Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Aplikacja Alior Bank

Ocena:
Logowanie, ekran startowy:
Transakcje (przelewy, płatności):
Ustawienia konta i karty:
Przydatne lub unikalne funkcje:
Wygoda:

Zalety:

690 zł od Alior Banku: 450 zł na start + 240 zł premii moneyback
Trwa do: 30.09.2023
  • szeroki wachlarz opcji związanych z przelewami i płatnościami

Wady:

  • dość częste spowolnienia i błędy

Opinia eksperta

W aplikacji Alior Banku z łatwością wykonamy proste transakcje. Mamy tu także całkiem szerokie możliwości zarządzania produktami. Problemem są natomiast spowolnienia i błędy oraz brak czegoś „ekstra”, co wyróżniałoby aplikację wśród coraz silniejszej konkurencji.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

„Wyższa kultura. Bank nowości” – tymi słowami Alior Bank reklamuje swoje usługi. Istotnym elementem tych „nowości” jest funkcjonowanie systemu bankowości elektronicznej, w ramach której funkcjonuje serwis internetowy i aplikacja mobilna. Zajmijmy się właśnie tą drugą. Czy bank rzeczywiście dotrzymuje słowa danego we własnym haśle marketingowym?

Aplikacja mobilna Alior Banku (Alior Mobile) – dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS – w samym tylko sklepie Google Play ma już ponad milion pobrań. To oczywiście efekt solidnej bazy klientów, którzy doceniają propozycje tej instytucji w zakresie oferty walutowej (choć akurat osoby korzystające z Kantoru Walutowego mają do dyspozycji osobną aplikację) i oszczędnościowej (Konto Mocno Oszczędnościowe). Ciekawie prezentuje się także Konto Jakże Osobiste, którego posiadanie jest prawdopodobnie najbardziej oczywistym powodem korzystania z aplikacji mobilnej Alior Banku. Większość z nas uruchamia bowiem aplikację głównie po to, by sprawdzić stan konta i historię rachunku, ewentualnie by zlecić przelew lub dokonać płatności. Czy jednak aplikacja Alior Bank oferuje coś więcej?

Pełna analiza aplikacji Alior Bank


Aplikacja mobilna Alior Banku w pigułce

Logowanie i ekran startowy

Aplikacja umożliwia logowanie przy pomocy kodu PIN lub odcisku palca (Android i i iOS). Posiadacze telefonów z systemem od Apple mogą skorzystać z logowania skanem twarzy (Face ID). Co więcej, w ten sam sposób można również zatwierdzać zlecane operacje.

Użytkownicy nie mają możliwości dokonywania zmian skrótów na ekranie startowym, ale i tak mogą – jeszcze przed zalogowaniem – sprawdzić stan konta, ostatnie transakcje z historii rachunku oraz połączyć się z infolinią banku.

Kliknij, aby powiększyć
Aplikacja mobilna Alior Bank. Ekran startowy. Źródło: Alior Bank.

Ikonka Blika w rogu ekranu sugeruje, że bez zalogowania możemy wygenerować kod Blik. Po jej naciśnięciu aplikacja wymaga jednak logowania – dopiero wówczas możliwe jest uzyskanie kodu Blik.

Transakcje (przelewy, płatności)

Oprócz zwykłego przelewu, w aplikacji zlecisz także przelew natychmiastowy i walutowy. Możesz też utworzyć szablon przelewu, wysłać przelew zwrotny, a także go ponowić. Aplikacja wyświetli koszt operacji, którą zamierzasz zlecić. Alior Bank udostępnia mobilną autoryzację operacji zlecanych w serwisie bankowości internetowej. Aplikacja pozwala na przejrzenie historii rachunku, w której znajdziesz szczegółowe informacje o każdej transakcji.

Użytkownicy mają możliwość doładowania telefonu na kartę, wygodnego opłacania faktur oraz dokonywania płatności przy pomocy kodów Blik, zbliżeniowych płatności Blik i zlecania przelewów na telefon. Aplikacja służy pomocą, identyfikując potencjalnych odbiorców takiego przelewu.

Ustawienia konta i aplikacji

Dzięki aplikacji Alior Bank masz wygodny dostęp do zarządzania swoimi produktami w każdym miejscu i przez całą dobę. W apce możesz m.in. zmienić PIN do karty i obowiązujące ją limity transakcyjne, a w razie potrzeby będziesz mógł ją zastrzec. W ustawieniach skonfigurujesz powiadomienia PUSH informujące o wybranych zdarzeniach.

