Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Nowe CitiKonto: bezpłatny rachunek i darmowa karta w Citi Handlowym z 675 zł premii

Nowe CitiKonto: bezpłatny rachunek i darmowa karta w Citi Handlowym z 675 zł premii
Źródło: strona Citi Handlowego
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

HIT! 675 zł premii za DARMOWE CitiKonto w Citi Handlowym + cenne bonusy za kartę kredytową Citi Simplicity
Do końca 4 dni
 • bezwarunkowo bezpłatne konto i karta debetowa + kilka darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w miesiącu
 • konto założysz przez Internet z wykorzystaniem procesu zdalnej weryfikacji tożsamości
 • świetny rachunek do płatności za granicą (niskie spready, karta wielowalutowa)
 • pakiet darmowych przelewów natychmiastowych

Wady:

 • bardzo drogie wpłaty, wypłaty i przelewy w oddziale

Opinia eksperta

CitiKonto to świetna propozycja dla osób płacących bezgotówkowo i korzystających z bankowości elektronicznej, a także dla tych, którzy często wykonują transakcje zagraniczne kartą. Jest bezwarunkowo darmowe, bank nie pobiera też prowizji za obsługę karty debetowej. Jeśli chodzi o wysokość spreadów w wymianie walut, CitiKonto nie odbiega od rynkowej czołówki.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

CitiKonto dostępne jest w ofercie Citi Handlowego od wielu lat, jednak jak dotąd nie uchodziło za rachunek szczególnie atrakcyjny; bank najwyraźniej sam zdawał sobie z tego sprawę i wycofał CitiKonto z oferty w sierpniu 2020 r… po to tylko, by po paru tygodniach przywrócić je w odświeżonej i znacznie ciekawszej wersji.

Nowe CitiKonto śmiało można nazwać jedną z lepszych propozycji na rynku: koszt prowadzenia rachunku wynosi okrągłe 0 zł, niezależnie od tego, czy zapewniasz comiesięczny wpływ, czy nie.

Identycznie sytuacja przedstawia się z kartą: otrzymanie i korzystanie z debetówki jest całkowicie bezpłatne. Do tego bank dorzuca 3 darmowe przelewy natychmiastowe w miesiącu oraz pulę darmowych wypłat z bankomatów.

Pełna analiza CitiKonta w Citi Handlowym


Opłaty i prowizje związane z CitiKontem

Spójrzmy teraz, jak dokładnie kształtują się pozostałe opłaty za Citi Konto:

Kilka słów o prowizjach

Jak widzisz, CitiKonto najbardziej opłaca się tym, którzy korzystają z bankowości internetowej i mobilnej i raczej nie zaglądają do oddziałów banku. Prowizje za zlecenie operacji w placówkach trudno określić inaczej niż „odstraszanie”: za przelew czy wpłatę/wypłatę gotówki zapłacisz aż kilkadziesiąt złotych.

Osoby, które chętnie płacą gotówką, również powinny się uważniej zastanowić nad wyborem tego rachunku: darmowe są wypłaty z bankomatów Citi (w tym również za granicą), natomiast z bankomatów obcych można skorzystać bez prowizji tylko cztery razy w miesiącu. Uwaga: do tej puli zaliczają się także wypłaty cashback.

Z drugiej strony CitiKonto jest po prostu tanie i nieskomplikowane w obsłudze; ponadto mało który bank oferuje pakiet darmowych przelewów natychmiastowych. Nawet jeśli nie będziesz korzystał regularnie z rachunku, to i tak posiadanie go nie będzie Cię nic kosztowało.

Uwaga na domyślnie aktywne płatne usługi

Gdy założysz konto, upewnij się, czy bankowość telefoniczna CitiPhone jest aktywna, czy wyłączona. Możesz też wprost zapytać przez bankowość elektroniczną, czy bank uruchomił na rachunku jakąś płatną usługę. Mimo że może być ona przydatna dla niektórych klientów, generuje też niemałe koszty.

Niekiedy lepiej zrezygnować z niepotrzebnych obciążeń i wysłać dyspozycję wyłączenia "nadprogramowych" usług niż płacić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie za coś, z czego nie będziesz korzystać.

