Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Bankowanie bez ryzyka. Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego i karty płatniczej

Cykl: Bezpieczeństwo w bankowości

Łączy wieloletnie doświadczenie w pracy redaktora z entuzjazmem dla wszystkiego, co nowe. Specjalizuje się w tematyce finansowej i prześwietlaniu bankowych ofert.
Bankowanie bez ryzyka. Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego i karty płatniczej

Nowe technologie zmieniły świat finansów. Internetowy dostęp do konta, szybkie płatności, aplikacje mobilne i wielofunkcyjne karty płatnicze stały się dzisiaj obowiązującym standardem. Warto jednak pamiętać, że choć bankowość elektroniczna ułatwia dostęp do zgromadzonych na rachunku środków, niesie ze sobą szereg zagrożeń. W naszym cyklu „Bankowanie bez ryzyka” opisujemy metody, za pomocą których cyberprzestępcy próbują okraść nasze konto, oraz podajemy sposoby, jak się przed takimi atakami bronić.

Obecnie klient banku, który dysponuje komputerem lub telefonem komórkowym oraz dostępem do sieci, może w trybie on-line samodzielnie przeprowadzić wiele operacji, które jeszcze 15 lat temu wymagały wizyty w placówce bankowej.

Bankowość elektroniczna jest szybka i wygodna, jednak posiada swoje ciemne strony. Systemy umożliwiające szybką transmisję danych stały się obiektem ataków hakerskich, a stosowane przez przestępców metody kradzieży są wciąż zmieniane i udoskonalane. Tylko w tym roku na celowników oszustów znaleźli się klienci mBanku, PKO BP, BZ WBK i ING Banku Śląskiego. Wiele z zaatakowanych przez hakerów osób straciło wszystkie swoje oszczędności, ponieważ zignorowało procedury związane z bezpieczeństwem konta.

Pamiętajmy – w większości przypadków to my sami ułatwiamy złodziejom zadanie! Przestępcy bez skrupułów wykorzystują naszą lekkomyślność i brak rozwagi. Doskonale wiedzą, że nie czytamy regulaminów, w których banki opisują zasady bezpiecznego korzystania z karty i konta, nie śledzimy bankowych alertów ostrzegających przez zagrożeniami, a co gorsza - często nie mamy pojęcia, jak powinniśmy się zachować w zaaranżowanej przez przestępców nietypowej sytuacji (przykład: bank prosi o zainstalowanie dodatkowego programu rzekomo zwiększającego bezpieczeństwo transakcji – czy ma do tego prawo?).

Złodzieje - bazując na naszej niewiedzy i beztrosce – bez trudu wchodzą w posiadanie poufnych informacji umożliwiających im szybkie i sprawne wyczyszczenie konta. Oszustwa polegające na wyłudzaniu danych stanowią obecnie 92% wszystkich przestępstw wymierzonych w klientów banków (w pozostałych 8% hakerzy wykorzystują luki w oprogramowaniu zainstalowanym w komórce lub na komputerze).

Jak bankować bezpiecznie? Przeczytaj nasze kompendium

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy obszerne kompendium poświęcone bezpieczeństwu w bankowości. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wskazówki uchronią Was przed popełnieniem błędów, które tak chętnie wykorzystują cyberprzestępcy. Zapoznając się z naszymi artykułami, znacznie zmniejszycie szanse złodziei na przejęcie Waszego konta, a przy okazji poznacie wiele ciekawych szczegółów na temat procedur bezpieczeństwa obowiązujących w polskich bankach.

Nasz cykl składa się z 6 artykułów – każdy z nich omawia nieco inne zagadnienie związane z bankowością elektroniczną.

1. Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego

W otwierającym cykl artykule zajmujemy się bezpieczeństwem kont internetowych i przelewów. Opisujemy techniki umożliwiające przestępcom wyłudzenie danych i wyjaśniamy, czym różni się phishing od smishingu i vishingu. Podpowiadamy również, jak rozpoznać te metody i jak powinniśmy reagować w takich sytuacjach.

