Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Bank Millennium kupuje eurobank

Bank Millennium kupuje eurobank
Spis treści

Konsolidacja banków w Polsce

Ten rok obfituje w zmiany własnościowe w sektorze bankowym. W kwietniu BGŻ BNP Paribas przejął Raiffesen Polbank, następnie Deutsche Bank Polska sprzedany został BZ WBK (którego marka też wkrótce zniknęła, zastąpiona logo właściciela – Santandera). Teraz Bank Millennium kupił od francuskiej Grupy Société Générale niewielki, ale prężny eurobank.

Marka eurobank powstała w 2003 r., kiedy to spółka wrocławskiego przedsiębiorcy Mariusza Łukasiewicza przejęła Bank Społem SA, a niedługo potem Bank Wschodni SA. Jednak już dwa lata później, po nagłej śmierci Łukasiewicza w 2004 r., eurobank kupiony został przez Société Générale.

eurobank jest jednym z mniejszych banków na polskim rynku, niemniej wyspecjalizowanym w udzielaniu pożyczek konsumenckich klientom detalicznym i pożyczek ratalnych w dużych sklepach. Z bazą 1,4 mln klientów detalicznych, cennym doświadczeniem oraz opinią przyjaznej dla klienta instytucji stanowił łakomy kąsek dla większych graczy.

Millennium daje prawie 2 mld zł za eurobank

Ostatecznie zwycięzcą wyścigu okazał się Bank Millennium, który zapłacił za eurobank niemal 2 mld złotych (dokładnie 1 833 mln zł). Dla Millennium przejęcie eurobanku oznacza zajęcie siódmego miejsca pod względem wielkości na polskim rynku bankowym, szóstego zaś, jeśli chodzi o liczbę klientów detalicznych – a także, co nie mniej ważne, mocniejszą pozycję w sektorze kredytów konsumenckich. Na tym ostatnim polu Millennium radził sobie wyraźnie słabiej niż eurobank, przejęcie więc instytucji wyspecjalizowanej w pożyczkach otworzy przed Millennium nowe możliwości.

Ale na tym korzyści dla kupującego się nie kończą. eurobank mocno stawia na obecność w mniejszych miejscowościach; na ponad 500 placówek banku niemal 70% ulokowanych jest w małych miastach. Przejęcie eurobanku pozwoli Millennium dotrzeć do potencjalnych klientów w 200 miejscowościach, w których nie miał on dotąd swoich oddziałów, na obszarach zamieszkanych przez ponad 4,5 mln ludzi.

Co więcej, połowa placówek eurobanku działa na zasadzie franczyzy, z którą Bank Millennium nie miał dotąd do czynienia; z zapowiedzi banku wynika jednak, że wcale nie zamierza odchodzić od tego modelu, a wręcz planuje wykorzystać doświadczenie eurobanku na tym polu.

Kiedy eurobank zostanie wchłonięty przez Bank Millennium?

Do pełnego przejęcia eurobanku przez Millennium jeszcze daleka droga. Portugalski inwestor powinien powiadomić Europejski Bank Centralny o transakcji, a na jej przeprowadzenie muszą wyrazić zgodę Komisja Nadzoru Finansowego oraz organy do spraw konkurencji – nie powinno być z tym jednak większego problemu, a uzyskanie potrzebnych pozwoleń przewidziane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Zamknięcie transakcji i fuzja prawna obu banków zajmą kolejne kilka miesięcy, zaś sama fuzja operacyjna, czyli migracja klientów do jednego systemu bankowości internetowej, zaplanowana jest na czwarty kwartał 2019 r. - a więc mniej więcej za rok.

Co stanie się z klientami eurobanku?

Wiele wskazuje na to, że z czasem staną się oni klientami Millennium i korzystać będą z serwisów bankowości internetowej i mobilnej tego banku. Trudno przewidzieć, czy rachunki eurobanku pozostaną w ofercie; praktyka pokazuje, że najczęściej oferta przejętej instytucji aktualna jest jeszcze przez krótki czas. Później rachunki te przechodzą w tzw. administrowanie – nie można ich już założyć, zaś nowy właściciel prowadzi tylko te, które zostały otwarte wcześniej.

Kredytobiorcy nie mają się jednak czego obawiać; ich umowy pozostają w mocy i zmiana właściciela eurobanku nic tutaj nie zmieni.

Na razie obie instytucje milczą o tym, co dokładnie będzie oznaczało przejęcie eurobanku dla klientów. O planowanych zmianach będziemy Was informować na bieżąco.

Aktualizacja [31.05.2019]: zakup eurobanku przez Millennium stał się faktem

"Po uzyskaniu wymaganych zgód KNF i UOKiK Bank Millennium sfinalizował transakcję kupna 99,8% akcji Euro Banku [sic!] za cenę 1 833 mln zł, czego efektem jest zmiana właścicielska" - głosi opublikowany ostatniego dnia maja komunikat Banku Millennium.

Bank potwierdził przy tym, że we wrześniu 2019 r. nastąpi fuzja prawna obu podmiotów. Z kolei od listopada zacznie się fuzja operacyjna, czyli proces migracji klientów oraz funkcjonowania banków pod jednym szyldem i ze wspólną ofertą produktową.