Korzystna walutowa z niskimi spreadami. Citi Global Wallet

Kolejnym atutem CitiKonta jest oferta walutowa. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ona skomplikowanie, to po spełnieniu kilku warunków może gwarantować posiadaczowi rachunku spore oszczędności na transakcjach zagranicznych.

Citi już wcześniej proponował swoim klientom karty z funkcją wielowalutową, ale nie była ona szczególnie wygodna: płacący musiał samodzielnie ustawić konto, z którego zamierzał płacić.

Szczęśliwie Handlowy zrezygnował z tego rozwiązania i uruchomił Citi Global Wallet. Jest to po prostu usługa wielowalutowa (już w pełni zautomatyzowana), dzięki której możesz płacić za granicą w najpopularniejszych walutach (EUR, USD i GBP) bez ponoszenia kosztów przewalutowania, a system sam rozpoznaje, z którego konta walutowego mają zostać pobrane środki. Korzystanie z Citi Global Wallet jest bezpłatne. Więcej o wielowalutowości dowiesz się z artykułu Jak działa karta wielowalutowa.

Funkcja wielowalutowości nie jest jednak już żadnym novum na rynku; to, co wyróżnia ofertę Citi, to umożliwienie posiadaczom CitiKonta stacjonarnych i internetowych płatności kartą bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Rozliczenie w innych walutach niż wspomniane EUR / USD / GBP odbywa się po kursie Mastercarda, a ten jest znacznie korzystniejszy dla płacących.

Niestety, rozwiązanie to nie jest do końca intuicyjne: aby płacić wg korzystnych kursów w innych walutach (np. w węgierskich forintach czy chorwackich kunach), musisz podpiąć swoją kartę debetową pod konto walutowe w EUR (nie pod CitiKonto w PLN!). Przykładowo, jeżeli karta w momencie płatności w forintach będzie sprzęgnięta z kontem PLN, to poniesiesz najpierw niski koszt przewalutowania na EUR (po kursie Mastercarda), a następnie z EUR na PLN – po kursie banku (spread w przypadku transakcji kartami w Citi Handlowym wynosi od 5,5% do 6,2%). Jeżeli jednak w czasie, gdy przebywasz na Węgrzech, Twoje konto w EUR będzie ustawione jako domyślne, to transakcja w forintach zostanie przewalutowana wyłącznie na EUR (po kursie Mastercarda) i na tym skończą się dodatkowe koszty. Dokładnie takie same zasady obowiązują w przypadku transakcji w zagranicznych sklepach internetowych.

Można zatem uznać, że karta do CitiKonta jest nieco specyficzną formą karty z korzystnymi przewalutowaniami.

Podpinanie karty do konkretnego konta czy ustawianie rachunku w EUR jako domyślnego jest bardzo proste: możesz to “od ręki” wykonać w bankowości internetowej lub aplikacji Citi Mobile. Niestety, za granicą nie zawsze można bezproblemowo skorzystać z Internetu, dlatego najlepiej pamiętać o odpowiednich ustawieniach karty jeszcze przed wyjazdem...

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona Citi Handlowego.

W tym miejscu należy wspomnieć o kolejnym słabym punkcie oferty walutowej. Mimo że rachunek walutowy prowadzony w USD, GBP i CHF jest bezpłatny, to za konto w EUR możesz naprawdę słono zapłacić, jeżeli będziesz na nim przechowywał więcej niż 10 tys. euro:

Test wymiany walut w CitiKantorze

Zastanawiasz się, jak tanio zapewnić środki na rachunku w EUR? Citi wprowadził do swojej oferty kantor internetowy z konkurencyjnymi kursami specjalnie dla posiadaczy (nowego) CitiKonta, wykonujących transakcje online (przelewy).

W kantorze możesz wymienić złotówki na 13 innych walut: euro, dolary (amerykańskie, kanadyjskie i australijskie), franki szwajcarskie, funty brytyjskie, korony (duńskie, szwedzkie i norweskie, a także czeskie), forinty i jeny.

Citi Handlowy chwali się bardzo niskimi spreadami walutowymi w CitiKantorze. Przekonajmy się, jak to wygląda w rzeczywistości.

