Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

BNP Paribas wprowadza Konto Samodzielniaka dla dzieci już od 1. roku życia

BNP Paribas wprowadza Konto Samodzielniaka dla dzieci już od 1. roku życia
Spis treści

Jeszcze nie tak dawno konto dla dziecka poniżej 14. roku życia należało do rynkowych ewenementów, a zdobycie karty dla dziesięciolatka możliwe było w zaledwie jednym banku. Łatwiej było otworzyć rachunek dla nastolatka (który skończył 13 lat), ale i tak konta młodzieżowe dostępne były tylko w kilku instytucjach. Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch lat wiele się na tym polu zmieniło i dziś rodzice oraz dzieci naprawdę mają w czym wybierać.

Choć możliwość założenia rachunku w BNP Paribas dla dziecka istniała od dłuższego czasu, to była to propozycja jedynie dla osób, które skończyły 13 lat, w dodatku musiały one współdzielić konto z rodzicem. Teraz ta opcja jest niedostępna, lecz w zamian bank proponuje nowym – i nieletnim – klientom założenie Konta Samodzielniaka.

Konto Samodzielniaka przeznaczone jest dla osób w wieku 0-18 lat. Do rachunku można otrzymać kartę debetową, pod warunkiem, że dziecko ma ukończone 7 lat. „Na zachętę” bank dorzuca także lokatę dla nieletnich na 3 miesiące, jednak jej oprocentowanie nie jest oszałamiające: zaledwie 0,5% w skali roku.

Samodzielniak nie taki samodzielny, gdyż rodzic musi być klientem banku

Aby otworzyć Konto Samodzielniaka, wymagane jest, aby przynajmniej jeden rodzic lub przedstawiciel ustawowy małoletniego posiadał w BNP Paribas rachunek osobisty, np. Konto Otwarte na Ciebie. Konto Samodzielniaka jest rachunkiem wyłącznie indywidualnym, do którego rodzic otrzymuje pełnomocnictwo.

Opłaty za Konto Samodzielniaka

Przyjrzyjmy się teraz, jak przedstawiają się opłaty i prowizje związane z Kontem Samodzielniaka. Za okrągłe zero złotych bank zapewnia:

  • otwarcie i prowadzenie rachunku,
  • wydanie i korzystanie z karty płatniczej,
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych,
  • wypłaty z bankomatów zagranicznych: Global Alliance, BNP Paribas i w euro w krajach strefy EOG.

Opłaty pojawią się natomiast przy cashbacku oraz za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziale (aż 10 zł). Lepiej wystrzegać się także wpłatomatów obcych: za każdą operację bank pobierze niemałą prowizję. Jeśli więc dziecko będzie chciało włożyć na konto pieniądze otrzymane z okazji urodzin czy komunii, lepiej nie zanosić ich do kasy banku, lecz skorzystać z darmowego wpłatomatu BNP Paribas.

Dodatkowo dziecko może otrzymać Mikrokartę Samodzielniaka i płacić zbliżeniowo opaską. Taka usługa kosztuje jednak 1 zł miesięcznie.

Uwaga! Korzystając z bankomatów w Polsce, należy uważać na wypłaty Blikiem; każdorazowo kosztują one aż 5 zł.

Jak założyć Konto Samodzielniaka dla nastolatków (13-18 lat)

W celu założenia rachunku dla nastolatka i rodzic, i dziecko będą musieli udać się do oddziału banku. Każde z nich musi wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość, w przypadku nieletniego mogą to być legitymacja szkolna, dowód lub paszport.

Uwaga! Bank może zażądać okazania dokumentów potwierdzających prawo przedstawiciela ustawowego do reprezentowania osoby niepełnoletniej. W przypadku, gdy rachunek dla pociechy zakłada rodzic, najprościej będzie przedstawić akt urodzenia dziecka.

Nastolatek do rachunku otrzymuje własną kartę debetową (Kartę do Dorosłości), a także dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Zakres funkcjonalności dla nastolatka nie różni się zasadniczo od tego, do czego dostęp ma dorosły klient; młody człowiek może bez problemu płacić kartą zbliżeniowo i w Internecie, korzystać z płatności mobilnych (Google Pay, Apple Pay i Blik), odbierać i zlecać przelewy (w tym zagraniczne).

Nastolatek może także sam otworzyć lokatę i przelać na nią środki (obecnie bank proponuje 0,5% na 3 miesiące), nie założy jednak w BNP Paribas ani konta oszczędnościowego, ani walutowego – produkty te dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Gdy młody człowiek osiągnie pełnoletniość, Konto Samodzielniaka zostanie zamienione w Konto Otwarte na Ciebie lub inny standardowy ROR z aktualnej oferty banku.

Więcej o zakładaniu i korzystaniu z kont młodzieżowych znajdziesz w artykule Jak założyć konto nastolatkowi? Porady dla nastolatków i ich rodziców.

