Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

IKO. Aplikacja PKO BP i Inteligo

Ocena:
Logowanie, ekran startowy:
Transakcje (przelewy, płatności):
Ustawienia konta i karty:
Przydatne lub unikalne funkcje:
Wygoda:

Zalety:

Od 50 do 250 zł premii za otwarcie konta osobistego i nawet 4000 zł dla polecającego od PKO BP
Trwa do: 30.06.2023
  • pełen wachlarz opcji związanych z przelewami i płatnościami
  • szerokie możliwości zarządzania produktami
  • e-administracja
  • unikalne funkcje: Skarbonka, płatności na cele charytatywne

Wady:

  • brak czatu lub wideorozmowy z pracownikiem w aplikacji (tylko kontakt telefoniczny)

Opinia eksperta

IKO jest bardzo popularna wśród klientów PKO BP i trudno się temu dziwić. Oferuje wszystko to, czego można oczekiwać od nowoczesnej aplikacji. Wszystko jest „podane” w przejrzysty sposób i w towarzystwie kilku praktycznych, nieraz unikalnych funkcjonalności.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Aplikacja IKO PKO BP została nawet wyróżniona na początku 2019 r. w rankingu Retail International Banker, gdzie została uznana za najlepszą… na świecie. Pod uwagę wzięto oceny użytkowników w dwóch największych sklepach z aplikacjami. Średnia 4,8 w 5-gwiazdkowej skali rzeczywiście robi wrażenie; tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że aktywacji aplikacji na swoim telefonie dokonało już ponad 5 milionów klientów.

Choć oczywiście bierzemy pod uwagę różne głosy, to przy tworzeniu naszego rankingu bazujemy jednak na własnych obserwacjach i doświadczeniach. Nie inaczej jest w przypadku IKO. Opinie innych użytkowników są istotne, ale my i tak sprawdzimy, czy funkcje aplikacji rzeczywiście przewyższają narzędzia oferowane przez konkurencję.

Pełna analiza aplikacji IKO PKO BP i Inteligo


Aplikacja mobilna PKO BP w pigułce

Logowanie i ekran startowy

Odcisk palca, skan twarzy i tradycyjny PIN - aplikacja mobilna IKO zapewnia wszystkie wymienione metody logowania. To, z której będziesz korzystał, zależy od Twoich preferencji i, rzecz jasna, od możliwości technicznych Twojego telefonu.

Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze przed zalogowaniem możesz podejrzeć stan swojego konta, a także skorzystać z pożytecznej funkcji wygenerowania kodu Blik. Skróty do pozostałych opcji znajdziesz już na ekranie głównym, czyli po logowaniu. Dobra wiadomość – możesz je ustawiać według własnych potrzeb i upodobań.

Aplikacja PKO BP (IKO). Ekran główny
Kliknij, aby powiększyć

Transakcje (przelewy, płatności)

Za pośrednictwem aplikacji PKO BP i Inteligo zlecisz dowolny przelew. Oprócz tych zwykłych w polskiej walucie, oferowane są przelewy walutowe, natychmiastowe i podatkowe. Jeśli natomiast zlecasz transfer lub inną operację poprzez serwis internetowy iPKO, to w aplikacji IKO będziesz mógł ją zatwierdzić (mobilna autoryzacja). Część operacji można autoryzować z wykorzystaniem biometrii.

Poza wspomnianym już kodem Blik IKO oferuje także kolejne funkcje związaną z tymi płatnościami, a mianowicie płatności zbliżeniowe oraz możliwość wykonywania przelewów na telefon Blik. Aplikacja wskaże na liście odbiorców te osoby, którym będziesz mógł wysłać taki przelew. Gamę funkcjonalności związanych z transakcjami uzupełniają: opcja wysłania prośby o przelew do innego użytkownika aplikacji, doładowania telefonu na kartę, zlecenia operacji spłaty karty kredytowej, wygodnego opłacania faktur po ich „zeskanowaniu” oraz odbierania przekazu Western Union.

Chcesz, by na Twoje konto w PKO BP lub Inteligo wpływało wynagrodzenie za pracę, emerytura lub stypendium? Za pośrednictwem aplikacji IKO możesz złożyć odpowiednią dyspozycję.

Ustawienia konta i aplikacji

Dobra aplikacja bankowa powinna oferować możliwość kompleksowego zarządzania produktami banku. W tym kontekście trudno IKO cokolwiek zarzucić. W aplikacji PKO nie tylko sprawdzimy, ale także zmienimy limity transakcji kartą. Możemy również dokonać jej aktywacji, zastrzeżenia oraz nadania lub zmiany PIN-u.

Oprócz tego z poziomu bankowości mobilnej zawnioskujemy o nowe produkty oszczędnościowe oraz kredytowe (nawet wtedy, gdy nie posiadamy konta w banku), zakupimy ubezpieczenie (w tym komunikacyjne), a także o wydanie karty do konta lub naklejki zbliżeniowej. Ogromnym plusem aplikacji IKO jest usługa wymiany walut, choć mogą z niej skorzystać wyłącznie klienci PKO, nie Inteligo. Dla formalności wspomnijmy jeszcze o – dość często oferowanym przez banki – dostępie do e-administracji.

