
Zalety:
-
wiele dostępnych metod logowania i skrótów widocznych przed zalogowaniem
-
szerokie możliwości zarządzania kontem i aplikacją
Wady:
-
brak czatu lub wideorozmowy z pracownikiem w aplikacji (tylko kontakt telefoniczny)
Opinia eksperta
Ci z Was, którzy korzystają z konta osobistego w VeloBanku (daw. Getin Bank), a może trzymają oszczędności na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym, z pewnością się z tym zgodzą. Pod względem oferowanych funkcjonalności bankowość mobilna VeloBanku wcale nie ustępuje znacząco od najlepszych aplikacji na rynku.
Wiadomo jednak, że liczne funkcje to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o to, by było one „podane” w przyjaznej formie tak, by korzystanie z apki było łatwe i przyjemne. W tym tekście szczegółowo ocenimy aplikację VeloBank, zarówno pod kątem jej możliwości, jak i wygody użytkowników.
Pełna analiza aplikacji VeloBanku
Aplikacja VeloBank w pigułce
Logowanie i ekran startowy
Już na etapie logowania VeloBank pozytywnie zaskakuje ilością dostępnych metod. Poza tradycyjnym PIN-em do wyboru mamy również dowolny wzór logowania i logowanie biometryczne (odcisk palca / skan twarzy).
Przed zalogowaniem możesz wygenerować kod Blik, nawiązać kontakt z bankiem oraz znaleźć najbliższą placówkę lub bankomat. Jeśli chcesz, w ustawieniach ekranu startowego ustaw szybki podgląd stanu konta (procentowy lub kwotowy), a nawet szczegółów ostatnio wykonanej transakcji.
Transakcje (przelewy, płatności)
Przelewy zwykłe, natychmiastowe (Express Elixir) i podatkowe, a także spłata karty kredytowej, jak i spłata kredytów gotówkowych – wszystkie te operacje bez problemu zlecisz z poziomu telefonu. Z kolei operacje zlecone w bankowości internetowej VeloBanku zatwierdzisz w aplikacji dzięki mobilnej autoryzacji (może być ona aktywna na więcej niż jednym urządzeniu mobilnym). Bank umożliwia również doładowanie telefonu na kartę oraz wygodne opłacanie rachunków.
Kod Blik to nie jedyna usługa związana z tym systemem płatności oferowana przez aplikację. Kolejną jest niemal tak samo popularny przelew na telefon Blik. Masz możliwość wysłania prośby o taki przelew, a także podziału rachunku, również w ramach płatności Blik. W tym miejscu dodajmy, że klienci VeloBanku generalnie mają dostęp do takich rodzajów płatności telefonem jak Google Pay czy Apple Pay.
Podgląd historii kart i kont jest czytelny i można go dowolnie filtrować, a wyszukiwanie operacji działa intuicyjnie. Niezłym rozwiązaniem jest prezentowanie na ekranie głównym przychodów i wydatków w formie czytelnego bilansu (Mój Bilans).
Ustawienia konta i aplikacji
Aplikacja mobilna VeloBanku pozwala na zarządzanie posiadanymi w banku produktami, więc np. podgląd kredytów gotówkowych czy pełna obsługa zleceń stałych nie są problemem. Użytkownicy aplikacji mogą zastrzec kartę, a także zmienić PIN oraz związane z nią limity transakcyjne.
Wnioskowanie o nowe produkty także jest możliwe z poziomu bankowości mobilnej. W aplikacji złożysz wniosek o lokatę, kredyt, a nawet ubezpieczenie domu lub mieszkania i turystyczne. VeloBank udostępnia też w apce opcję wymiany 4 najpopularniejszych walut (aktualne kursy walut są stale wyświetlane).
Co do ustawień samej aplikacji, to możesz chociażby dowolnie zmieniać skróty dostępne na ekranie głównym, a także zarządzać otrzymanymi powiadomieniami PUSH (np. o zdarzeniach na rachunku i terminach spłat rat).
Przydatne lub unikalne funkcjonalności
VeloBank nie ogranicza się do typowych funkcji oferowanych także przez aplikacje innych banków. Klienci mogą liczyć na kilka całkiem przydatnych udogodnień, z których co najmniej jedno jest na rynku prawdziwą rzadkością.
