Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Cykl: Zestawienia opłat

Michał Radzimiński

Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?
Źródło: © yunava1/fotolia

Na początku warto przytoczyć twarde dane: z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec września 2019 roku liczba bankomatów funkcjonujących w naszym kraju wynosiła około 22,6 tys. Oznacza to, że na jeden bankomat przypadało wówczas ok. 1860 kart płatniczych. Co ciekawe, pomimo nieprzerwanego wzrostu liczby wydanych kart w szerszej perspektywie czasowej mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem liczby maszyn. Od początku 2018 r. spadła ona o ponad 600 sztuk.

Jak widać, liczba bankomatów podlega częstym i nieraz dość istotnym zmianom. W związku z tym uznaliśmy, że podawanie dokładnej liczby maszyn każdego z banków mija się z celem. Mogłoby się okazać, że już pierwszego dnia po publikacji tekstu przestałyby one być aktualne, dlatego w każdym przypadku podajemy przybliżoną liczbę bankomatów, którymi dysponują funkcjonujące w Polsce banki.

Bankomaty – które banki mają ich najwięcej?

Bankiem posiadającym najliczniejszą – bo liczącą ponad 3000 – sieć własnych bankomatów jest PKO BP. Jego przewaga nad konkurencją w tej dziedzinie jest znaczna. Drugi na tej liście Santander Bank Polska posiada ok. 1700 maszyn, o kilkadziesiąt więcej niż trzeci Bank Pekao.

Liczbą bankomatów mieszczącą się w przedziale 1000 - 2000 mogą się jeszcze pochwalić banki z grupy BPS (ponad 1800) oraz banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej (ok. 1400). Pomiędzy wspomnianymi bankami a następnymi w kolejności istnieje już prawdziwa przepaść. Sieć bankomatów własnych Banku Millennium liczy niecałe 500 sztuk, a maszyn ING Banku Śląskiego jest ok. 350.

Kolejne instytucje, które oferują klientom dostęp do własnych bankomatów, posiadają zaledwie po kilkadziesiąt maszyn. Mowa tu o Krakowskim Banku Spółdzielczym (ok. 90) oraz Citi Handlowym (ok. 50).

Globalne sieci bankomatów

Gdyby jednak w powyższym rankingu uwzględnić bankomaty nienależące do banków, to liderem pod względem liczby maszyn w Polsce byłby zdecydowanie Euronet. Sieć posiada ich bowiem grubo ponad 7 000.

Znaczący udział w rynku ma jeszcze Planet Cash (IT Card). W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 4000 bankomatów tej sieci. Maszyn Cashline jest ok. 50, w związku z czym ich dostępność dla klientów jest raczej niewielka.

Bezprowizyjne wypłaty nie tylko we własnych bankomatach

Stwierdzenie, że najłatwiejszy dostęp do bezprowizyjnych wypłat mają klienci banków z najliczniejszą siecią własnych bankomatów, byłoby jednak sporym nadużyciem, a nawet zwykłym kłamstwem. Wiele zależy bowiem od polityki prowadzonej przez konkretny bank w tym zakresie. By ją poznać, niezbędne jest zerknięcie do taryfy opłat i prowizji.

Zasadniczo istnieją dwa sposoby naliczania opłaty za wypłatę gotówki z obcych bankomatów. Najczęściej jest to sztywna, kilkuzłotowa prowizja. Są jednak banki, które stosują znacznie mniej przyjazny dla klientów sposób i pobierają od klientów określony procent od kwoty wypłaty (choć i w tym przypadku uwzględnia się minimalną, konkretnie wyrażoną wartość prowizji). Procent na pierwszy rzut oka nie jest duży, ale przy wypłacie większej sumy gotówki narażamy się na bardzo wysoką opłatę. Dla przykładu, posiadacz podstawowego ROR-u w PKO BP za wypłatę 2 000 zł z obcego bankomatu zapłaci aż 60 zł prowizji!

Koszt wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach przedstawia tabela. Oczywiście skupimy się wyłącznie na ofertach podstawowych rachunków skierowanych do klientów indywidualnych. Z dwóch powodów – po pierwsze, są one najtańsze, a po drugie – naturalną rzeczą jest, że droższe konta oferują zwykle więcej korzyści, w tym właśnie darmowe wypłaty gotówki.