Jeśli chodzi o ustawienia samej aplikacji, to możemy wpływać na otrzymywane powiadomienia PUSH. Nie mamy natomiast możliwości zmiany ustawień ingerujących w wygląd aplikacji, np. w jej kolorystykę.

Przydane lub unikalne funkcjonalności

Otwieranie konta "na selfie", czasowe blokowanie karty, zakup biletów komunikacji miejskiej, opłacenie miejsca parkingowego – te funkcje aplikacji PKO BP z pewnością mogą się okazać pożyteczne, choć trudno nazwać je „unikalnymi”, gdyż oferuje je dziś w swoich systemach bankowości mobilnej spore grono instytucji.

Tego samego nie możemy powiedzieć o płatnościach za przejazdy autostradami A1 i A4 czy narzędziu Skarbonka, czyli możliwości oszczędzania na dowolny cel. Takie rozwiązanie z pewnością zainteresuje rodziców poszukujących konta dla swoich pociech. Dzięki aplikacji oszczędzanie wejdzie dziecku w nawyk. W IKO istnieje także opcja zakupu kart podarunkowych do serwisów z filmami, grami czy muzyką.

Co jeszcze? PKO Bank Polski dołączył do grona banków oferujących podgląd stanu konta w innych instytucjach. Do IKO podepniesz aktualnie rachunki prowadzone np. w Alior Banku, Banku Pekao, Banku Millennium, BNP Paribas, mBanku, Nest Banku i Santander Bank Polska. Na wspomniane "obce" konta bez dodatkowych opłat przelejesz także walutę kupioną w kantorze bankowym PKO BP. W aplikacji podejrzysz ten stan środków na PPK i PPE (i to nawet, gdy nie posiadasz konta w PKO BP!), a także zyskasz dostęp do modułu inwestycyjnego Inwestomat.

Pora na duży plus w kontekście bezpieczeństwa – gdy odbierzesz połączenie od osoby podającej się za pracownika banku i poczujesz, że coś jest nie tak, możesz poprosić ją o wysłanie na IKO powiadomienia PUSH zawierającego dane pracownika oraz adres placówki, z którego dzwoni. W ten sposób masz pewność, że rozmowy nie zainicjował oszust. Taka możliwość weryfikacji pracownika to jak na razie unikat na rynku.

Kolejna unikalna funkcja to Pomagaj z nami – jak wskazuje nazwa, służy ona wygodnemu przekazywaniu środków na cele charytatywne. Podobne posunięcia banków zawsze warto docenić.

Na koniec coś dla licznego grona Ukraińców przebywających w Polsce – aplikacja IKO jest dostępna w ich języku, podobnie jak w językach angielskim i rosyjskim.

Wygoda korzystania z aplikacji

Bankowość mobilna PKO BP i Inteligo generalnie nie sprawia problemów związanych z awaryjnością czy powolnym działaniem. Z wygodą wiąże się też automatyczne wylogowanie z aplikacji po niedługim czasie bezczynności, co ma również znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Dla pewności możesz wylogować się także ręcznie – przycisk znajdziesz w menu.

Wygodnym rozwiązaniem jest też możliwość wysłania numeru rachunku. Dodatkowo w apce znajdziesz nie tylko mapę oddziałów i bankomatów, ale także punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności Blik. Aplikacja umożliwia nawiązanie telefonicznego kontaktu z bankiem.

Aplikacja PKO BP (IKO). Bankowość elektroniczna – aktywacja

Chciałbyś rozpocząć korzystanie z aplikacji mobilnej IKO? W takim razie powinieneś posiadać produkt od PKO BP lub Inteligo i aktywować usługę bankowości elektronicznej (internetowej i mobilnej).

Podstawowym rachunkiem w PKO Banku Polskim jest warunkowo darmowe Konto za Zero. Aby uniknąć opłat za prowadzenie konta i użytkowanie karty, należy aktywnie posługiwać się plastikiem. Na preferencyjne warunki związane z możliwością uniknięcia opłat mogą liczyć beneficjenci programu 500+.

W przypadku Inteligo warto zwrócić uwagę na Konto Inteligo. Jest ono zasadniczo tańsze od wcześniej wspomnianego rachunku. Pamiętaj jednak, że posiadanie tego produktu nie da Ci dostępu do usługi wymiany walut.

Gdy już staniesz się klientem PKO BP / Inteligo, pobierz aplikację IKO na smartfona z systemem Android (znajdziesz ją w sklepie Google Play) lub iOS (w App Store). Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie telefonu, by dokonać aktywacji – zaloguj się przy użyciu numeru klienta oraz hasła do bankowości internetowej iPKO, nadaj PIN do aplikacji, a na koniec potwierdź swój numer telefonu przy pomocy odsłuchanego (lub wygenerowanego w bakowości elektronicznej iPKO) hasła.

Korzystasz już z aplikacji PKO Banku Polskiego i chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami? Napisz w komentarzu!

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.