Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Bank przyjazny Ukraińcom: oferta w języku ukraińskim

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński

Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.

Bank przyjazny Ukraińcom: oferta w języku ukraińskim

Wg różnych szacunków jest Was – Szanowni Ukraińcy - w naszym kraju od kilkuset tysięcy do nawet 2 milionów. To dla Was, ale i dla polskich pracodawców, chcących pomóc swoim pracownikom zza wschodniej granicy w wyborze konta bankowego, przygotowaliśmy cykl artykułów "Bank przyjazny Ukraińcom".

Sprawdziliśmy, który bank przygotował dla Was stronę internetową po ukraińsku, gdzie pracują doradcy władający tym językiem, a gdzie znajdziecie wzory dokumentów bankowych po ukraińsku.

Krótko mówiąc, przyjrzeliśmy się podejściu banków do coraz liczniejszej grupy klientów mówiących po ukraińsku.

Alior Bank – szeroki zestaw informacji o produktach

Na stronie internetowej tego banku znajdziecie specjalną zakładkę Наше предложение (w dolnej części strony głównej, w kolumnie Informacje), której treść napisana jest w językach ukraińskim i rosyjskim. W środku zamieszczono szeroki zestaw informacji na temat oferowanego przez bank konta osobistego, karty kredytowej i innych produktów.

Niestety, wszystkie dokumenty, które mogą być Wam przydatne, np. regulaminy, tabele opłat i prowizji, tabele oprocentowania depozytów, podane są tylko w polskiej wersji językowej. Na szczęście w części poświęconej opłatom i prowizjom podane są po ukraińsku najważniejsze koszty.

Bank Pekao - infolinia i dokumenty

Bank Pekao przyjął na swojej stronie internetowej bardzo nietypowy sposób przekazania informacji o ofercie dla Ukraińców. Numer infolinii w języku ukraińskim - czynnej w dni robocze od 8:00 do 20:00 - znajdziecie w zakładce Kontakt.

Z kolei przekierowanie do podstrony z ofertą w języku ukraińskim znajduje się wśród reklam wyświetlających się na dole strony głównej. Bank nie informuje o możliwościach obsługi w tym języku, ale pod opisem Konta Przekorzystnego znajdziecie napisane po ukraińsku linki do regulaminu prowadzenia rachunków bankowych oraz taryfy opłat i prowizji. Oba dokumenty są po polsku i ukraińsku, a ich układ sprawia, że można sobie ćwiczyć rozumienie tekstu polskiego, porównując go z wersją ukraińską.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona Banku Pekao

Bank Pocztowy – ważne dokumenty i bankowość internetowa

W tym banku nie będziecie mieli żadnych problemów z odnalezieniem oferty w języku ukraińskim i korzystaniem z produktów bankowych. Bank Pocztowy przetłumaczył bowiem swoją bankowość internetową na język ukraiński, co z pewnością podnosi poczucie bezpieczeństwa transakcji u jego klientów porozumiewających się w tym języku.

Na głównej stronie banku w Internecie jest duża flaga ukraińska prowadząca do części ukraińskojęzycznej. Znajdziecie w niej opis proponowanych przez bank produktów oraz zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami i numer infolinii w języku ukraińskim. Niestety jest ona czynna tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Po zmianach w ofercie, we wrześniu 2019 r., ze strony zniknęły nie tylko przetłumaczone w całości na język ukraiński umowa rachunku oraz regulaminy prowadzenia konta i obsługi kart płatniczych, ale i ukraińskojęzyczne tytuły innych dokumentów.

BNP Paribas – infolinia i kilka oddziałów

Do opisu oferty w języku ukraińskim prowadzi skrót UA po prawej stronie głównego menu. Wchodząc w niego, znajdziecie informacje o kontach osobistych z oferty banku i oferowanych do nich kartach płatniczych.

Bank zapewnia, że może obsługiwać klientów z Ukrainy we wszystkich swoich oddziałach, ale dodatkowo podaje informację, że w trzech z nich – w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu – czekają na Was doradcy władający językiem ukraińskim. Do Waszej dyspozycji jest też bankowa „gorąca linia” (infolinia), której konsultanci posługują się tym językiem.

Tytuły ważnych dokumentów bankowych są przetłumaczone na język ukraiński, ale ich treść niestety jest tylko po polsku. Na dodatek bank nie dba o aktualność przekierowań, więc dokument, który zobaczycie przechodząc z części "ukraińskiej", warto porównać z wersją dostępną na stronie polskojęzycznej.

Getin Bank – 30 oddziałów z obsługą w języku ukraińskim

Ten bank należy wyróżnić za bardzo dobre przygotowanie do obsługi klientów z Ukrainy. Na głównej stronie banku od razu zwracają uwagę w głównym menu literki UA i flaga ukraińska.

