Wróć

Czy Blik jest bezpieczny?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

148 publikacji 4521 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


8 komentarzy
Czy Blik jest bezpieczny?
Spis treści

System płatności Blik działa od 2015 r. i na przestrzeni lat zmienił się z mało znanej usługi w niezwykle popularną metodę płatności i wypłat z bankomatów. Rosnąca rozpoznawalność Blika i jego powszechne wykorzystanie skłania do pytań o bezpieczeństwo tej metody płatności. Przyjrzyjmy się zatem, jak to naprawdę wygląda.

Dlaczego Blik jest bezpieczny?

Zacznijmy od przypomnienia, na czym opiera się płatność Blikiem. Usługa bazuje na jednorazowych, 6-cyfrowych kodach, które wpisuje się w terminalu płatniczym lub podczas zakupu w sklepie internetowym. Taki schemat działania sprawia, że Blik jest naprawdę bezpieczną metodą płatności. Kody są ważne tylko przez chwilę, dlatego nawet jeśli osoba postronna pozna ten numer, nie będzie mogła go wykorzystać ponownie.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej – widzisz wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 100 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej.

Blik jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Nie musisz obawiać się, że urządzenie zatrzyma Twoją kartę, gdyż transakcję potwierdzasz w telefonie, znika również ryzyko skopiowania danych plastiku (tzw. skimming).

Oszustwa na Blika

Mimo stosunkowo bezpiecznego sposobu dokonywania płatności Blik jest niestety wykorzystywany do wyłudzeń pieniędzy. Schemat działania może wyglądać różnie:

  • Przestępcy wykorzystują przejęte konta na portalach społecznościowych, wysyłają do ofiary wiadomość, podszywając się pod znajomego i proszą o podanie kodu Blik np. pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie.
  • Przestępcy podszywają się pod pracownika banku, policjanta itp. i dzwonią z informacją o tym, że bezpieczeństwo naszych środków jest zagrożone; następnie proszą o podanie kodu Blik w celu potwierdzenia naszej tożsamości.

Niezależnie od schematu, w rzeczywistości złodzieje wykorzystują kod Blik do wypłaty środków z bankomatu. Taki mechanizm nie wpływa na bezpieczeństwo samego systemu Blik (transakcje i tak należy potwierdzić w aplikacji mobilnej), ale bazują na naszej łatwowierności i życzliwości.

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj nikomu kodu Blik, nawet pracownikowi banku, tym bardziej w mediach społecznościowych!

Jak bezpiecznie korzystać z Blika?

Nie da się ukryć, że przestępcy posuną się do wszystkiego, aby przejąć kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Choć Blik wydaje się bezpieczny, warto kierować się kilkoma złotymi zasadami, aby chronić swoje oszczędności:

  1. Nigdy nie przekazuj kodu Blik poprzez media społecznościowe – jeśli kontaktuje się z Tobą znajomy, zadzwoń do niego i zweryfikuj, czy naprawdę potrzebuje pieniędzy. Gdy okaże się to prawdą, ustalcie telefonicznie, jak możesz pomóc.
  2. Nigdy nie przekazuj kodu Blik rzekomemu pracownikowi banku – instytucje finansowe uczulają, że konsultanci czy doradcy nigdy nie proszą o takie informacje, zatem jeśli otrzymasz telefon z banku z taką prośbą, od razu zgłoś sytuację na policję.
  3. Sprawdzaj transakcję Blikiem przed potwierdzeniem – jeśli płacisz Blikiem w Internecie, za każdym razem będziesz musiał potwierdzić operację PIN-em w aplikacji bankowej. Zweryfikuj wtedy, czy zgadza się kwota i tytuł płatności.
  4. Zabezpiecz swój smartfon – ustaw blokadę ekranu, a najlepiej hasło do odblokowania urządzenia. Wybierz weryfikację biometryczną, a w razie kradzieży czy zgubienia telefonu jak najszybciej zablokuj aplikację bankową.
  5. Ustaw limity płatności – warto sprawdzić, do jakiej kwoty możesz wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić w sklepie i ustalić niższy limit.

Jakie są Twoje sposoby na bezpieczne korzystanie z Blika? Daj nam znać w komentarzu!


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(8)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Piotr
Gość

Nie jest bezpieczny

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Dlaczego tak uważasz?

Odpowiedz

R
RAVEN
Gość
@Aldona Derdziak

Bo jest w internetach i na smartfonach z jednej strony każdy może Cię okraść kiedy chce cyfrowo, a z drugiej strony sama się pchasz w cyber kaganiec elektroniczny?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@RAVEN

To pesymistyczne podejście. Jeśli uważasz na to, co robisz i gdzie podajesz dane, zabezpieczasz telefon, to jest w porządku. I nie wiem, o co Ci chodzi z tym kagańcem - chcesz płacić gotówką, to płać, ale coraz częściej się od tego odchodzi.

Odpowiedz

K
keliem
Gość

Pisząc, że coś jest bezpieczne warto byłoby zdefiniować co to znaczy "bezpieczny"? Moim zdaniem łatwiej jest porównać kilka metod płatności i powiedzieć, która z nich jest bezpieczniejsza. Dodatkowo na bezpieczeństwo bardzo wpływa to czy klient dobrze zna i rozumie daną metodę płatności.

Do oszustw na Blika dochodzi ponieważ:

1) wykonanej za pomocą Blika wypłaty z bankomatu nie można odwrócić,

2) system Blik nie pozwala w żaden sposób upewnić się, że przekazujemy pieniądze właściwemu odbiorcy.

Dla łatwowiernych i życzliwych klientów bezpieczniejsze są płatności kartą i przelewem ponieważ dają większą szansę na ich odwrócenie i potwierdzenie faktycznego odbiorcy. System Blik zupełnie nie uwzględnił, że będą się nim posługiwali łatwowierni klienci. Blik wybrał wygodę kosztem bezpieczeństwa i dlatego mamy tyle oszustw na Blika.


Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@keliem

Sam płacę często Blikiem i widzę, że to jest bezpieczne, bo każdą transakcję trzeba potwierdzić, a nie że pykniesz kartą zbliżeniowo i gotowe. Jak ktoś Ci ukradnie kartę, a Ty się nie zorientujesz, to leżysz. Przy Bliku trzeba po prostu czytać, co się potwierdza, a nie klikać bez myślenia. System sam w sobie jest bezpieczny, ale "błędu ludzkiego" nigdy się nie wyeliminuje.


Odpowiedz

K
keliem
Gość
@bankowicz

Zwróć proszę uwagę, że napisałem: "Dodatkowo na bezpieczeństwo bardzo wpływa to czy klient dobrze zna i rozumie daną metodę płatności."

Z Twojego komentarza wynika, że rozumiesz Blika i potrafisz bezpiecznie z niego korzystać.

Mój bank umożliwia wyłączenie na karcie płatności zbliżeniowych, ustawienie dziennych limitów płatności oraz powiadomień o transakcjach. Korzystanie z tak "ustawionej" karty jest bardzo bezpieczne.

Co do "błędów ludzkich" to pewne produkty finansowe lepiej im zapobiegają a inne gorzej. A system to dla mnie nie tylko rozwiązania techniczne, ale również to jak ludzie z danego rozwiązania korzystają w praktyce.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@keliem

Zgadzam się, jeśli ktoś w pełni rozumie metodę, z której korzysta, to wszystko gra. Nie twierdzę, że Blik jest idealny, bo jego sporą wadą jest brak chargebacku, ale wciąż liczę, że współpraca z Mastercardem przyniesie jakieś zmiany także tutaj.

Odpowiedz