Wszystko o płatnościach mobilnych BLIK i czekach BLIK

Wszystko o płatnościach mobilnych BLIK i czekach BLIK

Wchodzimy w erę, w której do realizacji płatności nie potrzebujemy portfela, a wystarczy nam to, co i tak zawsze mamy przy sobie - telefon komórkowy. Płatności mobilne BLIK z każdym miesiącem rosną w siłę i stają się coraz bardziej popularne. Sprawdzamy, jakie usługi dostępne są w systemie, jak z nich skorzystać oraz oceniamy, czy BLIK ma przyszłość jako sposób płatności.

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, który powstał na gruncie krajowym. Rozwiązanie stworzyła spółka Polski Standard Płatności, zawiązana w 2013 r., której udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank (wraz z Orange Finanse) oraz PKO BP (w tym Inteligo); obsługą systemu zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Oficjalny start płatności mobilnych BLIK miał miejsce 9 lutego 2015 r. W 2016 r. do systemu dołączył Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe, w grudniu 2017 r. - BGŻ BNP Paribas, a w pierwszej połowie 2018 r. Raiffeisen Polbank, Credit Agricole i Bank Pekao SA. W planach jest uruchomienie usługi w eurobanku, neoBanku czy Idea Banku.

Usługi oferowane przez BLIK

BLIK jako metoda płatności opiera się na kodach jednorazowych generowanych w telefonie. Do działania usługi nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie, ponieważ BLIK jest częścią aplikacji mobilnych banków-uczestników systemu. Usługa obejmuje obecnie 5 głównych funkcji:

 • płatności w sklepach stacjonarnych;
 • płatności w Internecie;
 • wypłaty z bankomatów;
 • przelewy na telefon;
 • czeki BLIK.

Uwaga: przedstawione poniżej funkcje mogą się różnić w zależności od posiadanej przez Ciebie aplikacji mobilnej.

Płatności BLIK-iem w sklepach stacjonarnych

BLIK może służyć do płatności w sklepach poprzez terminal POS. Aby dokonać transakcji, należy w aplikacji mobilnej wygenerować kod BLIK składający się z 6 cyfr (ważny przez 2 minuty), a następnie wpisać go w terminalu (nie podajemy kodu sprzedawcy). Następnie zatwierdzamy płatność w telefonie – przy transakcjach na kwotę wyższą niż 50 zł konieczne może być dodatkowo zalogowanie do aplikacji.

Płatność BLIK-iem w sklepie

Transakcja BLIK-iem w sklepie trwa nieco dłużej niż przy użyciu karty płatniczej (szczególnie zbliżeniowej); należy uruchomić telefon (czasem potrzebny będzie również dostęp do Internetu), potem aplikację banku, wygenerować kod itd. Oczywiście możemy to zrobić jeszcze w kolejce do kasy, jednak nie da się ukryć, że w takiej formie płatności BLIK-iem w sklepach przegrywają z kartami bezstykowymi. PSP, operator systemu, prowadzi obecnie prace nad przesyłaniem kodu BLIK w szybszy sposób - zbliżeniowo - ale nie wiadomo, kiedy zostanie to udostępnione klientom.

Dodatkową przeszkodą jest również niewiedza samych akceptantów - pracownicy sklepów często nie wiedzą, jak obsłużyć transakcję BLIK-iem, mimo że dany punkt honoruje ten sposób płatności.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO BP, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe.

Płatności BLIK-iem w Internecie

Wykorzystanie BLIK-a podczas zakupów internetowych może z powodzeniem zastąpić popularne przelewy pay-by-link czy płatność kartą. Sam proces nie różni się bardzo od transakcji w tradycyjnym sklepie – podczas finalizowania zakupu, przy wyborze metody płatności, wskazujemy BLIK-a i podajemy wygenerowany kod, a następnie logujemy się do aplikacji mobilnej i zatwierdzamy transakcję. Cały proces jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych przelewów, płatności kartą czy szybkich przelewów pay-by-link.

Płatność BLIK-iem w Internecie

Dodatkowym ułatwieniem może tu być wprowadzenie tzw. one clicka ("jedno kliknięcie"). Polega on na tym, że podczas płatności BLIK-iem w sklepie internetowym pojawi się pytanie, czy chcemy zapisać sklep bądź przeglądarkę internetową. Jeśli wyrazimy zgodę, przy następnych zakupach nie będziemy musieli wpisywać 6-cyfrowego kodu BLIK, a jedynie zatwierdzimy transakcję jednym kliknięciem w telefonie (obok zalogowania do aplikacji). Usługa dostępna jest obecnie w Banku Millennium ("Zakupy bez kodu") i BZ WBK, natomiast kolejne instytucje planują jej wdrożenie.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO BP, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe.

