My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?
Źródło: © yunava1/fotolia

Jednym z najistotniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnej oferty rachunku, jest możliwość wypłat gotówki z bankomatu bez prowizji, a co jeszcze ważniejsze - dostępność samych bankomatów. Warto zatem przeanalizować, które instytucje są pod tym względem przyjazne swoim klientom i ich portfelom.

Na początku warto przytoczyć twarde dane: z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na jesienią 2018 roku liczba bankomatów funkcjonujących w naszym kraju wynosiła niespełna 23 tys. Oznacza to, że na jeden bankomat przypadało wówczas ok. 1 760 kart płatniczych. Co ciekawe, pomimo nieprzerwanego wzrostu liczby wydanych kart w szerszej perspektywie czasowej mamy do czynienia ze stopniowym spadek liczby maszyn. Tylko w miesiącach czerwiec-wrzesień 2018 spadła ona o ponad 300 sztuk.

Jak widać, liczba bankomatów podlega częstym i nieraz dość istotnym zmianom. W związku z tym uznaliśmy, że podawanie dokładnej liczby maszyn każdego z banków mija się z celem. Mogłoby się okazać, że już pierwszego dnia po publikacji tekstu przestałyby one być aktualne, dlatego w każdym przypadku podajemy przybliżoną liczbę bankomatów, którymi dysponują funkcjonujące w Polsce banki.

Bankomaty – które banki mają ich najwięcej?

Bankiem posiadającym najliczniejszą – bo liczącą prawie 3 200 – sieć własnych bankomatów jest PKO BP. Jego przewaga nad konkurencją w tej dziedzinie jest znaczna. Drugi na tej liście Santander Bank Polska posiada nieco ponad 1 700 maszyn, podobnie jak trzeci Bank Pekao.

Liczbą bankomatów mieszczącą się w przedziale 1 000 - 2 000 mogą się pochwalić jeszcze banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej (ok. 1 400). Pomiędzy wspomnianymi bankami a następnymi w kolejności istnieje już prawdziwa przepaść. Sieć bankomatów własnych ING Banku Śląskiego liczy nieco ponad 700 sztuk, zaś Banku Millennium – niespełna 500.

Kolejne banki, które oferują klientom dostęp do własnych bankomatów, posiadają zaledwie po kilkadziesiąt maszyn. Mowa tu o Krakowskim Banku Spółdzielczym (ok. 90) oraz Citi Handlowym (ok. 60).

Globalne sieci bankomatów

Gdyby jednak w powyższym rankingu uwzględnić bankomaty nienależące do banków, to liderem pod względem liczby maszyn w Polsce byłby zdecydowanie Euronet. Sieć posiada ich bowiem grubo ponad 7 000.

Znaczący udział w rynku ma jeszcze Planet Cash (IT Card). Do bankomatów tej sieci wliczamy ponad 2 000 maszyn własnych, ok. 1 500 maszyn z logo Planet Cash, ale obsługiwanych przez banki (z czego ogromną większość stanowią BGŻ BNP Paribas i ING) oraz niemal 2 800 maszyn zarządzanych przez BPS i SGB.

Inne sieci (Global Cash, Cashline) posiadają w sumie kilkaset maszyn, w związku z czym ich dostępność dla klientów jest raczej niewielka.

Bezprowizyjne wypłaty nie tylko we własnych bankomatach

Stwierdzenie, że najłatwiejszy dostęp do bezprowizyjnych wypłat mają klienci banków z najliczniejszą siecią własnych bankomatów, byłoby jednak sporym nadużyciem, a nawet zwykłym kłamstwem. Wiele zależy bowiem od polityki prowadzonej przez konkretny bank w tym zakresie. By ją poznać, niezbędne jest zerknięcie do taryfy opłat i prowizji.

Zasadniczo istnieją dwa sposoby naliczania opłaty za wypłatę gotówki z obcych bankomatów. Najczęściej jest to sztywna, kilkuzłotowa prowizja. Są jednak banki, które stosują znacznie mniej przyjazny dla klientów sposób i pobierają od klientów określony procent od kwoty wypłaty (choć i w tym przypadku uwzględnia się minimalną, konkretnie wyrażoną wartość prowizji). Procent na pierwszy rzut oka nie jest duży, ale przy wypłacie większej sumy gotówki narażamy się na bardzo wysoką opłatę. Dla przykładu, posiadacz podstawowego ROR-u w PKO BP za wypłatę 2 000 zł z obcego bankomatu zapłaci aż 60 zł prowizji!

Koszt wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach przedstawia tabela. Oczywiście skupimy się wyłącznie na ofertach podstawowych rachunków skierowanych do klientów indywidualnych. Z dwóch powodów – po pierwsze, są one najtańsze, a po drugie – naturalną rzeczą jest, że droższe konta oferują zwykle więcej korzyści, w tym właśnie darmowe wypłaty gotówki.

