Bank SMART, czyli mobilna bankowość na tablety i smartfony

Bank SMART, czyli mobilna bankowość na tablety i smartfony Źródło obrazka: logo Banku SMART

11 czerwca swoją działalność rozpoczął Bank SMART, czyli nowe przedsięwzięcie FM Banku PBP. W założeniu nowy bank ma być dostępny przede wszystkim na urządzenia mobilne, ponieważ stacjonarne oddziały, według osób tworzących projekt, tylko generują niepotrzebne koszty. Oferta nowo powstałej instytucji na pierwszy rzut oka jest konkurencyjna, jednak to przyszłość pokaże, czy przetrwa próbę czasu.

Kilka dni temu FM Bank wprowadził na rynek markę BIZ Bank, której misją ma być wspieranie rozwoju przedsiębiorczości Polaków, a szczególnie mikro i małych firm. W tym kontekście pojawia się pytanie, jakie cele stawia sobie Bank SMART. Nie jest to całkiem nowa instytucja, ponieważ SMART wciąż pozostaje częścią FM Banku, a środki w nim zdeponowane są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie jest to także internetowy oddział BIZ Banku, ponieważ obie jednostki mają działać niezależnie od siebie.

Bank SMART - bank mobilny

Materiały marketingowe przedstawiają Bank SMART jako pierwszy w Polsce bank mobilny, w którym mobilna odsłona działalności nie jest tylko dodatkiem, ale pełnoprawnym i niezależnym sposobem korzystania z bankowości. Model biznesowy ma opierać się na jak najniższych kosztach, które są możliwe dzięki rezygnacji ze stacjonarnych oddziałów i przeniesieniu działalności w sferę smartfonów i tabletów (korzystanie z oferty banku przez Internet to mniej wspierany kanał obsługi). Takie podejście, w opinii osób tworzących Bank SMART, to wyzwanie dla dużych banków, które mobilność wciąż traktują jako dodatek do internetowej i osobistej obsługi klienta. Oferta SMARTA jest przejrzysta i prosta, co ma go odróżniać od tradycyjnych banków, w których produkty są rozbudowane, a taryfy opłat i prowizji zawierają wiele podpunktów. Bank porównuje się także do mBanku, ING oraz PKO BP, co jest kwestią mocno dyskusyjną, biorąc pod uwagę parametry rachunków, które uwzględniono w zestawieniu.

Oferta Banku SMART

Propozycje SMARTA nie wyglądają jednak źle. Konta osobiste i firmowe prowadzone są bezpłatnie, a karta debetowa nie jest obciążona miesięczną opłatą. Do końca roku wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie mają być darmowe (potem tylko pierwsze 3, kolejne będą kosztować 5 zł). Istotnymi, i dość wysokimi, prowizjami są koszty korzystania z polecenia zapłaty (5 zł miesięcznie) oraz opłata za zmianę PIN w bankomatach BZ WBK (sama kwestia takiej opłaty może budzić sprzeciw, w końcu zmiana kodu do karty płatniczej ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa). Atrakcyjnie oprocentowane są osobiste i firmowe konta oszczędnościowe – 4% w skali roku – a pierwszy przelew z takiego rachunku jest bezpłatny. Pomimo zapewnień, że to oprocentowanie się nie pogorszy, można zastanawiać się, jak długo tak konkurencyjna oferta będzie dostępna, ponieważ promocje bankowe mają to do siebie, że po jakimś czasie nawet najbardziej interesujące konta oszczędnościowe czy rachunki bieżące tracą na atrakcyjności.

Bank SMART oferuje swoim klientom nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają zakładanie rachunku i korzystanie z niego. Konto można otworzyć na podstawie zdjęcia dowodu osobistego, a zawarcie umowy potwierdzić przelewem z innego banku. SMART umożliwia także sterowanie głosem, dzięki czemu w przystępny sposób uzyskamy informację np. o stanie środków na koncie czy historię transakcji. Podobną funkcjonalność posiada także aplikacja mobilna Meritum Banku, co jasno wskazuje, że ten sposób korzystania z konta wciąż się rozwija i z czasem może zdobyć większą popularność.

„Konkurencja opłaca celebrytów. My dajemy konto bez opłat”

Nowy projekt FM Banku zaskakuje pod względem oferty i funkcjonalności. W założeniu Bank SMART ma opierać się na rozwiązaniach mobilnych a także zapewniać nie tylko proste i niskie opłaty, ale również usługi bankowe najlepszej jakości. Nowy gracz na rynku bankowym z impetem zaprezentował swoją ofertę, porównując się z wybranymi bankami, a nawet mówiąc „Konkurencja opłaca celebrytów. My dajemy konto bez opłat”. Ten mocny przekaz ma przyciągnąć potencjalnych klientów i przekonać do całkowicie mobilnej bankowości. Ci ostatni wstrzymują się z entuzjazmem, zauważając, że korzystanie z rachunku wyłącznie przez telefon czy tablet może być uciążliwe i niewygodne. Większość posiadaczy rachunków bankowych wciąż używa komputera do zarządzania swoimi finansami i ta tendencja nieprędko ulegnie zmianie.

Najbliższe miesiące pokażą, w jakim kierunku zmierzają działania Banku SMART – czy będą miały na celu wprowadzanie nowych produktów (np. kredytów czy lokat), usprawnienie rozwiązań mobilnych, czy też utrzymanie dotychczasowej atrakcyjnej oferty (a może wszystko naraz?). Wtedy okaże się, jak silna jest propozycja pierwszego mobilnego banku w Polsce.

Z ostatniej chwili

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

 • 3.12.2018 19:04

  Niższe koszty dot. karty kredytowej i niższe oprocentowanie zadłużenia, to korzyści jakie odniesiesz w promocji "Jedyna taka karta" banku Credit Agricole.

 • 3.12.2018 15:22

  200 zł premii - tyle można zgarnąć otwierając eKonto Standard w mBanku i zlecając na nie przelew swojego wynagrodzenia.

 • 3.12.2018 10:43

  Getin Bank po raz kolejny proponuje 3,5% na Koncie Oszczędnościowym przez 12 miesięcy dla kwot do 10 000 zł dla aktywnych.

 • 30.11.2018 14:41

  Kolejna szansa na 100 zł. Tym razem z Kontem Freemium od T-Mobile Usługi Bankowe. Premia do wykorzystania na Allegro.

 • 30.11.2018 13:09

  100 zł premii czeka na tych, którzy założą Konto Jakże Osobiste w Alior Banku i wywiążą się z prostych obowiązków - wpływy i 3 transakcje kartą.

 • 28.11.2018 17:08

  W czwartej edycji promocji iKonta Biznes w Alior Banku do zdoobycia jest nawet 1620 zł w gotówce oraz warta ponad 450 zł prenumerata Pulsu Biznesu.

 • 27.11.2018 15:51

  W promocji "Zgarnij prezent pod choinkę" Santander Bank Polska rozdaje nowym posiadaczom konta osobistego lub firmowego nawet 150 zł do wydania na Allegro,

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.