Wypłaty kodem BLIK z bankomatów

BLIK-a najczęściej używamy do wypłaty środków z bankomatu. I w tym przypadku zasada działania jest podobna – w bankomacie wybieramy opcję "Wypłata BLIK" (czasem można spotkać "Wypłatę bez karty"), a następnie podajemy kwotę wypłaty. Wpisujemy kod BLIK, zatwierdzamy transakcję w telefonie (konieczne będzie dodatkowo podanie PIN do aplikacji mobilnej) i możemy odebrać gotówkę.

BLIK-iem można wypłacać z bankomatów Banku Millennium, Banku Pekao, BZ WBK, ING, PKO BP oraz sieci Planet Cash, Euronet, IT Card i BPS.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO BP, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe.

Przelewy na telefon

Przelewy P2P ("person to person") to kolejna przydatna funkcja BLIK-a. Dzięki niej można przesłać środki odbiorcy bez podawania numeru konta bankowego - podczas dokonywania przelewu wybieramy opcję "Przelew na telefon" i wpisujemy numer telefonu odbiorcy (bądź wybieramy z książki telefonicznej w telefonie). Nie trzeba tutaj podawać dodatkowo kodu BLIK. W praktyce warto jednak wiedzieć o kilku istotnych kwestiach:

Przelew na telefon BLIK

 • Przelewy realizowane są w ramach Express Elixir obsługiwanego przez KIR, dzięki czemu środki docierają na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut.
 • Aby automatycznie odbierać przelew na telefon, należy zarejestrować numer telefonu w BLIK - można to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. W tym celu przechodzimy do ustawień i tam powiązujemy numer telefonu oraz wybrany rachunek bankowy z BLIK-iem. Tylko taka procedura zapewni natychmiastowe odebranie przelewu na telefon od innego użytkownika BLIK-a.
 • Jeśli odbiorca nie posiada numeru telefonu powiązanego z BLIK-iem, powinien otrzymać SMS z linkiem do strony internetowej, na której wpisuje swój numer konta bankowego. UWAGA: w takim przypadku przelew zostanie zrealizowany na zwykłych zasadach (w systemie Elixir, a nie Express Elixir) i dotrze do adresata następnego dnia roboczego.
 • Jeśli posiadasz BLIK-a w kilku aplikacjach mobilnych, numer telefonu możesz zdefiniować tylko w jednej z nich. Przykładowo: w aplikacji ING mamy powiązany numer telefonu do odbierania przelewów na telefon BLIK. Jeśli ten sam numer wpiszemy w aplikacji mBanku, automatycznie stracimy możliwość automatycznego odbierania takich przelewów w ING.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO BP.

Czeki BLIK

Ostatnią, innowacyjną, usługą BLIK-a są czeki. Możemy ich używać podobnie jak kodów BLIK – w sklepie lub do wypłaty z bankomatu, jednak, co istotne, nie musimy w tym celu posiadać telefonu, dostępu do Internetu, a nawet konta bankowego! Wszystko, czego potrzebujemy, to 9-cyfrowy numer czeku oraz hasło, które otrzymamy od nadawcy.

Aby utworzyć czek, wybieramy w aplikacji mobilnej BLIK-a, a następnie czeki. Wpisujemy kwotę i (opcjonalnie) nazwę czeku oraz wybieramy jego datę ważności - maksymalnie 72 godziny. Ustawiamy również hasło potrzebne do realizacji czeku przez odbiorcę. Numer czeku i hasło wysyłamy wybranej osobie (najlepiej oddzielnie) mailem lub SMS-em.

Czek BLIK

Czeku BLIK można użyć tylko raz w określonym czasie, a niewykorzystana kwota wraca do nadawcy. Taka funkcjonalność może okazać się przydatna, kiedy chcemy przekazać pieniądze np. dziecku czy znajomemu, który nie posiada konta bankowego.

Dostępność w bankach: Bank Millennium, BZ WBK, Getin Bank, ING Bank Śląski (poprzednia wersja aplikacji mobilnej), PKO BP.

Gdzie zapłacisz BLIK-iem?

BLIK-iem zapłacimy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Do pierwszej grupy należą np. stacje paliw, sklepy odzieżowe, apteki czy sklepy spożywcze (BLIK-iem zapłacimy w sieci Auchan, ale w Biedronce już niestety nie). BLIK dostępny jest w ponad 30 000 sklepów internetowych (w tym Allegro), w których płatności obsługiwane są przez Dotpay, PayU, CashBill, FirstData, Przelewy24, tpay, Blue Media i eCard.

Mapę z punktami, w których można zapłacić BLIK-iem, znajdziesz na tej stronie.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Korzystanie z BLIK-a jest pewne i bezpieczne. 6-cyfrowe kody BLIK są jednorazowe i ważne tylko przez chwilę, dlatego nawet jeśli osoba postronna pozna ten numer, nie będzie mogła go wykorzystać ponownie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji – widzimy wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 50 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej.

BLIK jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych. Nie musimy obawiać się, że urządzenie zatrzyma naszą kartę, gdyż transakcję potwierdzamy w telefonie, znika również ryzyko skopiowania danych plastiku (tzw. skimming).

Jak skorzystać z BLIK-a?

BLIK to usługa, z której można skorzystać w aplikacji mobilnej banku na telefonie komórkowym, stąd jedynym ograniczeniem są tu wymagania dotyczące tego oprogramowania. Poniżej przedstawiamy, na jakich systemach operacyjnych działają aplikacje banków-uczestników BLIK-a.

Bank System operacyjny telefonu
Alior Bank
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 10.0 lub nowsze
Bank Millennium
 • Android (od wersji 2.3)
 • iOS (od wersji 5.1.1)
 • Windows Phone (od wersji 3.0.0.0)
Bank Pekao
 • Android (od wersji 4.1)
 • iOS (od wersji 8.0 - dostępne do 19.06.2018 r.)
BZ WBK
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 7.0 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1
BGŻ BNP Paribas
 • Android 5.0 lub nowsze
 • iOS 10 lub nowsze
Credit Agricole
 • Android 4.0 i nowsze
 • iOS 10 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8
Getin Bank
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 9.3 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8

ING Bank Śląski

 • Android (od wersji 4.0.3)
 • iOS (od wersji 9.0)
 • Windows 10 Mobile

BLIK jest również dostępny w aplikacji INGMobile:

 • Android (od wersji 2.2)
 • iOS (od wersji 7.0)
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8
 • BlackBerry
mBank
 • Android 4.0.3 i nowsze
 • iOS 8.0 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8
Orange Finanse
 • Android 4.0.3 i nowsze
 • iOS 8.0 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8
PKO BP
 • Android (wersja 4.x i nowsze)
 • iOS (wersja 8.x i nowsze)
 • Windows Phone (wersja 8.1 i i nowsze)

Korzystanie z aplikacji mobilnej IKO jest również możliwe na telefonach z poniższymi systemami operacyjnymi, jednak będzie to starsza wersja aplikacji:

 • Android (wersja 2.3 i nowsze)
 • iOS (wersja 6.x i nowsze)
 • Windows Phone (wersja 7.5 i nowsze)
 • Platformy wspierające Javę/MIDP2.0/CLDC1.1 (w tym Symbian i Blackberry w wersjach 5.x, 6.x i 7.x).
Raiffeisen Polbank
 • Android 4.4 i nowsze
 • iOS 9.0 lub nowsze
T-Mobile Usługi Bankowe
 • Android 4.1 i nowsze
 • iOS 8.0 lub nowsze
 • Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8 (starsza wersja aplikacji)

W zależności od banku BLIK może być domyślnie aktywny w aplikacji mobilnej, dlatego jeśli nie chcemy korzystać z usługi, należy ją wyłączyć w ustawieniach aplikacji w telefonie lub w bankowości internetowej.

Ile kosztuje BLIK?

BLIK to usługa praktycznie bezpłatna - w bankach, które wdrożyły ten system płatności, nie zapłacimy dodatkowej prowizji od transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przelewy na telefon z reguły również są bezpłatne, choć PKO BP pobiera za nie opłatę, jeśli dokonamy takiej dyspozycji na rachunek w innym banku. Korzystanie z czeków BLIK jest obecnie darmowe (w Banku Millennium w ramach promocji).

W zależności od banku zapłacić możemy również za wypłatę z bankomatu BLIK-iem. Taki koszt znajdziemy obecnie w ING oraz PKO BP. Zestawienie opłat za korzystanie z BLIK-a przedstawiamy poniżej:

Bank Płatności w sklepach i Internecie Wypłaty z bankomatów Przelewy na telefon Czeki BLIK
Alior Bank bezpłatne bezpłatne bezpłatne nd
Bank Millennium bezpłatne

bezpłatne, jeśli posiadacz rachunku spełnia warunek zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta, inaczej 5 zł

W ramach promocji bezpłatnie do końca 2018 r.

bezpłatne

5 zł w przypadku wypłaty czekiem z bankomatu

W ramach promocji bezpłatnie do końca 2018 r.

