną odpowiedzialność.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Jeśli już otrzymałem pieniądze a jestem w trakcie zakładania czy mogę już je wydatkować

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

Tę kwestię reguluje umowa o dofinansowanie zawarta z urzędem.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Moja mama prowadzi firmę, za rok przechodzi na emeryturę, czy mogę wziąć dotacje na otwarcie firmy w tym samym miejscu i o tej samej branży ? Mama firmę zamknie a ja otworzyła bym nowa tyle że w tej samej branży

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Jest na to szansa, ale w tej sytuacji warto skontaktować się z urzędem i przedstawić mu więcej szczegółów na temat całego przedsięwzięcia. Urzędnik musi ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do ubiegania się o środki.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Dzień dobry, jest napisane 6 razy większa kwota od średniego wynagrodzenia. To chodzi o średnie wynagrodzenie w całym kraju czy a mieście. Jeżeli chodzi o Warszawę. W kraju średnie wynagrodzenie to 6800zł z tego co wiem, ale proszę to potwierdzić czy na pewno tyle jest? Czyli w tym roku można obiegać o dofinansowanie kwoty około 40 000zł. Jeszcze piszecie że trzeba zapytać w urzędzie pracy ale oni nie mają jakiegoś dokumentu, regulaminie u siebie, co z tego że ktoś na miejscu powie ja osoba mogła się pomylić albo nie znać się na tym. W Warszawie jest wiele urzędów więc w każdym urzędzie mogą być inne wymagania?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Równowartość 6-krotnego średniego wynagrodzenia krajowego to maksymalna kwota dotacji, jaką mogą przyznać urzędy, niemniej w każdym PUP limit ten jest ustalany indywidualnie (dlatego może być niższy). W praktyce zwykle jest tak, że dopiero, gdy dany urząd ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie, to można poznać wszelkie szczegółowe informacje na jego temat, w tym potencjalną kwotę dotacji.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Gdy dany urząd ogłosi nabór. Nie wiem w jaki sposób sprawdzać urzędy. W Warszawie są 4 urzędy pracy, żaden z nich nie ma własnej strony internetowej, ale jak wejdę na stronę urząd pracy Warszawa to te wszystkie 4 się pokazuje wraz danymi kontaktowymi. Więc to co jest napisane na stronie urząd praca Warszawa wymagania i regulamin jakie kwoty dotyczą wszystkich 4 urzędów które są w Warszawie? Ja to tak rozumiem.


Urząd Pracy Warszawa

https://warszawa.praca.gov.pl/



Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Sądzę, że ta strona rozwieje Twoje wątpliwości https://warszawa.praca.gov.pl/urzad/dane-kontaktowe. Wynika z niej, że Urząd Pracy Miasta Stołecznego Warszawa mieści się w trzech miejscach, z których 2 mają status placówki. Na stronie masz dokładnie opisane, jakie dzielnice obsługują poszczególne lokalizacje.

Z kolei na tej stronie: https://warszawa.praca.gov.pl/-/18879862-srodki-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej-nabor-wnioskow-fundusz-pracy masz informację o nadchodzącym naborze wniosków. W treści jest wskazane, gdzie można je składać, co w powiązaniu ze wcześniejszą informacją powinno Ci dać odpowiedź na pytanie, gdzie złożyć dokumenty.

Przy wszelkich kwestiach szczegółowych najlepiej bezpośrednio pytać w konkretnym urzędzie. Tylko jego pracownicy mają merytoryczną wiedzę o konkretnych rozwiązaniach, programach itp.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Krzysztof Duliński

Tak wiem. Tylko czy jeżeli napiszę wkład własny 10 000zł to mogą odrzucić wniosek i dać dofinansowanie osobie która nie ma wkładu własnego? Słyszałem że niektórych urzędach daje się dodatkowe punkty jeżeli napiszemy wkład własny 10% od kwoty która chcemy dostać z dofinansowanie. Przykład kwota z dofinansowanie 35 000zł, 10% z tej kwoty to 3500zł.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Wkład własny jest pozytywnie postrzegany, ale jego posiadanie nie jest wymagane przez urząd. Na otrzymanie dofinansowania mają szanse zarówno wnioskodawcy z wkładem własnym, jak i ci bez niego.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Dzień dobry, Jest napisane że zakup urządzeń 50% kwoty, jak kupię laptop 8000-10 000zł czy to nie będzie dziwne? Lepiej jest kupić droższy na wiele lat. Chociaż według tego dokumentu można nie jest napisane ile można na konkretne urządzenie, napisali że telefon można kupić maksymalnie za 2000zł. Jeszcze jest napisane zakup towaru 30% kwoty. Czy zakup krypto waluty który jest niezbędny do prowadzenia kantor kryptowalut można zaliczyć jako towar? Albo zakup EURO, USD czy innej waluty jak ktoś chciałby prowadzić kantor waluty fiat.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

P
Pavel
Gość
@Marta

"Jest napisane że zakup urządzeń 50% kwoty" - gdzie jest taka infromacja?

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Pavel

Możesz to sprawdzić na stronie urzędzie pracy Warszawa pobierająć regulamin, wniosek na można wydać, tam na końcu stroną są pliki do pobrania.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Przymierzając się do złożenia wniosku o dofinansowanie, warto zgłosić się w swoim urzędzie do urzędników, którzy zajmują się przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie. Oni udzielą pewnych i wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, a także rozwieją wszelkie inne wątpliwości związane z dotacją.

Od siebie mogę dodać, że żaden UP nie przyzna środków na zakup kryptowalut czy zwykłych walut, ale już zakup bardzo drogiego laptopa może zostać zaakceptowany, jeśli wymaga tego specyfika pracy.

Odpowiedz

M
Marta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Musi być też wkład własny aby zakupić krypto waluty albo waluty fiat. Jaką kwotę lepiej nalisać że mamy na zakup tych walut? Ja bym napisał 5000 albo 10 000zł.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Marcin jasno napisał, że żaden UP nie przyzna środków na zakup kryptowalut! Dofinansowanie przyznawane jest na zakup rzeczy, ewentualnie licencji/ programów, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej. Mogą być nawet dość "wypasione", ważne, by dobrze uzasadnić we wniosku, że właśnie taki sprzęt jest potrzebny. Przykładowo: osoba jedynie pisząca teksty, ewentualnie dokonująca jakichś obliczeń księgowych raczej nie uzyska dofinansowania na drogi laptop, ale grafik, którego praca wymaga korzystania ze specjalistycznych programów, ma już na to szanse.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Witam czy poręczenie dotacji morze być mieszkanie własnościowe Mamy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Robert

Na etapie składania wniosku deklaruje się jedynie formę zabezpieczenia, bez określania tego typu szczegółów (warto pamiętać, że niektóre urzędy w ogóle nie akceptują poręczenia).

Więcej informacji na temat zabezpieczenia dotacji można znaleźć tutaj: https://zielonalinia.gov.pl/-/jednorazowe-srodki-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej-formy-zabezpieczenia-srodkow

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Po złożeniu wniosku i oczekiwaniu na rozpatrzenie, w ciągu tego czasu mogę założyć działalność i już sobie działać czekając na decyzję o dotacji ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Niestety nie. Jeśli chcesz zachować szansę na uzyskanie dofinansowanie, to z założeniem działalności musisz wstrzymać się co najmniej do momentu otrzymania decyzji z PUP i ewentualnego wpływu środków na konto. Dokładny termin, od którego będzie możliwe zarejestrowanie firmy, poda Ci urzędnik w momencie zawierania umowy o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Dzień dobry,

czy jeśli spełniam kryteria otrzymania dotacji z PUP, to czy mogę założyć działalność gospodarcza z dofinansowaniem i świadczyć prace na rzecz tylko jednej firmy? (Coś w stylu pracy na etacie, ale w ramach działalności gospodarczej). Jest taka możliwość? Czy PUP przyznaje dofinansowanie na założenie takiej działalności: zawsze, nigdy, czasami, to zależy - od czego?

Bede bardzo wdzięczny za informacje

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adrian

Dobrze byłoby współpracować z więcej niż jednym zleceniodawcą, ale nie znam przepisów, które przy ubieganiu się o tę dotację dyskryminowałyby osoby chcące świadczyć usługi tylko dla jednej firmy. Nie ma również statystyk dotyczących przyznawalności dofinansowania takim osobom - warto jednak zauważyć, że we wniosku o dotację zwykle nie informuje się, z iloma kontrahentami będzie nawiązywana współpraca.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość

Czy to prawda że uzyskując dotacje nie ma się tzw małego zusu tylko odrazu pełną opłatę?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paulina

Otrzymanie dofinansowania nie wpływa na kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi - jeśli tylko spełniasz kryteria, możesz korzystać z ulgi na start, a później z tzw. małego ZUS-u.

Możesz wskazać źródło swoich informacji?

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Obecnie pracuję na 3/4 etatu.W przypadku,gdyby pracodawca mnie zwolnił to czy mogę ubiegać się o dotację na założenie działalności?

Czy warunkiem otrzymania dotacji jest praca na cały etat?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marek

Warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie statusu bezrobotnego, wysokość etatu nie ma znaczenia.

Odpowiedz

M
maxknowledge
Gość
@Aldona Derdziak

Nie wprowadzaj w błąd, nie trzeba być bezrobotnym. Doczytaj.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@maxknowledge

Oczywiście, że trzeba, autor pisze o tym w sekcji "Dla kogo jest dotacja w PUP".

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Ja również mam pytanie. Czy pobierając dofinansowanie mogę dzielić salon z innym usługodawcą. Chciałabym otworzyć salon manicure a wynająć miejsce w salonie u kosmetyczki?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Według mnie nie powinno być z tym problemu, ale najlepiej jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

A ja mam trochę inne pytanie. UP wymaga załączenia do wniosku dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu. Skąd jako osoba bezrobotna wziąć pieniądze na wynajem lokalu przed otrzymaniem dofinansowania? A co jeżeli decyzja będzie negatywna? Jak ugryźć kwestię lokalu? Jak znaleźć taki lokal?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Składany wniosek dotyczy dofinansowania na planowaną działalność gospodarczą, więc na etapie wnioskowania o środki trudno oczekiwać wynajęcia lokum pod działalność. Niewykluczone, że w tym miejscu można podać np. adres swojego zamieszkania i dokumenty potwierdzające prawo własności (a później ewentualnie zmienić adres na docelowy), ale możliwe też, iż urzędy dopuszczają tutaj jeszcze jakieś inne rozwiązania. Najlepiej zapytać o to bezpośrednio w swoim PUP, bo wydaje się, że ta kwestia nie jest odgórnie regulowana.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Czy projekt logo dla działalności gospodarczej może być umieszczony w kosztach do dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

To już zależy od konkretnego urzędu i jego regulaminu, ale według mnie są na to szanse. Jedyną pewną informację w tym zakresie uzyskasz w PUP, w którym będziesz składać wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Dobry wieczór,

Czy prowadzenie działalności nierejestrowanej z tego samego zakresu co planowana działalność gospodarcza może uniemożliwić dostanie dotacji na start?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Według mnie nie, ale warto jeszcze upewnić się w tej kwestii np. za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy lub bezpośrednio w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Anna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję

Odpowiedz

A
Ada
Gość

Zamierzam starać się o dofinansowanie. Jako siedzibę firmy chciałabym podać adres, gdzie jestem zameldowana. Czy mogę tak zrobić? Czy potrzebny mi będzie jeszcze jakiś dodatkowy dokument? Czy starając się o dofinansowanie jest jakiś próg kwotowy, np. odnośnie smartfona ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ada

O tego typu kwestie formalne należy już pytać w urzędzie pracy, w którym będzie składany wniosek. Nie istnieją odgórne progi dla różnych wydatków, które obowiązywałyby we wszystkich urzędach, przy czym urzędy kierują się racjonalnością w wydatkowaniu środków. Inaczej mówiąc, pewne (zwykle nieformalne) limity finansowania obowiązują.

Odpowiedz

J
jola
Gość
@Ada

na smartfona, przynajmniej w Warszawie mozna wydac max 2000, wszytko jest na stronie UP.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Jak długo muszę posiadać status bezrobotnego? Czy może to być jeden dzień w którym np złożę wniosek o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wojciech

Jeśli chodzi o to, jak długo musisz być bezrobotnym przed złożeniem wniosku, to w wielu urzędach rzeczywiście wystarczy jeden dzień (niemniej każdy ustala tę kwestię samodzielnie). Natomiast po złożeniu wniosku (jeśli chcesz zachować szanse na uzyskanie dotacji) musisz utrzymać status bezrobotnego aż do momentu otrzymania środków i założenia firmy.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Dzień dobry,

czy mogę starać się o dofinansowanie na dwa różne PKD 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz PKD 49.32.Z Działalność taksówek osobowych lub dofinansowanie na jedną z tych działalności, jednocześnie mając możliwość wykonywania obu działalności? Chciałbym zajmować się pośrednictwem i uzupełniać weekendowo/wieczorowo dochody działalnością taksówek osobowych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Dofinansowanie jest przyznawane na jedno główne PKD, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sama działalność posiadała różne PKD. W razie wątpliwości w tej kwestii warto skontaktować się jeszcze z PUP, w którym będzie składany wniosek o dotację.

Odpowiedz

J
Jarek
Gość

Witam,

Dofinansowanie mogą otrzymać osoby bezrobotne do 29 roku życia. A osoby powyżej 30roku jakie muszą spełnić wymagania ?

Czy dofinansowanie zostanie przyznne na działalność jednoosobową jeżeli usługi będę wykonywał na terenie Niemiec?

Czy dofinansowanie można otrzymać jedynie na etapie zakładania działalności czy jest jakiś okres od założenia działalności w którym można otrzymac to dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jarek

W zależności od urzędu i konkretnego naboru wniosków, dofinansowanie może być przeznaczone dla osób DO lub POWYŻEJ określonego wieku. np. 29 lub 30 lat (wszelkie wymagania określa regulamin danego naboru). Środki otrzymuje się tuż przed otwarciem firmy, nie można się o nie ubiegać po założeniu działalności.

Jeśli chodzi o szczegółowe pytania związane z otwieraną firmą lub samą dotacja, to najlepiej skontaktować się z urzędem pracy, w którym będzie składany wniosek.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Witam,

chciałabym założyć sklep internetowy i sprzedawać w nim swoje rękodzieło. Mieszkam i jestem zameldowana w miejscu A, w miejscu B 200 km dalej jest mój dom rodzinny i tam mogłabym wyrabiać swoje rękodzieło (dużo miejsca, zerowe koszty najmu). Jestem w stanie sama postawić sklep internetowy, mam też ukończone kursy w tym kierunku. W regulaminie jest informacja o konieczności wskazania adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Czy mogłabym zarejestrować działalność gospodarczą w moim mieszkaniu (wynajmowanym), mieć tam biuro a pracownie i magazyn mieć 200 km dalej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Ogólne przepisy tego nie określają, więc w tej sprawie najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Czy można część środków przeznaczyć na usługi remontowe lokalu?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Natalia

Tak szczegółowe kwestie uregulowane są w warunkach danej edycji naboru wniosków. Najlepiej o to zapytać w PUP.

Odpowiedz

O
olena
Gość

czy moge sie starac о dofinansowaniu jezeli jestem obcokrajowcem ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@olena

Podstawowy warunek ubiegania się o dofinansowanie to posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Pozostałe są uregulowane w warunkach danej edycji naboru wniosków.

Odpowiedz

A
Adriana
Gość

Dzień dobry. Mąż ma otwarta działalności z uzyskajnego dofinansowanie unijnego

Niestety nie zarabia na tym. W związku z tym czy ma możliwość podjecia zatrudnienia za granicą/w kraju ? Jeśli tak , to na jakich umowach/warunkach?

Nie narażając się na zwrot dotacji za niespełnione warunki.

Pozdrawia.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adriana

Te kwestie powinny być uregulowane w umowie dotyczącej uzyskanego dofinansowania. W razie wątpliwości najlepiej dopytać o nie w urzędzie, który przyznawał środki.

Odpowiedz

P
Pati
Gość

Dzień dobry, koleżanka składa wniosek o dofinansowanie, ja nie. Miałyśmy w planach otworzyć dwie działalności w jednym lokalu ( chodzi o to żeby ponosić mniejsze koszty za wynajem) Czy możemy tak zrobić?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pati

Według mnie możecie, ale dla pewności warto jeszcze skontaktować się ze swoim PUP lub z konsultantami na ogólnopolskim czacie urzędów pracy.

Odpowiedz

W
Weronika
Gość

Dzień dobry, czy mogę starać się o dofinansowanie na 3 pokrewne rodzaje działalności zgodnie z PKD, prowadzone w tym samym lokalu? (chodzi o opiekę dzienną- PKD 88.91.Z, salę zabaw- PKD 93.29.Z, warsztaty dla dzieci- PKD 85.59.B)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Weronika

We wniosku trzeba wskazać jedno główne PKD, na które chce się otrzymać dofinansowanie, natomiast nie powinno być problemu z akceptacją pozostałych, pokrewnych PKD. W tej sytuacji o szczegóły najlepiej dopytać w swoim PUP lub ewentualnie za pośrednictwem ogólnopolskiego czata urzędów pracy.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Witam chcę się strać o dofinansowanie na kupno sprzętu z lokalu który chce wynająć ten sprzęt jest używany czy będą mi się należało dofinansowanie ? Będę miała fakturę za cały sprzed i kwotę. Czy urzad sprawdza w lokalu sprzętu czy wystarczy zanieść faktury.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Po przyznaniu środków, w okresie trwania umowy o dotację, urząd ma prawo fizycznie skontrolować dokonane zakupy, niemniej czasami kończy się tu jedynie na weryfikacji przedstawionych faktur i potwierdzeń płatności. Aby dowiedzieć się więcej w tej sprawie, najlepiej skontaktować się z PUP, w którym będzie składany wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Witam,czy mogę ubiegać się o dotację na otworzenie działalności na własnej posesji w tym zakup kontenera handlowego?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Nie widzę przeciwwskazań, ale o tego typu kwestie trzeba już pytać bezpośrednio w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

Y
Yaroslav
Gość

Witam, gdzie mozna zobaczyc terminy kiedy mozna skladac wniosek o dofinansowaniu?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Yaroslav

Takie informacje uzyskasz w swoim urzędzie, każdy z nich odrębnie przeprowadza nabór.

Odpowiedz

P
Paweł123
Gość

Witam brat składa dokumenty o dotacje na firme i potrzebuje 2 osoby ze stałym dochodem tak mu w urzedzie powiedzieli czy jest cos takiego

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paweł123

Owszem, urząd wymaga zabezpieczenia umowy o dofinansowanie, a takie poręczenie jest jednym z nich. Dostępne są jednak również inne, dla wielu wygodniejsze, rozwiązania, np. poświadczone notarialnie dobrowolne poddanie się egzekucji. Warto dopytać w swoim urzędzie, jakie zabezpieczenia są przez niego akceptowane.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Hej ;)

co w sytuacji gdy prowadzę działalność w Anglii (oczywiście, mogę ją zamknąć) i chcę założyć działalność w Polsce i ubiegać się o dofinansowanie? Czy warunek : " w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej ani nie masz jej aktualnie zawieszonej " zostanie spełniony?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

W rozporządzeniu jest mowa o nieposiadaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która jest jednak polskim rejestrem. Niewykluczone zatem, że w przypadku zamknięcia zagranicznej działalności ten wymóg 12-miesięczny może nie obowiązywać. Aby upewnić się w tej sprawie, najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Czy po dostaniu dotacji i założeniu firmy mogę także pójść do pracy z umową o pracę bądź zlecenie albo b2b? Czy przez 12msc od otrzymania dotacji nie mogę podjąć żadnej pracy poza własną firma?

Odpowiedz

A
Alicja
Gość
@Mateusz

przez 12 -cy tylko samozatrudnienie

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Co do zasady nie można podjąć innej pracy, ale przepisy mogą określać odstępstwa od tej reguły (np. w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego). Najlepiej sprawdzić zatem regulamin danego naboru albo dopytać o tę kwestię w urzędzie pracy.

Odpowiedz

A
Agata
Gość

Czy mozna zrobic tak, ze po uzyskaniu dofinansowania i zalozeniu firmy, narzeczony zakonczy swoja dzialalnosc i przekaze mi internetowy sklep z domena z poprzedniej firmy, a nastepnie po np. 5 latach dokladnie to samo tylko odwrotnie aby regularnie pobierac dofinansowania?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Agata

Co rozumiesz przez to, że narzeczony przekaże Ci sklep? Jeśli będziesz miała wtedy firmę, to dofinansowania już nie otrzymasz.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

To dofinansowanie można otrzymać tylko raz w życiu.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

w Żywcy, Rzeszowie 25 tys, a u Ciebie....???

Tiaaa, kwoty wzięte przez ciebie w przykładzie są z absurdalnego pułapu, Każdy PUP ma swoje limity, ale nikt jeszcze nie dał 40 tyś. Chyba ,że wskażesz...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W tekście jest mowa o maksymalnym dofinansowaniu, które jest określone przepisami i odpowiada równowartości 6-krotności średniej krajowej. W ubiegłym roku kwoty od ok. 33 do 37 tys. zł były dostępne choćby w Łodzi, Katowicach czy Warszawie. W tym roku mogą być one jeszcze wyższe, bo wzrosło przeciętne wynagrodzenie w kraju, które stanowi podstawę dla określenia maksymalnej kwoty dotacji. Warto jednak pamiętać, że zależności od urzędu i konkretnego naboru wniosków górne limity mogą być inne.

Odpowiedz

Z
Zofia
Gość

Dziękuję za artykuł. Mam pytania:

1. Kiedy mogę założyć działalność? Czy po złożeniu wniosku muszę czekać na decyzję, czy niezależnie od decyzji mogę już założyć działalność?

2. Czy korzystając z działalności nierejestrowanej mogę składać wniosek o dotację (nigdy nie miałam zarejestrowanej działalności)?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Zofia

1. Działalność zakłada się po wpływie środków na konto (dokładny termin jest określony w umowie z urzędem). Jeśli firmę otworzysz wcześniej, to utracisz status osoby bezrobotnej i tym samym szansę na dofinansowanie.

2. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zamyka drogi do rejestracji jako osoba bezrobotna, więc nie powinno stanowić przeszkody w ubieganiu się o dofinansowanie. Niemniej najpewniejszą informację w tej sprawie uzyskasz w swoim urzędzie lub ewentualnie na ogólnopolskiej infolinii PUP.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość

Witam, czy starając się o dofinansowanie z pup na otwarcie działalności mogę również uwzględnić w biznesplanie remont pomieszczenia? Chodzi o otwarcie gabinetu masażu. Oraz czy można jakaś kwotę wykorzystać na doszkolenie się przed otwarciem ewentualnej firmy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewa

Sfinansowanie remontu środkami z dotacji prawdopodobnie nie będzie możliwe, większe szanse są na to w przypadku kursów doszkalających. Pamiętaj jednak, że jedynej pewnej odpowiedzi udzieli Ci urząd pracy, w którym chcesz ubiegać się o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Dzień dobry

Czy pracując na umowę zlecenie też mam status bezrobotnego? Od marca będę musiał rozpocząć działalność gospodarczą i czy w takim przypadku będę się mógł starać o dofinansowanie z Urzędu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Posiadanie takiej umowy uniemożliwia zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, należałoby ją rozwiązać, zarejestrować się w PUP jako bezrobotny, a następnie złożyć wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam. Czy posiadajac biznes w Anglii mozna skorzystac z tych srodkow zeby otworzyc biznes (lub nawet filie) w Polsce ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Nie można. Potrzebny jest status osoby bezrobotnej, a prowadzenie biznesu uniemożliwia jego uzyskanie.

Odpowiedz

R
Radek
Gość

Witam, jeżeli nie wstawiłem się do pup, i otrzymałem karę w wysokości 180 dni, to czy po upływie tych dni, mogę starać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Radek

Nie widzę przeciwwskazań. Najważniejsze jest, aby po tym czasie zarejestrować się w PUP i ponownie uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Witam, czy po otrzymaniu dotacji jest możliwość pracy na etacie w kraju poza Unią Europejską?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Zgodnie z przepisami, co do zasady nie można podejmować dodatkowego zatrudnienia w okresie trwania umowy o dofinansowanie. Warto jednak jeszcze upewnić się w swoim urzędzie, czy regulacje są tutaj szczelne i faktycznie uniemożliwiają pracę także poza UE.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Witam Od 1stycnia 2022 mam zawieszona działalność w czerwcu była odwieszona na jeden dzień i ponownie zawieszona czy jest szansa na dotacje na inny profil dzialalnosci

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Jak napisaliśmy na początku artykułu i już wielokrotnie przypominaliśmy: najważniejsze jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, czyli trzeba być zarejestrowanym w PUP jako osoba poszukująca pracy. Pozostałe warunki są wtórne do tego podstawowego.

Odpowiedz

I
Izabela
Gość

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, ale chciałabym otworzyć firmę. Jak to wygląda w praktyce, czy można uzyskać dotację?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Izabela

Uzyskanie dotacji wymaga posiadania statusu osoby bezrobotnej. Jeśli wciąż jesteś zatrudniona w swoim miejscu pracy, niestety dotacja nie będzie możliwa.

Odpowiedz

I
Izabela
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

A
Alicja
Gość
@Izabela

Wniosek o dofinansowanie może być przez Starostę uwzględniony w przypadku, gdy wnioskodawca jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w .....u lub w Filii w ...., oraz spełnia poniższe kryteria:

1) zamierza prowadzić działalność na terenie Miasta.... lub powiatu .......i jest bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie projektu i zarządzanie jego realizacją;

2) w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku:

- nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia

i instytucjach rynku pracy oraz udziału w działaniach w ramach programu Aktywizacja

i Integracja, o którym mowa w art.62a w/w ustawy,

- z własnej winy nie przerwał szkolenia, stażu, realizacji indywidualnego planu działania, udziału w działaniach w ramach programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art.62a w/w ustawy, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej

w w/w ustawie,

- po skierowaniu podjął szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż, prace społecznie użyteczne lub inną formę pomocy określoną w w/w ustawie;

3) nie otrzymał bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie

do spółdzielni socjalnej;

4) nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku jego posiadania - złożył oświadczenie o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym

w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku z wyłączeniem osób, które w okresie 12 miesięcy wstecz zakończyły działalność gospodarczą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w związku z wystąpieniem tego stanu pod warunkiem że symbol i przedmiot planowanej działalności gospodarczej według PKD na poziomie podklasy jest inny od działalności zakończonej;

5) nie był karany w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny;

6) nie złożył wniosku do innego starosty o przyznanie dofinansowania lub o przyznanie jednorazowo środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;

7) dołączył zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis w zakresie, o którym mowa

w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r., o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;

8) nie podejmie zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej z wyłączeniem sytuacji w której obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, ogłoszony z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu;

9) zobowiązał się do prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od dnia 

jej rozpoczęcia oraz niezawieszania jej wykonywania łącznie na okres dłuższy niż 6 miesięcy,

z wyłączeniem sytuacji w której obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, ogłoszony z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu (do okresu prowadzenia działalności nie wlicza się okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej);

10) złożył kompletny i prawidłowo sporządzony wniosek, który spełnia wymagania formalne,

w tym kryterium dostępu oraz uzyskał wymaganą liczbę punktów w ocenie merytorycznej,

 a urząd dysponuje środkami na sfinansowanie wsparcia. 


Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Witam czy jeśli mam zaległe alimenty mogę ubiegać się o dotację czy komornik ma prawo zająć te fundusze?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Jeśli wewnętrzny regulamin danego urzędu nie nakłada takiego ograniczenia, to można starać się o to dofinansowanie. Natomiast o kwestie komornicze po uzyskaniu dotacji najlepiej zapytać prawnika, który weźmie pełną odpowiedzialność za swoją odpowiedź. Od siebie mogę jednak napisać, że zapisy Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 8 dot. wyłączeń spod egzekucji administracyjnej) sugerują, że komornik prawdopodobnie nie będzie mógł zająć tych środków.

Odpowiedz

M
MAREK_F
Gość

Czy możliwość dofinansowania ogranicza się do wieku wnioskodawcy ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@MAREK_F

Aby móc starać się o to dofinansowanie, trzeba być przede wszystkim osobą bezrobotną. W zależności od urzędu i naboru wniosków może być jednak tak, że możliwość ubiegania się o środki będzie przysługiwać bezrobotnym w określonym wieku, np. do 29 lub powyżej 30 lat.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Witam, czy mogę w ciągu pierwszych miesięcy zmienić lokal zdeklarowany jako siedzibę firmy (zakładając zmianę na lepszy lokal)? A także czy mogę prowadzić tę samą działalność jednocześnie, ale w dwóch różnych lokalizacjach miasta? Po prostu zależy mi na rozpoczęciu działalności, a potem płynnej zmianie lokalu, który będzie dostępny w nieco późniejszym terminie.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr

Ogólne przepisy nie regulują tego typu kwestii. To są pytania, które trzeba skierować do swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

S
Sławomir Rajski
Gość

Mam pytanie czy coś stoi na przeszkodzie o ubieganie się od dotację na działalność jeśli w ostatnim czasie pracowałem na umowę zlecenie jako serwis sprzątający , teraz już nie pracuję ale chciałbym sam rozpocząć taką działalność ? a raczej podobną , czy mogę się ubiegać o dofinansowanie na taką działalność

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sławomir Rajski

Nic nie stoi na przeszkodzie (o ile spełnia się pozostałe kryteria narzucone przez urząd), a nawet może zostać to zaliczone na plus. Niemniej przed złożeniem wniosku o dofinansowanie dla pewności warto jeszcze zapytać w swoim UP, jak podchodzi on do tej kwestii.

Odpowiedz

K
katarzyna
Gość

dzień dobry, czy nie będąc osobą bezrobotną tylko poszukującą pracy mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@katarzyna

Aby móc ubiegać się o to dofinansowanie, musisz zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

D
Dominik
Gość

Na początku lipca dostałem z PUP bon na zasiedlenie - 10 000zł.

Czy moje szanse przez tą pomoc maleją na otrzymanie dotacji na otwarcie firmy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominik

Ustawa nie określa ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę wsparć przyznanych osobie bezrobotnej. Jeśli bezrobotny spełnia warunki ubiegania się o dofinansowanie, może się o nią starać, przy czym warto pamiętać, że urząd pracy kieruje się tutaj racjonalnością wydatkowania środków.

Odpowiedz

M
Malwina
Gość

Witam,

Czy po pobraniu dofinansowania muszę opłacać cały ZUS, czy mogę skorzystać z ulgi na start, a potem małego Zusu ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Malwina

Dofinansowanie nie wpływa na wysokość składek. Po otrzymaniu środków i otwarciu działalności możesz korzystać z tzw. ulgi na start, a później z małego ZUS-u.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

A jak się otworzyło działalność gospodarczą i nie zaczęło fizycznie działać to można być osobą bezrobotną? np. zgłaszając się do UP

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Jeśli działalność jest zarejestrowana i nie została przy tym zawieszona, to nie można. Natomiast mając zawieszoną działalność gospodarczą można zarejestrować się w PUP i uzyskać status bezrobotnego. Niemniej przy zawieszonej działalności nie można starać się o dofinansowanie na firmę - wnioskujący oświadcza, że nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Dzień dobry, po otrzymaniu dotacji należy przez 12 miesięcy opłacać ZUS więc jaka wysokość składek będzie mnie obowiązywać w roku 2023? czy mogę skorzystać z ulgi na start, a później małego zusu ? i czy istnieją jeszcze jakieś inne dodatkowe opłaty ? z góry dziękuję, pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

W tym czasie możesz korzystać z ulgi na start, a później z małego ZUS-u, natomiast informacje na temat wysokości składek ubezpieczeniowych znajdziesz choćby na stronie ZUS-u.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Jak przebiega wizyta kontrolna po zakupie danych środków? Wszystko jest dokładnie kontrolowane łącznie z zakupionym oprogramowaniem? Co jeśli nie będzie właściciela w trakcie planowanej kontroli, inny termin?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

O tę kwestię warto dopytać w swoim urzędzie pracy. W ostatnich latach fizyczna kontrola nierzadko nie odbywała się w ogóle, ale warto pamiętać, że z wszelkich wydatków należy się dokładnie rozliczyć. Często urzędy wymagają nie tylko przedstawienia faktur i potwierdzeń płatności, ale nawet podania numerów seryjnych zakupionych urządzeń.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dzień dobry, chcialabym zapytac czy opodatkowanie prowadzonej działalności jest narzucone? Czy można korzystać z ulg np preferencyjnej stopy podatku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Najważniejsze jest, żeby firma była prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. O całej reszcie decyduje się samodzielnie.

Odpowiedz

R
Renata
Gość

Witam czy mogę starać się o dofinansowanie na założenie firmy stolarskiej będąc kobietą nie mającą uprawnień ale z możliwością zatrudnienia pracownika

pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Renata

Ubiegając się o dofinansowanie, na pewno warto mieć już zdobyte wszelkie uprawnienia, ale ich brak nie powinien spowodować automatycznego odrzucenia wniosku. Dla pewno wartości jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam,


czy można ubiegać się o taką dotację po założeniu już działalności (od 10.01.2023)? Czy trzeba być osobą bezrobotną?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba być osobą bezrobotną.

Odpowiedz

P
Pawel
Gość

Witam. Czy możliwe jest dostanie dotacji na dwie zupełnie odmienne pkd ujęte w jednym wniosku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pawel

Według mojej wiedzy nie jest to możliwe, ale dla pewności warto jeszcze upewnić się w swoim UP.

Odpowiedz

R
robert
Gość

jesli chcialbym np otworzyc sklep dotacja ta musi byc przeznaczona na srodki trwale itd czy moze tez byc na zatowarowanie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@robert

Tego typu kwestie są określone w regulaminie danego urzędu i konkretnego naboru wniosków, niemniej najczęściej środki z dofinansowania nie mogą zostać przeznaczone na zatowarowanie.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Czy możliwe jest dofinansowanie, jeśli mam zamiar otworzyć biuro franczyzowe biura podróży?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Ustawa o promocji zatrudnienia nie określa tego typu spraw. W przypadku tak szczegółowych kwestii należałoby spojrzeć do wewnętrznego regulaminu danego urzędu pracy, a najlepiej po prostu zgłosić się z pytaniem bezpośrednio do swojego PUP. Niemniej z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że franczyzy najczęściej nie są dofinansowywane.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Dzień dobry,

Czy mają państwo informacje na temat tego czy działalności (przedstawiciel handlowy) może zostać pozytywnie rozpatrzona?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Myślę, że w takim przypadku można złożyć wniosek o dofinansowanie, ale trudno powiedzieć, jakie są szanse na pozytywną decyzję. Najlepiej zgłosić się do swojego PUP i zapytać, jak zapatrywałby się na przyznanie środków na tego typu działalność.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dobry wieczór. Czy wymóg nieprowadzenia działalności gospodarczej dotyczy tylko Polski? Czy jako osoba, która zamknęła działalność za granicą, wróciła do Polski i zarejestrowała się jako bezrobotna, mam prawo składać wniosek o dotację?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Z przepisów wynika, że wymóg nieprowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku dotyczy terytorium Polski. Niewykluczone zatem, że w przypadku zamknięcia działalności za granicą to kryterium czasowe nie istnieje (ale warto jeszcze upewnić się co do tego bezpośrednio w swoim UP).

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam, czy można ubiegać się o dotację na działalność, która swoją siedzibę miałaby w mieście danego Urzędu Pracy, natomiast byłaby to działalność polegająca na wykonywaniu usług, więc wiązałoby się to z wyjazdami (nawet zagranicznymi). Oraz czy w trakcie tego roku, w którym otrzymałoby się dotacje można zostać również zatrudnionym i jednocześnie prowadzić swoją DG?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to nie widzę przeciwwskazań (ale dla pewności można jeszcze dopytać w swoim PUP).

Natomiast co do drugiej, to trzeba obserwować na bieżąco przepisy i podejście urzędów do łączenia DG z dodatkową pracą. Zwykle jest tak, że w czasie obowiązywania umowy o dofinansowanie (trwa ona rok) nie można dodatkowo podejmować zatrudnienia, przy czym np. w czasie pandemii obowiązywały w tym zakresie łagodniejsze regulacje. Dlatego także i w tym przypadku najlepiej zgłosić się do PUP i poprosić o jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Na jakiej stronie można śledzić gdy przyjadą dofinansowania do urzędu?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Joanna

Taką informację uzyskasz w swoim urzędzie pracy, ewentualnie na jego stronie internetowej.

Odpowiedz

I
Izabela
Gość

Witam,

Czy mogę w ramach działania jednoosobowej działalności gospodarczej założyć spółkę cywilną z kontrahentem, który do spółki wniesie część środków trwałych i teren sprzedaż?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Izabela

Ta dotacja jest przyznawana na założenie i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. O szczegóły dotyczące funkcjonowania firmy w okresie ważności umowy o dofinansowanie najlepiej zapytać bezpośrednio w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Czy jesli jestem domownikiem Krus z nektarem przeliczeniowym i zapisuje się jako osoba bezrobotna do up ze wzgledu na dotacje ( bez ubezpieczenia z up) to w jakiej formie mogę opłacać składki firmowe ? Może być do KRUS czy musi być ZUS ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Pytania związane ze składkami ubezpieczeniowymi najlepiej kierować do instytucji zajmujących się tym tematem. Najpewniejszych informacji w tym zakresie udzielą konsultanci z ZUS-u lub KRUS-u.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Czy gdy pracuje na umowę o pracę na czas nie określony mogę starać się o dofinansowanie na własną firmę gdymym chciał pracować na umowę i prowadzić własną firmę

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Nie, jest to dofinansowanie dla osób bezrobotnych.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Czy moge złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie działalności jeżeli będę świadczyć usługi byłemu pracodwacy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

Co do zasady można, przy czym możliwe jest, że urząd nie zaakceptuje sytuacji, w której do niedawna pracowałeś u kogoś w ramach umowy o pracę i nagle przejdziesz na działalność (otwieraną z dofinansowaniem), w ramach której będziesz świadczył usługi tylko dla niego. Najlepiej jeszcze dopytać o tę kwestię bezpośrednio w swoim UP.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czy urząd pracy weryfikuje to, z kim współpracujemy po otwarciu działalności z dofinansowaniem?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Z tego, co się orientuję, nie robi tego. Warto jednak pamiętać, że w składanym wniosku o dofinansowanie wskazuje się m.in. rekomendacje od dotychczasowych pracodawców, czy też przyszłe potencjalne współprace i promesy zatrudnienia. Na tym etapie dobrze byłoby wykazać, że po założeniu firmy jest szansa na nawiązanie współpracy nie tylko z dotychczasowym pracodawcą.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Jednym z warunków przyznania dofinansowania jest

"

Pamiętaj:

Dotowany jest zobowiązany do zwrotu, w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania, przyznanego dofinansowania wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia ich uzyskania, jeżeli:

-podejmie zatrudnienie w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej

"

Czy forma zatrudnienia na kontrakcie B2B wlicza się w ten warunek?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Współpraca B2B jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, więc jak najbardziej jest dopuszczalna i nie skutkuje koniecznością zwrotu dofinansowania.

Odpowiedz

K
Krystian
Gość

Dzień dobry, czy trzeba być bezrobotnym 3 miesiące żebyś dostać dofinansowanie ?Ile trzeba czekać na odpowiedź ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krystian

Nie, o dotację najczęściej można się starać od razu po zarejestrowaniu w UP jako osoba bezrobotna. Tylko czasami zdarza się, że urząd pracy w warunkach ogłoszonego naboru ustala warunek, że trzeba mieć np. 2-miesięczny staż jako bezrobotny.

Natomiast odpowiedź w sprawie przyznania dofinansowania pojawia się w ciągu kilku tygodni od momentu złożenia wniosku.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy mogę starać się o dofinansowanie, chcąc zarejestrować firmę w miejscu mojego zameldowania i prowadzić ją jednocześnie w lokalu który będzie po za terenem danego UP? W skrócie czy adres rejestracji firmy może być inny niż adres prowadzenia działalności zakłądając, że adresy są na terenach innych UP

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Urzędy pracy zwykle działają na terenie tylko swojego powiatu, co oznacza, że udzielają dofinansowania dla przyszłych firm, które zamierzają działać w ramach tego powiatu. Niemniej w tej kwestii najlepiej skonsultować się jeszcze z urzędem pracy, który udziela dofinansowania. Warto też zapoznać się z zasadami przyznawania dotacji, które widnieją na stronie tego PUP.

Odpowiedz

V
Victoria
Gość

Czy taka dotacja jest też dostępna dla studentów? Czy studentka która chce otworzyć działalność, po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna można ubiegać się o dotacje. Czy ma znaczenia wybór studiów: dzienne czy zaoczne?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Victoria

Jeśli są to studia zaoczne, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i tym samym złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie firmy. W przypadku studiów dziennych nie ma takiej możliwości.

Odpowiedz

B
Barbara
Gość

Witam jestem osobą bezrobotną.

Chcę otworzyć własną działalność mianowicie naprawa motocykli. Czy mogę zarejestrować się w UP i ubiegać się o dotację?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Barbara

Kwestia zarejestrowania się jako osoba bezrobotna też jest obwarowana przepisami. To, czy będziesz mogła ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności będzie zależała od zapisów w regulaminie konkretnego naboru wniosków.

Wszystkie niezbędne informacje z pewnością uzyskasz w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość

Proszę o pomoc, czy jest w praktyce możliwe dofinansowanie na działalność prawniczą z dwóch różnych źródeł: z urzędu pracy oraz unijna?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paulina

 Nie, nie ma takiej możliwości. Można wnioskować o środki w jednym i drugim miejscu i potem wybrać bardziej korzystne wsparcie, ale nie można tych źródeł łączyć.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Czy posiadając działalność gospodarczą w 2020 która została zawieszona jest szansa na otrzymywanie dofinansowania? Jeśli nie to po jakim czasie od zamknięcia można ubiegać się o dofinansowanie?

Dawniej nie ubiegałem i nie korzystałem z dofinansowania tego typu

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Zgodnie z zasadami, o dofinansowanie może ubiegać się osoba, która "nie prowadziła działalności gospodarczej i nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, a w przypadku posiadania wpisu - oświadczy o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku."

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Chciałabym spróbować pracować na własny rachunek, chcę zwolnić się z pracy i zarejestrować do Pup, ze względu na to że nie posiadam zbyt dużej bazy klientek to chciałabym najpierw prowadzić działalność nierejestrowaną a następnie (gdyby się zaczęło kręcić) wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie z PUP na rozpoczęcie działalności, czy za prowadzenie działalności nie rejestrowanej mogą np otrzymać mniej punktów i nie otrzymać dofinansowania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Nie. Działalność nierejestrowana nie ma wpływu ani na status osoby bezrobotnej, ani na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy otrzymując dofinansowanie z urzędu pracy, można zatrudnić dwie osoby do pracy oraz otworzyć kilka miesięcy po uzyskaniu dofinansowania firmy zajmującej się sprzedażą? Czy jest to zabronione ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Tego typu kwestie określają: regulamin naboru wniosków i umowa zawarta z urzędem. Warto więc zgłosić się do swojego UP i zapytać, czy takie rozwiązania będą możliwe.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuje za informacje.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Czy dofinansowanie można przeznaczyć na zakup produktów? Interesuję mnie handel detaliczny na sklepie internetowym, i większe zamówienie hurtowe, przy pomocy dofinansowania, obniżyłoby koszt za sztukę. Nie mówię o całej kwocie dofinansowania.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sebastian

Najczęściej nie można, przy czym tego typu kwestie są regulowane przez regulamin naboru wniosków. Warto więc zgłosić się jeszcze do swojego urzędu i dopytać o tę sprawę.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość

Mam aktualnie działalność ale chciałbym dodać do niej kolejne PKD czy mogę pod te nowe PKD ubiegać się o dofinansowanie ?Nie zamykając jednocześnie działalności oraz nie rejestrując się jednocześnie w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Patryk

Niestety nie. Prowadzisz już działalność, więc w tej sytuacji nie uzyskasz statusu osoby bezrobotnej - a on jest tutaj niezbędny.

Odpowiedz

M
Maya
Gość
@Marcin Kowalczyk

a czy po otrzymaniu środków na jednoosobowa DG z urzędu pracy można wysłać prośbę o dopisanie kolejnego pkd? Zaznaczę ze główne jest bez zmian.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maya

Według mnie tak, ale najlepiej upewnić się jeszcze co do tego w swoim urzędzie.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

W lipcu 2022 przyjąłem pracę zaproponowaną przez PUP, końcem listopada 2022 roku złożyłem wypowiedzenie. Czy w związku z tym, iż wypowiedziałem umowę o pracę, którą otrzymałem z ramienia PUP to czy dyskwalifikuje mnie to do ubiegania się o dofinansowanie w tym roku?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

To nie powinno mieć znaczenia, ale dla pewności warto jeszcze upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

mam pytanie, bede sie starala o dofinansowanie z PUP na otwarce sklepu, a po dwoch miesiacach dodatkowo chce przejsc na emeryture,czy to nie koliduje z otrzymaniem dotacji.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Jeśli chodzi o PUP, to przejście na emeryturę nie będzie problemem. Problemem może być jednak ZUS, który w takiej sytuacji może wymagać zamknięcia działalności gospodarczej czy rozwiązania wszystkich umów o pracę - przynajmniej na jeden dzień, aby możliwe było przejście na emeryturę. To zamknięcie DG, nawet na jeden dzień, może być z kolei problemem w kontekście rozliczenia dotacji z PUP. Dlatego zacząłbym od zgłoszenia się do ZUS-u i zapytania, czy faktycznie wymaga on zamknięcia działalności przed przejściem na emeryturę.