Z poziomu aplikacji złożysz również wniosek o nowe produkty oszczędnościowe i kredytowe z oferty Alior Banku.

Przydatne i unikalne funkcje

Aplikacja mobilna Alior Banku oferuje praktyczną funkcję czasowego blokowania karty – gdy musisz zostawić portfel np. w szafce na basenie lub w innym miejscu, w którym istnieje pewne ryzyko kradzieży, możesz w ten sposób uchronić się przed nieuprawnionym użyciem „plastiku”. Operacja jest całkowicie odwracalna; w aplikacji możesz łatwo odblokować kartę, by móc potem normalnie z niej korzystać. Oprócz tego apka daje możliwość otwarcia konta metodą na selfie.

Aplikacja Alior Bank – kolejne funkcjonalności

Alior Bank jako jedna z zaledwie kilku instytucji oferuje w swojej bankowości podgląd stanu kont w innych bankach (w BNP Paribas, Banku Pekao, Banku Millennium, ING Banku Śląskim, PKO BP i Santander Bank Polska). Co więcej, w aplikacji Aliora możesz również zlecić przelew z "obcych" rachunków.

Bank udostępnił także coraz powszechniejsze funkcje zakupu biletów komunikacji miejskiej i opłacenia miejsca parkingowego, a także szybkie i wygodne płatności na autostradach (Autopay). Z poziomu aplikacji wykupisz też ubezpieczenie OC i AC oraz aktywujesz usługi Raport BIK i Alert BIK.

Aplikacja Alior Bank jest dostępna w polskiej, angielskiej i – co ciekawe – rosyjskiej wersji językowej.

Wygoda korzystania z aplikacji

To, czy aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, jest naszym zdaniem kwestią dyskusyjną. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Początkowo pewne problemy może sprawiać nawet odnalezienie przycisku do wylogowania z aplikacji, choć po pewnym czasie wylogowanie następuje automatycznie. Użytkownicy skarżą się natomiast na częste problemy techniczne i spowolnienia w działaniu, które utrudniają korzystanie z bankowości w telefonie.

Z pozytywnych informacji – aplikacja Alior Mobile umożliwia wysłanie naszego numeru rachunku np. SMS-em, znalezienie najbliższego oddziału oraz, jak już wspominaliśmy, telefoniczny kontakt z bankiem (po zalogowaniu bez dodatkowej weryfikacji).

Aplikacja Alior Bank: jak zacząć z niej korzystać?

Osobom zainteresowanym korzystaniem z aplikacji polecamy przemyśleć otwarcie podstawowego rachunku osobistego w Alior Banku, czyli Konta Jakże Osobistego. Jest to rachunek, który może być bezpłatny po spełnieniu warunku aktywności. To samo dotyczy karty debetowej. O opłatę za prowadzenie konta nie muszą się martwić posiadacze, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat.

Na uwagę zasługuje pakiet tzw. Korzyści do wyboru (dwie przysługują bezpłatnie) oraz – to ważne z punktu widzenia „nowoczesnych klientów” – szeroki wachlarz dostępnych płatności mobilnych. Z wydaną do konta kartą wielowalutową można “podpiąć” inne rachunki w obcych walutach.

Po otwarciu Konta Jakże Osobistego nie pozostaje nic innego, jak pobrać aplikację mobilną (z Google Play lub AppStore), zainstalować ją i aktywować przy użyciu nr PESEL lub identyfikatora klienta. Następnie należy odpowiedzieć na pytanie kontrolne, wprowadzić hasło otrzymane w wiadomości SMS i odebrać automatyczne połączenie telefoniczne. Odsłuchany kod trzeba wpisać na ekranie telefonu. Ostatnim krokiem jest nadanie PIN-u, którym odtąd użytkownik będzie logował się do nowej aplikacji i autoryzował transakcje – już na tym etapie można ustawić biometryczną metodę logowania (odcisk palca lub skan twarzy).

Korzystasz już z aplikacji Alior Banku i chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami? Napisz w komentarzu!

O banku

Alior Bank to ogólnopolski bank uniwersalny, obsługujący wszystkie segmenty rynku. Instytucja działa na rynku od 2008. Największym akcjonariuszem banku jest Grupa PZU, która posiada około 32% akcji.

Strategią Alior Banku jest zwiększanie udziału w sektorze bankowym, pogłębianie relacji z klientami oraz rozwój dotychczasowych produktów i innowacji.