BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska

BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska

Potwierdziły się plotki krążące od pewnego czasu pomiędzy bankowcami. W opublikowanym dziś komunikacie BZ WBK potwierdził nabycie części Deutsche Banku, w którego skład wchodzi m.in. segment detaliczny banku oraz dom maklerski DB Securities. Kwota transakcji to 1,29 mld zł.

Depozyty i konta maklerskie częścią BZ WBK

Jeśli chodzi o szczegóły transakcji, to do BZ WBK trafi m.in. portfel kredytów o łącznej wartości ponad 18 mld zł, baza depozytów w kwocie przeszło 10 mld zł, a także blisko 7 mld zł aktywów zarządzanych przez dom maklerski DB Securities. BZ WBK zapłaci za przejęty bank własnymi akcjami (80%) oraz gotówką (20%). Finalizacja transakcji planowana jest na końcówkę 2018 roku.

Wraz z przejętymi aktywami w ręce nowego właściciela trafi także 113 placówek bankowych prowadzonych dotychczas przez Deutsche Bank Polska. Jak wynika z udostępnionej przez BZ WBK prezentacji, sieć DB "znacząco pokrywa się z istniejącą siecią dystrybucji BZ WBK", co może sugerować, że większość (lub nawet wszystkie) wymienione placówki zostaną zlikwidowane. Jeśli taki scenariusz się potwierdzi, dla ponad 300 tys. klientów obsługiwanych obecnie przez Deutsche Bank oznaczać to będzie konieczność załatwiania swoich spraw pod innym adresem. BZ WBK w komunikacie zapewnia klientów przejmowanego banku, że ich dotychczasowe numery rachunków zostaną zachowane.

BZ WBK wzmacnia pozycję, Deutsche Bank zostaje w Polsce

W efekcie przejęcia BZ WBK pod względem posiadanych aktywów mocno zbliży się do numeru dwa polskiej bankowości, czyli Pekao SA. Według naszych szacunków na koniec 2017 roku oba banki będą posiadały przeszło 171 mld zł aktywów, a różnica pomiędzy nimi będzie minimalna.

Sprzedaż aktywów Deutsche Bank Polska nie oznacza jednak, że marka zupełnie zniknie z rynku. Bank zachował dla siebie segment bankowości korporacyjnej oraz inwestycyjnej. W dalszym ciągu obsługiwał będzie także kredyty hipoteczne w walutach obcych.

Komentarz

Przejęcie części Deutsche Bank Polska jest drugą największą tego typu transakcją w tym roku (wiosną za kwotę 10,6 mld zł Bank Pekao SA został przejęty przez duet PZU-PFR). Na wiadomość o przejęciu banku optymistycznie zareagowali inwestorzy. W pierwszych godzinach handlu na warszawskiej giełdzie akcje BZ WBK zyskiwały na wartości ponad 4%.

Transakcja z pewnością wzmocni pozycję BZ WBK, który oprócz depozytów zyska także cennych klientów bankowości prywatnej. Posiadaczy kont w Deutsche Banku zachowają swoje numery rachunków, jednak jest bardzo prawdopodobne, że po przejęciu zmienią się adresy placówek bankowych, z których na co dzień korzystają.

Można zadać sobie pytanie, czy ruch BZ WBK w efekcie nie ośmieli innych banków do rozważania podobnych kroków - ostatnio wiele mówi się również o potencjalnej fuzji dwóch gigantów: PKO BP i Banku Pekao SA. Kolejne miesiące z pewnością pokażą, jak na te kwestie patrzą nie tylko bankowcy, ale i klienci, którzy zawsze mają decydujący głos.

Z ostatniej chwili

 • 23.04.2019 10:43

  Czy pomyślałeś o tym, by otworzyć dziecku rachunek bankowy? Jeśli nie - albo masz wątpliwości, czy to ma sens - to podajemy Ci 5 powodów, by to zrobić.

 • 23.04.2019 08:48

  Droga po 100 zł od Santandera do wykorzystania na Pyszne.pl jest niezwykle krótka i łatwa: wystarczy, że wybierzesz jeden z produktów kredytowych banku.

 • 19.04.2019 17:03

  W najnowszej promocji karty Citi Simplicity masz szansę zdobyć smartfon OPPO AX7 o wartości 999 zł.Sprawdź warunki akcji.

 • 19.04.2019 12:21

  Klienci mBanku, korzystający także z usług Kompakt Finanse mogą otrzymać 120 zł. Za co? Za rezygnację z produktów Kompakt Finanse.

 • 19.04.2019 07:47

  Podpisanie umowy o kartę kredytową Visa z ING Banku Śląskiego i aktywne korzystanie z niej przez 4 miesiące oznacza nagrodę -  maks. 160 zł do Pyszne.pl.

 • 19.04.2019 07:41

  Nawet 270 zł mogą zyskać klienci Kompakt Finanse, którzy przeniosą konto do mBanku. Kolejne bonusy czekają za przeniesienie do niego produktów kredytowych.

 • 18.04.2019 14:06

  Wystarczy, że podpiszesz umowę karty kredytowej z ING Bankiem Śląskim i przez 5 miesięcy będziesz z niej aktywnie korzystał, a możesz zyskać nawet 250 zł.

 • 17.04.2019 18:08

  Aktywne korzystanie przez 3 miesiące z karty kredytowej Citi Simplicity zostanie nagrodzone przez Citi Handlowy bonem o wartości 400 zł na Allegro.pl.

 • 17.04.2019 15:43

  Za rezygnację z usług Kompakt Finanse i powierzenie finansów swojej firmy tylko mBankowi, możesz teraz zyskać 60 zł.

 • 17.04.2019 11:31

  Zdrapki i tokeny przemijają. Zastąpiły je SMS-y autoryzacyjne. Ostatnio kolejne banki udostępniają klientom mobilną autoryzację

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.