Bank Millennium kupuje eurobank

Bank Millennium kupuje eurobank

Pogłoski o sprzedaży eurobanku słychać było od kilku miesięcy, a wśród zainteresowanych kupnem wymieniane były m.in. Alior Bank, Credit Agricole oraz właśnie Bank Millennium. Dziś już wiadomo, że to portugalski bank przejmie wrocławską instytucję wyspecjalizowaną w kredytach konsumenckich. Po co Millennium ta transakcja i co oznacza ona dla klientów eurobanku?

Konsolidacja banków w Polsce

Ten rok obfituje w zmiany własnościowe w sektorze bankowym. W kwietniu BGŻ BNP Paribas przejął Raiffesen Polbank, następnie Deutsche Bank Polska sprzedany został BZ WBK (którego marka też wkrótce zniknęła, zastąpiona logo właściciela – Santandera). Teraz Bank Millennium kupił od francuskiej Grupy Société Générale niewielki, ale prężny eurobank.

Marka eurobank powstała w 2003 r., kiedy to spółka wrocławskiego przedsiębiorcy Mariusza Łukasiewicza przejęła Bank Społem SA, a niedługo potem Bank Wschodni SA. Jednak już dwa lata później, po nagłej śmierci Łukasiewicza w 2004 r., eurobank kupiony został przez Société Générale.

eurobank jest jednym z mniejszych banków na polskim rynku, niemniej wyspecjalizowanym w udzielaniu pożyczek konsumenckich klientom detalicznym i pożyczek ratalnych w dużych sklepach. Z bazą 1,4 mln klientów detalicznych, cennym doświadczeniem oraz opinią przyjaznej dla klienta instytucji stanowił łakomy kąsek dla większych graczy.

Millennium daje prawie 2 mld zł za eurobank

Ostatecznie zwycięzcą wyścigu okazał się Bank Millennium, który zapłacił za eurobank niemal 2 mld złotych (dokładnie 1 833 mln zł). Dla Millennium przejęcie eurobanku oznacza zajęcie siódmego miejsca pod względem wielkości na polskim rynku bankowym, szóstego zaś, jeśli chodzi o liczbę klientów detalicznych – a także, co nie mniej ważne, mocniejszą pozycję w sektorze kredytów konsumenckich. Na tym ostatnim polu Millennium radził sobie wyraźnie słabiej niż eurobank, przejęcie więc instytucji wyspecjalizowanej w pożyczkach otworzy przed Millennium nowe możliwości.

Ale na tym korzyści dla kupującego się nie kończą. eurobank mocno stawia na obecność w mniejszych miejscowościach; na ponad 500 placówek banku niemal 70% ulokowanych jest w małych miastach. Przejęcie eurobanku pozwoli Millennium dotrzeć do potencjalnych klientów w 200 miejscowościach, w których nie miał on dotąd swoich oddziałów, na obszarach zamieszkanych przez ponad 4,5 mln ludzi.

Co więcej, połowa placówek eurobanku działa na zasadzie franczyzy, z którą Bank Millennium nie miał dotąd do czynienia; z zapowiedzi banku wynika jednak, że wcale nie zamierza odchodzić od tego modelu, a wręcz planuje wykorzystać doświadczenie eurobanku na tym polu.

Kiedy eurobank zostanie wchłonięty przez Bank Millennium?

Do pełnego przejęcia eurobanku przez Millennium jeszcze daleka droga. Portugalski inwestor powinien powiadomić Europejski Bank Centralny o transakcji, a na jej przeprowadzenie muszą wyrazić zgodę Komisja Nadzoru Finansowego oraz organy do spraw konkurencji – nie powinno być z tym jednak większego problemu, a uzyskanie potrzebnych pozwoleń przewidziane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Zamknięcie transakcji i fuzja prawna obu banków zajmą kolejne kilka miesięcy, zaś sama fuzja operacyjna, czyli migracja klientów do jednego systemu bankowości internetowej, zaplanowana jest na czwarty kwartał 2019 r. - a więc mniej więcej za rok.

Co stanie się z klientami eurobanku?

Wiele wskazuje na to, że z czasem staną się oni klientami Millennium i korzystać będą z serwisów bankowości internetowej i mobilnej tego banku. Trudno przewidzieć, czy rachunki eurobanku pozostaną w ofercie; praktyka pokazuje, że najczęściej oferta przejętej instytucji aktualna jest jeszcze przez krótki czas. Później rachunki te przechodzą w tzw. administrowanie – nie można ich już założyć, zaś nowy właściciel prowadzi tylko te, które zostały otwarte wcześniej.

Kredytobiorcy nie mają się jednak czego obawiać; ich umowy pozostają w mocy i zmiana właściciela eurobanku nic tutaj nie zmieni.

Na razie obie instytucje milczą o tym, co dokładnie będzie oznaczało przejęcie eurobanku dla klientów. O planowanych zmianach będziemy Was informować na bieżąco.

Z ostatniej chwili

 • 19.03.2019 13:46

  Nawet 1700 zł mogą zgarnąć przedsiębiorcy, którzy otworzą iKonto Biznes w Alior Banku i będą z niego aktywnie korzystali przez rok.

 • 18.03.2019 18:33

  Ruszyła kolejna promocja Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas. Do zdobycia jest nawet 200 zł za prostą aktywność na rachunku.

 • 18.03.2019 17:29

  Korzystasz z Blika? Teraz w loterii możesz zdobyć nawet 100 tys. zł! Zasady akcji są bardzo proste. Sprawdź. 

 • 14.03.2019 14:15

  Za otwarcie Konta Przekorzystnego Biznes, bank Pekao proponuje przedsiębiorcom 3 darmowe szkolenia o rynkowej wartości kilkuset złotych.

 • 14.03.2019 13:10

  Nawet 300 zł może wrócić w ciągu roku na rachunek Twojej karty kredytowej w ING Banku Śląskim.

 • 13.03.2019 09:15

  Alior Bank ponownie oferuje oprocentowanie 2,7% na Koncie Mocno Oszczędnościowym dla nowych środków do 100 tys. zł.

 • 11.03.2019 10:51

  Klienci mBanku i Orange Finanse otrzymają premie gotówkowe i inne bonusy, gdy zrezygnują z usług Orange Finanse i zmienią warunki współpracy z mBankiem.

 • 11.03.2019 10:19

  Zapewnienie wpływów na konto Citi Priority pozwoli Ci zdobyć 150 zł w gotówce. Wykonując transakcje zagraniczne zyskasz 4% premii walutowej.

 • 8.03.2019 18:53

  Za skorzystanie z kart kredytowych, Santander proponuje punkty powitalne w Mastercard Priceless Specials. Szczególna oferta dotyczy fanów Ligi Mistrzów.

 • 8.03.2019 16:35

  mBank zachęca klientów Orange Finanse, by przenieśli swoje produkty właśnie do niego. W zamian proponuje kilkaset złotych w gotówce i dodatkowe bonusy.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.