Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Blik - wszystko o płatnościach mobilnych i czekach

Cykl: Płatności mobilne

Blik - wszystko o płatnościach mobilnych i czekach
Spis treści

Co to jest Blik?

Blik to system płatności mobilnych, który powstał na gruncie krajowym. Rozwiązanie stworzyła spółka Polski Standard Płatności, zawiązana w 2013 r., której udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK) oraz PKO BP (w tym Inteligo); obsługą systemu zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Oficjalny start płatności mobilnych Blik miał miejsce 9 lutego 2015 r. W 2016 r. do systemu płatniczego dołączył Getin Bank oraz (nieistniejący już) T-Mobile Usługi Bankowe, w grudniu 2017 r. - BNP Paribas (wtedy jeszcze jako BGŻ BNP Paribas). W pierwszej połowie 2018 r. Blika wprowadził u siebie Raiffeisen Polbank (już nieistniejący), Credit Agricole i Bank Pekao SA, a w lipcu 2019 r. banki zrzeszone w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej. Rok 2020 i 2021 to dalszy ciąg rozwoju systemu - dołączyły do niego banki z grupy BPS, Nest Bank, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Pocztowy, BOŚ Bank i Citi Handlowy.

Jak działa Blik?

Blik jako metoda płatności jest oparty o jednorazowy sześciocyfrowy kod generowany w telefonie (kod Blik). Do działania usługi nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie, ponieważ Blik jest częścią aplikacji mobilnych banków-uczestników systemu. Charakterystyczne jest również, że transakcje Blik możliwe są tylko w Polsce i najczęściej z powiązanego konta osobistego, choć możliwe jest także podpięcie do usługi karty kredytowej.

Usługa obejmuje obecnie 6 głównych funkcji oraz dwie dodatkowe, które od niedawna są częścią tego standardu płatności:

 • transakcje Blik w sklepach stacjonarnych;

 • płatność Blik w Internecie;

 • płatności zbliżeniowe Blik,

 • wypłaty Blik z bankomatów;

 • wpłaty gotówki Blik;

 • przelewy na telefon Blik;

 • czeki Blik;

 • płatności powtarzalne Blik;

 • prośba o przelew Blik.

Uwaga: przedstawione poniżej sposoby działania mogą się różnić w zależności od posiadanej przez Ciebie aplikacji mobilnej.

Jak płacić Blikiem?

Blik pozwala na dokonywanie transakcji zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W tych pierwszych możliwe są także płatności zbliżeniowe Blikiem, natomiast w drugich - płatności powtarzalne.

Blik - transakcje w sklepach stacjonarnych

Blik może służyć do płatności w sklepach poprzez terminal POS. Aby zapłacić Blikiem, w aplikacji mobilnej wygeneruj kod Blik składający się z 6 cyfr, ważny przez 2 minuty, a następnie wpisz go w terminalu (alternatywnie możesz także zrealizować czek Blik, o czym piszemy niżej). Następnie potwierdź płatność w telefonie – przy transakcjach na kwotę wyższą niż 100 zł konieczne może być dodatkowo zalogowanie do aplikacji.

Kliknij, aby powiększyć

Transakcja Blikiem w sklepie trwa nieco dłużej niż przy użyciu karty płatniczej (szczególnie zbliżeniowej); należy uruchomić telefon (czasem potrzebny będzie również dostęp do Internetu), potem aplikację mobilną banku, wygenerować kod itd. Oczywiście możesz to zrobić jeszcze w kolejce do kasy, jednak nie da się ukryć, że w takiej formie płatności Blikiem w sklepach przegrywają z kartami bezstykowymi. Z drugiej jednak strony, jeśli posiadasz starszy model smartfona i zastanawiasz się, jak płacić telefonem bez NFC, Blik będzie jedynym rozwiązaniem.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Płatności zbliżeniowe Blik

Jednym z często powtarzanych pytań do niedawna było, czy Blikiem można płacić zbliżeniowo. Wreszcie możemy odpowiedzieć twierdząco, bowiem od niedawna banki zaczęły wdrażać taką usługę w sklepach stacjonarnych. Została ona wdrożona we współpracy z Mastercardem i działa na telefonach z systemem Android w wersji min. 6.0.