Odpowiedz

M
Mari
Gość

Czy można część dotacji przeznaczyć na opłacenie ZUS-u?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mari

Niestety nie można.

Odpowiedz

J
Jonasz
Gość

Czy w ramach jednej dzałalności gospodarczej na której założenie chcę uzyskać dofinansowanie mogę prowadzić działania o dwóch profilach? Np. lektor J. obcego i rekruter? Lub też rekruter i artysta- ceramik? Początkowo łatwiej utrzymać się mając różne źródła dochodu.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jonasz

Środki z dofinansowania mogą być przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z jednym kodem PKD, który wskazano we wniosku. Prawdopodobnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po otrzymaniu dotacji i otwarciu firmy rozszerzyć działalność o inne PKD.

Odpowiedz

O
Olga
Gość

Witam. W zeszłym roku przeprowadziłam się do Polski, mam kartę Polaka i złożyłam wniosek o zezwolenie na pobyt stały. Chcę otworzyć działalność, czy mogę zarejestrować się jako osoba bezrobotna aby móc starać się o dofinansowanie w przypadku gdy jeszcze nie mam stałego pobytu? Dziękuję.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Olga

Staramy się pomagać w różnych sprawach związanych z finansami. Twoje pytanie dotyczy zagadnienia związanego z inną dziedziną, kwestią uzyskania statusu osoby bezrobotnej. W tak wyjątkowej sytuacji jak Twoja proponuję zwrócić się o wyjaśnienia do najbliższego urzędu pracy.

Odpowiedz

O
Olga
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję. Zwróciłam się do urzędu pracy, niestety nie mogę uzyskać statusu osoby bezrobotnej, dlatego że nie posiadam pobytu.

Odpowiedz

M
Maciej
Gość

Witam. Zostałem w mojej firmie objęty zwolnieniami grupowymi. Okres wypowiedzenia został skrócony z 3 miesięcy do 1 miesiąca, a co do pozostałych 2 miesięcy zostałem zwolniony z obowiazku pracy. Zostały mi jednak za ten okres wypłacone pieniądze. Czy mogę zarejstrować się jako bezrobotny?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maciej

W kontekście rejestracji jako osoba bezrobotna najważniejsze jest, żebyś nie miał żadnej trwającej umowy z pracodawcą/zleceniodawcą. Jeśli okres wypowiedzenia został skrócony do 1 miesiąca i znajduje to potwierdzenie w papierach, to według mnie urząd weźmie pod uwagę ten termin i pozwoli na rejestrację po jego upływie. Warto jednak jeszcze upewnić się w tej sprawie bezpośrednio w swoim PUP lub za pośrednictwem infolinii urzędów pracy.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

zgodnie z kryteriami dotacji ceny produktów mogą wahać się o 20% więcej lub mniej z tymi założonymi w biznesplanie czy wobec tego łączna suma końcowa wydatków może być niższa?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Urząd nie przyzna Ci wyższej kwoty dofinansowania niż ta, którą przewidują w danym roku przepisy, więc wydaje się, że suma wskazana we wniosku powinna mieścić się w limicie. Jest to jednak nowe założenie, więc najlepiej dopytać jeszcze w urzędzie, jak urzędnicy będą podchodzić do tego tematu.

Odpowiedz

P
Piotr sieklucki
Gość
@Anna

Jak mam komornika to mogę starać się o dotację

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr sieklucki

Ogólnie nie jest to przeszkodą. Rozporządzenie dotyczące dotacji zawiera tylko punkt o niekaralności (chodzi o ostatnie 2 lata) za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny). Dodatkowo zasady przyznawania dofinansowania zawarte w niektórych urzędach pracy mogą zawierać wymóg np. niefigurowania wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Długów.

Przed złożeniem wniosku w ramach danego naboru warto zatem zapoznać się z zasadami obowiązującymi w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

M
Martyna
Gość

Jestem studentką i widniejąc na liście studentów mojej uczelni nie mogę się zarejestrować jako osoba bezrobotna, dobrze rozumiem? W dniu otwarcia działalności i czasie składania wniosku o powyżej opisane dofinansowanie nadal będę na liście studentów. Czy wystarczy że zarejestruje się jako osoba poszukująca pracy aby móc starać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Martyna

Jeśli są to studia zaoczne, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i tym samym złożyć wniosek o dofinansowanie. W przypadku studiów dziennych nie ma takiej możliwości.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dzień dobry, a co w przypadku studiów, które formalnie są stacjonarne ale zajęcia mamy w weekendy i w czwartki i piątki ale po 16 i online?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Myślę, że dla urzędu najważniejszy jest ten oficjalny typ studiów. Jeśli formalnie są to studia stacjonarne, to rejestracja prawdopodobnie nie będzie możliwa. Dla pewności można jednak jeszcze upewnić się w tej sprawie np. na infolinii UP.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość

Dzień Dobry, czy na tę samą działalność dotacje mogą otrzymać dwie osoby? Chcę otworzyć biznes ze znajomym, jesteśmy zarejestrowani w różnych UP, czy możemy obaj starać się o dotację? Planujemy załozyć dwie osobne działalności gospodarcze, bez żadnej spółki. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ewa

Każdy urząd pracy rozpatruje złożone w nim wnioski według regulaminu naboru, który obowiązuje w danej edycji. Może się zdarzyć, że będą one pozwalały na wsparcie podmiotów działających w takich samych. Jedynym sposobem na zweryfikowanie tego jest zapoznanie się z regulaminem naboru wniosków w każdym z PUP.

Odpowiedz

A
AREK
Gość

CZY JAKO NIEPRACUJĄCY REŃCISTA MOGĘ STARAĆ SIĘ O DOTACJE?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@AREK

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, podstawowym warunkiem ubiegania się o dotację jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, czyli trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba poszukująca zatrudnienia.

Odpowiedz

G
Gabriela
Gość

dzień dobry,

czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania w urzędzie pracy w mieście X (miejsce zameldowania), gdy działalność zamierzamy prowadzić w mieście X (miejsce zamieszkania)?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Gabriela

W urzędzie pracy rejestruje się ze względu na miejsce zameldowania - stałego lub czasowego. Co do drugiej kwestii, czyli możliwości otwarcia działalności w innym mieście, to najlepiej będzie to rozstrzygnąć w swoim UP lub z pomocą ogólnopolskiej infolinii urzędów pracy.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

Witam.

Jest duża szansa na dostanie dofinansowania jeśli nie mam nie udokumentowanej żadnej pracy na która bym chciał dostać dotacje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Szansa jak najbardziej jest, ale nie da się jednoznacznie określić "jak duża". W pewnym stopniu zależy to od konkretnego naboru i jakości wniosków składanych przez innych, niemniej zdarza się, że dofinansowanie otrzymują osoby bez doświadczenia zawodowego w branży, w której chcą działać jako przedsiębiorcy.

Odpowiedz

A
Ann
Gość

Cześć, zastanawiam się nad taką sytuacją: Jeśli osoba założy działalność, otrzyma dotację od PUP i powiedzmy, przez okres 3 miesięcy będzie ją rozwijać z powodzeniem w Polsce, to co stanie się w przypadku jeśli po tych trzech miesiącach podejmie decyzję o wyprowadzce do innego kraju UE? Czy stamtąd może dalej prowadzić tę działalność, czy będzie musiała ją zamknąć i zwrócić środki - zakładając działalność na nowo w kraju docelowym?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ann

Gdyby było możliwe prowadzenie działalności całkowicie zdalnie z zagranicy, nie zmieniałabyś siedziby, płaciłabyś w Polsce ZUS i podatki, to nic nie powinno się dziać. Nie można jednak wykluczyć, że w warunkach naboru wniosków, w ramach którego uzyskasz dofinansowanie, będą jakieś szczegóły mające wpływ na ostateczną ocenę sytuacji. Dlatego sugeruję kontakt z PUP i uzyskanie tam ostatecznej interpretacji przepisów.

Odpowiedz

R
Roksana
Gość

Witam czy jest możliwość dostania dofinansowania z pup jeżeli chciałabym przejąć sklep po moim pracodawcy?(Aktualnie jest oferta sprzedaży firmy ze wszystkim reklamą,całym wyposażeniem) pozdrawiam z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Roksana

Rolą PUP i tego dofinansowania jest pomagać w tworzeniu i rozwijaniu nowych biznesów, więc prawdopodobnie nie dostaniesz środków na zakup gotowego sklepu.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

czy jeżeli jestem wspólnikiem w sp. z o.o. ale nie mam umowy o pracę a teraz chcę założyć JDG to dotacja mi przysługuje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marek

Niestety nie, w tej sytuacji nie można ubiegać się o dofinansowanie. Podobne pytanie padło już jakiś czas temu, więc pozwolę sobie zacytować udzieloną odpowiedź:

Wspólnik spółki z o.o., który nie pobiera wynagrodzenia, a przy tym nie ma udziału w zyskach spółki (przychód nie może przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia krajowego) i spełnia wszystkie pozostałe warunki rejestracji, faktycznie miałby szansę uzyskać status osoby bezrobotnej. To dość rzadka sytuacja, której urzędnicy dokładnie by się przyjrzeli, ale jest tutaj przestrzeń do rejestracji w PUP. Natomiast nawet jeśli to by się udało, to wspólnik zarejestrowany jako bezrobotny nie mógłby ubiegać się o dofinansowanie, bo nie spełniałby warunku nieprowadzenia działalności - jest wpisany w KRS, więc urząd potraktuje go jako przedsiębiorcę.

Odpowiedz

P
PATRYK
Gość

Czy jeśli chce założyć np. firmę auto-detaling, auto-mechanike i do tego auto-handel, potrzbeuje jakiegoś udokumentowanego budynku w którym będę wykonywał pracę ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@PATRYK

Z tak szczegółowym pytaniem najlepiej zwrócić się do swojego urzędu pracy - urzędnik udzieli najpewniejszej informacji.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Dzien dobry.

Czy jesli nie posiadam statusu osoby bezrobotnej ( pracuję na umowę na czas nie określony), zlożylem wniosek o wypowiedzenie umowy z pracodawca), chcę zalożyc działalność 1 os. Czy moge się starac o jakiekolwiek dofinansowanie do działalności?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dawid

O dofinansowanie z urzędu pracy może starać się tylko osoba ze statusem bezrobotnego. Jeśli po upływie wypowiedzenia zarejestrujesz się w urzędzie, będziesz mógł złożyć wniosek o dofinansowanie.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Dzień dobry, czy żeby otrzymać tę dotacje to muszę mieć już założona działalność czy mogę ją założyć dopiero po złożeniu wniosku i otrzymaniu pieniędzy?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Działalność zakładasz po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu dofinansowania.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

A co jeśli ktoś figuruje w BIK za głupotę sprzed kilkudziesięciu lat?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marek

Według mnie to nie ma znaczenia, ale przed złożeniem wniosku warto jeszcze upewnić się co do tej kwestii w swoim urzędzie.

Odpowiedz

A
Asia
Gość

Złożyłam wniosek o dotację i już jestem pewna że zakup na przedmiot o wartości 8000 tysięcy chce zamienić na inne przedmioty bardzo niezbędne do prowadzenia działalności .

Czy będzie to problem jeśli wytłumaczę iż wykonanie podłoża na plac zabaw nie jest tak ważne jak wykonanie remontu dużej sali dla dzieci .

Czy poniosę konsekwencje jeśli zamiast podłoża o wartości 8000 tysięcy zakupie tapetę przedszkolna wykładzinę i regały ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Asia

Najczęściej możliwa jest niewielka korekta planów zakupowych, ale warto dopytać w PUP, czy w tej sytuacji lepiej zgłosić ją przed czy po otrzymaniu decyzji o udzieleniu finansowania. Warto też pamiętać, że wszelkie zmiany związane z wydatkowaniem środków, nawet te drobne, powinny być odpowiednio uargumentowane.

Odpowiedz

D
Dorota Pakuła Marcinkowska
Gość

Czy przy podpisaniu umowy w Urzędzie Pracy potrzeby jest współmałżonek żyranta ? Jeżeli tak to na podstawie jakiego artykuły z ustawy ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dorota Pakuła Marcinkowska

Według mnie nie, ale dla pewności warto jeszcze zapytać o tę kwestię bezpośrednio w swoim urzędzie.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Czy podczas tych 10-ciu miesiecy mogę podjąc pracę na etacie dodatkowo?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Ogólne przepisy mówią o braku możliwości podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia założenia działalności gospodarczej. Po wybuchu pandemii weszły jednak w życie regulacje, które dopuszczają w tym czasie możliwość zawieszenia działalności lub podjęcia innej pracy. Tego, czy tę możliwość przewiduje konkretny urząd i nabór wniosków, musisz dowiedzieć się w dziale dotacji swojego PUP.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam. Według informacji w urzędzie pracy o dotację na własną działalność gospodarczą mogę starać się po 12 miesiącach od zamknięcia poprzedniej (nie brałam wcześniej żadnego dofinansowania). Czy jeśli miałam zawieszoną działalność przez ponad rok i wczoraj zamknęłam ją z datą wsteczną do poprzedniej daty zawieszenia... urząd bierze pod uwagę datę zamknięcia działalności jako datę zgłoszoną czy dzień, w którym zgłosiłam zamknięcie tzn "wczoraj"??? ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

W tej sprawie najlepiej będzie skontaktować się ze swoim urzędem pracy.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość

Witam, czy jeśli dostałam fundusze z UP na szkolenie indywidualne, (właśnie je odbywam) deklaracja B- założenie własnej działalności, i mam na to 30 dni od zakończenia szkolenia, To czy mogę teraz jeszcze ubiegać się o dofinansowanie na założenie działalności...? Na te "do 36000"...? bo nie wiem czy w ogóle mam do tego prawo w tej chwili.......

Oraz jeśli tak- to czy są jakieś sposoby na odroczenie terminu, przesunięcie np o kolejne 30 dni założenia działalności- tak aby poczekać na to dofinansowanie...?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewa

Urzędy kierują się racjonalnością w wydawaniu środków. Bywa, że odmawiają kolejnego wsparcia, jeśli bezrobotny już z jakiegoś korzysta lub skorzystał. Można złożyć wniosek o udzielenie dofinansowania, niemniej decyzja o przyznaniu środków zależy od konkretnego urzędu.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, to urzędnik wyznaczy termin zawarcia umowy o dofinansowanie, a dopiero później będzie można założyć działalność. Z tego, co się orientuję, to nie przewiduje się możliwości odraczania terminów.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Czy są jakieś dofinansowania dla osób mających umowę o pracę i chcących otworzyć JDG?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

W urzędzie pracy nie, bowiem pracujący nie mogą uzyskać statusu osoby bezrobotnej. Ci, którzy posiadają ten status, mają do dyspozycji formy wsparcia wskazane na tej stronie: https://zielonalinia.gov.pl/web/zielona-linia/-/poszukujacy-pracy-32192

Odpowiedz

M
Miachał
Gość

Czy jeśli otrzymam dotację i w trakcie trwania umowy, która jest zawarta na 12 miesięcy zachoruję przed końcem, np. długotrwałe L-4, muszę zwrócić dotację? Chodzi mi czy np. po 7 miesiącach będę 5 miesięcy na L-4 muszę oddać pieniądze z dotacji

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Miachał

Nie będzie trzeba zwracać dotacji. Ważne jest jedynie, aby w trakcie zwolnienia lekarskiego nie zamykać ani nie zawieszać działalności.

PS Warto wiedzieć, że w przypadku długoterminowego zwolnienia lekarskiego PUP może proporcjonalnie wydłużyć okres ważności umowy o dofinansowanie (taki zapis jest jednak rzadko spotykany).

Odpowiedz

M
Marlena
Gość

Dzień dobry, jestem wspólnikiem w spółce z.o.o. Planuje dodatkowo otworzyć JDG. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marlena

Nie, w tej sytuacji nie uzyskasz statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie, nie będziesz mogła złożyć wniosku o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Marcin Kowalczyk

To raczej nie do końca jest prawda. Wspólnik to jeszcze nie jest osoba pracująca dla spółki. Żeby być zatrudnionym trzeba mieć podpisaną umowę ze spółką. Jeżeli UP przychyli się do oświadczenia o nie pobieraniu wynagrodzenia z tytułu bycia wspólnikiem w sp. z o.o. to może przydzielić status bezrobotnego.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Wspólnik, który nie pobiera wynagrodzenia, a przy tym nie ma udziału w zyskach spółki (przychód nie może przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia krajowego) i spełnia wszystkie pozostałe warunki rejestracji, faktycznie miałby szansę uzyskać status osoby bezrobotnej. To dość rzadka sytuacja, której urzędnicy dokładnie by się przyjrzeli, ale jest tutaj przestrzeń do rejestracji w PUP. Natomiast nawet jeśli to by się udało, to wspólnik zarejestrowany jako bezrobotny nie mógłby ubiegać się o dofinansowanie, bo nie spełniałby warunku nieprowadzenia działalności - jest wpisany w KRS, więc urząd potraktuje go jako przedsiębiorcę.

Odpowiedz

K
Karolina
Gość

Witam, czy po otrzymaniu dotacji z urzędu pracy i zarejestrowaniu działalności musz otwierać konto firmowe czy mogę posługiwać się kontem prywatnym ?

pozdrawiam Karolina

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karolina

Z tego, co się orientuję, urzędy pracy nie narzucają takiego wymogu - przepisy niezwiązane z dofinansowaniem też nie. Niemniej w pewnych przypadkach osobne konto firmowe jest bardzo pomocne, a wręcz niezbędne. To już jednak dość obszerny temat, który trzeba zgłębić samodzielnie, przygotowując się do otwarcia działalności.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Marcin Kowalczyk

Jeżeli Karolina chce wystawiać faktury VAT to konto musi mieć zarejestrowane na tzw białej liście a musi to być konto firmowe. Więc wszystko zależy od tego czy będzie konieczność wystawiania faktur VAT i ich płatność przelewem. Może dojść do sytuacji, że faktura opłacona na konto bez białej listy, zostanie wyrzucona z kosztów przez US.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Obecnie nadal nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, nawet przez płatnika podatku VAT. Dotyczy on tylko określonych branż a także sytuacji, gdy transakcja przekracza aktualnie obowiązujący limit. Pisaliśmy o tym w tym tekście: https://www.najlepszekonto.pl/biala-lista-podatnikow-vat

W innych sytuacjach można się posługiwać kontem prywatnym, aczkolwiek - jak pisał Marcin - rozdzielenie finansów osobistych od firmowych ma wiele zalet. O dylemacie konto osobiste vs konto firmowe pisaliśmy w osobnym tekście: https://www.najlepszekonto.pl/konto-osobiste-czy-firmowe-co-wybrac

Z własnego doświadczenia dodam, że niektórzy kontrahenci, zwłaszcza ze sfery budżetowej, w sytuacji, gdy mają zrealizować płatność na konto spoza "białej listy" wymagają dostarczenia im oświadczenia/wyjaśnienia czemu rachunek wskazany do płatności na fakturze nie widnieje na liście. Wystarczy wówczas przywołać argumenty podane wyżej i przelew jest realizowany. Ja przynajmniej nie miałem dotąd żadnych problemów.

Odpowiedz

M
Marysia
Gość

Witam, czy jeśli jestem tymczasowo zameldowana w miejscowości A i w tamtejszym urzędzie mam status bezrobotnego , a na stale jestem zameldowana w miejscowości B i chciałabym otrzymać dofinansowanie na działalność to czy działalność może być założona na adres inny niz w miejscowości A np inne województwo, lub czy z urzędu w miesjsowscj A mogę dostać dofinansowanie na prowadzenie działalności w miejscowości B, czy wtedy muszę zmienić meldunek na miejscowość B i tam ponownie zgłosić się do urzędu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marysia

Z tak szczegółowym pytaniem warto zwrócić się bezpośrednio do urzędu pracy - tam uzyskasz najpewniejszą informację. Polecam też infolinię i ogólnopolski czat urzędów pracy, który jest dostępny tutaj: https://zielonalinia.gov.pl/-/czat-nowa-usluga-zielonej-linii-44990

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Witam,

czy chcąc podjąć pracę na umowie B2B również mogę ubiegać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Małgorzata

Nie powinno stanowić to problemu, choć może lepiej nie chwalić się tym w składanym wniosku o dofinansowanie. Urzędnicy pewnie woleliby, aby działalność otwierana z dofinansowania wiązała się ze współpracą z kilkoma kontrahentami.

Najlepiej jeszcze dopytać w swoim urzędzie, czy w razie czego w czasie obowiązywania umowy o dofinansowanie można nawiązać współpracę z tylko jednym podmiotem.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam ,Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie szkółki nauki jazdy konnej.Posiadam kwalifikacje instruktora .

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Nie widzę przeciwwskazań, przy czym warto jeszcze dopytać w swoim urzędzie, jakie są szanse na otrzymanie dofinansowania na taką działalność.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Witam, Planuje załozyć firmę jednoosobową (lub najlepiej chyba sp zoo bo podobno przy społece zoo nie odpowiada się całym wlasnym majątgkiem za firmę). Jednak w tym samym czasie pracuje na etacie. Po prostu nie wystarcza mi 1 pensja. Czy w takim wypadku mozna się ubiegać o dofinansowanie? Planuję kupić chyba tylko komputer , ewentualnie jakiś osprzęt ale głownym wydatkiem będzie komputer. CHodzi o działaność z zakresu IT/badań naukowych. Chcialabym zminimalizowac koszty a maksymalizowac zysk.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

To dofinansowanie przeznaczone jest wyłącznie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednak dopóki jesteś gdzieś zatrudniona i nie masz statusu osoby bezrobotnej, nie możesz ubiegać się o środki.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dzień dobry, czy we wniosku można uwzględnić kursy poszerzające kompetencje w ramach świadczonych usług?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Masz na myśli to, czy urząd może przyznać Ci środki na takie kursy? Jeśli tak, to zależy od urzędu i konkretnego naboru wniosków. W tej sytuacji musisz więc skontaktować się ze swoim UP i przedstawić swoje potencjalne wydatki do sfinansowania.

Odpowiedz

E
Elena
Gość

witam, czy dofinansowanie działa też dla obcokrajowców?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Elena

Tak, cudzoziemcy, którzy uzyskają status osoby bezrobotnej, mogą ubiegać się o środki w ramach tego dofinansowania. Więcej na temat warunków, jakie musisz spełnić, aby móc zarejestrować się w urzędzie i wnioskować o dotację, przeczytasz tutaj: https://zielonalinia.gov.pl/warunki-nabycia-statusu-osoby-bezrobotnej-przez-cudzoziemca-41537

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Witam,

ubiegam się o dofinasowanie dla firmy remontowo budowlanej. Moje pytanie brzmi do kogo należy sprzęt zakupiony zgodnie z wnioskiem przez pierwsze 12 m-c? Pytam w kontekście różnych zdarzeń losowych wypadki, kalectwo a nawet ewentualna śmierć - co by wiązało się z zamknięciem działalności. Czy poręczyciele są wtedy zmuszeni oddać np. 30 000 PLN a narzędzia które były zakupione na potrzeby działalności są zajęte przez UP? Czy może UP zajmuje sprzęt i poręczyciele muszą oddać oszacowaną resztę utraty wartości sprzętu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Grzegorz

Sprzęt należy do przedsiębiorcy. Jeśli umrze lub stanie się niezdolny do pracy przed wygaśnięciem umowy, to urząd może dochodzić zwrotu dofinansowania w wysokości proporcjonalnej do okresu nieprowadzenia tej działalności (czyli wiele tutaj zależy od momentu zaprzestania pracy). To jednak tylko ogólne zasady, szczegóły mogą się różnić w zależności od urzędu i regulaminu danego naboru wniosków. Najlepiej zatem zgłosić się do swojego UP i tam zapytać o tę kwestię.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Witam,

Czy muszę wydać całą kwotę na starcie?

Zamierzam zrobić aplikację mobilną i część dotacji przeznaczyć na sprzęt, a 1/3 na reklamę.

Czy mogę sobie zostawić część pieniędzy na przyszłość i w momencie zakończenia pracy nad aplikacją przeznaczyć je na kampanię reklamową?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr

Wszystkie wydatki, na które przyznawane jest dofinansowanie, muszą zostać poniesione w określonym czasie (zwykle w ciągu ok. 2 miesięcy po wpływie środków na konto). Jeśli w tym okresie zdołałbyś opłacić i uruchomić kampanię reklamową, to teoretycznie jest szansa uzyskać na nią środki z PUP. Tylko i tak musiałbyś jeszcze upewnić się, czy Twój urząd byłby w ogóle skłonny sfinansować wydatki na reklamę.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Dzień dobry. Czy zaraz po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu dofinansowania ( powiedzmy niech to będzie JDG), można założyć spółkę z o.o. i prowadzić obie firmy w tym samym czasie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marek

Ogólne przepisy nie wspominają o zakazie otwierania kolejnej działalności w okresie obowiązywania umowy z UP, ale zakazują podejmowania w tym czasie zatrudnienia. Wiele zależy więc tutaj od konkretnego urzędu i regulaminu dofinansowania - musisz więc zgłosić się z tym pytaniem do swojego UP.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

WItam, czy jeśli brałem już raz takie dofinanoswanie jakieś 15 lat temu, i wywiązałem się ze wszystkiego ( firma działała 3 lata ) , mogę ponownie ubiegać się o nie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Niestety nie. To konkretne dofinansowanie można otrzymać raz w życiu.

Odpowiedz

M
Milka
Gość

dzień dobry! czy istnieje możliwość odwołania się od decyzji nie przyznania dofinansowania? w uzasadnieniu odmowy jest mowa o niewystarczających kwalifikacjach, ponieważ wniosek został złożony w czasie trwania kursu kwalifikacyjnego, który kończy się w styczniu; jeśli nie, to czy można powtórnie złożyć wniosek po ukończeniu kursu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Milka

Nie można się od niej odwołać, bowiem nie jest decyzją administracją. Ale to nie jest większy problem, w tej sytuacji jak najbardziej można "od nowa" wziąć udział w kolejnym naborze wniosków, po ukończeniu kursu.

Odpowiedz

M
Milka
Gość
@Marcin Kowalczyk

bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Odpowiedz

K
Karol
Gość

Witam.

Na początku roku otworzyłem działalność gospodarczą z dotacji z up. Moja firma od początku nie generuje przychodu, tylko same straty. Mam 3 puste miesiące gdzie nie wystawiłem żadnej faktury. Wiem , że nie mogę zawiesić działalności w okresie 12 miesięcy od jej zarejestrowania, więc będę ją prowadzić do końca tego okresu . Czy w tym wypadku gdy firma ma straty i nie przynosi przychodu , to Urząd pracy może zażądać ode mnie zwrotu dofinansowania? I jeszcze jedno pytanie: jakie dokumenty urząd pracy sprawdza przy rozliczeniu po 12 miesiącach? Czy sprawdza rentowność firmy, faktury wystawione itp? Jak wygląda takie rozliczenie?

Z góry dziękuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karol

Ta pierwsza kwestia nie powinna być problemem, ale warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie. Jeśli chodzi o dokumentację wymaganą przy rozliczeniu po 12 miesiącach, to może być to np. wydruk z CEIDG i ewentualnie zaświadczenie z ZUS o odprowadzaniu składek - różni się to od urzędu, więc i w tej sprawie trzeba dopytać w swoim.

Odpowiedz

K
Karol
Gość

Czy jako uczeń szkoły średniej mogę starać się o dofinansowanie?

Najpierw powinienem założyć działalność i po tym starać się o dofinansowanie, czy najpierw złożyć wniosek a później założyć działalność.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Karol

Jeśli nadal się uczysz, to nie masz statusu bezrobotnego, zatem nie możesz wnioskować o dotację.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Karol

Najpierw musisz uzyskać status osoby bezrobotnej (jeśli jeszcze jesteś uczniem, to go nie uzyskasz), później możesz złożyć wniosek, a na koniec otwierasz działalność:)

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Czy muszę być osobą bezrobotną by dostać dofinansowanie?


Odpowiedz

E
Eryk
Gość
@Tomasz

Śledzę ten tekst, bo sam się zastanawiam nad ubieganiem się o dofinansowanie i wciąż widzę powtarzające się pytanie: "czy muszę być osobą bezrobotną, by dostać kasę?" Podziwiam autora za spokojne odpowiedzi. Ludzie, przecież to jest jasno i łopatologicznie napisane na samym początku w części "Dla kogo jest dotacja z PUP?" TAK, trzeba być bezrobotnym!

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Czy jeśli minął okres 12 miesięcy od zamknięcia poprzedniej działalności (w której nie brałem dofinansowania) to mogę złożyć wniosek o dofinansowanie przy otwieraniu nowej działalności jeśli ta nowa działalność będzie taka sama jak poprzednia? Chodzi mi o to czy kolejna działalność musi być inna niż to co robiłem w przeszłości czy może być taka sama?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Podstawowy warunek jest taki, aby 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie posiadać wpisu do CEIDG. Nie ma natomiast przeszkód określonych przepisami, które wskazywałyby, że nie można otworzyć tego samego rodzaju DG. Warto jednak jeszcze upewnić się w tej kwestii w swoim urzędzie, bo regulamin danego PUP lub konkretnego naboru wniosków może tutaj stawiać jakieś ograniczenia.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Dzień dobry,

Kilka dni temu złożyłem wniosek o dofinansowanie. Jako zabezpieczenie, załączyłem poręczenie osób trzecich (spełniają warunki).

Problem w tym, że poręczenia zostały wypisane ze wsteczną datą, około miesiąca od daty na wniosku.

Czy przez takie "coś" dotacja może być nie przyznana?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Nie wiem, jak podchodzi do tego Twój urząd... Jeśli są to okolice miesiąca, to jest szansa, że nie będzie problemu, ale najlepiej będzie zgłosić się do swojego urzędu i zapytać - w razie czego pewnie jest możliwość doniesienia "świeższych" dokumentów.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Czy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku będę mogła podjąć dodatkową pracę na umowie zleceniu?

Czy w czasie oczekiwania na decyzję z urzędu muszę pozostać osobą bezrobotną czy już mogę podejmować jakieś zlecenia?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Niestety nie, musisz pozostać bezrobotna aż do momentu otrzymania dofinansowania i otwarcia działalności.

Odpowiedz

A
AREK
Gość

Witam, mam pytanie, czy jak już mam działalność z dofinansowania to mogę legalnie pracować gdzie indziej, chodzi o to że nikt nie jest wróżbita i nie jest wiadome czy biznes wyjdzie, szczegolnke na samym starcie a taka dodatkowa praca zawsze pomoże w różnych opłatach

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@AREK

Ogólne przepisy mówią o braku możliwości podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia otwarcia działalności gospodarczej. Niemniej po wybuchu pandemii weszły w życie regulacje, które dopuszczają w tym czasie możliwość zawieszenia działalności lub podjęcia innej pracy. Tego, czy występuje ona w danym urzędzie i w przypadku konkretnego naboru wniosków, musisz dowiedzieć się w dziale dotacji swojego PUP.

Odpowiedz

M
Mareczek
Gość

Witam, po jakim czasie od zamknięcia poprzedniej działalności (w której nie korzystałem z dofinansowania) mogę starać się o dofinansowanie w nowej działalności? Jest jakiś okres który musi minąć? pozdrawiam :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mareczek

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gosp. przez okres minimum 12 miesięcy. Czyli od momentu zamknięcia działalności do momentu złożenia wniosku powinno upłynąć co najmniej właśnie 12 miesięcy.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Czy osoba bezrobotna może ubiegać się o dofinansowanie jeśli jej małżonek ma egzekucję komorniczą?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Według mnie tak, nie widzę przeciwwskazań.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Czy żeby dostać dofinansowanie na otawarcie działalności musi mieć ona kierunek taki jak ukonczona szkoła czy moze byc cos zupelnie innego ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Może być coś zupełnie innego.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość

Czy jeśli moja żona jest na bezpłatnym urlopie wychowawczym, to mogłaby ubiegać się o dotację? Czy musiałaby się zwolnić, zarejestrować jako bezrobotna i wtedy próbować?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomek

Będąc na urlopie wychowawczym, nie można zarejestrować się w urzędzie pracy i tym samym ubiegać się o środki. Trzeba zatem próbować po uprzednim uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość

Dzień dobry,

Czy można strać się o dofinansowanie w innym mieście niż jestem zameldowany? Mieszkam w Gdańsku, a zameldowany jestem w Grajewie (Podlasie).

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wojtek

Według mnie nie można, bo w urzędzie pracy rejestruje się ze względu na miejsce zameldowania - stałego lub czasowego. Dopiero w przypadku braku meldunku można zarejestrować się w UP miasta, w którym się przebywa.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Mieszkanie, które wynajmuję na działalność nie ma księgi wieczystej, a wlasciel ma postępowanie spadkowe, które trwa już 10 lat. Jest osobą Wladajaca mieszkaniem, jest ona zapisana jako jedyny spadkobierca. Czy mam szansę na dofinansowanie z PUP?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

To dość specyficzny przypadek, trudno mi udzielić pewnej odpowiedzi. W tej sprawie najlepiej będzie zgłosić się do swojego urzędu pracy i tam dokładnie przedstawić swoją sytuację.

Odpowiedz

A
Ania
Gość

Czy od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie do jego rozpatrzenia i ewentualnego wypłacenia muszę cały czas być zarejestrowana jako osoba bezrobotna? Będę podejmowała drugą pracę (na umowie o pracę) i nie wiem, w którym momencie będę mogła ją rozpocząć.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ania

Tak jak pisał poniżej Marcin, powinnaś wciąż posiadać status osoby bezrobotnej, jednak najlepiej dopytać się o to w swoim urzędzie.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Czy o dotacje PUP moge ubiegac sie po powrocie z Anglii? Tam zamykam dzialalnosc self-employed i chce rozpoczac nowa w Polsce, takze w teorii nie spelniam warunku "w okresie ostatnich 12 miesiecy nie prowadziles dzialalnosci gospodarczej", czy takowa zamknieta dzialalnosc z zagranicy sie liczy?

Odpowiedz

M
Monika
Gość
@Sylwia

Póki obowiązuje stara ustawa to chodzi tylko o Polskę wiec możesz się starać aczkolwiek dzwoniłam do PUP bo jestem w podobnej sytuacji i jeśli od nowego roku wejdzie nowa ustawa to już to 12 msc będzie nas dotyczyć

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Czy środki z dofinansowania mogę wykorzystać na zakup materiałów? Np. Sztucznych Kwiatów, które zostaną przekształcone w stroiki nagrobne?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ola

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, wiele zależy też od regulaminu danego naboru wniosków. Zakup materiałów może być niemożliwy, ale najpewniejszą informację uzyskasz w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

A
Ada
Gość

Hej,

Czy czekając na decyzję odnośnie dotacji mogę podjąć pracę b2b lub jakąkolwiek zarobkową?

pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ada

Prawdopodobnie nie; dopóki nie otrzymasz decyzji i nie zawrzesz umowy z urzędem, musisz zachować status osoby bezrobotnej i nie możesz podejmować działalności zarobkowej. Możliwe jednak, że są jakieś wyjątki (np. zarobki do określonej kwoty w ramach działalności nierejestrowanej), więc dla pewności warto jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

M
Maya
Gość
@Marcin Kowalczyk

A czy podczas trwania dotacji (już przyznanej) można zawrzeć umowę z inna firma B2B?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Maya

Tak, jeśli współpraca z nią będzie w ramach działalności gospodarczej, na którą przyznano dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Aneta
Gość

Witam,

Mam pytanie, jak długo muszę mieć status bezrobotnej, aby starać się o dofinansowanie unijne? Czy mogę zaraz po zgłoszeniu się do urzędu pracy złożyć wniosek na dotację i zakładać firmę?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aneta

Nie obowiązuje jeden konkretny okres, wszystko zależy od danego UP. W niektórych urzędach można ubiegać się o dofinansowanie od razu po uzyskaniu statusu bezrobotnego.

Odpowiedz

J
Józef
Gość

Czy żona pobierając świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawną córką może założyć działalność gospodarczą i skorzystać z takiej dotacji nie tracąc przy tym świadczenia pielęgnacyjnego?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Józef

Świadczenie pielęgnacyjne uniemożliwia rejestrację w PUP, a co za tym idzie nie pozwala złożyć wniosku o przyznanie dotacji. Zasiłek pielęgnacyjny daje możliwość nabycia statusu bezrobotnego i tym samym wnioskowania o środki na otwarcie DG.

Odpowiedz

A
Anonimowo
Gość

Czy wiadomo czy jeszcze w tym roku pojawią się nabory na dofinansowanie działalności?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anonimowo

O to najlepiej pytać bezpośrednio w swoim urzędzie.

Odpowiedz

K
Krystian
Gość

Witam jeżeli wchodzę w branże swiatłowodową a mam 22 lata to czy jest szansa żebym mógł starac się o dotacje na potrzebny mi sprzęt do pracy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krystian

Jeśli masz przy tym status osoby bezrobotnej, to nie powinno być problemu. Zanim złożysz wniosek, możesz jeszcze wyjaśnić krótko w swoim urzędzie, jaką konkretnie planujesz otworzyć działalność i jakiego sprzętu potrzebujesz. Od urzędnika dowiesz się, czy faktycznie możesz liczyć na dofinansowanie.

Odpowiedz

P
Pawel
Gość

Witam, czy dofinansowanie z PUP można przeznaczyć na wkład własny do wzięcia leasingu na sprzęt potrzebny do otworzenia działalności?

Załóżmy, że sprzęt jest warty 150,000 zł. Wkład własny do wzięcia leasingu to 50,000 zł, który chielibyśmy częsciowo pokryć dofinansowaniem z PUP.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Pawel

Niestety, urzędy najczęściej w ogóle nie przyznają finansowania na leasingowane przedmioty. Upewnij się jednak jeszcze, jak to wygląda w Twoim urzędzie i w przypadku konkretnego naboru wniosków.

Odpowiedz

D
Denis
Gość

Czy może złożyć taki wniosek obywatel innego kraju niż Polska? Ukrainiec/Ukrainka na przykład?

Zakładając, ze resztę standardowych kryteriów się spełniają.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Denis

Tak, co do zasady może, przy czym warto jeszcze zgłosić się do urzędu i dopytać, jak wygląda w takim przypadku proces ubiegania się o środki.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość

Witam czy działalność w branży budowlanej ma szansę na uzyskanie dotacji?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bartek

Najczęściej tak, ale warto jeszcze upewnić się w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

J
Jerzy
Gość

Witam,

Mam pytanie : Czy jeżeli ok 6 lat temu otrzymałem już dotację z UP mogę jeszcze raz starać się o dofinansowanie na innego rodzaju działalność jaką dotychczas prowadziłem ? Firmę mam teraz zawieszoną .

Odpowiedz

L
Lesia
Gość
@Jerzy

To chyba zależy od PUP. Mnie z tego powodu, że mam zwieszoną firmę, odrzucili, ale są rejony, ze nie odrzucają. Musisz ich o to spytać :-)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jerzy

Jeśli było to dofinansowanie z PUP na otwarcie jednoosobowej działalności, to niestety nie będzie to możliwe. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od urzędnika, tego rodzaju dotację można otrzymać tylko raz w życiu.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Witam, Czy jest gdzieś oficjalna informacja o kolejnym uruchomieniu dotacji na koniec roku 2022 ? Czy ktoś może coś wie na ten temat? Nie umiem szukać na stronie UP :( :) Będę wdzięczna za pomoc

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

W tej sprawie najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem, nie ma tu jednego terminu i zasad.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

witam czy jako emeryt mając 43 lata życia , mogę ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie działalności ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paweł

Niestety nie. Będąc na emeryturze nie można uzyskać statusu bezrobotnego, który jest z kolei niezbędny, by móc ubiegać się o to dofinansowanie.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Czy mogę otrzymać dofinansowanie prowadząc działalność np. już 6 miesięcy?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Jeśli już prowadzisz działalność, nie możesz otrzymać na nią dofinansowania.

Odpowiedz

B
Bartosz
Gość

Ile mniej więcej może zająć cały proces? Od momentu zarejestrowania się jako osoba bezrobotna do momentu, gdy firma jest w stanie już w pełni funkcjonować.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bartosz

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na Twoje pytanie. Na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie urząd ma 30 dni, potem załatwienia wszystkich formalności - podpisanie umowy, zarejestrowanie działalności, które mogą trwa kilka lub kilkanaście dni. Wiele zależy od tego, jak szybko uporasz się z przygotowaniem wniosku i od natłoku spraw w urzędzie, a także od tego. ile czasu zajmie Ci zarejestrowanie firmy.

Odpowiedz

B
Barbara
Gość

Czy będąc na urlopie macierzyńskim ( wygaśnięcie umowy w trakcie uropu) też mogę starać się o dotacje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Barbara

Będąc na urlopie macierzyńskim, nawet po ustaniu umowy o pracę, nie można nabyć statusu bezrobotnego, który pozwoliłby wnioskować o dofinansowanie na otwarcie firmy.

Dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i dostarczeniu zaświadczenia z ZUS można zarejestrować się w UP i korzystać ze wszystkich form wsparcia przewidzianych dla osób bezrobotnych.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Witam ,czy mogę wydać dotacje na używany sprzęt?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Najczęściej jest to możliwe, przy czym zwykle podlega pewnym obostrzeniom - nie można np. kupić sprzętu od bliskiego członka rodziny. Szczegółowe informacja na temat takich zakupów powinny znajdować się w regulaminie danego naboru wniosków.

Odpowiedz

G
Gabriela
Gość

Witam. Czy pieniądze z dotacji mogę wydać na odkupienie działalności od innej osoby?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Gabriela

Niestety nie jest to możliwe.

Odpowiedz

D
Darek
Gość

Dzień dobry, czy dwie osoby mogą starać się o dotację na jeden adres firmowy? Firmy prowadziłyby inny rodzaj działalności.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Darek

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że ten sam adres przyszłej firmy nie blokuje możliwości ubiegania się o środki.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Dzień dobry czy dofinansowanie może dostać każdy? Jakie warunki trzeba spełnić?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Monika

Dokładne zasady uzyskania dofinansowania znajdziesz w swoim urzędzie pracy. W tekście przedstawiliśmy ogólne zasady.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Nie każdy, ale sporo osób spełnia wymagane kryteria. Podstawowe warunki opisaliśmy w tekście, natomiast szczegółowe są przedstawione w regulaminie danego naboru wniosków (można go znaleźć na stronie swojego urzędu).

Odpowiedz

V
Vitalii
Gość

Witam, jeżeli już mam otwartą działalność z miesiąc czasu. Czy mogę się starać o dofinansowanie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Vitalii

Niestety nie, po założeniu firmy już nie można starać się o dotację opisaną w tekście.

Odpowiedz

J
Jola
Gość

Czy można dostać dotacje jeżeli w tym samym czasie występuje się do innej instytucji o pożyczkę na start działalności?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jola

Można złożyć wnioski o środki w różnych instytucjach, ale jeżeli będzie odpowiedź pozytywna z dwóch źródeł, to z jednego trzeba zrezygnować. Z przepisów wynika, że nie można łączyć tej dotacji z dofinansowaniem/pożyczką z innej instytucji.


Odpowiedz

J
Jola
Gość

Dzień dobry.

Czy można dostać dotacje na założenie biznesu franczyzowego?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jola

Z przepisów ogólnych nie wynika, że musi to skutkować negatywnym rozpatrzeniem wniosku o dofinansowanie. Jednak w regulaminach naborów o taką dotację bardzo często pojawia się informacja, że środki na otwarcie działalności nie mogą być przyznane osobie, która zamierza działać jako franczyza.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Mam pytania, czy dotację można dostać na przejęcie firmy franczyzy? Sytuacja jest taka, jestem pracownikiem a z końcem roku mój szef sprzedaje spółkę franczyzie a ci będą szukać osoby która przejmie sklep po nim. Tą osobą chciałbym być ja tylko tu pytanie, jak przejmę spółkę(do końca jeszcze nie wiem jak to będzie działać, czy w razie przejęcia sklepu będę musiał przejąć spółkę czy założyć własną) też jest szansa na dostanie dotacji? Czy to musi iść w kolejności składam wniosek>dostaje zgode i kase>zakładam firme/przejmuję

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Rafał

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe - w ramach tego dofinansowania urzędy pomagają przede wszystkim nabyć produkty i usługi, które pozwalają wystartować z własną działalnością. Warto jednak skonsultować się jeszcze z urzędnikiem w PUP, który udzieli aktualnych i pewnych informacji w tym zakresie.

