Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Autopay – jak działają szybkie i wygodne płatności za przejazd autostradą? Sprawdziliśmy!

Autopay – jak działają szybkie i wygodne płatności za przejazd autostradą? Sprawdziliśmy!
Źródło: Autopay
Spis treści

Autostrad w Polsce wciąż jest zdecydowanie za mało, ale gdy już mamy okazję z nich skorzystać, chętnie się na to decydujemy. Możliwość sprawnego przejazdu i szybszego dotarcia do celu podróży zwykle okazuje się na tyle kusząca, że nie przeszkadzają nam nawet pobierane opłaty.

Niestety, te ostatnie są prawdopodobnie największą wadą przejazdów autostradami; i nie chodzi wyłącznie o to, że z portfela znika kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Uciążliwa bywa sama procedura poboru opłat. Powody są co najmniej dwa. Pierwszy to oczekiwanie w kolejce przed bramką, odczuwalne zwłaszcza w okresie większego natężenia ruchu (np. w sezonie urlopowym). Drugim powodem jest sama płatność. W głowach niektórych kierowców – zwłaszcza tych, którzy z autostrad korzystają okazjonalnie – pojawiają się nieraz wątpliwości. Czy na pewno będę mógł zapłacić kartą? Co w przypadku awarii terminala? Czy mam w portfelu odpowiednią ilość gotówki, tak na wszelki wypadek?

Od pewnego czasu funkcjonuje rozwiązanie, które skutecznie niweluje wszelkie ryzyko związane z długim oczekiwaniem w kolejce oraz z ewentualnymi problemami z płatnością, a do tego pozwala na zaoszczędzenie kilku złotych dzięki aktualnie obowiązującej promocji.

Gdzie zapłacę dzięki Autopay?

Autopay, czyli usługę automatycznych płatności na autostradach, opracowała dobrze znana spółka Blue Media specjalizująca się w dostarczaniu praktycznych narzędzi w dziedzinie transakcji internetowych.

Na ten moment rozwiązanie funkcjonuje na dwóch trasach, oczywiście w obu kierunkach:

  • na odcinku autostrady A1 między Toruniem a Gdańskiem (bramki oznaczone szyldem “AmberGO”) oraz
  • na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem (bramki oznaczone symbolem kamery na żółtym tle).
Kliknij, aby powiększyć
Autopay – gdzie działa? Na różowo oznaczono te odcinki A1 i A4, na których można skorzystać z usługi. Źródło: Autopay.pl.

Czego potrzebuję do płatności? Aplikacja Autopay

Szybkie płatności za przejazd autostradą są możliwe w przypadku pojazdów z kategorii 1, 2, 2a, 3, 4 i 5. Przy pomocy Autopay nie zapłacą zatem kierowcy motocykli.

Na stronie usługi umieszczono następujące definicje poszczególnych kategorii: Kategoria 1 - Pojazd o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnący przyczepy. Kategoria 2 - Pojazd o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła. Kategoria 2A - Pojazd posiadający łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół. Kategoria 3 - Pojazd lub zespół pojazdów o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi. Kategoria 4 - Pojazd lub zespół pojazdów o więcej niż trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi. Kategoria 5 - Pojazd lub zespół pojazdów nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym.

W celu skorzystania z wygodnych płatności niezbędne jest założenie konta użytkownika oraz rejestracja pojazdu w systemie. Wszystko to umożliwia aplikacja Autopay, oczywiście po jej pobraniu (ze sklepu Google Play lub App Store) i zainstalowaniu.

Pierwszym krokiem jest założenie konta. Na tym etapie wymagane jest podanie adresu e-mail i ustawienie hasła. Konieczna jest także akceptacja regulaminu serwisu bm.pl oraz polityki prywatności. Nie musisz natomiast, jeśli nie chcesz, wyrażać zgody na otrzymywanie informacji o promocjach i konkursach. Kliknij w link wysłany na wskazany adres w celu weryfikacji.

Kliknij, aby powiększyć

Następnie zaloguj się do aplikacji Autopay i określ, czy zamierzasz korzystać z płatności jako osoba prywatna czy firma. Podaj potrzebne dane.

Kliknij, aby powiększyć

Kolejny etap to rejestracja pojazdu w systemie. W menu „Pojazdy” wybierz „+ Dodaj pojazd”. Wprowadź dane samochodu, a następnie wskaż, na jakich autostradach ma działać usługa. Na koniec zaakceptuj regulamin usługi Autopay i naciśnij „Dodaj”.

