Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Co to jest przelew SEPA? Wyjaśniamy działanie europejskiego systemu przelewów zagranicznych

Cykl: Przelewy zagraniczne

Co to jest przelew SEPA? Wyjaśniamy działanie europejskiego systemu przelewów zagranicznych
Źródło: © dmutrojarmolinua / Adobe Stock
Spis treści

Większość z nas, gdy ma styczność z obcą walutą, to najczęściej jest nią euro. Powiązania gospodarcze, społeczne i geograficzne między krajami UE są na tyle silne, że chyba każdy choć raz musiał rozliczać się w europejskiej walucie chociażby na wakacjach.

A co w sytuacji, gdy musimy zlecić przelew w euro? Rozwiązaniem jest SEPA.

SEPA – kraje (jednolity obszar płatności w euro)

System SEPA – w przeciwieństwie do niemal powszechnego na świecie systemu SWIFT – jest ograniczony terytorialnie. Działa on wyłącznie na Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (z ang. Single Euro Payments Area, czyli w skrócie właśnie SEPA).

Obszar płatności w euro ogranicza się do państw członkowskich Unii Europejskiej (a więc nie tylko tzw. Eurolandu), a do tego obejmuje kilka innych krajów: Wielką Brytanię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Andorę, Monako i San Marino.

Płatności SEPA tylko w euro

To nie koniec. Należy pamiętać, że – zgodnie z rozwinięciem skrótu – przelew SEPA można zlecić tylko i wyłącznie w walucie euro. A zatem, dopiero spełnienie tych dwóch warunków:

  • zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy, musi znajdować się na terytorium funkcjonowania SEPA oraz
  • euro jest walutą transferu,

sprawia, że możliwe jest wykonanie przelewu europejskiego.

Przelew europejski SEPA – koszty

Największą zaletą przelewów SEPA jest ich niski koszt. Przede wszystkim w tego typu transakcji uczestniczą tylko dwa banki – nadawcy i odbiorcy – a więc pomijana jest rola podmiotu trzeciego, tzw. banku pośredniczącego, który zwyczajowo generuje największe koszty przelewu.

Ponadto, zgodnie z unijnymi regulacjami, opłata za zlecenie przelewu w Single Euro Payments Area nie może być wyższa niż prowizja pobierana przez banki za przelewy w walucie krajowej. W konsekwencji przelew walutowy SEPA zlecany przez Internet jest niemal zawsze darmowy, przynajmniej, jeśli mówimy o głównych kontach osobistych oferowanych przez banki. W przypadku kont nieprowadzonych w euro musimy jednak uwzględnić spread bankowy wynikający z przewalutowania (kształtuje się on na poziomie 5-10% w zależności od banku).

Przelewy SEPA – czas realizacji

Jedyną dostępną opcją czasową w przypadku przelewów SEPA jest zwykle D+1 – co oznacza, że przelew zostanie uznany na rachunku w banku odbiorcy w dniu roboczym następującym po zleceniu.

SEPA Instant – czy możemy zlecić w polskim banku przelew natychmiastowy SEPA?

Niestety, polskie banki nie udostępniają opcji zlecenia transferu SEPA w trybie ekspresowym (tzw. SEPA Instant). Taką możliwość oferują obecnie niektóre banki zagraniczne. Pozostaje czekać, aż pojawi się ona w ofercie rodzimych instytucji.

Wyboru nie ma też przy podziale kosztów – wszystkie przelewy SEPA wykonywane są w opcji SHA (co w praktyce oznacza, że nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca – swojego).

Jak zrobić przelew SEPA?

Aby zlecić przelew europejski SEPA w bankowości elektronicznej, należy podać w formularzu zlecenia numer rachunku bankowego odbiorcy w formacie IBAN. Wystarczy po prostu poprzedzić numer konta odpowiednim dwuliterowym kodem kraju. Jeśli np. konto bankowe odbiorcy jest prowadzone w niemieckim banku, to kodem będzie „DE”, a jeśli we francuskim – „FR” itd.

W formularzu przelewu trzeba też wpisać kod BIC identyfikujący konkretny bank odbiorcy. Jeśli zlecamy przelew SEPA np. z konta w polskich złotych, to po wpisaniu kwoty i waluty wyświetli się jego kwota transferu po przewalutowaniu (nawiasem mówiąc, to kolejny efekt unijnych regulacji, które wymusiły na bankach większą transparentność w kwestii opłat za przelewy walutowe). Dzięki temu wiemy, ile ubędzie z konta.

Formularz zlecenia przelewu zagranicznego (SEPA)
Kliknij, aby powiększyć

W powyższym przykładzie po rozwinięciu listy krajów formularz podpowiada, jaki kod powinniśmy wpisać przed numerem konta. Jeśli z kolei nie znamy kodu BIC banku odbiorcy, wystarczy wprowadzić jego nazwę.

Oprócz podglądu kwoty po przewalutowaniu na PLN mamy też możliwość wskazania konta, z którego ma zostać pobrana sama opłata za przelew – oczywiście tylko wtedy, gdyby wystąpiły dodatkowe koszty (których przelew SEPA w większości przypadków nie generuje).

Transfer SEPA – korzystaj, jeśli tylko możesz

Niski koszt i stosunkowo szybki czas realizacji to największe zalety przelewu SEPA. Rzecz jasna jego zlecenie nie będzie możliwe w przypadku, gdy bank odbiorcy znajduje się poza obszarem płatności w euro lub gdy walutą transferu jest np. dolar czy funt, ale w pozostałych sytuacjach to właśnie SEPA będzie idealnym rozwiązaniem.