Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji? Źródło obrazka: © yunava1/fotolia

Jednym z najistotniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnej oferty rachunku, jest możliwość wypłat gotówki z bankomatu bez prowizji, a co jeszcze ważniejsze - dostępność samych bankomatów. Warto zatem przeanalizować, które instytucje są pod tym względem przyjazne swoim klientom i ich portfelom.

Na początku warto przytoczyć twarde dane: z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec września 2017 r. funkcjonowało w naszym kraju 23 326 bankomatów. Oznacza to, że na jeden bankomat przypadało wówczas ok. 1650 kart płatniczych. Co ciekawe, pomimo nieprzerwanego wzrostu liczby wydanych kart, liczba maszyn od marca 2017 r. spadła o 425 sztuk.

Jak widać, liczba bankomatów podlega częstym i nieraz dość istotnym zmianom. W związku z tym uznaliśmy, że podawanie dokładnej liczby maszyn każdego z banków mija się z celem. Mogłoby się okazać, że już pierwszego dnia po publikacji tekstu przestałyby one być aktualne, dlatego w każdym przypadku podajemy przybliżoną liczbę bankomatów, którymi dysponują funkcjonujące w Polsce banki.

Bankomaty – które banki mają ich najwięcej?

Bankiem posiadającym najliczniejszą – bo liczącą prawie 3 200 – sieć własnych bankomatów jest PKO BP. Jego przewaga nad konkurencją w tej dziedzinie jest znaczna. Drugie na liście są banki zrzeszone w ramach Grupy BPS, które w sumie posiadają niecałe 2,5 tys. maszyn.

Liczbą bankomatów mieszczącą się w przedziale 1 000 - 2 000 mogą się pochwalić: Bank Pekao i BZ WBK (oba powyżej 1 700) oraz banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej (ok. 1 400). Pomiędzy wspomnianymi bankami a następnymi w kolejności istnieje już prawdziwa przepaść. Sieć bankomatów własnych ING Banku Śląskiego liczy nieco ponad 700 sztuk, zaś Banku Millennium i SKOK24 – niespełna 500.

Kolejne banki, które oferują klientom dostęp do własnych bankomatów, posiadają zaledwie po kilkadziesiąt maszyn. Mowa tu o Krakowskim Banku Spółdzielczym (ok. 90), Citi Handlowym (ok. 60) i eurobanku, który w wyniku stopniowego włączania własnych bankomatów do sieci Euronet stracił ich w ostatnim czasie niemal 150 (obecnie pozostało ich… niespełna 30).

Globalne sieci bankomatów

Gdyby jednak w powyższym rankingu uwzględnić bankomaty nienależące do banków, to niekwestionowanym liderem pod względem liczby maszyn w Polsce byłby zdecydowanie Euronet. Sieć posiada ich bowiem grubo ponad 7 000, choć to i tak o kilkaset mniej niż jeszcze rok temu.

Znaczący udział w rynku ma jeszcze Planet Cash (prawie 3 000). Inne sieci (Global Cash, Cashzone) posiadają w sumie ponad 500 maszyn, w związku z czym ich dostępność dla klientów jest raczej niewielka.

Bezprowizyjne wypłaty nie tylko we własnych bankomatach

Stwierdzenie, że najłatwiejszy dostęp do bezprowizyjnych wypłat mają klienci banków z najliczniejszą siecią własnych bankomatów, byłoby jednak sporym nadużyciem, a nawet zwykłym kłamstwem. Wiele zależy bowiem od polityki prowadzonej przez konkretny bank w tym zakresie. By ją poznać, niezbędne jest zerknięcie do taryfy opłat i prowizji.

Zasadniczo istnieją dwa sposoby naliczania opłaty za wypłatę gotówki z obcych bankomatów. Najczęściej jest to sztywna, kilkuzłotowa prowizja. Są jednak banki, które stosują znacznie mniej przyjazny dla klientów sposób i pobierają od klientów określony procent od kwoty wypłaty (choć i w tym przypadku uwzględnia się minimalną, konkretnie wyrażoną wartość prowizji). Procent na pierwszy rzut oka nie jest duży, ale przy wypłacie większej sumy gotówki narażamy się na bardzo wysoką opłatę. Dla przykładu, posiadacz podstawowego ROR-u w PKO BP za wypłatę 2000 zł z obcego bankomatu zapłaci aż 60 zł prowizji!

Koszt wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach przedstawia tabela. Oczywiście skupimy się wyłącznie na ofertach podstawowych rachunków skierowanych do klientów indywidualnych. Z dwóch powodów – po pierwsze, są one najtańsze, a po drugie – naturalną rzeczą jest, że droższe konta oferują zwykle więcej korzyści, w tym właśnie darmowe wypłaty gotówki.

Bank ROR Z jakich bankomatów w Polsce wypłacisz gotówkę bez prowizji? Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów
Alior Bank Konto Jakże Osobiste Alior Bank 2,50 zł (opłaty można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści do konta)
BGŻ BNP Paribas Konto Optymalne BGŻ BNP Paribas, Planet Cash 5 zł
BOŚ EKOkonto bez Kosztów ze wszystkich
BZ WBK Konto Jakie Chcę BZ WBK 5 zł (0 zł w przypadku klientów do 26. roku życia)
Citi Handlowy Citi Priority ze wszystkich
Credit Agricole Konto PROSTOoszczędzające Credit Agricole 5 zł
Deutsche Bank Konto Internetowe dbNET Deutsche Bank i Euronet 3 zł
Eurobank Konto Na co dzień ze wszystkich
Konto Active Eurobank oraz ze wszystkich (w przypadku wypłaty min. 100 zł) 1,90 zł – w przypadku wypłat kwot niższych niż 100 zł
Konto Prestige
Getin Bank Konto Proste Zasady ze wszystkich
Idea Bank Konto Idealne ze wszystkich
ING Konto z Lwem Direct ING, Planet Cash 0 zł (za pierwszą wypłatę), 2,50 zł (za każdą kolejną)
Inteligo Konto Inteligo PKO BP, BZ WBK 5 zł
mBank eKonto Standard BZ WBK, Euronet, Planet Cash (w przypadku wypłaty min. 100 zł) 1,30 zł (BZ WBK, Euronet, Planet Cash - w przypadku wypłaty kwot niższych niż 100 zł), 7 zł (pozostałe sieci)
Bank Millenium Konto 360° Bank Millenium 1 zł (BZ WBK, Planet Cash), 5 zł za wypłatę w pozostałych bankomatach (opłaty można uniknąć)
Nest Bank Nest Konto ze wszystkich
Orange Finanse Konto Osobiste ze wszystkich
Pekao Konto Przekorzystne Pekao oraz 2 pierwsze wypłaty w miesiącu z pozostałych; dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn 2%, min. 5 zł (za 3. i kolejną wypłatę z obcego bankomatu w przypadku klientów pow. 26. roku życia)
PKO BP Konto za Zero PKO BP 3%, min. 5zł
Bank Pocztowy Bliskie Konto Pocztowe Planet Cash 2 zł
Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto ze wszystkich (dotyczy kart MasterCard); w przypadku kart Visa darmowe są wypłaty z bankomatów w oddziałach oraz z maszyn Euronetu 6 zł (dla kart Visa w bankomatach innych niż własne i Euronet)
T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium ze wszystkich - pierwsze 3 wypłaty 6 zł za 3. i każdą kolejną wypłatę
Toyota Bank Konto Jedyne ze wszystkich - pierwsze 3 wypłaty 4,50 zł zł za 3. i każdą kolejną wypłatę

Brak własnych bankomatów? Żaden problem

Zdarza się, że banki wcale nie posiadają własnych bankomatów, a i tak oferują bezpłatne wypłaty ze sporej liczby maszyn w Polsce. Dobrym przykładem jest tu Getin Bank. Posiadacze podstawowej wersji rachunku osobistego (Konto Proste Zasady) nie płacą ani złotówki za wypłatę ze wszystkich bankomatów w kraju, podobnie jak posiadacze Nest Konta w Nest Banku czy Konta Idealnego w Idea Banku. Z kolei osoby posiadające Konto Jakże Osobiste w Alior Banku mogą bezpłatnie wybrać z pakietu dostępnych korzyści opcję bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Spora część banków (również tych nieposiadających własnych maszyn) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów globalnych sieci, takich jak Euronet czy Planet Cash. Nieco korzystniejsza dla klientów – ze względu na podane wcześniej statystyki - jest oczywiście opcja z Euronetem. Banki, które gwarantują posiadaczom podstawowych wersji rachunków bezprowizyjne wypłaty z bankomatów tej sieci, to m.in. Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank i Plus Bank. W kontekście bezpłatnych wypłat z bankomatów Planet Cash możemy wskazać chociażby na Bank Pocztowy. Posiadacze eKonta w mBanku nie zapłacą natomiast za wypłatę zarówno z maszyn Euronetu, jak i Planet Cash (a także BZ WBK), o ile wypłacana kwota wynosi co najmniej 100 zł.

Nie tylko własne maszyny

Nie brakuje banków, które wychodzą z założenia, że sieć własnych bankomatów to za mało i warto jeszcze bardziej ułatwić swoim klientom dostęp do bezprowizyjnych wypłat. Przykłady? Pekao proponuje posiadaczom Konta Przekorzystnego darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce (o ile kartą wydaną do rachunku jest Mastercard Debit FX), natomiast BZ WBK oferuje bezprowizyjną wypłatę z dowolnego bankomatu w kraju klientom do 26. roku życia. O opłatę za podobną operację nie muszą się też martwić posiadacze Konta Na co dzień w eurobanku.

Dla odmiany, PKO BP, który posiada największą liczbę swoich maszyn ze wszystkich banków w Polsce, nie zaproponował posiadaczom Konta Za Zero darmowych wypłat z obcych bankomatów. Z kolei, aby korzystający z Konta 360° w Banku Millenium mogli wypłacać bez prowizji, muszą spełnić dodatkowe warunki aktywnego korzystania z rachunku. Tym samym dochodzimy do wniosku, że klienci kilku innych banków (nawet tych, które własnych bankomatów wcale nie posiadają!) mogą liczyć na korzystniejsze warunki wypłacania gotówki.

Pozory mylą – uważnie czytaj tabele z opłatami!

Jeśli chodzi o tak istotny parametr rachunku jak warunki zwolnienia z opłaty za korzystanie z bankomatów, nie powinniśmy kierować się pozorami. Może się zdarzyć, że bank, który początkowo wydaje się pod tym względem mniej przyjazny, ostatecznie wygrywa z instytucjami posiadającymi setki czy tysiące maszyn.

Dlatego tak ważne jest dokładne wczytywanie się w tabele zawierające informacje o opłatach i prowizjach; choć możesz też pójść na skróty i zapoznać się z naszymi analizami kont, w których opisujemy wszystkie ich istotne parametry. Przy wyborze konkretnej oferty pomocny będzie także zawsze aktualny ranking.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.