Kliknij, aby powiększyć

Ostatni krok to dodanie karty płatniczej, z której pobrane zostaną środki w momencie przejazdu przez bramkę autostradową. Podaj dane “plastiku” lub zezwól aplikacji na dostęp do aparatu (w tym drugim przypadku dane zostaną automatycznie zeskanowane). Po skutecznym zapisaniu niezbędnych informacji zostanie pobrana opłata weryfikacyjna w wysokości 1 zł, którą Autopay zwróci po udanej weryfikacji. Konieczne jest wyrażenie zgody na automatyczne obciążanie rachunku karty.

„Wszystkie dane, które wprowadzisz w aplikacji są chronione, a każda transakcja zabezpieczona protokołem SSL” – zapewniają twórcy usługi. Dodajmy, że założenie konta w systemie oraz rejestracja pojazdu jest możliwa również z poziomu strony internetowej.

Po ukończeniu konfiguracji możesz bez przeszkód korzystać z Autopay. W momencie przejazdu autostradą nie potrzebujesz dostępu do Internetu ani nawet telefonu. Całą „robotę” wykonuje kamera, która skanuje numer rejestracyjny pojazdu, a pobranie środków z konta nastąpi bez Twojego udziału.

Autopay także w aplikacji Banku Millennium

Usługa Autopay jest również dostępna jako zewnętrzny moduł w aplikacji Banku Millennium. Jeśli więc masz do niej dostęp, możesz przejść przez powyższy proces znacznie szybciej, bez rejestracji konta użytkownika w systemie.

Wystarczy, że w menu „Płatności” wybierzesz „Transport”, a następnie „Autostrady”, gdzie łatwo wprowadzisz dane pojazdu. Opłaty będą automatycznie pobierane ze wskazanego konta w Banku Millennium.

Kliknij, aby powiększyć

Zapłać od 3 do 5 zł mniej za przejazd A4!

Aktualnie Autopay daje również możliwość zaoszczędzenia kilku złotych. Kierowcy, którzy posłużą się tą metodą płatności za przejazd autostradą A4 na odcinku między Katowicami a Krakowem, otrzymają zniżkę w wysokości 3 zł (dla pojazdów kat. 1, 2 i 3) lub 5 zł (kat. 4 i 5).

Jak działa Autopay? Sprawdziliśmy!

Z korzyściami wynikającymi z płatności Autopay mieliśmy już okazję zapoznać się w praktyce, więc chętnie podzielimy się wrażeniami. Na wstępie zaznaczmy, że test odbył się na autostradzie A4 (PPO Mysłowice).

Zbliżamy się do bramek. Wybieramy jedną z tych oznaczonych symbolem kamery na żółtym tle. W naszym przypadku była to bramka pierwsza z lewej. W teorii powinna być ona najszybsza, gdyż obsługuje tylko samochody osobowe. Tak też jest w rzeczywistości – przejeżdżamy sprawnie, kolejki właściwie nie ma.

Kliknij, aby powiększyć
W celu skorzystania z Autopay na A4 konieczny jest wybór bramki oznaczonej symbolem kamery na żółtym tle. Źródło: Autopay.pl.

Pod bramkę podjeżdżamy powoli, by kamera zdążyła odczytać numer rejestracyjny pojazdu (lepiej nie przekraczać 15 km/h). Akurat mamy do czynienia z obsługą na bramce – co w przypadku skrajnie lewej bramki nie jest regułą – więc uśmiechamy się porozumiewawczo do pani z okienka, aby dać jej znać, że nie otrzyma od nas karty ani gotówki ;)

System zadziałał bez zarzutu. Po krótkiej chwili szlaban się podniósł, a środki zostały pobrane z konta. Opłata została oczywiście pomniejszona o 3 zł dzięki promocji.

Autopay? Warto!

Korzystanie z Autopay jest naszym zdaniem świetnym pomysłem. Po pierwsze, oszczędzamy cenny czas. Wybierając „szybką” bramkę, mamy szansę uniknąć długich kolejek, a do tego nie musimy przechodzić całego procesu płatności związanego z użyciem karty lub gotówki.

Drugim powodem jest wygoda. Koniec z szukaniem portfela i rzucaniem karty/reszty/paragonu byle jak i byle gdzie. Nie musimy nawet uchylać szyby w samochodzie, co szczególnie warto docenić w zimne dni.

Po trzecie, oszczędność pieniędzy. Aktualnie promocje z możliwością zaoszczędzenia kilku złotych są dostępne zarówno na A1, jak i na A4.

Ostatnią istotną zaletą Autopay jest łatwiejsza kontrola wydatków. W aplikacji mamy dostęp do danych wszystkich płatności, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile wydajemy na przejazdy.

A czy Wy mieliście już okazję przetestować usługę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!