BIZnest Konto: (prawie) darmowy rachunek z dużymi możliwościami od Nest Banku

BIZnest Konto: (prawie) darmowy rachunek z dużymi możliwościami od Nest Banku Źródło obrazka: strona internetowa Nest Banku

Oferta Nest Banku dla firm wygląda bardzo atrakcyjnie – jest tania, przejrzysta i zawiera bardzo wiele funkcjonalności przydatnych podczas codziennego prowadzenia spraw finansowych mniejszych i większych firm. Powinni ją poznać ci, którym zależy na ograniczeniu kosztów bankowych bez rezygnowania z potrzebnych usług i nowoczesnej bankowości elektronicznej.

Prześwietlamy BIZnest Konto dla firm z oferty Nest Banku. Przekonasz się, że stosunkowo nieduży bank oferuje z tym rachunkiem bardzo wiele możliwości przy niewielkich opłatach. Na dodatek jest to rachunek dla bardzo szerokiej grupy podmiotów.

Uniwersalny rachunek dla każdego przedsiębiorcy

BIZnest Konto dostępne jest dla każdego podmiotu, niezależnie od jego formy prawnej. Rachunek mogą założyć zarówno osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, różnego rodzaju spółki, jak i organizacje, np. fundacje, stowarzyszenia.

Omawiany rachunek jest uniwersalny i elastyczny. Dzięki różnorodnym funkcjonalnościom bankowości elektronicznej z łatwością dopasują go do swoich potrzeb szefowie mniejszych i większych podmiotów.

Niskie opłaty i różnorodność usług oferowanych przez Nest Bank sprawiają, że BIZnest Konto spełni oczekiwania mikrofirm, samozatrudnionych, firm handlowo-usługowych a także tych współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Z racji niskich kosztów obsługi omawianego rachunku można go polecić również dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą, choć bank nie zaoferuje im wsparcia kredytowego w pierwszych miesiącach współpracy.

Każdy może korzystać z BIZnest Konta w odpowiadający mu sposób i - co bardzo ważne – przy niewielkich kosztach. Przekonasz się o tym za chwilę, czytając naszą analizę.

Ile kosztuje BIZnest Konto dla firm?

BIZnest Konto może być darmowe, jeśli operacje bankowe będziesz wykonywał w bankowości elektronicznej. Nie będzie Cię to w niczym ograniczało, bo zakres jej możliwości jest bardzo szeroki.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze opłaty.

 • konto jest nieoprocentowane;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku pomocniczego (subkonta).
 • 0 zł za wydanie i prowadzenie głównej karty debetowej;
 • 25 zł za wydanie i prowadzenie dodatkowej karty debetowej;

 • 0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • 5 zł za wypłatę kartą do konta w PLN z bankomatów za granicą
 • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach Euronetu;
 • 5 zł za sprawdzenie salda w bankomacie Santandera;
 • 5 zł za zmianę kodu PIN w bankomacie Santandera;
 • 0 zł za wypłatę gotówki w ramach usługi cashback.
 • 0 zł za krajowe przelewy w bankowości internetowej i mobilnej;
 • 0 zł za potwierdzenie operacji kodami SMS;
 • 5 zł za przelew natychmiastowy Express Elixir (maksymalna kwota 5 000 zł);
 • 0 zł za przelew europejski (SEPA)
 • 40 zł za przelew SORBNET (dla kwot powyżej 1 mln zł. Nie dotyczy przelewów do ZUS i US, które zawsze są realizowane przez system Elixir);
 • 0,15% min. 5 zł za wpłatę/wypłatę własną w placówce Nest Banku (opłata dotyczy banknotów i monet do 50 szt., przy większej liczbie monet – 1%, min. 10 zł).
 • 3% - opłata za przewalutowanie;
 • 100 zł – opłata za zmianę oferty rachunku.

Każdemu klientowi w ramach umowy ramowej przysługuje jedna główna karta debetowa (niezależnie od waluty). Korzystanie z większej liczby kart (przykładowo: do rachunku w złotych i w euro) wiąże się z opłatą. Bezpłatną jest karta wydana do rachunku prowadzonego w walucie ustalonej jako pierwsza według następującej kolejności: PLN-EUR-USD-GBP. Stawki są następujące: 25 PLN, 5 EUR, 6 USD, 4 GBP.