W tym celu przeprowadziliśmy test wymiany walut między rachunkami PLN → EUR oraz PLN → USD. Wykonaliśmy go w dwóch turach – podczas weekendu (gdzie zwykle kursy wymiany walut są wyższe) oraz w dzień roboczy (gdzie kursy są z reguły lepsze).

Kursy wymiany walut w CitiKantorze

Data (dzień tygodnia)

Waluta

Kurs sprzedaży

Kurs kupna

Spread walutowy

07.10.2020 (środa) EUR 4,5 4,4682 0,71%
07.10.2020 (środa) USD 3,8238 3,7984 0,67%
04.10.2020 (niedziela) EUR 4,7061 4,3012 8,99%
04.10.2020 (niedziela) USD 4,0158 3,6718 8,95%
Kursy wymiany walut w dzień roboczy i wolny

Dla przykładu, 7 października (środa) wymieniliśmy w CitiKantorze 100 PLN na 22,22 EUR. W tym czasie rynkowy kurs sprzedaży EUR na Forex wynosił 4,4862. Wymieniając 100 zł po tym kursie, mielibyśmy w kieszeni 22,29 EUR czyli o 0,07 EUR więcej w porównaniu z Citibankiem. To stosunkowo niewielka różnica, procentowo równa ok. połowie spreadu walutowego.

Generalnie im niższy spread walutowy, tym lepiej. Naszym zdaniem wartości poniżej 1% można już uznać za atrakcyjne. W przypadku CitiKantoru spread jest bardzo dobry, ale jedynie w dni robocze.

Jak wygląda sytuacja wymiany walut w CitiKantorze podczas weekendu? Tu jest o wiele gorzej – w czasie naszych testów spread wyniósł ok. 9%, co w porównaniu z innymi bankami wypada na niekorzyść Citibanku.

Więcej na temat kantoru walutowego Citi znajdziesz na tej stronie banku.

Promocje CitiKonta

Citi Handlowy chętnie promuje swoje produkty, nie tylko konta osobiste, ale i karty kredytowe. Sprawdź, co bank przygotował dla Ciebie:

Pozostałe usługi

Kantor walutowy czy karta wielowalutowa z korzystnymi przewalutowaniami to niejedyne ciekawe rozwiązania, jakie oferuje Citi Handlowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

 • bogatą ofertę kart kredytowych: dopasowane do potrzeb, często z atrakcyjnymi promocjami i bonusami, np. Citibank-BP Motokarta lub Citi Simplicity;
 • ofertę dla oszczędzających w ramach Konta SuperOszczędnościowego;
 • Citi Mobile: aplikacja mobilna do zarządzania środkami na rachunku, dzięki której również bez trudu skorzystasz z kantoru walutowego i Citi Global Wallet. Umożliwia logowanie biometryczne i mobilną autoryzację transakcji;
 • Citi Specials: program korzyści Citi, oferujący rabaty u prawie 300 partnerów programu przy płatnościach kartami Citi. Bonusy, promocje i nagrody podzielone są wg pięciu kategorii: podróże, kulinaria, rozrywka, zakupy oraz sport i zdrowie;
 • Program korzyści Mastercard Bezcenne Chwile oferujący dostęp do atrakcyjnych zniżek i rabatów za płatności kartami Mastercard.

Wady CitiKonta

Wspominaliśmy już, że obsługa CitiKonta w oddziale banku jest naprawdę droga i należy jej unikać, by nie zapłacić kilkudziesięciozłotowej prowizji.

Naszym zdaniem także korzystne przewalutowanie przy płatnościach kartą mogłoby domyślnie dotyczyć konta prowadzonego w złotówkach; wymóg podpinania karty pod rachunek w EUR, aby skorzystać z tabeli Mastercarda, może być po prostu uciążliwy, zwłaszcza przy częstszych płatnościach w sklepach zagranicznych. No i zdecydowanie nie opłaca się deponować w Citi większych kwot w euro, gdyż wtedy opłaty będą naprawdę słone...

Słabą stroną oferty Handlowego są konta oszczędnościowe i lokaty. Stawki na produktach oszczędnościowych są niższe nawet niż średnia rynkowa (i tak mizerna), toteż oszczędzający powinni się raczej rozejrzeć za innymi propozycjami.

