Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

DEGIRO – opinie, opis i recenzja rachunku. Czy warto wybrać ten dom maklerski?

DEGIRO – opinie, opis i recenzja rachunku. Czy warto wybrać ten dom maklerski?
Źródło: Strona DEGIRO
Ocena:

Zalety:

 • bezpłatne prowadzenie rachunku
 • bardzo niskie koszty handlu
 • bogaty wybór instrumentów i giełd zagranicznych
 • szeroka oferta darmowych ETF-ów z wielu giełd europejskich

Wady:

 • wąska oferta instrumentów z polskiej giełdy
 • brak deklaracji PIT-8C
 • brak zaawansowanych narzędzi analizy technicznej
 • dodatkowe niestandardowe opłaty, które mogą nieco utrudnić ocenę opłacalności korzystania z usług brokera

Opinia eksperta

Rachunek maklerski DEGIRO ma kilka istotnych mankamentów, ale z drugiej strony, oferuje wszystko to, co dla wielu inwestorów jest najważniejsze – bardzo niskie koszty handlu i bogatą ofertę instrumentów z kilkudziesięciu giełd. Choć nie dla każdego będzie dobrym wyborem, to jednak zdecydowanie warto przynajmniej przyjrzeć się szczegółom jego oferty.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

DEGIRO – broker i główne cechy jego oferty

Holenderski dom maklerski DEGIRO możemy nazywać również brokerem, przy czym nie ma on nic wspólnego z brokerami forex i CFD. W odróżnieniu od nich oferuje przede wszystkim walory z giełd papierów wartościowych, a nie instrumenty pozwalające zarabiać na surowcach, walutach czy kryptowalutach. Z tego względu w naszych rankingach i analizach traktujemy DEGIRO jako dom maklerski, a jego konto inwestycyjne jako rachunek maklerski.

Najważniejsze cechy DEGIRO i jego oferty to:

 • bezpłatne prowadzenie konta inwestycyjnego;

 • kilka wariantów rachunku;

 • możliwość inwestowania w instrumenty z 30 krajów notowane na ponad 50 giełdach;

 • dostęp do akcji, obligacji, ETF-ów, kontraktów terminowych, opcji i warrantów;

 • możliwość handlowania akcjami głównych spółek z polskiej GPW;

 • brak kontraktów CFD oraz m.in. polskich obligacji i kontraktów na polskie indeksy;

 • możliwość grania na spadki poprzez krótką sprzedaż papierów wartościowych;

 • brak wysyłki dokumentu podatkowego PIT-8C;

 • aplikacja DEGIRO w App Store i Google Play.

Co ważne, DEGIRO nie oferuje konta demo, ale za to udostępnia bezpłatnie zakładane i prowadzone rachunki rzeczywiste. Platformę i aplikację brokera możesz zatem sprawdzić bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Pełna analiza rachunku DEGIRO

Podstawowe parametry

Niniejsza analiza odnosi się do konta DEGIRO w wersji Active, ale będzie dla Ciebie pomocna niezależnie od tego, którym wariantem rachunku brokera jesteś zainteresowany. Jest tak choćby dlatego, że wszystkie jego rachunki przewidują praktycznie takie same opłaty i prowizje.

Konto w DEGIRO – opłaty i prowizje

Przyglądając się stronie kosztowej oferty DEGIRO, należy zachować szczególną czujność. Wynika to nie z jakichś podejrzanych zapisów, lecz z modelu funkcjonowania firmy i faktu, że jest ona brokerem zagranicznym. Z tych względów spotkasz tu strukturę kosztów i rodzaje opłat, do których nie są przyzwyczajeni klienci polskich domów maklerskich.

Broker z Holandii nie pobiera opłaty za założenie czy prowadzenie rachunku, ale za to nalicza opłatę roczną w wysokości 2,5 euro (maks. 0,25% wartości portfela) za połączenie z daną giełdą zagraniczną; wyjątek stanowi polska GPW, do której dostęp jest darmowy. W DEGIRO występują także tzw. koszty stron trzecich, które mają stałą wysokość i są doliczane do prowizji transakcyjnej; dla polskiej giełdy wynoszą 10 zł, a dla pozostałych najczęściej 1 euro. Z kosztami może też wiązać się trzymanie środków pieniężnych w euro; jest tak w okresach ujemnego oprocentowania rachunku powiązanego z kontem inwestycyjnym DEGIRO.

Jeśli chodzi o najważniejszą kategorię kosztów, czyli prowizje transakcyjne, to są one różne w zależności od rynku, przy czym na każdym z nich mają stałą wysokość, niezależną od wielkości transakcji. Dla przykładu, na giełdzie w USA i Kanadzie prowizji nie płacisz w ogóle, a jedyną opłatą są koszty stron trzecich w wysokości 1 USD. Natomiast transakcja na GPW o wartości 1000, 5000 czy 20000 zł kosztuje łącznie 11 zł (1 zł prowizji + 10 zł dodatkowej opłaty).

Wgląd do notowań GPW w czasie rzeczywistym jest bezpłatny, ale w przypadku innych giełd zwykle kosztuje od kilku do ok. 10 euro miesięcznie (opłata naliczana jest za każdą giełdę z osobna).

Inwestowanie z DEGIRO i PIT – jak rozliczyć podatek?

Poza wspomnianymi kosztami trzeba liczyć się też z ewentualnym podatkiem od zysków kapitałowych. W przypadku handlu na DEGIRO zastosowanie znajdują te same przepisy podatkowe, co w przypadku korzystania z usług każdego innego domu maklerskiego. Holenderski broker nie wysyła jednak formularza PIT-8C, więc przychody i koszty musisz podsumować samodzielnie na podstawie zestawienia zrealizowanych transakcji. Plusem jest to, że DEGIRO udostępnia specjalne raporty, które ułatwiają te formalności.

​​​​​​​​​​​​​Oferta inwestycyjna DEGIRO – ETF-y, akcje, obligacje i wiele innych

Konto maklerskie DEGIRO daje możliwość inwestowania w instrumenty notowane na ponad 50 rynkach z 30 krajów – w DEGIRO są giełdy z Europy, ale również Ameryki Północnej czy Azji i Australii. Znajdziesz tutaj wszystkie najważniejsze rodzaje instrumentów: akcje, obligacje, ETF-y, ETN-y, ECN-y, kontrakty terminowe (w ofercie nie ma kontraktów CFD), opcje czy warranty. To, w które kategorie produktów można inwestować, zależy m.in. od giełdy papierów wartościowych.

Jeśli chodzi o polską GPW, do wyboru masz setki akcji spółek z głównego rynku. Broker nie oferuje jednak dostępu do NewConnect, naszych rodzimych obligacji ani kontraktów czy opcji na polskie indeksy.​​​​​​​​​​​​​​

Pełną listę giełd i instrumentów oferowanych przez DEGIRO możesz znaleźć na stronie brokera. Informacja o obecności określonej kategorii produktów nie jest jednak równoznaczna z tym, że będziesz mógł handlować wszystkimi aktywami z danego rynku. Dlatego jeśli zależy Ci na jakichś mniej popularnych instrumentach, skontaktuj się z brokerem np. mailowo i zapytaj o ich dostępność.​​​​​​​​​​​​​​

Warto odnotować, że pełne zestawienie niektórych aktywów broker udostępnia na swojej stronie. Tak jest w przypadku m.in. listy ETF-ów DEGIRO, którymi można handlować bez prowizji.

DEGIRO – rodzaje kont a dostępne instrumenty

To, którymi konkretnie instrumentami można handlować za pośrednictwem DEGIRO, zależy też od posiadanego typu rachunku inwestycyjnego. Choć jest ich kilka, to w tym kontekście różnią się jedynie tym, że jedne oferują dostęp do instrumentów pochodnych, a inne ograniczają się do prostych, standardowych produktów giełdowych.

W DEGIRO masz do wyboru kilka kont i profili inwestycyjnych, przy czym najistotniejsze są poniższe:

 • Custody,

 • Basic,

 • Active,

 • Trader.​​​​​​​​​​​​​​

Konta Custody i Basic zapewniają możliwość inwestowania w podstawowe instrumenty giełdowe, natomiast warianty Active i Trader oferują dodatkowo handel z dźwignią. Wszystkie rachunki przewidują jednakowe opłaty i prowizje, przy czym Custody wiąże się z dodatkowymi opłatami za realizację dywidend i kuponów z obligacji. Ponadto, w odróżnieniu od pozostałych kont, nie przewiduje możliwości wypożyczania akcji i gry na krótko ani nie pozwala przejść na inny profil rachunku (pomiędzy Basic, Active i Trader możesz się swobodnie „przełączać”).

Biorąc pod uwagę standardy rynkowe, ofertę rachunków DEGIRO należy uznać za dość specyficzną. Aby dobrze się w niej rozeznać, najlepiej jest samemu przeanalizować szczegóły dotyczące poszczególnych wariantów konta (znajdziesz je tutaj). Pamiętaj też, że w przypadku wariantów Basic, Active i Trader zgadzasz się na to, aby posiadane przez Ciebie aktywa były wypożyczane innym inwestorom w celu zawierania transakcji krótkiej sprzedaży (usługa w zasadzie w ogóle nie wpływa na Twoje inwestycje).

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​DEGIRO – bezpieczeństwo brokera

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa inwestowania, to zacznijmy od tego, że dom maklerski DEGIRO działa od 2008 roku i jest otwarty na inwestorów z 19 krajów europejskich, w tym z Polski. Obecnie, po fuzji w 2021 roku, działalność brokerską prowadzi w ramach holenderskiego oddziału flatexDEGIRO Bank AG, który znajduje się pod nadzorem niemieckiego urzędu nadzoru usług finansowych.

Środki pieniężne na rachunku DEGIRO są zabezpieczone do kwoty 100 tys. euro w ramach niemieckiego systemu gwarancji depozytów. Instrumenty inwestorów na osobnych rachunkach przechowuje specjalny podmiot (SVP), więc pozostają one bezpieczne w razie upadłości brokera.

DEGIRO – jak założyć konto i inwestować u brokera?

Jeśli przekonała Cię oferta brokera, pozostaje Ci wejść na stronę degiro.pl i otworzyć wybrane konto inwestycyjne. Cała procedura zajmuje kilkanaście minut i nie różni się zbytnio od tych, które występują u innych brokerów. Wiąże się z podaniem danych osobowych i kontaktowych, a także z wysłaniem skanu dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania (np. rachunku za media czy telefon). Na koniec musisz potwierdzić tożsamość, wysyłając przelew na 0,01 zł z rachunku bankowego, którego jesteś właścicielem.

Inwestowanie w DEGIRO – jak kupować instrumenty?

Po założeniu konta możesz swobodnie logować się do platformy inwestycyjnej i aplikacji mobilnej, korzystając z ustalonego loginu i hasła. Aby rozpocząć handel, musisz jeszcze tylko wpłacić środki, co jest jednak możliwe wyłącznie przelewem w złotych lub euro. Po zaksięgowaniu wpłaty możesz już składać zlecenia, przy czym to, które ich rodzaje będą dla Ciebie dostępne, zależy od typu instrumentu (nie są możliwe np. zlecenia typu stop loss i stop limit na kontraktach terminowych i opcjach).

Rachunek w DEGIRO – jak wypłacić środki?

Co ważne, o ile wpłat możesz dokonywać zarówno w złotych, jak i w euro, tak już wypłatę środków z rachunku zrealizujesz wyłącznie w polskiej walucie. Może ona zostać wykonana wyłącznie na rachunek bankowy, który zarejestrowałeś na platformie DEGIRO. Zgodnie z zapewnieniami brokera, środki powinny wpłynąć w ciągu 3-5 dni od momentu złożenia dyspozycji.

Rezygnacja z usług DEGIRO i usunięcie konta

Jeśli z jakiegoś powodu będziesz chciał zakończyć przygodę z DEGIRO, rachunek możesz zamknąć w łatwy i wygodny sposób. Aby tego dokonać, nie możesz mieć na rachunku żadnych aktywów ani środków pieniężnych. Jeśli ten warunek jest spełniony, wysyłasz do brokera maila z prośbą o usunięcie konta i czekasz na wykonanie dyspozycji.

Czy warto założyć rachunek w DEGIRO? Analiza oferty brokera

Pora ocenić ofertę DEGIRO i porównać ją z propozycjami konkurencyjnych domów maklerskich.​​​​​​​

Zacznijmy od tego, że DEGIRO to jeden z niewielu klasycznych domów maklerskich, który przygotował atrakcyjną ofertę dla inwestorów z wielu krajów, w tym z Polski. Wyróżnia się bogatą ofertą akcji i ETF-ów, dostępem do dużej liczby giełd papierów wartościowych, a także bardzo niskimi kosztami transakcyjnymi. Pod tymi względami wypada nawet lepiej od najlepszych polskich domów maklerskich, ale mimo wszystko nie musi okazać się dla Ciebie najkorzystniejszym wyborem.

Bardzo tani rachunek maklerski, ale uwaga na nietypowe opłaty!

Istotnym elementem oferty są stałe prowizje transakcyjne, które w przypadku podstawowych instrumentów nie zależą od wielkości transakcji. W przypadku akcji, ETN-ów, ECN-ów, ADR-ów i warrantów wahają się od 0 do 5 euro, a za handel ETF-ami płaci się od 0 do 3,9 euro (do tego trzeba doliczyć 0,5 euro opłaty stron trzecich). Kontrakty terminowe i opcje, niezależnie od rynku, kosztują 0,75 euro lub dolarów. Nie znam domu maklerskiego, w którym tabela opłat za sam handel byłaby tak prosta i przejrzysta. ​​​​​​​

Warto podkreślić, że wysokość opłat i ich struktura są atrakcyjne dla zdecydowanej większości inwestorów. Najbardziej docenią je ci z dużym kapitałem, którzy mogą tutaj zawierać transakcje na dziesiątki tysięcy euro przy koszcie nie wyższym od ceny kubka kawy w dobrej kawiarni. Niemniej możliwość bezprowizyjnego handlu akcjami amerykańskimi czy polskimi walorami przy koszcie 6 zł sprawia, że rachunkami DEGIRO powinni zainteresować się także drobni inwestorzy.​​​​​​​

Musisz pamiętać, że w DEGIRO występują nietypowe opłaty m.in. za połączenie z poszczególnymi giełdami, dostęp do notowań na niektórych rynkach czy przechowywanie środków pieniężnych na rachunku w euro. W niektórych przypadkach (handel na wielu giełdach i wgląd do ich notowań) mogą one odczuwalnie podnieść koszt korzystania z rachunku, mimo że samo jego prowadzenie jest całkowicie bezpłatne.

Bogata oferta akcji, ETF-ów i wielu innych instrumentów

Pod względem zakresu oferty produktów inwestycyjnych DEGIRO to absolutna czołówka domów maklerskich. Dostęp do bardzo dużej liczby giełd i instrumentów powoduje, że broker będzie świetnym wyborem dla każdego, kto chciałby inwestować w rzeczywiste akcje, ETF-y, klasyczne instrumenty pochodne, ale też mniej popularne w Polsce produkty np. warranty czy ADR-y.​​​​​​​

Nieco rozczarowani mogą poczuć się rodzimi inwestorzy zainteresowani handlem na GPW – u brokera znajdą jedynie polskie akcje, i to bez spółek z NewConnect. Jeszcze bardziej zawiedzeni będą traderzy forexowi i CFD, bowiem DEGIRO nie daje dostępu do rynku forex, surowców czy kryptowalut. Choć ich brak jest standardem w domach maklerskich, to jednak warto odnotować, że np. polski XTB posiada bogatą ofertę instrumentów z giełd papierów wartościowych, jak również produktów stricte dla krótkoterminowych graczy (są tu kontrakty CFD na wszystkie kluczowe aktywa).

Ocena funkcjonalności aplikacji i platformy handlowej DEGIRO

Platforma handlowa i aplikacja DEGIRO od strony technicznej i wizualnej mają niewiele do zaoferowania. Raczej nie spełnią oczekiwań aktywnych traderów, jednak z drugiej strony, to nie do nich broker kieruje swoją ofertę. Z założenia tnie swoje koszty i stawia na prostotę usług, dlatego nie znajdziesz u niego zaawansowanych wykresów ani profesjonalnych narzędzi do analizy technicznej. Warto jednak odnotować, że platforma i aplikacja działają sprawnie, a samo dokonywanie na nich transakcji jest intuicyjne i całkiem przyjemne.​​​​​​​

DEGIRO należy też pochwalić za sprawny polski support – z konsultantami brokera kontaktowałem się mailowo kilkukrotnie i każdorazowo otrzymywałem szybką i wyczerpującą odpowiedź. Dla niektórych minusem będzie jednak brak polskojęzycznej infolinii.​​​​​​​

Reasumując, mimo istotnych mankamentów (mały wybór instrumentów z polskiego rynku, brak PIT-8C, nietypowe opłaty dodatkowe czy niewielkie możliwości platformy inwestycyjnej) rachunki brokera należy uznać za atrakcyjne i zdecydowanie godne polecenia. Jest tak przede wszystkim za sprawą bardzo niskich kosztów handlu i bogatej oferty instrumentów z zagranicznych giełd. Jeśli te zalety są dla Ciebie decydujące, pozostaje Ci założyć bezpłatne konto w DEGIRO i samodzielnie przetestować jego ofertę.

O instytucji

Dom maklerski DEGIRO został założony w 2013 roku w Holandii, a dziś jest jedną z największych tego typu instytucji w Europie. Za jego sukcesem stoją przede wszystkim: bogata oferta instrumentów finansowych, a także niskie lub wręcz zerowe koszty transakcyjne.