
- Co to jest Blik?
- Jak działa Blik?
- Blik - transakcje w sklepach stacjonarnych
- Blik - płatności w Internecie
- Płatności powtarzalne Blik
- Wypłata Blik z bankomatów
- Wpłaty gotówki Blik
- Przelewy na telefon
- Prośba o przelew Blik
- Czeki Blik
- Gdzie zapłacisz Blikiem?
- Czy Blik jest bezpieczny?
- Blik – aplikacja do korzystania z usługi
- Ile kosztuje Blik?
- Czy Blik jest popularny?
- Co czeka Blika w przyszłości?
- Kod Blik znany i lubiany
Co to jest Blik?
Blik to system płatności mobilnych, który powstał na gruncie krajowym. Rozwiązanie stworzyła spółka Polski Standard Płatności, zawiązana w 2013 r., której udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK) oraz PKO BP (w tym Inteligo); obsługą systemu zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Oficjalny start płatności mobilnych Blik miał miejsce 9 lutego 2015 r. W 2016 r. do systemu płatniczego dołączył Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe, w grudniu 2017 r. - BNP Paribas (wtedy jeszcze jako BGŻ BNP Paribas). W pierwszej połowie 2018 r. Blika wprowadził u siebie Raiffeisen Polbank (już nieistniejący), Credit Agricole i Bank Pekao SA, a w lipcu 2019 r. banki zrzeszone w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej.
Jak działa Blik?
Blik jako metoda płatności jest oparty o jednorazowy sześciocyfrowy kod generowany w telefonie (kod Blik). Do działania usługi nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie, ponieważ Blik jest częścią aplikacji mobilnych banków-uczestników systemu. Charakterystyczne jest również, że transakcje Blik możliwe są tylko w Polsce.
Usługa obejmuje obecnie 6 głównych funkcji oraz dwie dodatkowe, które od niedawna są częścią tego standardu płatności:
-
transakcje Blik w sklepach stacjonarnych;
-
płatność Blik w Internecie;
-
wypłaty Blik z bankomatów;
-
wpłaty gotówki Blik;
-
przelewy na telefon Blik;
-
czeki Blik;
-
płatności powtarzalne Blik;
-
prośba o przelew Blik.
Uwaga: przedstawione poniżej sposoby działania mogą się różnić w zależności od posiadanej przez Ciebie aplikacji mobilnej.
Blik - transakcje w sklepach stacjonarnych
Blik może służyć do płatności w sklepach poprzez terminal POS. Aby zapłacić Blikiem, w aplikacji mobilnej wygeneruj kod Blik składający się z 6 cyfr (ważny przez 2 minuty), a następnie wpisz go w terminalu (nie podajesz kodu sprzedawcy). Następnie potwierdź płatność w telefonie – przy transakcjach na kwotę wyższą niż 50 zł konieczne może być dodatkowo zalogowanie do aplikacji.
Transakcja Blikiem w sklepie trwa nieco dłużej niż przy użyciu karty płatniczej (szczególnie zbliżeniowej); należy uruchomić telefon (czasem potrzebny będzie również dostęp do Internetu), potem aplikację mobilną banku, wygenerować kod itd. Oczywiście możesz to zrobić jeszcze w kolejce do kasy, jednak nie da się ukryć, że w takiej formie płatności Blikiem w sklepach przegrywają z kartami bezstykowymi.
Dodatkową przeszkodą może być również niewiedza samych akceptantów - pracownicy sklepów często nie wiedzą, jak obsłużyć transakcję Blikiem, mimo że dany punkt akceptuje ten sposób płatności. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.
Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa, T-Mobile Usługi Bankowe.
Blik - płatności w Internecie
Blikiem najczęściej płacimy podczas zakupów internetowych i obecnie z powodzeniem zastępuje on popularne przelewy pay-by-link czy płatność kartą. Sam proces nie różni się bardzo od transakcji w tradycyjnym sklepie – podczas finalizowania zakupu na stronie sklepu, przy wyborze metody płatności, wskaż Blika i podaj wygenerowany kod, a następnie zaloguj się do aplikacji mobilnej i zatwierdź transakcję. Cały proces jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych przelewów, płatności kartą czy szybkich przelewów pay-by-link.