Bank ROR Z jakich bankomatów w Polsce wypłacisz gotówkę bez prowizji? Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów
Alior Bank Konto Jakże Osobiste Alior Bank 2,50 zł (opłaty można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści do konta)
Bank Pekao Konto Przekorzystne Bank Pekao (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn) 2%, min. 5 zł (spełnienie warunków bezpłatności konta uprawnia do 2 bezprowizyjnych wypłat z obcych bankomatów)
Bank Pocztowy Bliskie Konto Pocztowe Planet Cash
BGŻ BNP Paribas Konto Optymalne BGŻ BNP Paribas, Planet Cash 5 zł
BOŚ EKOkonto bez Kosztów ze wszystkich
Citi Handlowy Citi Priority ze wszystkich
Credit Agricole Konto dla Ciebie Credit Agricole (w placówkach) 5 zł
EnveloBank EnveloKonto ze wszystkich 2 zł
Eurobank Konto w Pełni Eurobank oraz ze wszystkich (w przypadku wypłaty min. 100 zł) 1,90 zł – w przypadku wypłat kwot niższych niż 100 zł
Getin Bank Konto Proste Zasady ze wszystkich
Idea Bank Konto Idealne ze wszystkich (5 pierwszych wypłat w miesiącu) 1% za 6. i każdą kolejną wypłatę
ING Konto z Lwem Direct ING, Planet Cash 0 zł (za pierwszą wypłatę), 2,50 zł (za każdą kolejną)
Inteligo Konto Inteligo PKO BP, Santander Bank Polska 5 zł
mBank eKonto osobiste ze wszystkich (w przypadku wypłaty min. 100 zł, w innym przypadku – 1,30 zł prowizji)
Bank Millenium Konto 360° Bank Millenium 1 zł ( Santander Bank Polska, Planet Cash), 5 zł za wypłatę w pozostałych bankomatach (opłaty można uniknąć)
Nest Bank Nest Konto ze wszystkich
PKO BP Konto za Zero PKO BP 3%, min. 5zł
Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto (przejęte przez BGŻ BNP Paribas) Euronet lub w placówce (karty Visa) / ze wszystkich (karty Mastercard) 6 zł (karty Visa)
Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę Santander Bank Polska (ze wszystkich – dot. klientów do 26. roku życia) 5 zł
T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium ze wszystkich - pierwsze 3 wypłaty 6 zł za 4. i każdą kolejną wypłatę
Toyota Bank Moto Konto ze wszystkich - pierwsze 3 wypłaty 4,50 zł zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

Brak własnych bankomatów? Żaden problem

Zdarza się, że banki wcale nie posiadają własnych bankomatów, a i tak oferują bezpłatne wypłaty ze sporej liczby maszyn w Polsce. Dobrym przykładem jest tu Getin Bank. Posiadacze podstawowej wersji rachunku osobistego (Konto Proste Zasady) nie płacą ani złotówki za wypłatę ze wszystkich bankomatów w kraju, podobnie jak posiadacze Nest Konta w Nest Banku. Z kolei osoby posiadające Konto Jakże Osobiste w Alior Banku mogą bezpłatnie wybrać z pakietu dostępnych korzyści opcję bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Spora część banków (również tych nieposiadających własnych maszyn) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów globalnych sieci, takich jak Euronet czy Planet Cash. Nieco korzystniejsza dla klientów – ze względu na podane wcześniej statystyki - jest oczywiście opcja z Euronetem (korzystają z niej posiadacze Wymarzonego Konta). W kontekście bezpłatnych wypłat z bankomatów Planet Cash możemy wskazać chociażby na Bank Pocztowy.

Nie tylko własne maszyny

Nie brakuje banków, które wychodzą z założenia, że sieć własnych bankomatów to za mało i warto jeszcze bardziej ułatwić swoim klientom dostęp do bezprowizyjnych wypłat. Przykłady? Nest Bank proponuje posiadaczom Nest Konta darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, natomiast Santander i Pekao oferują bezprowizyjną wypłatę z dowolnego bankomatu w kraju klientom do 26. roku życia. O opłatę za podobną operację nie muszą się też martwić posiadacze konta Citi Priority w Citi Handlowym.

Dla odmiany, PKO BP, który posiada największą liczbę swoich maszyn ze wszystkich banków w Polsce, nie zaproponował posiadaczom Konta Za Zero darmowych wypłat z obcych bankomatów. Z kolei, aby korzystający z Konta 360° w Banku Millenium mogli wypłacać bez prowizji, muszą spełnić dodatkowe warunki aktywnego korzystania z rachunku. Tym samym dochodzimy do wniosku, że klienci kilku innych banków (nawet tych, które własnych bankomatów wcale nie posiadają!) mogą liczyć na korzystniejsze warunki wypłacania gotówki.

Pozory mylą – uważnie czytaj tabele z opłatami!

Jeśli chodzi o tak istotny parametr rachunku jak warunki zwolnienia z opłaty za korzystanie z bankomatów, nie powinniśmy kierować się pozorami. Może się zdarzyć, że bank, który początkowo wydaje się pod tym względem mniej przyjazny, ostatecznie wygrywa z instytucjami posiadającymi setki czy tysiące maszyn.

Dlatego tak ważne jest dokładne wczytywanie się w tabele zawierające informacje o opłatach i prowizjach; choć możesz też pójść na skróty i zapoznać się z naszymi analizami kont, w których opisujemy wszystkie ich istotne parametry. Przy wyborze konkretnej oferty pomocny będzie także zawsze aktualny ranking.

Komentarze