Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Cashback i moneyback, czyli wygoda i zwrot środków za zakupy

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Cashback i moneyback, czyli wygoda i zwrot środków za zakupy

Od kilku lat coraz częściej używanymi pojęciami są cashback oraz moneyback. Można nawet stwierdzić, że te obcobrzmiące wyrażenia określające usługi bankowe stały się w ostatnim czasie bardzo modne - wbrew pozorom nie tylko wśród bankierów, ale także są powszechnie używane przez konsumentów. Okazuje się, że nie bez powodu, bowiem cashback i moneyback mogą Ci znacząco ułatwić życie, a dodatkowo pozwolą nieco zarobić. Warto zatem o nich wiedzieć i z nich korzystać.

Cashback (cash back), czyli wygoda i oszczędność czasu

Cashback (można się także spotkać z zapisem Cash Back) to pojęcie, które jest często używane w dwóch odmiennych kontekstach. Może być on rozumiany jako usługa bankowa polegająca na możliwości wypłaty gotówki w momencie płacenia kartą za produkty lub usługi. W innym znaczeniu, pojęcie cashback jest tożsame z terminem moneyback, oznaczającym zwrot części środków za dokonane transakcje. Które z tych znaczeń jest bardziej poprawne? Raczej to pierwsze, ale w praktyce wyrażenie cashback jest powszechnie używane w obu wspomnianych znaczeniach.

Usługę moneyback szczegółowo opiszemy w dalszej części artykułu. Teraz przyjmijmy, że pojęciem cashback będziemy się posługiwali w kontekście możliwości wypłaty gotówki w momencie płacenia kartą płatniczą za zakupione towary.

Jak działa usługa cashback?

Cashback umożliwia Ci wypłatę niewielkich kwot pieniędzy w sklepie, markecie lub na stacji benzynowej przy okazji płacenia za zakupy za pomocą karty debetowej. Aby skorzystać z cashbacku wystarczy, że w momencie zapłaty kartą zakomunikujesz sprzedawcy, że chcesz wypłacić określoną kwotę pieniędzy. Po przeprowadzeniu transakcji, na otrzymanym od sprzedawcy paragonie kwota wypłaty i zakupów będą wykazane oddzielnie - pamiętaj, aby sprawdzić czy kwoty się zgadzają z tym, co otrzymałeś.

Jakie są ograniczenia usługi cashback? Po pierwsze, gotówkę możesz wypłacić tylko w momencie płacenia kartą za towar lub usługę; innymi słowy, aby wypłacić pieniądze w sklepie musisz najpierw coś w tym sklepie zakupić i zapłacić za zakupy kartą. Drugim ograniczeniem jest maksymalna wartość wypłacanych środków - jednorazowo w trakcie jednej transakcji możesz wypłacić do 200 zł, jednak w ciągu dnia możesz przeprowadzić wiele takich operacji, a nawet wypłacić wyższą kwotę niż wartość dokonywanych zakupów. Przykładowo możesz zakupić 3 czekolady w sklepie spożywczym, zapłacić za nie 10 zł i zlecić chęć wypłaty 150 zł; następnie jeszcze tego samego dnia możesz np. zamówić obiad w restauracji, zapłacić za niego kartą i dodatkowo wypłacić 200 zł w gotówce.

Cashback dostępny jest dla wszystkich debetowych kart Visa i Mastercard tych banków, które wprowadziły tę usługę do swojej oferty (aktualnie usługa jest w ofertach 21 banków komercyjnych i spółdzielczych). Cashback został wprowadzony w Polsce w 2006 roku i od tego czasu stał się dostępny w większej liczbie punktów niż liczba bankomatów w kraju. Aktualnie usługa jest dostępna w ponad 25 000 placówkach na terenie całej Polski, więc ze znalezieniem punktu umożliwiającego wypłatę gotówki nie powinieneś mieć problemu. Punkty akceptujące usługę cashback poznasz po specjalnym logo.