Odpowiedz

D
Dorota
Gość

Dzień dobry, Czy mam szanse na dofinansowanie, jeśli zarejestruję się jako bezrobotna, a urząd zaproponuje mi pracę? Obawiam się, że jest sporo ofert dla mnie, tyle że nie chcę już pracować w tej branży. Czy warto odwlekać otworzenie własnej działalności?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dorota

Jeśli zarejestrujesz się jako bezrobotna i praktycznie od razu złożysz wniosek o dofinansowanie, to późniejsze ewentualne odrzucenie oferty pracy nie powinno być problemem. Polecam jednak dopytać jeszcze, jak zapatruje się na ten temat Twój urząd pracy.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Dzień dobry, od momentu otrzymania decyzji pozytywnej co do dofinansowania od urzędu - jaki jest czas kiedy można wrócić do umowy zlecenia? ( kiedy można wrócić do umowy zlecenia jeśli się z niej zrezygnowało na rzecz otrzymania dofinansowania)? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Jak rozumiem chodzi o kontynuację współpracy, która wcześniej była rozliczana na podstawie umowy zlecenia? Wznowienie/rozpoczęcie współpracy co do zasady jest możliwe najwcześniej w momencie oficjalnego otwarcia działalności gospodarczej (dzień wpisany w CEIDG).

Odpowiedz

G
Gabryś
Gość

Mam pytanie do Pana. Żyjemy w czasach że wszystko drożeje, co w sytuacji gdy laptop który mieliśmy wpisany w wniosku z kwoty 4000 zdrożał do 4800zł a inna maszyna z 10000zł staniała do 8000zł. Wiadomo że UP nam nie dopłaci tylko czy nie będzie robił z tego powodu problemów?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Gabryś

Podejście urzędów bywa tutaj różne, więc najlepiej dopytać o to w swoim PUP. Prawdopodobnie żadnych problemów nie będzie, przy czym urząd może poprosić o złożenie pisemnego wyjaśnienia, skąd takie rozbieżności w kwotach.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Zakładamy, że UP może udzielić dofinansowania 50% do każdej rzeczy jaką chcemy kupić. Zakładamy, że na wniosku proszę o dofinansowanie:

2000 zł na laptopa (ponieważ potrzebuję laptopa za 4000 zł)

1000 zł na telefon (ponieważ potrzebuję telefon za 2000 zł)


Pytanie: Czy mogę całe dofinansowanie (3000 zł) przeznaczyć za zakup laptopa za 6000 zł?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Tę kwestię należy wyjaśnić z urzędem pracy, który organizuje nabór wniosków. Być może w regulaminie naboru wniosków będą zapisy umożliwiające/zabraniające dokonania takiego wydatku.

Raz jeszcze zwracamy uwagę, że przepisy ustawowe i wykonawcze regulują ogólne zasady udzielania dofinansowania. Wszelkie kwestie szczegółowe ustalane są przez dany urząd pracy, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy, strategię dotyczącą likwidacji bezrobocia i aktywizacji zawodowej na danym terenie.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Czy auto kupione z przyznanej dotacji może mieć dwóch właścicieli? Ten drugi właściciel nie ma nic wspólnego z prowadzoną działalnością. Chodzi tylko o to by płacić niższe składki za ubezpieczenie auta

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Skłaniam się ku twierdzeniu, że nie jest to możliwe, ale wszelkie takie szczegółowe sprawy - jak to wielokrotnie podkreślaliśmy - należy wyjaśniać bezpośrednio z urzędem pracy, z którym podpisana jest umowa.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Czy w okresie obowiązywania umowy, w moim przypadku w trzecim miesiącu prowadzenia działalności, mogę zorganizować staż osobie bezrobotnej?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Adrian

Proponuję sprawdzić, czy w podpisanej umowie nie ma odniesienia do takiej sytuacji lub spytać o tę kwestię w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Witam czy od września będzie druga tura na składanie wniosków o dofinansowanie dla firm

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiktor

Nie posiadamy takich informacji. Wiele programów realizowanych jest lokalnie i o ich dostępność trzeba pytać w powiatowych urzędach pracy lub jednostkach zajmujących się rozdzielaniem funduszy europejskich.

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

J
Jaśmin
Gość

Czy mam szanse starać się o dotacje jeśli mąż zamyka właśnie działalność o takim samym pkd?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jaśmin

Prawdopodobnie tak, ale warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie.

Odpowiedz

D
Dmytro
Gość

Dobry dzień. czy osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może otrzymać takie dodatkowe dofinansowanie? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dmytro

Tak. Jeżeli cudzoziemiec spełnia warunki do nabycia statusu osoby bezrobotnej w urzędzie pracy, może starać się o dotację na otwarcie działalności gospodarczej.

Odpowiedz

K
Klaudia
Gość

Dzień dobry,

Otrzymałam dofinansowanie z UP, mam już nadany NIP, ale we wniosku CEIDG uwzględniłam otworzenie działalności w późniejszym terminie tj. 5 września 2022. Czy mogę już teraz wykorzystać te środki czy muszę czekać na 5 września?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Klaudia

Takie szczegółowe kwestie mogą być uregulowane w umowie jaką podpisałaś z PUP. Gdyby tam nie było stosownych zapisów, to proponuję kontakt z urzędem, gdyż tak kwestia może być różnie regulowana.

Odpowiedz

K
Klaudia
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuje za odpowiedź. ☺️

Odpowiedz

M
Martyna
Gość

Witam czy korzystając z dotacji na salon fryzjerski , osoba chcąca ze mną współpracować może założyć swoją działalność fryzjerską (nie będzie to spółka ) w tym samym lokalu i korzystać razem ze mną ze sprzętu zakupionego z dotacji ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Martyna

Moim zdaniem sprawa wymaga wyjaśnienia z urzędem pracy, w którym będziesz ubiegała się o dotację. W regulaminie naboru wniosków lub w umowie, która będzie podpisywana po uzyskaniu dotacji mogą sie znajdować zapisy określające zasady wykorzystania sprzętu zakupionego z pieniędzy z dotacji.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam, aby dostać dofinansowanie trzeba być 3 miesiące bezrobotnym, czy zszedł już ten przepis i po zapisaniu się jako bezrobotny mogę złożyć od razu wniosek?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Na samym początku tekstu napisaliśmy, że wniosek można złożyć zaraz po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Taka jest generalna zasada, trzeba przy tym jednak zaznaczyć, że możliwe jest, iż regulamin naboru wniosków przygotowany przez dany urząd może zawierać jakieś dodatkowe ograniczenie. Najlepiej jest więc sprawdzić to w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

A
Angelika
Gość

Dzień dobry, można w jednej działaności gospodarczej oferować różne usługi np. Fryzjerskie, makijażowe i stylizacja rzęs ?

Czy w trakcje trwania umowy z pup można podejmować pracę na umowę zlecenie związane z działalnością gospodarczą, a jeśli nie to czy jest możliwość wystawiania faktur za usługę ?

Odpowiedz

J
Jano
Gość
@Angelika

Z tego, co wiem, to PKD dla fryzjerstwa (96.02.Z ) obejmuje też usługi makijazowe i inne zabiegi kosmetyczne, więc jak najbardziej możesz. A co pracy na umowę zlecenie - spytaj w pup, bo z tym bywa różnie. Tylko... po co Ci ta umowa zlecenie, skoro możesz wystawić fakturę za usługę i zarabiać na zleceniu jako firma?

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Czy po złożeniu wniosku o dofinansowanie i nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi o przyznanych środkach czy mogę rozpocząć procedurę otworzenia działalności gospodarczej


Odpowiedz

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Z reguły działalność gospodarczą otwiera się po zawarciu z urzędem umowy o dofinansowanie w terminie wskazanym w tym dokumencie. Na wszelki wypadek upewnij się w swoim PUP, czy stosują tę procedurę, czy też możesz otworzyć działalność wcześniej (czyli przed podpisaniem umowy).

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
@Beata Szymańska

Dziękuję ?pozdrawiam

Odpowiedz

J
Janusz
Gość

Witam . Czy za dofinansowanie z urzędu na narzędzia jest możliwość zakupu tych narzędzi w leasing czy kredyt na daną firmę ? Czy przedstawione narzędzia muszę zakupić bez takich możliwości ?

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
@Janusz

Urzędy z reguły nie finansują zakupu rzeczy w leasingu czy na kredyt ale musisz jeszcze sprawdzić jak podchodzi do tego Twój urząd. Możliwe, że w przypadku kredytu będzie tak że część da Ci urząd a jeśli brakuje Ci jakiejś kwoty, to resztę sfinansujesz sobie własnym kredytem.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość

Czy dotację koniecznie trzeba wydać? Czy mogę przez okres obowiązywania umowy z PUP jej nie wydawać i po upływie umowy rozdysponować bez konieczności rozliczania się z dokonanych zakupów?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adrian

Nie, środki z dotacji trzeba w całości wydać na rzeczy wskazane we wniosku, a niewykorzystaną część należy zwrócić urzędowi.

Odpowiedz

A
Adrian
Gość
@Marcin Kowalczyk

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Y
Yuliia
Gość

Jeśli chce starać się na dotacje(otwarcie salonu kosmetycznego),ile muszę być bezrobotna na dzień podania dotacji?

Dziekuje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Yuliia

Dotychczas nie obowiązywały w tym zakresie jednolite przepisy dla wszystkich urzędów pracy. Musisz zatem zgłosić się do swojego PUP i zapytać w nim o tę kwestię.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Witam, czy przy założeniu sklepu internetowego mogę przeznaczyć np 60% dotacji na zakup towaru? Dla przykładu dotacja 30 k plus 10 k własne środki, z tego towar 30 k (20 dotacja +10 własne) 10k na sprzęt domenę internetową wraz z obsługą itp.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sebastian

Ta kwestia nie jest regulowana żadnymi odgórnymi przepisami - zależy od urzędu i konkretnego naboru wniosków. Zdarza się, że w ogóle nie można przeznaczyć środków z dotacji na zakup towaru, czasem można, ale tylko ustaloną część.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Jeśli chciałbym założyć działalność opartą o świadczenia medyczne takie jak: pobierani krwi, podstawowe/ specjalistyczne, podłączanie kroplówek, badania spirometrem, zmiana opatrunków, To od czego powinienem zacząć? Czy na tego typu działalność istnieje jakaś szansa na dofinansowanie z NFZ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

NFZ takich możliwości raczej nie oferuje, ale w tej sytuacji prawdopodobnie będzie możliwe ubieganie się o środki z PUP. Rodzaj działalności co do zasady nie ma znaczenia, więc jeśli jesteś bezrobotny i spełniasz pozostałe kryteria stawiane przez urząd, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie firmy.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Witam czy po dodaniu dotacji na działalność którą odbywa się głównie w weekendy mogę podjąć pracę w innej firmie niezwiązane z moja działalnością

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paweł

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, a przynajmniej nie w okresie ważności umowy zawartej z urzędem. Warto jednak upewnić się jeszcze w tej sprawie w swoim PUP.

Odpowiedz

K
Konrad
Gość

Jak wygląda sytuacja kiedy nastąpi nieszczęśliwy wypadek np w 10 miesiącu prowadzenia działalności to co w tym wypadku? Czy poręczyciele mają obowiązek spłacić dług zwiazany z dofinansowaniem?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Konrad

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że w takiej sytuacji poręczyciel nie zwraca kosztów dofinansowania. Do zwrotu środków byłby zobowiązany, jeśli beneficjent stałby się niewypłacalny i jednocześnie nie wywiązałby się z warunków umowy (np. wydałby środki niezgodnie z ustaleniami).

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Dzień Dobry. Planuję otworzyć działalność, jako producentka własnych naklejek oraz innych artykułów papierniczych. Do rysowania projektów będzie mi potrzebny tablet, który jest dość drogi (ok.7,5 tys.). Czy dotacja na tak drogą elektronikę będzie rozpatrywana? Dziękuję.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

Jest na to spora szansa, jeśli ten tablet faktycznie jest niezbędny i zostanie to dobrze uzasadnione. Przed złożeniem wniosku warto jednak zgłosić się jeszcze do swojego urzędu i upewnić, czy w tej sytuacji można liczyć na dofinansowanie.

Odpowiedz

K
Kas
Gość

Witam,

Jeśli brałam 10 lat temu inne dofinansowanie , czy mogę starać się ponownie na nową działalność ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kas

Jeśli było to dofinansowanie z PUP na otwarcie własnej działalności, to prawdopodobnie niestety nie będzie to możliwe. W przypadku innych co do zasady tak, ale warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Witam, wraz z narzeczona chcemy otworzyć Sklep z odzieżą używana, tylko, że żadne z nas nie ma kursów na kasę fiskalna, to będzie problem? Drugą kwestia jest też to czy można przeznaczyć środki na założenie kamer w sklepie?

Czy PUP przyjeżdża sprawdzić w sklepie jego wyposażenie? Mianowicie kupuje regał o wymiarach takich i takich a w sklepie stoi jednak inny. Jeśli miałbym jeszcze jakieś pytania czy mogę się jakoś skontaktować poprzez e-mail?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sebastian

Brak kursów nie powinien być problemem, a jeśli chodzi o pozostałe kwestie, to najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem. Prawdopodobnie będzie w nim osobny dział/pokój, w którym można zapytać o wszelkie szczegóły związane z dofinansowaniem i konkretnym naborem wniosków.

Odpowiedz

A
Ala
Gość

Czy można uzyskać dotacje na zakup lokalu? Oczywiście dotacja pokryłaby tylko część kwoty zakupu.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ala

To zależy od urzędu - sama ustawa dotycząca dofinansowań nie precyzuje tej kwestii. Wydatki, na jakie można przeznaczyć dotację, są wymienione w regulaminie udostępnianym w informacji o naborze lub w zakładce "dokumenty do pobrania". Może być też tak, że jeśli regulamin będzie dopuszczał możliwość sfinansowania zakupu lokalu, to tylko za pewną część dotacji np. 50%.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość

Dzień dobry.

Może Państwo mi powiedzą bo nigdzie w internecie nie jest opisane, jakiej wysokości są składki ZUS i US przez pierwszy rok od podpisania umowy z PUP?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sandra

Zawarcie umowy o dofinansowanie z PUP w najmniejszym stopniu nie wpływa na wysokość płaconych składek. Informacji na ich temat należy szukać na stronach ZUS-u.

Tutaj tylko dodam, że przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności wiele osób może korzystać z ulgi na start (wtedy w ogóle nie płaci się składek na ubezpieczenia społeczne), a później przez 2 lata opłacać składki preferencyjne.

Odpowiedz

J
Jola
Gość

Witam, czy jako kobieta moge starać się o dofinansowanie na otwarcie firmy w branży spawalniczej (typowo meskiej)?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jola

Nie widzę tutaj przeciwwskazań, urząd z pewnością nie odrzuci automatycznie takiego wniosku.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Witam, czy po rozpoczęciu działalności i otrzymaniu dofinansowania można pracować na pół etatu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Niestety nie jest to możliwe, a przynajmniej nie w okresie obowiązywania umowy z urzędem.

Odpowiedz

D
Daniel
Gość

Witam, Czy założenie działalności z dofinansowania zabrania zawarcia kontraktu b2b z jakaś firmą w tej branży?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Daniel

Nie widzę tutaj żadnych przeciwwskazań, ale warto jeszcze upewnić się w tej kwestii w urzędzie, w którym będzie składany wniosek.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Czy można mieć kredyt gotówkowy wzięty starając się o dotacje? Czy trzeba być czystym.. bo chciałabym właśnie skorzystać z dotacji a mam kredyt .

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Te kwestie w ogóle nie są ze sobą powiązane, więc posiadanie kredytu nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o dofinansowanie.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Witam chciał bym otworzyć działalność gospodarczą Auto Pomoc czy jest możliwość uzyskania dofinansowania na taką działalność

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Nie widzę przeciwwskazań, ale warto jeszcze upewnić się co do tego w urzędzie, w którym będzie składany wniosek.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Cześć, chciałbym założyć działalność która polegałby n szyciu produktów i sprzedaży ich internetowo.

Moje pytanie: Czy biorąc taką bezzwrotną pożyczkę muszę mieszkać w danym obszarze z którego biorę pożyczkę czy mogę się przeprowadzić i zameldować gdzieś indziej a nawet za granicą?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Mateusz

Przeprowadzić się za granicę raczej na pewno nie będzie można, a przynajmniej nie w okresie trwania umowy o dofinansowanie. O szczegóły najlepiej dopytać w swoim PUP, bo przepisy ustawy niczego konkretnego tutaj nie mówią.

Odpowiedz

O
Olga
Gość

Dzień dobry, czy są dodatkowe warunki na skorzystania z dotacji dla osób z Ukrainy, którzy przyjechali po 24.02.2022? Różne źródła przedstawiają nieco różne dodatkowe warunki (wiek, końcowa data złożenia zgłoszeń i td)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Olga

O tę kwestię najlepiej zapytać już samodzielnie w urzędzie pracy. Tam udzielą pewnych i aktualnych informacji, często można też liczyć na obsługę w języku ukraińskim.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Witam czy załapię sie na dotacje jeśli sam położyłem wypowiedzenie u obecnego pracodawcy , czy obowiązuje mnie jakiś minimalny czas statusu bezrobotnego?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Rafał

Ta pierwsza kwestia nie powinna stanowić problemu, ale warto jeszcze upewnić się co do tego w swoim urzędzie. Jeśli chodzi o tę drugą, to tutaj sytuacja zmienia się dynamicznie. Niedawno pojawił się pomysł, żeby obowiązywał minimum 3-miesięczny okres bezrobocia, ale szybko się z tego wycofano. Na tę chwilę każdy PUP reguluje to samodzielnie - w jednym można złożyć wniosek od razu po uzyskaniu statusu bezrobotnego, w innym trzeba odczekać kilka tygodni.

Odpowiedz

F
Fabian
Gość

Witam. Czy będąc uczniem technikum mogę ubiegać się o dotację?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Fabian

W większości przypadków decydującym warunkiem złożenia wniosku o dotację jest posiadanie statusu bezrobotnego, czyli bycie zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Odpowiedz

T
T. T.
Gość

Według nowych przepisów Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 należy posiadać status bezrobotnego lub poszukującego pracy minimum 3 miesiące, aby starać się o dofinansowanie.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
@T. T.

To już nieaktualne, przez chwilę tak było. Migiem się z tej głupoty wycofali

Odpowiedz

A
Adam
Gość

witam

czy jak podpisałem umowe z PUP 06.04 2022

a działalność zarejstrowałem 04.05.2022 a mogę jeszcze dokupić narzędzia bo zrobiłem zakup baterii aku a tego nie wpisałem a ieszcze nie kupiłem wkrętarki jaki jest czas



Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

Takie kwestie powinna przewidywać Twoja umowa z PUP. Zawsze możesz także zapytać o to w urzędzie.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Czy jako adres planowanej działalności gospodarczej mogę podać placówkę, w której pracuje mój mąż? Może mi wynajmować/użyczać jedno pomieszczenie ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Monika

Odpowiedzi na takie szczegółowe kwestie zawsze trzeba szukać w warunkach naboru wniosków w danej edycji lub w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warunki mogą być bardzo różne, zależnie od sytuacji na lokalnym rynku pracy, wysokości środków będących do podziału.

Odpowiedz

N
Nadiia
Gość

Dzień dobry. Żeby starać się o dofinansowanie ja muszę posiadać status osoby bezrobotnej, ale jaki jest sens w tym żeby czekać 3 miesięcy przed tym jak będę mogła złożyć wniosek? PUP będzie mi proponował pracę w tym czasie? Oczywiście ja będę odrzucać te propozycję bo chce założyć działalność. Dziękuję

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Nadiia

To faktycznie kontrowersyjny zapis, niemniej dziś już rzadko spotykany. W wielu urzędach wniosek można złożyć od razu po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Czy muszę pokazywać dowody zakupu Urzędowi Pracy? Np. paragony lub faktury? Co w przypadku zakupu rzeczy używanych?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Tak, faktury, rachunki lub umowy trzeba przedstawić w PUP. Tego, jakie dokładnie dokumenty (i w jakiej formie) będą wymagane, musisz dowiedzieć się w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Dzień dobry, czy po otrzymaniu statusu osoby bezrobotnej, mogę ubiegać się o dotację na rozwój agroturystyki w innym województwie niż jestem zameldowana?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magdalena

Jeśli regulamin dofinansowania tego nie zabrania, to tak. Polecam upewnić się, jak to wygląda w Twoim PUP i w konkretnym naborze wniosków.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Czy można wydawać pieniądze na rzecz używaną? Od innej firmy przykladowo

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jacek

Co do zasady można, przy czym ważne jest jeszcze, co to za rzecz i jaki ma być charakter przyszłej działalności. Szczegółowych informacji w tej sprawie zaczerpniesz w swoim urzędzie.

Odpowiedz

A
Angela
Gość

Czy po ewentualnym otrzymaniu dofinansowania z PUP i otworzeniu firmy w Polsce możliwe jest świadczenie usług za granicą na terenie UE czy będzie to niezgodne z umową? Bardzo proszę o odpowiedź :) Niedługo wyjeżdżam i nie wiem czy myśleć o takim rozwiązaniu

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Angela

Nie powinno być z tym problemu, ale ostatecznie zależy to od konstrukcji umowy z danym urzędem. Polecam zatem odwiedzić swój PUP i upewnić się co do tej kwestii.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Czy otwierając działalność np stolarka muszę mieć udokumentowane doświadczenie w tym kierunku lub jakieś wykształcenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paweł

Zwykle nie jest to bezwzględnie konieczne, ale zwiększa szanse na pozytywną decyzję w sprawie dofinansowania. Dla pewności polecam jeszcze dopytać o tę kwestię w swoim urzędzie.

Odpowiedz

R
Radek
Gość

Czy zapis o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej minimum 3 miesiące przed złożeniem wniosku o dofinansowanie jest nadal w mocy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Radek

Ta kwestia różni się w zależności od PUP i regulaminu naboru wniosków. Są urzędy, w których można złożyć wniosek już następnego dnia po rejestracji jako osoba bezrobotna. Musisz sprawdzić, jak wygląda to w Twoim urzędzie.

Odpowiedz

W
Wiola
Gość

Czy oczekując na dofinansowanie nie mogę podjąć pracy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiola

Niestety nie. Do czasu rozpatrzenia wniosku i ewentualnego zawarcia umowy z urzędem musisz zachować status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Czy posiadanie statusu osoby bezrobotnej jest warunkiem koniecznym do spełnienia? Co jeżeli pracuje za granicą i chciałbym ubiegać się o dotację?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

W tej sytuacji nie uzyskasz potrzebnego statusu bezrobotnego i nie będziesz mógł ubiegać się o środki.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość

Czy posiadanie udziałów w spółce (bycie wspólnikiem) jest formą prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, to rozumiem że musiałbym się pozbyć udziałów i odczekać rok aby móc ubiegać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub

W tym przypadku kluczowa jest kwestia posiadania wpisu do CEIDG. Jeśli go nie ma (zakładam, że go nie masz), to moim zdaniem posiadanie udziałów w spółce nie skreśla Twoich szans na otrzymanie dofinansowania. Niemniej zalecam upewnić się jeszcze w swoim PUP, czy moja interpretacja jest słuszna.

