Moneteo
Spis treści
Wróć

Co to jest numer VIN pojazdu i jak go sprawdzić?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 148 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Co to jest numer VIN pojazdu i jak go sprawdzić?

Co to jest numer VIN i kiedy został wprowadzony?

VIN (Vehicle Identification Number) jest unikatowym numerem umożliwiającym identyfikację pojazdu. Nadaje go producent auta lub – wyjątkowo – wydział komunikacji (np. w przypadku, gdy fabryczny VIN uległ zniszczeniu albo zatarciu).

Po raz pierwszy VIN pojawił się w 1954 roku w Stanach Zjednoczonych, jednak każdy producent samochodów stosował wówczas własny system oznaczeń. Sytuacja uległa zmianie w 1985 r., kiedy to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ang. International Organization for Standardization) ujednoliciła zapis numeru i określiła, co oznaczają jego poszczególne elementy. Wskazała także miejsca, w których numer nadwozia powinien zostać zamieszczony, a nawet narzuciła metody jego nanoszenia.

Zgodnie z normą ISO numer VIN musi zostać wybity lub wypalony laserem w miejscach, w których trudno będzie go usunąć lub wymienić. Nie może pojawić się na częściach zamiennych pojazdu, a jedynie na trwałych elementach konstrukcyjnych auta, np. na ramie podwozia.

Z jakich elementów składa się VIN?

Numer VIN

Po przeprowadzonej w 1985 r. standaryzacji każdy numer identyfikacyjny pojazdu składa się z 17 znaków. Stanowi kombinacją liter i cyfr (z pominięciem liter "O", "Q" czy "I", które łatwo pomylić z cyframi "0" lub "1" oraz znaków specjalnych, takich jak myślniki, gwiazdki, ukośniki) i dzieli się na trzy sekcje: WMI, VDS i VIS. Poszczególne segmenty różnią się od siebie liczbą znaków i są w nich zakodowane nieco inne informacje.

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – składa się z 3 znaków i zawiera dane identyfikujące producenta, markę pojazdu oraz kraj pochodzenia. Jest nadawany przez odpowiedni urząd kraju, w którym ma swoją siedzibę producent auta, w porozumieniu z międzynarodową organizacją ds.  normalizacji ISO.
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) – ta sekcja zbudowana jest z 6 znaków. W pierwszych pięciu elementach są zaszyfrowane dane techniczne auta, natomiast ostatni znak ma charakter kontrolny – dzięki zastosowaniu specjalnego logarytmu umożliwia sprawdzenie, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony.
  • VIS (Vehicle Identifier Section) – 8 ostatnich znaków tworzy unikatowy numer konkretnego egzemplarza. Dzięki niemu poznamy m.in. wersję silnika, rodzaj napędu, rok produkcji auta i oznaczenie fabryki, w której zostało wyprodukowane. Niektórzy producenci aut ukrywają w numerze VIN znacznie więcej szczegółów, np. informacje o rozmiarze felg, kolorze lakieru, klimatyzacji, tkaninie na siedzeniach, elektrycznych szybach, kolorze zderzaków, listwach ozdobnych, relingach dachowych, przyciemnianych szybach, ogrzewanych siedzeniach, szyberdachu, czujnikach cofania, tempomacie, alarmie, zestawie audio czy poduszkach powietrznych.

Kraj produkcji w numerze VIN – garść przykładów

Kod kraju, w którym został wyprodukowany dany pojazd, zawsze jest umieszczany na pierwszej pozycji. W zależności od kontynentu może mieć postać cyfrową (zapis typowy dla Europy, Azji i Afryki), liczbową (zapis stosowany w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii) lub mieszaną (oznaczenie typowe dla Ameryki Południowej).

Forma kodu w poszczególnych krajach
Kraj Forma kodu
Polska SU-SZ
Japonia J
Korea Południowa KL- KR
Niemcy SN -ST
Stany Zjednoczone 1 ,2, 4
Australia 6
Argentyna 8A-8E
Paragwaj 9L-9R
Kenia BF-BK

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Zgodnie z normami ISO producent pojazdu może umieścić numer VIN w następujących miejscach:

  • bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych pojazdu, np. na ramie nośnej przy prawym przednim kole, na przegrodzie czołowej, prawym nadkolu, podłużnicy prawej za tylnym kołem, na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy, a nawet na tablicy rozdzielczej (ta lokalizacja jest typowa dla Stanów Zjednoczonych i Kanady),
  • na oddzielnej płytce trwale przymocowanej do auta – najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, umocowanej na podszybiu auta po stronie kierowcy lub na etykiecie pojazdu w pobliżu dowolnego słupka szyby przedniej. Ta metoda umożliwia szybką identyfikację pojazdu nawet pod nieobecność kierowcy, stanowi więc duże ułatwienie dla policji.

Aby utrudnić życie złodziejom samochodów, producenci najczęściej nanoszą numer w więcej niż jednym miejscu. Przykładowo – BMW umieszcza VIN m.in. na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym (obok gniazda osadzenia amortyzatora) i przegrodzie czołowej. Zatarcie lub usunięcie wszystkich tych oznaczeń najczęściej nie jest więc możliwe.

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Kolejnym miejscem, w którym znajdziesz numer nadwozia, jest dowód rejestracyjny pojazdu. Oznaczenie pojawia się w sekcji wyróżnionej literą „E” i ma formę ciągłego zapisu (poszczególne elementy numeru nie mogą być rozdzielone spacją).

Podczas zakupu używanego samochodu zdecydowanie warto porównać numer widniejący w dowodzie z numerem wybitym we wnętrzu auta. Ta prosta czynność może Cię uchronić przed wyjątkowo nieprzyjemnymi konsekwencjami związanymi z kupnem skradzionego auta.

Warto wiedzieć, że funkcjonariusze drogówki podczas kontroli pojazdu są zobowiązani do sprawdzenia w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji tablic rejestracyjnych pojazdu, numeru VIN, osoby kierującej wraz z jej uprawnieniami do prowadzenia pojazdów oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeśli kontrola ujawni, że numer nadwozia znajdujący się na pojeździe jest niezgodny z numerem  VIN widniejącym w dowodzie rejestracyjnym, auto trafia na policyjny parking i jest zatrzymane do czasu wyjaśnienia sprawy.

Jak odczytać numer VIN?

Aby rozkodować ciąg cyfr i liter, wystarczy skontaktować się z Autoryzowanym Salonem Obsługi (ASO) wybranego producenta lub skorzystać z jednej z wielu stron internetowych, oferujących darmowe sprawdzanie numeru VIN. Jeśli dodatkowo interesuje Cię historia pojazdu bądź też chcesz wiedzieć, czy auto posiada aktualne ubezpieczenie OC i badania techniczne – możesz na takiej stronie zamówić płatny raport, który będzie zawierał wszystkie te informacje.

Dlaczego warto znać numer VIN swojego samochodu?

Znajomość numeru VIN może Ci się przydać w najróżniejszych sytuacjach. Przede wszystkim bez podania tego oznaczenia nie będziesz mógł zarejestrować pojazdu – numer nadwozia to jedna z najistotniejszych informacji, jaką musisz wpisać we wniosku rejestracyjnym.

Także w przypadku, gdy spowodowałeś niegroźną w skutkach kolizję drogową, np. zarysowałeś zaparkowane auto i chcesz polubownie załatwić sprawę, jednak nie masz przy sobie polisy OC i nie pamiętasz jej numeru, numer VIN umożliwi Ci szybkie uzyskanie tej informacji – wystarczy, że wejdziesz na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpiszesz VIN do wyszukiwarki.

Numer VIN umożliwi Ci również dostęp do bezpłatnego raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Taki raport przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz kupić używany samochód i chcesz poznać jego historię (np. sprawdzić, czy auto nie zostało skradzione bądź też zweryfikować prawdziwy przebieg pojazdu). Informacje dotyczące przeszłości auta możesz pobrać ze strony historiapojazdu.gov.pl, wpisując w przeglądarkę następujące dane: oznaczenie VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny samochodu.

Jak już wiemy, numer nadwozia zawiera zakodowane informacje o różnych elementach wyposażenia. Ta wiedza może okazać się dla Ciebie bezcenna w momencie, gdy konieczna będzie naprawa auta. Przykładowo, pozwoli Ci na zamówienie oryginalnych części po numerze VIN od producenta lub sprawdzenie fabrycznego koloru lakieru.

I najważniejsze – kiedy kupujesz używane auto, VIN ułatwi Ci zweryfikowanie sprzedawcy. Jeśli stwierdzisz, że numer zamieszczony na nadwoziu różni się od numeru w dowodzie rejestracyjnym, powinieneś natychmiast zrezygnować z transakcji. Także zatarty czy też nieczytelny ciąg cyfr i liter może świadczyć o nielegalnym pochodzeniu auta lub jego poważnym uszkodzeniu podczas wypadku.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy