Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Czy Blik jest bezpieczny?

Cykl: Blik

Czy Blik jest bezpieczny?
Źródło: @Dan Nelson/Unsplash
Spis treści

System płatności Blik działa od 2015 r. i na przestrzeni lat zmienił się z mało znanej usługi w niezwykle popularną metodę płatności i wypłat z bankomatów. Rosnąca rozpoznawalność Blika i jego powszechne wykorzystanie skłania do pytań o bezpieczeństwo tej metody płatności. Przyjrzyjmy się zatem, jak to naprawdę wygląda.

Dlaczego Blik jest bezpieczny?

Zacznijmy od przypomnienia, na czym opiera się płatność Blikiem. Usługa bazuje na jednorazowych, 6-cyfrowych kodach, które wpisuje się w terminalu płatniczym lub podczas zakupu w sklepie internetowym. Taki schemat działania sprawia, że Blik jest naprawdę bezpieczną metodą płatności. Kody są ważne tylko przez chwilę, dlatego nawet jeśli osoba postronna pozna ten numer, nie będzie mogła go wykorzystać ponownie.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej – widzisz wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 100 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej.

Blik jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Nie musisz obawiać się, że urządzenie zatrzyma Twoją kartę, gdyż transakcję potwierdzasz w telefonie, znika również ryzyko skopiowania danych plastiku (tzw. skimming).

Oszustwa na Blika

Mimo stosunkowo bezpiecznego sposobu dokonywania płatności Blik jest niestety wykorzystywany do wyłudzeń pieniędzy. Schemat działania może wyglądać różnie:

  • Przestępcy wykorzystują przejęte konta na portalach społecznościowych, wysyłają do ofiary wiadomość, podszywając się pod znajomego i proszą o podanie kodu Blik np. pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie.

  • Przestępcy podszywają się pod pracownika banku, policjanta itp. i dzwonią z informacją o tym, że bezpieczeństwo naszych środków jest zagrożone; następnie proszą o podanie kodu Blik w celu potwierdzenia naszej tożsamości.

Niezależnie od schematu, w rzeczywistości złodzieje wykorzystują kod Blik do wypłaty środków z bankomatu. Taki mechanizm nie wpływa na bezpieczeństwo samego systemu Blik (transakcje i tak należy potwierdzić w aplikacji mobilnej), ale bazują na naszej łatwowierności i życzliwości.

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj nikomu kodu Blik, nawet pracownikowi banku, tym bardziej w mediach społecznościowych!

Jak bezpiecznie korzystać z Blika?

Nie da się ukryć, że przestępcy posuną się do wszystkiego, aby przejąć kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Choć Blik wydaje się bezpieczny, warto kierować się kilkoma złotymi zasadami, aby chronić swoje oszczędności:

  1. Nigdy nie przekazuj kodu Blik poprzez media społecznościowe – jeśli kontaktuje się z Tobą znajomy, zadzwoń do niego i zweryfikuj, czy naprawdę potrzebuje pieniędzy. Gdy okaże się to prawdą, ustalcie telefonicznie, jak możesz pomóc.

  2. Nigdy nie przekazuj kodu Blik rzekomemu pracownikowi banku – instytucje finansowe uczulają, że konsultanci czy doradcy nigdy nie proszą o takie informacje, zatem jeśli otrzymasz telefon z banku z taką prośbą, od razu zgłoś sytuację na policję.

  3. Sprawdzaj transakcję Blikiem przed potwierdzeniem – jeśli płacisz Blikiem w Internecie, za każdym razem będziesz musiał potwierdzić operację PIN-em w aplikacji bankowej. Zweryfikuj wtedy, czy zgadza się kwota i tytuł płatności.

  4. Zabezpiecz swój smartfon – ustaw blokadę ekranu, a najlepiej hasło do odblokowania urządzenia. Wybierz weryfikację biometryczną, a w razie kradzieży czy zgubienia telefonu jak najszybciej zablokuj aplikację bankową.

  5. Ustaw limity płatności – warto sprawdzić, do jakiej kwoty możesz wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić w sklepie i ustalić niższy limit.

Jakie są Twoje sposoby na bezpieczne korzystanie z Blika? Daj nam znać w komentarzu!