Odpowiedz

I
Inez
Gość

Dzień dobry, czy jako osoba fizyczna mająca kredyt na mieszkanie mogę ubiegać się o takie dofinansowanie? Nie mam zadłużenia wobec banku i jestem matką samotnie wychowującą dziecko.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Inez

Tak, to w niczym nie przeszkadza. Tylko pamiętaj, że aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie, musisz posiadać status osoby bezrobotnej.

Odpowiedz

N
NATALIA
Gość

Czy działalność może być założona w innym mieście, powiecie niż dany urząd ale w tym samym województwie ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@NATALIA

Jeśli regulamin dofinansowania tego nie zabrania, to tak. Zwykle jest to możliwe, ale polecam się jeszcze upewnić, jak to wygląda w Twoim PUP i w konkretnym naborze wniosków.

Odpowiedz

M
Marta Buda
Gość

Czy mogę otrzymać dofinansowanie na zakup i przejęcie salonu kosmetycznego w którym aktualnie pracuję ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marta Buda

Aby otrzymać dofinansowanie, musisz posiadać status bezrobotnego.

Odpowiedz

M
Marta Buda
Gość
@Aldona Derdziak

Tak doczytałam, dostałam wypowiedzenie z firmy z której pracuje , z powodu redukcji stanowiska pracy i wiem że szefowa zamyka salon. Zastanawiam się czy po zarejestrowaniu na bezrobociu mogę dostać dotacje na odkupienie salonu.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marta Buda

O takie kwestie najlepiej zapytać w Urzędzie Pracy, w którym chciałabyś złożyć wniosek o dotację.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

W jakim czasie od uzyskania dotacji trzeba założyć działalność?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agnieszka

Nie ma odgórnych przepisów obowiązujących we wszystkich urzędach, przy czym zwykle to kwestia maksymalnie 1-2 tygodni. Aby poznać dokładną odpowiedź, musisz skontaktować się ze swoim PUP.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dzień dobry

Czy zakładając działalności z dofinansowaniem na konkretne PKD, można w ciągu tych 12msc dopisać inne? Np całkiem inne niż początkowe?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Co do zasady można, przy czym trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, to początkowe PKD musi pozostać głównym przez cały okres trwania umowy o dofinansowanie. Po drugie, przed dopisaniem nowego PKD należy skontaktować się ze swoim PUP i upewnić, czy aby na pewno będzie to możliwe:)

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Czy jeśli działalność została już założona (2 msc temu), to generalnie temat jest już zakończony i nie ma już możliwości na uzyskanie dofinansowania? Drugie pytanie - czy jest możliwość, aby uzyskać je np.zawieszając lub zamykając działalność na jakiś czas i otworzyć na nowo firmę o tym samym profilu działalności?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andrzej

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to temat jest niestety zamknięty. W przypadku drugiej warto jeszcze upewnić się w swoim urzędzie, ale najprawdopodobniej nie będzie to możliwe. Moim zdaniem byłaby na to szansa, jeśli profil działalności byłby zupełnie inny i od zamknięcia poprzedniej firmy upłynąłby odpowiednio długi okres.

Odpowiedz

B
Bartek
Gość

Czy jako osoba zadłużona jest szansa dostać dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Bartek

Odgórne przepisy nie przekreślają takich osób, niemniej znaczenie może mieć rodzaj i skala zadłużenia. W tej sytuacji najlepiej będzie poprosić o wyjaśnienie swój urząd pracy.

Odpowiedz

R
Radek
Gość

Czy osoba, która pobiera świadczenia emerytalne może uzyskać dofinansowanie? Czy wiąże się z tym np utrata świadczeń bądź inne niedogodności?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Radek

Podstawowy warunek to posiadanie statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wszelkie dalsze wymagania zawarte są każdorazowo w ogłoszeniu o naborze wniosków organizowanym przez dany PUP.

Odpowiedz

K
Klaudia
Gość

Wzięłam dotacje na sprzęt do lokalu gastronomicznego. Za dwa miesiące mija rok odkąd podpisałam umowę z urzędem pracy, jednak moja działalność ostatnimi czasy generuje więcej kosztów niż zysku, dlatego chciałabym zamknąć lokal nie sprzedając sprzętów oraz opłacając dalej składki itd. Czy w sytuacji kiedy lokal nie funkcjonuje a działalność dalej istnieje urząd może mnie w jakiś sposób ukarać?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Klaudia

Informacje na ten temat powinny znajdować się w umowie, którą zawarłaś z urzędem. Jeśli ich nie ma lub są niejasne, polecam skontaktować się ze swoim PUP i poprosić o wyjaśnienia.

Odpowiedz

A
Aga
Gość

Czy po otrzymaniu dotacji na otwarcie pierwszej działalności, będąc jeszcze w ciągu tych 12 miesięcy, kiedy obowiązuje umowa można np rozszerzyć pkd o inne usługi i zatrudnić pracownika?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aga

Moim zdaniem powinno być to możliwe, ale w praktyce decydują o tym ustalenia danego urzędu i zapisy zawartej z nim umowy o dofinansowanie. Polecam zatem upewnić się w tej sprawie w swoim PUP.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Czy mogę dostać dotacje z Urzędu Pracy na jednoosobową nierejstrowanom działalność gospodarczą?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marta

 Działalność nierejestrowana (dopóki mieści się w definicji) z założenia nie jest działalnością gospodarczą, więc niestety nie ma takiej możliwości.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Czy mogę wnioskować o dotację przy przechodzeniu z umowy o prace na kontrakt B2B ? Chcę zrezygnować z umowy o pracę zarejestrować się w Urzędzie pracy natomiast obecny pracodawca wyraził chęć dalszej współpracy na podstawie kontraktu B2B.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr

Teoretycznie jest to możliwe, przy czym po tej rezygnacji musiałbyś zarejestrować się w PUP jako bezrobotny i pozostać nim aż do momentu rozpatrzenia wniosku i ewentualnego otrzymania dofinansowania. Warto też pamiętać, że urzędy pozytywnie zapatrują się na te przyszłe działalności, które przewidują świadczenie usług dla więcej niż jednego klienta.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość

Czy mogę wziąść dotacje z urzędu pracy na otwarcie działalności a firmę zalozyc Np w innym miescie? Ps. Ale w tym samym województwie pochodze z małej miejscowości i większym miescie lepiej o klientów

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ewa

Jak już wielokrotnie wyjaśnialiśmy, tak szczegółowe kwestie zapisane są każdorazowo w regulaminie naboru wniosków prowadzonej przez dany urząd pracy. Wynika to ze specyfiki poszczególnych regionów, panującej w nich sytuacji na rynku pracy.

Odpowiedz

M
Miłosz
Gość

W jakich urzędach można starać sie o dotację na nową działalność w całkiem innej branży niż dotychczas się działało. Dotychczasowa działalność zawieszona od około roku. Czy trzeba dzwonić po kolei do najbliższych i sie pytać czy jest taka możliwość?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Miłosz

Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć tylko w tym urzędzie, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny. Natomiast zarejestrować się jako bezrobotny możesz jedynie w urzędzie właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu. Z tym pytaniem powinieneś zatem zwrócić się do "swojego" PUP.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Czy chcąc wziąć dotacje na otworzenie działalności można ubiegać się o środki z niej na budowę stanowiska tzn garażu kosmetyki aut? Czy pieniądze można wykorzystać tylko na wyposażenie firma miałaby znajdować się na prywatnej posesji

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Żadne odgórne przepisy nie rozstrzygają tej kwestii... to zależy od urzędu i regulaminu danego naboru wniosków, dlatego najlepiej będzie zwrócić się z tymi pytaniami do swojego PUP.

Odpowiedz

Łukasz
Gość

Czy jako osoba zatrudniona na umowę o pracę jest szansa na otrzymanie dotacji na otwarcie działalności?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@ Łukasz

Niestety musisz posiadać status bezrobotnego, aby starać się o dotację.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Dostałam decyzję kwota dotacji została znacznie obcięta prawie o 9 tyś. co s tej sytuacji mogę zrobić w tym 3 tyś na towarze gdzie dają 40 % od kwoty. Czy jeśli poproszę przęślą mi ksero wniosku na maila bo zdj. mi się usunęły... Ponadto nie wiadomo kiedy odbędzie się szkolenie coś kręcą i co za tym idzie podpisanie umowy

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Monika

Wszystkie niejasności i wątpliwości najlepiej wyjaśnić ze swoim urzędem. Może po rozmowie z urzędnikiem uda się pozytywnie wszystko zakończyć.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam, może się ktoś orientuje czy jest możliwe po uzyskaniu dotacji na rozpoczęcie działaności zostać zatrudnionym na umowę o prace ? Po jakim czasie jest to możliwe i jakie warunki wtedy jestesmy zobligowani spełnić?

pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Prawdopodobnie będzie to możliwe dopiero po zakończeniu umowy zawartej z urzędem (trwa rok), ale żeby mieć pewność, musisz wczytać się w regulamin konkretnego naboru wniosków lub dopytać w swoim urzędzie.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Jestem zatrudniona na cały etat, niestety w firmie zapowiadają się zwolnienia. Jeżeli do tego dojdzie planuję rozpocząć własną działalność. Ile miesięcy trzeba mieć na cały etat żeby móc zapisać się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna żeby należał się zasiłek i czy w trakcie pobierania tego zasiłku mogę ubiegać się i o dotację na rozpoczęcie działalności?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Do niedawna było tak, że zasiłek mogli pobierać bezrobotni, którzy w ostatnich 18 miesiącach przepracowali łącznie minimum 365 dni. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, to nie widzę przeciwwskazań.

W obu tych sprawach warto jednak skonsultować się jeszcze ze swoim urzędem.

Odpowiedz

W
Wiktoria
Gość

Czy jeśli mieszkam na Malcie i pracuje tu dla firmy szwedzkiej part time (nie rozliczam się podatkowo w Polsce, tylko firma płaci taxes tu na Malcie) to czy oznacza to, że w Polsce jestem osobą bezrobotną i mogę starać się o dotację? Pozdrawiam :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktoria

To wsparcie dla osób bezrobotnych mieszkających w Polsce, więc niestety nie spełniasz kryteriów.

Odpowiedz

W
Wiktoria
Gość
@Marcin Kowalczyk

a jeżeli jestem zameldowana w Polsce ale mieszkam na Malcie przez ostatnie 8 msc? czy to coś zmienia?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktoria

Uzyskujesz stałe dochody, więc moim zdaniem niestety niczego to nie zmienia. Niemniej możesz jeszcze upewnić się w tej kwestii, pytając konsultanta na ogólnopolskim czacie urzędów pracy.

Odpowiedz

W
Wiktoria
Gość
@Marcin Kowalczyk

dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

A
Aada
Gość

Dzien dobry! Mam pytanie odnośnie dotacji z PUP. Czy mogę dokonywać zakupów na firmę, jesli na koncie mam już pieniądze przyznane przez Urząd pracy, a rozpoczęcie mojej dzialnosci zaplanowane jest na 12.05 (przy czym nadany mam juz NIP i REGON)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aada

Moim zdaniem w tej sytuacji zakupy powinny być dokonywane jeszcze na osobę prywatną, a nie na firmę. Zalecam jednak skonsultować się w tej sprawie ze swoim urzędem - w tym wypadku będzie to najpewniejsze źródło informacji:)

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Aada

Z tego co kojarzę, to jest możliwe poczynienie pewnych wydatków firmowych jeszcze przed formalnym rozpoczęciem działalności.

Piszą o tym na tej stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00269

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Witam. Czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania na działalność związaną ze sprzedażą wina ( głównie polskie i naturalne) oraz prowadzeniem degustacji tematycznych?


Dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcin

Dokładne informacje na co można dostać dofinansowanie oraz na jakich zasadach, znajdują się każdorazowo w regulaminie naboru wniosków. W razie wątpliwości o wyjaśnienia trzeba prosić urzędników urzędu pracy, który ogłosił dany nabór.

Odpowiedz

J
Jakub.
Gość

Witam. Mam pytanie dotyczące dofinansowania. Czy jeśli otwierami będę starał się o dofinansowanie na firmę transportową, i chciałbym wziąć samochód w leasing to, mogę przeznaczyć środki otrzymane z dofinansowania na pokrycie kosztów np. Wkładu własnego ? Tego samochodu

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jakub.

Tutaj wiele nie pomogę, bo tego typu kwestie zależą od danego urzędu i konkretnego naboru wniosków. Polecam więc dopytać o to w swoim PUP.

Odpowiedz

S
Sabrina
Gość

ile wynosi składka ZUS dla osoby która dostała dotacje i czy płaci się ja już od pierwszego miesiąca rozpoczęcia działaności ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Sabrina

Informacje o składkach ZUS obowiązujących w 2022 r. znajdziesz na stronie tej instytucji https://www.zus.info.pl/skladki-zus-2022/


Odpowiedz

A
Aneta
Gość

Dzień dobry, otrzymałam dofinansowanie z urzedu pracy i założyłam działalność gosp., czy mogę zawrzec umowę partnerska?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Aneta

Wszelkie tego typu szczegółowe zagadnienia trzeba rozstrzygać w oparciu o podpisaną umowę z urzędem pracy. W razie wątpliwości najlepiej zwrócić do urzędników danego urzędu o wyjaśnienie.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Czy zamknięcie działalności teraz w kwietniu można przypiąć do zamknięcia działalności w trakcie trwania zagrożenia epidemii? W nowych zasadach wniosku można się starać o dotacje na mniej niż 12 miesięcy jeśli zamknięta została działalność w trakcie trwania pandemii. Panie z urzędu nie chcą pomoc twierdzą ze wszystko jest napisane w zasadach.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Stan epidemiczny faktycznie wciąż obowiązuje, więc według mnie zgodnie z przepisami można teraz zamknąć działalność i ubiegać się o dofinansowanie. Będzie to możliwe pod warunkiem, że: nowa działalność będzie inna niż ta prowadzona do tej pory, a na tę prowadzoną do tej pory nie dostałaś dofinansowania z PUP.

Nie jestem jednak urzędnikiem, więc w miarę możliwości zalecam upewnić się jeszcze w swoim urzędzie, czy takie stanowisko jest słuszne.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Czy jeśli prowadzę działalność nierejestrowaną to w świetle przepisów o dofinansowanie na założenie działalności rejestrowanej nie mogę się ubiegać o dotację?

Bo "prowadzę działalność gospodarczą"?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wojciech

Możesz, prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest przeszkodą w nabyciu statusu osoby bezrobotnej i tym samym w ubieganiu się o wsparcie z PUP.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Mam zamiar prowadzić biznes online. Czy po otrzymaniu dotacji jest obowiązek przebywania w kraju? Czy są jakieś fizyczne kontrole, lub spotkania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

W okresie trwania umowy mogą obowiązywać w tym zakresie pewne obostrzenia, niemniej kilkutygodniowy wyjazd nie powinien stanowić problemu. Dłuższy może być już problematyczny, bo zdarzają się fizyczne kontrole (są jednak zapowiedziane z pewnym wyprzedzeniem). Najlepiej zapytać jeszcze o tę kwestię w swoim PUP, bo może ona wyglądać różnie w zależności od urzędu i zapisów umowy.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dzień dobry. Czy skldajac wniosek na działaność musze już mieć zarejstrowana działaność

Odpowiedz

K
krzystzof
Gość
@Magda

trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym, czyli nie można mieć działalności

Odpowiedz

M
Martyna
Gość

Witam.

Chciałam zapytać co w momencie kiedy otrzymam dofinansowanie a jestem na urlopie poza granicami Polski?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Martyna

To jest tak, że jako osoba bezrobotna musisz pozostawać do dyspozycji PUP. Możesz wyjechać na urlop trwający bodajże do 10 dni, choć powinnaś zgłosić ten fakt urzędowi. Jeśli tak zrobisz, to ewentualne otrzymanie decyzji o dofinansowaniu nie przysporzy kłopotów i PUP uwzględni to umawiając Cię na termin zawarcia umowy.

Odpowiedz

G
Grzesiek
Gość

Czy jeśli dostałem pieniądze na konto wczoraj mogę dziś dokonać jakiegoś zakupu planując otwarcie firmy za dwa dni?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Grzesiek

Moim zdaniem tak, przy czym wówczas musisz wziąć fakturę na osobę prywatną. Tę kwestię powinieneś mieć uregulowaną w umowie o dofinansowanie, a jeśli nie masz - najbezpieczniej będzie dopytać o nią w urzędzie.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość

Dzień dobry,

Aktualnie pracuje na umowie zlecenie w firmie IT. Umowa kończy mi się w czerwcu, wtedy też chciałbym przejść na B2B. Czy jeśli będę bezrobotny powiedzmy przez 4-5 dni, zarejestruje się w bezrobociu, złożę wniosek i od razu założę firmę to nadal ten wniosek będzie rozpatrzony ? Czy jednak muszę być cały czas bezrobotny dopóki nie zapadnie decyzja o dofinansowaniu ?

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość
@Tomek

Dzień Dobry, nurtuje mnie to samo pytanie. Czy wystarczy być bezrobotnym w momencie składania wnioski czy trzeba być do momentu podpisania umowy ?

Odpowiedz

K
kkp
Gość
@Tomek

cześć.

do czasu rozpatrzenia wniosku, i podpisania umowy trzeba być bezrobotnym, bez działalności, taką informację otrzymałem z UP

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@kkp

Potwierdzam, status bezrobotnego musisz utrzymać aż do momentu zawarcia umowy z PUP.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomek

Musisz pozostać bezrobotny do momentu uzyskania decyzji w sprawie dofinansowania i otrzymania przelewu środków - dopiero wtedy możesz otworzyć firmę.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
@Marcin Kowalczyk

Czy ma znaczenie w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę? Czy ze strony pracownika czy pracodawcy, a może za porozumieniem stron? Czy w którymś z przypadków obowiązuje jakiś okres karencji?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Ewentualne obostrzenia w tym zakresie będą zawarte w regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie. Mogą one dotyczyć głównie sytuacji, gdy do rozwiązania umowy o pracę doszło z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka), ale możliwe są i inne ograniczenia.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Witam czy po uzyskaniu dotacji będę mógł sie zatrudnić nie zawieszajac działalności gosp. tylko prowadząc ja tak jak w umowie, bo np. otrzymałam ofertę pracy i bede pracować na etat i prowadzić działalnoścć ??

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Paweł

Ogólne przepisy nie dają możliwości podjęcia zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności, ale od ubiegłego roku urzędy zaczęły to na pewnych warunkach akceptować. Aby upewnić się, czy jest to możliwe (i na jakich zasadach), najlepiej skontaktować się ze swoim PUP.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam

Czy są jeszcze możliwości wzięcia dofinansowania do własnej działalności? Kiedy się składa wnioski? Czy to jest kilka razy w roku?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Odpowiedzi udzieliliśmy pod Twoim wcześniejszym komentarzem.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam

Czy są jeszcze możliwości dofinansowania na działalność gospodarczą? Czy to jest raz czy dwa razy w roku kiedy można się ubiegać?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Nabory wniosków prowadzą powiatowe urzędy pracy. Częstotliwość ich przeprowadzania, szczegółowe zasady na co i na jakich warunkach można uzyskać wsparcie zawsze są szczegółowo napisane w regulaminie danego naboru. Czy w Twoim PUP będzie jeszcze nabór, musisz sprawdzić bezpośrednio w urzędzie.

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

Czy kwotę z dotacji można przeznaczyć na wkład do franczyzy?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Agnieszka

Musisz to sprawdzić w warunkach naboru wniosków, w ramach którego chcesz się starać o dofinansowanie.

Odpowiedz

H
Halina
Gość

czy jest możliwość zmiany np drukarki na tańszą a kwotę różnicy między tymi cenami przeznaczyć na coś poza wykazem rzeczy który był we wniosku, mam pozytywną decyzję o dofinansowaniu ale jeszcze umowa nie została podpisana.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Halina

Raz jeszcze powtarzamy: wszelkie takie szczegółowe kwestie należy rozwiązywać w porozumieniu z urzędem pracy. Odpowiedź na tego typu pytania uzależniona jest od zapisów w regulaminie naboru wniosków a także od jego interpretacji stosowanej przez urzędników. Wskazane jest, by uzyskać odpowiedź na piśmie, co może się przydać, gdyby po jakimś czasie zmieniono interpretację obowiązujących zasad.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Dzień dobry,

Mam takie dość osobliwe pytanie. Otrzymałam środki z PUP na konto prywatne. W CEIDG przy zakładaniu firmy podałam ten sam prywatny rachunek. Teraz, po kilku dniach jednak chcę założyć konto firmowe. Czy fakt posiadania środków z dotacji na koncie prywatnym na coś wpływa? W CEIDG mogę po prostu zamienić konto prywatne na firmowe czy muszę zostawić ten prywatny i dodać firmowy rachunek?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Prawdopodobnie nie będzie to żadnym problemem, ale dla spokoju ducha upewnij się co do tego w swoim urzędzie. Jeśli natomiast chciałabyś zmienić numer rachunku w CEIDG, to urząd może np. wymagać poinformowania go o tym fakcie i dostarczenia dokumentu potwierdzającego tę zmianę.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość

Witam,

chciałbym zapytać czy jeśli składam wniosek o dofinansowanie w sektorze np tworzenia stron internetowych i tym chcę się zajmować, ale na początku wiadomo trudno o klientów i stworzenie marki i w czasie pierwszego roku np część mojego dochodu będzie z wcześniejszego wykonywanego zawodu np projektant konstrukcji inżynieryjnych to mogę w ten sposób jakoś łamać warunki dofinansowania i być poproszony o zwrot pieniędzy czy nie ma w tym przeszkody i moge składać wniosek o dofinansowanie i wystawiać faktury na inne usługi ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale możesz jeszcze upewnić się w swoim urzędzie.

Usługi wykonywane w ramach działalności, na którą otrzymasz dotację, powinny być tymi, które wskażesz wcześniej we wniosku o dofinansowanie. To one powinny stanowić Twoje główne źródło dochodów, przy czym jeśli początkowo będziesz zarabiał na nich niewiele, to nie szkodzi - urząd nie odbierze Ci z tego tytułu dofinansowania.

Odpowiedz

E
Ewa
Gość

Dzień dobry, mam pytanie ponieważ na dniach mam zamiar złożyć wniosek o dotacje do urzędu, jest juz wypelniony. Działalność gabinet kosmetologiczny chciałabym prowadzić w budynku gospodarczym na prywatnej posesji który ma być przekształcony na usługowy jestem właśnie na etapie ale to może potrwać. Czy w takim wypadku jeśli dostanę dotacje to zakładając działalność będę musiała szukać na szybko lokalu do momentu aż nie ogarnę własnego jak trzeba? Czy jest np możliwość że założę działalność zarejestruje ją na adres domu taki sam jak przyszly lokal, kupię sprzęt ale nie będę pracować tylko czekać aż zostanie przekształcony jednocześnie między czasie będę remontować budynek w środku i przystosowywać go do wymogów sanepidu ( teoretycznie budynek jest przystosowany ma dwa pomieszczenia, wydzielone miejsce na toalete) bardziej chodzi mi o takie " kosmetyczne" wykończenie

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewa

Żadne odgórne przepisy tego nie rozstrzygają, więc niestety wiele nie pomogę... Z tą sprawą musisz zwrócić się do swojego urzędu.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dzien dobry, czy w przypadku uchylenia zajecia komorniczego i odblokowaniu konta bankowego, moge skladac wniosek?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Joanna

Ogólnodostępne przepisy tego nie rozstrzygają, więc niestety wiele nie pomogę.