Bank Pekao bezpłatne

0 zł za dwie pierwsze wypłaty (dla Konta Przekorzystnego po spełnieniu warunku aktywności), kolejne 2% min. 5 zł

W ramach promocji bezpłatnie do końca 2018 r.

nd nd
BZ WBK bezpłatne bezpłatne bezpłatne bezpłatne
BGŻ BNP Paribas bezpłatne 5 zł - bezpłatnie do 30 czerwca 2018 r. nd nd
Credit Agricole bezpłatne

bezpłatne w bankomatach w oddziałach banku

od 3 do 5 zł w pozostałych bankomatach - można uniknąć, jeśli posiadacz rachunku zapewni miesięczne wpływy na min. 1000 zł (Konto dla Ciebie) i dokona jednej transakcji kartą lub Blikiem (wszystkie konta oprócz Konta dla Ciebie VIP)

nd nd
Getin Bank bezpłatne bezpłatne nd bezpłatne
ING Bank Śląski bezpłatne

bezpłatne z bankomatów ING i Planet Cash

pozostałe bankomaty - pierwsza wypłata bezpłatnie, kolejne 2,50 zł

bezpłatne bezpłatne
mBank bezpłatne bezpłatne bezpłatne nd
Orange Finanse bezpłatne bezpłatne bezpłatne nd
PKO BP bezpłatne

bezpłatne z bankomatów PKO BP

pozostałe bankomaty - 3% min. 5 zł

0,99 zł na rachunek w innym banku bezpłatne
Raiffeisen Polbank bezpłatne bezpłatne nd nd
T-Mobile Usługi Bankowe bezpłatne bezpłatne nd nd

Czy BLIK jest popularny?

Jak wynika z danych NBP, BLIK-a aktywowało już ponad 2 miliony Polaków, jednakże w swoich aplikacjach mobilnych ma go znacznie więcej osób. Systematycznie rośnie popularność usługi - tylko w drugim kwartale 2016 r. wykonano w tym systemie 1,1 mln zleceń o wartości ok. 255 mln zł. Największym uznaniem cieszą się wypłaty z bankomatów, które stanowią blisko 65% dokonywanych transakcji. Ok. 1/4 wszystkich transakcji to płatności w Internecie, udział płatności w terminalach POS wynosi mniej niż 10%, najmniej zaś - 2,8% - zajmują przelewy P2P. W 2016 r. tylko do sierpnia dokonano ponad 4 miliony transakcji, a przelewy na telefon wykonywane są coraz chętniej.

Podsumowanie

BLIK najlepiej sprawdza się jako bezpieczne narzędzie do wypłaty gotówki z bankomatów i tu może z powodzeniem zastąpić kartę debetową. Płatności BLIK-iem w Internecie również cieszą się popularnością, a udostępnienie tej formy zapłaty na Allegro może zachęcić osoby, które do tej pory nie korzystały z usługi mobilnych płatności. Innowacyjną funkcją systemu są z pewnością przelewy P2P, dzięki którym szybko i wygodnie można przesłać pieniądze znajomym, oraz czeki, które mogą służyć np. jako kieszonkowe dla dzieci.

Jedynym polem, na którym BLIK przegrywa z tradycyjnymi płatnościami, są sklepy stacjonarne. Nie da się ukryć, że transakcje kartami zbliżeniowymi wciąż są szybsze i wygodniejsze niż wygenerowanie 6-cyfrowego kodu i wpisanie go w terminalu. PSP, operator systemu, zdaje się być podobnego zdania, gdyż w ostatniej kampanii reklamowej promuje inne funkcje BLIK-a: płatności w Internecie, przelewy P2P oraz wypłaty z bankomatów. Obecnie kolejne banki pracują nad wdrożeniem BLIK-a, a PSP obiecuje wprowadzenie płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych.

BLIK ciągle się rozwija, a Polacy dostrzegają jego zalety jako formy płatności. Nie da się ukryć, że kiedy zapomnimy portfela, taka usługa może być całkiem użyteczna: wystarczy podejść do bankomatu i wypłacić gotówkę. Kiedy chcemy oddać znajomemu pieniądze za obiad, a nie znamy numeru konta, robimy przelew na telefon lub generujemy czek BLIK. Przy zakupach w sieci BLIK konkuruje z popularnymi szybkimi przelewami, a wprowadzenie one clicka tym bardziej może przekonać klientów do skorzystania z usługi.

Trwają również przygotowania do uruchomienia krajowego schematu płatniczego i nie jest wykluczone, że BLIK także znajdzie w nim swoje miejsce. Kolejne miesiące pokażą, w jakim kierunku rozwiną się nasze mobilne płatności i co jeszcze zaoferują klientom.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.