Co dalej z polską kartą płatniczą?

Co dalej z polską kartą płatniczą? © stringerphoto / Fotolia

O polskiej karcie płatniczej w ostatnich miesiącach mówiło się całkiem dużo. Prace prowadzone były w Związku Banków Polskich, jednak podobny pomysł znalazł się również po stronie rządowej. Jak w rzeczywistości wygląda kwestia narodowego schematu płatniczego?

Prace w ZBP

Prace nad polską kartą płatniczą prowadził Związek Banków Polskich. Jeszcze jesienią 2015 r. wystosował w tej sprawie list intencyjny do banków, a w ubiegłym roku cała sprawa nieco przyspieszyła. Jak nieoficjalnie podaje portal Cashless.pl, ZBP zamówił ekspertyzę, którą przygotowała firma BCG.

Według opracowanego dokumentu schemat krajowy powinien zostać oparty o BLIK-a, a transakcje rozliczane przez KIR w ramach Inkartu (stworzonego właśnie do procesowania transakcji kartami na terenie kraju).

Ekspertyza BCG wskazuje również, co było do przewidzenia, że schemat kartowy może być stworzony wspólnie z międzynarodową organizacją (np. Visa czy MasterCard) lub tylko przy udziale krajowych firm, choć to akurat rozwiązanie może okazać się droższe w realizacji. Płatności polską kartą powinny być również tak wygodne jak plastikami już dostępnymi na rynku, dlatego pierwszy wariant (współpraca z zagraniczną organizacją) wydaje się lepszy; tym bardziej, że samodzielne opracowanie np. technologii zbliżeniowej obecnie wydaje się mało realne.

Rząd też chce polskiej karty, ale plastikowej

Niezależnie od prac prowadzonych w ZBP idea polskiej, a wręcz "narodowej", karty płatniczej pojawiła się w planach Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Zdrowia. Program "Od papierowej do cyfrowej Polski" to krok ku e-administracji i cyfryzacji gospodarki, a jednym z jego elementów ma być właśnie Schemat Krajowy.

Celem projektu ma być zwiększenie roli państwa w ustalaniu standardów dla płatności bezgotówkowych oraz stworzenie taniego i wygodnego rozwiązania płatniczego m.in. do płatności w urzędach. Ze Schematem Krajowym ma być powiązane eID (czyli weryfikacja tożsamości użytkownika) oraz dodatkowe usługi e-gov, np. informacje dotyczące zdrowia, e-Paragony czy bilety komunikacji. Warto również zauważyć, że projekt zakłada także możliwość płatności bezgotówkowych w urzędach, sądach i policji bez dodatkowych kosztów dla obywatela oraz opcję płatności mobilnych w administracji.

Z programem "Od papierowej do cyfrowej Polski" zapoznasz się pod tym adresem.

Czy polska karta płatnicza w końcu powstanie?

Zgodnie z harmonogramem większość prac rządowych ma być prowadzona w tym roku. Najbardziej interesujący wydaje się właśnie wybór modelu schematu kartowego i związane z tym działania, np. kwestia uznawalności międzynarodowej, płatności bezstykowych czy sposób rozliczeń. Z wypowiedzi rządzących wynika, że polska karta miałaby być plastikowa, tymczasem analiza ZBP twierdzi, że schemat krajowy lepiej oprzeć na tym, co już (nieźle) funkcjonuje, czyli na BLIK-u. Jak jest w istocie?

Do tej pory próżno szukać konkretnych, oficjalnych informacji o polskiej karcie płatniczej. O pracach prowadzonych w Związku Banków Polskich można dowiedzieć się z mediów, jednak sama instytucja nie informowała wprost o takich działaniach. Podobnie rzecz ma się z planami rządu - wiemy, że projekt Schematu Krajowego jest w przygotowaniu, ale brakuje konkretnych informacji: jakie usługi znajdą się na karcie, czy będzie działać za granicą (sondaże wskazują, że Polacy chcą mieć taką możliwość), ile wyniesie koszt dla obywatela itd.

Nieco na przekór pracom Ministerstw Rozwoju i Cyfryzacji banki rozwijają BLIK-a: w ubiegłym roku wystartowała kampania promocyjna i loteria z nagrodami pieniężnymi. Sama usługa w kilku bankach zyskuje dodatkową funkcję, czyli tzw. oneclick, dzięki któremu podczas płatności w Internecie nie trzeba będzie wpisywać kodu BLIK. Coraz popularniejsze stają się także przelewy na telefon, które rozliczane są przez KIR.

Zdaniem Redakcji

Niezależność od organizacji międzynarodowych, potencjalnie niższe koszty obsługi czy dopasowanie do lokalnego rynku to dość mocne argumenty za krajową kartą płatniczą i trudno nie przyznać im racji. Kiedy dodamy do tego fakt, że ponad 90% transakcji kartowych dokonywane jest w Polsce, to idea polskiej karty staje się jeszcze bardziej uzasadniona. Przy okazji pojawiają się również głosy krytyki - stworzenie schematu krajowego może być kosztowne i niekoniecznie lepsze od rozwiązań wprowadzonych przez organizacje międzynarodowe (o wadach i zaletach polskiej karty pisaliśmy tutaj). Niestety wciąż brakuje rzetelnych, sprawdzonych informacji o całym projekcie, który, jak wynika z programu rządu, ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Nieco zamieszania wprowadza też fakt, że banki wolą rozwijać BLIK-a i są niechętne kolejnemu plastikowi na rynku. Wiceminister Tadeusz Kościński stwierdził, że przy oporze ze strony tych instytucji możliwe jest całkowite zniesienie interchange i odcięcie banków od, już uszczuplonego wcześniejszymi obniżkami, źródła dochodów. Z drugiej strony bez interchange mogą być problemy z szeroką siecią akceptacji polskiej karty – sprzedawcy nie będą już płacić prowizji za przyjmowanie płatności kartą, dlatego mogą nie widzieć korzyści z akceptacji nowego plastiku.

Polska karta płatnicza nie musi być złym pomysłem, jednak z całą pewnością wymaga sporo pracy. Pomysłodawcy muszą rozwiązać nie tylko kwestię akceptacji takiego instrumentu, ale również problemy bardziej techniczne, jak wdrożenie technologii zbliżeniowej, którą posiadają międzynarodowe organizacje płatnicze. Warto również przemyśleć udział BLIK-a w całym projekcie; rodzimy system płatności mobilnych ciągle się rozwija i staje coraz bardziej popularny. W obecnych czasach częściej wychodzimy z domu bez portfela niż bez telefonu, dlatego oparcie krajowego schematu także o BLIK-a może być strzałem w dziesiątkę.

Z ostatniej chwili

 • 26.04.2019 11:35

  Ostatnie dni przyniosły kilka przykrych informacji dla oszczędzających - zniknęły atrakcyjne lokaty i promocja konta oszczędnościowego.

 • 25.04.2019 14:49

  Za podpisanie umowy o Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Świat z BNP Paribas możesz otrzymać 14 dni bezpłatnego korzystania z XOXO WiFi.

 • 23.04.2019 10:43

  Czy pomyślałeś o tym, by otworzyć dziecku rachunek bankowy? Jeśli nie - albo masz wątpliwości, czy to ma sens - to podajemy Ci 5 powodów, by to zrobić.

 • 23.04.2019 08:48

  Droga po 100 zł od Santandera do wykorzystania na Pyszne.pl jest niezwykle krótka i łatwa: wystarczy, że wybierzesz jeden z produktów kredytowych banku.

 • 19.04.2019 17:03

  W najnowszej promocji karty Citi Simplicity masz szansę zdobyć smartfon OPPO AX7 o wartości 999 zł.Sprawdź warunki akcji.

 • 19.04.2019 12:21

  Klienci mBanku, korzystający także z usług Kompakt Finanse mogą otrzymać 120 zł. Za co? Za rezygnację z produktów Kompakt Finanse.

 • 19.04.2019 07:47

  Podpisanie umowy o kartę kredytową Visa z ING Banku Śląskiego i aktywne korzystanie z niej przez 4 miesiące oznacza nagrodę -  maks. 160 zł do Pyszne.pl.

 • 19.04.2019 07:41

  Nawet 270 zł mogą zyskać klienci Kompakt Finanse, którzy przeniosą konto do mBanku. Kolejne bonusy czekają za przeniesienie do niego produktów kredytowych.

 • 18.04.2019 14:06

  Wystarczy, że podpiszesz umowę karty kredytowej z ING Bankiem Śląskim i przez 5 miesięcy będziesz z niej aktywnie korzystał, a możesz zyskać nawet 250 zł.

 • 17.04.2019 18:08

  Aktywne korzystanie przez 3 miesiące z karty kredytowej Citi Simplicity zostanie nagrodzone przez Citi Handlowy bonem o wartości 400 zł na Allegro.pl.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.