Darmowe wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach

Bank

Nazwa rachunku

Z jakich bankomatów w Polsce wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

2,50 zł (opłaty można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści do konta)

Bank Millennium

Konto 360°

Bank Millenium

1 zł ( Santander Bank Polska, Planet Cash), 5 zł za wypłatę w pozostałych bankomatach (opłat można uniknąć, spełniając warunki bezpłatności konta)

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

Bank Pekao (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

2%, min. 5 zł (spełnienie warunków bezpłatności konta uprawnia do 2 bezprowizyjnych wypłat z obcych bankomatów)

Bank Pocztowy

Bliskie Konto Pocztowe

Planet Cash (do 30.06.2020)

2 zł (możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatów w kraju i za granicą za 6,50 zł)

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

BNP Paribas, Planet Cash (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

5 zł (dot. Karty Otwartej na Dzisiaj)

BOŚ

EKOkonto bez Kosztów

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Citi Handlowy

Citi Priority

ze wszystkich

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Credit Agricole (w placówkach)

5 zł (opłaty można uniknąć, spełniając warunek bezpłatności konta)

EnveloBank

EnveloKonto

ze wszystkich

Getin Bank

Konto Proste Zasady

ze wszystkich

Idea Bank

Konto Idealne

ze wszystkich (5 pierwszych wypłat w miesiącu)

1% prowizji za 6. i każdą kolejną wypłatę

ING

Konto z Lwem Direct

ING, Planet Cash

0 zł (za pierwszą wypłatę), 5 zł (za każdą kolejną)

Inteligo

Konto Inteligo

PKO BP, Santander Bank Polska

5 zł

mBank

eKonto osobiste

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Nest Bank

Nest Konto

ze wszystkich

PKO BP

Konto za Zero

PKO BP

3%, min. 5zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

Santander Bank Polska (lub ze wszystkich – dot. klientów do 26. roku życia)

5 zł

T-Mobile Usługi Bankowe

Konto Freemium

ze wszystkich - pierwsze 3 wypłaty

6 zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

Toyota Bank

Moto Konto

ze wszystkich - pierwsze 3 wypłaty

4,50 zł zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

Brak własnych bankomatów? Żaden problem

Zdarza się, że banki wcale nie posiadają własnych bankomatów, a i tak oferują bezpłatne wypłaty ze sporej liczby maszyn w Polsce. Dobrym przykładem jest tu Getin Bank. Posiadacze podstawowej wersji rachunku osobistego (Konto Proste Zasady) nie płacą ani złotówki za wypłatę ze wszystkich bankomatów w kraju, podobnie jak posiadacze Nest Konta w Nest Banku. Z kolei osoby posiadające Konto Jakże Osobiste w Alior Banku mogą bezpłatnie wybrać z pakietu dostępnych korzyści opcję bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Spora część banków (również tych nieposiadających własnych maszyn) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów globalnych sieci, takich jak Euronet czy Planet Cash. Nieco korzystniejsza dla klientów – ze względu na podane wcześniej statystyki - jest oczywiście opcja z Euronetem. W kontekście bezpłatnych wypłat z bankomatów Planet Cash możemy wskazać chociażby na Bank Pocztowy.

Nie tylko własne maszyny

Nie brakuje banków, które wychodzą z założenia, że sieć własnych bankomatów to za mało i warto jeszcze bardziej ułatwić swoim klientom dostęp do bezprowizyjnych wypłat. Przykłady? Santander (Konto Jakie Chcę) i Bank Pekao (Konto Przekorzystne) oferują bezprowizyjną wypłatę z dowolnego bankomatu w kraju klientom do 26. roku życia. O opłatę za podobną operację nie muszą się też martwić posiadacze konta Citi Priority w Citi Handlowym.

Dla odmiany, PKO BP, który posiada największą liczbę swoich maszyn ze wszystkich banków w Polsce, nie zaproponował posiadaczom Konta Za Zero darmowych wypłat z obcych bankomatów. Z kolei, aby korzystający z Konta 360° w Banku Millenium mogli wypłacać bez prowizji, muszą spełnić dodatkowe warunki aktywnego korzystania z rachunku. Tym samym dochodzimy do wniosku, że klienci kilku innych banków (nawet tych, które własnych bankomatów wcale nie posiadają!) mogą liczyć na korzystniejsze warunki wypłacania gotówki.

Pozory mylą – uważnie czytaj tabele z opłatami!

Jeśli chodzi o tak istotny parametr rachunku jak warunki zwolnienia z opłaty za korzystanie z bankomatów, nie powinniśmy kierować się pozorami. Może się zdarzyć, że bank, który początkowo wydaje się pod tym względem mniej przyjazny, ostatecznie wygrywa z instytucjami posiadającymi setki czy tysiące maszyn.

Dlatego tak ważne jest dokładne wczytywanie się w tabele zawierające informacje o opłatach i prowizjach; choć możesz też pójść na skróty i zapoznać się z naszymi analizami kont, w których opisujemy wszystkie ich istotne parametry. Przy wyborze konkretnej oferty pomocny będzie także zawsze aktualny ranking kont osobistych.

Na koniec dygresja: konsekwentny wzrost liczby kart płatniczych w Polsce idzie w parze ze spadkiem liczby bankomatów. Z jednej strony to zła informacja dla osób, które wolą obracać gotówką; z drugiej – namacalny dowód na to, że małymi krokami zmierzamy w stronę coraz większej marginalizacji transakcji gotówkowych na rzecz płatności „wirtualnym” pieniądzem… Niby to żadne odkrycie, ale zderzenie z konkretnymi liczbami potwierdzającymi ten trend daje do myślenia.