Moneteo
Spis treści
Wróć

Banki z ofertą w języku ukraińskim

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

160 publikacji 3188 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


Banki z ofertą w języku ukraińskim

Według różnych szacunków przed agresją Rosji na Ukrainę w Polsce było od około miliona do nawet 2 milionów Ukraińców. Po wybuchu wojny ta liczba gwałtownie wzrosła. W cyklu  "Bank przyjazny Ukraińcom" przedstawiamy ofertę usług bankowych dla obywateli Ukrainy. Adresujemy go do Ukraińców, ale i osób niosących pomoc uchodźcom, polskich pracodawców chcących pomóc swoim pracownikom zza wschodniej granicy w wyborze konta bankowego.

Sprawdziliśmy, gdzie obywatele Ukrainy znajdą stronę internetową lub aplikację mobilną po ukraińsku, w którym banku pracują doradcy władający tym językiem, a także, która instytucja finansowa udostępnia wzory dokumentów bankowych po ukraińsku.

Potencjalni klienci

Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że zbiera składki od blisko 800 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce w różnej formie (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie).

Wg danych podawanych przez banki, obywatele Ukrainy mają założonych w polskich bankach ok. 400 tys. kont.

Do tego dochodzą informacje z różnych ankiet i badań, że coraz więcej przybyszów zza wschodniej granicy kupuje w Polsce samochody i mieszkania. Można więc domniemywać, że przybywa obywateli Ukrainy, którzy zamierzają związać się z Polską na dłużej, być może nawet na zawsze.

Wszystko to skłania kolejne banki do coraz większej otwartości na tę grupę potencjalnych klientów. Popatrzmy, który z banków jest najlepiej przygotowany do obsługi obywateli Ukrainy.

Alior Bank – szeroki zestaw informacji o produktach

Na stronie internetowej tego banku znajdziesz specjalną zakładkę Hаша пропозиція (w głównym menu, po prawej stronie) z treścią w języku ukraińskim. W środku zamieszczono szeroki zestaw informacji na temat oferowanego przez bank konta osobistego, karty kredytowej, bankowości internetowej oraz i innych produktów. Szczególnie przydatne mogą być dokładne wskazówki, jak po raz pierwszy zalogować się do systemu transakcyjnego oraz opis jego możliwości, a także podpowiedzi dotyczące korzystania z karty kredytowej OK!, której posiadacze mogą otrzymać w ciągu roku nawet 300 zł zwrotu (moneyback).

Warto wiedzieć, że Alior Bank oferuje przekazy walutowe do PrivatBanku na specjalnych warunkach.

Niestety, większość dokumentów, które mogą być przydatne, np. regulaminy, oświadczenia, podane są tylko w polskiej wersji językowej. Na szczęście w części poświęconej opłatom i prowizjom podane są po ukraińsku najważniejsze koszty.

Bank Pekao - infolinia, bankowość elektroniczna i dokumenty

Na stronie internetowej Banku Pekao SA numer infolinii w języku ukraińskim - czynnej w dni robocze od 8:00 do 20:00 - znajdziesz po prawej stronie (gdyby zniknął ze strony głównej, to trzeba go szukać w zakładce Kontakt w części Infolinia klienta indywidualnego).

Z kolei przekierowanie do podstrony z ofertą w języku ukraińskim znajduje się wśród reklam wyświetlających się na górze (po lewej) strony głównej. Bank nie informuje o możliwościach obsługi w tym języku ale pod opisem Konta Przekorzystnego znajdziesz linki do napisanych po ukraińsku dokumentów: regulaminu prowadzenia rachunków bankowych oraz taryfy opłat i prowizji.

Bank Pekao już od dłuższego czasu ma w swojej ofercie dla klientów indywidualnych aplikację mobilną PeoPay i bankowość internetową Pekao24 w języku ukraińskim. 

Wśród informacji na temat karty multiwalutowej, aplikacji PeoPay i możliwości korzystania z przekazów Western Union jest wzmianka o zniżkach do 50% na kursy języka polskiego oferowanych dla klientów Pekao przez partnerów banku.

Bank Pocztowy – ważne dokumenty i bankowość internetowa

W tym banku nie będziesz miał żadnych problemów z odnalezieniem oferty w języku ukraińskim i korzystaniem z produktów bankowych. Bank Pocztowy przetłumaczył bowiem swoją bankowość internetową na język ukraiński, co z pewnością podnosi poczucie bezpieczeństwa transakcji u jego klientów porozumiewających się w tym języku.

Na głównej stronie banku w Internecie jest duża flaga ukraińska prowadząca do części ukraińskojęzycznej. Znajdziesz w niej opis proponowanych przez bank produktów oraz zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami i numer infolinii w języku ukraińskim. Niestety jest ona czynna tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Niestety bank nie przetłumaczył na język ukraiński żadnego z ważnych dokumentów, np. regulaminu prowadzenia rachunków, tabeli opłat i prowizji. Na stronie internetowej podane są tylko ich ukraińskojęzyczne tytuły, do których podpięte są dokumenty w języku polskim. Sytuację ratuje nieco zestaw pytań i odpowiedzi, wśród których są te dotyczące zasad otwierania rachunku, związanych z nim opłat oraz aktualizacji danych.

BNP Paribas – infolinia i kilka oddziałów

Do opisu oferty w języku ukraińskim prowadzi skrót UA ukryty w rozwijalnym zestawie opcji językowych po prawej stronie głównego menu. Wchodząc w niego, znajdziesz informacje o kontach osobistych z oferty banku i oferowanych wraz z nimi kartach płatniczych.

Bank zapewnia, że może obsługiwać klientów z Ukrainy we wszystkich swoich oddziałach. Do dyspozycji jest też całodobowa bankowa „gorąca linia” (infolinia) obsługiwana przez konsultantów mówiących po ukraińsku.

Tytuły ważnych dokumentów bankowych są przetłumaczone na język ukraiński, ale ich treść niestety jest tylko po polsku.

Na plus należy zaliczyć przygotowanie w języku ukraińskim instrukcji ułatwiających zapoznanie się z bankowością internetową i aplikacją mobilną, a także krótkiego filmu, w którym bank przedstawia sam siebie oraz swoje produkty a także informuje o dokumentach potrzebnych do otwarcia rachunku osobistego. Wszystkie najważniejsze informacje przedstawiono w przystępny sposób w niespełna 3 minuty.

VeloBank (dawniej Getin Bank) – oddziały z obsługą w języku ukraińskim

Ten bank należy wyróżnić za bardzo dobre przygotowanie do obsługi klientów z Ukrainy. Na głównej stronie banku od razu zwracają uwagę w głównym menu literki UA i flaga ukraińska.

W „ukraińskiej” części strony internetowej zamieszczono nie tylko opis produktów bankowych, ale i konkretne informacje o tym, co bank uważa za swój atut w obsłudze klientów z Ukrainy. Z pewnością można do nich zaliczyć uproszczoną procedurę otwierania rachunków przez obywateli Ukrainy (podano wykaz potrzebnych dokumentów), wydanie karty debetowej od razu w oddziale, infolinię w języku ukraińskim (czynną w godzinach 8:00-18:00), możliwość korespondencji elektronicznej w tym języku oraz kilkanaście oddziałów w różnych miastach Polski, w których pracują doradcy mówiący po ukraińsku. Ich adresy znajdziesz na stronie internetowej, ale niezależnie od tego bank zapewnia, że w każdej placówce osoby mówiąc po ukraińsku zostaną dobrze obsłużone.

Wszystkie dokumenty mają tytuły w języku ukraińskim. Dodatkowo Getin Bank przygotował po ukraińsku instrukcję korzystania z rachunku poprzez bankowość internetową i mobilną.

ING Bank Śląski - szczegółowe instrukcje

ING Bank Śląski postawił na przedstawienie swojego rachunku - Konta Direct, oraz szereg praktycznych informacji dotyczących korzystania z nowoczesnej bankowości. Dostęp do specjalnej podstrony w języku ukraińskim niestety nie znajduje się menu, ale wśród najważniejszych informacji na stronie głównej

Na szczególną uwagę zasługują wideo-prezentacje pokazujące w przystępny sposób, jak korzystać z bankowości internetowej, jak aktywować i realizować transakcje w aplikacji mobilnej czy kantorze walutowym. W zestawie jest też prezentacje tłumaczące czym jest Blik i jak korzystać z tej metody płatności.

W ING Banku Śląskim dostępna jest - co dość zaskakujące - infolinia w języku rosyjskim czynna w dni robocze w godzinach 9:00-17:00. Jej numer ukryty jest w zakładce Kontakt i pomoc w części Infolinia. Znajdziesz go także wśród informacji na wspomnianej podstronie w języku ukraińskim.

Kasa Stefczyka - rachunek i pożyczki

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka, czyli po prostu Kasa Stefczyka, przygotowała specjalną podstronę w języku ukraińskim. Aby ją odnaleźć, należy zmienić wersję językową w menu na głównej stronie. Opis zawiera krótką prezentację Kasy, informacje nt. rachunku osobistego IKS Classic oraz dwóch pożyczek gotówkowych.

Co prawda Kasa nie uruchomiła infolinii w języku ukraińskim, ale przygotowała formularz kontaktowy w tym języku. Po wysłaniu go skontaktuje się pracownik mówiący po ukraińsku i przedstawi wszelkie potrzebne wyjaśnienia, by założenie rachunku było jak najmniej kłopotliwe.