Zacznijmy od najbardziej unikalnego rozwiązania, jakim jest Sejf. Narzędzie jest tym, na co wskazuje jego nazwa – wirtualnym sejfem, do którego możesz „włożyć” dowolną ilość środków spośród dostępnych na koncie. Spowoduje to tymczasową blokadę określonej kwoty, co stanowi rodzaj zabezpieczenia przed jej pochopnym wydaniem lub wypłatą przez oszusta. Sejf całkiem skutecznie rekompensuje więc brak funkcji czasowej blokady karty.
Co jeszcze oferuje aplikacja mobilna VeloBanku?
Aplikację VeloBank wyróżnia też funkcja Twoje paragony. Posiadacze aplikacji nie muszą już gromadzić papierowych dowodów zakupu, wystarczy zapisać zdjęcie paragonu. Następnie można przypisać go do transakcji, a nawet udostępnić, choćby w wiadomości SMS.
Do tego dochodzi możliwość generowania wyciągów z konta oraz rabaty. Po wyborze odpowiedniej zakładki w bocznym menu zostaniesz przekierowany na stronę z aktualnymi promocjami i zniżkami u partnerów.
Wygoda korzystania z aplikacji
Aplikacja mobilna VeloBanku zazwyczaj działa płynnie, a układ elementów jest intuicyjny. Jeśli chodzi o kolorystykę i layout, to apka prezentuje się naszym zdaniem dość… zwyczajnie (by nie powiedzieć nudno), ale po pierwsze jest to kwestia gustu, a po drugie – prostota w tym aspekcie dobrze współgra z przekazem marketingowym banku („finanse na prostych zasadach”). Nie będziemy się więc zbytnio czepiać.
Tym, co może nieco bardziej przeszkadzać, są wyskakujące kafelki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe reklamy. Posiadają nawet charakterystyczny X w rogu umożliwiający ich zamknięcie. Choć w samym przedstawianiu oferty banku w aplikacji nie ma nic złego ani zaskakującego, to taka forma bywa lekko irytująca, np. na ekranie głównym powoduje nagłe przesunięcie całego menu w dół.
Natomiast o samych funkcjonalnościach sprzyjających wygodzie trudno powiedzieć coś złego. W aplikacji możemy skopiować i udostępnić numer rachunku, a także szybko skontaktować się z bankiem (telefonicznie). Lokalizacja placówek banku i bankomatów jest standardowym elementem aplikacji bankowych i tak też jest w przypadku VeloBanu.
Aplikacja VeloBank – sprawdź, jak zacząć korzystać
Osoby zainteresowane korzystaniem z pełni możliwości aplikacji mobilnej VeloBanku (możesz ją wcześniej przetestować w wersji demonstracyjnej) powinny posiadać któryś z jego produktów, choćby zwykły rachunek osobisty. Prowadzenie VeloKonta jest darmowe, zaś karta nie generuje kosztów już po wykonaniu 5 transakcji w miesiącu.
Klienci VeloBanku mają dostęp do płatności mobilnych, takich jak wspomniany już Blik, Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay. Zapłacisz więc nie tylko kartą, ale również telefonem, a nawet smartwatchem od Garmina.
Gdy będziesz już posiadaczem rachunku (lub innego produktu VeloBanku, pobierz aplikację ze sklepu Google Play (urządzenia z systemem Android od wersji 5.0) lub App Store (iOS od wersji 10.3). Po zainstalowaniu zaloguj się loginem i hasłem używanym w serwisie bankowości internetowej. Nadaj 4-cyfrowy kod PIN lub utwórz wzór. Po udanym zalogowaniu będziesz mógł też wybrać którąś z metod biometrycznych – odcisk palca lub skan twarzy, choć to ostatnie jest dostępne wyłącznie dla posiadaczy urządzeń mobilnych od Apple.
Jeśli korzystasz już z aplikacji VeloBank, podziel się swoimi uwagami i doświadczeniami w komentarzu!
O banku
VeloBank to bank detaliczny, który powstał w wyniku przekształcenia i restrukturyzacji Getin Noble Banku. Instytucja kieruje swoją ofertę przede wszystkim do klientów indywidualnych, jednak obsługuje także małe i średnie firmy, samorządy, wspólnoty mieszkaniowe i korporacje.