Złożyć wniosek możesz na pewno, ale lepiej upewnij się w swoim PUP, czy w takiej sytuacji masz szansę na jego pozytywne rozpatrzenie.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Dzień dobry,

jestem studentką studiów stacjonarnych, więc zgodnie z prawem nie mogę starać się o status osoby bezrobotnej, tym samym o dofinasowanie. Jakbym zawiesiła studia (straciła status studenta), uzyskała status os. bezrobotnej, to czy po otrzymaniu dofinasowania, od razu mogłabym wznowić studia? Czy istnieje inne rozwiązanie w takiej sytuacji, aby uzyskać dofinasowanie?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Ciekawy pomysł:) Na moje oko to może się powieść, choć ustawa nie precyzuje, czy po ewentualnym otrzymaniu dofinansowania mogłabyś bez problemu wrócić na studia. Dlatego w tej sytuacji najlepiej będzie przedstawić swoją sytuację w urzędzie i zapytać, czy opisana opcja jest dopuszczalna.

Odpowiedz

J
Jak
Gość

Dzień dobry,

zakupy za środki w ramach dotacji robiłem w styczniu, ale niestety nie podałem numeru NIP do części faktur i są one de facto wystawione na osobę prywatną. Wiem że to mój ogromny błąd i głupota, bo nie doczytałem odpowiednio warunków umowy. Teraz próbuję znaleźć rozwiązanie. Sklepy nie chcą wystawić mi faktur korygujących, bo wtedy nastąpiłaby zmiana podmiotu zakupującego artykuły. W urzędzie powiedziano mi że mam problem, a w piśmie jest prośba o dostarczenie not korygujących. Czy da się coś w takiej sytuacji zrobić? Na tę chwilę mam w głowie tylko dwie opcje - 1. napisać pismo z prośbą o uznanie faktur na osobę prywatną i 2. wysłanie not korygujących do poszczególnych sklepów i złożenie w urzędzie kopii i potwierdzenia ich wysłania, ale nie będzie wtedy na notach korygujących pieczątek i podpisów sklepów. Czy ktoś ma radę co zrobić w takiej sytuacji? Od ciągłego stresu mój organizm jest już na wykończeniu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jak

A zakupy za środki z dofinansowania były robione przed zarejestrowaniem firmy? Jeśli tak, to wtedy faktury na osobę prywatną powinny zostać zaakceptowane. Zakładam jednak, że tak nie było i stąd problem... w tej sytuacji spróbowałbym z tą pierwszą opcją i poprosił o uznanie tych faktur. Niemniej najpierw warto odwiedzić w swoim PUP dział ds. dofinansowania, a w razie potrzeby również inne "kluczowe" pokoje - może w sekretariacie lub kancelarii podpowiedzą, który będzie odpowiedni.

Odpowiedz

B
Beata
Gość

Witam, czy posiadanie lokalu lub spisanie umowy przedwstępnej jest konieczne do złożenia wniosku o dofinansowanie? W czerwcu planuję rozpocząć działalność (sklep), więc w maju chciałam złożyć wniosek, ale na chwilę obecną nie znalazłam lokalu. Czy jeżeli nie znajdę do maja lokalu czy jest sens składać wniosek? czy na wstępnie zostanie odrzucony?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Beata

Zwykle nie jest konieczne (możesz zaznaczyć we wniosku, że jesteś na etapie poszukiwania lokalu dla firmy), ale powinnaś jeszcze upewnić się co do tego w swoim PUP. Podobnie jest z tą drugą kwestią - urzędy podchodzą do tego różnie.

Odpowiedz

D
Dima
Gość

Czy dotyczy to cudzoziemców, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dima

Podstawowa rzecz, to posiadanie statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy i spełnienie innych ogólnych wymogów, o których piszemy na początku tekstu. Pozostałe wymogi i ograniczenia są każdorazowo określone w regulaminie naboru wniosków.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Czy jeśli zlozylabym wniosek w czasie obowiązywania pandemii to czy też liczy się okres istnienia firmy przez 12 miesięcy czy jeśli biznes by nie poszedł to można zamknąć wcześniej działalności bez ponoszenia konsekwencji?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Justyna

Generalne zasady dotyczące dofinansowania z urzędu pracy opisaliśmy w tekście. Nie wyklucza to, że w ramach poszczególnych naborów mogą być nieco odmienne zasady wynikające ze specyficznej sytuacji w danym regionie, sytuacji gospodarczej w Polsce i innych względów.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Mam zawieszoną działalność. Planują ją zamknąć. Zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotna i złożyć wniosek o dotację. Działalność która byłaby sfinansowana przez dotacje jest z zupełnie innej kategorii. Czy jest to możliwe?

oraz kolejne pytanie. Koleżanka otwiera salon kosmetyczny jako fryzjerka i również będzie się starała o dotacje ja mam w tym miejscu mieć swój gabinet stylizacji paznokci. Jednak jedno i drugie ma takie samo pkd. Czy wniosek o dotacje może zostać przez to odrzucony ?

dziekuje

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

W tych sprawach nie obowiązują obecnie odgórne ustalenia, więc niestety musisz dopytać o nie w swoim PUP. Dodam, że w Twoim urzędzie powinien być specjalny dział/pokój, w którym zajmują się dofinansowaniami - tam bez obaw możesz zadać te pytania:)

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Do kiedy urzędy przyjmują wnioski ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Wiktor

Nie ma jednej konkretnej daty. Urzędy samodzielnie ustalają terminy naborów, więc musisz to sprawdzić na stronie swojego PUP.

Odpowiedz

W
Weronika
Gość

Czy powinnam zarejestrować się jako bezrobotny z prawem do ubezpieczenia zdrowotnego?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Weronika

Tak, powinnaś tak zrobić.

Odpowiedz

L
Lena
Gość

Dzień dobry . W moim przypadku ocena wniosku przeszła praktycznie bez zarzutu ( mały błąd formalny), jednak nie o to tu chodzi . Pani prawnik z UP nie rozumie , że ja -aby pracować jako pośrednik kredytowy muszę uzyskać zgodę z KNF a tu niezbędna jest zarejestrowana działalność gospodarcza. Pani prawnik chce aby KNF dał zgodę ( licencję ) w pierwszej kolejności ( państwo w państwie ? i zresztą nie ma takiej możliwości ) inaczej nie może zaakceptować wniosku do wypłaty. Z kolei, aby uzyskać zgodę z KNF ,- niezbędną jest zarejestrowana działalność gospodarcza i inne dokumenty i wszystko kołem się toczy

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Lena

Niestety niewiele tu pomogę... rozumiem problematyczność sytuacji, ale pozostaje do skutku "walczyć" w temacie w swoim PUP. W tym przypadku na pewno warto odwiedzić kilka miejsc/wydziałów w urzędzie. Można zacząć od sekretariatu lub kancelarii i tam przedstawić problem - powinni coś doradzić.

Odpowiedz

L
Lena
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź. Pani prawnik wycofała się ze swojej bzdurnej decyzji, inaczej skierowałabym sprawę na drogę sądową. KNF to nie jest budka z lodami. Ja nie rozumiem - jak prawnik może nie wiedzieć takich rzeczy.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Lena

Dzięki za informację - ważne, że się udało!:)

Odpowiedz

I
Irwing
Gość

Dzień dobry, czy jako student studiów stacjonarnych również mogę otrzymać dofinansowanie ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Irwing

Jeśli nie posiadasz statusu bezrobotnego, to nie będzie to możliwe.

Odpowiedz

E
Ela
Gość

Dzień dobry :)

Czy dofinansowanie, o którym mowa, można przeznaczyć na opłaty za studia potrzebne do rozwijania kwalifikacji?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ela

Niestety nie, ale w urzędach często są inne programy, dzięki którym można pozyskać środki na szkolenia i rozwój umiejętności. Warto dopytać o tę kwestię w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Ada
Gość

Dzień dobry, chciałabym założyć działalność i ubiegać się o dotację. Aktualnie jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy się we wrześniu. Czy dobrze rozumiem, że procedura jest taka: po skończonym macierzyńskim wypowiadam umowę o pracę u obecnego pracodawcy, rejestruję się jako bezrobotna i w zależności od danego PUP muszę odczekać podaną ilość czasu i dopiero wypełniam wniosek o dotację?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ada

Tak, dokładnie tak to będzie wyglądało, przy czym warto pamiętać o co najmniej dwóch sprawach. Po pierwsze, te główne nabory zwykle ruszają pod koniec stycznia lub w lutym. Po drugie, w sporej części urzędów jest tak, że wniosek o dotację można złożyć od razu po zarejestrowaniu się jako bezrobotny. Dlatego polecam sprawdzić, jak to wygląda w Twoim PUP, żebyś mogła wybrać najlepszy moment na rezygnację z dotychczasowej pracy.

Odpowiedz

A
Ada
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję, mam jeszcze pytanie o dotację stricte na sklep internetowy. Czytałam, że od 2016 roku nie ma możliwości otrzymania dotacji na założenie sklepu internetowego. Czy w takim razie mogę to obejść umożliwiając teoretycznie odbiory stacjonarnie? I czy obowiązkowa jest wtedy kasa fiskalna? Potrzebuję więcej dokumentów? Czy lokalem sklepu może być mieszkanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ada

Ustawa nie określa tak szczegółowych informacji, więc możliwe, że ewentualna decyzja o braku dofinansowania dla sklepów online nie odnosi się do wszystkich PUP. Dlatego w przypadku tych pytań najpewniejsze info uzyskasz w swoim urzędzie - ja niestety wiele nie pomogę.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ada

Odpowiedzi na tak szczegółowe pytania znajdziesz w warunkach konkretnego naboru wniosków, w którym zechcesz uczestniczyć. Powinny tam być określone szczegółowe zasady prowadzenia biznesu, na który można dostać finansowanie. Możliwe, że znajdzie się też opcja, że prowadząc sklep stacjonarny, będziesz mógł sprzedawać przez Internet.

Odpowiedz

A
Ada
Gość
@Krzysztof Duliński

Rozumiem, ale problem w tym, że ja chciałabym się ograniczyć tylko do prowadzenia sklepu on-line... Dziękuję, dowiem się więcej w moim UP

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Witam

Co ze składkami ZUS kto ponosi koszta

Odpowiedz

D
Damian
Gość
@Sylwia

Jak to kto? Beneficjent... Byłoby za kolorowo, żeby mieć wszystko od ręki za darmo

Odpowiedz

Z
Zuza
Gość
@Sylwia

Oczywiście ze przedsiębiorca :p

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Witam

wykazać sposób na zabezpieczenie dotacji Co jeśli posiadam tylko auto i co z kosztami poniesionymi na notariusza ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Zabezpieczeniem dotacji może być akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika - w tej sytuacji nie musisz posiadać żadnego majątku. Za taki dokument zapłacisz kilkaset złotych, przy czym nie będziesz mogła go opłacić środkami z dofinansowania.

Odpowiedz

A
Alicja
Gość

Witam. W artykule podana jest informacja o obowiązkowym statusie osoby bezrobotnej, aby taka dotacje uzyskać. Dowiadując się jednak w wielu innych miejscach uzyskałam odpowiedź, ze nie można podjąć zatrudnienia a umowa zlecenie czy o dzieło nie jest zatrudnieniem a praca zarobkowa, z czego wynika, że osoba na umowie zlecenie mogłaby się ubiegać o taka dotację. Jak to ostatecznie jest?

Odpowiedz

L
Leszek
Gość
@Alicja

Podpinam się do pytania

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Leszek

Jakakolwiek forma zatrudnienia przekreśla możliwość rejestracji jako osoba bezrobotna i tym samym uniemożliwia złożenie wniosku o dotację. Wystarczy kilkudniowa umowa o dzieło na 100 zł - w trakcie jej obowiązywania rejestracja nie jest możliwa.

Pewnym wyjątkiem jest działalność nierejestrowana. W tym wypadku, jeśli miesięczne zarobki nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego, można zarejestrować się w PUP jako bezrobotny.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Witam,

Mam dwa pytań co do dofinansowania:

1. Jeśli założę jedno osobową działalność (np. grafik komputerowy, programista itp) będę mógł nawiązać współpracę z inną firmą na podstawie umowy B2B?

2. Czy działalność musi mieć udokumentowany minimalny próg przychodu przez okres obowiązywania umowy z urzędem?


Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Michał

Prowadzenie działalności gospodarczej polega na wykonywaniu zleceń dla różnych podmiotów, nie ma więc przeciwskazań, byś nawiązał stała współpracę z jednym czy kilkoma kontrahentami.

Nie ma wymogu zagwarantowania minimalnego przychodu. Wiadomo, że na początku nie zawsze jest różowo, trzeba pozyskać klientów, zdobyć ich uznanie i zaufanie.

Odpowiedz

K
Klaudia
Gość

Witam,

jaki czas od zakończenia umowy o dzieło/zlecenia w innej firmie, mogę ubiegać się o dofinansowanie na otworzenie działalności?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Klaudia

Jak napisaliśmy w tekście i wielokrotnie wyjaśnialiśmy w komentarzach, decydujące znaczenie ma fakt bycia osobą bezrobotną, zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Warunki szczegółowe dotyczące naboru wniosków przez dany urząd pracy mogą zawierać dodatkowe elementy ograniczające grono beneficjentów.

Odpowiedz

D
Dominicki
Gość

Witam , czy dokonując płatności z uzyskanych funduszy w rozliczaniu wystarczy pokazać fakturę (przelew) czy trzeba tez pokazać potwierdzenie dokonania przelewu ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dominicki

Wymagana jest faktura dotycząca danego zakupu i potwierdzenie dokonania płatności (czyli najczęściej potwierdzenie przelewu)

Odpowiedz

A
Agata
Gość

witam, czy po otrzymaniu dotacji muszę otworzyć konto firmowe i to podać do urzędu czy swoje prywatne ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Agata

Środki przelewane są na Twój rachunek osobisty, który wskazałaś we wniosku o dofinansowanie (a przynajmniej tak jest w kilku urzędach, które sprawdzałem pod tym kątem). Dopiero później, gdy będziesz rejestrować firmę, możesz założyć osobny rachunek dla celów firmowych.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Witam planuję otworzyć butik odzieżowy z dotacją, co mogę zakupić że środków trwałych , urządzeń i maszyn, a co na zakup materiałów surowców do produkcji lub usług. Co na zakup towaru handlowych.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marcin

Po dokładne informacje na temat sposobu wydatkowania środków z dotacji musisz zgłosić się do swojego urzędu pracy.

Odpowiedz

B
Błażej
Gość

Witam, czy muszę mieć zameldowanie w danym powiecie, w którym znajduje się urząd, aby dostać dofinansowanie na otwarcie działalności? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Błażej

Na stronie PUP w Łodzi można przeczytać: Wniosek o dofinansowanie należy złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia działalności – powiatowym urzędzie pracy.

Z powyższego wynika, że miejsce zameldowania w zasadzie nie ma tutaj znaczenia. Wiem jednak o osobach, którym powiedziano w urzędzie, że to właśnie ono jest kluczowe. Dlatego najbezpieczniej będzie zadzwonić na infolinię urzędu pracy i tam dopytać o tę problematyczną kwestię.

Odpowiedz

W
Weronika
Gość

Witam, otrzymałam dotacje z urzędu na otwarcie działalności, kwota jaką mi przyznali jest pomniejszona o prawie 10 tys od tej o którą wnioskowałam, w decyzji nie ma żadnego uzasadnienia, żadnej informacji dlaczego kwota została pomniejszona. Czy mogę się od decyzji w jakiś sposób odwołać by uzyskać większą kwotę?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Weronika

Jeśli otrzymałaś niższą kwotę dotacji, skontaktuj się z urzędem i poproś o wyjaśnienia. Być może był powód, dla którego urząd obniżył kwotę i da się jeszcze coś zrobić.

Odpowiedz

A
Alicja
Gość

Witam,

Chciałam się zapytać, czy jeżeli wnioskowałam z dotacji np. na konkretne talerze, ale w międzyczasie koncept się zmienił i chcę kupić talerze innej firmy czy jest to możliwe, czy muszę się rozliczyć z tego konkretnego założenia.

Dziękuję :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Alicja

Może to zależeć od rodzaju działalności i przedstawionego biznesplanu. Możliwe też, że w takiej sytuacji urząd będzie oczekiwał złożenia wyjaśnień lub pisemnej prośby o zmianę specyfikacji wydatków. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie ze swoim PUP - udzieli najpewniejszej informacji:)

Odpowiedz

S
Sonia
Gość

Dzień dobry, chciałabym dopytać czy dofinansowania PUP są uruchamiane tylko na początku roku? Istnieje możliwość, że na drugą część roku również wystartuję program z dofinansowaniami?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Sonia

Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy i na jakie formy zwalczania bezrobocia dostają urzędy pracy od rządu. Chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak to będzie wyglądało w II połowie roku.

Odpowiedz

B
Beata
Gość

Czy po otrzymaniu dotacji będę mogła podjąć pracę na umowę o pracę w innym miejscu i prowadzić jednocześnie działalność oraz pracować dodatkowo w innej firmie? To pytanie jest dla mnie kluczowe, ponieważ w momencie otworzenia firmy nie spodziewam się natychmiastowego przychodu, w związku z czym chciałabym jednocześnie wspierać się stałym dochodem z innego miejsca pracy w pierwszych miesiącach działalności.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Beata

Podobny problem już był poruszany. Zgodnie z naszą wiedzą podjęcie zatrudnienia po założeniu działalności i otrzymaniu dofinansowania jest to możliwe. Warto jednak jeszcze upewnić się w tym zakresie w swoim urzędzie pracy.

Odpowiedz

N
Nadia
Gość

Dzień dobry , czy będąc studentem , bezrobotnym to możesz starać się o dofinansowaniu , jeżeli chcesz otworzyć działalność ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Nadia

Zgodnie z moją wiedzą tak, ale tylko jako student studiów niestacjonarnych. Dotychczas studia stacjonarne uniemożliwiały rejestrację w PUP i tym samym ubieganie się o dofinansowanie.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Dzień dobry!

Czy otrzymując dotację z pup,na założenie własnej firmy mogę skorzystać z ulgi na start w zus?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Tak, możesz, te ulgi się nie wykluczają.

Odpowiedz

K
Kacper
Gość

Witam jeśli o takową dotacje mógłbym się ubiegać czy można wliczyć w koszta ewentualnie jakieś auto typu master coś większego ze względu na wykonywanie prac remontowo-budowlanych ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kacper

To już pytanie do doradcy podatkowego/księgowego:)

Odpowiedz

D
Daniel
Gość

Dzień dobry,

czy pieniądze z dotacji mogą być wykorzystane na zakup sprzętu w innym kraju i walucie, czy tylko w sklepach świadczących usługi w Polsce?

Dodatkowo, czy jeżeli zadeklarowana kwota np. na komputer wynosi 4000zł i zgodzi się na nią urząd, to bez problemu można zakupić droższy komputer, czy trzeba to jakoś osobno opisywać?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Daniel

Raczej nie będzie to możliwe, ale warto jeszcze upewnić się w swoim PUP.

Jeśli chodzi zakup komputera (i innych urządzeń wskazanych we wniosku), to lepiej trzymać się podanych kwot. Gdy różnica będzie wynosiła więcej niż kilkadziesiąt złotych, to urząd może poprosić o złożenie wyjaśnień lub dodatkowy wniosek o zaakceptowanie zmian w strukturze wydatków.


Odpowiedz

A
Aleksander
Gość

Czy jeżeli rozwiąże umowę z pracodawcą mogę starać się o ststus osoby bezrobotnej, oraz o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksander

Tak, ale najpierw dowiedz się w swoim urzędzie, jak długo musisz pozostawać bezrobotny, by móc ubiegać się o dofinansowanie. Czasem wystarczy się zarejestrować i już można złożyć wniosek, ale w niektórych urzędach od rejestracji musi minąć określona liczba dni.

Odpowiedz

J
jerzy
Gość

żona prowadzi działalność gospodarczą ale ze względu na stan zdrowia dostała rentę inwalidzką chcę przejąć jej jednoosobową firmę i prowadzić ją jestem nie wiem jak tego dokonać i czy mogę ubiegać się o dotację

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@jerzy

Podstawowym warunkiem ubiegania się o dotację z urzędu pracy jest posiadanie statusu bezrobotnego.

Sprawa przejęcia firmy po żonie to już zupełnie osobna kwestia, wiele zależy od zakresu działania. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku sklepu (lokal, wyposażenie, towar), inaczej w przypadku zakładu produkcyjnego (lokal, surowce, materiały, gotowe produkty, odbiorcy), a zupełnie inaczej w przypadku podmiotu, w którym głównym "majątkiem" firmy są kontrahenci, z którymi współpracuje (np. tłumacz, lektor). O tych sprawach trzeba już rozmawiać z doradcą podatkowym.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość

Czy jeśli mam aktualnie działalność nierejestrowaną mogę się ubiegać o dotacje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sandra

Tak, zgodnie z moją wiedzą jest to możliwe.

Odpowiedz

B
Basia
Gość

Jestem osobą bezrobotną. Chcę złożyć wniosek o dofinansowanie na swoją firmę ale ze względu na panującą pandemię będę zmuszona podjąć umowę zlecenie. Czy owa umowa skreśla możliwość otrzymania dofinansowania? w dobie pandemii?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Basia

Podstawowy warunek, który musi być spełniony, by móc ubiegać się o dofinansowanie, to posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Inne ograniczenia i wyjątki mogą być określone w regulaminie konkretnego naboru wniosków. O szczegóły należy pytać w urzędzie pracy, któremu podlegasz.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Ile maksymalnie można dostać na laptop przy dotacji na rozpoczęcie własnej działaności ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kasia

Wszystko zależy od urzędu i charakteru prowadzonej działalności. Warto też pamiętać, że w przypadku droższego sprzętu (np. za 7-8 tys. zł) PUP może zgodzić się na pokrycie przynajmniej części wydatku.

Odpowiedz

A
Antoni
Gość

Dzień dobry jeśli otrzymam dofinansowanie przez jaki czas mimimum musze prowadzici firme

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Antoni

Minimum 12 miesięcy, licząc od momentu założenia firmy. Dokładny termin będzie wskazany w umowie.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Czy można starać się o dofinansowanie będąc na urlopie wychowawczym?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Monika

Jeśli wciąż jesteś związana umową z pracodawcą, to niestety nie możesz starać się o dofinansowanie z UP. Musisz posiadać status bezrobotnego.