W dalszej części artykułu pokazujemy na przykładach, jak odróżnić autentyczną stronę banku od fałszywki spreparowanej przez złodziei. Prezentujemy oznaczenia potwierdzające, że strona, na którą się logujemy, należy tylko i wyłącznie do naszego banku i wyjaśniamy, jak zweryfikować certyfikat bezpieczeństwa strony.

Podajemy również zasady zwiększające bezpieczeństwo przelewów internetowych i tłumaczymy, dlaczego legalne i aktualne oprogramowanie jest warunkiem koniecznym bezpiecznej bankowości.

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego.

2. Poznaj zasady tworzenia i bezpiecznego korzystania z haseł do konta bankowego

Hasło stanowi fundamentalne zabezpieczenie konta internetowego. W naszym kolejnym artykule wyjaśniamy, jakich kodów należy unikać, oraz podajemy przykłady słabych i silnych haseł. Przestrzegamy również przez próbami wyłudzenia kodów i opisujemy typowe metody stosowane przez złodziei.

Ponadto artykuł zawiera wiele interesujących informacji na temat tworzenia bezpiecznego hasła. Po lekturze tekstu będziecie wiedzieli, jak łatwo można zapamiętać skomplikowane kody i do czego może Wam się przydać menedżer haseł.

Poznaj zasady tworzenia i bezpiecznego korzystania z haseł do konta bankowego.

3. Bezpieczeństwo bankowości mobilnej

Kolejny artykuł poświęcony jest zagrożeniom związanym z bankowością mobilną. W opinii wielu osób aplikacja mobilna stanowi wyjątkowo bezpieczny sposób na korzystanie z bankowego konta. Jednak raport KNF rozwiewa te złudzenia – okazuje się, że klienci korzystający z mobilnego kanału dostępu są znacznie bardziej narażeni na ataki hakerskie niż użytkownicy korzystający z laptopów czy komputerów stacjonarnych.

Także i w tym artykule omawiamy różne techniki stosowane przez wirtualnych oszustów i przyglądamy się błędom popełnianym przez użytkowników bankowych aplikacji. Wymieniamy również zasady bezpieczeństwa obowiązujące w bankowości mobilnej i charakteryzujemy oferowane przez banki zabezpieczenia transakcji przeprowadzanych za pomocą urządzeń mobilnych.

Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej.

4. Bezpieczeństwo kart płatniczych

W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego kod CVV2 lub CVC2 jest równie atrakcyjny dla złodziei, co hasło PIN do naszej karty. Podpowiadamy też, jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje internetowe i na jakie zagrożenia zwracać szczególną uwagę. W kolejnej części artykułu uczulamy na zachowania sprzedawców w sklepach stacjonarnych i opisujemy popularną ostatnio metodę oszustwa umożliwiającą kradzież wrażliwych danych karty.

Z artykułu dowiecie się ponadto, jak bezpiecznie wypłacać środki z bankomatów i czy karty zbliżeniowe są podatne na ataki hakerskie. W zakończeniu podajemy proste, a jednocześnie skuteczne sposoby chroniące konto w przypadku zgubienia lub kradzieży karty.

Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej.

5. Zastrzeganie kart płatniczych

Sytuacja, w której nasza karta płatnicza trafia w niepowołane ręce, najczęściej oznacza poważne kłopoty. W takim momencie liczy się szybka reakcja i błyskawiczne zastrzeżenie karty. W artykule podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić tę procedurę, aby zminimalizować ryzyko utraty środków i wyjaśniamy, dlaczego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z regulaminem banku. Omawiamy również zakres odpowiedzialności posiadacza karty za nieautoryzowane transakcje przeprowadzone przez oszustów i wymieniamy zasady, do których obowiązkowo musimy się stosować, o ile chcemy, aby bank zwrócił ukradzione nam pieniądze.

Odpowiadamy również na pytanie, jaka jest ustawowa odpowiedzialność banku za nieuprawnione transakcje dokonane kartą i dlaczego nie możemy liczyć na odzyskanie CAŁEJ utraconej kwoty.

Ponadto dla naszych Czytelników przygotowaliśmy tabelkę zawierającą wykaz możliwości zastrzeżenia karty płatniczej w poszczególnych bankach oraz numery telefonów, pod którymi można zgłosić kradzież lub zgubienie karty.

Przeczytaj artykuł o zastrzeganiu kart płatniczych.

6. Ubezpieczenie karty płatniczej

Tematem ostatniego artykułu jest ubezpieczenie karty płatniczej i różne "haczyki" zawarte w polisach. Z naszego artykułu dowiecie się, jakie zdarzenia obejmuje podstawowy zakres ochrony karty i z jakich dodatkowych opcji możecie skorzystać. Opisujemy również warunki, które musi spełnić posiadacz karty, aby ubezpieczyciel uznał jego roszczenie, i podpowiadamy, dlaczego warto czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia Karty.

Ponadto osoby, które rozważają wykupienie ubezpieczenia, będą mogły sprawdzić, które banki oferują tę usługę, na jakim poziomie kształtują się opłaty i jak wygląda typowa procedura związana ze zgłoszeniem szkody.

Sprawdź, czy warto ubezpieczyć kartę płatniczą.

Czy naprawdę możemy czuć się bezpiecznie?

Większość z nas zapytana o to, czy dba o bezpieczeństwo karty i konta odpowiada twierdząco. Niestety, najczęściej znamy jedynie ogólne zasady dotyczące poufności kodu PIN lub hasła do konta, natomiast znacznie gorzej radzimy sobie w nietypowych sytuacjach. I właśnie ten fakt bezwzględnie wykorzystują oszuści – za pomocą sprytnych trików zdobywają informacje, dzięki którym mogą bez przeszkód okraść nasze konto.

Pamiętajmy – przestępcy robią użytek z naszych fatalnych nawyków (chociażby takich, jak zapisywanie numeru PIN na karcie), stosują różnorodne socjotechniki, które tłumią nasz zdrowy rozsądek, a przede wszystkim – bazują na naszej niewiedzy. Dlatego jeżeli chcemy bankować bezpiecznie – zapoznajmy się z zasadami ograniczającymi ryzyko kradzieży i stosujmy się do nich w codziennym życiu!

Test „Czy znasz zasady bezpiecznego korzystania z karty i konta?”

Odpowiedz na 10 prostych pytań i sprawdź swoją wiedzę z zakresu bezpiecznej bankowości.

  1. Czy hasło do konta: qwerty jest silnym hasłem? TAK / NIE
  2. Czy pracownik banku ma prawo poprosić Cię o podanie numeru karty lub kodu CVV2/CVC2? TAK / NIE
  3. Czy symbol kłódki na stronie Twojego banku oznacza, że jest ona bezpieczna i szyfrowana? TAK / NIE
  4. Czy posiadacze karty mają regulaminowy obowiązek częstej zmiany PIN-u? TAK / NIE
  5. Czy można przeprowadzić atak hakerski z wykorzystaniem kodu QR? TAK / NIE
  6. Czy można zastrzec cudzą, znalezioną na ulicy kartę? TAK / NIE
  7. Czy za zastrzeżenie karty bank pobiera opłatę? TAK / NIE
  8. Czy skimming polega na nielegalnym kopiowaniu zawartości pasków magnetycznych kart płatniczych i przechwytywaniu numerów PIN? TAK / NIE
  9. Czy można ustanowić na karcie indywidualne dzienne limity kwotowe dla płatności dokonywanych w punktach handlowo-usługowych? TAK / NIE
  10. Czy po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność za przeprowadzone nią transakcje ponoszą solidarnie bank i posiadacz plastiku? TAK / NIE

Jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie lub nie jesteś pewny, czy odpowiedziałeś poprawnie – koniecznie przeczytaj nasz cykl artykułów.

Komentarze