Identyczna zasada i opłaty dotyczą kart dodatkowych.

Załóżmy, że masz konto i kartę do rachunków w PLN i w EUR oraz kartę dodatkową do rachunku w PLN. W tej sytuacji co miesiąc zapłacisz 25 zł (za kartę dodatkową do rachunku w PLN) i 5 EUR (za kartę do rachunku w EUR).

Powinieneś wiedzieć, że bank nie wymaga posiadania choćby jednej karty. Korzystając z płatności elektronicznych, możesz się bez niej obejść, o ile nie będziesz korzystał z wpłatomatów czy bankomatów za granicą.

Kończąc kwestie finansowe, zwracamy jeszcze uwagę na ograniczenia dotyczące dostępu do gotówki. “Od ręki” można wypłacić kwoty poniżej 10 000 zł. Chęć pobrania wyższej sumy trzeba zgłosić w oddziale 2 dni wcześniej. Druga kwestia dotyczy maksymalnej kwoty jaką można wypłacić jednego dnia “plastikiem” lub mobilnie. Limit wynosi 20 000 zł, przy czym maksymalna liczba wypłat kartą to 10 operacji. Identyczne ograniczenie dotyczy wypłat mobilnych.

Przejdźmy do omówienia BIZnest Konta pod kątem jego możliwości i przydatności dla firm z różnymi potrzebami.

Korzyści dla firm handlowo-usługowych

Firmy z różnych obszarów gospodarki mają niekiedy specyficzne oczekiwania wobec rachunku bankowego. Dobrym przykładem na potwierdzenie tej tezy są podmioty handlowo-usługowe.

Im nie wystarczą nawet najszersze możliwości bankowości elektronicznej, gdyż na co dzień stykają się z gotówką. BIZnest Konto odpowiada na ich potrzeby - przede wszystkim oferując bezpłatne wpłaty w urządzeniach Euronetu.

Wiele firm z tego obszaru z pewnością chętnie skorzysta z możliwości wyrobienia dodatkowych kart płatniczych, założenia subkont (np. dla poszczególnych sklepów) i nadania dostępu do nich z określonymi uprawnieniami różnym osobom.

100 zł premii za terminal POS

Jeśli w swojej działalności gospodarczej nie korzystasz jeszcze z terminalu płatniczego POS, to zwracamy Twoją uwagę na promocję w ramach programu Polska Bezgotówkowa. Do zdobycia jest 100 zł premii. Otrzymasz ją, jeśli w ciągu 90 dni od podpisania umowy o terminal, na Twoim rachunku firmowym zostanie zarejestrowany choćby jeden wpływu z tytułu płatności bezgotówkowej dokonanej na Twoim terminalu.

Szczegóły tej akcji opisane są w regulaminie.

Skup się na swoim biznesie, bank odwiedzaj wirtualnie

Oferta Nest Banku doskonale wpisuje się w oczekiwania przedsiębiorców, którym ciągle brakuje czasu. Praktycznie wszystkie sprawy możesz załatwić on-line.

Już samo nawiązanie współpracy nie wymaga osobistego stawiennictwa w placówce. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś szefem dużej firmy, stowarzyszenia czy fundacji, wystarczy, że wniosek złożysz na stronie internetowej Nest Banku i wybierzesz opcję podpisania umowy z wykorzystaniem przelewu z własnego konta osobistego. To rzadkość, bo na ogół banki pozwalają na złożenie on-line wniosku o konto firmowe, ale oczekują, że dopełnienie formalności nastąpi w placówce.

Proces zakładania BIZnest Konta omówimy poniżej.

Możliwości bankowości elektronicznej

To, że w bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej możesz zrobić przelewy, założyć depozyty czy wnioskować o kartę, jest w dzisiejszych czasach oczywistością. Elektroniczne kanały dostępu do rachunku w Nest Banku dają dużo większe możliwości. My skupimy się na kilku – naszym zdaniem – największych atutach bankowości elektronicznej.