W „ukraińskiej” części strony internetowej znajdziecie nie tylko opis produktów bankowych, ale i konkretne informacje o tym, co bank uważa za swój atut w obsłudze klientów z Ukrainy. Z pewnością można do nich zaliczyć uproszczoną procedurę otwierania dla Was rachunków, infolinię w języku ukraińskim (czynną w godzinach 8:00-18:00), możliwość korespondencji elektronicznej w tym języku oraz aż 30 oddziałów w różnych miastach Polski, w których pracują doradcy mówiący po ukraińsku.

Wszystkie dokumenty mają tytuły w języku ukraińskim. Dodatkowo bank przygotował po ukraińsku instrukcję korzystania z rachunku poprzez bankowość internetową i mobilną.

PKO Bank Polski – bankowość mobilna z instrukcją obsługi

Bank PKO BP ukrył ofertę dla Ukraińców w dolnej części swojej strony internetowej. Gdyby nie flaga ukraińska, trudno byłoby ją zauważyć.

Na stronie internetowej szczegółowo opisano trzy rachunki proponowane klientom z Ukrainy i związane z nimi karty płatnicze. Jest też instrukcja aktywacji bankowości internetowej oraz bardzo szeroko rozbudowany zestaw pytań i odpowiedzi w przystępny sposób wyjaśniający najczęściej zgłaszane wątpliwości.

Jako ciekawostkę przekażemy Wam, że co prawda nie znajdziecie w PKO BP w swoim ojczystym języku dokumentów bankowych, ale bank przygotował dla Was instrukcję obsługi aplikacji IKO służącej do bankowości mobilnej. Zrobił to, gdyż aplikacja tego banku posiada ukraińską wersję językową.

Santander Bank Polska - infolinia

Na stronie internetowej Santandera też nie będziecie mieli problemów z odnalezieniem strony w języku ukraińskim. W głównym menu jest flaga ukraińska i kliknięcie w nią przenosi do odpowiedniej części strony. Po wejściu w nią okaże się, że dostępna jest również wersja rosyjskojęzyczna.

Oprócz prezentacji oferowanego przez bank konta oraz karty debetowej znajdziecie tu również numer ukraińskojęzycznej infolinii (czynna bardzo krótko, tylko od 8:00 do 17:00 w dni robocze) i stworzony w Waszym języku formularz kontaktowy.

Bank przygotował dla Was także odpowiedzi na kilkanaście najczęściej zadawanych pytań związanych z funkcjonowaniem jego produktów i pobieranymi opłatami oraz zamieścił wzory kilku ważnych dokumentów. Ich tytuły są w języku ukraińskim, ale treść tylko po polsku.

“Ukryta” oferta

Inne banki „ukrywają” na swoich stronach internetowych fakt, że oferują coś specjalnego dla cudzoziemców. Na przydatne im informacje w ojczystym języku można trafić przypadkowo lub podążając śladem publikacji prasowych i żmudnie przeszukując witrynę internetową danego banku.

Tak jest m.in. z numerem infolinii w języku rosyjskim (czynnej w godzinach 9:00-17:00) w ING Banku Śląskim oraz numerem infolinii ukraińsko- i rosyjskojęzycznej (czynnej od 8:00 do 20:00) w Banku Millennium. Oba są “ukryte” na stronach internetowych wspomnianych banków w zakładkach Kontakt.

Nasza ocena

Wybór konta bankowego to bardzo indywidualna decyzja. Trzeba uwzględnić swoje potrzeby czy preferowany sposób korzystania z produktów bankowych. Z pewnością łatwiej to zrobić, gdy można przeczytać najważniejsze dokumenty i porozmawiać z doradcą o szczegółach w ojczystym języku.

Z tej perspektywy wrażenie robi aż 30 placówek z obsługą w języku ukraińskim w Getin Banku.

Szkoda, że tylko niektóre banki przygotowały specjalne wersje stron internetowych i zorganizowały infolinie w języku ukraińskim. Jeszcze mniej pokusiło się, by przetłumaczyć podstawowe dokumenty. Przewidujemy, że przykład konkurencji oraz coraz liczniejsze grono osób z Ukrainy w Polsce skłoni branżę bankową do jeszcze większej otwartości na tę grupę klientów.

Zapraszamy też do lektury kolejnych tekstów: „Czego banki wymagają od Ukraińców przy zakładaniu konta” (o rekomendowanych przez banki kontach dla Ukraińców, dokumentach jakie trzeba przedstawić przy otwieraniu rachunku, ofercie bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej po ukraińsku) oraz „Jak przekazać pieniądze na Ukrainę” (o proponowanych przez banki sposobach transferu środków za granicę i opłatach za wypłaty z bankomatów na Ukrainie, pobieranych od posługujących się kartami debetowymi wydanymi przez polskie banki).