Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Darmowe bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Cykl: Zestawienia opłat

Darmowe bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?
Źródło: © yunava1/fotolia
Spis treści

Zanim przejdziemy do statystyk dotyczących liczby maszyn, zerknijmy do bankowych tabel opłat i prowizji w poszukiwaniu informacji o kosztach wypłat z bankomatów.

Gdzie najtaniej wypłacisz pieniądze?

Skupimy się wyłącznie na ofertach podstawowych rachunków skierowanych do klientów indywidualnych. Z dwóch powodów – po pierwsze, są one najtańsze, a po drugie – naturalną rzeczą jest, że droższe konta oferują zwykle więcej korzyści, w tym właśnie darmowe wypłaty gotówki. A zatem, w których bankomatach można wypłacać bez prowizji w przypadku konkretnych rachunków?

Darmowe wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach

Bank

Nazwa rachunku

Z jakich bankomatów w Polsce wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów

Aion Bank

Konto Aion Bank

ze wszystkich

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

2,50 zł (opłaty można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści do konta)

Bank Millennium

Konto Millennium 360°

Bank Millennium

1 zł (Santander Bank Polska, Planet Cash), 5 zł za wypłatę w pozostałych bankomatach (opłat można uniknąć, spełniając warunki bezpłatności konta)

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

Bank Pekao (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

2,3%, min. 5 zł (spełnienie warunków bezpłatności konta uprawnia do 2 bezprowizyjnych wypłat z obcych bankomatów)

Bank Pocztowy

Konto w Porządku

PKO BP, Planet Cash, placówki pocztowe

1 zł (możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatów w kraju i za granicą za 6,50 zł)

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

BNP Paribas, Planet Cash (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

5 zł (Karta Otwarta na Dzisiaj)

BOŚ

EKOkonto bez Kosztów

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Citi Handlowy

CitiKonto

ze wszystkich (pierwsze 4 wypłaty)

8 zł za 5. i każdą kolejną wypłatę

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Credit Agricole (w placówkach)

6 zł (opłaty można uniknąć, spełniając warunek bezpłatności konta; możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatu w kraju i za granicą za 7 zł)

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

ING, Planet Cash

0 zł (za pierwszą wypłatę), 5 zł (za każdą kolejną); możliwość wykupienia 30-dniowego pakietu wypłat z bankomatu w kraju i za granicą za 15 zł

Inteligo

Konto Inteligo

PKO BP, Santander Bank Polska

5 zł

mBank

eKonto osobiste

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Nest Bank

Nest Konto

Euronet

6 zł

PKO BP

Konto za Zero

PKO BP

10 zł

Revolut

Konto Revolut

ze wszystkich (w ramach miesięcznych limitów w poszczególnych planach taryfowych)

2%, min. 5 zł od nadwyżki ponad limit

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

Santander Bank Polska (lub ze wszystkich – dot. klientów do 26. roku życia)

5 zł; możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatu w kraju i za 7 zł

Toyota Bank

Moto Konto

ze wszystkich (pierwsze 3 wypłaty)

4,50 zł zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

VeloBank

VeloKonto

Planet Cash

3,5%, min. 5 zł

Opłata za wypłatę z bankomatów w poszczególnych bankach. Opracowanie na podstawie bankowych tabel opłat i prowizji. Stan na 5 stycznia 2023 r.

Aby nasz przegląd był kompletny, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, które banki oferują bezprowizyjne wypłaty z największej liczby bankomatów. Do tego potrzebna jest nam wiedza na temat liczebności maszyn, w tym również tych należących do globalnych sieci.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wpłatomaty to osobna kategoria. Mimo to w większości przypadków umożliwiają one jednocześnie również wypłatę gotówki, więc siłą rzeczy będą one uwzględnione w poniższych statystykach.

Bankomaty – które banki mają ich najwięcej?

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca 2022 roku liczba bankomatów funkcjonujących w naszym kraju wynosiła 21 501. Oznacza to, że na jeden bankomat przypadało wówczas ponad 2000 kart płatniczych.

Co ciekawe, pomimo nieprzerwanego wzrostu liczby wydanych kart w dłuższej perspektywie mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem liczby maszyn. W ciągu 2 lat (od połowy 2020 r.) spadła ona o niemal 650.

Najliczniejszą własną siecią bankomatów, liczącą ponad 3000 sztuk, dysponuje PKO BP. Jego przewaga nad konkurencją w tej dziedzinie jest znaczna. Drugi na tej liście Santander Bank Polska posiada ok. 1700 maszyn, o kilkadziesiąt więcej niż trzeci Bank Pekao.

