BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska

BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska

Potwierdziły się plotki krążące od pewnego czasu pomiędzy bankowcami. W opublikowanym dziś komunikacie BZ WBK potwierdził nabycie części Deutsche Banku, w którego skład wchodzi m.in. segment detaliczny banku oraz dom maklerski DB Securities. Kwota transakcji to 1,29 mld zł.

Depozyty i konta maklerskie częścią BZ WBK

Jeśli chodzi o szczegóły transakcji, to do BZ WBK trafi m.in. portfel kredytów o łącznej wartości ponad 18 mld zł, baza depozytów w kwocie przeszło 10 mld zł, a także blisko 7 mld zł aktywów zarządzanych przez dom maklerski DB Securities. BZ WBK zapłaci za przejęty bank własnymi akcjami (80%) oraz gotówką (20%). Finalizacja transakcji planowana jest na końcówkę 2018 roku.

Wraz z przejętymi aktywami w ręce nowego właściciela trafi także 113 placówek bankowych prowadzonych dotychczas przez Deutsche Bank Polska. Jak wynika z udostępnionej przez BZ WBK prezentacji, sieć DB "znacząco pokrywa się z istniejącą siecią dystrybucji BZ WBK", co może sugerować, że większość (lub nawet wszystkie) wymienione placówki zostaną zlikwidowane. Jeśli taki scenariusz się potwierdzi, dla ponad 300 tys. klientów obsługiwanych obecnie przez Deutsche Bank oznaczać to będzie konieczność załatwiania swoich spraw pod innym adresem. BZ WBK w komunikacie zapewnia klientów przejmowanego banku, że ich dotychczasowe numery rachunków zostaną zachowane.

BZ WBK wzmacnia pozycję, Deutsche Bank zostaje w Polsce

W efekcie przejęcia BZ WBK pod względem posiadanych aktywów mocno zbliży się do numeru dwa polskiej bankowości, czyli Pekao SA. Według naszych szacunków na koniec 2017 roku oba banki będą posiadały przeszło 171 mld zł aktywów, a różnica pomiędzy nimi będzie minimalna.

Sprzedaż aktywów Deutsche Bank Polska nie oznacza jednak, że marka zupełnie zniknie z rynku. Bank zachował dla siebie segment bankowości korporacyjnej oraz inwestycyjnej. W dalszym ciągu obsługiwał będzie także kredyty hipoteczne w walutach obcych.

Komentarz

Przejęcie części Deutsche Bank Polska jest drugą największą tego typu transakcją w tym roku (wiosną za kwotę 10,6 mld zł Bank Pekao SA został przejęty przez duet PZU-PFR). Na wiadomość o przejęciu banku optymistycznie zareagowali inwestorzy. W pierwszych godzinach handlu na warszawskiej giełdzie akcje BZ WBK zyskiwały na wartości ponad 4%.

Transakcja z pewnością wzmocni pozycję BZ WBK, który oprócz depozytów zyska także cennych klientów bankowości prywatnej. Posiadaczy kont w Deutsche Banku zachowają swoje numery rachunków, jednak jest bardzo prawdopodobne, że po przejęciu zmienią się adresy placówek bankowych, z których na co dzień korzystają.

Można zadać sobie pytanie, czy ruch BZ WBK w efekcie nie ośmieli innych banków do rozważania podobnych kroków - ostatnio wiele mówi się również o potencjalnej fuzji dwóch gigantów: PKO BP i Banku Pekao SA. Kolejne miesiące z pewnością pokażą, jak na te kwestie patrzą nie tylko bankowcy, ale i klienci, którzy zawsze mają decydujący głos.

Z ostatniej chwili

 • 13.12.2018 17:38

  Kolejna okazja dla nowych klientów mBanku. Tym razem za otwarcie eKonta i aktywne korzystanie z rachunku możecie zdobyć 140 zł.

 • 13.12.2018 08:14

  Aktywuj automatyczne e-płatności z karty Mastercard za usługi Vectry, a nawet 30 zł wróci na rachunek Twojej karty.

 • 12.12.2018 16:41

  Jeśli korzystasz z programu lojalnościowego sieci Biedronka, możesz otrzymać bon na 400 zł do wydania w sklepach tej sieci.

 • 12.12.2018 13:58

  Dzięki promocji "Konto na zakupy" nowi posiadacze Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas mogą zyskać nawet 200 zł za aktywne korzystanie z rachunku.

 • 12.12.2018 10:16

  Zamawiasz taksówkę w aplikacji iTaxi - płacisz za przejazd Google Pay - oszczędzasz. I tak 3 razy. Maksymalnie możesz zaoszczędzić nawet 60 zł.

 • 11.12.2018 14:04

  Głodny? Skorzystaj z PizzaPortal, zapłać Visa Checkout i ciesz się nie tylko posiłkiem, ale i rabatem w wysokości 10 zł.

 • 11.12.2018 11:52

  Alior Bank przedłużył termin obowiązywania jednej z korzyści Konta Jakże Osobistego. 3% na koncie oszczędnościowym dostępne będzie do 31.12.2019 r.

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.