Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Bank przyjazny Ukraińcom: oferta w języku ukraińskim

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.

Bank przyjazny Ukraińcom: oferta w języku ukraińskim

W codziennych kontaktach można żartować z nieporozumień pojawiających się podczas rozmowy z cudzoziemcem. Gdy dochodzi do podpisywania umowy rachunku bankowego czy poznawania taryfy opłat i prowizji, liczy się precyzja przekazu. Dlatego sprawdziliśmy, jak działające w Polsce banki przygotowane są do obsługi osób mówiących w języku ukraińskim.

Wg różnych szacunków jest Was – Szanowni Ukraińcy - w naszym kraju od kilkuset tysięcy do nawet 2 milionów. To dla Was, ale i dla polskich pracodawców, chcących pomóc swoim pracownikom zza wschodniej granicy w wyborze konta bankowego, przygotowaliśmy cykl artykułów "Bank przyjazny Ukraińcom".

Sprawdziliśmy, który bank przygotował dla Was stronę internetową po ukraińsku, gdzie pracują doradcy władający tym językiem, a gdzie znajdziecie wzory dokumentów bankowych po ukraińsku.

Krótko mówiąc, przyjrzeliśmy się podejściu banków do coraz liczniejszej grupy klientów mówiących po ukraińsku.

Alior Bank – szeroki zestaw informacji o produktach

Na stronie internetowej tego banku znajdziecie specjalną zakładkę Наше предложение, której treść napisana jest w językach ukraińskim i rosyjskim. W środku zamieszczono szeroki zestaw informacji na temat oferowanego przez bank konta osobistego, karty kredytowej i innych produktów.

Niestety, wszystkie dokumenty, które mogą być Wam przydatne, np. regulaminy, tabele opłat i prowizji, tabele oprocentowania depozytów, podane są tylko w polskiej wersji językowej.

Bank Pekao - infolinia i dokumenty

Bank Pekao przyjął na swojej stronie internetowej bardzo nietypowy sposób przekazania informacji o ofercie dla Ukraińców. Numer infolinii w języku ukraińskim - czynnej w dni robocze od 8:00 do 20:00 - znajdziecie w zakładce Kontakt.

Z kolei przekierowanie do podstrony z ofertą w języku ukraińskim znajduje się wśród reklam wyświetlających się na górze strony. Bank nie informuje o możliwościach obsługi w tym języku, ale pod opisem Konta Przekorzystnego znajdziecie napisane po ukraińsku linki do regulaminu prowadzenia rachunków bankowych, taryfy opłat i prowizji oraz regulaminu promocji “3% na Koncie Oszczędnościowym”. Wszystkie dokumenty są po polsku i ukraińsku, a ich układ sprawia, że można sobie ćwiczyć rozumienie tekstu polskiego, porównując go z wersją ukraińską.

Kliknij, aby powiększyć

Źródło: strona Banku Pekao

Bank Pocztowy – ważne dokumenty i bankowość internetowa

W tym banku nie będziecie mieli żadnych problemów z odnalezieniem oferty w języku ukraińskim i korzystaniem z produktów bankowych. Bank Pocztowy przetłumaczył bowiem swoją bankowość internetową na język ukraiński, co z pewnością podnosi poczucie bezpieczeństwa transakcji u jego klientów porozumiewających się w tym języku.

Na głównej stronie banku w Internecie jest duża flaga ukraińska prowadząca do części ukraińskojęzycznej. Znajdziecie w niej opis proponowanych przez bank produktów oraz zestaw najczęściej zadawanych pytań (z podziałem na te dotyczące rachunku, kart płatniczych, bankowości internetowej i telefonicznej) wraz z odpowiedziami i numer infolinii w języku ukraińskim. Niestety jest ona czynna tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Na plus dla Banku Pocztowego należy zaliczyć fakt, że zestaw dokumentów, które mają przetłumaczone swoje nazwy (tytuły), jest bardzo bogaty. Te najważniejsze - umowa rachunku oraz regulaminy prowadzenia konta i obsługi kart płatniczych - przetłumaczone są w całości na język ukraiński.

BGŻ BNP Paribas – infolinia i kilka oddziałów

Do opisu oferty w języku ukraińskim prowadzi skrót UA po prawej stronie głównego menu. Wchodząc w niego, znajdziecie informacje o kontach osobistych z oferty banku i oferowanych do nich kartach płatniczych.

