Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Blik - wszystko o płatnościach mobilnych i czekach

Cykl: Płatności mobilne

Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Blik - wszystko o płatnościach mobilnych i czekach

Żyjemy w czasach, w których do realizacji płatności nie potrzebujemy portfela, a wystarczy nam to, co i tak zawsze mamy przy sobie - telefon komórkowy. Płatności mobilne Blik z każdym miesiącem stają się coraz bardziej popularne. Sprawdzamy, jakie usługi dostępne są w systemie, jak z nich skorzystać oraz oceniamy, czy BLIK sprawdza się jako sposób płatności.

Jak powstał Blik?

Blik to system płatności mobilnych, który powstał na gruncie krajowym. Rozwiązanie stworzyła spółka Polski Standard Płatności, zawiązana w 2013 r., której udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK) oraz PKO BP (w tym Inteligo); obsługą systemu zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Oficjalny start płatności mobilnych Blik miał miejsce 9 lutego 2015 r. W 2016 r. do systemu dołączył Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe, w grudniu 2017 r. - BGŻ BNP Paribas, a w pierwszej połowie 2018 r. Raiffeisen Polbank, Credit Agricole i Bank Pekao SA.

Usługi oferowane przez Blik

Blik jako metoda płatności opiera się na kodach jednorazowych generowanych w telefonie. Do działania usługi nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie, ponieważ Blik jest częścią aplikacji mobilnych banków-uczestników systemu. Usługa obejmuje obecnie 5 głównych funkcji:

 • płatności w sklepach stacjonarnych i Internecie;
 • wypłaty z bankomatów;
 • wpłaty gotówki;
 • przelewy na telefon;
 • czeki .

Uwaga: przedstawione poniżej sposoby działania mogą się różnić w zależności od posiadanej przez Ciebie aplikacji mobilnej.

Płatności w sklepach stacjonarnych

Blik może służyć do płatności w sklepach poprzez terminal POS. Aby dokonać transakcji, należy w aplikacji mobilnej wygenerować kod Blik składający się z 6 cyfr (ważny przez 2 minuty), a następnie wpisać go w terminalu (nie podajemy kodu sprzedawcy). Następnie zatwierdzamy płatność w telefonie – przy transakcjach na kwotę wyższą niż 50 zł konieczne może być dodatkowo zalogowanie do aplikacji.

Kliknij, aby powiększyć

Transakcja Blikiem w sklepie trwa nieco dłużej niż przy użyciu karty płatniczej (szczególnie zbliżeniowej); należy uruchomić telefon (czasem potrzebny będzie również dostęp do Internetu), potem aplikację banku, wygenerować kod itd. Oczywiście możemy to zrobić jeszcze w kolejce do kasy, jednak nie da się ukryć, że w takiej formie płatności Blikiem w sklepach przegrywają z kartami bezstykowymi.

Dodatkową przeszkodą może być również niewiedza samych akceptantów - pracownicy sklepów często nie wiedzą, jak obsłużyć transakcję Blikiem, mimo że dany punkt akceptuje ten sposób płatności. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

Płatności w Internecie

Blika najczęściej używamy podczas zakupów internetowych może z powodzeniem zastąpić popularne przelewy pay-by-link czy płatność kartą. Sam proces nie różni się bardzo od transakcji w tradycyjnym sklepie – podczas finalizowania zakupu, przy wyborze metody płatności, wskazujemy Blika i podajemy wygenerowany kod, a następnie logujemy się do aplikacji mobilnej i zatwierdzamy transakcję. Cały proces jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych przelewów, płatności kartą czy szybkich przelewów pay-by-link.

Kliknij, aby powiększyć

Dodatkowym ułatwieniem może tu być wprowadzenie tzw. one clicka ("jedno kliknięcie"). Polega on na tym, że podczas płatności Blikiem w sklepie internetowym pojawi się pytanie, czy chcemy zapisać sklep bądź przeglądarkę internetową. Jeśli wyrazimy zgodę, przy następnych zakupach nie będziemy musieli wpisywać 6-cyfrowego kodu Blik, a jedynie zatwierdzimy transakcję jednym kliknięciem w telefonie (obok zalogowania do aplikacji). Usługa dostępna jest obecnie w Alior Banku, Banku Millennium ("Zakupy bez kodu"), ING, mBanku, Santander Bank Polska i PKO BP (“Zakupy bez kodu BLIK”), jednak została wdrożona tylko w niektórych sklepach internetowych, np. Allegro.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

Wypłaty kodem BLIK z bankomatów

Blika często używamy także do wypłaty środków z bankomatu. I w tym przypadku zasada działania jest podobna – w bankomacie wybieramy opcję "Wypłata BLIK" (czasem można spotkać "Wypłatę bez karty"), a następnie wpisujemy kod Blik. Podajemy kwotę wypłaty, zatwierdzamy transakcję w telefonie (konieczne będzie dodatkowo podanie PIN do aplikacji mobilnej) i możemy odebrać gotówkę.

Kliknij, aby powiększyć

Blikiem można wypłacać z bankomatów Banku Millennium, Banku Pekao, ING, PKO BP, Santander Bank Polska oraz sieci Planet Cash, Euronet, IT Card i BPS.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

Wpłaty gotówki

Jedną z nowszych funkcji Blika jest możliwość wpłaty gotówki w niektórych wpłatomatach. Mechanizm jest podobny do wypłat z bankomatów - we wpłatomacie wybieramy opcję “Wpłata Blik” i uruchamiamy aplikację mobilną banku. Generujemy kod Blik, przepisujemy go w maszynie oraz zatwierdzamy PIN-em do aplikacji. Potem wystarczy włożyć pieniądze do wpłatomatu, potwierdzić ich ilość i wpłacaną kwotę. Środki trafią na nasze konto powiązane z Blikiem.

Dostępność w bankach: Bank Millennium, Bank Pekao, ING (możliwość wpłat także w maszynach Planet Cash), PKO BP.

Przelewy na telefon

Przelewy P2P ("person to person") to kolejna przydatna funkcja Blika. Dzięki niej można przesłać środki odbiorcy bez podawania numeru konta bankowego - podczas dokonywania przelewu wybieramy opcję "Przelew na telefon" i wpisujemy numer telefonu odbiorcy (bądź wybieramy z książki telefonicznej w telefonie). Nie trzeba tutaj podawać dodatkowo kodu Blik. W praktyce warto jednak wiedzieć o kilku istotnych kwestiach:

Kliknij, aby powiększyć

 • Przelewy realizowane są w ramach Express Elixir obsługiwanego przez KIR, dzięki czemu środki docierają na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut.
 • Aby automatycznie odbierać przelew na telefon, należy zarejestrować numer telefonu w - można to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. W tym celu przechodzimy do ustawień i tam powiązujemy numer telefonu oraz wybrany rachunek bankowy z Blikiem. Tylko taka procedura zapewni natychmiastowe odebranie przelewu na telefon od innego użytkownika Blika.
 • Jeśli odbiorca nie posiada numeru telefonu powiązanego z Blikiem, powinien otrzymać SMS z linkiem do strony internetowej, na której wpisuje swój numer konta bankowego. UWAGA: w takim przypadku przelew zostanie zrealizowany na zwykłych zasadach (w systemie Elixir, a nie Express Elixir) i dotrze do adresata następnego dnia roboczego.
 • Jeśli posiadasz Blika w kilku aplikacjach mobilnych, numer telefonu możesz zdefiniować tylko w jednej z nich. Przykładowo: w aplikacji ING mamy powiązany numer telefonu do odbierania przelewów na telefon Blik. Jeśli ten sam numer wpiszemy w aplikacji mBanku, automatycznie stracimy możliwość automatycznego odbierania takich przelewów w ING.
 • W niektórych aplikacjach mobilnych wprowadzono dodatkowe ułatwienie przy wykonywaniu przelewów na telefon. Podczas wyboru odbiorcy zobaczymy, kto z naszych znajomych ma numer zarejestrowany w Blik. Dzięki temu będziemy od razu wiedzieli, kto od razu odbierze pieniądze, a kto będzie musiał wykonać dodatkowe, opisane powyżej kroki.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska.

Czeki Blik

Ostatnią, innowacyjną, usługą Blika są czeki. Możemy ich używać podobnie jak kodów Blik – w sklepie lub do wypłaty z bankomatu, jednak, co istotne, do realizacji czeku nie potrzebujemy telefonu, dostępu do Internetu, a nawet konta bankowego! Wszystko, czego potrzebujemy, to 9-cyfrowy numer czeku oraz hasło, które otrzymamy od nadawcy.

Aby utworzyć czek, wybieramy w aplikacji mobilnej Blika, a następnie czeki. Wpisujemy kwotę i (opcjonalnie) nazwę czeku oraz wybieramy jego datę ważności - maksymalnie 72 godziny. Ustawiamy również hasło potrzebne do realizacji czeku przez odbiorcę. Numer czeku i hasło wysyłamy wybranej osobie (najlepiej oddzielnie) mailem lub smsem.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Czeku Blik można użyć tylko raz w określonym czasie, a niewykorzystana kwota wraca do nadawcy. Taka funkcjonalność może okazać się przydatna, kiedy chcemy przekazać pieniądze np. dziecku czy znajomemu, który nie posiada konta bankowego.

Dostępność w bankach: Bank Millennium, Getin Bank, PKO BP, Santander Bank Polska.

Gdzie zapłacisz Blikiem?

Blikiem zapłacimy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Do pierwszej grupy należą np. stacje paliw, sklepy odzieżowe, apteki czy sklepy spożywcze. Blik dostępny jest w ponad 30 000 sklepów internetowych (w tym Allegro), w których płatności obsługiwane są przez Dotpay, PayU, CashBill, FirstData, Przelewy24, tpay, Blue Media i eCard.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Korzystanie z BLIK-a jest pewne i bezpieczne. 6-cyfrowe kody BLIK są jednorazowe i ważne tylko przez chwilę, dlatego nawet jeśli osoba postronna pozna ten numer, nie będzie mogła go wykorzystać ponownie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji – widzimy wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 50 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej.

BLIK jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Nie musimy obawiać się, że urządzenie zatrzyma naszą kartę, gdyż transakcję potwierdzamy w telefonie, znika również ryzyko skopiowania danych plastiku (tzw. skimming).

W tym miejscu musimy jednak uczciwie przyznać, że nawet Blik jest obecnie wykorzystywany do wyłudzeń pieniędzy. Przestępcy używają do tego przejętych kont na portalach społecznościowych - wysyłają do ofiary wiadomość, podszywając się pod znajomego i proszą o podanie kodu Blik np. pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie, a w rzeczywistości złodziej wykorzystuje kod Blik do wypłaty środków z bankomatu. Taki mechanizm nie wpływa na bezpieczeństwo samego systemu Blik (transakcje i tak należy potwierdzić w aplikacji mobilnej), ale bazują na naszej łatwowierności i życzliwości. Zatem uczulamy, aby nigdy nie podawać nikomu kodu Blik, tym bardziej w mediach społecznościowych.

Jak skorzystać z BLIK-a?

BLIK to usługa, z której można skorzystać w aplikacji mobilnej banku na telefonie komórkowym, stąd jedynym ograniczeniem są tu wymagania dotyczące tego oprogramowania. Poniżej przedstawiamy, na jakich systemach operacyjnych działają aplikacje banków-uczestników BLIK-a.

Bank (aplikacja mobilna) System operacyjny telefonu
Alior Bank (Alior Bank)
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 10.3 lub nowsze
Bank Millennium (Bank Millennium)
 • Android (od wersji 4.0)
 • iOS (od wersji 9.0)
Bank Pekao (PeoPay)
 • Android (od wersji 4.3)
 • iOS (od wersji 9.0)
BGŻ BNP Paribas (GOmobile)
 • Android 5.0 lub nowsze
 • iOS 10 lub nowsze
Credit Agricole (CA24 Mobile)
 • Android 4.0 i nowsze
 • iOS 10 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8
Getin Bank (Getin Mobile)
 • Android 4.4 i nowsze
 • iOS 9.3 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8

ING Bank Śląski (Moje ING Mobile)

 • Android (od wersji 4.0.3)
 • iOS (od wersji 10.3)
mBank (mBank PL)
 • Android (wersja systemu zależy od urządzenia)
 • iOS 11.0 lub nowsze
PKO BP (IKO)
 • Android (wersja 4.1 i nowsze),
 • iOS (wersja 9.0 i nowsze),
 • Windows Phone (wersja 8.1 i i nowsze).

Korzystanie z aplikacji mobilnej IKO jest również możliwe na telefonach ze starszymi systemami operacyjnymi, jednak będzie to wersja aplikacji odpowiednia dla danego systemu.

Raiffeisen Polbank (Mobilny Portfel)
 • Android 5.0 i nowsze
 • iOS 11.0 lub nowsze
Santander Bank Polska (Santander mobile)
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 10.0 lub nowsze
T-Mobile Usługi Bankowe (T-Mobile Bankowe)
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 9.0 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1

W zależności od banku Blik może być domyślnie aktywny w aplikacji mobilnej, dlatego jeśli nie chcemy korzystać z usługi, należy ją wyłączyć w ustawieniach aplikacji w telefonie lub w bankowości internetowej.

Ile kosztuje Blik?

Blik to usługa praktycznie bezpłatna - w bankach, które wdrożyły ten system płatności, nie zapłacimy dodatkowej prowizji od transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przelewy na telefon z reguły również są bezpłatne, choć PKO BP i Credit Agricole pobierają za nie opłatę (Credit Agricole w ramach promocji rezygnuje z prowizji do końca 2019 r.). Korzystanie z czeków Blik jest obecnie darmowe (w Banku Millennium w ramach promocji).

W zależności od banku zapłacić możemy również za wypłatę z bankomatu Blikiem. Taki koszt znajdziemy obecnie w Credit Agricole, ING oraz PKO BP. Zestawienie opłat za korzystanie z Blika przedstawiamy poniżej:

Bank Płatności w sklepach i Internecie Wypłaty z bankomatów Przelewy na telefon Czeki BLIK
Alior Bank bezpłatne bezpłatne bezpłatne nd
Bank Millennium bezpłatne

bezpłatne, jeśli posiadacz rachunku spełnia warunek zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta, inaczej 5 zł

W ramach promocji bezpłatnie do 31 grudnia 2019 r.

bezpłatne

5 zł w przypadku wypłaty czekiem z bankomatu

W ramach promocji bezpłatnie do 31 grudnia 2019 r.

Bank Pekao bezpłatne

0 zł za dwie pierwsze wypłaty (dla Konta Przekorzystnego po spełnieniu warunku aktywności), kolejne 2% min. 5 zł

W ramach promocji bezpłatnie do 30 czerwca 2019 r.

nd nd
BGŻ BNP Paribas bezpłatne 5 zł - bezpłatnie do 31 marca 2019 r. nd nd
Credit Agricole bezpłatne

bezpłatne w bankomatach w oddziałach banku

od 0 do 5 zł w pozostałych bankomatach - można uniknąć, jeśli posiadacz rachunku zapewni miesięczne wpływy na min. 1000 zł (tylko Konto dla Ciebie) i dokona jednej transakcji kartą lub Blikiem (wszystkie rachunki oprócz Konta dla Ciebie VIP)

7 zł - bezpłatnie do 31 grudnia 2019 r. nd
Getin Bank bezpłatne bezpłatne nd bezpłatne
ING Bank Śląski bezpłatne

bezpłatne z bankomatów ING i Planet Cash

pozostałe bankomaty - pierwsza wypłata bezpłatnie, kolejne 2,50 zł

bezpłatne nd
mBank bezpłatne bezpłatne bezpłatne nd
PKO BP bezpłatne

bezpłatne z bankomatów PKO BP

pozostałe bankomaty - 3% min. 5 zł

0,99 zł na rachunek w innym banku bezpłatne
Raiffeisen Polbank bezpłatne bezpłatne nd nd
Santander Bank Polska bezpłatne bezpłatne bezpłatne bezpłatne
T-Mobile Usługi Bankowe bezpłatne bezpłatne nd nd

Czy Blik jest popularny?