Korzyści oferowane przez cashback

  • wygoda - nie musisz poszukiwać bankomatu, gdy chcesz podjąć niewielką sumę pieniędzy (jest to szczególnie przydatne w małych miejscowościach i ośrodkach turystycznych, gdzie znalezienie Żabki, apteki lub stacji benzynowej jest o wiele łatwiejsze niż odszukanie bankomatu);
  • oszczędzasz swój czas - robisz zakupy i jednocześnie wypłacasz potrzebne środki;
  • wypłata gotówki poprzez cashback jest zwykle wolna od opłat;
  • proces podejmowania środków jest bardzo prosty - tak naprawdę większość czynności wykonuje za Ciebie sprzedawca, Tobie pozostaje jedynie wprowadzenie kodu PIN i potwierdzenie transakcji;

Moneyback (cash back lub money back), czyli zwrot wydatków

Moneyback to usługa bankowa polegająca na tym, że bank zwraca Ci część wydatków za przeprowadzone przez Ciebie transakcje bezgotówkowe. Usługa jest często określana jako cash back, ale pojęcie moneyback jest prawdopodobnie bardziej właściwe i jednoznaczne w tym kontekście.

Jak działa moneyback?

Istotą usługi moneyback jest zwrot środków za przeprowadzanie transakcji kartą płatniczą. W praktyce wygląda to tak, że zwykle w połowie kolejnego miesiąca bank przelewa na konto klienta pewną część wydatków poniesionych przez klienta w miesiącu poprzednim. Zwrot jest pewnym procentem wartości przeprowadzonych transakcji. Zwykle wynosi on od 1 do 5% (choć w ostatnim czasie warunki programów moneyback uległy pogorszeniu). Jeżeli np. w danym miesiącu wydałeś 5000 zł, to przy 1% premii moneyback, w kolejnym miesiącu bank odda Ci 50 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie transakcje kwalifikują się do otrzymania zwrotu prowizji. Lista uznawanych wydatków znajduje się w regulaminie usługi moneyback danego banku.

Usługa moneyback pojawiła się na polskim rynku w 2009 roku w ofercie BZ WBK i od tego czasu została wprowadzona w wielu polskich bankach, zyskując coraz to większą popularność. Dla wielu klientów z pewnością jest to duży atut rachunku osobistego. Z perspektywy banku taka usługa zwykle służy przyciągnięciu (i zatrzymaniu) klientów, ale jednocześnie należy liczyć się z tym, że w przypadku wycofania programu z oferty niezadowolenie odbiorców może być spore…

Sprawdź aktualną listę najlepszych kont moneyback.

Programy premiowe a moneyback

Banki oferują usługę moneyback pod różnymi postaciami i z różnymi stawkami procentowymi. Obecnie na rynku dostępne są promocje zapewniające zwrot od 0,5% transakcji kartą (Eurobank) a także takie, które oferują 10% zwrotu za zakupy w sklepach spożywczych (Getin Online). Mechanizm moneybacku opiera się tu na wykonywaniu jak największej liczby transakcji kartą debetową w ustalonym przez bank zakresie. Warto wiedzieć, że banki proponują także swoim klientom, szczególnie tym nowym, rozszerzenie moneybacku, które można określić mianem programów premiowych.

Programy premiowe zakładają, że posiadacz konta będzie z niego korzystał nie tylko poprzez transakcje kartą debetową, ale także dokonując przelewów, zapewniając systematyczne wpływy na konto, czy też używając aplikacji mobilnych. Banki czasem uruchamiają interesujące promocje dla nowych klientów, w ramach których możesz zyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W zależności od tego, w jaki sposób zarządzasz swoimi środkami i jakich operacji dokonujesz najczęściej, programy premiowe mogą być bardziej opłacalne od samego moneybacku.

Czy warto skorzystać z moneybacku?