Jak włączyć płatności zbliżeniowe Blik?

Płatność Blikiem zbliżeniowym (nazywanym także Blik-C, od “contactless”) wymaga zainstalowanej aplikacji mobilnej banku, który udostępnił u siebie tę usługę. W zależności od instytucji proces może wyglądać nieco inaczej, jednak za każdym razem wymagana będzie aktywna funkcja NFC w telefonie oraz ustawiona blokada ekranu. Poniżej wskazujemy, gdzie w aplikacjach bankowych można aktywować Blika zbliżeniowego.

W Alior Banku opcja dostępna jest od razu z poziomu ustawień.

Kliknij, aby powiększyć

W ING na ekranie głównym aplikacji wybieramy Karty i płatności telefonem, a potem przechodzimy do Blika.

Kliknij, aby powiększyć

W mBanku jest dość prosto - w Ustawieniach wybieramy Ustawienia BLIK.

Kliknij, aby powiększyć

W Millennium w menu wybieramy Płatności, a następnie Płatności zbliżeniowe telefonem.

Kliknij, aby powiększyć

W aplikacji IKO banku PKO BP wybieramy Płatności, a następnie Płatności zbliżeniowe. Potem wskazujemy, czy chcemy płacić zbliżeniowo Blikiem, czy poprzez IKO.

Kliknij, aby powiększyć

W Santanderze na ekranie głównym kliknij Zapłać zbliżeniowo, a następnie aktywuj Blika zbliżeniowego.

Kliknij, aby powiększyć

Jak płacić zbliżeniowo Blikiem?

Blik zbliżeniowy działa dokładnie tak jak karta płatnicza. Podczas finalizacji transakcji wybieramy nie Blika, a płatność kartą, odblokowujemy telefon, a następnie zbliżamy go do terminala płatniczego.

Przed dokonaniem płatności warto sprawdzić, która aplikacja mobilna jest ustawiona jako domyślna do płatności NFC, aby środki zostały pobrane z odpowiedniego banku.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska.

Blik - płatności w Internecie

Blikiem najczęściej płacimy podczas zakupów internetowych i obecnie z powodzeniem zastępuje on popularne płatności pay-by-link czy płatność kartą. Sam proces nie różni się bardzo od transakcji w tradycyjnym sklepie – podczas finalizowania zakupu na stronie sklepu wybierz odpowiednią metodę płatności i podaj wygenerowany kod, a następnie zaloguj się do aplikacji mobilnej i zatwierdź transakcję. Cały proces jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych przelewów, płatności kartą czy szybkich przelewów pay-by-link.

Kliknij, aby powiększyć

Dodatkowym ułatwieniem może tu być wprowadzenie tzw. one clicka ("jedno kliknięcie"). Polega on na tym, że podczas płatności Blikiem w sklepie internetowym pojawi się pytanie, czy chcesz zapisać sklep bądź przeglądarkę internetową. Jeśli wyrazisz zgodę, przy następnych zakupach nie będziesz musiał wpisywać 6-cyfrowego kodu Blik, a jedynie zatwierdzisz transakcję jednym kliknięciem w telefonie (obok zalogowania do aplikacji). Usługa dostępna jest obecnie w Alior Banku, Banku Millennium ("Zakupy bez kodu"), Banku Pekao, ING, mBanku, Santander Bank Polska i PKO BP (“Zakupy bez kodu BLIK”), jednak została wdrożona tylko w niektórych sklepach internetowych, np. Allegro.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Płatności powtarzalne Blik

Jedną z nowszych funkcji Blika są płatności powtarzalne, czyli wygodny sposób na płatności online za abonament telefoniczny czy ubezpieczenie. Usługa działa bardzo prosto – wystarczy przy płatności Blik w sklepie internetowym, już po podaniu kodu Blik, zaznaczyć, że chcesz korzystać z płatności powtarzalnych. Następnie ustawiasz kwotę transakcji i wybierasz, czy zamierzasz za każdym razem potwierdzać przelew, podajesz także cykl pobierania opłat oraz datę ważności. Jeśli zdarzy się, że cykliczne płatności Blik będą na wyższą kwotę, system i tak wyśle Ci powiadomienie z prośbą o zatwierdzenie takiej transakcji.

Obecnie płatności powtarzalne Blik można wykorzystywać do opłacania usług w Play i LINK4.

Dostępność w bankach: Bank Pekao, ING Bank Śląski.

Wypłata Blik z bankomatów

Blika często używamy także do wypłaty środków z bankomatu. I w tym przypadku zasada działania jest podobna – w bankomacie wybierasz opcję "Wypłata BLIK" (czasem można spotkać "Wypłatę bez karty"), a następnie wpisujesz kod Blik. Podajesz kwotę wypłaty, zatwierdzasz transakcję w telefonie (konieczne będzie dodatkowo podanie PIN do aplikacji mobilnej) i możesz odebrać gotówkę.

Kliknij, aby powiększyć

Blikiem można wypłacać z bankomatów Banku Millennium, Banku Pekao, BNP Paribas, ING, mBanku, PKO BP, Santander Bank Polska oraz sieci Planet Cash, Euronet, IT Card i BPS i SGB.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Wpłaty gotówki Blik

Blik umożliwia także wpłaty gotówki w niektórych wpłatomatach. Mechanizm jest podobny do wypłat z bankomatów - we wpłatomacie wybierasz opcję “Wpłata Blik” i uruchamiasz aplikację mobilną banku. Generujesz kod Blik, przepisujesz go w maszynie oraz zatwierdzasz PIN-em do aplikacji. Potem wystarczy włożyć pieniądze do wpłatomatu, potwierdzić ich ilość i wpłacaną kwotę. Środki trafią na Twoje konto powiązane z Blikiem.

Blikiem wpłacisz środki w bankomatach własnych Banku Millennium i ING oraz w maszynach Euronetu (dla Banku Pekao i Getin Banku).

Dostępność w bankach: Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas, Getin Bank, ING (możliwość wpłat także w maszynach Planet Cash), Nest Bank, Noble Bank, PKO BP.

Przelewy na telefon

Przelewy P2P ("person to person") to kolejna przydatna funkcja Blika. Dzięki niej możesz przesłać środki odbiorcy bez podawania numeru konta bankowego - podczas dokonywania przelewu wybierz opcję "Przelew na telefon" i wpisz numer telefonu odbiorcy (bądź wybierz z książki telefonicznej). Nie trzeba tutaj podawać dodatkowo kodu Blik. W praktyce warto jednak wiedzieć o kilku istotnych kwestiach:

Kliknij, aby powiększyć
 • Przelewy realizowane są w ramach Express Elixir obsługiwanego przez KIR, dzięki czemu środki docierają na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut.

 • Aby automatycznie odbierać przelew na telefon, musisz zarejestrować numer telefonu w Blik - możesz to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. W tym celu przejdź do ustawień, gdzie powiążesz numer telefonu oraz wybrany rachunek bankowy z Blikiem. Tylko taka procedura zapewni natychmiastowe odebranie przelewu na telefon od innego użytkownika Blika.

 • Jeśli odbiorca nie posiada numeru telefonu powiązanego z Blikiem, powinien otrzymać SMS z linkiem do strony internetowej, na której wpisuje swój numer konta bankowego. UWAGA: w takim przypadku przelew zostanie zrealizowany na zwykłych zasadach (w systemie Elixir, a nie Express Elixir) i dotrze do adresata następnego dnia roboczego.

 • Jeśli posiadasz Blika w kilku aplikacjach mobilnych, numer telefonu możesz zdefiniować tylko w jednej z nich. Przykładowo: w aplikacji ING masz powiązany numer telefonu do odbierania przelewów na telefon Blik. Jeśli ten sam numer wpiszesz w aplikacji mBanku, automatycznie stracisz możliwość automatycznego odbierania takich przelewów w ING.

 • W niektórych aplikacjach bankowych wprowadzono dodatkowe ułatwienie przy wykonywaniu przelewów na telefon. Podczas wyboru odbiorcy możesz zobaczyć, który z Twoich znajomych ma numer zarejestrowany w Blik. Dzięki temu będziesz od razu wiedział, kto od razu odbierze pieniądze, a kto będzie musiał wykonać dodatkowe, opisane powyżej kroki.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Prośba o przelew Blik

Ta usługa zadebiutowała w Bliku dopiero w 2020 r. i tym samym stała się sposobem na bezpieczne rozliczenia ze znajomymi (o kwestiach bezpieczeństwa Blika piszemy w dalszej części tekstu). Funkcja działa podobnie do przelewów na telefon, jednak opiera się na odwrotnym mechanizmie – tutaj to nie Ty wysyłasz komuś pieniądze, tylko prosisz drugą osobę o przesłanie Ci określonej kwoty. W tym celu wystarczy wybrać ze spisu kontaktów innego użytkownika Blika (albo podać numer telefonu ręcznie) i wpisać, ile pieniędzy potrzebujesz.

Kliknij, aby powiększyć
 

Uwaga - prośbę o przelew możesz obecnie wysłać tylko do klienta banku, który wdrożył u siebie tę funkcję. Jeśli udostępnisz swojej aplikacji mobilnej listę kontaktów w telefonie, to osoby, które mogą odebrać prośbę o przelew, zostaną oznaczone ikonką Blika.

Jeśli chodzi o odbieranie prośby o przelew, to w momencie, kiedy Twój znajomy Ci ją wyśle, otrzymasz powiadomienie push w telefonie. Po przejściu do aplikacji mobilnej będziesz mógł zobaczyć prośbę i od razu na nią odpowiedzieć.

Kliknij, aby powiększyć
 

Dostępność w bankach: Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank.

Czeki Blik

Ostatnią, innowacyjną usługą Blika są czeki. Możesz ich używać podobnie jak kodów Blik – w sklepie lub do wypłaty z bankomatu, jednak, co istotne, do realizacji czeku nie potrzebujesz telefonu, dostępu do Internetu, a nawet konta bankowego i bankowości elektronicznej! Wszystko, czego Ci trzeba, to 9-cyfrowy numer czeku oraz hasło, które otrzymasz od nadawcy.

Aby utworzyć czek, wybierz w aplikacji mobilnej Blika, a następnie czeki. Wpisz kwotę i (opcjonalnie) nazwę czeku oraz wskaż jego datę ważności - maksymalnie 72 godziny. Ustaw również hasło potrzebne do realizacji czeku przez odbiorcę. Numer czeku i hasło wysyłasz wybranej osobie (najlepiej oddzielnie) mailem lub SMS-em.

Kliknij, aby powiększyć

Czeku Blik możesz użyć tylko raz w określonym czasie, a niewykorzystana kwota wraca do nadawcy. Taka funkcjonalność może okazać się przydatna, kiedy chcesz przekazać pieniądze np. dziecku czy znajomemu, który nie posiada konta bankowego.

Dostępność w bankach: Bank Millennium, Getin Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska.

Gdzie zapłacisz Blikiem?

Blikiem zapłacisz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Do pierwszej grupy należą np. stacje paliw, sklepy odzieżowe, apteki czy sklepy spożywcze. Blik dostępny jest w ponad 30 000 sklepów internetowych (w tym Allegro), w których płatności obsługiwane są przez Dotpay, PayU, CashBill, FirstData, Przelewy24, tpay, Blue Media.

Czy Blik jest bezpieczny?

Korzystanie z Blika jest pewne i bezpieczne. 6-cyfrowe kody Blik są jednorazowe i ważne tylko przez chwilę, dlatego nawet jeśli osoba postronna pozna ten numer, nie będzie mogła go wykorzystać ponownie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji – widzisz wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 50 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej.

Blik jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Nie musisz obawiać się, że urządzenie zatrzyma Twoją kartę, gdyż transakcję potwierdzasz w telefonie, znika również ryzyko skopiowania danych plastiku (tzw. skimming).

W tym miejscu musimy jednak uczciwie przyznać, że nawet Blik jest obecnie wykorzystywany do wyłudzeń pieniędzy. Przestępcy używają do tego przejętych kont na portalach społecznościowych - wysyłają do ofiary wiadomość, podszywając się pod znajomego i proszą o podanie kodu Blik np. pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie, a w rzeczywistości złodzieje wykorzystują kod Blik do wypłaty środków z bankomatu. Taki mechanizm nie wpływa na bezpieczeństwo samego systemu Blik (transakcje i tak należy potwierdzić w aplikacji mobilnej), ale bazują na naszej łatwowierności i życzliwości.

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj nikomu kodu Blik, tym bardziej w mediach społecznościowych!

Blik – aplikacja do korzystania z usługi

Blik to usługa, z której możesz skorzystać w aplikacji mobilnej banku na telefonie komórkowym, stąd jedynym ograniczeniem są tu wymagania dotyczące tego oprogramowania. Poniżej przedstawiamy, na jakich minimalnych wersjach systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows) działają aplikacje banków-uczestników Blika.

Oprogramowanie wymagane do korzystania z Blika

Bank (aplikacja mobilna)

System operacyjny telefonu

Alior Bank (Alior Bank)

Android 6.0 i nowsze

iOS 13 lub nowsze

Huawei

Bank BPS (BS Pay)

Android 4.4 i nowsze

iOS 11 lub nowsze

Bank Millennium (Bank Millennium)

Android (od wersji 5.0)

iOS (od wersji 12)

Huawei

Bank Pekao (PeoPay)

Android (od wersji 6.0)

iOS (od wersji 11.0)

Bank Pocztowy (Pocztowy)

Android 5.0 i nowsze

iOS 11 lub nowsze

Bank Spółdzielczy w Brodnicy (BS Brodnica)

Android 6.0 i nowsze

iOS 11 lub nowsze

Huawei

BNP Paribas (GOmobile)

Android 6.0 lub nowsze

iOS 11 lub nowsze

BOŚ Bank (BOŚBank24)

Android 6.0 lub nowsze

iOS 11 lub nowsze

Citi Handlowy (Citi Mobile)

Android 6.0 lub nowsze

iOS 11 lub nowsze

Credit Agricole (CA24 Mobile)

Android 5.0 i nowsze

iOS 10.3 lub nowsze

Getin Bank (Getin Mobile)

Android 5.0 i nowsze

iOS 12 lub nowsze

Huawei

ING Bank Śląski (Moje ING Mobile)

Android (od wersji 6.0)

iOS (od wersji 11.4)

mBank (mBank PL)

Android 5.0

iOS 13.0 lub nowsze

Nest Bank (Nest Bank Nowy)

Android 5.1 i nowsze

iOS 10 lub nowsze

Huawei

Noble Bank (Noble Mobile)

Android 5.0 i nowsze

iOS 12 lub nowsze

Huawei

PKO BP (IKO)

Android (wersja 6.0 i nowsze),

iOS (wersja 10.0 i nowsze),

Windows Phone (wersja 8.1 i nowsze - tylko do 15 grudnia 2021 r.)

Huawei

Santander Bank Polska (Santander mobile)

Android 5.0 i nowsze

iOS 12 lub nowsze

Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB Mobile)

Android 6.0

iOS 12.0 lub nowsze

W zależności od banku Blik może być domyślnie aktywny, dlatego jeśli nie chcemy korzystać z usługi, należy ją wyłączyć w ustawieniach aplikacji w telefonie lub w bankowości internetowej.

Ile kosztuje Blik?

Blik to usługa praktycznie bezpłatna - w bankach, które wdrożyły ten system płatności, nie zapłacisz dodatkowej prowizji od transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przelewy na telefon z reguły także są bezpłatne, choć w Banku Pekao tylko przejściowo. Korzystanie z czeków Blik jest obecnie darmowe (w Banku Millennium w ramach promocji).

W zależności od banku zapłacić możesz również za wypłatę z bankomatu Blikiem. Taki koszt znajdziemy obecnie w Banku Pekao, BNP Paribas czy ING. Zestawienie opłat za korzystanie z Blika przedstawiamy poniżej:

Opłaty za korzystanie z Blika

Bank

Płatności w sklepach i Internecie

Wypłaty z bankomatów

Przelewy na telefon

Czeki BLIK

Alior Bank

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

nd

Bank BPS bezpłatne

bezpłatnie z bankomatów Grupy BPS i wskazanych sieci

3 zł - pozostałe bankomaty

nd nd

Bank Millennium

bezpłatne

bezpłatne, jeśli posiadacz rachunku spełnia warunek zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta, inaczej 5 zł

W ramach promocji bezpłatnie do 31 grudnia 2021 r.*

bezpłatne

5 zł w przypadku wypłaty czekiem z bankomatu

W ramach promocji bezpłatnie do 31 grudnia 2021 r.

Bank Pekao

bezpłatne

0 zł za dwie pierwsze wypłaty (dla Konta Przekorzystnego po spełnieniu warunku aktywności), kolejne 2,3% min. 5 zł.

Bezpłatnie dla osób do 26 r.ż. i dla posiadaczy Konta Świat.

0 zł do 31 grudnia 2022 r.

1 zł standardowo

nd

Bank Pocztowy bezpłatne bezpłatne nd nd
Bank Spółdzielczy w Brodnicy bezpłatne

bezpłatnie w bankomatów własnych, banków spółdzielczych i Santander Bank Polska

5 zł - pozostałe bankomaty

nd nd

BNP Paribas

bezpłatne

bezpłatnie z bankomatów w oddziałach BNP Paribas

5 zł - pozostałe bankomaty

nd

nd

BOŚ Bank bezpłatne bezpłatne bezpłatne nd
Citi Handlowy bezpłatne 0 zł za pierwsze 4 wypłaty w miesiącu, 8 zł za każdą kolejną bezpłatne nd

Credit Agricole

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

nd

Getin Bank

bezpłatne

bezpłatne do końca 2021 r.

standardowo - 0 zł za wypłaty z bankomatów Planet Cash; 3,5%, min. 5 zł z pozostałych bankomatów

bezpłatne

bezpłatne

ING Bank Śląski

bezpłatne

bezpłatne z bankomatów ING i Planet Cash

pozostałe bankomaty - pierwsza wypłata bezpłatnie, kolejne 2,50 zł

bezpłatne

nd

mBank

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

nd

Nest Bank bezpłatne bezpłatne nd nd
Noble Bank bezpłatne bezpłatne bezpłatne bezpłatne

PKO BP

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

Santander Bank Polska

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

Spółdzielcza Grupa Bankowa

bezpłatne

bezpłatne

bezpłatne

nd

*Wypłaty gotówki z bankomatów Blikiem powiązanym z rachunkiem karty kredytowej nie są objęte promocją i wynoszą 3,99%, min. 9,99 zł dla wypłat z bankomatów obcych.

Czy Blik jest popularny?

Jak podaje Polski Standard Płatności, Blik posiada już 8,6 milionów aktywnych użytkowników. Tylko w III kwartale 2021 r. wykonano w nim ok. 200 mln transakcji o wartości prawie 27 mld. zł. Największym uznaniem cieszą się płatności w Internecie, które stanowią ok. 65% dokonywanych transakcji. 16,5% wszystkich transakcji to przelewy na telefon, a udział płatności w terminalach POS wynosi ok. 13%. Najmniej w minionym roku zajmowały wypłaty Blikiem z bankomatów - ok. 5,5%. W połowie maja br. dokonano miliardową transakcję Blik.

Co czeka Blika w przyszłości?

Koniec roku 2018 przyniósł prawdziwą sensację, jeśli chodzi o plany rozwoju Blika – Polski Standard Płatności (operator systemu płatniczego) i Mastercard zapowiedziały strategiczną współpracę, która rozpoczęła się w lipcu 2019 r. Dzięki tokenizacji Mastercarda użytkownicy Blika mają w przyszłości płacić zbliżeniowo telefonem na całym świecie wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty płatnicze tejże instytucji. Dodatkową korzyścią z partnerstwa z Mastercardem ma być umożliwienie klientom płatności Blikiem w zagranicznych sklepach internetowych.

Wspomnijmy również, że Blik, jako pierwszy operator w Europie, dołączył do systemu SPL (Standardised Proxy Lookup), który będzie umożliwiał płatności P2P między osobami z różnych krajów europejskich. Klienci banków np. z Polski i Niemiec będą mogli przelewać sobie środki na numer telefonu tak, jak działa to w Bliku. Rozwiązanie wprawdzie dopiero “raczkuje”, ale zapowiada się naprawdę obiecująco.

Kod Blik znany i lubiany

Blik najlepiej sprawdza się jako bezpieczne narzędzie do płatności w Internecie i tu z powodzeniem wypiera już popularne pay-by-linki. Wypłacanie z bankomatów to jego druga najlepsza funkcja, która skutecznie zastępuje kartę płatniczą. Innowacyjną opcją systemu są z pewnością płatności P2P, dzięki którym szybko i wygodnie można przesłać pieniądze znajomym, oraz czeki, które mogą służyć np. jako kieszonkowe dla dzieci.

Jedynym polem, na którym Blik dotąd przegrywał z tradycyjnymi płatnościami, były sklepy stacjonarne. Nie dało się ukryć, że transakcje kartami zbliżeniowymi były szybsze i wygodniejsze niż wygenerowanie 6-cyfrowego kodu i wpisanie go w terminalu. Na szczęście dzięki strategicznej współpracy z Mastercardem usługa płatności Blikiem zyskała funkcję zbliżeniową, dzięki czemu można już wygodnie płacić telefonem z pominięciem kodów Blik.

Blik ciągle się rozwija, a Polacy dostrzegają jego zalety jako formy płatności. Nie da się ukryć, że kiedy zapomnisz portfela, taka usługa może być całkiem użyteczna: wystarczy podejść do bankomatu, podać kod Blik i wypłacić gotówkę. Kiedy chcesz oddać znajomemu pieniądze za obiad, a nie znasz numeru konta, robisz przelew na telefon lub generujesz czek Blik; Twój kolega przez aplikację banku również może wysyłać Ci w takiej sytuacji prośbę o przelew. Przy zakupach w sieci Blik konkuruje z popularnymi szybkimi przelewami, a “one click” sprawia, że proces płatności jest jeszcze szybszy (płacisz dosłownie jednym kliknięciem).

Blik rozwija się obecnie bardzo dynamicznie – rekordy płatności, współpraca z Mastercardem i wprowadzenie funkcji zbliżeniowej to mocne dowody na to, że ten system jest na dobrej drodze, aby stać się jedną z podstawowych metod płatności nie tylko w Internecie, ale i w tradycyjnych sklepach. Można mieć także nadzieję, że nowości w formie płatności powtarzalnych i prośby o przelew wprowadzą także kolejne banki.

A Wy lubicie korzystać z Blika?