Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Cykl: Zestawienia opłat

Bankomaty własne. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę bez prowizji?
Źródło: © yunava1/fotolia
Spis treści

Zanim przejdziemy do statystyk dotyczących liczby maszyn, zerknijmy do bankowych tabel opłat i prowizji w poszukiwaniu informacji o kosztach wypłat z bankomatów.

Gdzie najtaniej wypłacisz pieniądze?

Skupimy się wyłącznie na ofertach podstawowych rachunków skierowanych do klientów indywidualnych. Z dwóch powodów – po pierwsze, są one najtańsze, a po drugie – naturalną rzeczą jest, że droższe konta oferują zwykle więcej korzyści, w tym właśnie darmowe wypłaty gotówki.

Darmowe wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach

Bank

Nazwa rachunku

Z jakich bankomatów w Polsce wypłacisz gotówkę bez prowizji?

Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

2,50 zł (opłaty można uniknąć w ramach dodatkowej korzyści do konta)

Bank Millennium

Konto 360°

Bank Millenium

1 zł ( Santander Bank Polska, Planet Cash), 5 zł za wypłatę w pozostałych bankomatach (opłat można uniknąć, spełniając warunki bezpłatności konta)

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

Bank Pekao (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

2,3%, min. 5 zł (spełnienie warunków bezpłatności konta uprawnia do 2 bezprowizyjnych wypłat z obcych bankomatów)

Bank Pocztowy

Konto w Porządku

Planet Cash

1 zł (możliwość wykupienia miesięcznego pakietu wypłat z bankomatów w kraju i za granicą za 6,50 zł)

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

BNP Paribas, Planet Cash (dla klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn)

5 zł (Karta Otwarta na Dzisiaj)

BOŚ

EKOkonto bez Kosztów

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Citi Handlowy

CitiKonto

ze wszystkich (pierwsze 4 wypłaty)

8 zł za 5. i każdą kolejną wypłatę

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Credit Agricole (w placówkach)

6 zł (opłaty można uniknąć, spełniając warunek bezpłatności konta)

Getin Bank

Konto Proste Zasady

ze wszystkich (od 1 października 2020 r. tylko Planet Cash)

3,5%, min. 5 zł (od 1 października 2020 r.)

Idea Bank

Konto Idealne

ze wszystkich (5 pierwszych wypłat w miesiącu)

1% prowizji za 6. i każdą kolejną wypłatę

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

ING, Planet Cash

0 zł (za pierwszą wypłatę), 5 zł (za każdą kolejną)

Inteligo

Konto Inteligo

PKO BP, Santander Bank Polska

5 zł

mBank

eKonto osobiste

ze wszystkich, pod warunkiem wypłaty min. 100 zł (w przeciwnym razie pobierana jest prowizja 2,50 zł)

Nest Bank

Nest Konto

ze wszystkich

PKO BP

Konto za Zero

PKO BP

10 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

Santander Bank Polska (lub ze wszystkich – dot. klientów do 26. roku życia)

5 zł

T-Mobile Usługi Bankowe

Konto Freemium

ze wszystkich (pierwsze 3 wypłaty)

6 zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

Toyota Bank

Moto Konto

ze wszystkich (pierwsze 3 wypłaty)

4,50 zł zł za 4. i każdą kolejną wypłatę

Opłata za wypłatę z bankomatów w poszczególnych bankach. Opracowanie na podstawie bankowych tabel opłat i prowizji. Stan na 9 września 2020 r.

Aby nasz przegląd był kompletny, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, które banki oferują bezprowizyjne wypłaty z największej liczby bankomatów. Do tego potrzebna jest nam wiedza na temat liczebności maszyn, w tym również tych należących do globalnych sieci.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wpłatomaty to osobna kategoria. Mimo to w większości przypadków umożliwiają one jednocześnie również wypłatę gotówki, więc siłą rzeczy będą one uwzględnione w poniższych statystykach.

Bankomaty – które banki mają ich najwięcej?

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec marca 2020 roku liczba bankomatów funkcjonujących w naszym kraju wynosiła około 22,5 tys. Oznacza to, że na jeden bankomat przypadało wówczas niemal 2000 kart płatniczych.