Dodatkowym ułatwieniem może tu być wprowadzenie tzw. one clicka ("jedno kliknięcie"). Polega on na tym, że podczas płatności Blikiem w sklepie internetowym pojawi się pytanie, czy chcesz zapisać sklep bądź przeglądarkę internetową. Jeśli wyrazisz zgodę, przy następnych zakupach nie będziesz musiał wpisywać 6-cyfrowego kodu Blik, a jedynie zatwierdzisz transakcję jednym kliknięciem w telefonie (obok zalogowania do aplikacji). Usługa dostępna jest obecnie w Alior Banku, Banku Millennium ("Zakupy bez kodu"), ING, mBanku, Santander Bank Polska i PKO BP (“Zakupy bez kodu BLIK”), jednak została wdrożona tylko w niektórych sklepach internetowych, np. Allegro.
Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa, T-Mobile Usługi Bankowe.
Płatności powtarzalne Blik
Jedną z nowszych funkcji Blika są płatności powtarzalne, czyli wygodny sposób na płatności online za abonament telefoniczny czy ubezpieczenie. Usługa działa bardzo prosto – wystarczy przy płatności Blik w sklepie internetowym, już po podaniu kodu Blik, zaznaczyć, że chcesz korzystać z płatności powtarzalnych. Następnie ustawiasz kwotę transakcji i wybierasz, czy zamierzasz za każdym razem potwierdzać przelew, podajesz także cykl pobierania opłat oraz datę ważności. Jeśli zdarzy się, że cykliczne płatności Blik będą na wyższą kwotę, system i tak wyśle Ci powiadomienie z prośbą o zatwierdzenie takiej transakcji.
Obecnie płatności powtarzalne Blik można wykorzystywać do opłacania usług w Play i LINK4.
Dostępność w bankach: Bank Pekao, ING Bank Śląski.
Wypłata Blik z bankomatów
Blika często używamy także do wypłaty środków z bankomatu. I w tym przypadku zasada działania jest podobna – w bankomacie wybierasz opcję "Wypłata BLIK" (czasem można spotkać "Wypłatę bez karty"), a następnie wpisujesz kod Blik. Podajesz kwotę wypłaty, zatwierdzasz transakcję w telefonie (konieczne będzie dodatkowo podanie PIN do aplikacji mobilnej) i możesz odebrać gotówkę.
Blikiem można wypłacać z bankomatów Banku Millennium, Banku Pekao, ING, PKO BP, Santander Bank Polska oraz sieci Planet Cash, Euronet, IT Card i BPS.
Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa, T-Mobile Usługi Bankowe.
Wpłaty gotówki Blik
Blik umożliwia także wpłaty gotówki w niektórych wpłatomatach. Mechanizm jest podobny do wypłat z bankomatów - we wpłatomacie wybierasz opcję “Wpłata Blik” i uruchamiasz aplikację mobilną banku. Generujesz kod Blik, przepisujesz go w maszynie oraz zatwierdzasz PIN-em do aplikacji. Potem wystarczy włożyć pieniądze do wpłatomatu, potwierdzić ich ilość i wpłacaną kwotę. Środki trafią na Twoje konto powiązane z Blikiem.
Blikiem wpłacisz środki w bankomatach własnych Banku Millennium i ING oraz w maszynach Euronetu (dla Banku Pekao i Getin Banku).
Dostępność w bankach: Bank Millennium, Bank Pekao, Getin Bank, ING (możliwość wpłat także w maszynach Planet Cash), PKO BP.
Przelewy na telefon
Przelewy P2P ("person to person") to kolejna przydatna funkcja Blika. Dzięki niej możesz przesłać środki odbiorcy bez podawania numeru konta bankowego - podczas dokonywania przelewu wybierz opcję "Przelew na telefon" i wpisz numer telefonu odbiorcy (bądź wybierz z książki telefonicznej w telefonie). Nie trzeba tutaj podawać dodatkowo kodu Blik. W praktyce warto jednak wiedzieć o kilku istotnych kwestiach:
-
Przelewy realizowane są w ramach Express Elixir obsługiwanego przez KIR, dzięki czemu środki docierają na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut.
-
Aby automatycznie odbierać przelew na telefon, musisz zarejestrować numer telefonu w Blik - możesz to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. W tym celu przejdź do ustawień, gdzie powiążesz numer telefonu oraz wybrany rachunek bankowy z Blikiem. Tylko taka procedura zapewni natychmiastowe odebranie przelewu na telefon od innego użytkownika Blika.
-
Jeśli odbiorca nie posiada numeru telefonu powiązanego z Blikiem, powinien otrzymać SMS z linkiem do strony internetowej, na której wpisuje swój numer konta bankowego. UWAGA: w takim przypadku przelew zostanie zrealizowany na zwykłych zasadach (w systemie Elixir, a nie Express Elixir) i dotrze do adresata następnego dnia roboczego.
-
Jeśli posiadasz Blika w kilku aplikacjach mobilnych, numer telefonu możesz zdefiniować tylko w jednej z nich. Przykładowo: w aplikacji ING masz powiązany numer telefonu do odbierania przelewów na telefon Blik. Jeśli ten sam numer wpiszesz w aplikacji mBanku, automatycznie stracisz możliwość automatycznego odbierania takich przelewów w ING.
-
W niektórych aplikacjach bankowych wprowadzono dodatkowe ułatwienie przy wykonywaniu przelewów na telefon. Podczas wyboru odbiorcy możesz zobaczyć, który z Twoich znajomych ma numer zarejestrowany w Blik. Dzięki temu będziesz od razu wiedział, kto od razu odbierze pieniądze, a kto będzie musiał wykonać dodatkowe, opisane powyżej kroki.
Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.
Prośba o przelew Blik
Ta usługa zadebiutowała w Bliku dopiero w 2020 r. i tym samym stała się sposobem na bezpieczne rozliczenia ze znajomymi (o kwestiach bezpieczeństwa Blika piszemy w dalszej części tekstu). Funkcja działa podobnie do przelewów na telefon, jednak opiera się na odwrotnym mechanizmie – tutaj to nie Ty wysyłasz komuś pieniądze, tylko prosisz drugą osobę o przesłanie Ci określonej kwoty. W tym celu wystarczy wybrać ze spisu kontaktów w telefonie innego użytkownika Blika (albo podać numer telefonu ręcznie) i wpisać, ile pieniędzy potrzebujesz.
Uwaga - prośbę o przelew możesz obecnie wysłać tylko do klienta banku, który wdrożył u siebie tę funkcję. Jeśli udostępnisz swojej aplikacji mobilnej listę kontaktów w telefonie, to osoby, które mogą odebrać prośbę o przelew, zostaną oznaczone ikonką Blika.
Jeśli chodzi o odbieranie prośby o przelew, to w momencie, kiedy Twój znajomy Ci ją wyśle, otrzymasz powiadomienie push w telefonie. Po przejściu do aplikacji mobilnej będziesz mógł zobaczyć prośbę i od razu na nią odpowiedzieć.
Dostępność w bankach: ING Bank Śląski, mBank.
Czeki Blik
Ostatnią, innowacyjną usługą Blika są czeki. Możesz ich używać podobnie jak kodów Blik – w sklepie lub do wypłaty z bankomatu, jednak, co istotne, do realizacji czeku nie potrzebujesz telefonu, dostępu do Internetu, a nawet konta bankowego i bankowości elektronicznej! Wszystko, czego Ci trzeba, to 9-cyfrowy numer czeku oraz hasło, które otrzymasz od nadawcy.
Aby utworzyć czek, wybierz w aplikacji mobilnej Blika, a następnie czeki. Wpisz kwotę i (opcjonalnie) nazwę czeku oraz wskaż jego datę ważności - maksymalnie 72 godziny. Ustaw również hasło potrzebne do realizacji czeku przez odbiorcę. Numer czeku i hasło wysyłasz wybranej osobie (najlepiej oddzielnie) mailem lub SMS-em.
Czeku Blik możesz użyć tylko raz w określonym czasie, a niewykorzystana kwota wraca do nadawcy. Taka funkcjonalność może okazać się przydatna, kiedy chcesz przekazać pieniądze np. dziecku czy znajomemu, który nie posiada konta bankowego.
Dostępność w bankach: Bank Millennium, Getin Bank, PKO BP, Santander Bank Polska.
Gdzie zapłacisz Blikiem?
Blikiem zapłacisz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Do pierwszej grupy należą np. stacje paliw, sklepy odzieżowe, apteki czy sklepy spożywcze. Blik dostępny jest w ponad 30 000 sklepów internetowych (w tym Allegro), w których płatności obsługiwane są przez Dotpay, PayU, CashBill, FirstData, Przelewy24, tpay, Blue Media i eCard.
Czy Blik jest bezpieczny?
Korzystanie z Blika jest pewne i bezpieczne. 6-cyfrowe kody Blik są jednorazowe i ważne tylko przez chwilę, dlatego nawet jeśli osoba postronna pozna ten numer, nie będzie mogła go wykorzystać ponownie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji – widzisz wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 50 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej.
Blik jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Nie musisz obawiać się, że urządzenie zatrzyma Twoją kartę, gdyż transakcję potwierdzasz w telefonie, znika również ryzyko skopiowania danych plastiku (tzw. skimming).
W tym miejscu musimy jednak uczciwie przyznać, że nawet Blik jest obecnie wykorzystywany do wyłudzeń pieniędzy. Przestępcy używają do tego przejętych kont na portalach społecznościowych - wysyłają do ofiary wiadomość, podszywając się pod znajomego i proszą o podanie kodu Blik np. pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie, a w rzeczywistości złodzieje wykorzystują kod Blik do wypłaty środków z bankomatu. Taki mechanizm nie wpływa na bezpieczeństwo samego systemu Blik (transakcje i tak należy potwierdzić w aplikacji mobilnej), ale bazują na naszej łatwowierności i życzliwości.
Pamiętaj! Nigdy nie podawaj nikomu kodu Blik, tym bardziej w mediach społecznościowych!
Blik – aplikacja do korzystania z usługi
Blik to usługa, z której możesz skorzystać w aplikacji mobilnej banku na telefonie komórkowym, stąd jedynym ograniczeniem są tu wymagania dotyczące tego oprogramowania. Poniżej przedstawiamy, na jakich minimalnych wersjach systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows) działają aplikacje banków-uczestników Blika.
Bank (aplikacja mobilna) |
System operacyjny telefonu |
---|---|
Alior Bank (Alior Bank) |
Android 4.1 i nowsze iOS 11 lub nowsze |
Bank Millennium (Bank Millennium) |
Android (od wersji 5.0) iOS (od wersji 11) |
Bank Pekao (PeoPay) |
Android (od wersji 4.1) iOS (od wersji 9.0) |
BNP Paribas (GOmobile) |
Android 5.0 lub nowsze iOS 10.3 lub nowsze |
Credit Agricole (CA24 Mobile) |
Android 4.1 i nowsze iOS 10 lub nowsze |
Getin Bank (Getin Mobile) |
Android 5.0 i nowsze iOS 10.3 lub nowsze |
ING Bank Śląski (Moje ING Mobile) |
Android (od wersji 5.0) iOS (od wersji 10.3) |
mBank (mBank PL) |
Android 5.0 iOS 11.0 lub nowsze |
PKO BP (IKO) |
Android (wersja 4.1 i nowsze), iOS (wersja 9.0 i nowsze), Windows Phone (wersja 8.1 i nowsze). Korzystanie z aplikacji mobilnej IKO jest również możliwe na telefonach ze starszymi systemami operacyjnymi, jednak będzie to wersja aplikacji odpowiednia dla danego systemu. |
Santander Bank Polska (Santander mobile) |
Android 4.1 i nowsze iOS 10.0 lub nowsze |
Spółdzielcza Grupa Bankowa |
Android 5.0 iOS 11.0 lub nowsze |
T-Mobile Usługi Bankowe (T-Mobile Bankowe) |
Android 4.1 i nowsze iOS 10.3 lub nowsze Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1 |
W zależności od banku Blik może być domyślnie aktywny w aplikacji mobilnej, dlatego jeśli nie chcemy korzystać z usługi, należy ją wyłączyć w ustawieniach aplikacji w telefonie lub w bankowości internetowej.
Ile kosztuje Blik?
Blik to usługa praktycznie bezpłatna - w bankach, które wdrożyły ten system płatności, nie zapłacisz dodatkowej prowizji od transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przelewy na telefon z reguły również są bezpłatne, choć PKO BP pobiera za nie opłatę (Credit Agricole w grudniu 2019 r. z tego zrezygnował). Korzystanie z czeków Blik jest obecnie darmowe (w Banku Millennium w ramach promocji).
W zależności od banku zapłacić możesz również za wypłatę z bankomatu Blikiem. Taki koszt znajdziemy obecnie w Credit Agricole, ING oraz PKO BP. Zestawienie opłat za korzystanie z Blika przedstawiamy poniżej:
Bank |
Płatności w sklepach i Internecie |
Wypłaty z bankomatów |
Przelewy na telefon |
Czeki BLIK |
---|---|---|---|---|
Alior Bank |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
nd |
Bank Millennium |
bezpłatne |
bezpłatne, jeśli posiadacz rachunku spełnia warunek zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta, inaczej 5 zł W ramach promocji bezpłatnie do 31 grudnia 2020 r.* |
bezpłatne |
5 zł w przypadku wypłaty czekiem z bankomatu W ramach promocji bezpłatnie do 31 grudnia 2020 r. |
Bank Pekao |
bezpłatne |
0 zł za dwie pierwsze wypłaty (dla Konta Przekorzystnego po spełnieniu warunku aktywności), kolejne 2% min. 5 zł. Bezpłatnie dla osób do 26 r.ż. |
0 zł do 30 czerwca 2020 r. |
nd |
BNP Paribas |
bezpłatne |
5 zł |
nd |
nd |
Credit Agricole |
bezpłatne |
bezpłatne w bankomatach w oddziałach banku od 0 do 5 zł w pozostałych bankomatach - można uniknąć, jeśli posiadacz rachunku zapewni miesięczne wpływy na min. 1000 zł (tylko Konto dla Ciebie) i dokona jednej transakcji kartą lub Blikiem (wszystkie rachunki oprócz Konta dla Ciebie VIP) |
0 zł |
nd |
Getin Bank |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
ING Bank Śląski |
bezpłatne |
bezpłatne z bankomatów ING i Planet Cash pozostałe bankomaty - pierwsza wypłata bezpłatnie, kolejne 2,50 zł |
bezpłatne |
nd |
mBank |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
nd |
PKO BP |
bezpłatne |
bezpłatne z bankomatów PKO BP pozostałe bankomaty - 3% min. 5 zł |
0,99 zł na rachunek w innym banku |
bezpłatne |
Santander Bank Polska |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
Spółdzielcza Grupa Bankowa |
bezpłatne |
bezpłatne |
nd |
nd |
T-Mobile Usługi Bankowe |
bezpłatne |
bezpłatne |
bezpłatne |
nd |
Czy Blik jest popularny?
