
Aktualizacja: kwiecień 2018. Po blisko 4 latach od publikacji tego tekstu okazało się, że BZ WBK podjął oficjalną decyzję o zmianie marki na Santander Bank Polska. Proces jest obecnie w toku i zakończy się jeszcze w 2018 roku.
Bank Zachodni WBK od 2011 r. należy do hiszpańskiej grupy Santander – jednej z największych w Europie i na świecie grup finansowych. W 2013 r. struktrury BZ WBK powiększyły się o Kredyt Bank, dzięki czemu stał się on trzecim bankiem w Polsce pod względem aktywów i depozytów.
Zmiana marki BZ WBK na Santander Bank
Jak wynika z doniesień Polskiej Agencji Prasowej, Bank Zachodni w 2015 r. planuje rozpocząć proces zmiany marki na Santander Bank (kolorystycznie rzecz biorąc, zieleń BZ WBK zostanie zastąpiona przez żywą czerwień Santandera). Informacja wywołała wiele emocji w mediach, na rynku bankowym, a także wśród klientów banku.
Reakcja klientów
Część osób jest zdania, że planowane zmiany były tylko kwestią czasu i w końcu większościowy udziałowiec prędzej czy później zdecydowałby się na ujednolicenie swojej działalności także na polskim rynku (obecnie tylko BZ WBK nie ma firmowych barw Santandera i występuje pod własną marką). Sami klienci obawiają się niekorzystnych zmian w ofercie odmienionej instytucji, a dodatkowo są sceptycznie nastawieni do nowej, niezbyt chwytliwej, nazwy. BZ WBK zapewnia, że marka Santander jest coraz bardziej rozpoznawalna, a proces rebrandingu nie powinien dziwić, gdyż Santander działa w innych krajach właśnie pod taką nazwą.
Reakcja KNF
Stanowisko w sprawie zajęła także Komisja Nadzoru Finansowego, prosząc inwestora (czyli Santander Bank) o wyjaśnienia. Urząd przypomniał, że większościowy udziałowiec przed jakąkolwiek zmianą nazwy banku powinien poinformować o tym Komisję, a do tej pory tego nie zrobił.
Oczekiwanie na kolejne decyzje
W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych informacji dotyczących skomplikowanego procesu zmiany marki BZ WBK w Santander Bank. Obecnie trudno oceniać, czy jest to trafna czy chybiona decyzja władz banku, dlatego warto ze spokojem przypatrywać się sytuacji i czekać na nowe wiadomości ze strony banku i rynku finansowego.