Nie ujmuje również dostępność płatności mobilnych. W Citi możliwe są jedynie Google Pay, Apple Pay (z czego ten drugi wyłącznie dla kart Mastercard) oraz - od niedawna - Blik. Osoby chcące skorzystać z takich rozwiązań jak np. Garmin Pay muszą o nich (na razie?) zapomnieć.

Sama aplikacja mobilna też nie przystaje do nowoczesnego rachunku. Liczba funkcji jest ograniczona, a wiele usług i komend dostępnych jest jedynie w bankowości internetowej. Niezbyt wygodna jest też autoryzacja w aplikacji Citi Mobile, bo - w zależności od zlecanej operacji - musimy wpisać albo hasło, albo PIN. Nic chyba nie drażni tak, jak konieczność wpisywania hasła do bankowości internetowej (!) na małym ekranie telefonu przed zleceniem mobilnego przelewu do zapisanych odbiorców (!!).

Na szczęście aplikacja obsługuje Citi Kantor i pozwala bez problemu wymieniać waluty. Zlecisz w niej również przelewy natychmiastowe.

Jak najprościej założyć CitiKonto?

Po wypełnieniu wniosku elektronicznego o CitiKonto otrzymasz od banku wiadomość SMS z linkiem do strony, na której będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość: wykonać selfie i zdjęcie dowodu osobistego. Po zakończeniu weryfikacji otrzymasz na swój adres e-mail potwierdzenie otwarcia rachunku oraz dokumenty dotyczące Twojego nowego konta. I to wszystko. Cały proces zakładania konta odbywa się w domu, bez konieczności umawiania się z kurierem.

Jak mogę zmienić typ konta?

Masz już rachunek w Handlowym, ale chętnie zamieniłbyś je na nowe CitiKonto? Możesz to wygodnie zrobić w bankowości elektronicznej w zakładce Konta osobiste Wybierz konto osobiste w PLNInformacje o koncieZmień typ konta.

Podsumowując, CitiKonto to dobra oferta nawet dla biernych klientów

Odświeżone CitiKonto to bezpłatny rachunek i darmowa karta debetowa bez żadnych dodatkowych warunków; nie musisz zapewniać wpływu pensji czy wykonywać co miesiąc określonej liczby transakcji debetówką, aby móc w pełni cieszyć się z usług Citi Handlowego. Do tego otrzymujesz pakiet darmowych przelewów natychmiastowych i wypłat z bankomatów obcych, odpowiednio: trzy i cztery w miesiącu.

Co więcej, Citi udostępnił posiadaczom CitiKonta kantor walutowy na atrakcyjnych warunkach, a transakcje kartą wielowalutową w przypadku mniej popularnych walut podlegają bardziej korzystnym kursom walutowym Mastercarda.

Minusem oferty walutowej jest jej nieintuicyjność; w momencie wykonywania operacji domyślnym kontem dla karty musi być rachunek w EUR, o co należy samemu zadbać. Z drugiej strony – koszty wymiany walut są tak niskie, że rekompensują ewentualne niedogodności.

Naszym zdaniem CitiKonto znakomicie sprawdzi się jako propozycja dla osób chętnie płacących bezgotówkowo i korzystających z bankowości internetowej/mobilnej. Można je także polecić mniej aktywnym klientom, którzy chcieliby zostawić sobie „furtkę” do tanich (a nawet bardzo tanich) płatności walutowych i jednocześnie nie ponosić comiesięcznych kosztów posiadania konta osobistego. Z oferty mogą skorzystać nawet nastolatkowie (wspólnie z rodzicem). Niewątpliwie zaś powinna przypaść do gustu osobom często podróżującym za granicę lub kupującym w zagranicznych sklepach internetowych.

Podsumowując, CitiKonto to naprawdę dobry rachunek bieżący dla szerokiej grupy klientów, z solidną ofertą dla „obywateli świata”.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

Citi Handlowy świadczy usługi dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i korporacji. W swojej działalności stawia na jakość, innowacyjność oraz indywidualne podejście do klienta. Wśród usług i produktów dostępnych w banku można wymienić np. konta osobiste i firmowe, produkty oszczędnościowe, inwestycyjne czy ubezpieczeniowe.