Jak wynika z danych NBP, Blika aktywowało już ponad 11,5 miliona Polaków, jednakże w swoich aplikacjach mobilnych ma go znacznie więcej osób. Systematycznie rośnie popularność usługi - tylko w trzecim kwartale 2018 r. wykonano w tym systemie ok. 56,6 mln zleceń o wartości ok. 7,6 mld zł. Największym uznaniem cieszą się płatności w Internecie, które stanowią blisko 70% dokonywanych transakcji. Prawie 12% wszystkich transakcji to wpłaty i wypłaty w bankomatach, udział płatności w terminalach POS wynosi już ponad 10,5%, najmniej zaś - 7,7% - zajmują przelewy na telefon. Już teraz wiadomo, że rok 2019 był rekordowy, jeśli chodzi o transakcje Blikiem, i można się spodziewać, że ta tendencja zostanie utrzymana także w tym roku.
Co czeka Blika w przyszłości?
Koniec roku 2018 przyniósł prawdziwą sensację, jeśli chodzi o plany rozwoju Blika – Polski Standard Płatności (operator systemu płatniczego) i Mastercard zapowiedziały strategiczną współpracę, która rozpoczęła się w lipcu 2019 r. Dzięki tokenizacji Mastercarda użytkownicy Blika mają w przyszłości płacić zbliżeniowo telefonem na całym świecie wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty płatnicze tejże instytucji. Dodatkową korzyścią z partnerstwa z Mastercardem ma być umożliwienie klientom płatności Blikiem w zagranicznych sklepach internetowych.
Wspomnijmy również, że Blik, jako pierwszy operator w Europie, dołączył do systemu SPL (Standardised Proxy Lookup), który będzie umożliwiał płatności P2P między osobami z różnych krajów europejskich. Klienci banków np. z Polski i Niemiec będą mogli przelewać sobie środki na numer telefonu tak, jak działa to w Bliku. Rozwiązanie wprawdzie dopiero “raczkuje”, ale zapowiada się naprawdę obiecująco.
Kod Blik znany i lubiany
Blik najlepiej sprawdza się jako bezpieczne narzędzie do płatności w Internecie i tu z powodzeniem wypiera już popularne pay-by-linki. Wypłacanie z bankomatów to druga najlepsza funkcja Blika, która skutecznie zastępuje kartę płatniczą. Innowacyjną opcją systemu są z pewnością przelewy P2P, dzięki którym szybko i wygodnie można przesłać pieniądze znajomym, oraz czeki, które mogą służyć np. jako kieszonkowe dla dzieci.
Jedynym polem, na którym Blik przegrywa z tradycyjnymi płatnościami, są sklepy stacjonarne. Nie da się ukryć, że transakcje kartami zbliżeniowymi wciąż są szybsze i wygodniejsze niż wygenerowanie 6-cyfrowego kodu i wpisanie go w terminalu. PSP, operator systemu, zdaje się być podobnego zdania, gdyż w ostatnich kampaniach reklamowych promował inną funkcję Blika: płatności online. W przyszłości użytkownicy otrzymają możliwość dokonywania transakcji zbliżeniowych Blikiem, tymczasem można mieć nadzieję, że nowości w formie płatności powtarzalnych i prośby o przelew wprowadzą także kolejne banki.
Blik ciągle się rozwija, a Polacy dostrzegają jego zalety jako formy płatności. Nie da się ukryć, że kiedy zapomnisz portfela, taka usługa może być całkiem użyteczna: wystarczy podejść do bankomatu, podać kod Blik i wypłacić gotówkę. Kiedy chcesz oddać znajomemu pieniądze za obiad, a nie znasz numeru konta, robisz przelew na telefon lub generujesz czek Blik; Twój kolega przez aplikację banku również może wysyłać Ci w takiej sytuacji prośbę o przelew. Przy zakupach w sieci Blik konkuruje z popularnymi szybkimi przelewami, a “one click” sprawia, że proces płatności jest jeszcze szybszy (płacisz dosłownie jednym kliknięciem).
Blik rozwija się obecnie bardzo dynamicznie – rekordy płatności, współpraca z Mastercardem i zapowiedzi kolejnych usprawnień są dowodami na to, że ten system jest na dobrej drodze, aby stać się jedną z podstawowych metod płatności nie tylko w Internecie, ale i w tradycyjnych sklepach.