Chyba najbardziej docenianą przez właścicieli firm jest opcja nadawania i cofania uprawnień dostępu do rachunku, modyfikowania ich zakresu dla wielu osób, np. księgowej, współwłaściciela, członków zarządu. Usługa ta obejmuje także wysyłanie powiadomień o transakcjach oczekujących na realizację w formie SMS, e-mail czy push powiadomień do osób zatwierdzających operację.

Kolejna użyteczna rzecz to możliwość wnioskowania on-line o produkty kredytowe – poczynając od karty kredytowej, przez „prosty” kredyt w rachunku, aż po typowe kredyty gotówkowe.

Warto też wspomnieć o:

 • identyfikacji biometrycznej (odcisk palca lub Face ID) przy logowaniu do aplikacji mobilnej,
 • możliwości ustawienia hasła mobilnego (zamiast powiadomień SMS) do autoryzacji transakcji w aplikacji mobilnej,
 • dostępie do swoich finansów osobistych i firmowych jednym loginem i hasłem. Będąc w systemie, klient widzi czytelny komunikat, czy pracuje w sferze prywatnej, czy biznesowej,
 • możliwości spersonalizowania wielu funkcji (np. która część – osobista czy „firmowa” - ma się ustawiać po zalogowaniu, który rachunek ma się pojawiać na starcie) czy eksportu historii rachunku do Excela, PDF czy CSV,
 • funkcji wysyłki numeru rachunku na numer telefonu lub adres e-mail.

Dodatkowe pieniądze na rozwój firmy

Oferta kredytowa Nest Banku jest bardzo szeroka. Jedyną lukę, jaką dostrzegamy, stanowi brak specjalnych propozycji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Dla już istniejących podmiotów (co najmniej od roku) bank może zaoferować BIZnest Limit w Koncie, kredyty ratalne w różnych wersjach oraz kredyty z gwarancjami pochodzącymi od różnych instytucji.

Dodajmy, że bank ma też specjalną ofertę dla rolników, których zapewnia, że warunki spłaty kredytu uwzględniają specyfikę ich branży, biorąc pod uwagę sezonowość produkcji. Ciekawie wygląda też propozycja dla firm rodzinnych ułatwiająca przekazanie biznesu nowemu, spokrewnionemu właścicielowi.

Podkreślmy, że dla firm poszukujących finansowania bank przygotował w bankowości elektronicznej kalkulatory i tabele pokazujące koszty kredytowania w różnych wariantach, co z pewnością ułatwi Ci wybór odpowiedniego produktu.

Zyski też można efektywnie pomnażać

Prowadzenie biznesu to nie tylko same kłopoty. Są też chwile przyjemne, gdy przychody przewyższają wydatki i pojawia się nadwyżka. Dobrze, by można ją było rozsądnie zagospodarować, choćby tylko na kilka dni, do czasu, gdy nadejdzie moment zapłaty faktur czy innych zobowiązań. BIZnest Konto stwarza takie możliwości.

Pierwsza z nich to konto to konto oszczędnościowe, którego oprocentowanie oparte jest o wskaźnik WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%. W ramach promocji, w miesiącu otwarcia rachunku i w dwóch kolejnych, zgromadzone na nim środki objęte są specjalnym, podwyższonym oprocentowaniem.

Zachętą do korzystania z lokat terminowych na 3 lub 12 miesięcy też jest wyższe oprocentowanie, które obowiązuje przy lokowaniu środków po raz pierwszy. Na kolejny okres depozyty odnawiają się z oprocentowaniem wynikającym z aktualnej tabeli oprocentowania.

Kwota lokaty terminowej może wynosić od tysiąca do dwóch milionów zł.

Plusy i minusy oferty walutowej

Współpraca z zagranicznymi kontrahentami jest dziś standardem w wielu branżach. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda oferta Nest Banku w zakresie obsługi walutowej.

Obsługa 11 walut (prawie) za darmo

Za otwarcie i prowadzenie konta walutowego w 1 z 11 walut: USD, EUR, GBP, CHF, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK nie zapłacisz ani złotówki. Darmowe też jest wydanie i prowadzenie karty do konta walutowego (karty są wydawane tylko do rachunków w EUR, USD i GBP).

Bank nie pobierze opłat również za wypłaty kartą do konta walutowego za granicą oraz za przelew walutowy SEPA. Prowizja pojawi się tylko w sytuacji, gdy zlecisz przelew SWIFT. Jej wysokość wynosi, zależnie od waluty w jakiej realizujesz przelew - 20 zł/4 euro/5 USD/3 GBP/0,2% min 20 zł max 200 zł przy innej walucie wymienialnej za przelew SWIFT.

Brak kantoru walutowego

Jako mankament oferty Nest Banku wskazujemy brak kantoru walutowego. Co prawda istnieje usługa Korzystne przewalutowania, w której spread wynosi 1,4%, ale to tylko namiastka wymiany walut po aktualnych kursach, gdyż tabela kursowa zmienia się co ok. 30 min. Na dodatek korzystanie z tej usługi jest płatne.

Spread przy zakup walut w „normalnym” trybie to aż 7,7%.

Dodatkowe informacje

Dla pełnego obrazu tej części oferty wspomnijmy, że w placówkach Nest Banku nie jest prowadzona gotówkowa obsługa walutowa, a depozyty walutowe, niezależnie czy na koncie oszczędnościowym, czy na lokatach terminowych, oprocentowane są na poziomie zbliżonym do zera.

Nic specjalnego dla start-up’ów

Doceniamy różnorodność oferty kredytowej Nest Banku, możliwość obniżenia kosztów kredytowania dzięki gwarancjom z różnych źródeł, ale dostrzegamy brak propozycji finansowania skierowanych do osób dopiero planujących założenie swojego biznesu lub prowadzących go od kilku tygodni czy miesięcy. W wielu przypadkach brak perspektyw pozyskania środków „na start” może uniemożliwić zrealizowanie ciekawych przedsięwzięć.

Wiele możliwości przy niewielkich opłatach

BIZnest Konto dla firmy oferowane przez Nest Bank mile nas zaskoczyło - przede wszystkim brakiem opłat za podstawowe usługi bankowe (w tym za przelewy internetowe, które w wielu bankach są darmowe tylko w określonej ilości). To prawdziwy ewenement na rynku. Kolejne miłe elementy: bardzo szerokie możliwości działania w bankowości elektronicznej oraz interesujące i różnorodne propozycje kredytowe. Warto przypomnieć, że bankowość elektroniczna daje szerokie możliwości nadawania uprawnień różnym osobom oraz personalizowania “pulpitu” w sferze prywatnej i biznesowej. W efekcie możesz dopasować funkcjonowanie bankowości internetowej do potrzeb swojej firmy i indywidualnych preferencji.

Naszym zdaniem ten rachunek śmiało można polecić mikrofirmom i samozatrudnionym. Korzystając z bankowości elektronicznej, wykonają wszystkie potrzebne im operacje bankowe, nie ponosząc w zasadzie żadnych kosztów. Pojawią się one praktycznie tylko w chwili korzystania z dodatkowych kart płatniczych, bankomatów za granicą czy wykonywania transakcji walutowych.

BIZnest Konto można też rekomendować firmom handlowo-usługowym. One również wykonają niezbędne w prowadzeniu biznesu operacje za darmo, a nawet mogą nieco zarobić, korzystając z promocji związanej z podpisaniem umowy o terminal POS. Dla tego typu podmiotów z pewnością bardzo przydatne będą bezpłatne wpłaty w urządzeniach Euronetu, które są szeroko dostępne, oraz możliwości korzystania z dodatkowych kart płatniczych (choć opłaty za nie uważamy raczej za wygórowane), ustawianie zakresu uprawnień w bankowości elektronicznej czy szybki dostęp do dodatkowych środków, by sfinansować bieżące potrzeby i utrzymać płynność finansową.