PKO Bank Polski – bankowość mobilna z instrukcją obsługi

Bank PKO BP ukrył ofertę dla Ukraińców w dolnej części swojej strony internetowej w środkowej kolumnie Dla klienta. Gdyby nie flaga ukraińska, trudno byłoby zauważyć punkt Стати клієнтом.

Na stronie internetowej szczegółowo opisano trzy rachunki proponowane klientom z Ukrainy i związane z nimi karty płatnicze, a także konto walutowe, kantor walutowy oraz specjalne warunki przekazów pieniężnych do ukraińskiego KredoBanku. Jest też instrukcja aktywacji bankowości internetowej i szeroko rozbudowany zestaw pytań i odpowiedzi w przystępny sposób wyjaśniający najczęściej zgłaszane wątpliwości.

Olbrzymim atutem PKO BP jest aplikacja mobilna IKO w języku ukraińskim oraz kompleksowy poradnik, w którym opisano wszystkie dostępne w niej funkcje, sposób jej aktywacji oraz zasady bezpiecznego korzystania.

Na stronie PKO BP nie znajdziesz dokumentów bankowych w swoim ojczystym języku.

Santander Bank Polska - dokładne instrukcje obsługi

Na stronie internetowej Santandera też nie będziesz miał problemów z odnalezieniem strony w języku ukraińskim. W głównym menu jest flaga ukraińska i kliknięcie w nią przenosi do odpowiedniej podstrony.

Oprócz prezentacji oferowanego przez bank konta oraz karty debetowej znajdziesz tu również numer ukraińskojęzycznej infolinii (czynna tylko od 8:00 do 17:00 w dni robocze) i stworzony w języku ukraińskim formularz kontaktowy.

Co prawda na stronie internetowej bank chwali się możliwością obsługi po ukraińsku w wybranych oddziałach, ale nie ma możliwości ich wyszukania, ich adresy nie są znane nawet pracownikom infolinii.

Santander przygotował za to opisy różnych produktów wraz z praktycznymi podpowiedziami dotyczącymi korzystania z nich, pobieranych opłat oraz zamieścił wzory kilku ważnych dokumentów. Ich tytuły są w języku ukraińskim, ale treść tylko po polsku.

Dużym ułatwieniem w korzystaniu z usług Santandera jest z pewnością fakt, że bankowość internetowa i aplikacja Santander mobile są nie tylko w języku polskim i angielskim, ale także ukraińskim. Warto zwrócić uwagę na dokładne opisy zasad korzystania z bankowości elektronicznej, kantoru walutowego i przekazów Western Union.

“Ukryta” oferta

Inne banki „ukrywają” na swoich stronach internetowych fakt, że oferują coś specjalnego dla cudzoziemców. Na przydatne im informacje w ojczystym języku można trafić przypadkowo lub podążając śladem publikacji prasowych i żmudnie przeszukując witrynę internetową danego banku.

Bank Millennium i Credit Agricole

Numer infolinii ukraińsko- i rosyjskojęzycznej (czynnej w dni robocze od 8:00 do 20:00) w Banku Millennium umieszczono w zakładce Kontakt. W identycznym miejscu znajdziesz numer kontaktowy w Credit Agricole. Doradcy mówiący w języku ukraińskim pracują w tym banku w dni robocze od 10:00 do 18:00.

Ukraińcy wszędzie mile widziani

Wybór konta bankowego to bardzo indywidualna decyzja. Trzeba uwzględnić swoje potrzeby czy preferowany sposób korzystania z produktów bankowych. Z pewnością łatwiej to zrobić, gdy można przeczytać najważniejsze dokumenty i porozmawiać z doradcą o szczegółach w ojczystym języku.

Z tej perspektywy wrażenie robi kilkanaście placówek z obsługą w języku ukraińskim w Getin Banku.

Szkoda, że tylko niektóre banki zdecydowały się na przygotowanie ukraińskojęzycznej wersji strony internetowej, a jeszcze mniej pokusiło się, by przetłumaczyć podstawowe dokumenty. Przewidujemy, że przykład konkurencji oraz coraz liczniejsze grono osób z Ukrainy w Polsce skłoni branżę bankową do jeszcze większej otwartości na klientów posługujących się językiem ukraińskim.

Zapraszamy też do lektury kolejnych tekstów: "Najlepsze konta bankowe dla Ukraińców - rekomendowane rachunki i wymagane dokumenty” (o rekomendowanych przez banki kontach dla Ukraińców, dokumentach jakie trzeba przedstawić przy otwieraniu rachunku) oraz "Jak zrobić i ile kosztuje przelew na Ukrainę?" (o proponowanych przez banki sposobach transferu środków za granicę i opłatach za wypłaty z bankomatów na Ukrainie, pobieranych od posługujących się kartami debetowymi wydanymi przez polskie banki).


Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy