Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Darmowe konta bankowe - styczeń 2020

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 16:54
Darmowe konta bankowe - styczeń 2020

Ranking darmowych kont bankowych – styczeń 2020

Wyświetl:

Darmowe konto bankowe

Pełny ranking darmowych kont
Sprawdź pełną listę kont osobistych

Założenia, na jakich powstał ranking darmowych kont

Nie każdy oczekuje od konta „fajerwerków”. Dla wielu klientów priorytet jest tylko jeden – ważne, by rachunek nie generował zbędnych kosztów, a cała reszta jest jedynie wartością dodaną. Właśnie dla takich osób prowadzimy osobny ranking darmowych kont bankowych.

Konto w banku ma służyć do codziennego korzystania ze środków, a przy tym nie obciążać dodatkowymi opłatami i prowizjami – z takiego założenia wychodzi ogromna część klientów, dla których rachunek jest po prostu podstawowym narzędziem finansowym. Takie osoby mogą być co prawda zainteresowane dodatkową ofertą oszczędnościową czy płatnościami mobilnymi, ale liczą się dla nich przede wszystkim niskie opłaty, a najlepiej ich brak.

Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą banki, oferując klientom darmowe konta osobiste. Choć z punktu widzenia instytucji taki produkt nie należy do najbardziej dochodowych, to bank liczy na to, że zadowolony klient prędzej czy później sięgnie po nieco bardziej złożone (i, co a tym idzie, droższe) propozycje z oferty.

Darmowe konto bankowe – co to oznacza?

Nie ma jednej definicji darmowego rachunku osobistego. W materiałach reklamowych banków często możemy się spotkać z sytuacją, gdy mianem „darmowego” określane jest konto, za które bank nie pobiera miesięcznej opłaty za prowadzenie. Jednocześnie może to sobie jednak rekompensować podwyższonymi opłatami za korzystanie z karty lub wypłaty z bankomatów, co sprawia, że reklamowanie takiego produktu jako „darmowe” jest pewnym nadużyciem. No cóż, marketing.

Na potrzeby rankingu przyjęliśmy założenie, że darmowe konto osobiste to rachunek, który nie wiąże się z opłatami za:

  • prowadzenie,
  • wydanie i korzystanie z karty,
  • zwykłe przelewy zlecane przez bankowość elektroniczną oraz
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Od razu musimy jednak zaznaczyć, że to tylko wstępne założenia. W praktyce w zestawieniu darmowych kont bankowych znajdziesz również oferty, które co prawda mogą wiązać się z opłatami, ale bank daje możliwość ich uniknięcia.

W tym miejscu warto wyjaśnić różnice między bezwarunkowo bezpłatnymi a warunkowo darmowymi rachunkami osobistymi.

Bezwarunkowo darmowe konto

Tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Jest to konto, które – niezależnie od stopnia aktywności jego posiadacza – gwarantuje bezwarunkowe 0 zł za wspomniane powyżej podstawowe operacje bankowe.

Takich ofert jest jednak na rynku stosukowo niewiele. Znaczenie łatwiej znaleźć konto, które nie generuje opłat po spełnieniu określonych warunków.

Konto warunkowo darmowe

Dlaczego zdecydowaliśmy się nie pomijać takich ofert? Powód jest prosty: zdarza się, że konto (wraz z kartą, przelewami i bankomatami) jest darmowe pod warunkiem wykonania naprawdę drobnej aktywności, np. jednej płatności „plastikiem” w miesiącu. Jest to czynność na tyle naturalna i standardowa, że wykonujesz ją niezależnie od tego, czy jest to konieczne do zapewnienia sobie zwolnienia z opłat.

W nieco mniej optymistycznym wariancie do uniknięcia kosztów konieczne jest np. zapewnienie comiesięcznych wpływów na konto. Zakładając jednak, że rachunek służy Ci do odbioru wynagrodzenia lub jakichkolwiek świadczeń, ten warunek praktycznie spełnia się sam, bez Twojego udziału.

Dlatego właśnie – choć w idealnym scenariuszu mielibyśmy do czynienia z bezwarunkowo bezpłatnym kontem – nie dyskwalifikujemy na samym starcie ofert, które nie muszą, ale mogą być darmowe.

Ranking darmowych kont bankowych. Co bierzemy pod uwagę?

Skoro wiesz już, jakie produkty uwzględniamy w zestawieniu darmowych kont osobistych, przejdźmy do szczegółów.

Przypominamy: cechą wspólną wszystkich kont w rankingu jest fakt, że zarówno ich prowadzenie, karta oraz wypłaty z bankomatów są lub mogą być darmowe.

Wyjątków nie robimy jedynie w przypadku zwykłych przelewów internetowych w polskich złotych – tutaj bezwzględnie wymagamy od rachunku, by pozwalał na bezpłatne zlecenie takiego przelewu.

W przypadku tego zestawienia opłaty stanowią aż 80% całej oceny konta:

Ranking darmowych kont osobistych. Składniki oceny.
Kliknij, aby powiększyć

Opłaty opłatami, ale co dalej?

Odpowiednio mniejsze znaczenie przypisaliśmy pozostałym kryteriom oceny, wśród których wyszczególniamy:

  • dostęp do produktów oszczędnościowych,
  • oferowane promocje,
  • przejrzystość bankowości elektronicznej,
  • usługi dodatkowe.

Wspomniane powyżej czynniki – jeśli akurat są godne uwagi – będą stanowiły wyróżnik konta wśród innych darmowych rachunków.

Darmowe konto osobiste wcale nie znaczy gorsze!

Powiedzieliśmy już sporo o opłatach. Teraz pozostańmy przez chwilę przy pozostałych parametrach darmowych kont, które również mogą wpływać na ich ocenę.

Nie ma reguły – darmowe konto bankowe wcale nie musi ustępować pod względem funkcjonalności swoim droższym konkurentom na rynku. Wręcz przeciwnie, otwarcie bezpłatnego rachunku może być dopiero wstępem do skorzystania z kolejnych produktów i usług banku, których atrakcyjność może być równie duża jak dla posiadaczy kosztownych kont osobistych. Zaraz Ci to udowodnimy, biorąc pod uwagę dodatkowe kryteria oceny, które przedstawiliśmy powyżej.

Oferta oszczędnościowa

Bezpłatne konto osobiste, tak jak każdy inny rachunek, może dać Ci dostęp do oferty oszczędnościowej banku (kont oszczędnościowych i lokat). Zwróć uwagę, że posiadając taki pakiet produktów, masz szansę na solidny zysk z odsetek bez ponoszenia „po drodze” żadnych kosztów. Do skorzystania z rachunku oszczędnościowego czy lokaty banki dość często wymagają otwarcia konta, dlatego lepiej, gdy takie konto jest przynajmniej warunkowo darmowe.

Oferowane promocje

Skoro o zysku mowa, to nie sposób zapomnieć o promocjach. Te dotyczą nieraz także tanich lub wręcz bezpłatnych rachunków – wystarczy, że zerkniesz na nasz ranking darmowych kont bankowych, a przekonasz się, że ofert specjalnych związanych z takimi produktami wcale nie brakuje. Premia za otwarcie konta i aktywne z niego korzystanie może sięgnąć nawet kilkuset złotych!

Bankowość elektroniczna

Tutaj sprawa jest oczywista – niezależnie od tego, czy Twój rachunek generuje koszty, czy jest całkowicie darmowy, masz dostęp do jednej i tej samej bankowości elektronicznej. Posiadacze tanich kont korzystają z jej funkcjonalności i udogodnień dokładnie tak, jak klienci korzystający z droższych odpowiedników.

Usługi dodatkowe

Programy lojalnościowe, ubezpieczenia, limit odnawialny… te i inne dodatkowe usługi czekają również na właścicieli darmowych kont osobistych. Oczywiście część z nich może być dodatkowo płatna, ale zawsze masz szansę skorzystać z oferty towarzyszącej, o ile uznasz, że jest ona dla Ciebie interesująca.

Darmowe konto a podstawowy rachunek płatniczy

W sierpniu 2018 r. w ofercie wszystkich banków pojawiły się tzw. podstawowe rachunki płatnicze (PRP). Charakterystyczną cechą PRP jest brak opłat za podstawowe operacje bankowe, a przynajmniej do wyczerpania ilościowego limitu takich operacji określonych w unijnej dyrektywie.

Musimy jednak jasno zaznaczyć, że nasz ranking bezpłatnych kont bankowych nie obejmuje podstawowych rachunków płatniczych. Powód jest prosty: aby otworzyć PRP, należy spełnić istotny warunek, a mianowicie nie posiadać w momencie złożenia wniosku innego konta prowadzonego w polskich złotych. Celem wprowadzenia PRP jest bowiem – najogólniej rzecz ujmując – „ubankowienie” tej części społeczeństwa, która dotychczas unikała korzystania z produktów bankowych.

Dla odmiany, obostrzenie to nie dotyczy zwykłych, darmowych kont dostępnych w ofercie banków, które uwzględniamy w rankingu. Innymi słowy, możesz posiadać ich nieograniczoną ilość. Jeśli jednak z jakichś powodów zależy Ci właśnie na otwarciu PRP, zapytaj o ofertę takiego rachunku w dowolnym banku.

Konto bankowe za darmo – to możliwe!

Klienci, którzy przede wszystkim oczekują od konta braku opłat (przynajmniej po spełnieniu banalnie prostych warunków), zdecydowanie mają w czym wybierać. Dzięki rankingowi darmowych rachunków bankowych masz je w jednym miejscu, a swój wybór możesz oprzeć o inne kryteria: atrakcyjność oferty oszczędnościowej, jakość bankowości elektronicznej czy wachlarz usług dodatkowych.

Tradycyjnie zachęcamy do kontaktu. Jeśli masz pytania związane z zestawieniem, daj znać.