Bank zapewnia, że może obsługiwać klientów z Ukrainy we wszystkich swoich oddziałach, ale dodatkowo podaje informację, że w trzech z nich – w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu – czekają na Was doradcy władający językiem ukraińskim. Do Waszej dyspozycji jest też bankowa „gorąca linia” (infolinia), której konsultanci posługują się tym językiem.

Tytuły ważnych dokumentów bankowych są przetłumaczone na język ukraiński, ale ich treść niestety jest tylko po polsku.

Credit Agricole - dokumenty i aplikacja mobilna

W listopadzie 2017 r. bank informował o szerokim otwarciu się na obywateli Ukrainy. Wszystkie przydatne informacje – od ulotek, przez stronę internetową, po dokumenty (umowa rachunku, tabela opłat i prowizji) – zostały przetłumaczone na język ukraiński i oddane do dyspozycji potencjalnych klientów.

Obecnie (październik 2018 r.) strona internetowa banku jest w przebudowie i jej ukraińska wersja nie jest dostępna. Jak zapewnia Biuro Prasowe Credit Agricole, ulotki i dokumenty w języku ukraińskim są w placówkach banku, a doradcy chętnie służą informacjami. Cały czas działa aplikacja mobilna w ukraińskiej wersji językowej.

Getin Bank – 30 oddziałów z obsługą w języku ukraińskim

Ten bank należy wyróżnić za bardzo dobre przygotowanie do obsługi klientów z Ukrainy. Na głównej stronie banku od razu zwracają uwagę w głównym menu literki UA i flaga ukraińska.

W „ukraińskiej” części strony internetowej znajdziecie nie tylko opis produktów bankowych, ale i konkretne informacje o tym, co bank uważa za swój atut w obsłudze klientów z Ukrainy. Z pewnością można do nich zaliczyć uproszczoną procedurę otwierania dla Was rachunków, infolinię w języku ukraińskim (czynną w godzinach 8:00-18:00), możliwość korespondencji elektronicznej w tym języku oraz aż 30 oddziałów w różnych miastach Polski, w których pracują doradcy mówiący po ukraińsku.

Wszystkie ważne dokumenty mają tytuły w języku ukraińskim, a umowa rachunku i umowa korzystania z bankowości internetowej oraz karty debetowej są przetłumaczone na ten język w całości.

mBank - instrukcja założenia konta po ukraińsku

Spojrzenie na stronę główną mBanku nie wskazuje, by oferował on coś Ukraińcom. Dopiero przewinięcie obrazu w dół pokaże wiadomość z propozycją dla obywateli Ukrainy. Na specjalnej podstronie znajdziecie podstawowe informacje na temat rachunku eKonto Standard oraz dokładną instrukcję, rozpisaną na 10 kroków, jak można go założyć przez internet. Bank zastosował bardzo prostą i skuteczną metodę - zamieścił widok ekranów jakie zobaczycie na kolejnych etapach tego procesu i przetłumaczył je obok na język ukraiński. Nie sposób się w tym pogubić.

Kliknij, aby powiększyć

Źródło: strona mBanku

Warto podkreślić, że w mBanku możliwe jest założenie rachunku bez odwiedzania placówki, gdyż dostępna jest opcja podpisania umowy podczas spotkania z kurierem. Proces zakładania rachunku jest więc nie tylko prosty, ale i wygodny.

Szkoda, że bank nie zadał sobie trudu i nie przetłumaczył dokumentów związanych z kontem na język ukraiński, w ostateczności choćby tylko ich tytułów. Odnotujmy jednak, że na stronie internetowej zamieszczona jest tabelka w języku ukraińskim z wykazem najważniejszych opłat związanych z eKontem i wydawaną do niego kartą oraz przygotowano zestaw najczęściej zadawanych pytań.

PKO Bank Polski – bankowość mobilna z instrukcją obsługi

Bank PKO BP ukrył ofertę dla Ukraińców w prawym dolnym rogu strony internetowej. Gdyby nie flaga ukraińska, trudno byłoby ją zauważyć.

Na stronie internetowej szczegółowo opisano trzy rachunki proponowane klientom z Ukrainy i związane z nimi karty płatnicze. Jest też instrukcja aktywacji bankowości internetowej oraz bardzo szeroko rozbudowany zestaw pytań i odpowiedzi w przystępny sposób wyjaśniający najczęściej zgłaszane wątpliwości.

Jako ciekawostkę przekażemy Wam, że co prawda nie znajdziecie w PKO BP w swoim ojczystym języku dokumentów bankowych, ale bank przygotował dla Was instrukcję obsługi aplikacji IKO służącej do bankowości mobilnej. Zrobił to, gdyż aplikacja tego banku posiada ukraińską wersję językową.