Co ciekawe, pomimo nieprzerwanego wzrostu liczby wydanych kart w szerszej perspektywie czasowej mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem liczby maszyn. Od początku 2018 r. spadła ona o prawie 700 sztuk.

Najliczniejszą sieć należącą do banku, liczącą ponad 3000 sztuk, stanowią bankomaty PKO BP. Jego przewaga nad konkurencją w tej dziedzinie jest znaczna. Drugi na tej liście Santander Bank Polska posiada ok. 1700 maszyn, o kilkadziesiąt więcej niż trzeci Bank Pekao.

Liczbą bankomatów mieszczącą się w przedziale 1000 - 2000 mogą się jeszcze pochwalić banki z grupy BPS (niespełna 1700) oraz banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej (ok. 1350). Pomiędzy wspomnianymi bankami a następnymi w kolejności istnieje już prawdziwa przepaść. Dla przykładu, sieć maszyn własnych Banku Millennium liczy niecałe 500 sztuk. Ciekawą kwestią są bankomaty ING Banku Śląskiego, których do niedawna było kilkaset, a dziś nie ma ich prawie wcale.

Ostatnim bankiem, który oferują klientom dostęp do własnych maszyn jest Citi Handlowy (ok. 50).

Globalne sieci bankomatów

Gdyby jednak w powyższym rankingu uwzględnić bankomaty nienależące do banków, to liderem pod względem liczby maszyn w Polsce byłby zdecydowanie Euronet. Sieć posiada ich bowiem grubo ponad 7000.

Znaczący udział w rynku ma jeszcze Planet Cash (IT Card). W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 4000 bankomatów tej sieci. Maszyn Cashline jest ok. 50, w związku z czym ich dostępność dla klientów jest raczej niewielka.

A co z bankami, które nie mają własnych bankomatów?

Są jednak w Polsce i takie instytucje, które nie posiadają własnych urządzeń, a ich klienci są zmuszeni do korzystania z maszyn należących do innych banków lub do zewnętrznych operatorów. Warto wiedzieć, że dla banku, który nie dysponuje własnymi urządzeniami, oznacza to wysokie koszty własne – za każdym razem, gdy jego klient skorzysta z obcego bankomatu, musi wnieść opłatę na rzecz właściciela urządzenia.

Stawki, które płaci bank-wydawca karty operatorowi bankomatu, są ustalane przez organizacje płatnicze (Visa i Mastercard) i wynoszą odpowiednio 1,20 zł i 1,30 zł za każdą transakcję. Trudno więc się dziwić, że banki przerzucają część tych kosztów na swoich klientów, jednak mogą przy tym stosować bardzo różne strategie.

Metoda 1. Obowiązkowa prowizja za każdą wypłatę z obcego bankomatu

Zasadniczo istnieją dwa sposoby naliczania opłaty za wypłatę pieniędzy z obcych bankomatów. Najczęściej jest to sztywna, kilkuzłotowa prowizja, w zależności od banku wynosząca od 2 do nawet 10 zł. Są jednak banki, które stosują znacznie mniej przyjazny dla klientów sposób i pobierają od klientów określony procent od kwoty wypłaty (choć i w tym przypadku uwzględnia się minimalną, konkretnie wyrażoną wartość prowizji). Procent na pierwszy rzut oka nie jest duży, ale przy wypłacie większej sumy gotówki narażamy się na bardzo wysoką opłatę. Dla przykładu, posiadacz podstawowego ROR-u w Banku Pekao za wypłatę 1000 zł z obcego bankomatu zapłaci aż 23 zł (prowizja w wysokości 2,3% wypłacanej kwoty), o ile nie spełni warunku bezpłatnego konta.

Metoda nr 2. Prowizje uzależnione od liczby wypłat

Niektóre instytucje wprowadziły nieco inna zasadę i zaoferowały swoim klientom określoną liczbę bezpłatnych wypłat z obcych bankomatów w miesiącu. Przykładowo: w ING Banku Śląskim przysługuje nam tylko jedna bezpłatna wypłata gotówki z maszyn nienależących ani do tej instytucji (ani do Planet Cash), a koszt każdej pozostałej to aż 5 zł. Z kolei w Toyota Banku darmowe są trzy pierwsze transakcje, a za wszystkie kolejne zapłacimy 4,50 zł.

