Cool Konto w Banku BPH

27 marca 2017 r. nastąpiło ostateczne połączenie Banku BPH i Alior Banku, a Cool Konto zostało przekształcone w Konto Internetowe.

Cool Konto w Banku BPH

Cool Konto w Banku BPH to rachunek młodzieżowy dedykowany nastolatkom do 18. roku życia. Jego dużą zaletą są niskie opłaty – prowadzenie konta oraz korzystanie z karty są bezpłatne, podobnie jak wewnętrzne i zewnętrzne przelewy internetowe. Bank nie wymaga również regularnych wpłat na konto i umożliwia zarządzanie rachunkiem za pomocą aplikacji mobilnej.

Cool Konto – podstawowe informacje

Rachunek jest przeznaczony dla nastolatków w wieku od 13. do 18. roku życia, jednak osoby pełnoletnie mogą nadal korzystać z konta, choć muszą się liczyć z opłatami za prowadzenie rachunku i obsługę karty. Co ciekawe, konto można również założyć dziecku, które nie ukończyło 13. roku życia, będzie to jednak rachunek pozbawiony wielu funkcjonalności, np. pociecha nie będzie mogła samodzielnie wykonywać przelewów, wpłat na konto czy wypłat gotówki. Nie otrzyma również karty do konta oraz dostępu do bankowości elektronicznej.

 • konto nie jest oprocentowane;
 • 0 zł za prowadzenie rachunku dla małoletniego klienta, 7 zł dla osób powyżej 18. roku życia.
 • 0 zł za wydanie i korzystanie z karty Debit MasterCard Cool (karta obsługuje również płatności zbliżeniowe);
 • 3 zł dla osób, które ukończyły 18 lat - opłata nie jest pobierana pod warunkiem wykonania 4 transakcji bezgotówkowych kartą w miesiącu;
 • 3 zł - opłata za używanie karty NFC. Zwolnienie z opłaty następuje w przypadku dokonania  w danym miesiącu kalendarzowym co najmniej 4 transakcji zbliżeniowych kartą. Usługa jest dostępna jedynie na urządzeniach z systemem operacyjnym Android;
 • 0 zł za wypłatę gotówki ze bankomatów BPH oraz sieci Euronet,
  • 6 zł - pozostałe bankomaty na terenie Polski;
  • 2,50%, min. 12 zł – bankomaty poza granicami kraju;
 • 0 zł – za wypłaty w ramach usługi cashback (do wysokości 300 zł).
 • 0 zł za wewnętrzne i zewnętrzne przelewy internetowe;
 • 0 zł za wyciąg z rachunku, tym również wyciąg drukowany, nie częściej niż raz w miesiącu (opcja dostępna po zawarciu odrębnej umowy na korzystanie z systemu bankowości internetowej Sez@m);
 • 0 zł za wypłatę gotówki w oddziale banku;
 • 0 zł za wpłatę gotówki w oddziale banku na konto indywidualne w Banku BPH;
 • 1 zł – realizacja poleceń zapłaty;
 • 2 zł – realizacja zleceń stałych;
 • 3,99 zł - opłata za zmianę PIN-u.

Jak założyć konto

Aby założyć konto, małoletni klient musi zjawić się w oddziale banku w towarzystwie opiekuna prawnego lub rodzica (nie da się otworzyć Cool Konta za pośrednictwem strony internetowej). Do podpisania umowy niezbędne są następujące dokumenty: legitymacja szkolna lub akt urodzenia dziecka oraz dowód tożsamości osoby dorosłej. Konieczne będą również numery PESEL.

Otwarcie rachunku dla osoby małoletniej, która nie ukończyła 13. roku życia, następuje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy jej przedstawicielem ustawowym a bankiem.

Bank nie wymaga utrzymywania na koncie minimalnego salda ani regularnych wpłat na konto.

Dodatkowe usługi i korzyści

Nastoletni właściciel rachunku zyskuje również dostęp do różnych usług i produktów, które nie tylko ułatwiają zarządzanie kontem, ale też umożliwiają kontrolę domowych finansów i zachęcają do oszczędzania.

1. Aplikacja mobilna - aby z niej korzystać, należy posiadać urządzenie z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz dostęp do kanałów elektronicznych (w tym celu należy podpisać z bankiem odrębną umowę). Za pomocą aplikacji mobilnej można sprawdzić stan konta i historię rachunku, wykonać przelew, doładować telefon (swój lub wskazanej osoby), a przy okazji wziąć udział w mini promocjach skierowanych do właścicieli telefonów komórkowych.