Jak wynika z danych NBP, Blika aktywowało już blisko 8 milionów Polaków, jednakże w swoich aplikacjach mobilnych ma go znacznie więcej osób. Systematycznie rośnie popularność usługi - tylko w trzecim kwartale 2018 r. wykonano w tym systemie ok. 24 mln zleceń o wartości ok. 3,4 mld zł. Największym uznaniem cieszą się płatności w Internecie, które stanowią blisko 72% dokonywanych transakcji. Ok. 17% wszystkich transakcji to wpłaty i wypłaty w bankomatach, udział przelewów na telefon wynosi mniej niż 6%, najmniej zaś - 5,6% - zajmują płatności w terminalach POS. W całym 2018 r. wykonano ok. 91 milionów transakcji, a przelewy na telefon zadomowiły się już na stałe w świadomości użytkowników Blika.

Co czeka Blika w przyszłości?

Koniec roku 2018 przyniósł prawdziwą sensację, jeśli chodzi o plany rozwoju Blika – operator systemu (Polski Standard Płatności) i Mastercard ogłosiły strategiczną współpracę. Dzięki tokenizacji Mastercarda użytkownicy Blika mają w przyszłości płacić zbliżeniowo na całym świecie wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty płatnicze tejże instytucji. Dodatkową korzyścią z partnerstwa z Mastercardem ma być umożliwienie klientom płatności Blikiem w zagranicznych sklepach internetowych.

W ostatnim czasie zapowiedziano również kolejne usprawnienie dla klientów korzystających z Blika - płatności powtarzalne. Dzięki nim będzie można opłacać usługi cykliczne, np. abonament telefoniczny, subskrypcje w serwisach streamingowych itp. Funkcja jest obecnie w fazie przygotowania.

Wspomnijmy również, że Blik, jako pierwszy operator w Europie, dołączył do systemu SPL (Standardised Proxy Lookup), który będzie umożliwiał płatności P2P między osobami z różnych krajów europejskich. Klienci banków np. z Polski i Niemiec będą mogli przelewać sobie środki na numer telefonu tak, jak działa to w Bliku. Rozwiązanie wprawdzie dopiero “raczkuje”, ale zapowiada się naprawdę obiecująco.

Podsumowanie

Blik najlepiej sprawdza się jako bezpieczne narzędzie do płatności w Internecie i tu z powodzeniem może wyprzeć popularne pay-by-linki. Wypłaty z bankomatów to druga najlepsza funkcja Blika, która z powodzeniem zastępuje kartę płatniczą. Innowacyjną opcją systemu są z pewnością przelewy P2P, dzięki którym szybko i wygodnie można przesłać pieniądze znajomym, oraz czeki, które mogą służyć np. jako kieszonkowe dla dzieci.

Jedynym polem, na którym Blik przegrywa z tradycyjnymi płatnościami, są sklepy stacjonarne. Nie da się ukryć, że transakcje kartami zbliżeniowymi wciąż są szybsze i wygodniejsze niż wygenerowanie 6-cyfrowego kodu i wpisanie go w terminalu. PSP, operator systemu, zdaje się być podobnego zdania, gdyż w ostatnich kampaniach reklamowych promował inną funkcję Blika: przelewy P2P. W przyszłości użytkownicy otrzymają możliwość płatności zbliżeniowych Blikiem oraz płatności powtarzalne, a kolejne banki pracują nad uruchomieniem przelewów na numer telefonu.

Blik ciągle się rozwija, a Polacy dostrzegają jego zalety jako formy płatności. Nie da się ukryć, że kiedy zapomnimy portfela, taka usługa może być całkiem użyteczna: wystarczy podejść do bankomatu i wypłacić gotówkę. Kiedy chcemy oddać znajomemu pieniądze za obiad, a nie znamy numeru konta, robimy przelew na telefon lub generujemy czek Blik. Przy zakupach w sieci Blik konkuruje z popularnymi szybkimi przelewami, a “one click” sprawia, że proces płatności jest jeszcze szybszy.

Blik rozwija się obecnie bardzo dynamicznie – rekordy płatności, współpraca z Mastercardem i zapowiedzi kolejnych usprawnień są dowodami na to, że ten system jest na dobrej drodze, aby stać się jedną z podstawowych metod płatności nie tylko w Internecie, ale i w tradycyjnych sklepach.

Komentarze