Neutralnie oceniamy ofertę dla firm posiadających kontrahentów zagranicznych. Co prawda prowadzenie rachunków w 11 walutach, wydawanie kart debetowych do 3 z nich czy niskie koszty korzystania z bankomatów za granicą to istotne plusy, ale są i minusy. Największy z nich to brak własnego kantoru walutowego (usługa Korzystne przewalutowania to tylko jego namiastka) oraz brak obsługi walutowej w oddziałach.

Z mieszanymi odczuciami oceniamy ofertę Nest Banku z perspektywy osób rozpoczynających działalność. Z jednej strony ucieszą ich brak opłat za większość usług i bardzo szerokie możliwości bankowości elektronicznej, ale z drugiej strony, nie znajdą propozycji wsparcia finansowego na „rozkręcenie” firmy. Jeśli zakładając własną firmę nie masz potrzeb kredytowych, to śmiało polecamy Ci BIZnest Konto.

Jak otworzyć BIZnest Konto?

Otwarcie tego rachunku nie wymaga wizyty w oddziale Nest Banku. Każda osoba uprawniona do reprezentowania firmy czy organizacji może to zrobić, składając wniosek na stronie internetowej.

Przy tej opcji podpisanie umowy następuje z pomocą przelewu weryfikacyjnego z konta osobistego w innym banku. Ich lista jest ograniczona: mBank i Orange Finanse, Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe, eurobank, ING Bank Śląski, PBS, Pekao, Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK). Po wykonaniu przelewu bank porówna zawarte w nim dane z tymi z wniosku i poinformuje wnioskodawcę w e-mailu o dalszych krokach.

Uzupełnienie pola z numerem NIP sprawia, że wiele danych zostaje zaczytanych z CEiDG.

Tuż przed wysłaniem wniosku, na podany numer telefonu otrzymasz kod do potwierdzenia chęci złożenia BIZnest Konta, a na wskazany adres e-mail zestaw dokumentów, m.in. tabele opłat i prowizji oraz oprocentowania, wzór umowy ramowej, regulamin prowadzenia rachunków.

Druga możliwość to złożenie wniosku on-line i podpisanie umowy podczas spotkania z kurierem. Oczywiście dostępna jest też metoda “tradycyjna”, czyli załatwienie wszelkich formalności w placówce.

Ocena: 4.5

 • bezpłatne prowadzenie konta, obsługa karty debetowej i wypłaty z bankomatów w kraju
 • korzystne produkty oszczędnościowe
 • bezpłatne przelewy SEPA
 • wysoka opłata za drugą i kolejną kartę do rachunku
 • brak kantoru walutowego i obsługi walutowej w oddziałach


Sylwetka Nest Banku

Nest Bank (wcześniej FM Bank PBP, do którego należały Smart Bank oraz BIZ Bank) rozpoczął swoją działalność 28 października 2016 r. Właścicielem marki jest brytyjski fundusz inwestycyjny AnaCap, zarządzający funduszami o wartości 2,9 mld EUR. Bank kieruje swoją ofertę przede wszystkim do rodzin. Misją Banku jest dostarczanie stabilnych i bezpiecznych produktów zarówno dla osób prywatnych, jak i dla małych przedsiębiorców.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie rachunku, przelewy krajowe i SEPA, a także wypłaty z bankomatów w kraju są bezpłatne. Bank nie pobiera także opłaty za obsługę jednej głównej karty debetowej.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Przedsiębiorcy, którym zależy na niskich opłatach. Konto jest także dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą lokować nadwyżki finansowe na korzystnych warunkach.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Bezpłatne prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów w Polsce oraz szeroka oferta produktów kredytowych. Bankowość elektroniczna z bardzo szerokimi możliwościami (m.in. logowanie jednym hasłem do sfery prywatnej i firmowej, możliwość personalizowania ustawień i nadawania uprawnień dostępu dla różnych osób).

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Stosunkowo wysokie opłaty za każdą kolejną kartę do konta, brak kantoru walutowego, brak propozycji kredytowych dla podmiotów rozpoczynających działalność.

 • Gdzie założyć przez Internet?

  Wniosek o rachunek możesz złożyć na .

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.