Metoda nr 3. Bankomaty bez prowizji tylko jeśli wypłacamy większe kwoty

Jeszcze inną drogą poszły BOŚ Bank oraz mBank. Obie te instytucje pozwalają korzystać z bankomatów za darmo, jeżeli wypłacana kwota w przypadku jednorazowej operacji wynosi więcej niż 100 zł. W ten sposób ograniczają liczbę transakcji, za które – jak już wiemy – musiałby wnieść opłatę na rzecz operatorów obcych maszyn.

Metoda nr 4. Prowizje w bankomatach dla mało aktywnych klientów

Są również banki, w których za wypłatę w bankomacie obcej sieci nie zapłacimy nawet złotówki, o ile spełnimy określone warunki. W Credit Agricole i Banku Millennium opłaty możemy uniknąć, zapewniając w poprzednim miesiącu wpływ na konto w wysokości min. 1000 zł i wykonując jedną transakcję kartą lub Blikiem. W takim wypadku prowizje w bankomatach będą dotyczyły tylko tych klientów, którzy korzystają z konta mniej aktywnie.

Metoda 5. Tanie bankomaty na terenie kraju, ale dla wybranych

Na bezprowizyjne wypłaty z wszystkich krajowych maszyn mogą też liczyć określone grupy klientów. Przykłady? W Santanderze (Konto Jakie Chcę) i Banku Pekao (Konto Przekorzystne) gotówkę bez prowizji ze wszystkich bankomatów w kraju mogą wypłacać klienci do 26. roku życia. O opłatę za podobną operację nie muszą się też martwić posiadacze kont z grupy premium.

Bankomaty bez prowizji? Brak własnych maszyn nie musi być problemem

Zdarza się jednak, że banki wcale nie posiadają własnych bankomatów, a i tak oferują bezpłatne wypłaty ze sporej liczby maszyn w Polsce. Dobrym przykładem jest tu Nest Bank i jego Nest Konto, którego posiadacze nie płacą ani złotówki za wypłatę gotówki kartą ze wszystkich bankomatów w kraju. Z kolei osoby posiadające Konto Jakże Osobiste w Alior Banku mogą bezpłatnie wybrać z pakietu dostępnych Korzyści opcję bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Spora część banków (również tych nieposiadających własnych maszyn) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów globalnych sieci, takich jak Euronet czy Planet Cash. Nieco korzystniejsza dla klientów – ze względu na podane wcześniej statystyki – jest oczywiście opcja z Euronetem. W kontekście bezpłatnych wypłat z bankomatów Planet Cash możemy wskazać chociażby na Bank Pocztowy.

Poza tym warto mieć świadomość, że bankomat nie jest jedyną opcją pobrania pieniędzy z rachunku. Sprawdź, w jaki inny sposób możesz wypłacić gotówkę z konta bankowego (np. w ramach usługi cashback).

Pozory mylą – uważnie czytaj tabele z opłatami!

Jeśli chodzi o tak istotny parametr rachunku jak warunki zwolnienia z opłaty za korzystanie z bankomatów, nie powinniśmy kierować się pozorami. Może się zdarzyć, że bank, który początkowo wydaje się pod tym względem mniej przyjazny, ostatecznie wygrywa z instytucjami posiadającymi setki czy tysiące maszyn (bo np. oferuje wszystkie krajowe bankomaty bez prowizji).

Dlatego tak ważne jest dokładne wczytywanie się w tabele zawierające informacje o opłatach; choć możesz też pójść na skróty i zapoznać się z naszymi analizami kont, w których opisujemy wszystkie ich istotne parametry.

Na koniec dygresja: konsekwentny wzrost liczby kart płatniczych w Polsce idzie w parze ze spadkiem liczby bankomatów. Z jednej strony to zła informacja dla osób, które wolą obracać gotówką; z drugiej – namacalny dowód na to, że małymi krokami zmierzamy w stronę coraz większej marginalizacji transakcji gotówkowych na rzecz płatności „wirtualnym” pieniądzem… Niby to żadne odkrycie, ale zderzenie z konkretnymi liczbami potwierdzającymi ten trend daje do myślenia.