Odpowiedz

M
Mariusz
Gość

Pracuję w państwówce i chciałbym założyć firmę. Czy dofinansowanie obejmie także mnie czy muszę najpierw być osobą bezrobotną? Pozdrawiam, Mariusz.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mariusz

Aby starać się o dofinansowanie, musisz być osobą bezrobotną.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Witam czy za dotacje z PUP mogłabym kupić kiosk

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

To już zależy od konkretnego urzędu, więc o tę kwestię musisz dopytać bezpośrednio w swoim PUP.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Witam

Do jakiego wieku przyznawana jest dotacja?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwia

Zwykle może ubiegać się o nią każdy bezrobotny, bez względu na wiek, przy czym trzeba pamiętać, że statusu bezrobotnego (który jest niezbędny, by móc złożyć wniosek) nie mogą uzyskać osoby, które są już na emeryturze.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Jak długo trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy aby otrzymać dofinansowanie?

Pozdrawiam :)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Tak jak napisaliśmy w artykule, nie ma określonego okresu bycia bezrobotnym, po którym można wnioskować o dotację. Na ogół możliwe jest złożenie wniosku nawet w tym samym dniu, w którym osoba zarejestrowała się jako bezrobotna. Bywa jednak i tak, że w warunkach naboru jest określony czas bycia bezrobotnym. Dotyczy to głównie działań skierowanych do osób w regionach szczególnie zagrożonych bezrobociem, z określonych grup wiekowych.

Odpowiedz

J
Julia
Gość

Dzień dobry

czy otrzymując dotacje, mogę ubiegać się w ZUS-ie

o „ulgę na start” ? Będzie to moja pierwsza działalność gospodarcza

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Julia

Jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie:)

Odpowiedz

M
Monika
Gość
@Marcin Kowalczyk

Jaka jest ta ulga ? Jak długo musi być prowadzona działalność co jeśli musiałbym zamknąć wcześniej ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Monika

Ulga na start polega na tym, że przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności nie trzeba opłacać ubezpieczeń społecznych - płacisz wyłącznie składkę zdrowotną i podatek dochodowy.

Aby z dotacją wszystko było ok, działalność musisz prowadzić przez minimum 12 miesięcy. Jeśli chodzi o konsekwencje niedotrzymania tego warunku, to mogą się one różnić w zależności od PUP, ale prawdopodobnie będzie trzeba się liczyć ze zwrotem otrzymanych środków.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Witam. Prowadziłem działalność w latach 2014-2015 na którą otrzymałem dotacje. Czy mogę ponownie się o nią starać?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Tomasz

Niestety nie, dotację na rozpoczęcie działalności można otrzymać tylko raz w życiu

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Chciałabym skorzystać z dofinansowania, ale w UP, pod który podlegam z racji zameldowania w konkursie jest duża konkurencja. Czy jeśli mój wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie, a zmienię adres zameldowania, mogłabym złożyć kolejny wniosek w innym UP, gdzie chętnych jest mniej?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Magda

Z tego, co się orientuję, wniosek składa się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania (warto jeszcze upewnić się na infolinii PUP). Jeśli dostaniesz decyzję odmowną i zmienisz adres zamieszkania, to według mnie możesz złożyć wniosek w innym PUP, ale będzie Ci ciężko załapać się na aktualny nabór wniosków... inaczej mówiąc, istnieje ryzyko, że ewentualną decyzję odmowną w pierwszym urzędzie dostaniesz po zakończeniu naboru w tym drugim urzędzie.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie wczoraj telefonowałam do dwóch urzędów i obowiązuje ich rejonizacja - więc jeśli ma się gdzieś stały meldunek, to trzeba złożyć wniosek we właściwym rejonowym UP. Dowiedziałam się też, że ewentualnie można starać się o dofinansowanie jako osoba bez meldunku - wtedy brany jest pod uwagę adres zamieszkania, albo zameldować się w innym miejscu choćby tymczasowo. A podobno nie ma już obowiązku meldunku… Na wielu stronach czytałam, że można się zgłosić do UP gdzie się mieszka, gdzie chce się prowadzić działalność lub gdzie posiada się meldunek, ale w praktyce tak kolorowo nie jest. Może tak po prostu urzędnikom ławiej ??‍♀️

Odpowiedz

A
Ania
Gość

jeśli nie mam meldunku, a jedynie stałe miejsce zamieszkania, to czy mogę się ubiegac o dotacje w urzędzie gdzie mieszkam, czy musze posiadać meldunek?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ania

Prawdopodobnie możesz ubiegać się o dotację w tym urzędzie, ale na wszelki wypadek dopytaj bezpośrednio w nim lub na ogólnopolskiej infolinii PUP

Odpowiedz

A
Aneta
Gość

Czy jeśli jestem zarejestrowana w urzędzie, w swoim rodzinnym mieście, a dofinansowanie chce wziąć w innym to jest to możliwe?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Aneta

Nabór wniosków dotyczy na ogół całego terenu działania danego Powiatowego Urzędu Pracy. Jeśli obie miejscowości znajdują się na nim, a w regulaminie nie będzie wyłączeń, to powinna być taka możliwość. Najlepiej dopytać o szczegóły w PUP.

Odpowiedz

A
Adieu
Gość

Dzień dobry,

planuję założyć działalność i starać się o jednorazowe środki na jej podjęcie z PUP. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest brak identycznej działalności (taki sam rodzaj wg PKD) w lokalu/na działce, w którym planuje się przedsięwzięcie. Czy jeśli założę działalność pod kodem PKD "A", ale w trakcie wyjdzie, że większy przychód uzyskałbym z kodu PKD "B" i będę chciał poszerzyć działalność o nowy rodzaj PKD, który już w danym lokalu czy na danej działce funkcjonuje to wszystko będzie zgodne z normą czy PUP może zażądać zwrotu dotacji, gdyż wniosek był na kod "A", a okazało się, że zmieniłem profil działalności i dodałem kod "B" i przychód i wszystkie faktury mam tylko z kodu "B", lecz używam do tego narzędzi/sprzętu i materiałów zakupionych zgodnie z wnioskiem i przyznaną dotacją?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adieu

Dopóki łączy Cię umowa z urzędem będzie to ryzykowne – także dlatego, że PUP przyznaje Ci środki na konkretną działalność ze ściśle określonym PKD. Po upływie ważności umowy nie powinno być z tym problemu, bo wtedy możesz już swobodnie zarządzać nabytym sprzętem.

Odpowiedz

T
tomek
Gość

dzień dobry

czy można złożyć wniosek o dotację w każdym czasie czy urząd musi przeprowadzać jakiś konkurs lub coś podobnego i dopiero wtedy można składać?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@tomek

Urzędy pracy przeprowadzają nabory na dofinansowanie i wtedy składa się wnioski. Najlepiej sprawdzić w "swoim" UP, kiedy organizowany jest nabór.

Odpowiedz

A
Ada
Gość

Dzień dobry,

czy część kwoty można przeznaczyć na szkolenie? nabyte umiejętności będą niezbędne aby prowadzić działalność

kolejne zapytanie- czy w trakcie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności można także pracować na umowę zlecenie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ada

Na stronie Twojego urzędu powinien być dokument, w którym znajdziesz wykaz "wydatków zakazanych". Jest szansa, że szkolenie uda się sfinansować środkami z dotacji, ale PUP może (choć nie musi) przy tym oczekiwać, że będzie ono wydatkiem jednorazowym, a nie rozłożonym na kilka miesięcy.

Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, to nie spotkałem się z zapisem, który wykluczałby możliwość podjęcia zatrudnienia po założeniu działalności i otrzymaniu dofinansowania. Niemniej i w tym zakresie warto jeszcze upewnić się samodzielnie w swoim urzędzie.

Odpowiedz

E
Ewelina
Gość
@Ada

Ja mam takie pytanie odnośnie dotacji ale pracuje na etatcie , nie chce rezygnować z tego przynajmniej dopóki firma nie przynosiła by zysków. Czy ja w swojej sytuacji tez mogę wnioskować o taki w wniosek w swoim urzędzie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Ewelina

Niestety nie, bo będąc zatrudniona nie możesz zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotna, a bez tego nie będzie możliwe złożenie wniosku o dofinansowanie.

Odpowiedz

L
Lukasz
Gość

witam czy po otrzymaniu dofinansowania i małych zyskach z działalności mogę się zatrudnić w innej firmie i nadal prowadzić swoją działalność ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Lukasz

Nie spotkałem się z zapisem, który wykluczałby możliwość podjęcia zatrudnienia po założeniu działalności i otrzymaniu dofinansowania. Warto jednak jeszcze upewnić się w tym zakresie w swoim urzędzie:)

Odpowiedz

L
Lukasz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Ok dziekuje

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Lukasz

Teoretycznie w każdej umowie na dotacje jest zapis, że podjęcie zatrudnienia w ciągu pierwszych 12 miesięcy zrywa umowę i obliguje Cię do oddania całości dofinansowania z odsetkami. Pojawił się jednak nowy przepis w 2021, że w okresie pandemii można. Jestem teraz w sytuacji, która opisałeś wyżej 3 miesiące temu dostałam dotacje, ale firma cienko idzie więc chciałabym się gdzieś zatrudnić. Urząd twierdził, że nie mogę, bo spowoduje to zerwanie umowy. Po konsultacji z prawnikiem wysłałam jeszcze raz zapytanie powołując się na konkretne przepisy i zapisy. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odpowiedz

A
Artur
Gość

Witam. Złożyłem wniosek o dofinansowanie. Nie stety odmówiono. Powodem jest to że w zeszłym roku prowadziłem działalność gospodarczą w holandi i tam była działalność założona. Czy urząd ma rację? Napisali ze jestem w ewidencji, ale holenderskiej nie polskiej. Dodam że kolega parę lat temu miał taką samą sytuację jak ja i dostał tylko że w innym mieście. Dzwoniłem do tego urzedu i mówili że mogę otrzymać dofinansowanie. przepisy mamy takie same

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Artur

Generalna zasada mówi, że zabronione jest prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotację. Oczywiste jest, że dotyczy to Polski, odnośnie firmy zagranicznej podejścia urzędów bywają różne. Wiele zależy od sytuacji na lokalnym rynku pracy, dostępnych środków i liczby wniosków. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie w oparciu o kryteria przyjęte w ramach danego naboru.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Dzień dobry

Czy przeszkodą w otrzymaniu dofinansowania byłoby założenie działalności po złożeniu wniosku, ale przed otrzymaniem decyzji o jego rozpatrzeniu? Tzn. zarejestrowanie nowej działalności już w ciągu tych 30 dni, które urząd ma na rozpatrzenie wniosku.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Tak, byłoby to przeszkodą. Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania, działalność możesz otworzyć dopiero po zawarciu umowy z urzędem i po wpływie środków na konto. Jeśli działalność otworzysz wcześniej, będziesz musiał wyrejestrować się z urzędu, co spowoduje, że PUP pozostawi Twój wniosek bez rozpatrzenia.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech, mogę zarejestrować się w up w Polsce i starać się o dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dawid

Niestety nie, prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej wyklucza taką możliwość.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
@Marcin Kowalczyk

A w przypadku zamknięcia jdg w Niemczech, czy należy odczekać 12 miesięcy aby muc się starać o dofinansowanie w Polsce?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dawid

Sytuacja wygląda podobnie, ale polecam zerknąć na stronę swojego PUP. W wielu miejscach właśnie ruszyły nowe nabory i widać, że w tym roku urzędy zaczęły odchodzić od wymogu "odczekania 12 miesięcy" ze złożeniem wniosku. Oznacza to, że jest szansa na dotację nawet, jeśli firma została zamknięta kilka miesięcy temu, przy czym profil jej działalności musi być inny niż tej dotychczas prowadzonej.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość

Czy po otrzymaniu dofinansowania można przeznaczyć te pieniądze na leasing samochodu dostawczego. Chciałabym założyć małą firmę transportową.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Katarzyna

To już trzeba sprawdzić w regulaminie konkretnego urzędu pracy, ale prawdopodobnie nie będzie to możliwe. PUP zwykle pomaga sfinansować jedynie jednorazowe wydatki, no a poza tym środki przyznane w ramach dotacji należy wydać w 2 miesiące...

Odpowiedz

M
Marek
Gość

10 lat wstecz skorzystałem z bezzwrotnego dofinansowania z PUP czy mogę skorzystać z tej pomocy raz jeszcze?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Marek

Niestety nie, z tej formy wsparcia można skorzystać tylko raz.

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie z PUP może być współudziałowcem w spółce z o.o. ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Małgorzata

A czy otrzymuje za to jakieś wynagrodzenie lub przychód z zysków spółki? Jeśli tak i kwota przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego, to wtedy nie może zarejestrować się jako osoba bezrobotna i tym samym nie skorzysta z dofinansowania. Niemniej warto upewnić się w tej sprawie w swoim urzędzie pracy, można też skorzystać z ogólnopolskiej infolinii lub czatu PUP.

Odpowiedz

D
Danuta
Gość

Dzień dobry, czy po otrzymaniu dofinansowania mogę przejść na emeryturę i nadal prowadzić działalność?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Danuta

Prawdopodobnie będzie to możliwe, ale warto jeszcze upewnić się w tym zakresie w ZUS-ie, przedstawiając swoją sytuację. W kontekście samego dofinansowania najważniejsze jest to, aby złożyć wniosek przed przejściem na emeryturę i później prowadzić działalność przez minimum 12 miesięcy.

Odpowiedz

A
Andzia
Gość

Czy część pieniędzy z dotacji można przeznaczyć na wypłaty dla zatrudnionych pracowników?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Andzia

O to musisz dopytać w swoim urzędzie, ale najprawdopodobniej nie będzie to możliwe. W regulaminach zwykle jest zapis wykluczający taką możliwość.

Odpowiedz

O
Oleg
Gość

Witam, czy o dotację może się starać osoba posiadająca status rezydenta długoterminowego UE (cudzoziemiec)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Oleg

Tak, cudzoziemiec z takim statusem może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny i skorzystać z dofinansowania.

Odpowiedz

K
Kamila
Gość

Czy otwierając internetowy sklep z odzieżą można przeznaczyć dofinansownie na towar w tym przypadku ubrania?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Kamila

W umowie i regulaminie dotyczącym dofinansowania zwykle jest zapis o zakazie przeznaczania środków na zakup towaru. Nie wiem jednak, czy tak jest w każdym przypadku, więc warto upewnić się w swoim urzędzie.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Witam

Jeżeli zamknąłbym bym aktualnie prowadzoną firmę i odczekał rok pracując np. na umowie o pracę, to czy za mniej więcej rok mógłbym starać się o takie dofinansowanie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Adam

Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce bywa z tym różnie:) Regulaminy urzędów i dofinansowań zwykle tego nie wykluczają, ale za to we wniosku może pojawić się pytanie, czy prowadziłeś już w przeszłości taką działalność. Jeśli tak, to wprawdzie nie przekreśli to szans na pozytywną decyzję, ale urzędnicy na pewno zaliczą to jako minus przy ocenie wniosku.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Dzień dobry

Chciałbym zapytać czy po otrzymaniu środków z dofinansowania jest wymóg pozostania w kraju i tutaj pracy? Czy jest możliwość by wyjechać za granicę do pracy z rzeczami kupionymi, czy też bez? Oczywiście pracy na działaności gospodarczej otwartej po otrzymaniu dofinansowania.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Piotr

Dotacja jest przyznawana na działalność w Polsce, więc w naszym kraju trzeba opłacać składki i prowadzić biznes. Oczywiście nie wyklucza to sprzedawania towaru czy usług zagranicznym klientom.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

Witam z kont można pobrać wnioski na otworzenie działalności gospodarczej.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Aleksandra

Czy możesz doprecyzować swój komentarz? Będzie nam łatwiej na niego odpowiedzieć, znając więcej szczegółów.

Odpowiedz

P
Paulina
Gość

Żyrantów musimy mieć dwóch żeby uzyskać dofinasowanie z tego co słyszałam musi to być 3300 ale netto czy brutto o to jest pytanie ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Paulina

Dostępnych jest kilka opcji zabezpieczenia, ale regulamin urzędu pracy, ogłaszany przy naborze, może określić, że możliwe jest skorzystanie tylko z wybranych.

W przypadku poręczycieli najczęściej sprawdza się ich wiek, status zatrudnienia, posiadane zobowiązania i osiągane dochody. Na ogół te ostatnie powinny przekraczać aktualnie obowiązującą płacę minimalną (w 2022 r. wynosi ona 3010 zł brutto).

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Czy jeśli otworzę swoją działalność gospodarczą i dostanę dotacje z urzędu pracy to mogę zatrudnić się w innej firmie na podstawie umowy o pracę ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Trudno na to pytanie odpowiedzieć, nie znając zapisów umowy, jaką podpisywałeś / jaką zaproponuje Ci urząd. Bywa, że jej elementem jest oświadczenie, że w określonym czasie (np. 12 miesięcy) beneficjent nie podejmie zatrudnienia.

Proponuję, byś spojrzał w umowę lub zapytał w urzędzie pracy, w którym zamierzasz ubiegać się o dotację.

Odpowiedz

J
Jolanta
Gość

Dzień dobry najczęściej zadawane pytania na kwalifikacji w urzędzie pracy w sprawie dofinansowania. Chodzi o otwarcie butiku odzieżowego

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jolanta

Nie sposób ustalić takiej listy pytań. Każdy urzędnik zadaje pytania adekwatnie do przedstawionych mu dokumentów. Wiele zależy od jasności opisu przedsięwzięcia, branży, w której chce działać wnioskujący itp. Im lepiej przygotowany wniosek, tym mniej pytań ze strony urzędu.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Jaki ZUS płacimy mały czy normalny

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Anna

Jeśli tylko spełniasz określone warunki (znajdziesz je m.in. na stronie ZUS-u i biznes.gov.pl), możesz skorzystać z tzw. ulgi na start (6 miesięcy bez ZUS-u), później Mały ZUS przez 2 lata, a dopiero po tym czasie Duży ZUS. Fakt, że otrzymasz dofinansowanie z PUP, w żaden sposób nie ograniczy możliwości skorzystania z tych ulg:)

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

witam, mam 64 lata czy mogę otrzymac dotacje na rozpoczęcie działalności? jakie są kryteria wiekowe?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jacek

Kobiety do 60 r.ż. i mężczyźni do 65 r.ż. co do zasady mogą uzyskać status osoby bezrobotnej i tym samym ubiegać się o dofinansowanie. Ważne jest jednak m.in. to, czy obecnie uzyskiwane są jakieś dochody - jeśli nie lub nie przekraczają one określonej kwoty, to nie widzę przeciwwskazań do ubiegania się o dotację.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z ogólnopolską infolinią urzędów pracy pod numerem 19524. Ona działa naprawdę całkiem sprawnie i pozwala uzyskać precyzyjne informacje w swojej konkretnej sprawie:)

Odpowiedz

J
Jolanta
Gość

Czy jak osoba stara o dofinansowanie czy musi przejść jakieś szkolenie lub egzamin?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jolanta

Sam urząd nie organizuje żadnych obowiązkowych szkoleń ani egzaminów dla zainteresowanych dotacją:) Warto mieć jednak na koncie jakieś szkolenia lub kursy związane z działalnością, na którą chce się otrzymać dofinansowanie – będzie to pozytywnie odebrane przez urzędników. Niemniej nie są one wymagane i bez nich też można uzyskać dotację.

Odpowiedz

J
Jolanta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję. Ale jakiś egzamin sprawdzający zdolności się odbywa?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jolanta

Nie, takich rzeczy również nie ma:)

Odpowiedz

J
Jolanta
Gość
@Marcin Kowalczyk

Koleżanka starała się o dofinansowanie na salon kosmetyczny 2 lata temu i mówiła że na jakieś szkolenia się jeździ i dodatkowo dostaję jakieś pytania na kartce i musi na nie odpowiedzieć pisemnie a później pięć pytań ustnie

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Jolanta

Niewykluczone, że był to indywidualny przypadek lub sytuacja dotyczyła innej odmiany dotacji z PUP. Możliwe też, że 2 lata temu obowiązywały nieco inne zasady; swoją drogą, to były czasy przedpandemiczne, teraz urzędy unikają wysyłania ludzi na fizyczne spotkania.

W razie wątpliwości lub szczegółowych pytań polecam zadzwonić pod numer 19524 i zapytać o konkretną sprawę na infolinii urzędu. Urzędnicy są pomocni i dobrze orientują się w tym, jakie zasady i rozwiązania stosuje konkretny urząd pracy:)

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość

jak jest z dofinansowaniem jeśli otwieram z mężem agroturystykę, czy każdy z nas może ubiegać się o dofinansowanie czy tylko jedna osoba?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aleksandra

Jeśli miałaby to być jedna i ta sama firma, to wniosek o opisaną dotację na otwarcie działalności będzie mogła złożyć tylko jedna osoba. Niewykluczone też, że w przypadku działalności agroturystycznej w ogóle nie będzie można skorzystać z tego konkretnego dofinansowania - warto dopytać o to w swoim PUP.

Odpowiedz

A
Aleksandra
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Ile wynoszą koszta prowadzenia takiej działalności? ZUS itp

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sebastian

Przez pierwsze pół roku można korzystać z tzw. ulgi na start (płaci się w zasadzie wyłącznie składkę zdrowotną i podatek), a później jest jeszcze Mały ZUS, więc łącznie przez 2,5 roku te obciążenia są relatywnie niewielkie. Kwoty ulegają tutaj zmianom, więc z aktualnymi stawkami najlepiej zapoznać się na stronie ZUS-u.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość

Czy o dofinansowanie może starać się osoba będąca na rencie rodzinnej. To jest jej jedyny dochód. Wszystkie pozostałe kryteria spełnia.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Natalia

Według mojej wiedzy, jeśli wysokość renty rodzinnej nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia, to można zarejestrować się w urzędzie jako osoba bezrobotna i tym samym ubiegać się o dofinansowanie. Niemniej w tej sprawie polecałbym jeszcze dopytać o szczegóły w swoim PUP:)

Odpowiedz

P
Przemek
Gość

Czy urząd przeprowadza jakieś fizyczne kontrole w firmie po przyznaniu dofinansowania? Jeśli tak to przez jaki czas ma do tego prawo? Tylko w czasie ważności umowy?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Przemek

To sprawa indywidualna – wiele zależy od specyfiki działalności i konkretnego PUP. Obecnie urzędy często odstępują od kontroli w miejscu prowadzenia firmy, ale jeśli już się ona przytrafi, to oczywiście w czasie obowiązywania umowy.

Odpowiedz