2. Asystent Finansowy – bezpłatna usługa dostępna w systemie internetowym Sez@m, ułatwiająca zarządzanie domowym budżetem. Umożliwia:

 • automatyczną, codzienną aktualizację danych, obejmującą wszystkie zaksięgowane ostatnio transakcje (przelewy wychodzące i przychodzące, płatności kartą, naliczone odsetki itd.);

 • grupowanie informacji o wpływach i wydatkach;

 • prezentowanie wydatków w formie czytelnych wykresów (np. wydatki na paliwo, telefon, żywność);

 • ustawianie limitów ostrzegawczych na wydatki.

3. e-Lok@ta – lokatę można założyć jedynie poprzez kanały bankowości elektronicznej. Jej właściciel sam określa termin zapadalności (od 1 do 365 dni) i decyduje o tym, czy będzie to lokata krótko-, średnio- czy długoterminowa. Jej oprocentowanie jest stałe i zależy od okresu lokowania. Minimalnym wkładem wymaganym do założenia e-Lok@ty jest 1000 zł.

4. Konto walutowe - głównym atutem tego rachunku jest uniezależnienie się od kursów walutowych i brak kosztów związanych z przewalutowaniem. Gromadzone środki oprocentowane są w wysokości 0,01 % w skali roku dla USD, EUR, CHF i GBP. Stopa oprocentowania jest zmienna, a odsetki dopisywane w okresach rocznych. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 5 zł miesięcznie.

Komentarz redakcji

Trudno o jednoznaczną ocenę Cool Konta. Z jednej strony rachunek posiada szereg zalet: brak opłat za użytkowanie karty i prowadzenie konta, bezpłatne przelewy internetowe i wypłaty z niektórych bankomatów. Atutem jest także łatwość korzystania z rachunku za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz dostęp do Asystenta Finansowego, ułatwiającego planowanie codziennych wydatków i kontrolę nad posiadanymi środkami (ta funkcjonalność – o ile dziecko zechce z niej korzystać – może okazać się użyteczna w dorosłym życiu, kształtuje bowiem nawyki pozwalające na sprawne zarządzanie domowym budżetem).

Z drugiej strony – młodzieżowy rachunek BPH ma również pewne minusy. Należą do nich nie do końca sprofilowane pod nastoletniego klienta produkty towarzyszące, np. konto walutowe czy nisko oprocentowana lokata. Rachunek również nie jest oprocentowany – a szkoda, ponieważ takie rozwiązanie uczy dziecko oszczędzania. Ponadto pełnoletnim posiadaczom konta bank nalicza całkiem „dorosłe” opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty, a nie każdy osiemnastolatek będzie w stanie spełnić warunki zwalniające go z tych opłat. Dlatego po przekroczeniu 18. roku życia znacznie bardziej opłacalnym krokiem jest przekształcenie rachunku na Lubię to! Konto z oferty Banku BPH.

Cool Konto sprawdza się najlepiej jako rachunek bieżący, przeznaczony do przeprowadzania zwykłych operacji, np. przelewów, wypłat z bankomatów, płatności internetowych. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na praktycznym i łatwym w obsłudze koncie dla nastolatka, oferta PBH będzie całkiem dobrym rozwiązaniem.

Ocena: 4.0

 • niskie opłaty dla nastolatków
 • wygodna aplikacja mobilna
 • rachunek nie jest oprocentowany
 • wysokie opłaty za prowadzenie rachunku dla pełnoletnich właścicieli konta

Sylwetka Banku BPH

Bank BPH działa w Polsce około 25 lat - powstał w 1989 r. poprzez wydzielenie ze struktur Narodowego Banku Polskiego. W latach 2007-2009: ok. 80% Banku BPH zostało włączone do Pekao SA, a sama instytucja połączyła się z GE Money Bankiem. Strategia banku wyraża się w haśle „Po prostu fair”, jasnych zasadach i wysokiej jakości obsłudze.

Konto w pigułce

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Cool Konto to rachunek dla osób pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Sprawdza się najlepiej jako rachunek bieżący, przeznaczony do przeprowadzania zwykłych operacji, np. przelewów, wypłat z bankomatów i płatności internetowych.

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Brak opłat za użytkowanie karty i prowadzenie konta, bezpłatne przelewy internetowe i wypłaty z niektórych bankomatów, darmowe zlecenia stałe i krajowe polecenia zapłaty.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Atutami konta są niskie opłaty i łatwość w obsłudze – rachunkiem można zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Konto nie jest oprocentowane, po ukończeniu przez właściciela rachunku 18. życia, bank wprowadza wysokie opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.