Konto Samodzielniaka dla dzieci do 13 lat

Rachunek dla dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 14. roku życia, rodzic (bądź przedstawiciel ustawowy) zakłada sam, musi jednak okazać w oddziale banku dokumenty zawierające PESEL pociechy. Podgląd transakcji dziecka jest widoczny w bankowości elektronicznej rodzica.

Karta płatnicza do rachunku – Karta Samodzielniaka lub Mikrokarta – przypisana jest nie do konta dziecka, a do specjalnego rachunku służącego tylko do obsługi karty: Konta Karty Samodzielniaka, otwieranego w ramach bankowości rodzica. Rodzic zasila konto karty na zasadzie portmonetki, a dziecko nie może wydać więcej, niż znajduje się na rachunku (pieniądze na ROR rodzica są więc bezpieczne). Na niemal identyczne rozwiązanie zdecydował się jakiś czas temu mBank na eKoncie Junior.

Warto sprawdzić, czy w danym momencie nie trwa jakaś promocja, w której możesz zgarnąć nagrodę dla swojej pociechy.

Gdy dziecko skończy 13 lat, zyska częściową zdolność do czynności prawnych, a tym samym znacznie szerszy dostęp do swoich pieniędzy – i nową kartę płatniczą (Kartę do Dorosłości), powiązaną już bezpośrednio z Kontem Samodzielniaka.

Przeczytaj więcej o tym, Jak założyć konto małemu dziecku? Rachunki bankowe do 13 lat.

Jeżeli już masz konto młodzieżowe w BNP Paribas

Do tej pory otwarcie konta młodzieżowego w BNP Paribas było możliwe wyłącznie wspólnie z rodzicem. Po ostatnich zmianach taka opcja została całkowicie wycofana z oferty, a konta dziecięce/młodzieżowe mogą być prowadzone wyłącznie jako rachunki indywidualne.

Nie oznacza to jednak, że osoby niepełnoletnie, które współposiadają Konto Otwarte na Ciebie ze swoim przedstawicielem ustawowym, będą musiały je zamknąć; bank będzie dalej bez problemów obsługiwał takie rachunki, nie można jednak założyć nowych.

Konto Samodzielniaka: solidna oferta bez fajerwerków

W ostatnich latach rynek kont młodzieżowych i dziecięcych znacznie się rozrósł, a oferta dla nieletnich stała się naprawdę ciekawa. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych propozycji jest taniość: w zasadzie wszystkie rachunki dla młodych są niemal darmowe.

Nie inaczej przedstawia się kwestia opłat na Koncie Samodzielniaka w BNP Paribas. Zakładając ten rachunek, nie trzeba się martwić comiesięcznym zapewnianiem wpływu na konto czy realizowaniem określonej liczby transakcji kartą; i prowadzenie rachunku, i korzystanie z karty są bezpłatne. Na plus należy też zaliczyć BNP Paribas brak prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych (ale tylko kartą, gdyż wypłata Blikiem to koszt 5 zł).

Naszym zdaniem BNP Paribas mogłoby jednak obniżyć stosunkowo wysokie opłaty za transakcje gotówkowe: wpłaty i wypłaty w oddziale banku i korzystanie z obcych wpłatomatów. Wymóg posiadania ROR-u przez rodzica nastolatka (zrozumiały w przypadku konta dla małego dziecka) też nie jest szczególnie zachęcający.

Co ciekawe, przy okazji odświeżenia oferty dla młodych BNP Paribas uregulował kilka spraw prawno-organizacyjnych. Przykładowo, od 25 listopada 2020 r. nie otwiera już rachunków dla osób częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionych. Z kolei nieletni nie mogą posiadać ani kont walutowych, ani oszczędnościowych (a jedynie lokaty), co jest sporym zaskoczeniem, zważywszy na rozszerzanie oferty dla młodych w innych bankach (przykładowo, w Credit Agricole nastolatek może założyć konto walutowe, rachunek oszczędnościowy w kilku walutach i jeszcze otrzymać kartę wielowalutową). Brakuje również popularnej usługi autooszczędzania. Promocja na nisko oprocentowaną lokatę raczej nie wywoła efektu „wow”.

Podsumowując, BNP Paribas przygotował naprawdę solidną ofertę „na co dzień”. Z konta można korzystać aktywnie bądź sporadycznie, a i tak nie wygeneruje ono żadnych kosztów. Ogromnie chwali się bankowi, że udostępnił młodszym dzieciom kartę płatniczą – wciąż rzadką rzecz na rynku. Mamy nadzieję, że BNP będzie konsekwentnie rozszerzał swoją propozycję dla młodych klientów. Może nawet uruchomi dla nich jedną ze swoich promocji? 😉