Liczbą bankomatów mieszczącą się w przedziale 1000-2000 mogą się jeszcze pochwalić banki z grupy BPS (niespełna 1700) oraz banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej (ok. 1350). Pomiędzy wspomnianymi bankami a następnymi w kolejności istnieje już prawdziwa przepaść. Dla przykładu, sieć bankomatów własnych Banku Millennium liczy niecałe 500 sztuk. Ciekawą kwestią są bankomaty ING Banku Śląskiego, których do niedawna było kilkaset, a dziś nie ma ich prawie wcale.

Ostatnim bankiem, który oferuje klientom dostęp do własnych maszyn jest Citi Handlowy (ok. 50).

Globalne sieci bankomatów

Gdyby jednak w powyższym rankingu uwzględnić bankomaty nienależące do banków, to liderem pod względem liczby maszyn w Polsce byłby zdecydowanie Euronet. Sieć posiada ich bowiem ponad 7000.

Znaczący udział w rynku ma jeszcze Planet Cash (IT Card). W Polsce funkcjonuje obecnie niemal 4500 bankomatów tej sieci. Maszyn Cashline jest kilkadziesiąt, w związku z czym ich dostępność dla klientów jest raczej niewielka.

Prowizja za wypłatę z bankomatu – co z bankami, które nie oferują własnych maszyn?

Są jednak w Polsce i takie instytucje, które nie posiadają własnych urządzeń, a ich klienci są zmuszeni do korzystania z maszyn należących do innych banków lub do zewnętrznych operatorów. Warto wiedzieć, że dla banku, który nie dysponuje własnymi urządzeniami, oznacza to wysokie koszty własne – za każdym razem, gdy jego klient skorzysta z obcego bankomatu, musi wnieść opłatę na rzecz właściciela urządzenia.

Stawki, które płaci bank-wydawca karty operatorowi bankomatu, są ustalane przez organizacje płatnicze (Visa i Mastercard). Trudno więc się dziwić, że banki przerzucają część tych kosztów na swoich klientów, jednak mogą przy tym stosować bardzo różne strategie.

Metoda 1. Obowiązkowa prowizja za każdą wypłatę z obcego bankomatu

Zasadniczo istnieją dwa sposoby naliczania opłaty za wypłatę pieniędzy z "innego" bankomatu. Najczęściej jest to sztywna, kilkuzłotowa prowizja, w zależności od banku wynosząca od 1 do nawet 10 zł. Są jednak banki, które stosują znacznie mniej przyjazny dla klientów sposób i pobierają od klientów określony procent od kwoty wypłaty (choć i w tym przypadku uwzględnia się minimalną, konkretnie wyrażoną wartość prowizji). Procent na pierwszy rzut oka nie jest duży, ale przy wypłacie większej sumy gotówki narażamy się na bardzo wysoką opłatę. Dla przykładu, posiadacz podstawowego ROR-u i karty w Banku Pekao za wypłatę 1000 zł z obcego bankomatu zapłaci aż 23 zł (prowizja w wysokości 2,3% wypłacanej kwoty), o ile nie spełni warunku bezpłatnego konta.

Metoda nr 2. Prowizje uzależnione od liczby wypłat

Niektóre instytucje wprowadziły nieco inna zasadę i zaoferowały swoim klientom określoną liczbę bezpłatnych wypłat z obcych bankomatów w miesiącu. Przykładowo: w ING Banku Śląskim przysługuje nam tylko jedna bezpłatna wypłata gotówki z maszyn nienależących ani do tej instytucji (ani do Planet Cash), a koszt każdej pozostałej to aż 5 zł. Z kolei w Toyota Banku darmowe są trzy pierwsze transakcje, a za wszystkie kolejne zapłacimy prowizję w wysokości 4,50 zł.

Metoda nr 3. Bankomaty bez prowizji tylko jeśli wypłacamy większe kwoty

Jeszcze inną drogą poszły BOŚ Bank oraz mBank. Obie te instytucje pozwalają korzystać z bankomatów za darmo, jeżeli wypłacana kwota w przypadku jednorazowej operacji wynosi więcej niż 100 zł. W ten sposób ograniczają liczbę transakcji, za które – jak już wiemy – musiałby wnieść opłatę na rzecz operatorów obcych maszyn.

Metoda nr 4. Prowizje w bankomatach dla mało aktywnych klientów

Są również banki, w których za wypłatę w bankomacie obcej sieci nie zapłacimy nawet złotówki, o ile spełnimy określone warunki. W Credit Agricole i Banku Millennium opłaty możemy uniknąć, zapewniając w poprzednim miesiącu wpływ na konto w wysokości min. 1000 zł i wykonując jedną transakcję kartą lub Blikiem. W takim wypadku prowizje w bankomatach będą dotyczyły tylko tych klientów, którzy korzystają z konta mniej aktywnie.

Metoda 5. Tanie bankomaty na terenie kraju, ale dla wybranych

Na bezprowizyjne wypłaty z wszystkich krajowych maszyn mogą też liczyć określone grupy klientów. Przykłady? W Santanderze (Konto Jakie Chcę) i Banku Pekao (Konto Przekorzystne) gotówkę bez prowizji ze wszystkich bankomatów w kraju mogą wypłacać klienci do 26. roku życia.

O opłatę za podobną operację tradycyjnie nie muszą się też martwić posiadacze kont z grupy premium, które jednak są drogie w prowadzeniu (uniknięcie nawet kilkudziesięciozłotowej opłaty jest możliwe, ale po spełnieniu dość wygórowanych warunków dotyczących wpływów i/lub sumy aktywów w banku).

Bankomaty bez prowizji – brak własnych maszyn nie musi być problemem (Euronet, Planet Cash)

Zdarza się jednak, że banki wcale nie posiadają własnych bankomatów, a i tak oferują bezpłatne wypłaty ze sporej liczby maszyn w Polsce. Przykład? Weźmy chociażby Toyota Bank, który pozwala na 3 darmowe operacje niezależnie od operatora urządzenia, z którego korzystamy. Z kolei osoby posiadające Konto Jakże Osobiste w Alior Banku mogą bezpłatnie wybrać z pakietu dostępnych Korzyści bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.

Spora część banków (również tych nieposiadających własnych maszyn) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów globalnych sieci, takich jak Euronet czy Planet Cash. Nieco korzystniejsza dla klientów – ze względu na podane wcześniej statystyki – jest oczywiście opcja z Euronetem. Dobrym przykładem jest tu Nest Bank i jego Nest Konto, którego posiadacze nie płacą ani złotówki za skorzystanie z wypłaty gotówki w bankomatach właśnie tej najliczniejszej w Polsce sieci. W kontekście bezpłatnych wypłat z bankomatów Planet Cash możemy wskazać chociażby na Bank Pocztowy.

Pamiętaj, bankomat to nie jedyna metoda wypłaty

Dane nie pozostawiają wątpliwości, że utrzymywanie własnych bankomatów jest dla banków sporym obciążeniem finansowym. Właśnie stąd bierze się tendencja do ich wycofywania; połączona z zachętą, by klienci korzystali ze swoich środków w formie bezgotówkowej.

Co z tymi, którzy mimo wszystko wolą obracać gotówką? Cóż, warto mieć świadomość, że bankomat nie jest jedyną opcją pobrania pieniędzy z rachunku. Sprawdź, w jaki inny sposób możesz wypłacić gotówkę z konta bankowego (np. w ramach usługi cashback).

A jeśli komuś bardziej od spadającej dostępności maszyn przeszkadzają rosnące prowizje za wypłaty z bankomatów, to rozwiązaniem może się okazać alternatywa w postaci wypłat z wykorzystaniem kodów Blik. Tego typu operacje są coraz powszechniejsze i, co istotne, nieraz tańsze od klasycznych wypłat przy użyciu karty płatniczej. Dla przykładu, bezwarunkowo darmowe są wypłaty z dowolnego bankomatu Blikiem w Alior Banku, mBanku, Nest Banku, PKO BP czy Santander Bank Polska.

Pozory mylą – uważnie czytaj tabele z opłatami!

Jeśli chodzi o tak istotny parametr rachunku jak prowizja za wypłatę z bankomatu oraz warunki zwolnienia z takiej opłaty, nie powinniśmy kierować się pozorami. Może się zdarzyć, że bank, który początkowo wydaje się pod tym względem mniej przyjazny, ostatecznie wygrywa z instytucjami posiadającymi setki czy tysiące maszyn (bo np. oferuje wszystkie krajowe bankomaty bez prowizji lub daje dostęp do bezpłatnych maszyn dużej sieci w rodzaju Euronet).

Dlatego tak ważne jest dokładne wczytywanie się w tabele zawierające informacje o opłatach; choć możesz też pójść na skróty i zapoznać się z naszymi analizami kont, w których opisujemy wszystkie ich istotne parametry. Warto też zwrócić się w stronę alternatywnych metod wypłat gotówki, jeśli pozwoli to na ograniczenie kosztów lub problemów z dostępnością maszyn.

Na koniec dygresja: konsekwentny wzrost liczby kart płatniczych w Polsce idzie w parze ze spadkiem liczby bankomatów. Z jednej strony to zła informacja dla osób, które wolą obracać gotówką; z drugiej – namacalny dowód na to, że małymi krokami zmierzamy w stronę coraz większej marginalizacji transakcji gotówkowych na rzecz płatności „wirtualnym” pieniądzem… Niby to żadne odkrycie, ale zderzenie z konkretnymi liczbami potwierdzającymi ten trend daje do myślenia.