Raiffeisen Polbank – praktyczne instrukcje korzystania z bankowości elektronicznej

Ten bank postawił na przekazanie Wam wielu praktycznych informacji przydatnych podczas aktywacji bankowości elektronicznej oraz korzystania z niej. Z głównej strony internetowej zaprowadzi Was do nich kliknięcie w literki UA.

Znajdziecie tu nie tylko opis oferowanych przez bank produktów, ale i instrukcję aktywacji bankowości internetowej (łącznie z wymogami technicznymi urządzeń, na których chcielibyście z niej skorzystać) oraz karty płatniczej, krok po kroku opisany i pokazany sposób realizacji przelewu zagranicznego, a także zestaw kilkunastu pytań i odpowiedzi dotyczących różnych praktycznych spraw (np. co zrobić w sytuacji, gdy zapomni się kodu PIN do karty).

Gdyby komuś było mało informacji, to bank oferuje jeszcze pomoc na ukraińskojęzycznej infolinii czynnej w dni robocze od godz. 9:00 do 17:00.

Z pewnością są to bardzo przydatne informacje, ale jako znaczący minus uznajemy brak informacji o dokumentach niezbędnych do otwarcia konta oraz przetłumaczenia na język ukraiński choćby tylko tytułów najważniejszych dokumentów.

Santander Bank Polska - infolinia

Na stronie internetowej Santandera też nie będziecie mieli problemów z odnalezieniem strony w języku ukraińskim. W głównym menu jest flaga ukraińska i kliknięcie w nią przenosi do odpowiedniej części strony. Po wejściu w nią okaże się, że dostępna jest również wersja rosyjskojęzyczna.

Oprócz prezentacji oferowanego przez bank konta oraz karty debetowej znajdziecie tu również numer ukraińskojęzycznej infolinii (czynna bardzo krótko, tylko od 8:00 do 16:00 w dni robocze) i stworzony w Waszym języku formularz kontaktowy.

Bank przygotował dla Was także odpowiedzi na kilkanaście najczęściej zadawanych pytań związanych z funkcjonowaniem jego produktów i pobieranymi opłatami oraz zamieścił wzory sześciu ważnych dokumentów. Ich tytuły są w języku ukraińskim, ale treść tylko po polsku.

“Ukryta” oferta

Inne banki „ukrywają” na swoich stronach internetowych fakt, że oferują coś specjalnego dla cudzoziemców. Na przydatne im informacje w ojczystym języku można trafić przypadkowo lub podążając śladem publikacji prasowych i żmudnie przeszukując witrynę internetową danego banku.

Tak jest m.in. z numerem infolinii w języku rosyjskim (czynnej w godzinach 9:00-17:00) w ING Banku Śląskim oraz numerem infolinii ukraińsko- i rosyjskojęzycznej (czynnej od 8:00 do 20:00) w Banku Millennium. Oba są “ukryte” na stronach internetowych wspomnianych banków w zakładkach Kontakt.

Nasza ocena

Wybór konta bankowego to bardzo indywidualna decyzja. Trzeba uwzględnić swoje potrzeby czy preferowany sposób korzystania z produktów bankowych. Z pewnością łatwiej to zrobić, gdy można przeczytać najważniejsze dokumenty i porozmawiać z doradcą o szczegółach w ojczystym języku.

Z tej perspektywy wrażenie robi aż 30 placówek z obsługą w języku ukraińskim oraz dostępność w tym języku umów związanych z rachunkiem w Getin Banku.

Szkoda, że tylko niektóre banki przygotowały specjalne wersje stron internetowych i zorganizowały infolinie w języku ukraińskim. Jeszcze mniej pokusiło się, by przetłumaczyć podstawowe dokumenty. Przewidujemy, że przykład konkurencji oraz coraz większa liczba osób z Ukrainy w Polsce skłoni branżę bankową do jeszcze większej otwartości na tę grupę klientów.

Zapraszamy też do lektury kolejnych tekstów: „Czego banki wymagają od Ukraińców przy zakładaniu konta” (o rekomendowanych przez banki kontach dla Ukraińców, dokumentach jakie trzeba przedstawić przy otwieraniu rachunku, ofercie bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej po ukraińsku) oraz „Jak przekazać pieniądze na Ukrainę” (o proponowanych przez banki sposobach transferu środków za granicę i opłatach za wypłaty z bankomatów na Ukrainie, pobieranych od posługujących się kartami debetowymi wydanymi przez polskie banki).

Komentarze