Tak jak w każdym innym przypadku, atrakcyjność usługi moneyback musisz sobie po prostu skalkulować. Przykładowo, jeżeli płacisz kartą miesięcznie na minimum 400 zł i zarabiasz ok. 1000 zł, możesz zyskać około 40 zł. Nie jest to dużo, ale zawsze to dodatkowe 10% Twoich wydatków. Jeżeli zatem usługa moneyback wpisuje się w Twoje dotychczasowe metody dysponowania pieniędzmi, to zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Moneyback a podatek

Banki przeważnie traktują zwrot w ramach usługi moneyback jako sprzedaż premiową. Ta z kolei jest zwolniona z podatku pod warunkiem, że jednorazowa wartość premii nie jest wyższa od 760 zł. W przypadku, gdyby wartość premii przekroczyła kwotę 760 zł, bank jest zobowiązany do rozliczenia się z urzędem skarbowym w imieniu klienta, płacąc 10% podatek zryczałtowany od wartości premii. Klient natomiast nie musi wykazywać zwrotów z tytułu moneyback w PIT-cie.

Dlaczego usługa moneyback jest opłacalna dla banku?

Moneyback jest usługą, która opłaca się bankowi z kilku powodów. Po pierwsze warto wiedzieć, że od każdego zakupu za pośrednictwem karty płatniczej pobierana jest prowizja. Trafia ona do różnych instytucji pośredniczących - podmiotu zajmującego się autoryzacją kart, instytucji płatniczej (Visa/MasterCard) oraz do banku, który pobiera tzw. opłatę interchange. Wysokość prowizji obecnie wynosi maksymalnie 0,5% wartości transakcji. Koszt prowizji jest pokrywany przez sprzedawcę, u którego kupujesz produkt lub usługę, ten z kolei uwzględnia ponoszone koszty w cenie oferowanego towaru. Jak widać bank zarabia na każdej transakcji przeprowadzonej przy użyciu karty, dlatego też stać go na to, aby dzielić się prowizją z Tobą. Po części prawdziwe jest stwierdzenie, że bank zwraca Ci część prowizji, którą wcześniej - w wyższej kwocie - od Ciebie pobrał.

No dobrze, ale dlaczego bank chce się dzielić swoją prowizją?

Bank dzieli się prowizją, aby przyciągnąć klientów do swojej oferty bardziej efektywnie niż robi to konkurencja. Aby skorzystać z moneyback musisz podpisać umowę z bankiem, np. na założenie konta bankowego, które może być dodatkowo płatne (bank zarabia). Na rachunek wpłacasz pieniądze, którymi instytucja finansowa może operować, np. udzielając wysoko oprocentowane kredyty (bank zarabia). Możesz też wyrobić sobie kartę kredytową i być narażonym na płacenie odsetek od pożyczonej gotówki (bank zarabia) lub założyć nisko oprocentowaną lokatę, co oznacza dla banku możliwość efektywnego operowania tanią pożyczką (bank zarabia). Jak łatwo zauważyć, instytucje finansowe mają wiele możliwości, by zarabiać na swoich klientach. Głównym wyzwaniem jest przyciągnięcie klientów do swojej oferty. Aby to zrobić, bank musi zaoferować klientowi atrakcyjną ofertę, a chyba zgodzisz się z nami, że niewiele zachęt działa lepiej na klientów niż możliwość zarabiania na swoich wydatkach!

Warto dodać, że tak jak klienci płacący kartą są bardziej skłonni do wydawania pieniędzy, tak klienci korzystający z usługi moneyback mogą być bardziej zachęceni do dokonywania częstszych i bardziej kosztownych transakcji. To z kolei wpływa na wysokość zysku banku (pamiętaj – bank zyskuje na transakcjach moneyback). Dopóki jednak nie pojawią się badania na ten temat zachowań klientów korzystających z usługi moneyback, stwierdzenie to pozostawiamy w sferze domysłów.

Banki nie ustają w coraz to nowych pomysłach na zadowolenie swoich klientów. Cashback to dla posiadacza konta osobistego wygodny i szybki sposób na uzyskanie potrzebnych środków. Moneyback z kolei pozwala nam zarabiać na codziennych wydatkach, dzięki zwrotowi wypłacanemu przez bank. Obie usługi szybko zdobyły uznanie i popularność wśród klientów i chociaż część banków powoli rezygnuje z moneybacku, warto zwrócić uwagę na te udogodnienia.

Komentarze